معرفی دوجلد کتاب آموزش رویت نشر نوآور

مقدمه ای بر طراحی معماری با آموزش رویت :

یکی از اصلی‌ترین و مهمترین مراحل هر پروژه‌ای را میتوان مرحله طراحی دانست. چرا که هر گونه اشتباهی در این مرحله، باعث تحمیل هزینه‌های اضافی و صرف زمان بیشتر در مراحل بعدی از جمله اجرا و پیاده‌سازی، خواهد شد. از اینرو سازندگان همواره تلاش کرده‌اند که با مدیریت و نظارت دقیق بر روند طراحی‌ها، بهترین کیفیت و بهینه ترین حالت از لحاظ صرف هزینه و بهره وری بیشتر را بدست بیاورند تا در اجرا از مشکلات پیش رو بکاهند.

Autodesk Revit  نرم افزار مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) است که برای استفاده مهندسان معمار، سازه ،تاسیسات (برق و مکانیک)، طراحان و پیمانکاران کاربرد دارد که توسط Autodesk توسعه یافته است و برای مدلسازی سه بعدی و ترسیم جزئیات ساختمانی استفاده میشود.

با توجه به قدرت سازندگی  این نرم افزار  نام آن برگرفته از کلمه revitalization  به معنای احیا و حیات دوباره گرفته شده است که قابلیت این نرم افزار را در طراحی دقیق را نشان می دهد.این نرم افزار به کاربرانش اجازه می دهد ساختمان، سازه و جزئیات آن را به حالت سه بعدی طراحی کنند،با عناصر پیش نویس دوبعدی حاشیه نویسی انجام دهند و در نهایت دسترسی به اطلاعات ساختمان را از طریق پایگاه داده مدل های ساختمان فراهم میسازد.

رویت قادر است با ابزارهایی برنامه ریزی و ردیابی مراحل مختلف در طول عمر ساختمان(از کانسپت تا ساخت و ساز و سپس تعمیر و نگهداری و یا تخریب) را انجام دهد.نرم افزار رویت را می توان به عنوان یک ابزار قدرتمند و رابط قوی مابین رشته های مختلف در حوزه طراحی ساختمان استفاده کرد. رشته های مختلف که از رویت استفاده می کنند هر یک از منظر منحصر به فرد به برنامه می پردازند و هر کدام با توجه به این دیدگاهها بر تکمیل کل کار تمرکز دارند.

محیط کار رویت به کاربران خود اجازه می دهد تا تمام ساختمان ها یا مجموعه ها (در محیط پروژه) یا اشکال سه بعدی منحصر به فرد(در محیط ویرایشگر) را دستکاری کنند.

با ابزارهای مدلسازی می توان از اشیای صلب پیش ساخته و یا مدل های هندسی وارد شده استفاده کنند.

مجموعه نرم افزاری رویت در قالب ۳ نرم افزار اصلی ارائه شده است :

Revit Architecture آموزش رویت برای مهندسان معمار:

Revit Structure آموزش رویت برای مهندسان سازه:

Revit MEP آموزش رویت برای مهندسان تاسیسات برق و مکانیک:

تمام کاربرد اصلی این ۳ نرم افزار در ارتباط با ساختمان می باشد و تفاوت عمده آنها این است که هر ۳ در کنار هم مکمل همدیگر هستند. اتفاق جالب در اینجاست که هر ۳ بخش می تواند روی یک فایل اصلی ترسیم گردد و کل ساختمان در قالب ۳ رشته اصلی معماری و سازه و تاسیسات یکجا مورد بررسی قرار گیرد ، بنابراین نه تنها تمام نقشه هابه راحتی و به سرعت (هم نقشه های معماری و هم سازه و هم تاسیسات) تهیه می گردد بلکه کنترل همزمان آنها نیز صورت می گیرد و تناقضهای احتمالی در بین تمام بخشها مشاهده و رفع خواهد شد که در این صورت قبل از اجرای ساختمان اطمینان بیشتری از صحت تمام نقشه های اجرایی خواهیم داشت.

نکته حائز اهمیت در این است که در بخش تاسیسات تا زمانی که نقشه های معماری ترسیم نشده باشد عملا  Revit MEP بدون کاربرد است . بدین معنی که یک مهندس برق یا مهندس مکانیک نمی تواند بدون داشتن نقشه های معماری در قالب فایل رویت ، اقدام به ترسیم و تهیه نقشه نماید ولی در مورد بخش سازه نیازی به حضور نقشه های معماری در قالب فایل رویت نیست و مهندسان سازه با خیال راحت و مستقل می توانند از رویت استراکچر بهره ببرند.

مهمترین ویژگی های نرم افزار رویت به شرح زیر است:

 1. سادگی و سرعت یادگیری آن
 2. افزایش سرعت و دقت ترسیم و همچنین تغییر نقشه‌ها
 3. ترسیم همزمان ۳بعدی و ۲ بعدی نقشه‌های ساختمان
 4. تبدیل سریع نقشه‌های فاز ۱ به نقشه‌های فاز ۲
 5. ارتباط همزمان نقشه‌های معماری با نقشه‌های سازه و تأسیسات و اعمال همزمان
 6.  حذف خطاهای انطباق نماها و پلانها و مقاطع
 7. امکان انجام مطالعات اقلیمی (نور و سایه) بر روی ساختمان
 8. امکان تعریف استانداردهای ساخت در تجهیزات ساختمان
 9. محاسبه متره ساختمان و تغییر سریع آن در صورت تغییر نقشه‌ها
 10. قابلیت ارتباطی با دیگر نرم‌افزارهای BIM از طریق IFC و ۳Dmax و اتوکد
 11. امکان طراحی حجمی و تبدیل آن به نقشه‌های اجرایی

دليل مزيت اين آموزش رویت بر ديگر نرم افزارهاي نقشه كشي در اين مي باشد كه در اين نرم افزار با ترسيم پلان توسط كاربر ، مقطع و نما و نماي سه بعدي و بسیاری از گزارشات توسط نرم افزار ترسيم مي گردد و همچنين اين نرم افزار قابليت اين را دارد كه توسط كاربر جزئيات عناصر ساختمان از قبيل ديوار و در و پنجره و … تعريف گردد ونقشه فاز ۲ توسط Revit ترسيم گردد .

از اینرو انتشارات نوآور اقدام به چاپ کتاب آموزش جامع و تخصصی نرم افزار مدلسازی ساختمان REVIT 2018 – آموزش رویت در دو جلد نموده است.

مخاطب اصلی این کتاب مهندسان عزیز در رشته‌های عمران، معماری، مکانیک و برق می باشند. در طی نگارش  کتاب سعی شده تا با ارایه مثال های کاربردی تمامی مطالب جهت آموزش بهتر و قابل درک مخاطبان با بیان ساده و شیوا و به صورت ایرانیزه (بر اساس استاندارد ایران) نگاشته شود.

لینک مشاهده کتاب در سایت: goo.gl/gCuQrD

انتشارات نوآور

ناشر تخصصی کتاب های نظام مهندسی

4 نظر در مورد «معرفی دوجلد کتاب آموزش رویت نشر نوآور»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *