شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی

شرایط ثبت‌ نام آزمون نظام مهندسی

همانطور که می‌دانید، یکی از چالش‌هایی که مهندسان برای اخذ پروانه اشتغال به کار با آن رو به رو هستند، آزمون نظام مهندسی می‌باشد. برای دریافت اطلاعات کامل از شرایط ثبت‌نام آزمون نظام مهندسی، با نشر نوآور همراه باشید.

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

آنچه در این محتوا می‌خوانیم

رشته‌های آزمون نظام مهندسی

همانطورکه در ابتدای مقاله بیان شد، برای دریافت پروانه اشتغال به کار، نیاز به شرکت در آزمون‌های مربوطه که توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان و با همکاری سازمان سنجش گرفته می‌شود، می‌باشد. آزمون ورود به حرفه مهندسان شامل هفت رشته اصلی مهندسی می‌باشد که عبارتند از:

عمران  /  معماری  /  تاسیسات مکانیکی  /  تاسیسات برقی  /  شهرسازی  /  نقشه برداری  /  ترافیک

صلاحیت رشته‌های آزمون نظام مهندسی

برای انجام امور مختلف فنی مربوط به ساختمان و شهرسازی، نیاز به توانایی و تخصص‌های متفاوتی می‌باشد که به کمک این صلاحیت‌ها، تخصص افراد مشخص می‌شود. در هر رشته، صلاحیت‌هایی وجود دارد که افراد، با توجه به شرایط هر کدام، می‌توانند در این آزمون‌ها شرکت کنند؛ صلاحیت رشته‌ها عبارتند از:

 • عمران : محاسبات /  اجرا  /  نظارت  /  طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان  /  ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی
 • از اردیبهشت سال ۱۴۰۰، دو صلاحیت طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان و ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی، به صلاحیت‌های رشته عمران اضافه شده است.
 • برای اخذ صلاحیت طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان، متقاضی باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری عمران در گرایش خاک و پی و پروانه اشتغال در صلاحیت‌های نظارت یا اجرای پایه ۱ و حداقل صلاحیت محاسبات پایه ۲ باشد.
 • برای اخذ صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی ، متقاضی باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری عمران در گرایش سازه یا زلزله و پروانه اشتغال در صلاحیت‌های نظارت یا اجرای پایه ۱ و حداقل صلاحیت محاسبات پایه ۲ باشد.
 • معماری : طراحی /  اجرا  /  نظارت
 • تاسیسات مکانیکی : طراحی /  اجرا  /  نظارت
 • تاسیسات برقی : طراحی /  اجرا  /  نظارت
 • برای اخذ پایه ۳ صلاحیت اجرا در رشته‌های تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی، متقاضی باید دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی حداقل پایه ۲ صلاحیت نظارت باشد.
 • شهرسازی
 • نقشه‌برداری
 • ترافیک
 • با قبولی در آزمون نظام مهندسی سه رشته شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک، متقاضی می‌تواند موفق به دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی پایه ۳ آن رشته در صلاحیت‌های نظارت و اجرا، شود.

** متقاضیان برای شرکت در هر صلاحیت‌های رشته‌های عمران، معماری، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی، باید به طور جداگانه ثبت نام و در آزمون شرکت کنند.

شرایط ثبت‌ نام در آزمون نظام مهندسی

اولین شرط برای ثبت نام آزمون داشتن مدرک تحصیلی در رشته های هفتگانه هست. شرط بعدی گذشتن سنوات لازم برای مدارک تحصیلی است که در ادامه در مورد سنوات توضیح داده‌شده‌است.  شرط بعدی برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی مربوط به آقایان است، داشتن یا نداشتن کارت پایان خدمت؟ باید گفت که برای ثبت نام نیاز به داشتن کارت پایان خدمت نیست اما برای دریافت پروانه اشتغال به کار نیاز است که کارت پایان خدمت داشته باشید. 

 • آزمون ورود به حرفه مهندسان و کاردان های فنی همه رشته ها در پایه سه (به استثناء رشته معماری – طراحی ) به صورت تستی و چهارگزینه ای می باشد و برای ارتقا پایه طبق آئین نامه اجرائی قانون و دستورالعمل های ابلاغی صورت می گیرد.
 • آزمون رشته معماری – طراحی به صورت ترسیمی می باشد.
 • آزمون تمامی رشته ها، کتاب باز می باشد.

مشاهده : فیلم آموزشی شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی

اعتبار قبولی آزمون نظام مهندسی

 اعتبار قبولی برای همه ی آزمون های مهندسی، کاردانان فنی و معماران تجربی، حداکثر به مدت سه سال از تاریخ آزمون می باشد و ضروری است که در مهلت تعیین شده نسبت به اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی، اقدام شود.

باید به این نکته اشاره شود که در صورت نداشتن کارت پایان خدمت و قبولی در آزمون تکلیف چیست ؟ 

درصورتیکه کارت پایان خدمت نداشته باشید و در آزمون نظام نظام مهندسی قبول شوید به مدت سه سال زمان دارید کارت پایان خدمت خود را دریافت کنید و برای دریافت پروانه اشتغال به کار اقدام کنید.

حد نصاب قبولی در آزمون نظام مهندسی 

 • حد نصاب در آزمون های ورود به حرفه مهندسان و کاردان های فنی ساختمان در تمامی رشته ها و صلاحیت های آن، ۵۰ درصد می باشد.
 • حد نصاب قبولی در آزمون های ورود به حرفه مهندسان در رشته عمران, صلاحیت طرح و اجرای گود، پی و سازه های نگهبان و ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی، ۶۰ درصد می باشد.
 • حد نصاب قبولی در آزمون تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی برای پایه سه ۵۰ درصد، پایه دو ۵۵ درصد و برای پایه یک ۶۰ درصد می باشد.

نحوه محاسبه سابقه کار حرفه ای

یکی دیگر از شرایط ثبت‌نام آزمون نظام مهندسی ، داشتن سابقه کار حرفه ای می باشد که نحوه محاسبه آن، در ادامه بیان می شود؛ نکته حائز اهمیت این می باشد که این تعداد سال، بعد از اخذ مدرک تحصیلی تا روز برگزاری آزمون می باشد و اگر در این بازه نباشد، ثبت نام کان لم یکن تلقی می شود. سنوات سوابق کار حرفه ای حداقل برای آزمون ورود به حرفه مهندسان (پایه ۳) بعد از اخذ مدرک تحصیلی به صورت زیر می باشد:

 • با مدرک تحصیلی کارشناسی، حداقل سه سال سوابق کار حرفه ای نیاز می باشد.
 • با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، حداقل دو سال سوابق کار حرفه ای نیاز می باشد.
 • با مدرک تحصیلی دکتری، حداقل یک سال سوابق کار حرفه ای نیاز می باشد.

این سوابق حرفه ای کار برای مهندسانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته دارند، کمی متفاوت می باشد (به غیر از رشته های معماری – طراحی و عمران – محاسبات ). در صورت هم رشته بودن عنوان کاردانی با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر ۵ سال کامل، یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد و برای سنوات کمتر از ۵ سال، به تناسب در نظر گرفته می شود، و همچنین در صورت هم رشته نبودن عنوان کاردانی با رشته آزمون، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی باشد.

** به عنوان مثال یک متقاضی دارای مدرک کاردانی رشته نقشه برداری می باشد و در آزمون عمران شرکت می کند، برای این فرد، سنوات رشته نقشه برداری قابل محاسبه نیست. و یا برعکس، یعنی فردی دارای کاردانی عمران باشد و در آزمون نقشه برداری شرکت کند، در نتیجه برای این فرد سنوات عمران قابل محاسبه نخواهد بود.

** برای  اطلاع از شیوه محاسبه سنوات سابقه کار کاردان ها و سابقه کار معماران تجربی به دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون مراجعه فرمایید.

مخصوص داوطلبان آزمون تیر 1403:

جهت دریافت پیامک رایگان و لحظه ای تاریخ ثبت نام، منابع و اخبار آزمون نظام مهندسی دوره‌ی بعدی، ضمن انتخاب رشته، تلفن همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید:

 

کمیسیون هم ارزی رشته ها

مسیری که افراد تا رسیدن به مقطع کارشناسی طی می‌کنند، متفاوت می‌باشد؛ مثلا یک مهندس، تا مقطع کارشناسی را به صورت پیوسته طی کرده است و مهندس دیگری از طریق دوره کاردانی و بعد از آن کارشناسی ناپیوسته، به مقطع کارشناسی رسیده است؛ حال در بین این افراد، برخی کاردانی و کارشناسی ناپیوسته متفاوتی دارند و همه حالاتی که ممکن است در این بین پیش آید؛ پس باید جایی وجود داشته باشد که مشخص کند هر فردی با روند طی شده اش، در کدام صلاحیت از رشته‌های هفتگانه می توانند ثبت‌نام کند، که کمیسیون هم ارزی رشته‌ها پاسخگو این امر خواهد بود و به کمک آن، یکی ازشرایط ثبت‌نام آزمون نظام مهندسی، که تشخیص صلاحیت می‌باشد، برای هر فرد مشخص خواهد شد.  این کمیسیون جاییست که تعیین می‌کند شما در چه صلاحیتی از کدام رشته می‌توانید در آزمون نظام مهندسی، شرکت کنید.

۱-مدارکی که در کمیسیون هم ارزی رشته ها به آن پرداخته می شود، سه نوع هستند که عبارتند از:

۲-مدارک اصلی : می توانند در همه صلاحیت های آزمون نظام مهندسی شرکت کنند.

۳-مدارک مرتبط : ممکن است در یک یا دو صلاحیت بتوانند درآزمون شرکت کنند.

۴-مدارک غیر مرتبط : نمی توانند در هیچ صلاحیتی از آزمون نظام مهندسی شرکت کنند.

مثال هایی از کمیسیون هم ارزی رشته ها 

مثال مربوط به مورد ۱) فرض کنید عنوان کارشناسی پیوسته متقاضی، مهندسی معماری باشد؛ چون طبق کمیسیون هم ارزی رشته ها، این رشته جز رشته های اصلی می باشد، پس در هر سه صلاحیت نظارت و اجرا و طراحی رشته معماری می تواند شرکت کند.

مثال مربوط به مورد ۲) فرض کنید عنوان کارشناسی ناپیوسته متقاضی، مهندسی عمران باشد و مدرک کاردانی او، نقشه برداری باشد؛ طبق کمیسیون هم ارزی رشته ها، می تواند فقط در صلاحیت نظارت و اجرای گرایش عمران در آزمون شرکت کند.

مثال مربوط به مورد ۳) فرض کنید عنوان کارشناسی ناپیوسته متقاضی، مهندسی معماری باشد و مدرک کاردانی او، کامپیوتر باشد؛ طبق کمیسیون هم ارزی رشته ها، چون مدرک کاردانی او با هیچ کدام از هفت رشته اصلی ذکر شده در ابتدای مقاله، مرتبط نیست، پس نمی تواند در هیچ کدام از صلاحیت های آزمون نظام مهندسی شرکت کند.

به عنوان نمونه، جدولی از کمیسیون هم ارزی رشته ها درباره صلاحیت برای صدور پروانه اشتغال به کار اصلی یا مرتبط آورده شده است. پیشنهاد می شود حتما آخرین بخشنامه مربوط به کمیسیون هم ارزی رشته ها را ملاحظه کنید و اگر به کمک آن نتوانستید به صلاحیتی که می توانید در آن شرکت کنید، برسید، کافیست با نظام مهندسی استان محل اقامت خود تماس گرفته و با دادن اطلاعات تحصیلی خود، درباره صلاحیت مورد قبول سازمان در آزمون نظام مهندسی، اطمینان حاصل نمایید.

پیوست بخشنامه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۰۵/۱۱/۱۳۹۴

شماره (کد) صلاحیت برای صدور پروانه اشتغال به کار (اصلی- مرتبط) یا مرتبط طبق مدارک تحصیلی دانشگاهی

شرایط آزمون نظام مهندسی

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی

پروانه اشتغال به کار

برای توسعه و اجرای امور فنی مربوط به ساختمان و شهرسازی، باید از افرادی که دارای صلاحیت حرفه‌ای می‌باشند، استفاده شود؛ این صلاحیت‌ها، در پروانه اشتغال به کار این افراد، توسط مراجع صادر کننده ذکر می‌شود، در واقع پروانه اشتغال به کار، یک سند رسمی برای داشتن صلاحیت مورد نظر می‌باشد. پروانه اشتغال به کار برای گروه‌های مختلفی صادر می‌شود که عبارتند از:

مهندسان : پروانه اشتغال به کار مهندسی

کاردان‌های فنی و معماران تجربی : پروانه اشتغال به کار کاردانی یا تجربی

کارگران ماهر : پروانه مهارت فنی

مرجع صدور پروانه اشتغال به کار مهندسان و کاردان‌های فنی و معماران تجربی، وزارت مسکن و شهرسازی و مرجع صدور پروانه اشتغال به کار کارگران ماهر، وزارت کار و امور اجتماعی می‌باشد.

پایه پروانه اشتغال به کار و ارتقا پایه

حتما درباره گواهینامه رانندگی شنیده‌اید که افرادی که پایه ۱ دارند، حرفه‌ای‌های رانندگی هستن که بعد از اخذ پایه ۳ و پایه ۲ و گذراندن آزمون‌های مربوطه به آن دست پیدا کردند. این موارد، در بین حرفه مهندسان نیز وجود دارد و پایه‌ها نشان دهنده تجربه و علم یک مهندس می‌باشد که در پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی آنها دیده می‌شود؛ همانند گواهینامه رانندگی، در حرفه مهندسان هم، در ابتدا با قبولی در آزمون ورود به حرفه مهندسان به پایه ۳ دست می‌یابند و بعد از گذراندن دوره‌های مخصوص و داشتن سابقه کاری و قبولی در آزمون‌های ارتقا پایه نظام مهندسی که در داخل سازمان برگزار می‌شود به پایه‌های بالاتر دست می‌یابند که در ادامه شرایط ارتقا بیان شده است:

پایه ۳ به پایه ۲ : حداقل ۴ سال

پایه ۲ به پایه ۱ : حداقل ۵ سال

پایه ۱ به ارشد : حداقل ۶ سال


سوالات متداول 

آیا ثبت نام آزمون نظام مهندسی شرط معدل دارد؟

در آزمون نظام مهندسی شرط معدل مدرک کارشناسی و ارشد لحاظ نیست.

چه کسانی می‌تواند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند؟

افراد دارای مدرک کارشناسی پیوسته در یکی از رشته‌های هفتگانه مهندسی عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک می‌توانند در کلیه صلاحیت‌ها شرکت کنند.

در صورت داشتن مدرک کارشناسی ناپیوسته می‌توان در آزمون نظام مهندسی شرکت کرد؟

برای اطلاع دقیق از مدارک تحصیلی باید به مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌های نظام مهندسی مراجعه کرد و با توجه با آن میتوان وضعیت مشخص میشود که شرایط شرکت در آزمون را دارید یا خیر.

حداقل مدرک تحصیلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی چیست؟

حداقل مدرک موردنیاز برای شرکت در آزمون‌های نظام مهندسی کارشناسی ‌می‌باشد.

 شرط قبولی در آزمون نظام مهندسی چیست؟

آزمون‌های نظام مهندسی بصورت ۶۰ سوال تستی برگزار می‌شود و با احتساب نمره منفی، شرط قبولی در آزمون کسب حداقل نمره ۵۰ از ۱۰۰ می‌باشد.

میزان تاثیر سهمیه ایثارگان و جانبازان چقدر است؟

جانبازان و ایثارگران سهمیه ای در آزمون نظام مهندسی ساختمان ندارند و مانند بقیه داوطلبان سنجیده می شوند.

انتشارات نوآور

908 نظر در مورد «شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  با سلام و احترام
  بنده کاردانی پیوسته تأسیسات دانشگاه آزاد در سال ۱۳۹۴ دارم
  و کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری مکانیک تاسیسات حرارتی و برودتی دانشگاه علمی کاربردی در ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۰ دارم .
  ایا با این مدارک میتونم در آزمون تیر ماه شرکت کنم؟!
  البته آزمون های نظارت و طراحی رو خریداری کردم و البته ۳ جلد کتاب تحت عنوان کلید واژه طلایی و اطلاعات عمومی تاسیسات ساختمان و ازمونهای سالهای گذشته رو هم از سایت بی‌نظیر گروه نوآور ثبت سفارش کرده ام و منتظرم به دستم برسد …
  با تشکر از زحمات شما

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. بله می‌توانید در آزمون تیرماه سال جاری شرکت کنید. برای شما آرزوی موفقیت در آزمون پیش رو داریم.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  ببخشید یعنی کاردانی ک همون معماریه اگرکارشناسی عمران بخونم ازاول میتونم آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   اگر کارشناسی پیوسته بگیرید اصلا مدرک کاردانی ملاک نیست و می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. اگر کارشناسی نا پیوسته عمران بگیرید با توجه به اینکه مصوبات تایید کرده و می‌توانید با کاردانی معماری و کارشناسی عمران در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید اما ممکنه بعضی از استان ها کاردانی غیرهمسان رو نپذیرند از اداره راه و شهرسازی استان جویا شوید

 • پریسا مرادی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر کاردانی معماری ناپیوسته و کارشناسی ناپیوسته هم معماری از دانشگاه فنی حرفه ای…الآنم پروانه نظارت و اجرا دارم.الان تصمیم دارم ارشد سازه یا ژیوتکنیک بخونم بعد چندسال از ارشدم بگذره میتونم پروانه نظام مهندسی عمران رو بگیرم؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه کارشناسی شما معماری هست با ارشد سازه نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کنید.

 • مجتبی قناعت می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من مدرک کاردانی رشته برق الکترونیک رو سال ۹۵ گرفتم و کارشناسی ناپیوسته برق الکترونیک هم سال ۹۸ گرفتم میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • با سلام
  من کاردانی عمران نقشه‌برداری
  کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران عمران
  و ارشد عمران سازه هستم
  می‌خوام بدونم می‌تونم آزمون نظام مهندسی اجرا نظارت و محاسبات شرکت کنم؟
  طبق تحقیق خودم اجرا و نظارت مشکلی نداره
  در مورد محاسبات نمی‌دونم می‌تونم شرکت کنم یا خیر
  ممنون می‌شم راهنماییم کنید
  تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با ارشد سازه می‌توانید محاسبات شرکت کنید طبق مصوبات اما از اداره راه و شهرسازی استان هم جویا شوید.

 • بنده کاردانی ساختمان و کارشناس ناپیوسته عمران عمران از سال ۹۲ دارم
  میخواستم بدونم الان میتونم آزمون نظارت و اجرا معماری بدم ؟؟

 • سلام رشته کاردانی بنده کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی اجرایی دارم به غیر از نظارت و اجرا میتونم پروانه طرح و اجرای گود، پی وسازه نگهبان و ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی آزمون بدم توی ثبت نام هستن .ممنونم ازتون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.برای اخذ صلاحیت ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی، متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری رشته عمران در گرایش های سازه یا زلزله و همچنین دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی در صلاحیت های نظارت یا اجرای پایه یک و حداقل صلاحیت محاسبات پایه دو باشند.

 • سلام من سال ۹۶ کاردانی ناپیوسته نقشه برداری دارم و سال ۴۰۱ کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی نقشه برداری ناپیوسته چه وقت میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگر فارغ التحصیلی شما قبل از تیرماه باشه می‌توانید در آزمون نظام مهندسی تیرماه ۱۴۰۳ شرکت کنید.

 • سلام خسته نباشید . من کاردانی نقشه کشی صنعتی و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی خوندم . میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق این مصوبه : به فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی طراحی و نقشه کشی صنعتی پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد. نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • با سلام و خسته نباشی
  بنده کارشناسی عمران -عمران و کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری رو دارم و در سال ۹۵ مدرک ارشد رو اخذ کردم سال های قبل مشکلی جهت شرکت در آزمون شهرسازی نبود امسال هم امکان شرکت در آزمون شهرسازی رو دارم.با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق این مصوبه احتمالا بتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.
   صدور پروانه اشتغال به کار شهر سازی – برنامه ریزی شهری دارندگان مدرک تحصیلی عمران – نقشه برداری با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری در صورت گذرانیدن واحدهای ذکر شده برای رشته عمران، بلامانع می‌باشد. جهت اطلاع بیشتر از اداره راه و شهرسازی استان جویا شوید.

 • با سلام و احترام
  من در تاریخ ۳۰ تیر ۱۴۰۰ فارغ تحصیل شدم . آیا میتوانم در آزمون شرکت کنم ؟
  در صورت قبولی در آزمون با توجه به اینکه هنوز ۳سال از فارغ‌التحصیل نگذشته
  آیا پروانه اشتغال بهم میدن ممنونم راهنمایی بفرمایید

 • سلام.وقت بخیر.ببخشین من یه سوال خیلی مهمی داشتم .من کاردانی فنی عمران-کارهای عمومی ساختمان خوندم.کارشناسی ناپیوسته اجرایی عمران خوندم.میخواستم بدونم فارغ از محدودیتش کلا میتونم طراحی شرکت کنم یا نه؟؟ممنون میشم راهنماییم کنین خیلی برام مهمه.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت طراحی ندارد. صلاحیت های رشته عمران شامل نظارت، اجرا و محاسبات هست. با توجه به اینکه مدرک کارشناسی شما مهندسی اجرایی عمران هست می‌توانید نظارت و اجرا عمران شرکت کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام رشته مهندسی بهداشت محیط جز رشته های هفتگانه ساختمانی نیست و نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   حداقل مدرک مورد نیاز برای آزمون نظام مهندسی کارشناسی است . شما می‌توانید کاردان های فنی و معماران تجربی شرکت کنید.

 • با سلام و احترام
  من در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۲فارغ تحصیل شدم
  در صورت قبولی در آزمون با توجه به اینکه هنوز ۳سال از فارغ‌التحصیل نگذشته
  آیا پروانه اشتغال بهم میدن ممنونم راهنمایی بفرمایید

 • سلام من لیسانس مکانیک و پایه ۳ نظارت نظام هستم. آیا اگه ارشد و دکترا معماری بخونم و یکسال از مدرک دکترام بگذره میتونم پروانه معماری را بگیرم؟؟

 • سلام،من کارشناسی معماری و ارشد شهرسازی و دانشجوی دکتری شهرسازی هستم،آیا میتونم در آزمون در رشته شهرسازی شرکت کنم؟ممنون از پاسختون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با ارشد و دکتری در صورت تمام شدن سنوات مدارک تحصیلی می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شهرسازی شرکت کنید. سنوات ارشد دوسال و دکتری یکسال هست.

 • با سلام
  بنده مدرک کارشناسی مکانیک سیالات از دانشگاه دولتی دارم و ارشد مکانیک طراحی کاربردی ارتعاشات کنترل می خواستم ببینم می تونم برای نظارت و طراحی تاسیسات مکانیکی در ازمون شرکت کنم؟

 • با و احترام خدمت شما بزرگوار دارای لیسانس عمران هستم و دو سال پیش گذشته نیز مدرک کارشناسی ارشد طراحی شهری گرفتم ، آیا شرایط دریافت پروانه اشتعال شهرسازی دارم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق این مصوبه شهرسازی نمیتوانید شرکت کنید:
   دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته شهرسازی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد شهرسازی با گرایش طراحی شهری فقط با مدرک کارشناسی در رشته معماری یا شهرسازی امکان پذیر می‌باشد.

 • سلام و ادب
  بنده دارای مدارک تحصیلی مهندسی عمران آب و فاضلاب علمی کاربردی سال ۸۳. کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری سال ۹۲. مهندسی عمران عمران سال ۹۸ دارم . قاعدتا باید بتونم برا آزمون شهرسازی شرکت کنم . اما نظام عنوان می کند چون که مدرک عمران عمران شما بعد از کارشناسی ارشد شهرسازی بوده نمی‌توانید. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید به چه شکل میتوانم در آزمون شهرسازی شرکت کنم.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. بله درسته به دلیل اینکه مدرک کارشناسی شما بعد ار ارشد هست نمی‌توانید شهرسازی شرکت کنید. فقط می‌توانید آزمون عمران شرکت کنید یا مدرک کارشناسی شهرسازی بگیرید.

 • سلام رشته کاردانی ام حسابداری است و کارشناسی مهندسی اجرایی عمران است میتوانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم و دانشجوی ترم آخر عمران سازه هستم لطفاً راهنمایی کنید چکار کنم

 • با سلام ، بنده در سال ۱۳۹۶ کاردانی برق الکتروتکنیک اخذ نمودم
  در دی ماه ۱۴۰۰ کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران عمران

  ایا در آزمون تیرماه ۱۴۰۳ می توانم شرکت کنم ، و در چه رشته هایی

  با سپاس بیکران

 • سلام
  من کاردانی برق ارایه داده ام و کارشناسی عمران اجرایی ناپیوسته دارم موقع ثبت نام برای ورود به حرفه خطا میده که کاردانی شما با کارشناسی مطابقت ندارد در صورتیکه طبق قانون می تونم اجرا و نظارت شرکت کنم چون کاردانی من جزو رشته های هفت گانه است. چطور این ارور را رفع کنم؟

 • سلام اگه میشه لطفاً دقیق منو راهنمایی بفرمایید
  من ۲۲سال از مدرک کاردانی معماریم گذشته و الان دانشجوی ترم آخر کارشناسی ناپیوسته رشته معماری هستم آیا من میتوانم در آزمون شهریور نظام مهندسی شرکت کنم یا خیر بعد چند سال برام این سنوات محسوب میشه با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. حداکثر سنوات که برای مدرک کاردانی شما حساب می‌شود دو سال است و باید یکسال از مدرک کارشناسی شما گذشته باشد تا با در نظر گرفتن سنوات مدرک کاردانی بتوانید در آزمون شرکت کنید. در واقع آزمون ۱۴۰۳ رو نمیتوانید شرکت کنید.

 • با سلام
  بنده مدرک کارشناسی مکانیک طراحی در جامدات دارم و پروانه نظارت تاسیسات مکانیکی دارم
  سال ۱۴۰۰ ارشد مکانیک تبدیل انرژی رو گرفتم
  میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم و پروانه طراحی هم بگیرم ؟؟

 • با سلام
  اینجانب دارای مدرکوفوق دیپلم مکانیک خودرو و کارشناسی ناپیوسته مکانیک در حرارت و سیالات و هم چنین یک مدرک کارشناسی ناپیوسته تاسیسات حرارتی و برودتی و مدرک کارشناسی ارشد تبدیل انرژی از دانشگاه دولتی می باشم.آیا میتوانم در آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی شرکت کرده و پروانه اشتغال دریافت کنم؟طراحی یا نظارت یا هردو؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سیالات دارم درحالی که کارشناسی مهندسی اجرایی هستم
  آیا امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی رو دارم؟؟

 • با سلام و عرض احترام
  اینجانب کاردانی برق-الکترونیک دارم اگر کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران بگیرم میتونم در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنم ؟
  در حال حاضر دکتری الکترونیک دارم و پروانه تاسیسات برقی نظارت و طراحی را نیز دارم .
  ممنون

 • سلام من رشته کاردانیم نقشه کشی معماری و کارشناسیم مهندسی تکنولوژی معماری بوده نظارت و اجرا قبول شدم ولی موقع ثبت‌نام فقط تاریخ مدرک لیسانسمو قید کردم مشکلی برام پیش نمیاد و طراحی تا چه پایه ای میتونم بگیرم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اطلاعی در مورد روند ثبت نام نداریم بهتر است از دفتر مقررات پیگیری کنید. می‌توانید نظارت و اجرا بدون محدودیت و طراحی حداکثر تا پایه دو شرکت کنید.

 • سلام خسته نباشید بنده سال ۸۳ مدرک کاردانی ساختمان و کارهای عمومی ساختمان گرفتم میتونم در آزمون نظارت و اجرای کاردان های فنی امسال شرکت کنم

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من دیپلم مکانیک خودرو دارم و کاردانی و کارشناسی ناپیوسته مکانیک خودرو
  اگه برم دانشگاه پیام نور و مدرکمو از Auto Mechanic به کارشناسی مکانیک General mechanic تطبیق بدم، تبدیلش کنم آیا میتونم بعدش برای پروانه نظامی مهندسی پایه ۳ درخواست بدم؟

 • سلام من ازمون آموزش و پرورش شرکت کردم مرحله اول قبول خوردم برا مصاحبه اینا میخوام برم بعدش میتونم ازمون نظام مهندسی شرکت کنم رشتمم عمرانه لیسانسه

 • سلام وقت بخیر
  دو سوال دارم خدمتتون
  ۱- من مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق کنترل دارم (و مدرک کارشناسی پیوسته مهندسی برق قدرت)، می تونم در هر دو صلاحیت طراحی و نظارت تاسیسات برقی شرکت کنم؟
  ۲- در وزارت نفت، شرکت انتقال گاز، با پست مهندس ارشد ابزار دقیق قراره استخدام بشم. می تونم همزمان هم در اونجا استخدام باشم و هم با پروانه نظارت و طراحی تاسیسات برقی فعالیت داشته باشم؟
  ممنون از پاسخگویی تون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با مدرک کارشناسی برق قدرت می‌توانید صلاحیت طراحی و نظارت شرکت کنید. در پاسخ به سوال دوم باید بگم که خیر ندارد می‌توانید استخدام مراکز دولتی باشید و از پروانه نظام مهندسی هم استفاده نمایید.

 • سلام
  من مدرک کاردانی غیر مرتبط دارم ولی کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری را اخذ کرده ام. سوالم اینه که آیا سابقه تجربی مورد نیاز برای دریافت پروانه نظام مهندسی می تواند از زمان دریافت مدرک کارشناسی محاسبه شود یا اینکه می بایست پس از دریافت مدرک ارشد سپری شود؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. باید سنوات مدرک ارشدشما طی شود. سابقه تجربی بعد از قبولی، زمان دریافت پروانه نظام مهندسی می‌توانید استفاده کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. لطفا سوال خودتون رو مجددا بپرسید. هم چنین بهتر است هنگام پرسیدن سوال از نام و نام خانوادگی استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید عذرخواهی میکنم به یه سوالی داشتم
  من مدرک کارشناسی خود را در رشته عمران گرفته ام و حدودا سه سال از مدرکم میگذرد درحال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد رشته عمران گرایش سازه هستم من بعد از گذشت سه سال از مدرک کارشناسی خود می توانم در ازمون محاسبات شرکت کنم؟
  یا حتما بعد از تمام شدن ارشد و پس از گذشت دوسال از آن میتوانم شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. گرایش مدرک کارشناسی شما چی هست. اگر عمران- عمران، عمران راه و عمران ساختمان باشید می‌توانید محاسبات شرکت کنید. در غیر اینصورت با مدرک ارشد سازه می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • میلاد عزیزی می‌گوید:

  سلام وقت عالی بخیر
  بنده کاردانی رو کارهای عمومی ساختمان خوندم و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران
  نظارت و اجرا رو که میتونم بگیرم
  سوالم اینه برا پروانه محاسبات که باید ارشد سازه یا زلزله بخونم
  پروانه محاسبات رو تا چه پایه ای میتونم اخذ کنم؟
  محدودیت داره یا نه

 • علی انواری می‌گوید:

  سلام ،بنده کاردانی ماشین افزار دارم
  کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم‌ آیا صلاحيت اجرا یا نظارت به من تعلق می‌گیره یا نه؟
  سوال دوم:ارشد چه گرایشی بخونم صلاحيت ها را میتونم بگیرم؟یا
  سوال سوم :دوباره مهندسی عمران از دانشگاه پیام نور بخونم میتونم هر سه صلاحيت رو بگیرم
  ممنونم ببخشید کمی طولانی شد

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. رشته ماشین افزار جز مصوبات نیست. اگر منظور همون ماشین ابزار باشه به مدرک کاردانی شما پروانه نظام تعلق نمی‌گیرد و با مدرک کارشناسی نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید اگر ارشد سازه یا زلزله بگیرید می‌توانید در آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت نظارت و اجرا شرکت نمایید. در پاسخ به سوال سوم باید بگم که اگر کارشناسی پیوسته عمران – عمران، راه یا ساختمان سازی بخوانید می‌توانید در هر سه صلاحیت شرکت کنید.

 • سلام
  بنده با مدارک زیر میتونم عضو نظام مهندسی بشوم ؟
  کارشناسی مهندسی مکانیک – گرایش ساخت و تولید
  کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک – گرایش تبدیل انرژی

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به مدرک کارشناسی شما پروانه نظام مهندسی تعلق نمی‌گیرد. درصورتیکه به مدرک کارشناسی پروانه نظام تعلق نگیرد با مدرک ارشد هم نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • با سلام؛
  بنده کارشناسی شیمی کاربردی هستم و بعدش مدرک طراحی و دکوراسیون داخلی رو از موسسه آموزش عالی آزاد گرفتم. حالا سوال من اینه که اگر من ارشد معماری بتونم بخونم، با مدرکش میتونم پروانه نظام مهندسی رو بگیرم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. رشته کارشناسی شما هم جز مصوبات نیست با توجه به اینکه رشته طراحی و دکوراسیون داخلی با طراحی معماری داخلی تقاوت دارد باید این موضوع رو از اداره راه و شهرسازی پیگیری کنید. اگر رشته کارشناسی شما مورد پذیرش اداره راه و شهرسازی قرار گرفت با ارشد معماری- معماری می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • منصور رحیم نژاد می‌گوید:

  سلام و درود.
  بنده مدرک کارشناسی مهندسی ماشین های ریلی راه آهن
  کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک تبدیل انرژی
  میتونم نظام مهندسی عضو بشم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. رشته کارشناسی شما جز رشته های مصوبات نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر از راه و شهرسازی استان جویا شوید.

 • سلام . عرض ادب
  من فوق دیپلم کاردان فنی برق _برق مترو و لیسانس مهندسی تکنولوژی برق _برق قدرت دارم میخاستم بدونم در ازمون می توانم شرکت کنم

 • فاطمه زهرا می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من میخوام کارشناسی مهندسی حرفه ای معماری ناپیوسته بخونم کاردانی معماری داخلی دارم میتونم بعد اتمام درس آزمون شرکت کنم با این مدرک یا خیر؟

 • با عرض سلام .
  من دبیر ریاضیم
  این درسته که کارمندان دولت نمیتونن مهر اجرا رو بگیرن یا بند و تبصره ای داره ؟
  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. درصورتیکه که رشته شما جز رشته های هفتگانه ساختمان باشد میتوانید در آزمون شرکت کنید و کارمند دولت بودن خللی در این روند ایجاد نمی‌کند.

 • سلام وقتتان بخیر میخواستم تشکر کنم از انتشارات خودتون و یه سوال داشتم من لیسانس مکانیک سیالات دارم و هفت سال هم سابقه کار در واحد مهندسی و انرژی یکی از شرکت های بیمه دارم آیا در صورت قبولی در آزمون این سابقه کار مورد پذیرش قرار میگیره؟ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. برای ثبت نام اولیه نیاز به سابقه نیست فقط سنوات مدرک کارشناسی که سال هست باید طی شود. بعد از قبولی برای دریافت پروانه نظام باید سابقه کاری شما توسط دو نفر پایه یک به امضا برسد و ملاک سابقه بیمه نیست.

 • سلام ببخشید بنده مدرک کارشناسی مهندسی اجرایی عمران دارم مرداد سال ۱۳۹۹ فارق التحصیل شدم سابقه کار ندارم میتونم در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید. اما برای دریافت پروانه نظام مهندسی باید سابقه کاری شما توسط دو نفر پایه یک به امضا برسد و نیازی به سابقه بیمه نیست.

 • با سلام . من مدرک کارشناسی عمران رو ۱۴۰۰/۱۱/۳۰گرفتم
  کی میتونم در امتحانات نظام مهندسی شرکت کنم؟
  آیا مدرک کارشناسی کافیه یا باید سابقه بیمه داشته باشم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. شما در آزمون سال جاری نمی‌توانید شرکت کنید مگر اینکه بعد از ۱۱/۳۰ آزمونی برگزار شود. بله مدرک کارشناسی برای دریافت پروانه و ثبت نام آزمون کافی هست. بعد از قبولی باید سابقه کاری شما توسط دو نفر پایه یک به امضا برسد و نیازی به سابقه بیمه نیست.

 • با سلام،من کاردانی معماری از دانشگاه فنی حرفه ای و کارشناسی معماری داخلی از دانشگاه علمی کاربردی دارم ، در آزمونهای نظام مهندسی چه صلاحیت هایی را می توانم کسب کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به دارندگان مکانیک خودرو پروانه نظام مهندسی تعلق نمی‌گیرد. اگر مدرک کاردانی مرتبط داشته باشید با مدرک ارشد تبدیل انرژی می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید. اما اگر کارشناسی پیوسته مکانیک خودرو هستید ساده ترین راه حل مجددا کارشناسی پیوسته مرتبط با مکانیک بگیرید.

 • سلام .بنده میخام تازه مهندسی مکانیک (بدون قید گرایش که جدیدا روال شده)پیام نور بخونم.سوالم اینکه مهندسی مکانیک بدون گرایش طبق جدول توی متن سایت چکار باید کنه که نوع پروانه اش اصلی باشه؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.
   کد رشته و حدود صلاحیت فارغ‌التحصیلان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، براساس اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ التحصیلی و با رعایت بند “الف” ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر ضوابط مربوطه، تعیین می‌شود.

 • سلام برادر من فوق دیپلمم برق الکتروتکنیک کارشناسی مهندسی اجرایی عمران کارشناسی ارشد عمران گرایش سازه هستش ایا میتونم درنظام مهندسی شرکت کنم؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با مدرک ارشد احتمالا هر سه صلاحیت نظارت، اجرا و محاسبات و با مدرک کارشناسی نظارت و اجرا می‌تواند شرکت کند.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگر در رشته های هفتگانه ساختمان تحصیل کرده باشید می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید و کد مرتبط به شما تعلق می‌گیرد.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه به مدرک کاردانی شما پروانه تعلق نمی‌گیرد با مدرک کارشناسی هم نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • باسلام بنده لیسانس برق دارم درصورت تحصیل مجدد لیسانس عمران ایا میتوانم در رشته عمران شرکت کنم ؟ و پروانه عمران رو هم دریافت کنم؟

 • سلام میخواستم بدونم
  آیا برای شرکت در آزمون نظام مهندسی
  حتما حتما باید کاردانی و کارشناسی معماری باشد ؟
  چون بند کاردانی مکانیک دارم
  میخواستم ببینم باید
  کارشناسی پیوسته معماری شرکت کنم
  یا با کارشناسیه ناپیوسته میتونم شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در صورتیکه کارشناسی ناپیوسته معماری داشته باشید با مدرک کاردانی مکانیک به شما کد مرتبط تعلق می‌گیرد و می‌توانید نظارت و اجرا شرکت نمایید ( این نکته هم اضافه کنم گرایش مدرک کاردانی شما مهم است و پاسخ این سوال شما فرض بر این گرفته شده که گرایش مورد قبول مصوبات کمیسیون هم ارزی را دریافت نموده اید). اما اگر کارشناسی پیوسته معماری- معماری داشته باشید به شما کد اصلی و میتوانید هر سه صلاحیت نظارت، اجرا و طراحی شرکت نمایید.

 • سلام وقت به خیر
  از مدرک کارشناسی مهندسی عمران من پنج سال گذشته و از مدرک ارشد عمرانم هم یکسال گذشته آیا می تونم در آزمون شرکت کنم؟ با مدرک ارشد می تونم ثبت نام کنم یا فقط مدرک کارشناسی رو ارائه بدم؟

 • با سلام،من در حال حاضر مشغول خواندن رشته عمران_امور پیمانها هستم(کاردانی)،
  کارشناسی رو چه رشته ای بایستی انتخاب کنم و بخونم که بتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • سلام وقت بخیر من کارشناسی مهندسی مکانیک خودرو دارم،میتونم ازمون نظام مهندسی شرکت کنم؟ایا باید لیسانس سیالات رو داشته باشم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به دارندگان مدرک مکانیک خودرو پروانه نظام مهندسی تعلق نمی‌گیرد. با دریافت مدرک مکانیک سیالات می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سلام
  بنده رشته کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه را تا مقطع کاردانی خوندم، و موفق به اخذ مدرک کاردانی شدم.
  دوباره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی اجرایی عمران خوندم. و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران را دریافت کردم. در چه زمینه هایی از رشته عمران تو نظام مهندسی میتونم شرکت کنم؟ ممنونم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما پروانه نظام مهندسی تعلق نمی‌گیرد با کارشناسی هم نمی‌‍توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام
  بنده کارشناسی پیوسته مکانیک بدون گرایش دارم. اما ارشد هوافضا دارم.با همون مدرک کارشناسی میتونم در آزمون ها شرکت کنم.

 • سلام
  من کاردانی شیمی و لیسانس معماری داخلی و ارشد مهندسی معماری و دانشجوی دکتری معماری هستم، امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی رو دارم؟

 • سید رضا امیری می‌گوید:

  سلام من کارشناسی مرمت ابنیه تاریخی دارم آیا می تونم در آزمون طراحی معماری شرکت کنم؟
  من قبلا نظارت و اجرا رو گرفتم الان سوالم اینه که می توانم طراحی هم آزمون بدم یا خیر؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در صورتیکه مدرک مهندسی معماری – معماری داشته باشید می‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام وقت بخیر
  با کارشناسی عمران و
  با ارشد عمران _ حمل و نقل میتوان در ازمون نظام مهندسی ترافیک شرکت کرد؟
  با ارشد عمران_ مدیریت ساخت در ازمون نظام مهندسی در کدام گرایش میشود شرکت کرد؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با ارشد حمل و نقل می‌توانید در آزمون نظام مهندسی ترافیک شرکت نمایید. همچنین با ارشد مدیریت ساخت نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • حسین غلامیان می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید.
  به حق انتشارات نوآور در زمینه نظام مهندسی حرف اول رو تو کشور میزنه.تو همین ازمون اسفند ۱۴۰۲ من دیدم که کتاباش چقدر به درد آزمون و حتی یادگیری حرفه ای و اصولی مطالب میخوره.میخواستم از گروه نواور تشکر و قدر دانی کنم.

 • سلام
  بنده کارشناسی مهندسی عمران آب دارم و ارشدم مدیریت کسب و کاره میتونم با مدرک کارشناسی در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنم؟

 • سلام من کاردانی عمران _آب وفاضلاب رادر سال ۹۲گرفته ام وسال ۱۴۰۰کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران را الان هم معلمم آیا میتونم تو آزمون‌ شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما عمران آب و فاضلاب هست و به عمران آب و فاضلاب پروانه نظام مهندسی تعلق نمی‌گیرد و متأسفانه نمی‌توانید در آزمون نظام مهندس شرکت نمایید.

 • سلام،بنده کاردانی حسابداری دارم،و کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی،وبه تازه گی ارشد مدیریت ساخت گرفتم آیا می توانم در امتحان نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. رشته کاردانی شما غیر مرتبط هست و همچنین به مدرک ارشد شما پروانه تعلق نمی‌گیرد و صرفا با مدرک کارشناسی نمی‌توانید در آزمون شرکت کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما غیر مرتبط هست با مدرک کارشناسی هم نمی‌توانید در آزمون شرکت نمایید.

 • آرمان آتش می‌گوید:

  سلام من کاردانی نقشه کشی صنعتی داشتم کارشناسی علمی کاربردی معماری و کارشناسی ارشد مهندسی معماری دارم میخواستم بدونم میتونم امتحان نظام مهندسی شرکت کنم چه صلاحیت هایی

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در صورتیکه که مدرک کارشناسی شما نقشه برداری باشد و با توجه به اینکه با مدرک ارشد پروانه گرفتین پس قاعدتا مدرک کارشناسی شما معماری هست.

 • سلام‌ بنده مدرک کاردانی دامپزشکی دارم،و مدرک کارشناسی ناپیوسته اجرایی عمران،و ارشد عمران سازه،ایا میتوانم در ازمون نظام مهندسی شرکت کنم؟؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من مدرک کارشناسی مهندسی برق الکترونیک دارم و کارشناسی ارشد مهندسی معماری خوندم، الان میتونم با مدرک ارشد نظام مهندسی نظارت و اجرا و طراحی معماری شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. خیر شما میتوانید در آزمون نظام مهندسی برق صلاحیت نظارت و طراحی شرکت کنید. به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد .

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام شما میتوانید در آزمون شهرسازی شرکت نمایید. به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان دریافت
   نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد .

 • سلام بنده کاردانی ناپیوسته نقشه کشی معماری دارم و کارشناسی ناپیوسته تغییررشته دادم ومهندسی اجرایی عمران خوندم آیا میتونم برای پروانه مهندسی امتحان بدم ؟ چون سه سال قبل نمیشد گفتم شاید بخشنامه جدیداومده

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. مصوبه جدید اعلام نشده اما شما سه سال قبل هم میتوانتستید در آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت نظارت و اجرا شرکت نمایید.

 • ابولفضل سیدی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من کارشناسی پیوسته عمران _ عمران در دانشگاه سراسری بودم ولی انصراف دادم و مدرک کاردانی عمران بهم دادن و الان ۴ سال گذشته
  سوالم اینه اگه من در دانشگاه آزاد کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران اجرا بگیرم میتونم در نظام مهندسی شرکت کنم ؟
  اگه میتونم کدوم صلاحیت ها شامل من میشه؟
  نظارت یا اجرا یا محاسبات ؟

  سوال دوم: اگه محاسبات قبول نکنن ، من اگر ارشد سازه بگیرم چطور؟ اونموقع اجازه شرکت در محاسبات رو دارم؟

  ممنون از پاسخگوییتون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. گرایش مدرک کارشناسی شما دقیقا چی هست؟ اگر منظور شما مهندسی اجرایی عمران هست. با کارشناسی نا پیوسته مهندس اجرایی عمران متیوانید در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. پاسخ سوال دوم : بله در صورتیکه ارشد سازه بگیرید میتوانید محاسبات شرکت نمایید.

 • با سلام بنده مدرک معادل کارشناسی برقی گرایش الکترونیک از موسسه علوم و فنون فارابی شعبه اتحادیه اروپا دارم آیا میتونم در آزمون نظارت یا اجرا تاسیسات برقی ساختمان شرکت کنم؟؟
  و‌سوال بعدی اینکه مدرک فنی حرفه ای گاز کشی درجه یک و لوله کشی آب و فاضلاب دارم ،ایا میتونم در آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی شرکت کنم؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگر مدرک شما مورد تایید وزرات علوم و تحقیقات باشد میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام من الان مهر نظارت مرتبط با عمران رو دارم اگر مدرک کارشناسی عمران رو بگیرم موقع تمدید پروانه میتونم رشته کارشناسی خودمو تغییر بدم و پروانمو تبدیل به رشته اصلی بکنم و دیگه نیازی نیست آزمون مجددا آزمون بدم؟

 • آیا با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی(دانشکده جغرافیا) می توان در آزمون نقشه برداری ثبت نام کرد؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. رشته سنجش از دور جز رشته های مصوبات نیست و برای دریافت پروانه نقشه برداری باید مدرک تحصیلی نقشه برداری داشته باشید.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من کاردانی کارهای عمومی ساختمان دارم و در کارشناسی مهندسی اجرایی عمران تموم کردم می خوام بدونم که چه رشته های را در مقطع ارشد میشه خوند تا در آزمون محاسبات نظام مهندسی شرکت کرد

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. برای شرکت در آزمون نظام مهندسی حداقل باید مدرک کارشناسی داشته باشید. در صورتیکه مدرک کارشناسی بگیرید با توجه به اینکه کارشناسی ناپیوسته داشتید مدرک کاردانی شما هم ترتیب اثر داده خواهد شد. هم چنین با مدرک کاردانی می‌توانید کاردان‌های تجربی شرکت نمایید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه گرایش رو نگفتید فرض بر این است که گرایش کاردانی عمران- عمران- و کارشناسی معماری-معماری. در اینصورت میتوانید نظارت و اجرا معماری شرکت کنید.

 • سلام من کاردانی مکانیک جامدات و کارشناسی تکنولوژی ساخت و تولید دارم آیا می توانم در آزمون نظام مهندسی مکانیک شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید رشته و گرایش مدرک تحصیلی مورد تأیید مصوبات کمیسیون هم ارزی باشد. هم چنین سه سال از زمان فارغ التحصیلی مدرک کارشناسی شما طی شده باشد.

 • سلام وقتتون به خیر من لیسانس مهندسی شهرسازی دارم و ارشد عمران سازه میخواستم بپرسم میتونم آزمون نظام مهندسی عمران بدم ؟

 • با سلام و عرض ادب
  بنده فارغ‌التحصیل کاردانی پیوسته ساختمان گرایش اجرای ساختمان های بتنی، کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران و کارشناسی ارشد سازه هستم. آیا با استناد به بند زیر مجاز به شرکت در آزمون محاسبات می باشم؟
  دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی اعم از پیوسته یا ناپیوسته که مطابق با ضوابط ابلاغی موفق به دریافت پروانه
  اشتغال به کار مرتبط شده اند، در صورت اخذ مدرك تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته هاي اصلی هفتگانه
  مهندسی ساختمان همسان با رشته کارشناسی، می توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون
  یادشده و آئین نامه اجرائی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات
  و طراحی( محاسبات )حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. بله. با توجه به اینکه با مدرک کارشناسی میتوانید کد مرتبط دریافت کنید با دریافت مدرک ارشد سازه که همسان رشته کارشناسی شما هست میتوانید در آزمون محاسبات شرکت نمایید.

 • آرزو رودکی می‌گوید:

  با سلام
  من مدرک کاردانی م معماری داخلی بوده و مدرک کارشناسی ناپیوسته م علمی کاربردی معماری . میتونم در آزمون نظام مهندسی
  (طراحی . نظارت . اجرا ) شرکت کنم ؟

 • پیمان البوغبیش می‌گوید:

  با سلام ،بنده کاردانی ناپیوسته نقشه کشی معماری گرفتم وبعداز ان کارشناسی ناپیوسته نقشه کشی معماری گرفتم میتوانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ودر کدام قسمت اجرا ونظارت وطراحی میتونم هر سه باهم شرکت کنم در ضمن سه سال از گرفتن مدرکم گذشت لطفا راهنمایمون کنید که چکار کنم وکی آزمون برای پروانه اشتغال گرفته می شود

 • با سلام و احترام
  من کاردانی معماری و کارشناسی معماری دارم.تاریخ و معدل مدرک کاردانیم در دسترسم نیست.اشکال نداره در فرم ثبت نام آزمون ،گزینه کاردانی را خالی بگذارم و فقط مشخصات مدرک کارشناسی ام را پر کنم؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. کارشناسی شما ناپیوسته هست باید اطلاعات مدرک کاردانی وارد شود. در صورت قبولی هنگام دریافت پروانه با مشکل مواجه می‌شوید

 • سلام خسته نباشید
  بنده کارشناسی نقشه برداری دارم
  میخواستم بپرسم که چه جوری میتونم در امتحان عمران اجرا یا عمران نظارت شرکت کنم
  میخواستم تو این دو حوزهای عمران امتحان بدهم لطفا راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. باید مجدد کارشناسی پیوسته عمران بگیرید. درصورت کسب مدرک جدید نیاز است که سنوات مدرک جدید هم طی شود.

 • امیرحسین می‌گوید:

  سلام .
  کاردانی نقشه کشی معماری دارم.
  ولی کارشناسیم مهندسی عمران نقشه برداری هست.
  آیا میتونم نظام مهندسی رشته نقشه برداری شرکت کنم .
  قبل از تحصیل سال ۹۶پرسیدم گفتن میشه

 • سلام عرض ادب
  ببنده کارشناسی عمران نقشه برداری دارم
  میخواستم بپرسم که می‌توانم در امتحان های عمران اجرا یا عمران نظارت امتحان بدهم

 • سلام. من کاردانی نقشه کشی معماری و کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری و کارشناسی ارشد مهندسی معماری دارم و ۶ سال از ارشد اینجانب می گذرد سابقه کار را چگونه باید تهیه کنم و به سازمان ارائه دهم. ممنونم

 • اکرم صداقتی می‌گوید:

  سلام بنده کاردانی علمی کاربردی کامپیوتر دارم و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری.برای آزمون نظام مهندسی و کفتن پروانه چه باید بکنم؟چه مقطعی بخونم؟آیا ارشد معماری کمکم میکنه ؟اکر باه چه شاخه ای و اگر نه چه کنم؟

 • موسی زاده می‌گوید:

  با سلام
  من دانشجوی کارشناسی ارشد معماری هستم و ۲ تا سوال داشتم
  سوال اولم : مدرک کاردانی من معماری داخلی بود و مدرک کارشناسی هم مهندسی حرفه ای معماری (معماری به معماری) بود الان با اینکه دارم ارشد میخونم میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟ یا باید ۲ سال از زمان مدرک ارشد سپری بشه تا بتونم شرکت بکنم در آزمون
  سوال دوم :من قبل از دانشگاه هم بصورت حرفه ای کار میکردم الان سابقه کارم بصورت حرفه ای از زمان فارغ التحصیل کاردانی حساب میشه با از بعد از مدرک کارشناسی بح ساب میاد؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. سوال اول: باید سنوات مدرک ارشد به مدت دو سال طی شود.
   سوال دوم : برای دریافت پروانه باید سابقه کار شما توسط دو نفر پایه یک به امضا برسد.

 • سلام مهندس من کاردانی ساختمان کارهای عمومی ساختمان بوده و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم ازنظام مهندسی پرسیدم گفتن صلاحیت اجرا ونظارت میتونین بگیرین ولی رفتم مسکن وشهرسازی با شک براساس مصوبات کمیسیون هم ارزی سال ۹۷ گفت فقط نظارت میتونی بگیری شما از این موضوع اطلاعاتی دارین بهم بدین ممنون میشم اخه هردو رو قبول شدم در ایشون به بند ۲۶ کمیسیون اشاره کرد ولی توی بند نوشته بود کارشناسی عمران اجرایی فقط نظارت تعلق میگیره ولی من مهندسی اجرایی عمرانم آیا باهم فرق میکنه یا نه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق این مصوبه :حدود صلاحیت اجرا در رشته‌هایی که به آنها صلاحیت اجرا تعلق می‌گیرد مطابق با حدود صلاحیت نظارت می‌باشد. قاعدتا باید در هردو صلاحیت بتوانید شرکت کنید.

 • بنده فوق لیسانس مهندسی مکانیک سال ۹۴فارغ التحصیل شدم و کارشناسی بنده ماشین الات کشاورزی بود و الان با تطبیق واحد کارشناسی مکانیک دانشگاه ازاد گرفتم بایستی دوباره سه سال از مدرک کارشناسی بگذرد یا الان میتونم نظام مهندسی شرکت بکنم البته با مدرک فوق لیسانس؟؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کارشناسی شما غیر مرتبط هست امکان دریافت پروانه ندارید. برای کسب اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام بله میتوانید شرکت کنید. درصورتیکه که رشته تحصیلی شما مورد قبول مصوبات هم ارزی باشد.

 • حجت محمدی می‌گوید:

  باسلام و عرض ادب بنده سال ۸۸مدرک کاردانی شهرسازی رو گرفتم و در سال۴۰۱مدرک کارشناسی ناپیوسته عمران عمران هم چنین بعد از اخذ مدرک۱.۵سابقه حرفه ای دارم و درمجموع سوابق ۶سال…خواستم بپرسم باتوجه به سنوات کسورات هر۵سال مدرک کاردانی و کارشناسی میتونم در آزمون بعدی نظارت نظام ثبت نام کنم؟؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در صورتیکه مدرک کاردانی و کارشناسی شما یکسان بود سنوات کاردانی برای شما محاسبه میشد به طور مثال سنوات مدرک کاردانی عمران برای کارشناسی عمران محاسبه میشود. در اینصورت سنوات مدرک کاردانی برای شما محاسبه نمیشود.

 • مصطفی کیارش می‌گوید:

  سلام وقت بخیر، من سال ۸۶ کاردانی معماری گرفتم و تا امسال که ۱۴۰۲ هست در زمینه ساختمان فعالیت و سابقه دارم، الان دارم کارشناسی معماری میخونم باید چند سال از مدرکم بگذره تا امتحان نظام مهندسی بدم ؟ با سابقه حداقل ۱۰سال در کاردانی بعد از گرفتن مدرک کارشناسی چه تاثیری در گرفتن کارت نظام مهندسی داره؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. باید سه سال سنوات مدرک کارشناسی شما طی شود. یعنی از زمان فارغ التحصیلی تا روز پایان آزمون سه سال بگذرد. بعد از قبولی سابقه ده ساله شما برای دریافت پروانه موثر است. لازم است که سابقه کار شما توسط دو نفر پایه یک امضا شود.

 • سلام وقت بخیر . مدرک‌کاردانیم معماری_معماری شهری ، از دانشگاه علمی کاربردی هست و کارشناسی ناپیوسته رشته معماری علمی کاربردی از دانشگاه غیرانتفاعی هست آیا میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم‌ مهر اجرا و نظارت و طراحی بگیرم؟

 • سلام بنده کاردانی ساختمان سال ۹۸ گرفتم و کارشناسی پیوسته عمران در تیرماه ۱۴۰۱ چه سالی میتونم در آزمون شرکت کنم و اگر زودتر شرکت کنم و قبول بشم تا تکمیل سنوات ذخیره میمونه برام ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگر گرایش مدرک کارشناسی عمران باشد میتوانید در هر سه صلاحیت شرکت نمایید. سوال دوم : خیر قبولی ذخیره نمیشود. اما با توجه به سنوات مدرک کاردانی شما احتمالا بتوانید در آزمون ۱۴۰۳ شرکت نمایید.

 • حمید محرابی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من لیسانس مهندسی شیمی دارم حدود ۹۰ درصد درس های شیمی و مکانیک باهم یکی هستند آیا میتونم تو آزمون تاسیسات ساختمان شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. برای شرکت در آزمون نظام مهندسی بابد در رشته مهندسی مکانیک فارغ التحصیل شده باشید و عنوان رشته شما مورد قبول مصوبات کمیسیون هم ارزی نیست.

 • با سلام و عرض خسته نباشید…به کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی مهندسی اجرایی عمران و کارشناسی ارشد مهندسی عمران_زلزله پروانه محاسبات و طراحی داده میشود؟!

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. صنایع جز رشته های ساختمانی نیست و نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • با سلام . من مدرک کاردانی کارهای عمومی ساختمان سال ۸۳ و کارشناسی پیوسته عمران آب و فاضلاب سال ۹۳ دارم . آیا امکانش هست در آزمون نظام شرکت کنم .

 • سلام من کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری دارم و کاردانیم هم رشته مرتبط نیست . ایا می شود یک مدرک کاردانی نقشه برداری بگیرم و در ازمون شرکت کنم ؟ یعنی کاردانی نقشه برداری بعد ا زکارشناسی نقشه برداری

 • کرمخانی می‌گوید:

  سلام بنده ابتدا فارق التحصیل عمران سال ۹۵بودم و بعدش یه رشته پرستاری خوندم و سال ۴۰۰فارق التحصیل شدم و همون سال استخدام رسمی شدم
  با توجه به اینکه کارمند دولت محسوب میشم میتونم ازمون نظارت و اجرا بدم و بعد قبولی بهم پروانه میدن ???
  جزو دوشغله و .. محسوب میشه یا نه??

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام . سنوات مدرک کارشناسی ارشد دو ساله است و تا پایان روز آزمون باید دو سال کامل پر شده باشد.

 • سلام وققتون بخیر . من کاردانی ناپیوستع مدیریت دارم و کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی میتونم آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، به دلیل غیر مرتبط بودن مدرک کاردانی با رشته های هفتگانه ساختمان، امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی با مدرک کارشناسی وجود ندارد، البته احتمالا شاید بتوانید با اخذ مدرک ارشد سازه و یا زلزله در آزمون نظارت و اجرا شرکت نمایید. برای اطلاع دقیق تر در این باره توصیه میشه به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام منظور از سه سال سنوات باید بیمه تامین اجتماعی باشیم بعد از کارشناسی.بنده فوق دیپلم عمران ناپیوسته و کارشناسی معماری ناپیوسته دارم میتوانم شرکت کنم.ممنونم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. منظور از سه سال سنوات تحصیلی است. یعنی باید از زمان فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی تا روز آزمون سه سال کامل باشد و نیازی به بیمه نیست. هم چنین سنوات برای مدرک ارشد دو سال و دکتری یکسال است. میتوانید معماری نظارت و اجرا شرکت نمایید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما نامرتبط هست با مدرک کارشناسی هم نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • رسول گلشن می‌گوید:

  سلام خسته نباشد من مدرک کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران دارم ایا میتوانم در رشته محاسبات معماری شرکت کنم یا خیر ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. مدرک کاردانی شما چی بوده؟ نکته بعدی اینکه معماری صلاحیت محاسبات ندارد صلاحیت طرحی دارد و صلاحبت محاسبات برای رشته عمران می‌باشد. نکته اخر در صورت مورد قبول بودن مدرک کاردانی با مدرک کارشناسی میتوانید در آزمون نظام مهندسی عمران شرکت نمایید نه معماری.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  با سلام
  من کاردانی شهرسازی دارم و کارشناسی عمران -عمران میتونم در صلاحیت نظارت و اجرا ثبت نام کنم ؟
  با کارشناسی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت میتونم در صلاحیت محاسبات ( طراحی ) ثبت نام کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. میتوانید با مدرک کارشناسی نظارت و اجرا شرکت نمایید. در صورتیکه ارشد سازه یا زلزله داشته باشید میتوانید در آزمون محاسبات شرکت نمایید.

 • سلام،وقت بخیر
  مدرک کاردانی من مکانیک_جوشکاری و مدرک کارشناسی ناپیوسته من مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید_ ماشین ابزار
  ایا میتونم ثبت نام کنم

 • سلام
  من مدرک کاردانی، کارشناسی و ارشد رشته مرمت ابنیه را دارم و زیر شاخه رشته معماری محسوب می شوم.
  آیا می توانم امسال در آزمون طراحی معماری شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. مرمت ابینه جز رشته های مرتبط با معماری هست و میتوانید در آزمون معماری نظارت و اجرا شرکت نمایید.

 • ابراهیم می‌گوید:

  با سلام، کاردانی بنده شهرسازی، کارشناسی مهندسی اجرایی عمران و ارشد عمران سازه دارم آیا می توانم در آزمون شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام .به علت غیرمرتبط بودن رشته نقشه کشی صنعتی با رشته های هفتگانه ساختمان، امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی برای شما وجود ندارد

 • با درود، سوال: با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی و کارشناسی مهندسی مکاتیک- کشتی سازی (و همچنین سالها تجربه در بخش های مختلف صنعتی)آیا میتوان در امتحانات نظام مهندسی شرکت نمود؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به این مصوبه :
   ۳-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – کشتی سازی پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد. متأسفانه نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر کاردانی شهر سازی دارم و تاریخ ۱۴۰۰کارشناسی نایپوسته عمران ساختمان گرفتم . چند سال بعد از کارشناسی میتونم شرکت کنم و چه بخش هایی. جوابتون ایمل میشه ؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. وقت بخیر. جواب سوال شما داخل همین صفحه پاسخ داده میشه که بقیه داوطلبان هم استفاده نمایند. سنوات مدرک کارشناسی سه سال میباشد.

 • عبدالهی می‌گوید:

  سلام
  من کاردانی مکانیک خودرو وکارشناسی تکنولوژی عمران .عمران وارشد عمران سازه رادارم
  ایا می تونم برای نظارت واجرا شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. احتمالا با ارشد بتوانید نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید.

 • محمدعلی می‌گوید:

  سلام من کاردانی رشته معماری رو دارم میخوام برای نظام مهندسی استخدام بشم چه شرایط و نکاتی رو باید انجام بدم به نظر شما نظام مهندسی یا شهرداری کدوم برای من مناسب تره
  چه نکات و کارهایی در این زمینه انجام بدم

 • سلام وقت شما بخیر
  بنده با مدرک کارشناسی مدیریت وکارشناسی ارشد معماری امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی معماری رو دارم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به دلیل غیر مرتبط بودن مدرک کارشناسی با مدرک ارشد هم نیمتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. برای شرکت در آزمون نظام مهندسی حداقل مدرک کارشناسی، در رشته های هفتگانه ساختمان را داشته باشید.

 • سلام وقتتون بخیر باشه
  من کاردانیم نقشه کشی معماری بوده و کارشناسیم اجرایی عمران
  میتونم مهر نظام مهندسی بگیرم؟

 • حمید شیرکوند می‌گوید:

  سلام وقت خوش … بنده ۳ سال پیش موفق شدم مدرک کارشناسی معماری و شهرسازی رو از دانشگاه علمی کاربردی دریافت کنم الان مایل به شرکت در آزمون صلاحیت یاخت و ساز هستم چطور میتونم اقدام کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. منظور شما از صلاحیت ساخت و ساز چی هست؟ در آزمون نظام مهندسی صلاحیت ساخت و ساز نداریم.

 • باقر قاسمی می‌گوید:

  من فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک طراحی جامدات هستم میتونم در کدام رشته ثبتنام کنم؟
  تارخ ثبتنام کی هست؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام شما میتوانید در آزمون تاسیسات مکانیک صلاحیت نظارت شرکت کنید. هنوز زمان ثبت نام اعلام نشده.

 • سلام وقت بخیر بنده کاردانی سخت افزار کامپیوتر سال ۹۰ دریافت کردم ودروس جدول ۰۴ قانون هم ارزی حدوداً ۹۰ درصد پاس کردم ،سال ۱۴۰۰ کارشناسی ناپیوسته مکانیک حرارتی و برودتی دریافت کردم به نظر شما میتوانم نظام مهندسی ساختمان شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام . با همراه داشتن ریز نمرات و مدارک تحصیلی به اداره راه و شهرسازی استان مراجعه کنید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده سال ۹۲ مدرک کاردانی تاسیسات حرارتی و برودتی گرفتم و سال ۹۴کارشناسی ناپیوسته ساخت و تولید گرفتم آیا میتونم آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام متأسفانه به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – ساخت و تولید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

 • سلام
  بنده لیسانس مهندسی شهرسازی گرفتم
  و کارشناسی ارشد معماری
  ایا میتوانم ازمون نظام مهندسی معماری بدهم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر، امکان شرکت در آزمون معماری را ندارید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا شرایطتون چی هست.

 • سلام
  من کاردانی کارهای عمومی ساختمان رو سال۹۴ گرفتم و کارشناسی مهندسی اجرایی عمران رو سال ۴۰۲ فارغ التحصیل شدم
  با توجه ب این فاصله ۸ ساله همین امثال میتونم تو آزمون شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، به ازای هر ۵ سال که از زمان اخذ مدرک کاردانی سپری شده باشد، ۱ سال از سنوات لازم کسر میشود، البته در صورت گذشت بیش از ۱۰ سال هم، نهایتا تا ۲ سال از این سنوات کسر خواهد شد. بنابراین شما هنوز سنوات ۳ سال براتون پر شده و فعلا نمی‌توانید در آزمون شرکت کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، لطفا گرایش کاردانی رو هم ذکر کنیدتا دقیق تر خدمتتون توضیح دهیم، مثلا اگر کاردانی هم معماری (گرایش اصلی یا مرتبط) هست، میتوانید در آزمون نظارت و اجرا معماری شرکت کنید.

 • سجاد زمانی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید من کاردانی کارهای عمومی ساختمان خوندم کارشناسی تکنولوژی عمران عمران و کارشناسی ارشد عمران سازه در حال حاظر آزمون محاسبات قبول شدم سوالم اینه که تا پایه چند میتونم پروانه محاسبات را ارتقا بدم. با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، شما با مدرک ارشد سازه میتوانید بدون محدودیت پروانه محاسبات را ارتقاء دهید.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر.
  بنده سال ۹۶ فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیک هستم . الان دانشجوی ارشد مکانیک گرایش ساخت و تولید هستم . ایا میتونم ازمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام با توجه به این مصوبه : ۶-به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – ساخت و تولید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد . با مدرک کارشناسی ارشد نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. اما با مدرک کارشناسی احتمالا میتوانید برای آزمون نظام مهندسی اقدام کنید. لازم ذکر است برای پاسخ سوال شما مدرک کارشناسی شما بدون گرایش در نظر گرفتیم.

 • سلام وقت بخیر ، بنده کارشناسی پیوسته عمران آب و ارشد عمران سازه دارم ، الان نظارت و اجرا دارم برای ازمون محاسبات میتونم شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر ، به احتمال زیاد میتوانید با مدرک ارشد سازه در آزمون محاسبات شرکت و پروانه محاسبات را اخذ نمایید. توصیه میشود برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی عمران اجرا خوندم پروانه نظارت هم دارم میخواستم بدونم میتونم آزمون محاسبات شرکت کنم

 • امیر یوسفی می‌گوید:

  سلام . من لیسانس مهندسی کشاورزی دارم . ارشد عمران سازه . با مدرک ارشد در حالی که لیسانس من غیرمرتبط بوده میتونم در آزمون شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. متاسفانه به دلیل غیر مرتبط بودن مدرک کارشناسی نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • معصومه فرهانی می‌گوید:

  سلام بنده کاردانی معماری و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم ، میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟ چه صلاحیت هایی به من تعلق میگیره ؟ و اینکه فاصله بین کاردانی تا کارشناسیم ۵ ساله این سنوات سه سال رو کم نمیکنه ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، احتمالا میتوانید در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. البته شاید نتوانید از ۵ سال سپری شده بابت کم شدن سنوات لازم (۳ سال پس از کارشناسی) استفاده کنید، توصیه میشود برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام من رشته کارشناسی ام مهندسی راه آهن بوده و کارشناسی ارشد سازه دارم میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به دارندگان مدرک تحصیلی مهندسی راه آهن متأسفانه پروانه نظام مهندسی تعلق نمیگیرد.

 • سلام بنده کاردانی کارهای عمومی ساختمان خوندم و مدرک کارشناسی معماری از دانشگاه آزاد گرفتم.
  آیا میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟!

 • سلام ووقت بخیربنده کاردانی جوشکاری سال۹۰فارق تحصیل شدم بعدسال ۹۳کارشناسی تاسیات حرارتی برودتی گرفتم وکارشناسی ارشدرشته تبدیل انرژی رودرسال۹۴ترک تحصیل کردم
  ایاب مدرک کارشناسی بنده مهرمیدن یابایدبرم ارشدموتکمیل کنم ویاچ راهکاری وجوددارد

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام با مدرک ارشد میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. با توجه به اینکه مدرک کاردانی جوشکاری است و به مدرک کاردانی جوشکاری پروانه تعلق نمیگیرد پس با مدرک کارشناسی هم نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر بنده کارشنای عمران هستم فارغ التحصیل شهریور ۹۹ و حال دانشجوی ارشد و معافیت تحصیلی با توجه به گذشت ۳ سال از مدرک کارشناسی میتونم با مدرک کارشناسیم در آزمون دوره بعد شرکت کنم موردی نداره؟

 • امیر تفکری می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر باشه من کارشناسی مکانیک جامدات دارم و ارشد معماری
  برای کدوم نوع پروانه میتونم اقدام کنم؟
  اگر هدفم مهر معماری باشه امکانش رو دارم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: در صورتی که مدرک تحصیلی شما گرایش مکانیک جامدات باشد، تنها میتوانید آزمون نظام مهندسی در صلاحیت نظارت شرکت کنید. برای معماری با مدرک ارشد نمیتوانید شرکت کنید.

 • سلام
  من کارشناسی ناپیوسته مکانیک خودرو دارم ، ارشد مهندسی عمران زلزله . آیا می توانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به مدرک کارشناسی شما پروانه تعلق نمیگیره همچنین طبق این مصوبه به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد. متأسفانه نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر من مدرک کاردانی معماری شهری و کارشناسی ناپیوسته طراحی محیط داخلی از دانشگاه علمی کاربردی دارم مجاز به شرکت در ازمون نظام هستم؟

 • ابوالفضل می‌گوید:

  سلام
  آیا من با کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی مهندسی اجرایی عمران میتونم در آزمون نظام مهندسی (اجرا، نظارت،محاسبات) شرکت کنم
  تشکر از شما

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، شما میتوانید در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. و با مدرک کارشناسی امکان شرکت در آزمون محاسبات را ندارید. البته احتمالا شاید بتوانید بعد از اخذ مدرک ارشد سازه و یا زلزله در آزمون محاسبات شرکت کنید. توصیه می شود برای اطلاع دقیق تر به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی را دارید. موفق باشید.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام روزتون بخیر
  مقطع کارشناسی بنده در سال۹۹ به ماین رسید و امسال فارغ التحصیل ارشد عمران بودم.آیا میتونم با مدرک کارشناسی تو ازمون نظام شرکت کنم؟آیا مدرک کارشناسی یا ارشد تاثیری دارد؟

 • سلام .من کاردانی عمران گرایش ساختمان سال ۹۰گرفتم و کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری در سال ۱۴۰۰ میتونم آزمون نظام شرکت کنم ؟

 • ممنون ازپاسخگویی خوب شما😍
  آیا بصورت تقریبی مشخص هستش آزمون نظام مهندسی عمران تقریبا کی هست؟
  واینکه الان که واسه شرکت درآزمون مدارکم اوکی هست بعدازقبولی میتونم از مهرم استفاده کنم یابازم بایدچندسال بگذره از دریافت مهرمون؟

 • سلام خسته نباشید
  ببخشید میشه با دیپلم معماری داخلی و بعد با کارشناسی ناپیوسته معماری داخلی در آزمون شرکت کرد؟

 • سلام من کارشناسی شهرسازی پیوسته دارم اگر ارشدمعماری بگیرم میتونم ؟کدوم یکی از صلاحیت های معماری بگیرم (نظارت ،اجرا،طراحی)

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با مدرک ارشد معماری نمیتوانید در آزمون معماری شرکت کنید.
   بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها:
   به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد .
   بنابراین امکان اخذ پروانه نظام مهندسی معماری با مدرک ارشد معماری برای شما وجود ندارد.

 • سید سینا می‌گوید:

  با سلام
  من مدرک کاردانی مهندسی تکنولوژی جوشکاری و کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک _ تاسیسات حرارتی و برودتی دارم ، آیا می توانم در آزمون نظام مهندسی مکانیک شرکت کنم
  ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.به مدارک کاردانی علمی – کاربردی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان پروانه اشتغال به کار کاردانی با کد اصلی تعلق می‌گیرد، به دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی با عناوین رشته‌های ذیل:

   نقشه‌کشی عمومی ۲- نقشه‌کشی و طراحی صنعتی ۳- مکانیک خودرو ۴- مکانیک – ماشین ابزار ۵- مکانیک – سردخانه ۶- مکانیک – تعمیرات نیروگاه‌ها ۷- مکانیک نقشه کشی ۸- اتومکانیک ۹- ساخت و تولید ۱۰- عمران – انتقال آب ۱۱- عمران – آب و فاضلاب ۱۲عمران ۱۲- نگهداری سد و شبکه ۱۳- جوشکاری ۱۴ – صنایع فلزی ۱۵- کنترل صنعتی، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعم از اصلی یا مرتبط در رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

 • محمدعلى می‌گوید:

  سلام با كارشناسى عمران نقشه بردارى و كارشناسى ارشد عمران زلزله،آزمون نظام مهندسى عمران ميشه شركت كرد؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. احتمالا نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید.

 • با سلام من دیپلم معماری /کاردانی دولتی ناپیوسته نقشه کشی معماری – معماری و/ کارشناسی ناپیوسته معماری – محیط داخلی دارم میتونم صلاحت طراحی اخذ کنم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کارشناسی شما مرتبط است صلاحیت نظارت و اجرا میتوانید شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر
  من کارشناسی مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید را در سال ۹۳ گرفتم. بعد از آن کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی در سال ۹۷ گرفتم. چون بهم گفتند نمیتونم آزمون نظام مهندسی بدم دوباره در سال ۱۴۰۰ مدرک کارشناسی مکانیک سیالات گرفتم. الان سوالم اینه من بخوام آزمون بدم با مدرک ارشد میتونم بدم یا مدرک کارشناسی مکانیک سیالات ؟
  سوالم رو بخوام واضح تر بگم اینه که آیا مدرک طراحی کاربردی مکانیک برای نظام مهندسی استفاده میشه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. مدرک ارشد شما غیر مرتبط هست. اما با مدرک کارشناسی جدید پس از گذشت سنوات سه ساله از زمان فارغ التحصیلی میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • وقت بخیر بنده ۹سال از اخذکارشناسی ناپیوسته عمران_عمرانم میگذره منتها بصورت ناپیوسته بوده وکاردانیم عمران بتن بوده
  باتوجه به اینکه کارشناسیم ناپیوسته بوده و الان۸و۹سال میگذره مجاز هستم واسه نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • سلام . من کاردانیم کارهای عمومی ساختمان هستش کارشناسی هم مهندسی عمران عمران چه صلاحیت هایی(نظارت اجرا طراحی ) شامل حال من میشه ؟
  بعدش ارشد معماری معماری دارم می تونم تو قسمت معماری هم آزمون بدم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه کاردانی و کارشناسی شما جز رشته های اصلی است میتوانید در هر سه صلاحیت نظارت اجرا و محاسبات شرکت کنید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید احتراما بنده از دوره هنرستان کاردانش معماری خوندم کاردانی دولتی معماری خوندم ولی کارشناسی علمی کاربردی طراحی داخلی خوندم میتونم پروانه طراحی نظام مهندسی معماری بگیرم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، شما با کارشناسی میتوانید فقط در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنید، و البته اگر کارشناسی ارشد معماری – معماری اخذ کنید احتمالا بتوانید در آزمون طراحی نیز شرکت کنید. موفق باشید.

 • بیدگانی می‌گوید:

  سلام.با کاردانی و کارشناسی معماری نقشه کشی خوندم.و الان مدرک کارشناسیم تا ۷ماه دیگه صادر میشه.با مدرک کاردانیم میشه دوره بعد امتحان نظارت معماری بدم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. برای شرکت در ازمون نظام مهندسی حداقل مدرک کارشناسی است. اگر فارغ التحصیل هستید و زمان فارغ التحصیلی ملاک است نه زمان دریافت مدرک.

 • فهیمه نجفی می‌گوید:

  سلام من کاردانی کامپیوتر سال ۸۳ دادم و کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران سال ۹۶
  همچنین مدرک سازه هاز بتنی و فولادیfqlهم دارم
  ایا میتونم در ازمون شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در صورتیکه مدرک ارشد سازه یا زلزله از دانشگاه های مورد قبول وزارت علوم و تحقیقات بگیرید میتوانید در آزمون شرکت کنید.

 • سلام بنده لیسانس برق دارم و سه سال ازش میگذره اما از فوق لیسانسم که برق کنترله فقط ۶ ماه میگذره
  میتونم با لیسانس در آزمون شرکت کنم و بعد از قبولی و گذشت دو سال از اخذ مدرک کارشناسی ارشدم، فوق لیسانسم را ارائه بدم و ارتقا پیدا کنم؟
  در حین خدمت هم هستم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگه مدرک تحصیلی شما گرایش مطابق با کمیسیون هم ارزی داشته باشد با مدرک کارشناسی میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر. من دکترا ترافیک دارم و لیسانس عمران. میتونم آزمون ترافیک و نظارت و اجرا شرکت کنم و پروانه هر سه تا رو بگیرم؟
  و اینکه اول باید ترافیک بگیرم بعد دوتای دیگه رو؟

 • سلام من سه ماه هست از رشته عمران کارشناسی پیوسته فارغ التحصیل شدم وکارت پایان خدمت دارم آیا میتونم در آزمون های نظام مهندسی شرکت کنم اگه قبول شدم پروانه رو بعد سه سال که از زمان فارغ التحصیلی گذشت پروانه رو بگیرم ؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید: <