منابع کارشناسی رسمی راه و ساختمان

منابع کارشناسی رسمی راه و ساختمان دامنه وسیع و گسترده‌ای دارند در این تحریریه سعی میکنیم به رایج‌ترین سوالات این رشته پاسخ دهیم و همچنین کتب و منابع کارشناسی رسمی راه و ساختمان را برای مطالعه و کسب آمادگی بیشتر معرفی نماییم.

همانطور که در تحریریه شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی چیست؟  گفتیم کارشناسی رسمی دادگستری و کارشناسی رسمی قوه قضاییه از لحاظ شان و جایگاه، ارجاع پرونده‌ها و همچنین مراحل اخذ پروانه یکی هستند و تفاوتی ندارند بنحوی که در پروانه متقاضیان کارشناسی رسمی دادگستری و کارشناسی رسمی قوه قضاییه یک عنوان واحد یعنی “کارشناسی رسمی دادگستری” درج می‌شود و تنها تفاوت در نهادهای برگزاری و پذیرش کارشناسی رسمی می‌باشد.

همانطور که می‌دانید کارشناس رسمی دادگستری فردی است که در رشته خود دارای تخصص و تجربه بوده و بعنوان خبره محسوب می‌گردد و توانایی تحلیل مسایل تخصصی و ارائه گزارش محکمه پسند را دارد.

کارشناس رسمی باید فردی متخصص و حرفه‌ای در رشته خود باشد زیرا نظر کارشناس رسمی در رای صادرشده توسط قاضی پرونده بسیار موثر است. البته داشتن تجربه کاری نیز بسیار مهم است به همین دلیل یکی از شرایط جذب کارشناسان رسمی این است که باید حداقل ۵ سال سابقه کاری تخصصی داشته باشند.

کارشناس رسمی یک شغل نیست بلکه یک تخصص و حرفه است که در موارد لازم در پرونده‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. بنابراین بسیاری از متخصصان و شاغلین کشور می‌توانند در کنار شغلی که دارند، با دریافت پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، در صورت ارجاع پرونده قضایی به آنها، کار کارشناسی نیز انجام دهند.

فعالیت اصلی کارشناس رسمی در قوه قضائیه است ولی با توجه روند خصوصی سازی در کشور، بخش‌هایی مانند قوه مجریه و دستگاه و سازمان‌های مختلف در صورت نیاز می‌توانند از نظرات این کارشناسان استفاده کنند و اغلب نظرات کارشناسان رسمی برای دستگاه های اجرایی تعیین کننده و مبنای تصمیم گیری و تصمیم‌سازی‌ها است.

 

 منابع مطالعاتی مناسب برای آزمون کارشناسی رسمی رشته راه و ساختمان کدامند؟

برای ورود به حرفه کارشناس رسمی، قبولی در آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه و یا آزمون کارشناسی رسمی کانون کارشناسان دادگستری الزامی است. این آزمون‌ها به لحاظ منابع تفاوتی باهم ندارند. و صرفا مرجع برگزار کننده این آزمون‌ها با هم متفاوت هستند.

سوالات این آزمونها از دروس تخصصی دوره کارشناسی طرح می‌شوند بخشی از سوالات نیز رویکردی کاربردی دارد که داوطلب با داشتن تجربه و دانش کاری حوزه مربوطه به این سوالات باید پاسخ بدهد، در رشته راه و ساختمان منابع دانشگاهی عمدتا بعنوان یک منبع برای فهم مبانی می‌باشند و منابع خاصی برای این آزمون معرفی نشده است.

از این رو منابع آزمون کارشناسی رسمی دامنه بسیار وسیعی از مباحث و کتاب‌ها را در بر می‌گیرد. توجه به این نکته ضروری است که سوالات طرح شده  عمدتا سوالات سختی نیستند لذا نیازی به مطالعه عمیق تمام منابع نمی‌باشد و مرور سریع و گذرا در این آزمون بسیار راه گشا می باشد. لذا با توجه به پراکندگی و گستردگی مطالب یکی از منابع مفید برای آمادگی آزمون کارشناسی رسمی “درسنامه آزمون کارشناسی رسمی راه و ساختمان”  است که توسط آقای دکتر عظیمی (کارشناس رسمی دادگستری و مدرس دوره‌های کارشناسی رسمی) در انتشارات نوآور چاپ شده است.

این کتاب که با هدف آموزش و خودآموز بودن تهیه و تدوین شده است و مجموعه‌ای جامع از قوانین، مباحث مقررات ملی، آیین‌نامه‌ها، مفاهیم مورد نیاز دانشگاهی و نشریات را شامل می‌شود. با توجه به اینکه مطالعه کلیه منابع گفته شده بسیار سخت و زمانگیر است و همه قسمت‌های این منابع جزو موارد امتحانی نیست، کتاب درسنامه کارشناسی رسمی راه و ساختمان بنحوی تهیه شده است که در عین ایجاز و رعایت سرفصل‌های مورد نیاز، بیشترین پوشش دهی با سوالات را داشته باشد.

همانطور که قبلا گفتیم و می‌دانید مهندسین عمران، معماری، شهرسازی و نقشه‌برداری می‌توانند متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی رسمی رشته راه و ساختمان باشند و سوالات آزمون کارشناسی رسمی راه و ساختمان،‌ شامل تمامی رشته‌های مذکور ‌می‌شود بنابراین برای موفقیت در این آزمون باید علاوه بر سوالات رشته‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید به سوالات سایر رشته‌های مرتبط نیز پاسخ دهید، بعنوان مثال یک مهندس عمران که داوطلب شرکت در این آزمون است باید به سوالاتی در حوزه معماری نیز پاسخ دهد. لذا مطالب کتاب درسنامه راه و ساختمان به گونه‌ای تدوین و تالیف شده است که در عین گستردگی در رشته‌های مختلف،‌ ساده و قابل فهم برای داوطلبان همه رشته‌ها باشد.

کتاب درسنامه آزمون کارشناسی رسمی راه و ساختمان سرفصل‌های اصلی زیر را پوشش می‌دهد:

بخش اول ـ ایمنی و حفاظت، بخش دوم ـ مصالح و فرآورده های ساختمانی، بخش سوم ـ حمل و نقل و انبار کردن مصالح، بخش چهارم ـ مقررات ملی ساختمان، بخش پنجم ـ گودبرداری و پی سازی، بخش ششم ـ قالب بندی، بخش هفتم ـ طراحی ساختمان ها در برابر زلزله، بخش هشتم ـ سازه های فولادی، بخش نهم ـ سازه های بتنی، بخش دهم ـ تاسیسات ساختمانی، لوازم بهداشتی، بخش یازدهم ـ نقشه برداری و امور ثبتی، بخش دوازدهم ـ راه سازی، بخش سیزدهم ـ شناسایی و رده بندی خاک ها، بخش چهاردهم ـ قیر و آسفالت، بخش پانزدهم ـ متره و برآورد، بخش شانزدهم ـ انواع قراردادها و شرایط عمومی، شرایط عمومی قراردادهای اجرای ساختمان، بخش هفدهم ـ فهرست بها، بخش هجدهم ـ مدیریت کارگاهی، بخش نوزدهم ـ ماشین آلات ساختمانی، بخش بیستم ـ شهرسازی و معماری، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری، ساختمان های عمومی، بخش بیست و یکم ـ قوانین

مورد دیگری که در موفقیت آزمون کتبی کارشناسی رسمی راه و ساختمان بسیار موثر می‌باشد بررسی و مرور سوالات آزمون‌های ادوار گذشته می‌باشد لذا کتابی با عنوان “کامل‌ترین و جامع‌ترین مجموعه آزمون‌های کارشناسی رسمی راه وساختمان” توسط انتشارات نوآور به تالیف مهندس امین الله کرمی چاپ شده است.

این کتاب با هدف مرور و بررسی سوالات ادوار گذشته آزمون‌های کارشناسی رسمی رشته راه و ساختمان تهیه شده است، با مطالعه سوالات و پاسخ‌های تشریحی این کتاب می‌توانید آمادگی بیشتری در آزمون پیش رو داشته باشید، همچنین با روند طرح سوالات و بودجه‌بندی مطالب آشنا خواهید شد.

سوالات موجود این کتاب از سال ۱۳۶۸ تاکنون گردآوری شده است، پاسخ‌ها بصورت تشریحی، حتی الامکان مصور و بر اساس آخرین ویرایش مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر آیین نامه‌های مرتبط ارائه شده است. در ضمن نکات مهم و کلیدی به نحوی ارائه شده است تا در صورت طرح سوالات مشابه، امکان پاسخگویی در حداقل زمان ممکن میسر گردد. در نظر داشته باشید مطالعه سوالات و پاسخ‌های ادوار گذشته خود بعنوان یکی از منابع کارشناسی رسمی راه و ساختمان بشمار می‌رود.

با توجه به مطالب گفته شده کتاب درسنامه راه و ساختمان و کتاب تست‌های ادوار گذشته مکمل همدیگر هستند لذا توصیه می‌کنیم علاوه بر مطالعه کتاب درسنامه کارشناسی رسمی قسمتی از وقت خود را به مرور تست‌ها و مطالعه دقیق پاسخ تشریحی آنها اختصاص دهید.

در انتهای این مقاله فیلمی از آقای مهندس بیات (کارشناس رسمی و مدرس دوره‌های نظام مهندسی وکارشناسی رسمی راه وساختمان) تهیه شده است که در آن به اغلب سوالات رایج حوزه کارشناسی رسمی  راه و ساختمان پاسخ داده شده است.

هدف از این تحریریه آشنایی با کتب و منابع کارشناسی رسمی راه و ساختمان و پاسخ به ابهامات موجود در این حوزه می‌باشد.

 

 

با آرزوی موفقیت

تیم فنی انتشارات نوآور

منابع کارشناسی رسمی راه و ساختمان

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *