آخرین مصوبات ، دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته در چه صلاحیت هایی از آزمون نظام مهندسی می‌توانند شرکت کنند؟

آخرین مصوبات

آخرین مصوبات کمیسیون موضوع تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

معرفی آخرین مصوبات :

۱-در خصوص فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته های هفتگانه مهندسی ساختمان ، صرفا مدرك کاردانی که تاریخ اخذ آن قبل از ورود به مقطع کارشناسی باشد، قابل قبول است.
۲- به مدارك کارشناسی ناپیوسته آموزش عالی غیررسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسیده و در اسفندماه ۱۳۷۰ به دانشگاه ها ابلاغ گردیده است ، فقط کد مرتبط وصلاحیت نظارت تعلق می گیرد.
۳- به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی عمران- آب و فاضلاب ، عمران – سد وشبکه، جریه راه آهن و شیمی صنایع گاز ،با توجه به عنوان رشته و محتوای علمی آموزشی ، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته های هفتگانه ساختمان تعلق نمی گیرد.
۴- به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی اجرایی عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی دررشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا تعلق می گیرد.
۶- به فارغ التحصیلان رشته کارشناسی عمران- راه ، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات ، حداکثر تا پایه سه تعلق می گیرد.
۷- کد رشته وحدود صلاحیت فارغ التحصیلان دارای مدرك تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، به استناد اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ التحصیلی و بارعایت بند “الف” ماده ۷ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان،وسایر ضوابط مربوطه تعیین می شود.
۸- صدور پروانه اشتغال به کار وتعیین کد رشته و حدود صلاحیت برای دارندگان مدارك کارشناسی ناپیوسته، وفق جدول پیوست مورد تایید می باشد.

 

آخرین مصوبات : جدول نحوه تعیین کد رشته و حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته:

 

عنوان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسه عنوان مدرک تحصیلی کاردانی کد رشته حدود صلاحیت پروانه اشتغال به کار
کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های ساختمان با عناوین مندرج در ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و یا در شته‌های هم ارز با آنها کاردانی در رشته‌های اصلی رشته مقطع کارشناسی اصلی حدود صلاحیت رشته اصلی
کاردانی در رشته‌های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی و نظارت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد
کارشناسی ناپیوسته با عناوین تکنولوژی و یا علمی کاربردی در رشته‌های اصلی و یا رشته‌های هم ارز با آنها کاردانی در رشته‌های مرتبط و یا اصلی رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی و نظارت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد

 

آخرین مصوبات : در جدول زیر عناوین مدارک دانشگاهی منطبق بر رشته های اصلی (رشته های هفتگانه نظام مهندسی ساختمان) توسط وزارت راه و شهرسازی مشخص شده است.

 

 


عنوان رشته اصلی
عنوان مدارک دانشگاهی منطبق با رشته اصلی
معماری ۱ـ مهندسی معماری، کارشناسی معماری

۲ـ کارشناسی ارشد معماری با کارشناسی مرتبط با معماری

عمران ۱ـ مهندسی یا کارشناسی عمران، عمران ـ عمران، عمران ـ سازه، عمران ـ ساختمان

۲ـ مهندسی یا کارشناسی ساختمان

۳ـ مهندسی یا کارشناسی سازه

۴ـ مهندسی یا کارشناسی راه و ساختمان

۵ـ مهندسی یا کارشناسی سیویل

۶ـ مهندسی ساختمان‌سازی (مهندسی عملی، فارغ‌التحصیلان بعد از بهمن‌ماه ۱۳۵۷ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی)

تاسیسات مکانیکی ۱ـ مهندسی یا کارشناسی مکانیک ـ حرارت و سیالات

۲ـ مهندسی یا کارشناسی الکترومکانیک (مکانیک) قبل از سال ۱۳۶۰

۳ـ مهندسی یا کارشناسی مکانیک قبل از سال ۱۳۶۰ داخل کشور

تاسیسات برقی ۱ـ مهندسی یا کارشناسی برق ـ قدرت

۲ـ مهندسی یا کارشناسی الکترومکانیک (برق) قبل از سال ۱۳۶۰

۳ـ مهندسی یا کارشناسی الکتروتکنیک

۴ـ مهندسی یا کارشناسی برق و الکترونیک

۵ـ مهندسی یا کارشناسی برق ـ الکترونیک

۶ـ مهندسی یا کارشناسی برق (الکترونیک)

۷ـ مهندسی یا کارشناسی برق ـ شبکه‌های انتقال و توزیع

شهرسازی ۱ـ شهرسازی

۲ـ شهرسازی ـ طراحی شهری

۳ـ شهرسازی ـ برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای

۴ـ شهرسازی ـ طراحی و برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای

۵ـ شهرسازی ـ برنامه‌ریزی شهری

۶ـ کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته شهرسازی با مدرک کارشناسی معماری یا شهرسازی

۷ـ کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته طراحی شهری با مدرک کارشناسی معماری یا شهرسازی

۸ـ کارشناسی ارشد ناپیوسته شهرسازی ـ برنامه‌ریزی شهری با مدرک کارشناسی در رشته‌های شهرسازی، جامعه‌شناشی، جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، معماری، اقتصاد

نقشه‌برداری ۱ـ مهندسی یا کارشناسی عمران ـ نقشه‌برداری

۲ـ مهندسی یا کارشناسی نقشه‌برداری

ترافیک ۱ـ برنامه‌ریزی حمل و نقل

۲ـ ترافیک و حمل و نقل

۳ـ راه و ترابری

۴ـ کارشناسی ارشد در رشته‌ راه و ترابری با کارشناسی عمران ـ عمران یا عمران ـ نقشه‌برداری

۵ـ کارشناسی ارشد در رشته حمل و نقل با کارشناسی عمران ـ عمران یا عمران ـ نقشه‌برداری

انتشارات نوآور 

ناشر تخصصی کتاب های نظام مهندسی

171 نظر در مورد «آخرین مصوبات ، دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته در چه صلاحیت هایی از آزمون نظام مهندسی می‌توانند شرکت کنند؟»

 • سلام.کاردانی من مکانیک و کارشناسی عمران دانشگاه ازاد و ارشد عمران سازه هستم.کلیه دروس کمیسیون را در مقاطع کاردانی و کارشناسی گذرانده ام.لطفا بفرمایید ایا من محاسبه میتونم امتحان بدم یاخیر.تشکر از راهنماییتون

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه کاردانی شما غیر مرتبط با رشته کارشناسی می باشد متاسفانه نمیتونید در آزمون صلاحیت محاسبات شرکت کنید.

 • یوسف رضایی کیا می‌گوید:

  سلام. فارغ التحصیل رشته شهرسازی دانشگاه علوم تحقیقات در سال ۱۳۹۴ تهران هستم. کارشناسی ام را در رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری سال ۱۳۸۱ دریافت نموده ام. مدت ۱۲ سال است در بخش شهرسازی اداره راه و شهرسازی شهرستان باغملک مشغول به فعالیت هستم. سوالم در این ارتباط این است که با توجه به مصوبات اخیر امکان عضویت و دریافت پروانه اشتغال در رشته شهرسازی برایم مقدور است؟ لازم به توضیح است که تمامی واحدهای (۱۲ واحد) کمیسیون هم ترازی را در دوره ارشد به پیشنهاد مدیر گروه اخذ و پاس نمودم. ممنون از راهنماییتون.

 • با سلام. من کارشناسی مهندسی سیستم دارم و کارشناسی ارشد عمران سازه گرفتم. در دوران کارشناسی و جبرانی کارشناسی ارشد ۲۸ واحد از دروس کمیسیون هم ارزی رو گذروندم.آیامیتونم در آزمون طراح یا نظارت یا محاسبه شرکت کنم؟ در کل منو راهنمایی بفرمایید. واحدهای کسری کمیسیون هم ارزی رو چیکار کنم؟ اصلا بمن حق امضا تعلق میگیره؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. برای نظام مهندسی رشته کارشناسی ملاک می باشد. در صورت اخذ ارشد عمران و حتی دکتری عمران بدون داشتن لیسانس عمران نمیتونید پروانه رشته عمران را بگیرید.

 • با سلام
  رشته کاردانی من ict ( مخابرات و فناوری اطلاعات ) هست و رشته کارشناسی من ، کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی الکترونیک هست. امکان عضویت من در نظام مهندسی هست؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. با توجه به همین مصوبه که مطالعه نمودین به دلیل اینکه مدرک کاردانی شما غیر مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان است متاسفانه امکان دریافت پروانه اشتغال ندارید. ولی باز جهت کسب اطمینان به کمسیون هم ارزی نظام مهندسی شهرتون مراجعه کنید

 • سلام…من کاردانی معماری دارم و مدرک کارشناسیم معماری گرایش طراحی داخلی هستش…میتونم آزمون نظارت یا طراحی رو شرکت کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
  تقریبا ۷۰ درصد از دروس کمیسیون رو هم گذروندم….ممنون میشم راهنماییم کنید

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. با توجه به رشته های شما،مشکلی برای گرفتن پروانه نظارت ندارید ولی برای طراحی و اجرا با توجه به این تمامی واحدارو پاس نکردین باید از کمسیون هم ارزی سازمان شهرتون پیگیری کنید.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام در صورت گرفتن ارشد راه یا ارشد حمل و نقل میتونید صلاحیت ترافیک رو بگیرید. اما مسئله ای که هست اینه که شما در صورت گرفتن صلاحیت های رشته عمران و همچنین صلاحیت ترافیک همزمان نمیتونید در هر دو صلاحیت فعالیت کنید و به انتخاب خودتون باید یکی رو انتخاب کنید.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. نخیر برای عضویت در نظام نیازی به ارشد نیست. ولی برای شرکت در آزمون باید ۳ سال از مدرک کارشناسی و یا ۲ سال از مدرک ارشد(سنوات) بگذره.

 • شیما فلاحی می‌گوید:

  سلام، من کاردانی معماری دارم و کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران-آب و فاضلاب- سال ۹۳ مراجعه کردم متاسفانه نظام مهندسی این مدرک رو قبول نداشت، آیا با گذراندن دروس هم ارزی می تونم نظارت بگیرم؟
  رتبه کنکور کارشناسی اهمیتی نداره؟ چون ۸ سال در زمینه آب و فاضلاب مشغول بودم با علاقه این رشته رو انتخاب کردم در صورتیکه با همون رشته از من دعوت شد عمران-عمران بخونم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. با توجه به بند ۳ همین مصوبه که مطالعه نمودید امکان دریافت پروانه اشتغال نخواهید داشت و برای رشته آب و فاضلاب متاسفانه هیچگونه پروانه اشتغالی تعلق نمیگیره. رتبه کنکور و سایر موارد نیز اهمیتی ندارد.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. صلاحیت نظارت و اجرا میتونید شرکت کنید. در رابطه با محاسبات بعضا سلیقه ای برخورد میشه. اگه پیگیری کنید احتمالا تا حد ارتقا به پایه ۲ اجازه دریافت پروانه اشتغال خواهید داشت.

 • سلام
  من کاردانی دانشگاه دولتی برق صنعتی خوندم .کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران .
  میخواستم ببینم که آیا به من نظارت و اجرا تعلق میگیره ؟؟؟
  آیا به من پروانه اشتغال میدن؟؟
  میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟؟؟؟؟
  با تشکر……

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. به صورت ارتقا محدود پروانه اشتغال(ارتقا حداکثر تا پایه ۲)فقط پروانه نظارت بهتون تعلق میگیره و میتونید در آزمون مربوطه شرکت کنید و در صورت قبولی پروانه اشتغال دریافت کنید.

 • با سلام. من کارشناسی مهندسی اجرایی عمران دارم. با توجه به این که به ما محاسبات نمیدن ، آیا میشه واحدهای درسی محاسبات رو در نظام مهندسی بگذرونیم ، در آزمون محاسبات شرکت کنیم ؟ آیا با گرفتن مدرک کارشناسی ارشد سازه یا زلزله ، پروانه محاسبات بهمون تعلق میگیره ؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. متاسفانه طبق آخرین مصوبه در همین زمینه امکان گذروندن واحدهای درسی رو ندارید و با گرفتن مدرک ارشد و حتی دکتری نیز این امکان وجود نداره. پیشنهاد میکنم با همین مدرکی که دارید از طریق کمیسیون هم ارزی سازمان نظام شهرتون پیگیر باشید چون احتمال داره پروانه محاسبات محدود در ارتقا براتون تعلق بگیره.

 • سلام من کارشناسی مرتبط با مهندسی عمران دارم وتکنولوزی عمرا ن هستم کد رشته هم مرتبط زدن ۳۱۰ وطراحی هم میتونم شرکت کنم خواستم بدونم اگر ارشد سازه بگیرم کد پروانه اشتغالم اصلی میشه؟ با تشکر

 • سلام .من رشته کاردانی سرامیک دارم و کارشناسی ناپیوسته معماری ومهندسی ارشد معماری.آیا میتونم در امتحان نظام مهندسی شرکت کنم؟؟در غیر اینصورت چیکار باید بکنم

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. اگه اشتباه نکنم سرامیک جزو گرایش های رشته مهندسی مواد می باشد. با توجه به اینکه رشته کاردانی شما رشته غیر مرتبط می باشد متاسفانه حتی با داشتن ارشد ممعماری هیچگونه پروانه ای به شما تعلق نمیگیرد. موفق باشید

 • با سلام من کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران عمران دارم ، مدرک کاردانی مدیریت هستش ، ضمنا الان دانشجوی ارشد عمران گرایش زلزه هستم ، میخواستم بدونم اصلا میتونم عضو نظام مهندسی بشم ، و امکان امتحان نظام برایم وجود دارد ، با تشکر از شما

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. متاسفانه با توجه به رشته کاردانی غیر مرتبط (مدیریت)امکان دریافت پراوانه اشتغال نخواهید داشت حتی با وجود اخذ مدرک ارشد زلزله! با این حال پیشنهاد میکنم از طریق کمیسیون هم ارزی سازمان شهرتان پیگیر باشید.

 • با سلام
  بنده پروانه پایه دو طراحی، نظارت و اجرای عمران و مدرک کاردانی کارهای عمومی ساختمان، کارشناسی ناپیوسته عمران-عمران و کارشناسی ارشد عمران-سازه دارم. میخواستم بدونم برای اخذ صلاحیت در رشته نقشه برداری می بایست در چه مقطعی از این رشته مدرک داشته باشم؟ کارشناسی پیوسته نقشه بردای…کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری…و یا کارشناسی ارشد نقشه برداری؟؟؟ لطفا _درصورت امکان اخذ پروانه با هر سه مدرک_ با در نظر گرفتن زمان و هزینه اخذ مدارک، گزینه مناسب را بفرمایید.
  سپاس

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. اگه بخوایین پروانه نقشه برداری بگیرید باید کارشناسی پیوسته نقشه برداری داشته باشین. اما نکته قابل توجه اینه که به فرض پروانه نقشه برداری رو هم گرفتین! نمیتونید همزمان تو دو رشته فعالیت کنید و به انتخاب خودتون فقط یکی از پروانه ها میتونه فعال باشه

 • سلام من کاردانی حسابداری دارم و کارشناسی تکنولوژی معماری رو نیز در سال ۹۲ گرفتم باتوجه به گذراندن ۵ ترم بجای ۴ ترمی که بچه های دارای کاردنی مرتبط گذراندن آیا تو امتحان پروانه اشتغال میتونم شرکت کنم ؟ آیا از طریق کمسیون هم ارزی میتونم دروس جبرانی رو بگذرونم ؟ راهکار اینکه بتونم امتحان پروانه اشتغال روبدم چیه؟ تکلیف ما که این مدارک هارو داریم چیه ؟ یعنی آقایون راه وشهرسازی پیشنهاد میدن بریم راهزن بشیم ؟ یا معتاد یاقاچاقچی ؟آیا پنجاه شصت هزار نفر رو به امان خدا رها کردن درسته ؟اینه ایجاد اشتغال ؟ فرق گرفتن کارشناسی ارشد با اون هزینه سرسان آور که امکانش برا همه میسر نیست با گذراندن واحدهای کمسیون هم ارزی چیه ؟ لطفا این صداها رو به گوش مسئولین برسونین

 • سلام عذر میخام مجددا مزاهم شدم میخاستم ببینم چه راهکاری برا گرفتن پروانه اشتغال برای بنده وجود دارداصولا الان من چه مدرکی را بایست بگیرم تا عضوی از نظام مهندسی بشم ممنون از راهنمایی شما

 • ابراهیم قلعه سری می‌گوید:

  سلام
  من فارغ التحصیل رشته کاردانی مکانیک – گرایش نقشه کشی صنعتی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک در حرارت وسیالات هستم . و در حال حاضر دانشجوی ارشد تبدیل انرژی نیز می باشم . از سال ۹۲ با پروانه اشتغال در گروه نظارت تاسیسات مکانیکی در حال فعالیت در سازمان نظام مهندسی نیز می باشم .
  سوال : برای پروانه اشتغال در مقطع طراحی تاسیسات مکانیکی می توانم در ازمون شرکت کنم ؟ در صورت پاسخ منفی چه اقدامی باید انجام دهم با تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   میخوایین عضو نظام بشید و سالانه حق عضویت پرداخت کنید؟آیا عضو شدن خشک و خالی مزیتی داره براتون؟بله سازمان سالانه ۱ پولی ازتون میگیره و میتونید عضو بشید

 • سلام
  من دانشجوی مهندسی مکانیک می باشم ولی مدرک فکرکنم گرایشی نمیخوره. میخواستم بدونم که آیا باید درس خاصی رو از سبد حرارت و سیالات پاس کنم یا صرفا همین که از سبد سیالات درس بردارم (مثل انرژی نو یا موتور احتراق داخلی) کافیه؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. عنوان مدرک کاردانی شما (با توجه به اطلاعات من) مرتبط نبوده و با توجه به این اوصاف امکان شرکت در آزمون را نخواهید داشت. برای اینکه اطمینان حاصل کنید از کمسیون هم ارزی سازمان شهرتون پیگیری کنید.

 • با سلام و تشکر.
  من کاردانی ناپیوسته با عنوان کاردان فنی عمران-کارهای عمومی ساختمان از دانشگاه آزاد و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران-عمران دارم و الان هم دانشجوی ارشد عمران-مهندسی و مدیریت ساخت هستم آیا با گذشت ۳ سال از مدرک تحصیلی بنده میتونم نظارتو اجرا و محاسبات شرکت کنم یا نه؟
  و سوال دوم اینکه آیا الان میتونم عضو نظام مهندسی بشم یا نه؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام.
   اول اینکه تمام دارندگان مدرک کارشناسی در رشته های هفتگانه مهندسی میتونن عضو نظام بشن و مشکلی نداره. در مورد سنوات هم برای دارندگان کارشناسی ناپیوسته سنوات کاردانی هم قابل محاسبه هست(البته فقط برای آزمون نظارت و اجرا). در زمان ثبت نام برای آزمون سامانه ای (http://92.242.195.129/pre_regnezammohandesi/ )فعال می شود که با وارد کردن زمان فراغت از تحصیل مشخص میکند که سنوات لازم را دارید یا خیر.
   اما با توجه به مدارک تحصیلی که اخذ کردید برای آزمون نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت،فقط برای محاسبات محدودیت ارتقا پایه خواهید داشت که بهتر است قبل از ثبت نام از کمسیون هم ارزی سازمان شهرتون پیگیر این مساله باشید.

 • با سلام .
  ایا وضعیت بچه هایی که کاردانی مکانیک خودرو بودند و کارشناسی ناپیوسته حرارت سیالات گرفتند مشخص شده . با توجه به اعتراضاتی ک داشتند. با تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. فعلا مصوبه جدیدی اعلام نشده و طبق روال قبل عمل میشه. بازم بهتره هر از گاهی از کمسیون هم ارزی شهرتون پیگیر ماجرا باشید.

 • سلام خدمت اقای محمد زاده
  شاید سوالم تکراری باشه ولی جهت رسیدن به قطعیت سوالم رو عرض میکنم.
  بنده کاردانی کامپیوتر_نرم افزار و کارشناسی تکنولوژی عمران_عمران دارم و امسال ارشد سازه قبول شدم
  آیا امکان شرکت در آزمون مهندسی پروانه اشتغال برآیم هست؟!
  در مقطع کارشناسی بغیر از یک واحد تمام دروس الزامی هم ارزی را پاس کرده ام.
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.
  سپاس

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. متاسفانه با توجه به مدرک کاردانی که اخذ نمودید امکان شرکت در آزمون و دریافت پروانه اشتغال را نخواهید داشت حتی با وجود گرفتن مدرک ارشد.

 • سلام
  من كارداني نقشه كشي معماري وكارشناسي ناپيوسته ي تكنولوژي معماري خوندم و حالا براي ارشد برنامه ريزي منطقه اي
  براي نظام مهندسي كرج چند واحد درسي بايد جبراني بردارم؟و اينكه دقيقا چه درسايي رو بايد بگذرونم؟🙏🏻

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. ملاک برای نظام مهندسی داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته های هفتگانه مهندسی است و مدرک ارشد تاثیر چندانی نداره. با توجه به مدارکتون شما مشکلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی ندارید.

 • باسلام و خسته نباشید….

  بنده کاردانی پیوسته ساختمان_کارهای عمومی ساختمان دارم…
  الان کنکور دادم و برای کارشناسی از رشته عمران اجرایی از دانشگاه سراسری فنی تبریز روزانه قبول شدم برای مهرماه…

  شرایطتمو گفتم…
  سوال اول اینکه بنا به دلایل غیر منتظره ای بنده ۱۰ واحدم موند و الان مدرکمو در دی ماه اخذ خواهم کرد..آیا دانشگاه راهی داره که قبول کنه ورودی مهر منو به بهمن تغییر بده ؟
  سوال دومم اینکه بنده برم همین رشته مهندسی اجرایی عمران رو بخونم خوبه تو سراسری یا برم دانشگاه ازاد عمران. عمران بخونم؟

  وسوال سومم اینکه در صورتیکه اجرایی عمران بخونم ، آیا نظام مهندسی تبریز حق اجرا و طراحی و محاسبه (و نظارت) به بنده خواهد داد یا خیر ؟

  هر چه زودتر جواب بدین متشکرم چون یک مهر تصمیممو باید بگیرم…شرمنده از طولانی شدن متن و سوالام…

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. سوال اول اینکه بعیده ولی بهتره از مسول آموزش دانشگاه سوال کنید. سوال دوم اینکه اگه دانشگاهی رشته مهندسی عمران میده برای نظام مهندسی بهتره. در صورتی که اجرایی بخونید برای آزمون و دریافت پروانه پایه ۳ مشکلی نخواهد بود منتها برای ارتقا پایه محدودیت خواهید داشت.

 • با سلام من کاردانی تاسیسات حرارتی وتهویه دارم و پروانه اشتغال به کار کاردانی را نیز در سال ۸۴اخذ نموده ام .الان کارشناسی ناپیوسته عمران -اجرایی تمام کرده ام ،ایا باتوجه به اینکه کاردانی بنده جز رشته های هفتگانه ساختمان است میتوانم پروانه نظارت اخذ نمایم ???

 • ابراهیم می‌گوید:

  باعرض سلام؛ بنده کاردانی پیوسته نقشه کشی معماری از دانشگاه آزاد شیراز گرفتم اما کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران-عمران خوندم؛ میخواستم ببینم با توجه به اینکه مدرک کاردانی من یکی از رشته های هفتگانه مهندسی ساختمان میباشد می تونم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی اقدام کنم یا اینکه باید مدرک کارشناسی معماری هم بگیرم؟؟

 • با سلام من مدرک کاردانی معماری و کارشناسی ناپیوسته معماری(علمی کاربردی معماری) رو دارم و در سال ۹۴ درسم رو تمام کردم میخواستم بپرسم ایا با این مدارک میتوانم در هر سه ازمون نظارت طراحی و اجرای نظام مهندسی شرکت کنم و یا حتی به پایه یکم نظام برسم؟؟

 • ابراهیم می‌گوید:

  سلام. ببخشید دوباره مزاحم شدم؛ یعنی نیاز نیست کارشناسی معماری بگیرم و با همان کاردانی معماری وکارشناسی ناپیوسته عمران میتونم در آزمون نظارت شرکت کنم؟؟

 • سلام وخسته نباشید
  .من کاردانی کارهای عمومی ساختمان وکارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی تکنولوزی عمران دارم
  در قانون جدید کمیسیون ماده ۷{تاریخ ۲۵/۵/۹۴} کارشناسی ناپیوسته حق شرکت در آزمون محاسبات رادریافت کرده است.
  ولی حالا در قسمت محاسبه سنوات میگه برای شرکت در آزمون محاسبه سنوات کاردانی مورد تایید نمی باشد
  لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم مگه طبق قانون جدید کاردانی باکارشناسی ناپیوسته مرتبط نمی تواند ثبت نام کند؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. ببنید سنوات ربطی به اجازه شرکت در آزمون نداره. شما برای اینکه بتونید در آزمون شرکت کنید باید ۳ سال از زمان اخذ مدرک کارشناسیتون بگذره. حالا در این بین برای آزمون های نظارت و اجرا سنوات کاردانی قابل قبوله ولی برای آزمون محاسبات سنوات کاردانی قابل قبول نیست. لذا برای آزمون محاسبات در سایت محاسبه سنوات نباید قسمت کاردانی رو پر کنید و فقط سنوات کارشناسی ملاک است.

 • سلام خسته نباشید
  من کاردانی ریاضی
  کارشناسی ناپیوسته ساختمان و ارشد سازه(سه تا مقاله isi و شش تا داخلی دارم) اخه چرا نمیزارن عضو بشم.واقعا چرا
  ایا هیچ فکری بحال ما نشده؟؟؟؟؟

 • سلام . با داشتن مدرک کاردانی ساختمانهای بتنی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان تکلیف نظام مهندسی برای پروانه اشتغال به کار اینجانب چه می شود با تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   عرض کردم که مشکلی برای شرکت در آزمون ها(یعنی محاسبات هم جزوش هست) ندارید ولی با اعمال محدودیت.منتها برای اطمینان از سازمان نظام مهندسی شهرتون پیگیر باشید.

 • سلام . من کارشناسی غیر مرتبط با عمران و کارشناسی ارشد عمران دارم. در صورتیکه کلیه دروس کمسیون هم ارزی رشته ها رو پاس کنم، آیا پروانه به من تعلق می گیرد ؟

 • با سلام من کاردانی و معماری خوندم و کارشناسی ناپیوسته معماری
  میتونم در نظام مهندسی شرکت کنم و نظارت و طراحی و اجرا رو بگیرم؟؟

 • ایمان لطیفی می‌گوید:

  سلام
  ممنون از صرف وقت حضرتعالی با توجه به بند ۵ بخشنامه وزارتی شماره ۵۲۳۸۱/۴۳۰ مورخه۱۳۹۴/۰۹/۲۳ مبنی بر رشته های هفتگانه ساختمان با عناوین دبیرفنی که موفق به اخذ کارشناسی ارشد در رشته کارشناسی میگردندهمانند مدارک تحصیلی رشته های اصلی ساختمان میباشند با توجه به مفاد بخشنامه فوق آیا کسانیکه در رشته دبیر فنی تاسیسات دارای پروانه پایه یک رشته اصلی مهندسی مکانیک با صلاحیت طراحی و نظارت بوده و کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک تبدیل انرژی اخذ نموده اند همانند رشته های اصلی ساختمان میباشند .
  متشکرم

 • سلام من
  مدرک کاردانیم نقشه کشی معماری _ معماری است
  کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی معماری هست
  امکان شرکت دارم ؟
  مشکل ارتقاء پایه دارم ؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به عنوان مدرک کارشناسیتون که تکنولوژی هست تو زمینه نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت ولی احتمالا تو طراحی به مشکل بر بخورید. برای حصول اطمینان از نظام مهندسی شهرتون جویا بشید.

 • با سلام
  مدرک کاردانی من مکانیک خودرو و کارشناسی ناپیوسته من هم مکانیک سالات می باشد در حال حاضر هم دانشجوی ارشد تبدیل انرژی هستم آیا راهکاری برای اخذ پروانه اشتغال بکار نظام مهندسی وجود دارد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه کاردانی شما جزو رشته های مشخص شده نیست به همون خاطر غیرمرتبط حساب میشه و با توجه به مصوبه صدور پروانه اشتغال ممکن نیست. ولی پیشنهاد میکنم از سازمان نظام مهندسی شهرتون پیگیری کنید.

 • آیا این بسته هایی که دارید تمام نیازهای آزمون را پوشش خواهد داد و نیازی به تهیه همه کتابهای مقررات ملی نیست ؟
  پیشنهاد شما چیست ؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام. کتاب های ما جامع هست و همه منابع رو پوشش میده و به جز اون آزمون سال های قبل با پاسخ تشریحی و کلیدواژه هارو هم شامل میشه. ولی پیشنهاد میکنم با توجه به کتاب باز بودن آزمون تمام منابع و مباحث رو هم تهیه کنید.

 • ابوالفضل می‌گوید:

  سلام کاردانی کارهای عمومی ساختمان دارم کارشناسی مهندسی اجرایی عمران دارم الان کارشناسی ارشد سازه میخونم عضو نظام مهندسی میتونم بشم پروانه محاسبات وطراحی تعلق میگیره باتشکر

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام. با توجه به اینکه عنوان مدرک کارشناسی شما اجرایی خورده محدودیت ارتقا پایه در صلاحیت محاسبات خواهید داشت و به جز اون مشکلی ندارید.

 • سلام
  ایا با مدرک کاردانی مکانیک خودرو و کازشناسی ناپیوسته مکانیک سیالات میتونیم وارد نظام مهندسی بشم. و یا اینکه دوباره مدرک کاردانی سیالات یا تهویه مطبوعو اخذ کنیم. و سوالی دیگر اینکه بالا خوندم برای کاردانهای تهویه مطبوع مشکلی ندارد اما برای خودرو چرا وجود داره

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. کاردانی مکانیک خودرو جزو رشته های مدنظر نظام نیس و متاسفانه نمیتونید وارد نظام بشید. بله رشته تهویه مطبوع جز رشته های مورد قبول هستش. در مورد اینکه برید دوباره کاردانی بگیرید اونم مورد قبول نیست چون تاریخ مدرک کاردانی جدیدتون بعد از کارشناسی میشه که مورد قبول نیس.

 • باسلام.
  من کاردانیم معماری علمی کاربردی بودم و کارشناسیم معماری غیر انتفاعی بودم .یعنی کارشناسی ناپیوسته دارم اما هردوتاش معماریه. میخواستم بدونم ایا نظارت و اجرا وطراحی رو میتونم بگیرم.

 • سلام من مدرک کاردانی معماری دارم و کارشناسی ناپیوسته شهرسازی امکان شرکت در ازمون نظام مهندسی در رشته شهرسازی را دارم ؟و ایا مشکل ارتقا پایه دارم ؟

 • حامد بختیاری می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشی
  بند کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان دارم با توجه به کمیسیون هم ارزی چه پروانه ای میتونم بگیرم

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام. نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت منتها برای صلاحیت محاسبات به مشکل میخورید. بهتره از طریق سازمان نظام مهندسی پیگیری کنید.

 • زهرا حسینی می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید .ببخشید بنده کارشناسی پیوسته عمران عمران خوندم ولی بعضی از دروس مثل زلزله و بار گذاری را پاس نکرده ام .میخواستم بدونم برای شرکت در آزمون محاسبات ، اجرا یا نظارت مشکلی نداره ؟ میتونم شرکت کنم ؟

 • سلام..با داشتن مدرک کاردانی معماری و کارشناسی ناپیوسته معماری دانشگاه آزاد،،امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی و گرفتن نظارت واجرا و طراحی هست یا فقط نظارت؟؟؟ لطفا پاسخ دقیق تری بدین

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در رابطه با صلاحیت نظارت و اجرا مشکلی ندارید. ازمون طراحی بستگی به عنوان مدرک کارشناسیتون بستگی داره. اگه تکنولوژی یا مهندسی اجرایی معماری باشه صلاحیت طراحی با محدودیت ارتقا پایه بهتون تعلق میگیره وگرنه مشکلی نخواهید داشت.

 • با عرض سلام من کاردانی قالبسازی صنعتی دارم و کارشناسی عمران-عمران آیا میتونم در امتحان نظام مهندسی شرکت کنم و نظارت و اجرا رو بگیرم؟

 • طبق رای دیوان عدالت اداری فارغ التحصیلان کارشناسی جغرافیا و اقتصاد و جامعه شناسی با مدرک ارشد شهرسازی دیگر نمیتوانند مهر شهرسازی نظام مهندسی دریافت کنند

 • با سلام
  می‌خواستم بدون با مدرک کاردانی مکانیک گرایش ماشین افزار و کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات امکان شرکت برای آزمون نظام مهندسی هست؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه رشته کاردانی شما جزو رشته های اصلی یا مرتبط اعلام شده توسط سازمان نظام مهندسی نیست لذا امکان شرکت در آزمون و دریافت پروانه اشتغال را نخواهید داشت.

 • نصر اله حیدری می‌گوید:

  سلام با کارشناسی پیوسته عمران و ارشد عمران گرایش مدیریت ساخت :۱-میتوانم در همه صلاحیتها شرکت کنم ۲-اگر صدور مدرک ارشد و کارشناسی با همدیگر باشد می شود از سنوات ارشد استفاده کرد باتشکر

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. ملاک برای شرکت در آزمون نظام مهندسی نوع مدرک کارشناسی است و رشته ارشد تاثیر خاصی ندارد. اما برای سنوات یا باید ۳ سال از زمان اخذ مدرک کارشناسی بگذره و یا ۲ سال از زمان اخذ مدرک کارشناسی. سنوات اینا باهم جمع نمیشه.

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. بله رشته مهندسی عمران یکی از رشته های هفتگانه نظام مهندسی به حساب می آید و هیچ مشکلی برای شرکت در آزمون های نظام مهندسی ندارد.

 • نصر اله حیدری می‌گوید:

  سلام اگر با مدرک مهندسی پیوسته عمران و کارشناسی ارشد عمران گرایش مدیریت ساخت متوانیم برای محاسبه و اجرا ثبت نام کنیم (منظورم اینکه از مدرک ارشد می توانم استفاده کنیم زیرا مدرک ارشدرا به دلایل مختلف همزمان با کارشناسی گرفته ام) و از سنوات ارشد استفاده نمایم

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   مهندس ۱ سوال برام پیش میاد. چطور میشه بدون داشتن مدرک کارشناسی به فردی اجازه تحصیل در مقطع ارشد داده بشه؟!!! منظور از همزمان چیه؟

 • نصر اله حیدری می‌گوید:

  سلام من رشته مهندسی مدیریت اجرایی داشتم وگفتند شما نمیتوانید عضو سازمان بشویید و من مجبور شدم بعضی دروس را تطبیق دهم و دوباره مهندسی عمران بخوانم وازمدرک کارشناسی قبلی (مهندسی مدیریت اجرایی)هم استفاده کردم وارشد رفتم و منظورم از همزمان این است که الان هم دانشجوی کارشناسی عمران هستم و هم دانشجوی کارشناسی ارشد عمران گرایش مدیریت ساخت . وکارشناسی ارشد ما زودتر تمام میشود وسئوال ما این است که مابا دریافت مدرک کارشناسی عمران و بعداز گذشت دو سال از مدرک ارشد می توانم در ازمونها شرکت نماییم یا بایدحتما سه سال از مدرک کارشناسی عمران بگذرد تا بتوانم در ازمونها شرکت نمایم . با تشکر ازحمات جنابعالی که با دقت به سئوالات پاسخ میدهید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. متوجه شدم. نه متاسفانه،چون تاریخ فارغ التحصیلی رو چک میکنن و تاریخ اخذ مدرک ارشد اگه بعد از مدرک کارشناسی باشه مورد قبول نیست.

 • مهرداد حسینی می‌گوید:

  با عرض سلام خسته نباشید بنده کاردانی برق و کارشناسی نقشه برداری و ارشد نقشه برداری دارم میخواستم ببینم برای پروانه اشتغال میتونم تو امتحان نظام شرکت کنم؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام شما دارای مدرک کاردانی مرتبط و کارشناسی منطبق با رشته اصلی را دارید. برای نظارت و اجرا مشکلی ندارید فقط احتمالا برای صلاحیت محاسبات با محدودیت ارتقا پایه مواجه خواهید شد.

 • با سلام من کار دانی غیر مرتبط دارم و کارشناسی ناپیوسته معماری و ارشد مدیریت پروژه وساخت دارم میخواستم بدونم با توجه به مصوبات جدید و مصوبه ای که درباره کارشناس ارشد هست امکان گرفتن پروانه اشغال در یکی از شاخه های نظارت یا اجرا برای من وجود دارد؟

 • سلام
  بنده كارداني خودرو دارم و كارشناسي سيالات و عضو نظام مهندسي سال ۹۲ و دانشجوي كارشناسي ارشد تبديل انرژي ميباشم يك بار در آزمون شركت كردم قبول نشدم- اين مصوبه جديد چيه؟ من كه شماره نظام دارم – وضعيت ما چگونه است ؟ آيا بنده كه ۹۰ درصد دروس كميسيون هم ارزي رو پاس كردم نميتوانم پروانه بگيرم درحال حاضر ۱۲ سال كارشناس مسئول بخش تأسيسات مكانيكي يك شركت معتبر ميباشم
  سپاسگزارم

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. با توجه به این مصوبه کسانی که کاردانی غیرمرتبط دارن نمیتونن پروانه دریافت کنند. قبل از آزمون کسی جلوی شما رو نمیگیره منتها بعد از قبولی اگه مدارک لازم رو نداشته باشید پروانه اشتغال براتون صادر نمیشه. به نظرم برای کسب اطمینان از کمسیون هم ارزی نظام شهرتون هم پیگیر باشید.

 • سلام من کارشناسی برق قدرت دارم ولی کاردانی برق مخابرات گذروندم ولی با ابن همه تمام واحدهای مورد نیاز رو که نگاه کردم با نمره عالی گذروندم ایا منو برای کسب پروانه اشتغال قبول نخواهند کرد ؟

 • باسلام من فارغ التحصیل رشته کارشناسی پیوسته دبیر فنی عمران گرایش ساختمان درسال ۸۲دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، وهم اکنون دانشجوی ترم آخرکارشناسی ارشدمهندسی زلزله هستم وپروانه پایه یک نظارت وپایه دو اجرا دارم ودر سال ۹۳ موفق به دریافت پروانه پایه سه محاسبه شدم،آیا می توانم به پایه دو محاسبه ارتقا پیدا کنم؟باتشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. بعد از گذشت مدت زمان لازم برای سنوات و شرکت در دوره های های ارتقا پایه میتونید برای ارتقا پایه اقدام کرده و مشکلی نخواهد بود.

 • پرویز یوسف پور می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید.کارشناسی من جغرافیا میباشد و ارشدم برنامه ریزی شهری میباشد .آیا من میتونم نظام مهندسی شرکت کنم و پروانه بگیرم .تشکر از راهنمایتون.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. متاسفانه رشته جغرافیا جزو رشته های هفتگانه نظام مهندسی نبوده و به همین دلیل نمیتونید در آزمون شرکت کرده و پروانه دریافت کنید.

 • سلام.امیدوارم حالتون خوب باشه.ممنون که وقت میذارید.
  من کاردانی مکانیک(ساخت و تولید) و کارشناسی برق-ابزار دقیق گرفتم.آیا امکان شرکت در امتحان رو دارم.با تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام.ممنون از شما. رشته ساخت و تولید رشته غیر مرتبط محسوب شده و با توجه به مصوبه برای کسانی که کاردانی غیرمرتبط دارن صدور پروانه اشتغال ممکن نیست.

 • سلام . من کاردانی مرمت بناهای تاریخی دارم و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری ، میخواستم ببینم میتونم پروانه اشتغال بگیرم . با تشکر

 • سلام وقت بخیر.من کاردانی نقشه کشی صنعتی و کارشناسی تکنولوژی معماری رو دارم .آیا میتونم امتحان نظام بدم یا خیر؟
  در صورت داشتن ارشد مهندسی معماری وضعیت به چه صورت خواهد بود؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. رشته نقشه کشی صنعتی جزو رشته های غیر مرتبط محسوب شده و برای افرادی که کاردانی غیر مرتبط دارن صدور پروانه اشتغال امکان پذیر نیست.

 • با سلام
  کارشناسی ناپیوسته من مهندسی مکانیک سیالات،کاردانی پتروشیمی و کارشناسی ارشدم مهندسی مکانیک تبدیل انرژی هست واردیبهشت ۹۲ پروانه اشتغال پایه ۳ فقط نظارت تاسیسات مکانیکی گرفتم
  آیا حالا که ۴/۵ سال گذشته و دوره های لازمه را نیز گذراندم میتوانم به پایه ۲ ارتقا پیدا کنم؟اگر جواب مثبت است،صلاحیت طراحی را هم میتوانم دریافت کنم؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   بسلام. با توجه به اینکه پروانه اشتغال برای شما صادر شده بنابراین مشکلی برای ارتقا پایه نخواهید داشت.ولی برای صلاحیت طراحی احتمالا با محدودیت مواجه بشید که بهتره از نظام شهرتون پیگیر این مورد باشید.

   • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

    طبق قوانین موجود در اون دوره برای شما پروانه صادر شده. هر قانونی هم که عوض بشه برای کسانی که قبل از تاریخ تغییر قوانین مدرکی رو گرفتن صدق نمیکنه.

 • عرض سلام و ادب،
  ببخشید مزاحمتون شدم،
  عرض کنم که بنده مدرک کاردانی ام نرم افزار هست ، در مقطع کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی فارغ التحصیل شدم و در حال حاظر هم در مقطع ارشد سازه مشغول به تحصیل هستم.
  با توجه به اینکه جنابعالی اشراف کامل بر موضوع دارید، بنده به دلیل گذراندن کارشناسی اجرایی عمران ، میتوانم در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنم؟
  ممنون از عنایت و محبتتون

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام و ممنون از لطف شما. مهندس متاسفانه باید عرض کنم که مدرک کاردانی شما جزو رشته های غیر مرتبط نظام مهندسی محسوب میشه به همین دلیل با توجه به مصوبه امکان صدور پروانه اشتغال برای شما امکان پذیر نیست.

 • پرویز یوسف پور می‌گوید:

  سلام مهندس جان ببخشید دوباره میپرسم اگه من از ترم دیگه برم یه فوق دیپلم عمران بگیریم میتونم برای ارشد شهرسازی پروانه بگیرم ممنون از راهنمایتون.

 • با سلام
  بنده در سال ۹۴ مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری دانشگاه آزاد گرفتم و کاردانیم هم نقشه کشی معماری بوده در حال حاضر هم ارشد طراحی شهری هستم .
  آیا با مدرک کارشناسیم میتونم در سه آزمون نظارت طراحی و اجرا شرکت کنم و آیا محدودیتی برام داره؟
  با سپاس و تشکر

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. برای آزمون نظارت و اجرا مشکلی نخواهید داشت. اما با توجه به عنوان رشته کارشناسی که علمی کاربردی هستش احتمالا برای طراحی با محدودیت ارتقا پایه مواجه خواهید شد.

 • من سال۶۵مدرک عمران روستایی ازآموزشکده یادانشکده فنی شهیدمنتظری اخذ نمودم ودرسال ۹۰نیز مدرمهندسی تکنولوژی عمران عمران گرفتم آیا میتوانم محاسبات نظام اخذ نمایم باعنایت کل واحدهای عمران عمران راپاس کردم وضعیتم چگونه خواهدبود البته طبق راهنمایی نظام مهندسی محل نظارت واجرا درآزمونش شرکت کردم

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. برای صلاحیت محاسبات با محدودیت مواجه خواهید شد. ولی اگه نظام مهندسی شهرتون اجازه شرکت در آزمون محاسبات رو ندادن خب جواب اونا معتبرتره.

 • سلام. من کاردانی نقشه کشی معماری دارم و همچنین دو کارشناسی نا پیوسته مهندسی اجرایی عمران و علمی کاربردی معماری هم دارم. میخواستم بدونم مدرک کاردانی ام رو با کدام یک از مدرک های کارشناسی ناپیوسته ام رو اگر ارایه بدم می تونه مزیت بیشتری برای اخذ مجوزهای نظام مهندسی داشته باشم.

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگه رشته عمران رو انتخاب کنید با توجه به اینکه کاردانیتون رشته متفاوتی هست فقط صلاحیت نظارت بهتون تعلق میگیره. قطعا رشته معماری مزیت بیشتری خواهد داشت چون رشته یکسان و مرتبط به هم هستش

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. صنایع فلزی جزو رشته های مورد قبول نظام نیست. همچنین برای کسانی که که مدرک غیر مرتبط دارن متاسفانه پروانه تعلق نمیگیره

 • سلام. رشته کاردانی نقشه کشی معماری با کارشناسی ناپیوسته رشته علمی کاربردی معماری چه صلاحیت هایی در نظام مهندسی بهش تعلق میگیره

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. نظارت و اجرا حتما تعلق میگیره. در مورد طراحی بهتره قبل از برنامه ریزی برای شرکت در آزمون از نظام شهرتون پرس و جو کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *