شرایط ثبت نام در آزمون‌های نظام مهندسی اسفند ۹۵

شرایط ثبت نام در آزمون‌های نظام مهندسی اسفند 95

شرایط ثبت نام در آزمون‌های نظام مهندسی اسفند ۹۵

دفتر مقررات ملی ساختمان زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی می‌باشد و طبق روال سالهای اخیر با همکاری سازمان سنجش کشور هر سال دو نوبت اقدام به برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان (آزمون‌های نظام مهندسی) می‌نماید. این آزمون‌ها بصورت جزوه باز در رشته‌های هفتگانه مهندسی زیر برگزار می‌شوند و داوطلبان در صورت قبولی موفق به اخذ پروانه اشتغال بکار در پایه ۳ خواهند شد در نظر داشته باشید برای شرکت در هر صلاحیت باید وجه جداگانه و مطابق جدول زیر پرداخت شود:

۱- سه آزمون‌های نظام مهندسی در رشته عمران:

 • آزمون نظام مهندسی عمران نظارت
 • آزمون نظام مهندسی عمران اجرا
 • آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

۲- سه آزمون مجزا در رشته معماری:

 • آزمون نظام مهندسی معماری نظارت
 • آزمون نظام مهندسی معماری اجرا
 • آزمون نظام مهندسی معماری طراحی

۳-  دو آزمون مجزا در رشته تاسیسات برقی

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت
 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی

۴-  دو آزمون مجزا در رشته تاسیسات مکانیکی

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت
 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی

۵-  یک آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری

رشته مبلغ
معماری طراحی ۸۵۰۰۰ تومان

سایر مهندسان شامل:

عمران(نظارت اجرا محاسبات)

معماری (نظارت اجرا)

تاسیسات مکانیکی(نظارت طراحی)

تاسیسات برقی(نظارت طراحی)

نقشه‌برداری

۶۵۰۰۰ تومان

نوبت دوم آزمون‌های نظام مهندسی در سال ۹۵، طبق اطلاعیه دفتر مقررات ملی ساختمان در روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفندماه برگزار خواهد شد. درضمن توجه داشته باشید ثبت نام این آزمون‌ها از تاریخ ۹۵/۱۰/۲۶ آغاز شده است و تا تاریخ ۹۵/۱۱/۰۳ ادامه خواهد داشت. و مهندسین می‌توانند طبق ضوابطی که در ادامه به شرح آن میپردازیم در یک یا دو یا همه صلاحیت‌ها ثبت نام نمایند.

با توجه به تصمیمات اخیر دفتر مقررات ملی ساختمان آزمون‌ها در رشته‌های برق و مکانیک در دو صلاحیت نظارت و طراحی برگزار خواهد شد. همچنین به علت تعداد کم متقاضیان شرکت در آزمون‌های نظام مهندسی رشته‌های شهرسازی و ترافیک صرفا آزمون‌های این دو رشته یک نوبت در سال برگزار خواهد شد.

بجهت اطلاع بیشتر داوطلبان از شرایط شرکت در آزمون‌های نظام مهندسی این موارد را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

۱- چه مدرک تحصیلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید داشته باشیم؟

داوطلبان دقت داشته باشند که طبق ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، صرفا مدارک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری قابل پذیرش خواهند بود بنابراین افرادی که تحصیلات دانشگاهی خود را خارج از ایران گذرانده‌اند و یا گواهی آموزش مجازی دارند باید پس از تطبیق مدرک خود از وزارت علوم و تحقیقات تائیدیه دریافت نمایند.

با توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی با عناوین متفاوت از رشته‌های اصلی (طبق ماده ۶ قانون نظام مهندسی رشته‌های عمران، معماری، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی و نقشه‌برداری جزء رشته‌های اصلی هستند) همچنین کارشناسی ارشد و دکتری فاقد مدرک کارشناسی در رشته‌های اصلی جهت اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صلاحیت مورد نظر، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت نام مطئن گردند.

داوطلبان میتوانند برای اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی، جدول نحوه تعیین کد رشته و حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته، و همچنین مدارک دانشگاهی منطبق با رشته‌های اصلی به لینک https://goo.gl/QStP7J مراجعه نمایند.

با توجه به تذکر مهم دفتر مقررات ملی ساختمان در صورت عدم توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی و عدم رعایت دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها، علیرغم ثبت نام و قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی هیچ‌گونه حقی را برای داوطلبان ایجاد نخواهد کرد و قبولی ایشان کان‌لم‌یکن تلقی می‌شود.

۲- سنوات لازم جهت شرکت در آزمون نظام مهندسی چند سال می‌باشد؟

طبق ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در‌ آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع تا ۲۰ اسفند‌ماه ۱۳۹۵ و به شرح جدول زیر می‌باشد.

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه‌ای
کارشناسی ۳ سال
ارشد ۲ سال
دکتری ۱ سال

نکته قابل توجه این دوره نسبت به دوره‌های قبل در مورد محاسبه سنوات این است که در آزمون‌های ادوار گذشته سنوات از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا آخرین روز انجام ثبت‌نام آزمون‌های نظام مهندسی بود که در آزمون اسفند ۹۵ سنوات تا روز برگزاری آزمون محاسبه شده است. بنابراین متقاضیانی که سنوات لازم را تا ۲۰ اسفند ۹۵ نداشته باشند و با ورود اطلاعات نادرست اقدام به ثبت نام نمایند در صورت قبولی در آزمون، قبولی آنان کان کم یکن تلقی میشود.

سنوات کاردانی جهت آزمون ورود به حرفه مهندسان به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) ، در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر ۵ سال کامل یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد و سنوات کمتر از ۵ سال به تناسب در نظر گرفته میشود. در صورت هم رشته نبودن، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی‌باشد به عنوان مثال سنوات کاردانی رشته نقشه برداری قابل محاسبه برای آزمون عمران و سنوات کاردانی رشته عمران قابل محاسبه برای آزمون نقشه‌برداری نیست.

سنوات کاردانی جهت آزمون حرفه‌ای مهندسان رشته عمران محاسبات و معماری طراحی نیز قابل محاسبه نیست. بنابراین ضروری است متقاضیان آزمون ورد به حرفه مهندسان دارای مدرک کاردانی، جهت هم رشته بودن مدارک کاردانی و کارشناسی خود، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت‌نام از طریق استعلام کتبی اطمینان حاصل نمایند.

داوطلبان برای بررسی سنوات خود میتوانند با مراجعه به لینک زیر از مدت سنوات خود اطمینان حاصل نمایند:  https://goo.gl/JHSA5U

۳- اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی تا چه مدت می‌باشد؟

اعتبار قبولی در کلیه آزمون‌های نظام مهندسی، حداکثر بمدت ۴ سال از تاریخ آزمون می‌باشد لذا ضروری است قبول شدگان در مهلت تعیین شده نسبت به اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی خود اقدام نمایند.

بنابراین در صورت ثبت‌نام و قبولی در آزمون نظام مهندسی چنانچه شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی را نداشته باشید می‌توانید از این فرصت ۴ ساله استفاده کنید و شرایط لازم را جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

لذا این ۴ سال فرصت مناسبی برای کسب برخی از شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی می‌‌باشد. بعنوان مثال افرادی که کارت پایان خدمت ندارند و یا مهندسانی که در صلاحیت اجرا قبول شده اند و می بایست ابتدا در یکی از صلاحیت‌های نظارت و طراحی قبول شوند و سپس اقدام به اخذ پروانه اجرا کنند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

آزمون ورود به حرفه مهندسان به منظور اخذ پروانه اشتغال به طور همزمان در سراسر کشور به شرح جدول زیر برگزار می‌گردد:

عنوان تاريخ ثبت نام آزمون تاريخ تهیه پرينت كارت شناسايی آزمون از طريق وبسايت تاريخ برگزاری آزمون
معماری نظارت(صبح) ۲۶/۱۰/۹۵ الی۰۳/۱۱/۹۵ ۱۵/۱۵/۹۵ الی۱۷/۱۲/۹۵ ۱۹/۱۲/۹۵
معماری اجرا(عصر)
عمران نظارت(صبح)
عمران اجرا(عصر)
نقشه برداری(صبح)
تاسیسات مكانیكی نظارت(صبح)
تاسیسات برقی نظارت(صبح)
معماری طراحی(صبح و عصر) ۲۶/۱۰/۹۵ الی۰۳/۱۱/۹۵ ۱۵/۱۵/۹۵ الی۱۷/۱۲/۹۵ ۲۰/۱۲/۹۵
عمران محاسبات(صبح)
تاسیسات مكانیكی طراحی(صبح)
تاسیسات برقی طراحی (صبح)

ثبت‌نام آزمون‌های نظام مهندسی به صورت اینترنتی و از طریق سایت www.INB.IR صورت می‌پذیرد.

نکته قابل توجه برای ثبت‌نام در این آزمون‌ها این است که جهت ثبت نام عضویت در سازمان استان اختیاری می‌باشد. لیکن بدیهی است که در صورت قبولی و به جهت دریافت پروانه اشتغال باید عضو سازمان نظام مهندسی استان مربوطه شوند.

در نهایت خلاصه مراحل اجرایی و زمانبندی آزمون به شرح جدول زیر می‌باشد:

تاريخ اجرا موضوع
پنج شنبه ۲۶/۱۰/۹۵ شروع ثبت نام آزمون
يك شنبه ۰۳/۱۱/۹۵ پايان ثبت نام آزمون
يك شنبه ۱۵/۱۲/۹۵ ارائه كارت شناسايي آزمون بر روي وبسايت
سه شنبه ۱۷/۱۲/۹۵ پايان زمان اخذ كارت شناسايي آزمون
چهارشنبه ۱۸/۱۲/۹۵ هماهنگي موارد اصلاحي استان با شركت خدمات آموزشي سازمان سنجش آموزش كشور توسط سازمانهاي استان(براي رفع نقص احتمالي در خصوص مواردي كه امکان پذير است(
پنج شنبه و جمعه ۱۹و۲۰/۱۲/۹۵ برگزاری آزمون

 

 

 

73 نظر در مورد «شرایط ثبت نام در آزمون‌های نظام مهندسی اسفند ۹۵»

 • سید مهدی موسوی می‌گوید:

  سلام با توجه به اینکه اینجانب دارای مدرک کاردانی و کارشناسی مهندسی مکانیک خودرو و کارشناسی ارشد مکانیک تبدیل انرژی می باشم آیا صلاحیت شرکت در آزمون نظام مهندسی دارم!!! پیشاپیش از پاسخگویی شما کمال سپاسگذاری دارم..

 • پویا مدرس می‌گوید:

  سلام. مدرک کارشناسی من مهندسی عمران هست و کارشناسی ارشد خود را در رشته برنامه ریزی شهری گرفته ام. امکان شرکت در ازمون شهرسازی برای من وجود دارد؟ با تشکر فراوان

 • سلام و خسته نباشید
  کاردانی مکانیک خودرو
  کارشناسی تاسیسات حرارتی و برودتی
  هستش
  میخواستم بدونم میتونم در آزمون شرکت کنم یا خیر؟
  یا اگر نمیشه در چه صورتی برای من امکان پذیر میشه؟
  ممنونم

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. جدیدا ۱ خبری پخش شده مبنی بر اینکه اگر ارشد رشته مرتبط داشته باشین اجازه شرکت در آزمون و میدن. باز از طریق نظام پرس و جو کنید

 • سلام وقتتون بخیر
  من مدرک کاردانی شهرسازی از علمی کاربردی دارم آیا بعداز اخذ مدرک کارشناسی شهرسازی از دانشگاه پیامنور میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟؟؟؟آیا بامدرک دانشگاه پیامنور میتوان در این آزمون شرکت کرد؟؟؟

 • سلام خسته نباشید
  من کاردانی تاسیسات – تهویه مطبوع و کارشناسی ناپیوسته با عنوان مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی امکان دریافت طراحی و نظارت هست
  باتشکر

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.نظارت مشکلی نخواهید داشت اما طراحی فقط تا پایه ۳ میتونید دریافت کند. با گرفتن ارشد تبدیل انرژی این محدودیت هم رفع می شود.

 • علی علیخانی می‌گوید:

  سلام من الان کاردانی مکانیک خودرو میخونم میخام مهر نظام مهندسی بگیرم باید چه شاخه از رشته خودم برم که در امتحان نظام مهندسی شر کت کنم برای کارشناسی اگه امکان هست کامل توضیح دهید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. برای نظارت مشکلی ندارید و طراحی هم تا پایه ۳ میتونید دریافت کنید که برای رفع این محدودیت باید ارشد قدرت یا الکترونیک بگیرید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. ببنید جزو مدارک هست اما اعتبار قبولی در آزمون ها ۴ سال هست. یعنی میتونید تو آزمون قبول بشید و تا ۴ سال مدارکتون رو جور کنید و پروانتون رو بگیرید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  مدرک کارشناسی مکانیک طراحی جامدات میتونه هم در آزمون اجرا و هم نظارت شرکت کند یا محدودیت دارد؟؟؟ و سوال دوم اینکه آیا معدل مدرک کارشناسی هم برای شرکت در آزمون واخذ پروانه مهم است؟؟؟؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به رشته مکانیک گرایش جامدات پروانه مرتبط صادر میشه ولی با داشتن مدرک ارشد محدودیت قابل رفع میباشد.
   معدل هم هیچ تاثیری نخواهد داشت.

 • سلام.
  بنده مدرک کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک-مکانیک دارم (ولی در کارشناسی دروس لازم برای سیالات رو پاس کردم) الانم تازه ۲ ماه پیش فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک-تبدیل انرژی شدم. میخواستم ازتون بپرسم که میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟ و اینکه آیا باید چند سال از زمان فارغ التحصیلی سپری بشه بعد بتونم تو آزمون شرکت کنم؟

 • سلام بنده کارشناسی ناپیوسته عمران-عمران و کاردانی عمران دارم و تقریبا نزدیک به دو سال سابقه کار آیا میتونم در آزمون محاسبات عمران نظام شرکت کنم؟

 • سلام من امریه قرارگاه خاتم ام تو یک پروژه عمراني لیسانس مکانیک خودرو ارشد تبدیل انرژی دارم.سوال اول من اینه که من میتونم تو آزمون نظارت و طراحی شرکت کنم ۲ سابقه کار امریه سربازی برای من حساب میشه .لطفا جواب بديد

 • سلام من قبلا آزمون تاسیسات مکانیکی سال ۹۴ شرکت کردم و قبول شدم اون موقع یک آزمون میگرفتن و مجزا نبود بعد دو سال کارت پایان خدمتم اومده میخوام اقدام کنم برای پروانه اشتغال آیا نظارت و طراحی رو با هم به من میدن؟؟

 • سلام. من لیسانس مهندسی مکانیک ماشین الات کشاورزی دارم و ارشد مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی خوندم .سوالم اینکه که ایا می شود با مدرک لیسانسم ( ماشین الات ) در آزمون نظام مهندسی ، مهندسی مکانیک شرکت کنم ( جون تقریبا رشته لیسانسم از نظر تعداد واحد شباهت بسیار زیادی به مهندسی مکانیک دارد) یا اینکه با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در ازمون شرکت کنم .؟؟؟
  با تشکر

 • مصطفي هومان می‌گوید:

  سلام، من كاردانيمو نرم افزار كامپيوتر خوندم، كارشناسي رو هم (علمي كاربردي معماري) از دانشگاه آزاد گرفتم. الان ميتونم براي گواهي اشتغال به كار اقدام كن كنم يا نه ؟؟؟؟
  اگر جواب منفيه، لطفا بهترين راه حل رو بهم بگيد. با سپاس

 • سلام، من کارشناسی معماری داخلی خوندم و ۳ سال از اخذ مدرکم میگذره میتونم ازمون نظام مهندسی طراحی شرکت کنم؟
  ممنون از پاسخگوییتون

 • سیدجوادموسوی می‌گوید:

  سلام من لیسانس برق قدرتم ،،تاریخ فارق التحصیلی من خرداد نودوچهار میباشد .ایا میتوانم در ازمون اسفندماه نظام مهندسی در طراحی و نظارت شرکت کنم ؟؟؟

 • رامین کاظمی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  تو دستور العمل ثبت نام آزمون نظام مهندسی مهر ۹۶ ذکر شده بود برای شرکت در آزمون عضویت در سازمان نظام مهندسی الزامی نیست منم بدون عضو شدن تو سازمان تو آزمون شرکت کردم که احتمالا قبول نمیشم ولی تو بعضی سایتها نوشتن باید اول عضو سازمان بشید بعد تو آزمون شرکت کنید حالا من یه سوال دارم که اول خوبه آدم عضو سازمان بشه بعد تو آزمون شرکت کنه یا اول تو آزمون شرکت کنه و بعد از قبول شدن و صدور پروانه اشتغال به کار بره و عضو سازمان بشه ،کدوم کارو باید اول انجام داد؟؟؟
  لطفا منو راهنمایی کنید کدوم کارو باید اول انجام داد

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.ببینید بحث مهمی نیست. موضوع اینه که شما پس از قبولی برای صدور پروانه اشتغال باید عضو سازمان شهرتون باشید. وگرنه قبل و بعد هیچ تفاوتی نداره

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. با توجه به اینکه کاردانی شما غیر مرتبط هست نمیتونید منتها طبق مصوبه جدید با گرفتن مدرک ارشد سازه یا زلزله این محدودیت رفع خواهد شد.
   موفق باشید

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من سه سال از مدرک ارشدم تو رشته عمران میگذره (لیسانس عمران-عمران). ولی هنوز خدمت سربازی نرفتم (البته غیبت هم ندارم). خواستم بپرسم آیا میتونم در ازمون محاسبات شرکت کنم. و اگر میتونم، آیا تا زمان ارائه پایان خدمت یا معاف دائم به من پروانه تعلق میگیره یا خیر؟
  با تشکر

 • با سلام و خسته نباشید . من کارشناسی مکانیک طراحی صنعتی هستم میخوتستم ببینم امکانش هست واسه آزمون نظام مهندسی شرکت کنم و اگه امکانش هست توی چه رشته و گرایشی میتونم امتحان بدم . سپاس .

 • سلام
  آیا داشتن سابقه کار ضروریه؟ من سه سال از مدرک کارشناسیم میگذره اما تنها یه سال سابقه کار دارم
  آیا من میتونم تو شهری که فقط یه سال اونجا کار کردم آزمون بدم و پروانه بگیرم یا باید در محل زندگی اصلیم شرکت کنم؟
  مرسی

 • حسین صالح زاده می‌گوید:

  سلام من سال ۹۱ کارشناسی نا پیوسته ی الکترونیک رو گرفتم و در شهریور ۹۵ کارشناسی ارشد الکترونیک رو گرفتم با این تفاصیر کی میتونم در آزمون شرکت کنم ؟
  آیا در آزمون بهمن ۹۶ میتونم شرکت کنم؟

 • فرشید سهیلی می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید و تشکر از شما , من لیسانس مکانیک گرایش حرارت وسیالات دارم و سه سال از تاریخ فارق التحصیلیم میگذره , سوالم اینه که برای شرکت در آزمون نظام مهندسی آیا باید سه سال سابقه کار داشته باشی یا سه سال از تاریخ فارق التحصیلیت بگذره.. دوم اینکه با توجه به رشته تحصیلی من و معدل ۱۳ آیا میتونم شرکت کنم و در چه زمینه ای(طراحی- نظارت) ؟
  با تشکر

 • سلام و خسته نباشید. من مهندسی مخابرات مدرک کارشناسم هستش و ارشد مخابرات میخونم.میخواستم بدونم میتونم شرکت کنم؟از مدرک کارشناسیم ۳ سال گذشته.و اینکه خدمت نرفتم.

 • با سلام
  من دارای مدرک کاردانی خودرو و کارشناسی ناپیوسته تاسیسات حرارتی برودتی هستم. به دلیل اینکه کاردانی و کارشناسی من مرتبط نبوده در ازمون تا حالا نتونستم شرکت کنم.
  با توجه به اینکه کارشناسی ارشد مکانیک جامدات از دانشگاه های دولتی و دارای ۴ سال سابقه بیمه ای نظارت تاسیسات مکانیکی هستم، آیا اکنون می تونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم.
  با تشکر

 • سلام و عرض ادب بنده کاردانی مکانیک خودرو و کارشناسی تاسیسات حرارتی برودتی دارم خواستم بدونم امکانش هست در آزمون نظارت تاسیسات مکانیکی شرکت کنم؟؟

 • سلام خسته نباشید
  من کاردانی نقشه کشی صنعتی دارم و کارشناسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی اول اینکه میتونم ازمون نظام مهندسی شرکت کنم!؟ دوم اینکه اگر نمیتونم با گرفتن ارشد مهندسی انرژی چطور!؟ میتونم نظام مهندسی شرکت کنم!؟

 • سلام.من کاردانی و کارشناسی معماری دارم آیا در هر سه آزمون نظارت طراحی اجرا میتونم شرکت کنم و تا چه پایه ای؟؟و تصمیم دارم ارشد مدیریت بخونم،این مشکلی در شرکت در آزمون نظام ایجاد نمیکنه؟؟

 • سلام
  اگه شخصي سنوات سه ساله مدركش به اخر نرسيده باشه ميتونه امتحان نظام مهندسي بده و از اون مهلت چهار براي ساله تكميل مدارك استفاده كنه؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *