آخرین مصوبات ، دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته در چه صلاحیت هایی از آزمون نظام مهندسی می‌توانند شرکت کنند؟

آخرین مصوبات

آخرین مصوبات کمیسیون موضوع تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

معرفی آخرین مصوبات :

۱-در خصوص فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته های هفتگانه مهندسی ساختمان ، صرفا مدرك کاردانی که تاریخ اخذ آن قبل از ورود به مقطع کارشناسی باشد، قابل قبول است.
۲- به مدارك کارشناسی ناپیوسته آموزش عالی غیررسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسیده و در اسفندماه ۱۳۷۰ به دانشگاه ها ابلاغ گردیده است ، فقط کد مرتبط وصلاحیت نظارت تعلق می گیرد.
۳- به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی عمران- آب و فاضلاب ، عمران – سد وشبکه، جریه راه آهن و شیمی صنایع گاز ،با توجه به عنوان رشته و محتوای علمی آموزشی ، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته های هفتگانه ساختمان تعلق نمی گیرد.
۴- به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی اجرایی عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی دررشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا تعلق می گیرد.
۶- به فارغ التحصیلان رشته کارشناسی عمران- راه ، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات ، حداکثر تا پایه سه تعلق می گیرد.
۷- کد رشته وحدود صلاحیت فارغ التحصیلان دارای مدرك تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، به استناد اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ التحصیلی و بارعایت بند “الف” ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان،وسایر ضوابط مربوطه تعیین می شود.
۸- صدور پروانه اشتغال به کار وتعیین کد رشته و حدود صلاحیت برای دارندگان مدارك کارشناسی ناپیوسته، وفق جدول پیوست مورد تایید می باشد.

 

آخرین مصوبات : جدول نحوه تعیین کد رشته و حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته:

 

عنوان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسه عنوان مدرک تحصیلی کاردانی کد رشته حدود صلاحیت پروانه اشتغال به کار
کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های ساختمان با عناوین مندرج در ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و یا در شته‌های هم ارز با آنها کاردانی در رشته‌های اصلی رشته مقطع کارشناسی اصلی حدود صلاحیت رشته اصلی
کاردانی در رشته‌های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی و نظارت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد
کارشناسی ناپیوسته با عناوین تکنولوژی و یا علمی کاربردی در رشته‌های اصلی و یا رشته‌های هم ارز با آنها کاردانی در رشته‌های مرتبط و یا اصلی رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی و نظارت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد

 

آخرین مصوبات : در جدول زیر عناوین مدارک دانشگاهی منطبق بر رشته های اصلی (رشته های هفتگانه نظام مهندسی ساختمان) توسط وزارت راه و شهرسازی مشخص شده است.

 

 


عنوان رشته اصلی
عنوان مدارک دانشگاهی منطبق با رشته اصلی
معماری ۱ـ مهندسی معماری، کارشناسی معماری

۲ـ کارشناسی ارشد معماری با کارشناسی مرتبط با معماری

عمران ۱ـ مهندسی یا کارشناسی عمران، عمران ـ عمران، عمران ـ سازه، عمران ـ ساختمان

۲ـ مهندسی یا کارشناسی ساختمان

۳ـ مهندسی یا کارشناسی سازه

۴ـ مهندسی یا کارشناسی راه و ساختمان

۵ـ مهندسی یا کارشناسی سیویل

۶ـ مهندسی ساختمان‌سازی (مهندسی عملی، فارغ‌التحصیلان بعد از بهمن‌ماه ۱۳۵۷ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی)

تاسیسات مکانیکی ۱ـ مهندسی یا کارشناسی مکانیک ـ حرارت و سیالات

۲ـ مهندسی یا کارشناسی الکترومکانیک (مکانیک) قبل از سال ۱۳۶۰

۳ـ مهندسی یا کارشناسی مکانیک قبل از سال ۱۳۶۰ داخل کشور

تاسیسات برقی ۱ـ مهندسی یا کارشناسی برق ـ قدرت

۲ـ مهندسی یا کارشناسی الکترومکانیک (برق) قبل از سال ۱۳۶۰

۳ـ مهندسی یا کارشناسی الکتروتکنیک

۴ـ مهندسی یا کارشناسی برق و الکترونیک

۵ـ مهندسی یا کارشناسی برق ـ الکترونیک

۶ـ مهندسی یا کارشناسی برق (الکترونیک)

۷ـ مهندسی یا کارشناسی برق ـ شبکه‌های انتقال و توزیع

شهرسازی ۱ـ شهرسازی

۲ـ شهرسازی ـ طراحی شهری

۳ـ شهرسازی ـ برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای

۴ـ شهرسازی ـ طراحی و برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای

۵ـ شهرسازی ـ برنامه‌ریزی شهری

۶ـ کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته شهرسازی با مدرک کارشناسی معماری یا شهرسازی

۷ـ کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته طراحی شهری با مدرک کارشناسی معماری یا شهرسازی

۸ـ کارشناسی ارشد ناپیوسته شهرسازی ـ برنامه‌ریزی شهری با مدرک کارشناسی در رشته‌های شهرسازی، جامعه‌شناشی، جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، معماری، اقتصاد

نقشه‌برداری ۱ـ مهندسی یا کارشناسی عمران ـ نقشه‌برداری

۲ـ مهندسی یا کارشناسی نقشه‌برداری

ترافیک ۱ـ برنامه‌ریزی حمل و نقل

۲ـ ترافیک و حمل و نقل

۳ـ راه و ترابری

۴ـ کارشناسی ارشد در رشته‌ راه و ترابری با کارشناسی عمران ـ عمران یا عمران ـ نقشه‌برداری

۵ـ کارشناسی ارشد در رشته حمل و نقل با کارشناسی عمران ـ عمران یا عمران ـ نقشه‌برداری

انتشارات نوآور 

ناشر تخصصی کتاب های نظام مهندسی

390 نظر در مورد «آخرین مصوبات ، دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته در چه صلاحیت هایی از آزمون نظام مهندسی می‌توانند شرکت کنند؟»

 • سلام.کاردانی من مکانیک و کارشناسی عمران دانشگاه ازاد و ارشد عمران سازه هستم.کلیه دروس کمیسیون را در مقاطع کاردانی و کارشناسی گذرانده ام.لطفا بفرمایید ایا من محاسبه میتونم امتحان بدم یاخیر.تشکر از راهنماییتون

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه کاردانی شما غیر مرتبط با رشته کارشناسی می باشد متاسفانه نمیتونید در آزمون صلاحیت محاسبات شرکت کنید.

 • یوسف رضایی کیا می‌گوید:

  سلام. فارغ التحصیل رشته شهرسازی دانشگاه علوم تحقیقات در سال ۱۳۹۴ تهران هستم. کارشناسی ام را در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری سال ۱۳۸۱ دریافت نموده ام. مدت ۱۲ سال است در بخش شهرسازی اداره راه و شهرسازی شهرستان باغملک مشغول به فعالیت هستم. سوالم در این ارتباط این است که با توجه به مصوبات اخیر امکان عضویت و دریافت پروانه اشتغال در رشته شهرسازی برایم مقدور است؟ لازم به توضیح است که تمامی واحدهای (۱۲ واحد) کمیسیون هم ترازی را در دوره ارشد به پیشنهاد مدیر گروه اخذ و پاس نمودم. ممنون از راهنماییتون.

 • با سلام. من کارشناسی مهندسی سیستم دارم و کارشناسی ارشد عمران سازه گرفتم. در دوران کارشناسی و جبرانی کارشناسی ارشد ۲۸ واحد از دروس کمیسیون هم ارزی رو گذروندم.آیامیتونم در آزمون طراح یا نظارت یا محاسبه شرکت کنم؟ در کل منو راهنمایی بفرمایید. واحدهای کسری کمیسیون هم ارزی رو چیکار کنم؟ اصلا بمن حق امضا تعلق میگیره؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. برای نظام مهندسی رشته کارشناسی ملاک می باشد. در صورت اخذ ارشد عمران و حتی دکتری عمران بدون داشتن لیسانس عمران نمیتونید پروانه رشته عمران را بگیرید.

 • با سلام
  رشته کاردانی من ict ( مخابرات و فناوری اطلاعات ) هست و رشته کارشناسی من ، کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی الکترونیک هست. امکان عضویت من در نظام مهندسی هست؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. با توجه به همین مصوبه که مطالعه نمودین به دلیل اینکه مدرک کاردانی شما غیر مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان است متاسفانه امکان دریافت پروانه اشتغال ندارید. ولی باز جهت کسب اطمینان به کمسیون هم ارزی نظام مهندسی شهرتون مراجعه کنید

 • سلام…من کاردانی معماری دارم و مدرک کارشناسیم معماری گرایش طراحی داخلی هستش…میتونم آزمون نظارت یا طراحی رو شرکت کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
  تقریبا ۷۰ درصد از دروس کمیسیون رو هم گذروندم….ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. با توجه به رشته های شما،مشکلی برای گرفتن پروانه نظارت ندارید ولی برای طراحی و اجرا با توجه به این تمامی واحدارو پاس نکردین باید از کمسیون هم ارزی سازمان شهرتون پیگیری کنید.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام در صورت گرفتن ارشد راه یا ارشد حمل و نقل میتونید صلاحیت ترافیک رو بگیرید. اما مسئله ای که هست اینه که شما در صورت گرفتن صلاحیت های رشته عمران و همچنین صلاحیت ترافیک همزمان نمیتونید در هر دو صلاحیت فعالیت کنید و به انتخاب خودتون باید یکی رو انتخاب کنید.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. نخیر برای عضویت در نظام نیازی به ارشد نیست. ولی برای شرکت در آزمون باید ۳ سال از مدرک کارشناسی و یا ۲ سال از مدرک ارشد(سنوات) بگذره.

 • شیما فلاحی می‌گوید:

  سلام، من کاردانی معماری دارم و کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران-آب و فاضلاب- سال ۹۳ مراجعه کردم متاسفانه نظام مهندسی این مدرک رو قبول نداشت، آیا با گذراندن دروس هم ارزی می تونم نظارت بگیرم؟
  رتبه کنکور کارشناسی اهمیتی نداره؟ چون ۸ سال در زمینه آب و فاضلاب مشغول بودم با علاقه این رشته رو انتخاب کردم در صورتیکه با همون رشته از من دعوت شد عمران-عمران بخونم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. با توجه به بند ۳ همین مصوبه که مطالعه نمودید امکان دریافت پروانه اشتغال نخواهید داشت و برای رشته آب و فاضلاب متاسفانه هیچگونه پروانه اشتغالی تعلق نمیگیره. رتبه کنکور و سایر موارد نیز اهمیتی ندارد.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. صلاحیت نظارت و اجرا میتونید شرکت کنید. در رابطه با محاسبات بعضا سلیقه ای برخورد میشه. اگه پیگیری کنید احتمالا تا حد ارتقا به پایه ۲ اجازه دریافت پروانه اشتغال خواهید داشت.

 • سلام
  من کاردانی دانشگاه دولتی برق صنعتی خوندم .کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران .
  میخواستم ببینم که آیا به من نظارت و اجرا تعلق میگیره ؟؟؟
  آیا به من پروانه اشتغال میدن؟؟
  میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟؟؟؟؟
  با تشکر……

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. به صورت ارتقا محدود پروانه اشتغال(ارتقا حداکثر تا پایه ۲)فقط پروانه نظارت بهتون تعلق میگیره و میتونید در آزمون مربوطه شرکت کنید و در صورت قبولی پروانه اشتغال دریافت کنید.

 • با سلام. من کارشناسی مهندسی اجرایی عمران دارم. با توجه به این که به ما محاسبات نمیدن ، آیا میشه واحدهای درسی محاسبات رو در نظام مهندسی بگذرونیم ، در آزمون محاسبات شرکت کنیم ؟ آیا با گرفتن مدرک کارشناسی ارشد سازه یا زلزله ، پروانه محاسبات بهمون تعلق میگیره ؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. متاسفانه طبق آخرین مصوبه در همین زمینه امکان گذروندن واحدهای درسی رو ندارید و با گرفتن مدرک ارشد و حتی دکتری نیز این امکان وجود نداره. پیشنهاد میکنم با همین مدرکی که دارید از طریق کمیسیون هم ارزی سازمان نظام شهرتون پیگیر باشید چون احتمال داره پروانه محاسبات محدود در ارتقا براتون تعلق بگیره.

 • سلام من کارشناسی مرتبط با مهندسی عمران دارم وتکنولوزی عمرا ن هستم کد رشته هم مرتبط زدن ۳۱۰ وطراحی هم میتونم شرکت کنم خواستم بدونم اگر ارشد سازه بگیرم کد پروانه اشتغالم اصلی میشه؟ با تشکر

 • سلام .من رشته کاردانی سرامیک دارم و کارشناسی ناپیوسته معماری ومهندسی ارشد معماری.آیا میتونم در امتحان نظام مهندسی شرکت کنم؟؟در غیر اینصورت چیکار باید بکنم

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. اگه اشتباه نکنم سرامیک جزو گرایش های رشته مهندسی مواد می باشد. با توجه به اینکه رشته کاردانی شما رشته غیر مرتبط می باشد متاسفانه حتی با داشتن ارشد ممعماری هیچگونه پروانه ای به شما تعلق نمیگیرد. موفق باشید

 • با سلام من کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران عمران دارم ، مدرک کاردانی مدیریت هستش ، ضمنا الان دانشجوی ارشد عمران گرایش زلزه هستم ، میخواستم بدونم اصلا میتونم عضو نظام مهندسی بشم ، و امکان امتحان نظام برایم وجود دارد ، با تشکر از شما

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. متاسفانه با توجه به رشته کاردانی غیر مرتبط (مدیریت)امکان دریافت پراوانه اشتغال نخواهید داشت حتی با وجود اخذ مدرک ارشد زلزله! با این حال پیشنهاد میکنم از طریق کمیسیون هم ارزی سازمان شهرتان پیگیر باشید.

 • با سلام
  بنده پروانه پایه دو طراحی، نظارت و اجرای عمران و مدرک کاردانی کارهای عمومی ساختمان، کارشناسی ناپیوسته عمران-عمران و کارشناسی ارشد عمران-سازه دارم. میخواستم بدونم برای اخذ صلاحیت در رشته نقشه برداری می بایست در چه مقطعی از این رشته مدرک داشته باشم؟ کارشناسی پیوسته نقشه بردای…کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری…و یا کارشناسی ارشد نقشه برداری؟؟؟ لطفا _درصورت امکان اخذ پروانه با هر سه مدرک_ با در نظر گرفتن زمان و هزینه اخذ مدارک، گزینه مناسب را بفرمایید.
  سپاس

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. اگه بخوایین پروانه نقشه برداری بگیرید باید کارشناسی پیوسته نقشه برداری داشته باشین. اما نکته قابل توجه اینه که به فرض پروانه نقشه برداری رو هم گرفتین! نمیتونید همزمان تو دو رشته فعالیت کنید و به انتخاب خودتون فقط یکی از پروانه ها میتونه فعال باشه

 • سلام من کاردانی حسابداری دارم و کارشناسی تکنولوژی معماری رو نیز در سال ۹۲ گرفتم باتوجه به گذراندن ۵ ترم بجای ۴ ترمی که بچه های دارای کاردنی مرتبط گذراندن آیا تو امتحان پروانه اشتغال میتونم شرکت کنم ؟ آیا از طریق کمسیون هم ارزی میتونم دروس جبرانی رو بگذرونم ؟ راهکار اینکه بتونم امتحان پروانه اشتغال روبدم چیه؟ تکلیف ما که این مدارک هارو داریم چیه ؟ یعنی آقایون راه وشهرسازی پیشنهاد میدن بریم راهزن بشیم ؟ یا معتاد یاقاچاقچی ؟آیا پنجاه شصت هزار نفر رو به امان خدا رها کردن درسته ؟اینه ایجاد اشتغال ؟ فرق گرفتن کارشناسی ارشد با اون هزینه سرسان آور که امکانش برا همه میسر نیست با گذراندن واحدهای کمسیون هم ارزی چیه ؟ لطفا این صداها رو به گوش مسئولین برسونین

 • سلام عذر میخام مجددا مزاهم شدم میخاستم ببینم چه راهکاری برا گرفتن پروانه اشتغال برای بنده وجود دارداصولا الان من چه مدرکی را بایست بگیرم تا عضوی از نظام مهندسی بشم ممنون از راهنمایی شما

 • ابراهیم قلعه سری می‌گوید:

  سلام
  من فارغ التحصیل رشته کاردانی مکانیک – گرایش نقشه کشی صنعتی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک در حرارت وسیالات هستم . و در حال حاضر دانشجوی ارشد تبدیل انرژی نیز می باشم . از سال ۹۲ با پروانه اشتغال در گروه نظارت تاسیسات مکانیکی در حال فعالیت در سازمان نظام مهندسی نیز می باشم .
  سوال : برای پروانه اشتغال در مقطع طراحی تاسیسات مکانیکی می توانم در ازمون شرکت کنم ؟ در صورت پاسخ منفی چه اقدامی باید انجام دهم با تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   میخوایین عضو نظام بشید و سالانه حق عضویت پرداخت کنید؟آیا عضو شدن خشک و خالی مزیتی داره براتون؟بله سازمان سالانه ۱ پولی ازتون میگیره و میتونید عضو بشید

 • سلام
  من دانشجوی مهندسی مکانیک می باشم ولی مدرک فکرکنم گرایشی نمیخوره. میخواستم بدونم که آیا باید درس خاصی رو از سبد حرارت و سیالات پاس کنم یا صرفا همین که از سبد سیالات درس بردارم (مثل انرژی نو یا موتور احتراق داخلی) کافیه؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. عنوان مدرک کاردانی شما (با توجه به اطلاعات من) مرتبط نبوده و با توجه به این اوصاف امکان شرکت در آزمون را نخواهید داشت. برای اینکه اطمینان حاصل کنید از کمسیون هم ارزی سازمان شهرتون پیگیری کنید.

 • با سلام و تشکر.
  من کاردانی ناپیوسته با عنوان کاردان فنی عمران-کارهای عمومی ساختمان از دانشگاه آزاد و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران-عمران دارم و الان هم دانشجوی ارشد عمران-مهندسی و مدیریت ساخت هستم آیا با گذشت ۳ سال از مدرک تحصیلی بنده میتونم نظارتو اجرا و محاسبات شرکت کنم یا نه؟
  و سوال دوم اینکه آیا الان میتونم عضو نظام مهندسی بشم یا نه؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام.
   اول اینکه تمام دارندگان مدرک کارشناسی در رشته های هفتگانه مهندسی میتونن عضو نظام بشن و مشکلی نداره. در مورد سنوات هم برای دارندگان کارشناسی ناپیوسته سنوات کاردانی هم قابل محاسبه هست(البته فقط برای آزمون نظارت و اجرا). در زمان ثبت نام برای آزمون سامانه ای (http://92.242.195.129/pre_regnezammohandesi/ )فعال می شود که با وارد کردن زمان فراغت از تحصیل مشخص میکند که سنوات لازم را دارید یا خیر.
   اما با توجه به مدارک تحصیلی که اخذ کردید برای آزمون نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت،فقط برای محاسبات محدودیت ارتقا پایه خواهید داشت که بهتر است قبل از ثبت نام از کمسیون هم ارزی سازمان شهرتون پیگیر این مساله باشید.

 • با سلام .
  ایا وضعیت بچه هایی که کاردانی مکانیک خودرو بودند و کارشناسی ناپیوسته حرارت سیالات گرفتند مشخص شده . با توجه به اعتراضاتی ک داشتند. با تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. فعلا مصوبه جدیدی اعلام نشده و طبق روال قبل عمل میشه. بازم بهتره هر از گاهی از کمسیون هم ارزی شهرتون پیگیر ماجرا باشید.

 • سلام خدمت اقای محمد زاده
  شاید سوالم تکراری باشه ولی جهت رسیدن به قطعیت سوالم رو عرض میکنم.
  بنده کاردانی کامپیوتر_نرم افزار و کارشناسی تکنولوژی عمران_عمران دارم و امسال ارشد سازه قبول شدم
  آیا امکان شرکت در آزمون مهندسی پروانه اشتغال برآیم هست؟!
  در مقطع کارشناسی بغیر از یک واحد تمام دروس الزامی هم ارزی را پاس کرده ام.
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.
  سپاس

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. متاسفانه با توجه به مدرک کاردانی که اخذ نمودید امکان شرکت در آزمون و دریافت پروانه اشتغال را نخواهید داشت حتی با وجود گرفتن مدرک ارشد.

 • سلام
  من كارداني نقشه كشي معماري وكارشناسي ناپيوسته ي تكنولوژي معماري خوندم و حالا براي ارشد برنامه ريزي منطقه اي
  براي نظام مهندسي كرج چند واحد درسي بايد جبراني بردارم؟و اينكه دقيقا چه درسايي رو بايد بگذرونم؟🙏🏻

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. ملاک برای نظام مهندسی داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته های هفتگانه مهندسی است و مدرک ارشد تاثیر چندانی نداره. با توجه به مدارکتون شما مشکلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی ندارید.

 • باسلام و خسته نباشید….

  بنده کاردانی پیوسته ساختمان_کارهای عمومی ساختمان دارم…
  الان کنکور دادم و برای کارشناسی از رشته عمران اجرایی از دانشگاه سراسری فنی تبریز روزانه قبول شدم برای مهرماه…

  شرایطتمو گفتم…
  سوال اول اینکه بنا به دلایل غیر منتظره ای بنده ۱۰ واحدم موند و الان مدرکمو در دی ماه اخذ خواهم کرد..آیا دانشگاه راهی داره که قبول کنه ورودی مهر منو به بهمن تغییر بده ؟
  سوال دومم اینکه بنده برم همین رشته مهندسی اجرایی عمران رو بخونم خوبه تو سراسری یا برم دانشگاه ازاد عمران. عمران بخونم؟

  وسوال سومم اینکه در صورتیکه اجرایی عمران بخونم ، آیا نظام مهندسی تبریز حق اجرا و طراحی و محاسبه (و نظارت) به بنده خواهد داد یا خیر ؟

  هر چه زودتر جواب بدین متشکرم چون یک مهر تصمیممو باید بگیرم…شرمنده از طولانی شدن متن و سوالام…

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. سوال اول اینکه بعیده ولی بهتره از مسول آموزش دانشگاه سوال کنید. سوال دوم اینکه اگه دانشگاهی رشته مهندسی عمران میده برای نظام مهندسی بهتره. در صورتی که اجرایی بخونید برای آزمون و دریافت پروانه پایه ۳ مشکلی نخواهد بود منتها برای ارتقا پایه محدودیت خواهید داشت.

 • با سلام من کاردانی تاسیسات حرارتی وتهویه دارم و پروانه اشتغال به کار کاردانی را نیز در سال ۸۴اخذ نموده ام .الان کارشناسی ناپیوسته عمران -اجرایی تمام کرده ام ،ایا باتوجه به اینکه کاردانی بنده جز رشته های هفتگانه ساختمان است میتوانم پروانه نظارت اخذ نمایم ???

 • ابراهیم می‌گوید:

  باعرض سلام؛ بنده کاردانی پیوسته نقشه کشی معماری از دانشگاه آزاد شیراز گرفتم اما کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران-عمران خوندم؛ میخواستم ببینم با توجه به اینکه مدرک کاردانی من یکی از رشته های هفتگانه مهندسی ساختمان میباشد می تونم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی اقدام کنم یا اینکه باید مدرک کارشناسی معماری هم بگیرم؟؟

 • با سلام من مدرک کاردانی معماری و کارشناسی ناپیوسته معماری(علمی کاربردی معماری) رو دارم و در سال ۹۴ درسم رو تمام کردم میخواستم بپرسم ایا با این مدارک میتوانم در هر سه ازمون نظارت طراحی و اجرای نظام مهندسی شرکت کنم و یا حتی به پایه یکم نظام برسم؟؟

 • ابراهیم می‌گوید:

  سلام. ببخشید دوباره مزاحم شدم؛ یعنی نیاز نیست کارشناسی معماری بگیرم و با همان کاردانی معماری وکارشناسی ناپیوسته عمران میتونم در آزمون نظارت شرکت کنم؟؟

 • سلام وخسته نباشید
  .من کاردانی کارهای عمومی ساختمان وکارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی تکنولوزی عمران دارم
  در قانون جدید کمیسیون ماده ۷{تاریخ ۲۵/۵/۹۴} کارشناسی ناپیوسته حق شرکت در آزمون محاسبات رادریافت کرده است.
  ولی حالا در قسمت محاسبه سنوات میگه برای شرکت در آزمون محاسبه سنوات کاردانی مورد تایید نمی باشد
  لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم مگه طبق قانون جدید کاردانی باکارشناسی ناپیوسته مرتبط نمی تواند ثبت نام کند؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. ببنید سنوات ربطی به اجازه شرکت در آزمون نداره. شما برای اینکه بتونید در آزمون شرکت کنید باید ۳ سال از زمان اخذ مدرک کارشناسیتون بگذره. حالا در این بین برای آزمون های نظارت و اجرا سنوات کاردانی قابل قبوله ولی برای آزمون محاسبات سنوات کاردانی قابل قبول نیست. لذا برای آزمون محاسبات در سایت محاسبه سنوات نباید قسمت کاردانی رو پر کنید و فقط سنوات کارشناسی ملاک است.

 • سلام خسته نباشید
  من کاردانی ریاضی
  کارشناسی ناپیوسته ساختمان و ارشد سازه(سه تا مقاله isi و شش تا داخلی دارم) اخه چرا نمیزارن عضو بشم.واقعا چرا
  ایا هیچ فکری بحال ما نشده؟؟؟؟؟

  • با سلام چون شما حداقل واحدهای را دوره لیسانس را نگذرانده اید و بایستی حداقل ۷۰ درصد انها را گذرانده باشید تا رشته شما مرتبط شود. این قوانین در سایر کشورهای دیگر هم از جمله اروپا
   هم خبر دارم که فقط مدرک لیانس را اهمیت می دهند مثل ICE

 • سلام . با داشتن مدرک کاردانی ساختمانهای بتنی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان تکلیف نظام مهندسی برای پروانه اشتغال به کار اینجانب چه می شود با تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   عرض کردم که مشکلی برای شرکت در آزمون ها(یعنی محاسبات هم جزوش هست) ندارید ولی با اعمال محدودیت.منتها برای اطمینان از سازمان نظام مهندسی شهرتون پیگیر باشید.

 • سلام . من کارشناسی غیر مرتبط با عمران و کارشناسی ارشد عمران دارم. در صورتیکه کلیه دروس کمسیون هم ارزی رشته ها رو پاس کنم، آیا پروانه به من تعلق می گیرد ؟

 • با سلام من کاردانی و معماری خوندم و کارشناسی ناپیوسته معماری
  میتونم در نظام مهندسی شرکت کنم و نظارت و طراحی و اجرا رو بگیرم؟؟

 • ایمان لطیفی می‌گوید:

  سلام
  ممنون از صرف وقت حضرتعالی با توجه به بند ۵ بخشنامه وزارتی شماره ۵۲۳۸۱/۴۳۰ مورخه۱۳۹۴/۰۹/۲۳ مبنی بر رشته های هفتگانه ساختمان با عناوین دبیرفنی که موفق به اخذ کارشناسی ارشد در رشته کارشناسی میگردندهمانند مدارک تحصیلی رشته های اصلی ساختمان میباشند با توجه به مفاد بخشنامه فوق آیا کسانیکه در رشته دبیر فنی تاسیسات دارای پروانه پایه یک رشته اصلی مهندسی مکانیک با صلاحیت طراحی و نظارت بوده و کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک تبدیل انرژی اخذ نموده اند همانند رشته های اصلی ساختمان میباشند .
  متشکرم

 • سلام من
  مدرک کاردانیم نقشه کشی معماری _ معماری است
  کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی معماری هست
  امکان شرکت دارم ؟
  مشکل ارتقاء پایه دارم ؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به عنوان مدرک کارشناسیتون که تکنولوژی هست تو زمینه نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت ولی احتمالا تو طراحی به مشکل بر بخورید. برای حصول اطمینان از نظام مهندسی شهرتون جویا بشید.

 • با سلام
  مدرک کاردانی من مکانیک خودرو و کارشناسی ناپیوسته من هم مکانیک سالات می باشد در حال حاضر هم دانشجوی ارشد تبدیل انرژی هستم آیا راهکاری برای اخذ پروانه اشتغال بکار نظام مهندسی وجود دارد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه کاردانی شما جزو رشته های مشخص شده نیست به همون خاطر غیرمرتبط حساب میشه و با توجه به مصوبه صدور پروانه اشتغال ممکن نیست. ولی پیشنهاد میکنم از سازمان نظام مهندسی شهرتون پیگیری کنید.

   • احسان عارفی می‌گوید:

    سلام وقت بخیروخسته نباشیدخدمت شمابزرگوران

    ببخشیدیه سوال داشتم
    من کارشناسی جغرافیا وبرنامه ریزی شهری دارم وکارشناسی ارشدشهرسازی گرایش برنامه ریزی شهری آیامیتونم درآزمون نظام مهندسی ثبت نام کنم وپروانه اشتغال به من تعلق میگیره

 • آیا این بسته هایی که دارید تمام نیازهای آزمون را پوشش خواهد داد و نیازی به تهیه همه کتابهای مقررات ملی نیست ؟
  پیشنهاد شما چیست ؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام. کتاب های ما جامع هست و همه منابع رو پوشش میده و به جز اون آزمون سال های قبل با پاسخ تشریحی و کلیدواژه هارو هم شامل میشه. ولی پیشنهاد میکنم با توجه به کتاب باز بودن آزمون تمام منابع و مباحث رو هم تهیه کنید.

 • ابوالفضل می‌گوید:

  سلام کاردانی کارهای عمومی ساختمان دارم کارشناسی مهندسی اجرایی عمران دارم الان کارشناسی ارشد سازه میخونم عضو نظام مهندسی میتونم بشم پروانه محاسبات وطراحی تعلق میگیره باتشکر

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام. با توجه به اینکه عنوان مدرک کارشناسی شما اجرایی خورده محدودیت ارتقا پایه در صلاحیت محاسبات خواهید داشت و به جز اون مشکلی ندارید.

 • سلام
  ایا با مدرک کاردانی مکانیک خودرو و کازشناسی ناپیوسته مکانیک سیالات میتونیم وارد نظام مهندسی بشم. و یا اینکه دوباره مدرک کاردانی سیالات یا تهویه مطبوعو اخذ کنیم. و سوالی دیگر اینکه بالا خوندم برای کاردانهای تهویه مطبوع مشکلی ندارد اما برای خودرو چرا وجود داره

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. کاردانی مکانیک خودرو جزو رشته های مدنظر نظام نیس و متاسفانه نمیتونید وارد نظام بشید. بله رشته تهویه مطبوع جز رشته های مورد قبول هستش. در مورد اینکه برید دوباره کاردانی بگیرید اونم مورد قبول نیست چون تاریخ مدرک کاردانی جدیدتون بعد از کارشناسی میشه که مورد قبول نیس.

 • باسلام.
  من کاردانیم معماری علمی کاربردی بودم و کارشناسیم معماری غیر انتفاعی بودم .یعنی کارشناسی ناپیوسته دارم اما هردوتاش معماریه. میخواستم بدونم ایا نظارت و اجرا وطراحی رو میتونم بگیرم.

 • سلام من مدرک کاردانی معماری دارم و کارشناسی ناپیوسته شهرسازی امکان شرکت در ازمون نظام مهندسی در رشته شهرسازی را دارم ؟و ایا مشکل ارتقا پایه دارم ؟

 • حامد بختیاری می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشی
  بند کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان دارم با توجه به کمیسیون هم ارزی چه پروانه ای میتونم بگیرم

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام. نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت منتها برای صلاحیت محاسبات به مشکل میخورید. بهتره از طریق سازمان نظام مهندسی پیگیری کنید.

 • زهرا حسینی می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید .ببخشید بنده کارشناسی پیوسته عمران عمران خوندم ولی بعضی از دروس مثل زلزله و بار گذاری را پاس نکرده ام .میخواستم بدونم برای شرکت در آزمون محاسبات ، اجرا یا نظارت مشکلی نداره ؟ میتونم شرکت کنم ؟

 • سلام..با داشتن مدرک کاردانی معماری و کارشناسی ناپیوسته معماری دانشگاه آزاد،،امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی و گرفتن نظارت واجرا و طراحی هست یا فقط نظارت؟؟؟ لطفا پاسخ دقیق تری بدین

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در رابطه با صلاحیت نظارت و اجرا مشکلی ندارید. ازمون طراحی بستگی به عنوان مدرک کارشناسیتون بستگی داره. اگه تکنولوژی یا مهندسی اجرایی معماری باشه صلاحیت طراحی با محدودیت ارتقا پایه بهتون تعلق میگیره وگرنه مشکلی نخواهید داشت.

 • با عرض سلام من کاردانی قالبسازی صنعتی دارم و کارشناسی عمران-عمران آیا میتونم در امتحان نظام مهندسی شرکت کنم و نظارت و اجرا رو بگیرم؟

 • طبق رای دیوان عدالت اداری فارغ التحصیلان کارشناسی جغرافیا و اقتصاد و جامعه شناسی با مدرک ارشد شهرسازی دیگر نمیتوانند مهر شهرسازی نظام مهندسی دریافت کنند

 • با سلام
  می‌خواستم بدون با مدرک کاردانی مکانیک گرایش ماشین افزار و کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات امکان شرکت برای آزمون نظام مهندسی هست؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه رشته کاردانی شما جزو رشته های اصلی یا مرتبط اعلام شده توسط سازمان نظام مهندسی نیست لذا امکان شرکت در آزمون و دریافت پروانه اشتغال را نخواهید داشت.

 • نصر اله حیدری می‌گوید:

  سلام با کارشناسی پیوسته عمران و ارشد عمران گرایش مدیریت ساخت :۱-میتوانم در همه صلاحیتها شرکت کنم ۲-اگر صدور مدرک ارشد و کارشناسی با همدیگر باشد می شود از سنوات ارشد استفاده کرد باتشکر

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. ملاک برای شرکت در آزمون نظام مهندسی نوع مدرک کارشناسی است و رشته ارشد تاثیر خاصی ندارد. اما برای سنوات یا باید ۳ سال از زمان اخذ مدرک کارشناسی بگذره و یا ۲ سال از زمان اخذ مدرک کارشناسی. سنوات اینا باهم جمع نمیشه.

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. بله رشته مهندسی عمران یکی از رشته های هفتگانه نظام مهندسی به حساب می آید و هیچ مشکلی برای شرکت در آزمون های نظام مهندسی ندارد.

 • نصر اله حیدری می‌گوید:

  سلام اگر با مدرک مهندسی پیوسته عمران و کارشناسی ارشد عمران گرایش مدیریت ساخت متوانیم برای محاسبه و اجرا ثبت نام کنیم (منظورم اینکه از مدرک ارشد می توانم استفاده کنیم زیرا مدرک ارشدرا به دلایل مختلف همزمان با کارشناسی گرفته ام) و از سنوات ارشد استفاده نمایم

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   مهندس ۱ سوال برام پیش میاد. چطور میشه بدون داشتن مدرک کارشناسی به فردی اجازه تحصیل در مقطع ارشد داده بشه؟!!! منظور از همزمان چیه؟

 • نصر اله حیدری می‌گوید:

  سلام من رشته مهندسی مدیریت اجرایی داشتم وگفتند شما نمیتوانید عضو سازمان بشویید و من مجبور شدم بعضی دروس را تطبیق دهم و دوباره مهندسی عمران بخوانم وازمدرک کارشناسی قبلی (مهندسی مدیریت اجرایی)هم استفاده کردم وارشد رفتم و منظورم از همزمان این است که الان هم دانشجوی کارشناسی عمران هستم و هم دانشجوی کارشناسی ارشد عمران گرایش مدیریت ساخت . وکارشناسی ارشد ما زودتر تمام میشود وسئوال ما این است که مابا دریافت مدرک کارشناسی عمران و بعداز گذشت دو سال از مدرک ارشد می توانم در ازمونها شرکت نماییم یا بایدحتما سه سال از مدرک کارشناسی عمران بگذرد تا بتوانم در ازمونها شرکت نمایم . با تشکر ازحمات جنابعالی که با دقت به سئوالات پاسخ میدهید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. متوجه شدم. نه متاسفانه،چون تاریخ فارغ التحصیلی رو چک میکنن و تاریخ اخذ مدرک ارشد اگه بعد از مدرک کارشناسی باشه مورد قبول نیست.

 • مهرداد حسینی می‌گوید:

  با عرض سلام خسته نباشید بنده کاردانی برق و کارشناسی نقشه برداری و ارشد نقشه برداری دارم میخواستم ببینم برای پروانه اشتغال میتونم تو امتحان نظام شرکت کنم؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام شما دارای مدرک کاردانی مرتبط و کارشناسی منطبق با رشته اصلی را دارید. برای نظارت و اجرا مشکلی ندارید فقط احتمالا برای صلاحیت محاسبات با محدودیت ارتقا پایه مواجه خواهید شد.

 • با سلام من کار دانی غیر مرتبط دارم و کارشناسی ناپیوسته معماری و ارشد مدیریت پروژه وساخت دارم میخواستم بدونم با توجه به مصوبات جدید و مصوبه ای که درباره کارشناس ارشد هست امکان گرفتن پروانه اشغال در یکی از شاخه های نظارت یا اجرا برای من وجود دارد؟

 • سلام
  بنده كارداني خودرو دارم و كارشناسي سيالات و عضو نظام مهندسي سال ۹۲ و دانشجوي كارشناسي ارشد تبديل انرژي ميباشم يك بار در آزمون شركت كردم قبول نشدم- اين مصوبه جديد چيه؟ من كه شماره نظام دارم – وضعيت ما چگونه است ؟ آيا بنده كه ۹۰ درصد دروس كميسيون هم ارزي رو پاس كردم نميتوانم پروانه بگيرم درحال حاضر ۱۲ سال كارشناس مسئول بخش تأسيسات مكانيكي يك شركت معتبر ميباشم
  سپاسگزارم

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. با توجه به این مصوبه کسانی که کاردانی غیرمرتبط دارن نمیتونن پروانه دریافت کنند. قبل از آزمون کسی جلوی شما رو نمیگیره منتها بعد از قبولی اگه مدارک لازم رو نداشته باشید پروانه اشتغال براتون صادر نمیشه. به نظرم برای کسب اطمینان از کمسیون هم ارزی نظام شهرتون هم پیگیر باشید.

 • سلام من کارشناسی برق قدرت دارم ولی کاردانی برق مخابرات گذروندم ولی با ابن همه تمام واحدهای مورد نیاز رو که نگاه کردم با نمره عالی گذروندم ایا منو برای کسب پروانه اشتغال قبول نخواهند کرد ؟

 • باسلام من فارغ التحصیل رشته کارشناسی پیوسته دبیر فنی عمران گرایش ساختمان درسال ۸۲دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، وهم اکنون دانشجوی ترم آخرکارشناسی ارشدمهندسی زلزله هستم وپروانه پایه یک نظارت وپایه دو اجرا دارم ودر سال ۹۳ موفق به دریافت پروانه پایه سه محاسبه شدم،آیا می توانم به پایه دو محاسبه ارتقا پیدا کنم؟باتشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. بعد از گذشت مدت زمان لازم برای سنوات و شرکت در دوره های های ارتقا پایه میتونید برای ارتقا پایه اقدام کرده و مشکلی نخواهد بود.

 • پرویز یوسف پور می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید.کارشناسی من جغرافیا میباشد و ارشدم برنامه ریزی شهری میباشد .آیا من میتونم نظام مهندسی شرکت کنم و پروانه بگیرم .تشکر از راهنمایتون.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. متاسفانه رشته جغرافیا جزو رشته های هفتگانه نظام مهندسی نبوده و به همین دلیل نمیتونید در آزمون شرکت کرده و پروانه دریافت کنید.

 • سلام.امیدوارم حالتون خوب باشه.ممنون که وقت میذارید.
  من کاردانی مکانیک(ساخت و تولید) و کارشناسی برق-ابزار دقیق گرفتم.آیا امکان شرکت در امتحان رو دارم.با تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام.ممنون از شما. رشته ساخت و تولید رشته غیر مرتبط محسوب شده و با توجه به مصوبه برای کسانی که کاردانی غیرمرتبط دارن صدور پروانه اشتغال ممکن نیست.

 • سلام . من کاردانی مرمت بناهای تاریخی دارم و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری ، میخواستم ببینم میتونم پروانه اشتغال بگیرم . با تشکر

 • سلام وقت بخیر.من کاردانی نقشه کشی صنعتی و کارشناسی تکنولوژی معماری رو دارم .آیا میتونم امتحان نظام بدم یا خیر؟
  در صورت داشتن ارشد مهندسی معماری وضعیت به چه صورت خواهد بود؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. رشته نقشه کشی صنعتی جزو رشته های غیر مرتبط محسوب شده و برای افرادی که کاردانی غیر مرتبط دارن صدور پروانه اشتغال امکان پذیر نیست.

 • با سلام
  کارشناسی ناپیوسته من مهندسی مکانیک سیالات،کاردانی پتروشیمی و کارشناسی ارشدم مهندسی مکانیک تبدیل انرژی هست واردیبهشت ۹۲ پروانه اشتغال پایه ۳ فقط نظارت تاسیسات مکانیکی گرفتم
  آیا حالا که ۴/۵ سال گذشته و دوره های لازمه را نیز گذراندم میتوانم به پایه ۲ ارتقا پیدا کنم؟اگر جواب مثبت است،صلاحیت طراحی را هم میتوانم دریافت کنم؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   بسلام. با توجه به اینکه پروانه اشتغال برای شما صادر شده بنابراین مشکلی برای ارتقا پایه نخواهید داشت.ولی برای صلاحیت طراحی احتمالا با محدودیت مواجه بشید که بهتره از نظام شهرتون پیگیر این مورد باشید.

   • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

    طبق قوانین موجود در اون دوره برای شما پروانه صادر شده. هر قانونی هم که عوض بشه برای کسانی که قبل از تاریخ تغییر قوانین مدرکی رو گرفتن صدق نمیکنه.

 • عرض سلام و ادب،
  ببخشید مزاحمتون شدم،
  عرض کنم که بنده مدرک کاردانی ام نرم افزار هست ، در مقطع کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی فارغ التحصیل شدم و در حال حاظر هم در مقطع ارشد سازه مشغول به تحصیل هستم.
  با توجه به اینکه جنابعالی اشراف کامل بر موضوع دارید، بنده به دلیل گذراندن کارشناسی اجرایی عمران ، میتوانم در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنم؟
  ممنون از عنایت و محبتتون

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام و ممنون از لطف شما. مهندس متاسفانه باید عرض کنم که مدرک کاردانی شما جزو رشته های غیر مرتبط نظام مهندسی محسوب میشه به همین دلیل با توجه به مصوبه امکان صدور پروانه اشتغال برای شما امکان پذیر نیست.

 • پرویز یوسف پور می‌گوید:

  سلام مهندس جان ببخشید دوباره میپرسم اگه من از ترم دیگه برم یه فوق دیپلم عمران بگیریم میتونم برای ارشد شهرسازی پروانه بگیرم ممنون از راهنمایتون.

 • با سلام
  بنده در سال ۹۴ مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری دانشگاه آزاد گرفتم و کاردانیم هم نقشه کشی معماری بوده در حال حاضر هم ارشد طراحی شهری هستم .
  آیا با مدرک کارشناسیم میتونم در سه آزمون نظارت طراحی و اجرا شرکت کنم و آیا محدودیتی برام داره؟
  با سپاس و تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. برای آزمون نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت. اما با توجه به عنوان رشته کارشناسی که علمی کاربردی هستش احتمالا برای طراحی با محدودیت ارتقا پایه مواجه خواهید شد.

 • من سال۶۵مدرک عمران روستایی ازآموزشکده یادانشکده فنی شهیدمنتظری اخذ نمودم ودرسال ۹۰نیز مدرمهندسی تکنولوژی عمران عمران گرفتم آیا میتوانم محاسبات نظام اخذ نمایم باعنایت کل واحدهای عمران عمران راپاس کردم وضعیتم چگونه خواهدبود البته طبق راهنمایی نظام مهندسی محل نظارت واجرا درآزمونش شرکت کردم

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. برای صلاحیت محاسبات با محدودیت مواجه خواهید شد. ولی اگه نظام مهندسی شهرتون اجازه شرکت در آزمون محاسبات رو ندادن خب جواب اونا معتبرتره.

 • سلام. من کاردانی نقشه کشی معماری دارم و همچنین دو کارشناسی نا پیوسته مهندسی اجرایی عمران و علمی کاربردی معماری هم دارم. میخواستم بدونم مدرک کاردانی ام رو با کدام یک از مدرک های کارشناسی ناپیوسته ام رو اگر ارایه بدم می تونه مزیت بیشتری برای اخذ مجوزهای نظام مهندسی داشته باشم.

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگه رشته عمران رو انتخاب کنید با توجه به اینکه کاردانیتون رشته متفاوتی هست فقط صلاحیت نظارت بهتون تعلق میگیره. قطعا رشته معماری مزیت بیشتری خواهد داشت چون رشته یکسان و مرتبط به هم هستش

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. صنایع فلزی جزو رشته های مورد قبول نظام نیست. همچنین برای کسانی که که مدرک غیر مرتبط دارن متاسفانه پروانه تعلق نمیگیره

 • سلام. رشته کاردانی نقشه کشی معماری با کارشناسی ناپیوسته رشته علمی کاربردی معماری چه صلاحیت هایی در نظام مهندسی بهش تعلق میگیره

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. نظارت و اجرا حتما تعلق میگیره. در مورد طراحی بهتره قبل از برنامه ریزی برای شرکت در آزمون از نظام شهرتون پرس و جو کنید.

 • سلام. کاردانی نقشه کشی معماری و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم و دانشجوی ارشد معماری هستم. بعد از فارغ التحصیل شدن در کدام آزمون های نظام مهندسی میتوانم شرکت کنم. یعنی چه صلاحیت هایی رو میتونم کسب کنم.

 • سلام ، مدارک بنده کاردانی الکترونیک – الکترونیک عمومی و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی برق – الکترونیک هست . آیا میتونم شرکت کنم ؟
  کدوم آزمون رو میتونم شرکت کنم ؟ هم نظارت هم طراحی ؟ و اینکه اگه فقط نظارت باشه چطور ممکنه که بتونم طراحی رو هم اخذ کنم ؟
  با تشکر

 • نصر اله حیدری می‌گوید:

  سلام مهندس عزیز انشااله خداوند همیشه یاورتان باشد همه سئوالات طراحی معماری فقط بصورت تشریحی میباشد یااینکه تشریحی وتستی است باتشکر

 • سلام
  من کاردانی مکانیک خودرو و کارشناسی مکانیک حرارت و سیالات هستم و تمام دروسی که مربوط به کمیسیون میشه پاس کردم و عضو سازمان نظام مهندسی ۹۲ هستم و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انرژی هستم- آیا میتوانم در آزمون مجددا شرکت کنم

 • سلام. مدرک کارشناسی من مهندسی مکانیک خودرو هست ارشد مکانیک سیالات دارم با این شرایط آیا صلاحیتی از نظام مهندسی به من تعلق میگیره؟اگر نه راهی وجود داره برای تعلق گرفتن صلاحیت ها

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به رشته کارشناسی شما فعلا امکانی برای دریافت پروانه اشتغال ندارید.تنها راهش داشتن مدرک مورد نظر نظام یا تغییر قوانین هست.

 • با سلام.

  عنوان مدرك بنده كارشناسي مهندسي مكانيك بدون گرايش است.
  در واقع بسياري از كساني ك از سال ٩٤ به بعد در رشته مهمدسي مكانيك فارغ التحصيل شده اند، در عنوان مدركشان گرايش خاصي درج نشده است.

  تكليف ما چيست؟

 • سلام خوبید. ببخشید من کاردانی کارهای عمومی ساختمان دارم.و در حال خوندن کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی هستم. میتونید کامل توضیح دهید که چگومه میشود پروانه اشتغال به کار با صلاحیت طراحی،اجرا،نظارت را دریافت کنم. آیا به نظر شما باید برای دریافت این سه صلاحیت باید ارشد هم بخوانم. اگه بخوانم با چه رشته ای؟
  و سوال دوم این هست که بنده قرار هست بعد از خواندن کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی به سربازی بروم.آیا مدت زمانی که برای این سه صلاحیت باید بگذرد چند سال میباشید؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به مدارکی که قراره کسب کنید برای نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت.منتها برای محاسبات مشکل خواهید داشت. که بهتره از نظام مهندسی هم پیگیر باشید. پس از فارغ التحصیلی باید ۳سال بگذره تا بتونید در آزمون شرکت کنید.

    • انتشارات نوآور می‌گوید:

     سلام. احتمالا با گرفتن مدرک ارشد سازه یا زلزله اجازه شرکت در آزمون محاسبات رو داشته باشید. بازم از سازمان نظام مهندسی شهرتون پیگیر باشید.

     • ببخشید منظور از اینکه سه سال از مدرک تحصیلی بگذرد یعنی چی. کسی باید در این سه سال جایی مشغول به کار شود. اگر کسی در سه کاملا بیکار بود یا به خدمت سربازی رفت بازم بعد از سه سال از مدرک تحصیلی بگذرد حق شرکت در ازمون را دارند؟

     • انتشارات نوآور می‌گوید:

      هدف قانون گذار این بوده که در این سه سال فرد تجربه کسب کنه ولی خوشبختانه یا متاسفانه عملا اینچنین نیست. همین که سه سال بگذره کفایت میکنه.

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با توجه به اینکه برای نظام مهندسی داشتن مدرک گارشناسی مرتبط ملاکه، متاسفانه امکان شرکت در آزمون های نظام مهندسی رو نخواهید داشت.

 • با سلام
  مدرک کاردانی من نقشه کشی صنعتی هست و مدرک کارشناسی م مهندسی مکانیک طراحی جامدات هست میتونم تو آزمون نظام شرکت کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. مدرک کاردانی شما غیر مرتبط بوده و برای افرادی که مدرک غیر مرتبط دارن امکان شرکت در آزمون های نظام مهندسی وجود ندارد.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  تمام دیگاه ها رو مطالعه کردم .مدرک تحصیلیم کاردانیم کاردان فنی عمران-کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی مهندس تکنولوژی عمران عمران هستش .
  چطور میتونم تمام مراحل ارتقا پایه بگیرم با این شرایط ایا جای پیشرفت دارم یا هیچ وقت نمیتونم با تلاش پیشرفت بکنم چون خیلی مهمه برام و خیلی زحمت کشیدم
  خیلی ممنونم از لطفتون

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.با توجه به عنوان مدرک کارشناسیتون میتونید نظارت و اجرا رو بدون محدودیت شرکت کنید. اما برای آزمون محاسبات در هر صورت با محدودیت مواجه خواهید شد. البته پیشنهاد میکنم از طریق سازمان نظام مهندسی پیگیر این قضیه باشید.

 • با عرض سلام وخسته نباشید
  بنده مدرک کاردانی م با کارشناسی نامرتبط هست یعنی قبلا تو سازمان که عضو شدم میتونستم پروانه نظارت رو بگیرم ولی الان میگن نمیشه علت چیه چطور میتونم پیگیر باشم چونکه برام خیلی مهمه کلی زحمت کشیدم که بتونم تو نظام وارد شم الان میگن نموتونی پروانه بگیری(کاردانی نقشه کشی صنعتی لیسانس مکانیک جامدات)

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام. فکر میکنم تلفنی هم تماس گرفتین عرض کردم خدمتتون. متاسفانه تنها راهش داشتن مدرک مرتبطه. حتی با دریافت دکتری با همین مدارک کاردانی و کارشناسی راهی نخواهد بود. بازم از طریق سازمان نظام مهندسی شهرتون پیگیر باشید.

 • سلام
  من کاردانی رو در رشته مکانیک (خودرو) تحصیل کردم و کارشناسی ناپیوسته رو در رشته تاسیسات حرارتی و برودتی، ایا میتونم عضو سازمان نظام مهندسی بشوم و در ازمون نظارت شرکت کنم ؟!!!

 • با سلام.
  بنده کاردانی معماری و کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری هستم.حالا طراحی میتونم بگیرم؟منظورون از ارتقا پایه چیه؟چکار باید کرد بعد از گرفتن طراحی؟
  سوال دو اینکه اگر ارشد طراحی شهری بگیرم میتونم پروانه شهرسازی هم بگیرم؟؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت اما برای گرفتن پروانه طراحی به مشکل میخورید.شما پس از قبولی در آزمون پروانه پایه ۳ دریافت میکنید که پس از آن به پایه ۲ و پایه ۱ ارتقا پیدا میکنید. به فرض شما همه پروانه های نظام رو هم دریافت کنید،آخر سر شما حق اشتغال تو ۱ زمینه رو خواهید داشت. همزمان نمیتونید هم معماری و هم شهرسازی فعالیت کنید.

 • با سلام
  من کاردانیه عمران_نقشه برداری هستم و کارشناسی تکنولوژی عمران . با گرفتن ارشد عمران سازه یا زلزله تغییری جهت گرفتن پروانه محاسبات داده میشود یا خیر .

 • سلام. من رشته لیسانسم مهندسی مکانیک گرایش خودرو هستش. لیست دروس هم ارزی که نگاه کردم اکثرشو پاس. لطفا راهنماییم کنید که راهی وجود داره نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. همونطور که گفتین عنوان رشتتون مکانیک خودرو هستش اما این آزمون های مربوط به نظام مهندسی ((ساختمان)) میشه. به نظر من که راهی نیست.

 • محمد رضایی می‌گوید:

  با سلام
  اینجانب دارای مدرک کاردانی تاسیسات مکانیکی تهویه و تبرید دارم و کارشناسی ناپیوسته ساخت و تولید
  آیا میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟صلاحیت نظارت به من داده میشود؟؟؟؟

 • با سلام
  دو سوال داشتم ،
  سوال اول: ايا اگر به كسي قبلا بر اساس قوانين ان زمان كد اصلي داده باشند ، ايا الان بر طبق قوانين كشور كميسيون هم ارزي مي تواند ان را بر گرداند؟ و قانون عطف به ما سبق مي شود؟
  ايا ما مي توانيم در ديوان عدالت اداري پيگيري كنيم ؟
  با تشكر

 • سوال دوم:
  چرا به رشته كارشناسي مرتبط معماري در صورت اخذ ارشد كد اصلي تعلق مي گيرد اما رشته هاي ديگر حتي اگر دكترا را هم در رشته اصلي بگيرند چنين مجوزي داده نمي شود؟

 • با سلام و درود
  بنده کاردانی نرم افزار کامپیوتر و کارشناسی تکنولوژی معماری دارم ظاهرا با توجه به ماده ۶ حق عضویت و شرکت در ازمونهای نظام مهندسی را ندارم !سوالم اینه آیا بنده در صورت اخذ مدرک جدید کارشناسی پیوسته معماری که با تطبیق واحدهای پاس شده حدود ۴ ترم طول می کشد آیا باز مشکلی خواهم داشت؟با تشکر

 • سلام
  من کاردانی مکانیک نیروگاه -کارشناسی مکانیک حرارت و سیالات و کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انرژی از دانشگاه دولتی سمنان هستم – آیا میتوانم پروانه بگیرم؟ ممنون

 • با عرض سلام و خسته نباشید به مدیریت انتشارات خوب نواور
  ببخشید من مهندسی اجرایی عمران دارم و میخواستم بدونم میتونم حق امضا طراحی را دریافت کنم یا خیر
  اگر نمیشه لطفا راهنماییم کنید چطور میتونم حق امضا رو بیگرم
  و در مورد نظارت و اجرا چطور میتون حق امضا بگیرم؟!
  خیلی ممنونم

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. نظارت و اجرا مشکلی ندارید.آزمون بدین قبول شدید…. در مورد محاسبات احتمالا باید مدرک ارشد در رشته های سازه یا زلزله اخذ کنید تا پروانه بهتون تعلق بگیره.

 • سلام
  مدرک کارشناسی عمران-آب دارم،طی تماسی که با نظام مهندسی داشتم عنوان شد که صلاحیت شرکت در آزمون محاسبات نظام مهندسی را ندارم،اما طی بررسی هایی که از سایت شما نمودم صلاحیت شرکت در آزمون محاسبات را دارم و در برخی سایت های دیگر نیز عنوان شده بود که فقط صلاحیت دریافت پروانه پایه سه محاسبات را دارم،لطفا راهنماییم کنید که بالاخره میتوانم پروانه محاسبات بگیرم یا نه؟ و در صورت توانستن تا چه پایه ای؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. ملاک اصلی خود نظام مهندسیه. پیشنهاد میکنم حضوری به سازمان نظام مراجعه کنید و بخوایین مستند بگن طبق کدوم بند مصوبه نمیتونید شرکت کنید.

 • با سلام
  من کاردانی الکترونیک و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی الکترونیک دارم و همچنان مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستم و سه سال از مدرک کارشناسیم گذشته است. سابقه حرفه ای بیمه ای یک سال بیشتر ندارم اما غیر مرتبط با رشته حدودا ۴ سال بیمه دارم. آیا می توانم پروانه اشتغال یا پروانه نظارت نظام مهندسی بگیرم؟

 • با سلام
  من کارشناسی پیوسته مکانیک طراحی جامدات و کارشناسی ارشد مکانیک طراحی کاربردی دارم. میتونم در آزمون شرکت کنم؟
  ممنون از راهنماییتون

 • سلام وقت بخیر من کاردانی برق صنعتی و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی قدرت از دانشگاه غیر انتفاعی دارم میخوام بدونم طبق مصوبه جدید ۸/۸/۹۶ میتونم طراحی و نظارت و محاسبات بدون محدودیت امتحان بدم یا نه

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اول اینکه رشته برق کلا ۲ تا صلاحیت داره،نظارت و طراحی. برای نظارت مشکلی نخواهید داشت اما احتمالا با توجه به اینکه عنوان کارشناسیتون تکنولوژی خورده نتونید طراحی شرکت کنید. باز پیشنهاد میکنم از طریق سازمان پیگیری کنید.

 • سلام ببخشید سه سوال داشتم خدمتتون هر کسی ک پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی رشته عمران را دارد. میتواند در شهری دیگر فعالیت کند. دوم اینه کدام شهر بیشترین حقوق را پرداخت میکند بابت متراژ ساختمان هایش برای نظارت یا محاسبات. سوم اینکه به نظر شما وضعیت کدام استان یا شهر تا چند سال اینده ثبات بهتری دارد برای کار یک مهندس عمران عضو نظام مهندسی یعنی پروژه های بیشتری وجود دارد و مهندس درامد بالایی دارد؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. پروانه اشتغال شما توسط هر شهری صادر بشه فقط در اونجا میتونید فعالیت کنید.البته امکان انتقال هم میسره.از قیمت ها اطلاع دقیق ندارم. سوال سوم هم نمیتونم نظر بدم چون تهران قطعا ساخت و سازش بیشتره اما تعداد مهندسینش هم چندین برابر هر شهر دیگه ای هست.

 • با سلام.بنده لیسانس طراحی صنعتی از دانشگاه علمی کاربردی دارم.آیا میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم یا خیر؟و چطوری میتونم پروانه کسب در شته خودم رو بگیرم.ممنون

 • سلام من کاردانی مکانیک و کارشناسی ناپیوسته سیالات در سال ۹۰ صلاحیت اخذ کد اصلی در طراحی و نظارت و اجرا در پایه ۳ شدم جهت ارتقا اقدام نمودم که مواجه با بخشنامه جدید سال ۹۵ شدم لذا کد مرتبط با توقف اجرا و طراحی در پایه ۳مواجه شدم فقط نظارت پایه ۲ ارتقا یافت چند بار مراجعه به نظام کردم ولیکن استنکاف نمودند بنظر شما باید چکار کنم ممنون

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. مصوبات جدید نمیتونه برای کسایی که قبل از اون تاریخ مدرکی رو اخذ کردن تاثیر بذاره. باید یا مصوباتو برای اونا توضیح بدین یا بپرسید که طبق کدوم ماده اجازه ارتقا نمیدن

 • سلام. من فارغ التحصیل کاردانی نقشه کشی معماری هستم و دانشجوی مهندسی اجرایی عمران. آیا میتونم در آزمون محاسبات شرکت کنم؟ اگر نه پس چطور می تونم؟ آیا با پاس کردن دروس مورد نظر امکان پذیر هست؟ لطفا راهنمایی ام کنید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با وضعیت موجود نمیتونید در ازمون محاسبات شرکت کنید. با گرفتن مدرک ارشد سازه یا زلزله این امکانت فراهم خواهد شد. قبل از هر تصمیمی از نظام شهرتون هم پرس و جو کنید

 • با سلام و احترام بنده داراي پروانه اشتغال پايه۳ تاسيسات برقي( رشته مرتبط) از سال ۹۲مي باشم، ضمنا ۱۲ سال از اخذ مدرك تحصيلي ام گذشته است و نيز داراي سابقه كار به مدت ۱۲ سال هستم، آيا طبق ائين نامه مي توانم مستقيما به پايه ۱ ارتقا يابم؟

 • با سلام، بنده داراي مدرك كارداني رشته الكتروتكنيك گرايش برق صنعتي و كارشناسي ناپيوسته مهندسي برق قدرت دانشگاه ازاد هستم، امكان شركت در آزمون طراحي مي باشم يا خير؟ امكان ارتقائ پايه وجود دارد؟

 • سلام ،بنده کاردانی صنایع فلزی و کارشناسی مکانیک حرارت و سیالات ، سه سال هست نظام عضو و فقط پروانه نظارت رو دارم .یک ساله کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انرژی رو گرفتم . سوال
  ۱- به ما طراحی تعلق میگرد ؟
  ۲- مدرک کارشناسی ارشد ما چه ارتقای پروانه دارد ؟
  ۳-کلیه دروس طبق جدول نظام پاس کردم .

 • سلام بنده کاردانی برق – قدرت و کارشناسی مهندسی تکنولوژی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)دارم .سوالی که داشتم اینه ایا میتونم تو آزمون شرکت کنم؟در صورت پاسخ منفی پیشنهاد شما به افرادی مثل ما چیه؟با توجه به این که (ICT) یکی از گرایش های برق هست و یه سری از واحد های مشابه رو پاس کردیم آیا راهی وجود داره .راستی این کمیسیون هم ارزی رشته ها شامل حال ما میشه؟

 • سلام. من کاردانی ساختمانهای بتنی و کارشناسی مهندسی عمران-عمران دارم.پایه ۳ نظارت هستم تو پروانم نوشته مهندسی عمران-عمران. آیا من هم برای محاسبات ویا ارتقاء پایش مشکل خواهم داشت؟

 • سلام من کاردانی عمران عمران دارم حدادا ۱۵سال پیش و بعد کارشناسی کارشناسی تکنولوژی عمران عمران گرفتم بعد از چند سال میتونم از مون شرکت کنم و تو کدوم پایه و رشتهای

 • با سلام کاردانی عمران کارهای عمومی ساختمان در سال۸۲ و کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران.عمران در سال ۹۲ و در سال۹۵ کارشناسی ارشد سازه گرفتم . صلاحیت نظارت و اجرا رو میدونم که مشکلی ندا م اما آیا میتونم صلاحیت محاسبات شرکت کنم؟

 • سلام من کاردانی ساختمان وکارشناسی تکنولوژی عمران دارم . اگر پایه سه محاسبات رو بگیرم وبعدبرم ارشد سازه یا زلزله رو بخونم. میتونم ارتقا پایه محاسبات بگیرم

 • مهرزاد حق پژوه می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید، من کاردانی کارهای عمومی ساختمان،کارشناسی تکنولوژی عمران، و در سال۹۵ ارشد سازه گرفته ام،با توجه به اینکه هنوز دوسال از ارشدم نگذشته،آیا اگر در آزمون محاسبات قبول شوم اجازه ارتقای پایه خواهم داشت؟ یا باید دو سال از ارشد بگذرد تا بدون محدودیت ارتقا پروانه بگیرم،با تشکر از زحمات شما

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. ارتقا پایه پایه بعد اینه که شما پایه ۳ رو دریافت کنید. لازمه دریافت پایه ۳ هم اینه که حداقل ۳ سال از زمان فارغ التحصیلی کارشناسی و یا ۲ سال از ارشد بگذره تا مجاز به شرکت در آزمون بشین تازه.

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه عنوان مدرک کارشناسی تکنولوژی خورده برای طراحی بدون محدودیت باید ارشد بگیرید. با این حالت فقط نظارت و طراحی پایه ۳ میتونید دریافت کنید.

 • ببخشید طراحی پایه ۳ چ فرقی با پایه ۲ و۱ داره ؟؟
  نظارت هم مثل طراحی برام محدودیت پایه دارم یا اصلا نظارت پایه بندی نیست ؟؟
  تو نظارت اگه محدودیت پایه هست لطفا راهنمایی کنید که رو چ ساختمونا و پروژه هایی پایه سوم میتونه نظارت بکنه ؟؟
  تشکر از اینکه وقت میزارید و پاسخ میدید .

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. ۱ نوع درجه بندی هست که تا ۱ حدی تو اون پایه میتونید طراحی یا نظارت انجام بدین.هر چه پایه بالاتر نوع پروژه ها از لحاظ حجم و پیچیدگی بالاتر.نظارت هم پایه بندی هست.که باتوجه به مدارکتون تو اون محدودیت ندارید.پیشنهاد میکنم کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان رو ۱ نگاه بندازین

 • سلام
  من کارشناسی مهندسی عمران سازه های آبی در شهید عباسپور و کارشناسی ارشد سازه اخذ کرده ام، با این شرایط پروانه اشتغال مرتبط می شود یا اصلی؟

 • سلام من کاردانی عمران-ساخاتمانهای بتنی و کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران-عمران دارم.باتوجه آخرین مصوبه سال ۹۶ وضعیت من در آزمون محاسبات چگونه است؟وسوال بعدیم اینه که اگه باهمین کاردانی ،کارشناسی تکنولوژی نقشه برداری بگیرم میتونم پروانه (حتی مرتبط)بگیرم در رشته نقشه برداری؟(البته میدونم همزمان نمیشه پروانه عمران و نقشه برداری داشت و فقط باید یکدوم رو انتخاب کنی)

 • سلام. کاردانی ساختمان-کارهای عمومی ساختمان دارم و کارشناسی تکنولوژی عمران-عمران دارم و دانشجوی عمران-سازه هستم بعد از فارغ التحصیلی میتونم توی نظام مهندسی رشته محاسبات بدون محدودیت فعالیت کنم؟

 • با سلام
  بنده کاردانی “عمران کارهای عمومی ساختمان” و کارشناسی “تکنولوژی عمران عمران” و ارشد ”عمران سازه” دارم.
  ۱-تا چه پایه ای میتونم محاسبات بگیرم؟
  ۲-آیا گرفتن دکتری کمکی میکنه؟

 • لیلا جعفری می‌گوید:

  سلام . رشته کاردانی بنده فتوگرامتری زیر شاخه نقشه برداری هست و من کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه سوره دارم . وضعیت بنده به چه صورت هست ؟ آیا میتوانم در آزمونها و کدام آزمونها شرکت کنم ؟با خوندن ارشد معماری چطور ؟ تا چه پایه ای میتونم پیش برم ؟

 • سلام
  من ک کاردانی الکتروتکنیک با کارشناسی مهندسی تکنولوژی کنترل – ابزاردقیق دارم باید ارشد چ رشته ای بخونم ک کلا محدودیت ها برای نظارت و طراحی برام برداشته بشه ؟؟؟؟

 • باسلام واحترام:
  کاردانی : عمران آب وفاضلاب
  کارشناسی : عمران -عمران باگذراندن واحدهای هم ارزی ۱۵ واحد
  کارشناسی ارشد:عمران -سازه
  آیا می توانم پروانه نظام رادریافت کنم وباچه صلاحیتی

 • سعید کیانی می‌گوید:

  سلام خواهشا به سوالم جواب بدید.من کارشناسی پیوسته شیمی کاربردی دارم و الان با هزار جور التماس کارشناسی ناپیوسته اجرایی عمران ثبت نام کردم.درصورت اخذ کارشناسی اجرایی میتونم در ازمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • سلام،
  من مدرک کاردانی معماری و سپس کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران _عمران گرفتم، سال ۸۵
  الان پایه ۳ نظارت دارم، از سال ۹۳
  میخاستم بدونم میتونم تو امتحان محاسبات شرکت کنم یانه؟؟؟
  چرا که تنها دلیل من برای تغییررشته ام همین موضوع بوده،
  و در آخر اگه امکان ثبت نامم در آزمون محاسبات نیس، با گرفتن ارشد سازه یا زلزله میتونم مهر محاسبات رو بگیرم یا نه؟
  در ضمن من حدود ۹۰درصد از دروس کمیسیون هم ارزی رو پاس کردم،
  این مسیله من تنها نیس، موضوع چندین نفراز دوستان هست،
  ممنون میشم اگه جواب من رو بدین تا از سردرگمی در بیام،

 • نگار معماری می‌گوید:

  با سلام و وقت بخیر و سپاس از صبر و حوصله تون در پاسخگویی
  من مدرک دیپلمم ریاضی فیزیکه، مدرک کاردانی معماری رو سال ۸۵
  از دانشگاه آزاد گرفتم، مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری رو سال ۸۸ از دانشگاه آزاد شیراز گرفتم، و سال ۹۴ ارشد مهندسی معماری که میدونم تاثیری نداره، سال ۹۲ صلاحیت نظارت و اجرای پایه سه گرفتم و سال ۹۴ هم صلاحیت طراحی پایه سه، الان که دارم میرم کلاس ارتقاء پایه برای نظارت و اجرا، دوستان میگن فقط شما میتونی نظارت و اجرا ارتقاء پیدا کنی، در رشته طراحی نمیشه سه باقی می مونی، لطفاً با دقت مدارکم رو بخونید، چون خیلی ناراحتم من زیاد نظارت کار نمی کنم به خاطر مشکلاتش، و امیدم به طراحی بود، یعنی من نمی تونم در صلاحیت طراحی ارتقاء پایه بگیرم؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. باید خدمتتون عرض کنم که خوشبختانه طبق مقررات جدید مدرک ارشدی که میگین تاثیر نداره، تاثیرگذاره و شما هیچ مشکلی نخواهید داشت. ولی پیشنهاد میکنم به جای انرژی منفی گرفتن از اطرافیان غیرکارشناس از کارشناس نظام مهندسی پیگیر باشید.

   • نگار معماری می‌گوید:

    واقعا؟؟؟!!! یک دنیا ممنونم
    آخه هر کسی یه چیزی میگه، باور بفرمایید در شهرستان ها حتی کارشناس ها و مسیولین هم اطلاعات کافی ندارن، قوانینی که وضع میشه باید دو سال بعد به دست ما برسه، یا باید بریم از مرکز استان برگ ماده و تبصره اش رو بیاریم تا اگه به ضررشون نبود واسمون انجام بدن

 • سلام ببخشید بنده دارای مدرک کاردانی نقشه کشی ساختمان و کارشناسی علمی کاربردی معماری اگه بخوام ارشد طراحی شهری بخونم پروانه اشتغال طراحی شهری شاملم میشه

 • سلام و تشکر که به سوالات ما جواب میدید……من کارشناسی جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد و کارشناسی ارشد رشته شهرسازی گرایش برنامه ریزی شهری دانشگاه شیراز رو دارم و ۸ واحد درس جبرانی رو هم گذروندم آیا میتونم عضو نظام مهندسی بشم با توجه به رای دیوان اداری کشور مصوب سال ۹۴ که ممنوع کرده بود؟؟؟؟

 • سلام دوست من من مدرک کاردانی خود را در گرایش عمران سد و شبکه دریافت کردم و مدرک کارشناسی نیز مهندسی عمران عمران گرفتم جفتشون از دانشگاه آزاد .سال ۱۳۹۲موفق به دریافت پایه ۳ نظارت هم شدم ایا اکنون بعد از گذشت ۴ سال قادر به ارتقا پایه ۲ هستم در گرایش نظارت؟

 • با سلام
  مي خواستم ببينم كارشناسي پيوسته و مرتبط رشته ها با ارشد در رشته اصلي مي تواند طراحي يا محاسبات را بدون محدوديت ارتقا دهد؟ و كد ان اصلي است يا نه؟ با توجه به مصوبه جديدي كه امده است .

 • سلام ممنون از پاسخ به سوال من .
  ي سوال ديگر هم داشتم ، يعني اين مصوبات جديد ، فقط شامل كارشناسي پيوسته مرتبط تمامي رشته ها مي شود؟ يعني بايستي هم پيوسته و هم مرتبط باشند تا در صورت اخذ كارشناسي ارشد اصلي ، كد انها اصلي شده و صلاحيت پايه يك محاسبات را به دست اورند؟ يعني اگر رشته اي اين دو مشخصه (پيوسته و مرتبط بودن )را داشت و ارشد اصلي را هم گرفت ، بدون هيچ مشكلي مي تواند محاسبات را ارتقا دهد و كد او اصلي مي شود؟ و اين مصوبه براي همه رشته ها مي باشد؟

 • با سلام ادب خدمت شما
  بنده کاردانی مکانیک خودرو دارم وهمچنین کارشناسی مکانیک جامدات دارم ولی متاسفانه باقوانین جدید بنده شرایط عضویت وهمچنین دریافت پروانه اشتغال ندارم خیلی مشتاق هستم عضو نظام مهندسی بشم وپروانه اشتغال بگیرم راهی هست که بتونم صلاحیت نظارت بگیرم(مثلا چند واحد اضافه بخونم؟ یامجدد کاردانی تاسیسات ساختمانی بخونم ؟
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

 • با سلام مجدد و تشكر از پاسخ شما .
  من كارشناسي پيوسته و مرتبط عمران خاك دارم و ارشد زلزله كه جزء رشته اصلي مي باشد . قبلا هم به ما كد اصلي داده بودند ، ولي بعدا مرتبط شديم ، ايا با مصوبه جديد مي تونم تا پايه يك محاسبات را بگيرم ؟ و كد من اصلي است يا مرتبط؟

 • مصطفى هومان می‌گوید:

  سلام من كاردانيو نرم افزار كامپيوتر خوندم، كارشناسي هم علمى كاربردى معمارى، آيا ميتونم پروانه اشتغال بگيرم يا نه؟؟؟ اگر نه، لطفا بهترين راه حل ممكنو بهم بگيد تا بتونم براى گرفتن پروانه اشتغال اقدام كنم.

 • با سلام مطابق مصوبات جدید کمیسیون در تاریخ ۶ آبان ۹۶ دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی یا تکنولوژی با مدرک کاردانی اصلی و مرتبط فقط تا پایه ۳ محاسبات بدون امکان ارتقا پروانه میگیرن در حالی که طبق مصوبه ۲۵ مرداد ۹۴ بدون محدودیت و با کد مرتبط میتونستن تا پایه یک بگیرن . و در مصوبه جدید به مدرک ارشد این فارغ التحصیلان اشاره نشده. حال سوال من اینه که بنده با کاردانی عمران کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران عمران و ارشد مهندسی سازه تا چه پازه ای میتونم محاسبات بگیرم
  ممنون

 • با سلام و خسته نباشي ، بنده كارداني الكترونيك ، و كارشناسي مهندسي تكنولوژي الكترونيك دارم ، به بنده چه پروانه اي تعلق ميگيرد ، با تشكر

 • سلام…من کاردانی ساختمان دارم کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران-عمران..و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد عمران گرایش سازه…آیا امکان شرکت در آزمون محاسبات عمران هست بدون محدودیت رتبه ؟؟

 • سلام
  کاردانی ساختمان-کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی عمران -اجرایی دارم میخواستم بدونم با این مدارک طبق مصوبات ۹۶ صلاحیت محاسبات تعلق میگیره یا نه؟
  با ارشد سازه یا زلزله چطور؟

 • با سلام
  طبق مصوبه جديد ابان ۹۶ كارشناسي پيوسته و مرتبط عمران -راه با ارشد سازه مي تواند تا پايه يك محاسبات ارتقاء يابد ؟ و كد رشته اصلي هست ؟

 • من کارشناسی ناپیوسته الکترونیک هستم مدرک کاردانی ام هم الکترونیکه،تو عنوان مدرک زده کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی الکترونیک آیا میتونم تو آزمون طراحی شرکت کنم؟این قضیه عدم ارتقا در طراحی برای کارشناسی ناپیوسته چیه

 • سلام.من مدرک کاردانی نقشه کشی معماری از دانشکده فنی و حرفه ای دارم.و مدرک کارشناسی معماری از دانشگاه ازاد.صلاحیت شرکت در چه بخش هایی رو دارم؟؟
  و بخاطر اینکه کاردانیم از دانشکده فنی هست،برام مشکلی پیش نمیاد؟

 • محمد علی می‌گوید:

  با سلام خسته نباشید میخواستم بدونم ک بنده کاردانی نقشه کشی معماری از دانشگاه غیرانتفاعی دارم و کارشناسی علمی کاربردی معماری – گرایش معماری دارم غیر انتفاعی (کاردانی ناپیوسته / کارشناسی هم ناپیوسته ) آیا میتونم تو هر سه آزمون طراحی – نظارت و اجرا شرکت کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 • با سلام و عرض احترام
  بنده زمستان ۹۵ آزمون نظارت عمران دادم و قبول شدم ولی به دلیل مشکل سربازی نمیتونم پروانه بگیرم
  تا چه مدتی قبولی من پابرجاست؟
  آیا نیازه قبل از سربازی اقدامی برای سیو کردن پروانم انجام بدم؟
  در ضمن بنده ارشد سازه و کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران با کاردانی مرتبط دارم ، دوستان نظام مهندسی گفتن تا پایه دو امکان ارتقا پروانه داری ولی اینجا در بین سوال و جوابا تا جایی که فهمیدم محدودیتی نداره. کدوما درست هستش؟

 • ناهید مشایخی می‌گوید:

  با سلام من دانشجوی کارشناسی رشد معماری هستم کارشناسی من غیر مرتبط بوده ایا پس از پایان تحصیل می توانم در رشته معماری مشغول به کار بشم و ایا می شود همزمان کارشناسی معماری را بخوانم ایا به من نظام مهندسی را می دهند

 •  سلام ، بنده کاردانی صنایع فلزی و کارشناسی مکانیک حرارت و سیالات دارم سه سال هست دارای پروانه فقط نظارت رو بهم دادند طراحی نمیدند .یک ساله کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انرژی رو گرفتم . سوال
  ۱- با این شرایط به ما طراحی میدهند یا باید امتحان بدهم؟
  ۳-کلیه دروس رو طبق جدول نظام پاس کردم .

 • سلام
  من کاردانیم مکانیک خودرو است و کارشناسیم مهندسی مکانیک حرارت و سیالات .آیا با مدرک ارشد مکانیک تبدیل انرژی میتوانم نظارت و طراحی رو بگیرم طبق مصوبه جدید؟
  با تشکر

 • با سلام
  مدرک کارداني من برق صنعتي و مدرک کارشناسيم، مهندسي برق قدرت است. آيا با همين شرايط ميتونم در آينده بدون پايه طراحي يک و اخذ کنم؟

 • با سلام
  کاردانی:الکتروتکنیک-برق صنعتی ،کارشناسی ناپیوسته:مهندسی تکنولوژی الکترونیک ،کارشناسی ارشد :مهندسی برق-الکترونیک
  آیا کد اصلی تعلق میگیرد؟ آیا میتوانم برای آزمون طراحی و نظارت بدون محدودیت ارتقا پایه ،شرکت کنم؟

 • با سلام و خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی ارشد سازه هستم کارشناسی هم عمران بودم آیا صحت داره که در صورت قبولی در آزمون محاسبات پروانه پایه یک تعلق میگیرد؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.!!!!!!!!!!!!!!یعنی یه دفعه پایه ۱؟؟؟نه فک نکنم. شما دکتری هم بگیرید پس از قبولی ابتدا پایه ۳ دریافت میکنید که پس از ۴ سال میتونید به پایه ۲ ارتقا پیدا کنید و پس از ۵ سال دیگه در نهایت پایه ۱ به شما تعلق خواهد گرفت.

 • مصوبه جدید هم ارزی در بند ۴ قید کردند دو مقطع کارشناس ارشد و دکترا / منظورش یکی از مقطع هست یا هردو مقطع ؟ برای گرفتن طراحی فقط کارشناسی ناپیوسته سیالات و کارشناسی ارشد تیدیل انرژی کافیه؟یا دکترا هم باید داشته باشیم ؟

 • سلام من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی مهندسی اجرایی عمران دارم،آیا به من محاسبات تعلق میگیرد؟درصورت عدم تعلق،چه باید کرد؟

 • سلام بنده.کاردانش نقشه کشی بودم-کاردانی با کنکور غیرانتفاهی گذروندم-کارشناسی بدون ازمون ازاد فارغ التحصیل شدم.مدارک تحصیلی من مورد قبول نظام هست؟ میتونم در ازمون طراحی و نظارت شرکت کنم؟؟اجرا چطور؟در کل مدرک کارشناسیم قابل قبول هست؟؟

 • سلام. من کاردانی نقشه کشی معماری و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم. ترم آخر ارشد معماری هستم. پس از فارغ التحصیلی در ارشد، صلاحیت شرکت در چه آزمونی رو در نظام مهندسی خواهم داشت؟

 • علی بابایی می‌گوید:

  سلام.روزتون بخیر. من کاردانی معماری دارم. کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی معماری… نظارت و طراحی میتونم تا پایه یک دنبال کنم؟؟

 • با سلام. من کاردانی ساختمان های بتنی و کارشناسی تکنولوژی عمران عمران. ایا میتوانم در آزمون سه گانه نظام مهندسی ساختمان کشور شرکت کنم..باتشکر

 • با سلام
  آیا آقایان برای شرکت در آزمون نظام مهندسی نیاز به کارت پایان خدمت سربازی دارند ؟یعنی الزامی میباشد؟
  آیا در صورت قبولی در آزمون نظام مهندسی،در فرصت ۴ ساله ای که داریم، میتوانیم خدمت مقدس سربازی را طی کنیم و اقدام به اخذ پروانه نماییم

 • سلام
  میشه در مورد درآمد یه فرد با داشتن طراحی ونظارت تاسیسات برق با توجه به مصوبات ۹۶ بگید سالیانه تقریبا چقد درآمدش ؟ یا هم بگید چگونه حق الزحمه یه نفر برا طراحی و نظارت محاسبه میشه
  اگه بستگی به استان داره در مورد استان خوزستان بگید .

 • بنده خدا می‌گوید:

  با سلام خواهشا به دو سوال بنده جواب دقیق بدید! ممنون میشم چون ذهنم رو درگیر کرده و کسی رو برای پاسخگویی نمیشناسم!
  ۱-آیا دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ناپیوسته عمران فقط در رشته مهندسی اجرایی عمران دانشجو میپذیرد؟ و عملا مهندسی تکنولوژی عمران یا مهندسی عمران-عمران در مقطع کارشناسی ناپیوسته حذف شده؟در صورت مثبت بودن دلیلش چیه؟و تفاوتشون هم در کار و هم در واحدهای تدریس شده در دانشگاه چیه؟
  ۲-بنده سابقا در دانشگاه آزاد کارشناسی پیوسته مهندسی عمران -عمران میخوندم منتها بنا به دلایلی مجبور به گرفتن مدرک کاردانیم شدم یعنی با پاس کردن ۸۰ واحد به نوعی انصراف دادم و به بنده کاردانی یا به قول معروف معادل کاردانی داده شد! حال بنده اینبار برای کارشناسی نا پیوسته قصد ادامه تحصیل در رشته مهندسی اجرایی عمران را دارم!؟ آیا بعد از فارغ التحصیلی در نظام مهندسی صلاحیت نظارت و اجرا را دارم؟ محاسبات و طراحی چطور؟

 • سلام
  بنده زنگ زدم به وزارت راه و شهرسازی در مورد آخرین مصوبه۸/۶ در موردکاردانی مکانیک خودرو و کارشناسی مکانیک حرارت و سیالات ناپیوسته و ارشد تبدیل انرژی گفتن فقط پروانه نظارت میتونی بگیری و طراحی در صورت دکتری داشتن ؟ آیا این موضوع درست است ؟ ممنون میشم پاسخ دقیق دهید؟!

 • پیمان بابایی می‌گوید:

  سلام
  ممنونم که با ح.صله به سوالات جواب میدید…
  من کاردانی مکانیک خودرو گرفتیم کارشناسی ناپیوسته مکانیک با گرایش حرارت و سیالات…
  گفتن نمیتونم پروانه بگیرم..
  حالا تکلیف چیه؟
  چطور میتونیم اعتراض خودمونو برسونیم؟
  ایا امیدی هست؟
  کمیسیون هم ارضی چطور برگزار میشه من۹۸درصد کل واحدها را گذراندم؟
  ممنون از سایت مفیدتون

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام . در صورت گرفتن ارشد تبدیل انرژی میتونید پروانه دریافت کنید.وقتی الان مدرکتون غیرمرتبطه به چی میخواین اعتراض کنید؟

 • سلام
  خسته نباشید
  من مدرک کاردانی صنایع گاز و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران عمران دارم،با توجه به اینکه مدرک کاردانی من در سال ۸۲ اخذ شده و مدرک کارشناسی ناپیوسته من در مرداد۹۳ اخذ شده و قبل از این بخشنامه بوده ،باز هم نمیتوانم در آزمون شرکت کنم یا چون تاریخ اخذ مدرک قبل بخشنامه میباشد شامل حال من نمیشه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *