نرم افزار ۲۰۱۶ etabs چه قابلیتهای جدیدی نسبت به نسخه‌های قبلی دارد؟

نرم افزار etabs 2016 :

نرم افزار etabs 2016 : پس از ورژن ۹ نرم‌‌افزار ایتبس در سال ۲۰۱۳ ویرایش جدیدی با تغییرات گسترده‌ای از این نرم‌افزر وارد بازار شد. در Etabs 2013 چه از لحاظ گرافیکی و چه از لحاظ قدرت و قالبیت‌های برنامه انقلابی صورت پذیرفته بود. پس از آن شرکت CSI در سال ۲۰۱۵ نسخه ۳ .۲. ۱۵ نرم‌افزار ایتبس (Etabs) را با تغییرات مختصر و همچنین برطرف کردن برخی از مشکلات نسخه قبلی روانه بازار نمود. اکنون به فاصله یک‌سال از معرفی ویرایش ۲۰۱۵، نسخه ۲۰۱۶ از نرم‌افزار ایتبس معرفی شد.

در این ویرایش نیز تغییراتی صورت پذیرفته و قابلیت‌های جدیدی به برنامه اضافه شده و آن را قدرتمندتر نموده است. برخی از قابلیت‌های جدید نسخه ۲۰۱۶ نرم‌افزار ایتبس (Etabs 2016) به شرح زیر می‌باشد:

 1. مدلسازی و طراحی انواع دال‌های بتن‌آرمه معمولی و پیش‌تنیده :

در این ویرایش از نرم‌افزار، برای طراحی دال‌ها دیگر نیز نیازی به انتقال کف‌ها به نرم‌افزار safe نیست. همچنین در این نسخه می‌توان کابل‌های پس کشیده را تعریف کرد و از آن‌ها در طراحی دال‌ها بهره برد.

 1. مدلسازی اندرکنش خاک و سازه و تعریف مفاصل پلاستیک :

پیش از این، چنین قابلیتی تنها در نرم‌افزار sap2000 وجود داشت ولی از این پس این ویژگی به قابلیت‌های نرم‌افزار Etabs 2016 اضافه شده است.

 1. بارگذاری باد و زلزله بر اساس آیین‌نامه‌های کانادا و روسیه :

از تغییرات قابل توجه در این ویرایش از نرم‌افزار می‌توان به این مورد اشاره کرد چرا که با وجود آئین‌نامه کانادا مهندسان قادر خواهند بود. محاسبات لرزه‌ای و بارگذاری باد را به صورت خودکار بر روی مدل اعمال نمایند. همچنین بالاخره می‌توان دید که مهندسان و محققان روسی تسلیم این کمپانی قدرتمند شده و با ورود آئین‌نامه کشور روسیه مهندسان آن کشور نیز از این پس از این ‌نرم‌افزار استفاده خواهند کرد.

 1. تغییرات در رویکرد تحلیل‌های غیر خطی و تاریخچه زمانی :

از تغییرات چشمگیر این نسخه از نرم‌افزار ایتبس(ETABS 2016) استفاده از روش گام به گام برای تحلیل‌های تاریخچه زمانی است.

 1. بررسی ارتعاشات در دهانه‌های بلند :

در این نسخه از نرم‌افزار می‌توان در طراحی دال‌ها میزان لرزش و پارامترهای ظرفیت و تقاضا را تعریف کرد و از آن‌ها در تحلیل‌های تاریخچه زمانی استفاده نمود.

 1. دیاگرام‌های انرژی :

در این ویرایش می‌توان دیاگرام‌های انرژی را به صورت مرحله‌ای و نتایج جدولی برای آنالیزهای غیر خطی و تاریخچه زمانی را مشاهده کرد.

در این راستا انتشارات نوآور اقدام به چاپ اولین کتاب آموزشی و کاربردی ویرایش ۲۰۱۶ از نرم‌افزار ایتبس با عنوان کتاب طراحی سازه‌های فولادی و بتنی در ETABS 2016 نموده است. در کتاب ETABS 2016 مجموعه پنج پروژه (سه پروژه فولادی و دو پروژه بتنی) به صورت کامل و گام به گام تحلیل، طراحی و تفسیر شده است. همچنین در فصل اول این کتاب جداول مربوط به بارهای مرده که بسیار پرکاربرد می‌باشد در اختیار کاربران قرار داده شده است.

فصل‌های دوم تا ششم این کتاب به نحوی تدوین شده است که هم افراد مبتدی می‌توانند به صورت گام به گام با کتاب پیش رفته و با نرم افزار etabs 2016 آشنا شوند و هم افراد حرفه‌ای نواقص و ایرادات کار خود را رفع نمایند.

برای سه پروژه این مجموعه نقشه‌های اجرایی با استفاده از قابلیت‌های برنامه ایتبس ۲۰۱۶ تهیه شده است. در انجام گام به گام پروژه‌ها تمامی ابزارهای برنامه تشریح شده و اکثر خروجی‌های نرم‌افزار Etabs2016 نیز به طور کامل تفسیر شده است. در این کتاب از قابلیت‌ نرم‌افزار ایتبس ۲۰۱۶ برای محاسبه و طراحی اتصالات سازه‌های فولادی و همچنین کف ستون‌ها استفاده شده است که تاکنون در کتب فارسی در خصوص آن بحثی نشده است.

همچنین برای اعمال مولفه قائم زلزله هر چند استفاده از ضریب Sds بسیار ساده و کاربردی است اما در این کتاب دیگر روش های اعمال مولفه‌ قائم زلزله نیز تشریح شده است تا خوانندگان با نحوه اعمال آن آشنا شوند. در نهایت مؤلف کتاب با پشتوانه تجربه چندین دوره تدریس نرم افزار etabs 2016 در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی اقدام به تهیه این مجموعه به زبان شیوا و شرح روان نموده است که قابل استفاده برای دانشجویان و نیز مهندسان می‌باشد. برای مشاهده مشخصات کتاب طراحی سازه‌های فولادی و بتنی در etabs 2016 به لینک زیر مراجعه نمایید:

کتاب طراحی سازه های فولادی و بتنی 

انتشارات نوآور

4 نظر در مورد «نرم افزار ۲۰۱۶ etabs چه قابلیتهای جدیدی نسبت به نسخه‌های قبلی دارد؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ببخشید من ازافغانستان با شما درتماس شده ام میشه بگید چگونه همه این فایل ها را بدست اوزیم اکونت بانگی ندارم لطفن رهنمایی ام کنید

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام و احترام،‌ حقیقت چیزی که به ذهنم میرسه این هست که به شخصی که در ایران میشناسید (دوست یا فامیل) بگید کتاب و تهیه کنه و براتون پست کنه. البته قابلی هم نداره. موفق باشید.

 • سلام خسته نباشید
  ببخشید من ایتبس ۲۰۱۶ نصب کردم ولی قبلا با ۲۰۱۳ کار کردم..فرقی نمیکنه؟با توجه به تغییراتی که ۲۰۱۶ داشته ،به مشکل نمیخورم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام وقت بخیر
   با توجه به همین مقاله ای که مطالعه کردین نرم افزار ایتبز ۲۰۱۶ از لحاظ گرافیکی نسبت به ۲۰۱۳ تغییر خاصی نداشته ولی از لحاظ امکانات کامل تر و پیشرفته ترشده و باگها و ایرادات ورژن‌های قبل رفع شده است. همچنین کتاب Etabs 2016 برای یادگیری هر چه بیشتر شما تسلط کاملتر به این نرم افزار بسیار مفید خواهد بود.
   همانگونه که اطلاع دارید ویرایش ۲۰۱۳ این نرم افزار نسبت به ورژن ۹.۷ تفاوت گسترده ای داشته ولی چنانچه با ویرایش ۲۰۱۳ کار کرده باشید برای طراحی های معمول در ویرایش ۲۰۱۶ به مشکلی بر نمی خورید.