کمیسیون هم ارزی نظام مهندسی

آخرین مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌های نظام مهندسی

موضوع تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

مصوبات کمیسیون هم ارزی

با توجه به اینکه کمیسیون هم ارزی بند و تبصره های زیادی را در برمی‌گیرد و ممکن است دچار سردگمی در پیدا کردن جواب سوال خود شوید توصیه می‌شود که این مراحل را دنبال کنید:

۱. **مطالعه مصوبات عمومی:**
ابتدا باید مصوبات و قوانین عمومی را که مرتبط با وضعیت شما هستند مطالعه کنید. این مصوبات عمومی ممکن است به وضعیت کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته اشاره داشته باشند.

۲. **تعیین نوع مدرک:**
۲.۱اگر دارای مدرک کارشناسی هستید، باید نوع مدرک خود (پیوسته یا ناپیوسته) و گرایش آن را تعیین کنید و تبصره‌های مربوط به آن را مطالعه کنید.

۲.۲اگر مدرک کارشناسی ارشد دارید، باید تمامی تبصره‌های مرتبط با آن را بررسی کنید.

۳. **بررسی مصوبات رشته:**
در نهایت، باید مصوبات مرتبط با رشته خود را به دقت مطالعه کنید.

اگر پس از انجام مراحل فوق به جواب سوالات خود نرسیدید، می‌توانید از کلید میانبر “Crtl + F” استفاده کنید و رشته‌ی خود را جستجو کنید. به عنوان مثال، می‌توانید “مهندس اجرایی” را جستجو کرده و مصوبات و پاسخ‌های سوالات افراد مشابه را بررسی نمایید.

مصوبات کمیسیون هم ارزی

مصوبات عمومی کلیه رشته‌ها

۱-تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی برای دارندگان مدارک تحصیلی در رشته‌های مرتبط با مهندسی ساختمان که دارای پروانه اشتغال با کد اصلی بوده‌اند بلا مانع است لیکن ارتقاء پایه نامبردگان صرفا با کد مرتبط و با ذکر صلاحیت محاسبه و یا طراحی قبلی ظهر پروانه اشتغال، امکان پذیر می‌باشد. صدور و تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی ساختمان برای متقاضیانی که فقط تا تاریخ ۱۳۸٦/٦/٣١ تمامی واحدهای درسی دوره را گذرانده باشند و میانگین کل نمرات مندرج در دانشنامه رسمی صادره کمتر از ۱۲ باشد، بلامانع می باشد.

۲-اخذ پروانه اشتغال به کار برای آن دسته از اشخاصی که بعد از تاریخ مذکور فارغ التحصیل شده‌اند، وفق بند ۲ بخشنامه شماره ۲/۱۶۸۹۷ به تاریخ ۱۳۸۶/۹/۲۵ وزارت علوم تحقیقات و فن آوری تنها در صورت ارائه دانشنامه رسمی (مدرک تحصیلی) با معدل بالای ۱۲ امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است چنانچه نامبردگان با میانگین نمرات کمتر از ۱۲ فارغ التحصیل شده‌اند ولی قبل از ابلاغ بخشنامه مذکور پروانه اشتغال به کار مهندسی دریافت نموده‌اند تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی با همان کد امکان پذیر می‌باشد.

۳-در خصوص فارغ‌التحصیلان از موسسات و مراکز آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری عنوان مندرج در مدرک تحصیلی برای اخذ پروانه اشتغال، ملاک عمل می‌باشد.

۴-در صورت مغایرت بین عناوین دانشنامه و مدرک موقت تحصیلی ملاک عمل برای اخذ پروانه اشتغال، عنوان مندرج در دانشنامه، می‌باشد.

۶-به استناد تصویب نامه شماره ۳۳۱۲۰/۷۷۵۴۹ مورخ ۸۴/۱۲/۳ هیأت محترم وزیران و همچنین رأی شماره ۱۹۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مندرج در روزنامه رسمی شماره ۱۸۷۱۹ مورخ ۸۸/۳/۲۰ کشور، درخصوص دارندگان مدارک تحصیلی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور، صدور یا ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار مهندسی برای این دسته از متقاضیان امکان پذیر نمی‌باشد.

۷-افرادیکه دارای مدرک کارشناسی امور اداری و استخدامی کشور می‌باشند و در حال حاضر به دلیل عدم : تأیید مدارک تحصیلی امور اداری و استخدامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، مدرک جدید کارشناسی در همان رشته از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت مذکور دریافت کرده‌اند چنانچه از قبل و به استناد مدرک قبلی پروانه اشتغال دریافت کرده‌اند تمدید یا ارتقاء همان پروانه بلامانع است.

۸-سنوات تحصیلی دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی مرتبط با رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان در صورت اخذ مدرک کارشناسی جدید و یا کارشناسی ارشد که بتوانند با آن صلاحیت طراحی و یا محاسبات سنوات مذکور دریافت نمایند از زمان اخذ مدرک تحصیلی جدید مدرک موثر برای اخذ صلاحیت جدید محاسبه می‌گردد.

۹-حدود صلاحیت اجرا در رشته‌هایی که به آنها صلاحیت اجرا تعلق می‌گیرد مطابق با حدود صلاحیت نظارت می‌باشد. ضمنا قبولی در آزمون مربوطه و رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های جاری برای اخذ این صلاحیت الزامی می‌باشد.

۱۰-صدور پروانه اشتغال برای اشخاصی که در حال تحصیل می‌باشند و از معافیت تحصیلی برخوردار می‌باشند مجاز نیست و ارائه کارت پایان خدمت یا کارت معافیت برای اخذ پروانه اشتغال الزامی است ضمنا اشخاصی که پس از فراغت از تحصیل تعهد خدمت به مدت معین و در محل خاصی دارند تا زمان اخذ کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت مجاز به اخذ پروانه اشتغال به کار نمی‌باشند.

۱۱-برای فارغ التحصیلان خارج از کشور تطبيق واحدهای درسی متقاضیان که در عنوان متفاوت و مضمونا یکسان باشد در صورت وجود ابهام به عهده اعضای کمیسیون هم ارزی رشته‌ها می‌باشد.

۱۲-به فارغ التحصیلان کارشناسی مدیریت شهری هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با معماری تعلق نمی‌گیرد.

۱۳-صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی و تعیین کد (شماره) رشته و حدود صلاحیت برای دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته وفق جدول زیر مورد تایید می‌باشد

۱۴-سنوات تحصیلی دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، در صورت اخذ مدرك کارشناسی جدید که بتوانند با آن صلاحیت طراحی یا محاسبات دریافت نمایند، از زمان اخذ مدرك جدید محاسبه می‌گردد

۱۵-دروس گذرانیده شده در مقطع هنرستان جهت تطابق واحد دروس دانشگاهی قابل قبول نمی‌باشد

۱۶-به دارندگان مدرک کارشناسی مهندسی فضای سبز از دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد

۱۷-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی اعم از پیوسته یا ناپیوسته که مطابق با ضوابط ابلاغی موفق به دریافت پروانه اشتغال به کار مرتبط شده‌اند، در صورت اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان همسان با رشته کارشناسی، می‌تواند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آئین نامه اجرایی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی (محاسبات) حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند.

۱۸-به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در رشته‌های مرتبط، که پس از اخذ مدرک کارشناسی، موفق به اخذ مدارک دانشگاهی در دو مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های اصلی همسان با رشته کارشناسی شده‌اند، می‌تواند با دارا بودن سایر شرایط لازم پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت طراحی (محاسبات) و نظارت بدون محدودیت دریافت نمایند.

۱۹-دارندگان مدارک تحصیلی در رشته‌های دبیری فنی پیوسته در رشته‌های اصلی در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته اصلی همسان و منطبق با مدرک کارشناسی رشته مربوط طبق جدول پیوست شماره (۲) پس از سپری شدن سنوات قانونی لازم از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانند با رعایت سایر شرایط الزامی، پروانه اشتغال به کار همانند دارندگان مدرک تحصیلی در رشته اصلی، دریافت نمایند.

۲۰-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در رشته‌های مرتبط با رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان که موفق به اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان همسان با رشته کارشناسی شده‌اند، می‌توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آئین‌نامه اجرائی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی، محاسبات حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند. توضیح اینکه در خصوص رشته‌های معماری و نقشه‌برداری بخشنامه‌های قبلی کماکان ملاک عمل است.

۲۱-ارتقاء پایه و تمدید پروانه اشتغال به کار در رشته شهرسازی برنامه‌ریزی شهری با طراحی شهری، برای اشخاصی که قبل از رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به تاریخ ۰۲/۰۹/۱۳۹۵ ابلاغی به شماره ۴۳۰/۵۳۹۹۲ مورخ ۰۲/۱۱/۱۳۹۵ وزارت متبوع و به استناد ضوابط حاکم در همان زمان صادر شده است، با رعایت سایر مقررات مربوط در قانون و آیین نامه مذکور، بلامانع است و رای مذکور دیوان عدالت اداری عطف به ماسبق نشده است.

۲۲-اشخاصی که در مقطع کارشناسی دانشگاهی در یکی از رشته‌های اصلی ساختمان پذیرفته شده‌اند، ولی پس از طی بخشی از دوره کارشناسی، به دلایلی موفق به اخذ مدرک کارشناسی نگردیده و به آنان مدرک کاردانی عمومی داده شده است، چنانچه بعدا موفق به اخذ کارشناسی ناپیوسته در همان رشته شده باشند، می‌توانند با رعایت سایر شرایط لازم، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت دریافت نمایند. توضیح اینکه مدرک کاردانی عمومی جزء مدارک فارغ التحصیلی رشته‌های مصرع در ماده ۶ قانون یادشده محسوب نمی‌شود و لذا برای دارندگان مدرک کاردانی عمومی مذکور، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعطاء نمی‌گردد.

۲۳-دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط با مهندسی که در سنوات قبل با ضوابط مربوط، موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار با حدود صلاحیت طراحی و نظارت بدون محدودیت شده‌اند، در صورت اخذ مدرک دانشگاهی کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته‌های اصلی همسان و منطبق با رشته کارشناسی طبق جدول پیوست شماره ۲) پس از سپری شدن سنوات لازم قانونی از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانند با رعایت سایر شرایط لازم، پروانه اشتغال به کار، همانند دارندگان مدرک تحصیلی در رشته اصلی، دریافت نمایند.

۲۴-عناوین مندرج در رشته‌های مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته یا کارشناسی ارشد پیوسته (بدون گرایش) که با عناوین رشته‌های مندرج در ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ منطبق می‌باشد، جزء رشته‌های اصلی ساختمان محسوب می‌شود.

۲۵-پیرو بخشنامه شماره ۴۰۰/۶۵۸۲۵ مورخه ۲۸/۱۱/۱۳۹۴ موضوع تسهیل در امر صدور پروانه اشتغال به کار به آگاهی می‌رساند در اجرای بند ۳ بخشنامه مذکور، صدور پروانه اشتغال به کار با صلاحیت اجرا برای مهندسانی که در آزمون‌های قبلی ورود به حرفه شرکت و فقط در صلاحیت اجرا قبول شده‌اند بلامانع است. مقتضی است مقرر فرمایید اقدام لازم معمول گردد.

۲۶-برای شرکت در آزمون‌های ورود به حرفه، عضویت در سازمان‌های نظام مهندسی و کاردانی ساختمان الزامی نمی‌باشد. ليكن سازمان‌های استان عهده دار کنترل مدارک متقاضیان آزمون هستند که پس از بررسی و تایید مراتب را به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها اعلام می نمایند. لازم به ذکر است برای صدور پروانه اشتغال به کار برای قبول شدگان در آزمون ورود به حرفه، عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان الزامی است. همچنین اشخاص حقیقی عضو سازمان نظام کاردانی ساختمان استان که در آزمون ورود به حرفه مهندسی قبول می‌شوند باید عضویت آنان در سازمان نظام کاردانی ساختمان استان لغو شود و به عضویت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان درآیند.

۲۷-صلاحیت اجرا و نظارت مستقل از هم می‌باشد و قبولی در آزمون هر یک، با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه و مشروط به ارائه سابقه سنواتی حرفه‌ای در همان زمینه برای اخذ صلاحیت ( اجرا با نظارت ) کافیست.

۲۸-صلاحیت دارندگان مدارک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فن آوری، با عناوین دبیری فنی در رشته‌های هفتگانه ساختمان که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی موضوع رشته کارشناسی می‌گردند، همانند دارندگان مدارک تحصیلی رشته‌های اصلی ساختمان می‌باشد.

۲۹-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته علمی کاربردی، کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های هفتگانه ساختمان، می‌توانند با داشتن سایر شرایط لازم، صلاحیت طراحی (محاسبات) فقط در پایه ۳ بدون امکان ارتقاء، با شماره مرتبط دریافت نمایند. لازم به ذکر است در اجرای ابلاغیه شماره ۲۷۸۸۲/۴۰۰ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴، صلاحیت طراحی (محاسبات) | برای دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی، کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های اصلی ساختمان که دارای مدرک کاردانی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی می‌باشند فقط در پایه ۳ بدون امکان ارتقاء با شماره مرتبط، امکان پذیر می‌باشد. در این خصوص تکمیل و ارائه کاربرگ ( پیوست شماره ۱) در زمان صدور یا تمدید توسط متقاضی و ضبط آن در پرونده مربوطه توسط اداره کل استان ضروری است.

۳۰-افرادی که دارای مدرک کارشناسی امور اداری و استخدامی کشور می‌باشند و در حال حاضر به دلیل عدم تأیید مدارک تحصیلی امور اداری و استخدامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، مدرک جدید کارشناسی در همان رشته از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت مذکور دریافت کرده‌اند، چنانچه از قبل و به استناد مدرک قبلی پروانه اشتغال به کار دریافت کرده‌اند، تمدید یا ارتقاء همان پروانه بلامانع است.

۳۱-به استناد تصویب نامه شماره ۷۷۵۴۹/۳۳۱۲۰ مورخ ۳/۱۲/۸۴  هیأت محترم وزیران و همچنین رأى شماره ۱۹۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مندرج در روزنامه رسمی شماره ۱۸۷۱۹ مورخ ۲۰/۳/۸۸  کشور در خصوص دارندگان مدارک تحصیلی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور، صدور یا ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار مهندسی برای این دسته از متقاضیان امکان پذیر نمی‌باشد.

۳۲-تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی برای دارندگان مدارک تحصیلی در رشته‌های مرتبط با مهندسی که دارای پروانه اشتغال به کار با کد اصلی بوده‌اند، با همان کد و صلاحیت قبلی، بلامانع می‌باشد. لازم به ذکر است، ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار نامبردگان فقط با کد مرتبط و با ذکر صلاحیت محاسبه و یا طراحی قبلی ظهر پروانه اشتغال به کار، امکان پذیر می‌باشد.

۳۳-دانش آموختگان رشته‌های اصلی اعم از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی که مدارک تحصیلی آنها مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میانگین کل نمرات آنها کمتر از ۱۲ باشد. در صورتیکه عنوان معادل در مدرک تحصیلی ایشان قید نشده باشد می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی با کد اصلی دریافت نمایند.

۳۴-نحوه بررسی و تعیین وضعیت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی برای دارندگان مدارک تحصیلی مقاطع کاردانی و کارشناسی که عنوان رشته تحصیلی درج شده در دانشنامه ایشان در هر دو مقطع مذکور عینا یکسان می‌باشد همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته وفق ضوابط و مقررات مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرایی آن می‌باشد.

۳۵-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های اصلی چنانچه به مدرک تحصیلی مقطع کاردانی آنها در همان رشته مقطع کارشناسی پروانه کاردانی با کد اصلی تعلق بگیرد، نحوه بررسی و تعیین صلاحیت پروانه اشتغال به کار مهندسی ایشان همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته می‌باشد و در صورتیکه کاردانی آنها پروانه با کد اصلی تعلق نگیرد، چنانچه کلیه واحدهای مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها را در طول زمان تحصیل و به صورت واحدهای مؤثر گذرانیده باشند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار با کد اصلی دریافت نمایند، و در غیر اینصورت نامبرگان فقط می‌توانند کد مرتبط با صلاحیت نظارت دریافت نمایند.

۳۶-چنانچه دارندگان مدارک تحصیلی ناپیوسته تکنولوژی و یا علمی – کاربردی در رشته‌های اصلی کلیه واحدهای مندرج در جدول ریز نمرات مصوت کمیسیون هم ارزی را در رشته خود به صورت کامل گذرانیده باشند ( تصویر پیوست‌های شماره ۱ تا ۵)، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی و یا محاسبات حداکثر تا پایه ۲ دریافت نمایند. لازم به ذکر است منظور از واحدهای گذرانیده شده در طول زمان تحصیل، تنها واحدهای اصلی آن رشته می‌باشد و واحدهای بدون اثر، قابل قبول نمی‌باشد. تذکر : مطابق بخشنامه شماره ۴۰۰/د/۶۸۰  مورخ ۲۸/۴/۹۰  فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی – کاربردی معماری که دارای مدرک کاردانی در رشته اصلی معماری می‌باشند، در صورتیکه کلیه واحدهای مندرج در جدول رشته معماری را گذرانیده باشند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت و طراحی برحسب سنوات دریافت نمایند.

۳۷-به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی‌توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۳۸-پیرو ابلاغ بند ۳۰ بخشنامه شماره۹۰/۴۳۰/۸۸۹۰ مورخ ۱۱/۳/ ۱۳۹۰ کمیسیون هم ارزی رشته‌ها درخصوص دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های اصلی شامل کارشناسی ناپیوسته رشته‌های موضوع مادتين ۶ و ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مطابق بند ا بخشنامه شماره ۸۹/۴۰۰/۶۲۲۷۱  مورخ ۷/۱۲/۸۹  چنانچه نامبردگان دارای مدرک کاردانی با کد اصلی در همان رشته مقطع کارشناسی باشند نحوه بررسی و تعیین وضعیت صدور پروانه اشتغال به کار ایشان همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته وفق ضوابط و مقررات مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرایی آن می‌باشد

۳۹-به کلیه دارندگان مدارک کارشناسی آموزش عالی غیر رسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسیده ، فقط کد مرتبط و صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد

۱- درج عنوان مدرک کارشناسی ارشد پدافند غیرعامل در پروانه اشتغال به کار مهندسی ساختمان، امکان پذیر نمی‌باشد.

مقطع کارشناسی ناپیوسته (کاردانی)

۱-با توجه به قوانین و مقررات نظام مهندسی و کنترل ساختمان در ایران، دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان، باید شرایط خاصی را برای دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی در این حوزه ایجاد کنند.

۲-برای دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان، موارد زیر اعلام می‌گردد.

۲-۱- اشخاصی که قبل از مصوبات کمیسیون یاد شده ابلاغی به شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴، مطابق ضوابط و بخشنامه‌های زمان مربوط، در آزمون ورود به حرفه قبول شده یا موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار شده‌اند، و وفق آخرین ابلاغیه مصوبات این کمیسیون قبل از تاریخ ۲۰/۰۵/۱۳۹۴ مجاز به ارتقاء پایه پروانه بوده‌اند، می‌توانند با رعایت سایر مقررات مربوط در قانون  و آیین‌نامه اجرایی آن نسبت به تمدید پروانه اشتغال یا ارتقاء پايه با همان شرایط مصوب زمان مربوط، اقدام نمایند.

۲-۲- دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های اصلی ساختمان با مدرک کاردانی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، که مشمول مصوبات کمیسیون مذکور ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۰۰ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴ می‌باشند، می‌توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت بدون محدودیت و طراحی (محاسبات حداکثر تا پایه دو بدون امکان ارتقاء، دریافت نمایند.

۲-۳- ارتقا، پایه و تمدید پروانه اشتغال به کار دارندگان مدرک تحصیلی در رشته‌های کارشناسی پیوسته علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان که قبل از ابلاغ بخشنامه ۰۶/۰۸/۱۳۹۶ و وفق ضوابط و بخشنامه‌های وقت موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار شده‌اند، با رعایت سایر ضوابط و مقررات، با همان شرایط امکان پذیر است.

۳-در خصوص فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان، تنها مدرک کاردانی قابل قبول می‌باشد که تاریخ اخذ آن قبل از ورود به مقطع کارشناسی باشد.

۴-اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا تکنولوژی یا علمی کاربردی در رشته‌های موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می‌باشند لیکن بواسطه غیر مرتبط بودن مدرک تحصیلی کاردانی آنان جائز دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی نمی‌شوند چنانچه موفق به اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی مقطع کارشناسی خود شوند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی، با حدود صلاحیت نظارت و در رشته‌هایی که مشمول صلاحیت اجرا می‌شود صلاحیت اجرا نیز طبق ضوابط مربوطه دریافت نمایند.

۵-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا علمی کاربردی یا تکنولوژی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که مدرک کاردانی آنها غیر مرتبط با رشته‌های ساختمان است و پس از مدرک کارشناسی ناپیوسته موفق به اخذ مدارک دانشگاهی در دو مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های اصلی همسان و منطبق با همان رشته کارشناسی ناپیوسته شده‌اند، می‌توانند با دارا بودن سایر شرایط لازم، صلاحیت طراحی (محاسبات) دریافت نمایند.

۶-به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته دبیری فنی در رشته‌های اصلی موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ که دارای مدرک کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان باشند، در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته اصلی یکسان با عنوان مدرک کارشناسی، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی فقط با صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۷-دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های هفتگانه ساختمان که به استناد مصوبات کمیسیون موضوع تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۳۰ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴ امکان اخذ صلاحیت طراحی با محاسبات برای آنان میسر شده است چنانچه حداکثر تا ۴ سال قبل از آن بر اساس مدرک فارغ‌التحصیلی ملاک اخذ صلاحیت طراحی با محاسبات، در آزمون‌های مربوطه شرکت نموده و با لحاظ آن مدرک قبول شده‌اند، درج صلاحیت طراحی در پروانه اشتغال به کار ایشان با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین نامه اجرائی آن بلامانع است

۸-در خصوص اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های با عناوین اصلی و کاردانی (مرتبط یا غیر مرتبط با رشته‌های مهندسی ساختمان، همچنین اشخاصی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های مرتبط با مهندسی و کاردانی در رشته اصلی یا مرتبط یا غیر مرتبط با رشته‌های مهندسی باشند و قبل از تاریخ ابلاغ بخشنامه مذکور در آزمون ورود به حرفه مهندسی شرکت نموده و قبولی ایشان پس از آن تاریخ اعلام شده است، صدور پروانه اشتغال به کار برای ایشان تابع ضوابط زمان شرکت در آزمون ورود به حرفه می‌باشد. ضمنا تمدید پروانه اشتغال به کار ایشان نیز با همان شماره و صلاحیت صورت می‌گیرد..

۹-به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های مرتبط با رشته‌های اصلی ساختمان که دارای مدرک کاردانی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی باشند، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی و صلاحیت نظارت و اجرا (برای رشته‌هایی که مشمول صلاحیت اجرا می‌باشند) تعلق می‌گیرد.

۱۰- نحوه صدور و ارتقا پایه اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا علمی کاربردی و یا تکنولوژی در رشته‌های با عناوین اصلی ساختمان باشند وفق جدول پیوست بخشنامه ۴۳۰/۲۷۸۸۲ مورخ ۲۵/۰۵/۹۴ می‌باشد.

۱۱-پروانه اشتغال به کار اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا علمی کاربردی با تکنولوژی بوده و پروانه اشتغال آنان اصلی یا مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان و کاردانی غیر مرتبط با رشته‌های  مهندسی ساختمان وفق ضوابط قبلی صادر شده است، با همان ترتیب تمدید می‌گردد.

۱۲- به مدارک کارشناسی ناپیوسته آموزش عالی غیررسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسیده و در اسفندماه ۱۳۷۰ به دانشگاه‌ها ابلاغ گردیده است، فقط کد مرتبط و صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد

۱۶-به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی در رشته اصلی مقطع کارشناسی، پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی با حدود صلاحیت نظارت، طراحی یا محاسبات بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۳-به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با حدود صلاحیت طراحی ونظارت بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۴-به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی اصلی و یا مرتبط در زمینه سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان، پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با حدود صلاحیت فقط نظارت بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۵-صدور پروانه اشتغال بکار مهندسی ساختمان برای دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی در رشته‌های غیر مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، امکان‌پذیر نمی‌باشد.

۱۶-به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته با عناوین علمی کاربردی، تکنولوژی، کاربردی در رشته‌های موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که دارای مدرك کاردانی در زمینه رشته مقطع کارشناسی (رشته های کاردانی اصلی و یا

مرتبط) می‌باشند پروانه اشتغال به کار مرتبط با حدود صلاحیت نظارت، طراحی یا محاسبات بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۷–به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته با عناوین علمی – کاربردی، تکنولوژی، کاربردی در رشته‌های موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با کاردانی اصلی یا مرتبط در زمینه سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان (رشته‌های

کاردانی اصلی و یا مرتبط)، پروانه اشتغال به کار مرتبط با حدود صلاحیت فقط نظارت بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۸–صدور پروانه اشتغال بکار مهندسی ساختمان برای دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته با عناوین علمی کاربردی، تکنولوژی، کاربردی با کاردانی در رشته‌های غیر مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، امکان پذیر نمی‌باشد.

۱۹-به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در رشته‌هایی با سایر عناوین مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان تنها در صورتیکه کاردانی آنها در زمینه رشته مقطع کارشناسی ( اصلی و یا مرتبط ) باشد، پروانه اشتغال بکار در رشته مرتبط با حدود صلاحیت

نظارت بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۲۰-دریافت صلاحیت اجرا برای کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس ازقبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی، شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۲۱-نحوه بررسی و تعیین وضعیت مدارك تحصیلی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی همانند دارندگان مدارك کارشناسی علمی-کاربردی رشته‌های اصلی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری می‌باشد.( عناوین درج شده

با عناوین علمی کاربردی در همان رشته مطابقت دارد)

۲۲-تصدی برخی وظایف در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از قبیل عضویت در هیات مدیره مستلزم داشتن مدرك تحصیلی در رشته‌های اصلی می‌باشد.

۲۳-لازم به ذکر است ضمن اینکه به مدارک کاردانی علمی – کاربردی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان پروانه اشتغال به کار کاردانی با کد اصلی تعلق می‌گیرد، به دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی با عناوین رشته‌های ذیل:

نقشه‌کشی عمومی ۲- نقشه‌کشی و طراحی صنعتی ۳- مکانیک خودرو ۴- مکانیک – ماشین ابزار ۵- مکانیک – سردخانه ۶- مکانیک – تعمیرات نیروگاه‌ها ۷- مکانیک نقشه کشی ۸- اتومکانیک  ۹- ساخت و تولید ۱۰- عمران – انتقال آب ۱۱- عمران – آب و فاضلاب ۱۲عمران ۱۲-  نگهداری سد و شبکه ۱۳- جوشکاری ۱۴ – صنایع فلزی ۱۵- کنترل صنعتی، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعم از اصلی یا مرتبط در رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

۲۴-دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی غیر مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان و کارشناسی ناپیوسته دبیری فنی در رشته‌‎های اصلی ساختمان که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی همسان با رشته کارشناسی شده‌اند، می‌توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت دریافت نمایند و برای دارندگان این ترتیبات در رشته‌های معماری و عمران صلاحیت اجرا نیز تعلق می‌گیرد.

صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی و تعیین کد (شماره) رشته و حدود صلاحیت برای دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته وفق جدول زیر مورد تایید می‌باشد

عنوان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسه عنوان مدرک تحصیلی کاردانی کد رشته حدود صلاحیت پروانه اشتغال به کار
کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های ساختمان با عناوین مندرج در ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و یا در رشته‌های هم ارز با آنها کاردانی در رشته‌های اصلی رشته مقطع کارشناسی اصلی حدود صلاحیت رشته اصلی
کاردانی در رشته‌های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی حداکثر پایه ۲ و نظارت بدون محدودیت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد
کارشناسی ناپیوسته با عناوین تکنولوژی و یا علمی کاربردی در رشته‌های اصلی و یا رشته‌های هم ارز با آنها کاردانی در رشته‌های مرتبط و یا اصلی رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی حداکثر تا پایه ۲ و نظارت بدون محدودیت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد

جدول کاردانی (۱)

رشته کد پروانه رشته موضوع پروانه نوع پروانه عناوین مدارک تحصیلی کاردانها فنی ساختمان
اصلی مرتبط
معماری ۱۰۰ معماری * معماری نقشه کشی معماری – معماری
۱۱۰ مرتبط با معماری * دبیر فنی معماری / معلم فنی معماری / معادل کاردانی معماری / معماری – ساختمان / معماری – معماری داخلی / معماری سنتی /  معماری اسلامی / معماری – نقشه کشی ساختمان / معماری – مرمت و احیای بناهای تاریخی معماری / حفاظت و مرمت بناهای تاریخی

 

شهرسازی ۲۰۰ شهرسازی * کاردانی شهرسازی
عمران ۳۰۰ عمران * عمران / ساختمان / کارهای عمومی ساختمان / راه و ساختمان / اجرای ساختمان‌های  بتنی / پیش ساخته‌ها / امور پیمان‌ها / ساختمان‌های فلزی / ساختمان‌های فولادی / پل سازی و ابنیه فنی ساختمان سازی / مرمت و نگهداری ساختمان
۳۱۰ مرتبط با عمران * دبیر فنی عمران / معلم فنی عمران / معادل کاردانی عمران / عمران – خط و ابنیه / عمران – تاسیسات آبی / عمران – ساختمان‌های آبی / عمران – سازه های دریایی / عمران – راهسازی / زیر سازی راه / روسازی راه / راهداری / عمران – روستایی /

کاردانی فنی آزمایشگاهی عمران / کاردانی فنی عمران شهری

تاسیسات مکانیکی  ساختمان ۴۰۰ تاسیسات مکانیکی ساختمان * مکانیک /  تاسیسات حرارتی و برودتی / تاسیسات – ترید / تاسیسات – حرارت مرکزی و تهویه مطبوع / مکانیک – وسایل بهداشتی و گاز رسانی / مکانیک – آبرسانی و گاز رسانی
۴۱۰ مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان * دبیری فنی مکانیک / معلم فنی مکانیک / معادل کاردانی مکانیک / مکانیک – تاسیسات حرارتی نیروگاه‌ها / مکانیک صنایع – تاسیسات عمومی صنایع
تاسیسات برقی ساختمان ۵۰۰ تاسیسات برقی ساختمان * تاسیسات الکتریکی / برق – قدرت / الکترونیک / الکتروتکنیک / برق  ماشین های الکتریکی / الکترونیک عمومی / الکتروتکنیک برقی صنعتی
۵۱۰ مرتبط با تاسیسات برقی ساختمان * دبیر فنی برق / معلم فنی برق / معادل کاردانی برق / برق  مخابرات / برق – الکترونیک و ابزار دقیق / الکترونیک و مخابرات دریایی
نقشه‌‌برداری ۶۰۰ نقشه‌‌برداری * نقشه برداری / نقشه برداری – کارتوگرافی / عمران – نقشه‌برداری / عمران – ژئو دزی / عمران – فتوگرامتری
۶۱۰ مرتبط با نقشه‌‌برداری * دبیر فنی نقشه برداری / معلم فنی نقشه‌برداری/ معادلی کاردانی نقشه برداری
ترافیک ترافیک *  حمل و نقل / راه و ترابری

کارشناسی پیوسته

۱.به استناد ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۴، رشته‌های اصلی مهندسی شامل معماری، عمران، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک می‌باشد و مطابق تبصره ۱ ماده ۷ قانون مذکور رشته‌های مرتبط با مهندسی ساختمان به رشته‌هایی اطلاق می‌شود که عنوان آنها با رشته‌های اصلی یاد شده در ماده ۶ متفاوت بوده ولی محتوای علمی و آموزشی آنها با رشته‌های اصلی بیش از ۷۰ % در ارتباط باشد که تعیین حدود صلاحیت حرفه‌ای دارندگان اینگونه مدارك تحصیلی دانشگاهی مرتبط با مهندسی ساختمان و عناوین این رشته‌ها به استناد تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان توسط کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزیر راه و شهرسازی، وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تعیین و به تصویب وزیر راه و شهرسازی می‌رسد.

۲-اشخاصی که قبل از مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۳۰ مورخ ۱۳۹۵/۵/۲۵، مطابق ضوابط و بخشنامه‌های زمان مربوط در آزمون ورود به حرفه قبول شده یا موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار گردیده‌اند، پس از انطباق با آخرین ابلاغیه مصوبات این کمیسیون قبل از تاریخ ۱۳۹۴/۵/۲۵، می‌توانند با رعایت سایر مقررات مربوط در قانون  و آیین‌نامه اجرایی آن نسبت به ارتقاء پایه پروانه اشتغال با همان شرایط، اقدام نمایند

۳-اطلاق رشته‌های مهندسی منوط به داشتن پایه تحصیلات کارشناسی پیوسته یا مدارک پیوسته بالاتر در یکی از رشته‌های اصلی یا مرتبط، مطابق با مواد  ۶ و ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می‌باشد. در بندهای این بخشنامه منظور از دارندگان مدارک تحصیلی در زمینه رشته اشخاصی حقیقی است که به استناد آن مدرک تحصیلی می‌توانند در رشته موضوع، بخشنامه پروانه اشتغال به کار با شماره اصلی یا مرتبط اخذ نمایند.

۴-دارندگان مدارک تحصیلی در رشته‌های دبیری فنی پیوسته در رشته‌های اصلی در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته اصلی همسان و منطبق با مدرک کارشناسی رشته مربوط طبق جدول پیوست شماره (۲) پس از سپری شدن سنوات قانونی لازم از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانند با رعایت سایر شرایط الزامی، پروانه اشتغال به کار همانند دارندگان مدرک تحصیلی در رشته اصلی، دریافت نمایند.

۵- سنوات تحصیلی دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، در صورت اخذ مدرك کارشناسی ارشد که بتوانند با آن صلاحیت طراحی یا محاسبات دریافت نمایند، از زمان اخذ مدرك جدید محاسبه می‌گردد

۶-نحوه بررسی و تعیین وضعیت مدارك تحصیلی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی همانند دارندگان مدارك کارشناسی علمی -کاربردی رشته‌های اصلی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری می‌باشد.

۷-دریافت صلاحیت اجرا برای کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس ازقبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی، شیوه نامه‌ها وبخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۸-تصدی برخی وظایف در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از قبیل عضویت در هیات مدیره مستلزم داشتن مدرك تحصیلی در رشته‌های اصلی می‌باشد.

(جدول ۲ کارشناسی) صلاحیت برای صدور پروانه اشتغال به کار (اصلی-مرتبط) یا مرتبط طبق مدارک تحصیلی دانشگاهی

رشته کد پروانه رشته موضوع پروانه نوع پروانه عناوین مدارک تحصیلی کاردانها فنی ساختمان
اصلی مرتبط
عمران ۳۰۰ عمران * مهندسی یا کارشناسی عمران -مهندسی یا کارشناسی سازه

-مهندسی با کارشناسی ساختمان – مهندسی یا کارشناسی راه و ساختمان و ساختمان‌سازی

۳۱۰ مرتبط با عمران * مهندسی تکنولوژی (عمران یا ساختمان) -علمی کاربردی (عمران یا ساختمان) -مهندسی فن آوری (عمران یا ساختمان) مهندسی فن آوری عمران – ساختمانسازی

 

مهندسی با کارشناسی عمران روستایی، عمران خاک و عمران راه
دبیری فنی عمران
مهندسی و یا کارشناسی (عمران – آب یا عمران ساختمان‌های آبی)
معادل لیسانس مهندسی (عمران – عمران) – مهندسی عملی (عمران یا ساختمان )
مهندسی اجرایی عمران
نقشه برداری ۶۰۰ مهندسی نقشه برداری * مهندسی نقشه برداری
۶۱۰ مرتبط مهندسی نقشه برداری * تکنولوژی نقشه برداری – علمی کاربردی نقشه برداری
معادل لیسانس مهندسی نقشه برداری
ترافیک ۷۰۰ مهندسی ترافیک * – ترافیک – برنامه ریزی حمل و نقل -راه و ترابری -راهسازی  –راهداری
۷۱۰ مرتبط با مهندسی ترافیک * تکنولوژی (ترافیک یا حمل و نقل یا راه و ترابری یاراهسازی یا راهداری) – علمي کاربردی (ترافیک یا حمل و نقل با راه و ترابری پاراهسازی یا راهداری- فن آوری (ترافیک یا حمل و نقل یا راه و ترابری یاراهسازی یا راهداری )
معادل کارشناسی و مهندسی ترافیک یا حمل و نقل یا راه و ترابری یا راهسازی یا راهداری )
تاسیسات مکانیکی ۴۰۰ مهندسی تاسیسات مکانیکی * مکانیک – حرارتی و سیالات / مکانیک –سیالات/ لکترومکانیک گرایش مکانیک قبل از سال ۶۰ / مکانیک قبل از سال ۶۰ /تاسیسات حرارتی /تاسیسات حرارتی و برودتي/ تاسیسات تهویه و تبرید/ تاسیسات تهویه مطبوع
۴۱۰ مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان * تکنولوژی ( مکانیک – حرارت و سیالات یا مکانیک – جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات یا تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهريه و تبرید با تأسیسات تبرید و سردخانه) /علمی کاربردی ( مکانیک – حرارت و سیالات یا تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهویه و تبرید یا تاسیسات تبرید و سردخانه یا مکانیک – جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات ) /فن آوری (مکانیک – حرارت و سیالات یا مکانیک – سیالات با تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهویه و تبرید یا مکانیک-جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات یا تاسیسات تبرید و سردخانه )
مکانیک – طراحی جامدات / مهندسی مکانیک (کاربردی) /تکنولوژی مکانیک / مکانیک – طراحی ماشین‌ها /تأسیسات مکانیک – سردخانه /مکانیک- ماشین‌های حرارتی / مکانیک (مکانیک ماشین‌ها)
 دبیری فنی مکانیک – حرارت / دبیری فنی – جامدات
مهندس عملی مکانیک
معادل کارشناسی مکانیک- حرارت و سیالات
تاسیسات برقی ۵۰۰ مهندسی تاسیسات برقی ساختمان * کارشناسی برق – الکترونیک /کارشناسی الکترونیک /کارشناسی برق – شبکه های انتقال و توزیع
۵۱۰ مرتبط با تاسیسات برقی ساختمان * تکنولوژی ( برق – قدرت یا برق – الکترونیک یا برق – شبکه‌های انتقال و توزیع یا برق – کنترل و ابزار دقیق یا برق – کنترل با برق – مخابرات ) / علمی کاربردی ( برق – قدرت یا برق – الکترونیک یا برق – شبکه های انتقال و توزیع یا برق – کنترل و ابزار دقیق یا برق – کنترل ) / فن آوری (برق – قدرت یا برق – الکترونیک یا برق شبکه های انتقال و توزیع یا برق – کنترل و ابزار دقیق یا برق – کنترل ) / کاربردی (برق – قدرت یا برق – الکترونیک یا برق شبکه های انتقال و توزیع یا برق – کنترل بر ابزار دقيق با برق – کنترل ) / برق (کاربردی) خارج کشور
برق – مخابرات / برق – کنترل / برق – کنترل و ابزار دقیق / برق – الکترونیک و مخابرات دریایی / تکنولوژی برفی خارج از کشور
دبیری فنی برق – قدرت/ دبیری فنی برق – الکترونیک
معادل برق – قدرت / معادل برق-الکترونیک
معماری ۶۱ مهندسی معماری * معماری
۱۱۰ مرتبط با مهندسی معماری * علمی کاربردی معماری/ تکنولوژی معماری / فن آوری معماری

 

فن آوری معماری – طراحی و نوسازی بافتهای فرسوده، /مرمت و احیای بنا های تاریخی

 

طراحی معماری داخلی / طراحی معماری درونی / طراحی معماری بیرونی / دبير فنی معماری
شهرسازی ۲۰۰ شهرسازی *  شهرسازی
شهرسازی-طراحی شهری * شهرسازی-طراحی شهری
شهرسازی-برنامه ریزی شهری * شهرسازی – برنامه ریزی شهری و برنامه ریزی شهری و منطقه ای /شهرسازی طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای / شهرسازی – برنامه ریزی منطقه ای
۲۱۰ مرتبط با شهرسازی * شهرسازی – مدیریت شهری

 

معماری منظر

 

شهرسازی – کارشناسی ارشد برنامه ریزی محیط یا محیط زیست
معادل کارشناسی شهرسازی (طراحی شهری یا برنامه ریزی شهری و منطقه ای

کارشناسی ارشد

۱-به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی‌توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۲-وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، دریافت پروانه /۲/ ۲۲ مورخ ۱۳ / ۲۰. به استناد نامه شماره ۲۶۳۶ اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های مرتبط با شهرسازی برای دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در هر یک از گرایش‌های مرتبط با شهرسازی با مدرك کارشناسی در رشته معماری بلامانع می‌باشد.

۳-دانش آموختگانی که با هرکدام از مدارك کارشناسی در زمینه رشته‌های عمران، شهرسازی، معماری، جامعه شناسی، جغرافیا، اقتصاد و رشته عمران- نقشه‌برداری وارد مقطع کارشناسی ارشد شهرسازی- برنامه ریزی شهری می‌شوند می‌توانند پس از گذرانیدن دروس جبرانی مندرج در بخشنامه‌های کمیسیون هم ارزی رشته‌ها، پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری دریافت نمایند.

۴-دریافت پروانه اشتغال به کار طراحی شهری فقط برای دارندگان مدرك تحصیلی کارشناسی ارشد طراحی شهری با کارشناسی در زمینه رشته‌های معماری و شهرسازی بلامانع می‌باشد.

۵-اشخاصی که دارای مدرك تحصیلی کارشناسی در گرایش‌های رشته عمران (که بتوانند با آن پروانه اشتغال بکار مهندسی در زمینه رشته عمران دریافت نمایند ) یا رشته عمران- نقشه‌برداری باشند و مدرك کارشناسی ارشد در رشته راه و ترابری یا حمل و نقل نیز دریافت نمایند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی رشته ترافیک را به عنوان صلاحیت دوم دریافت نمایند.

۶-از آنجائیکه به دارندگان مدارك تحصیلی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور با توجه به عدم تایید اینگونه مدارك توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، پروانه اشتغال به کار مهندسی تعلق نمی‌گیرد، لذا در صورت اخذ مدارك مورد تایید وزارت مذکور در مقاطع بالاتر نیز امکان دریافت پروانه، برای نامبردگان وجود ندارد.

۸-دریافت صلاحیت اجرا براي کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس از قبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی ،شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۹-تصدي برخی وظایف در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از قبیل عضویت در هیات مدیره مستلزم داشتن مدرك تحصیلی در رشته‌های اصلی می‌باشد.

۱۰-به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی‌توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۱۱-به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی‌تواند پروانه اشتغال در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۲-صدور پروانه اشتغال به کار با کد اصلی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد رشته‌های اصلی که با ارائه مدرک کارشناسی خود می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با صلاحیت طراحی و نظارت ( بدون محدودیت ) دریافت نمایند، بلامانع می‌باشد.

۱۳-تمدید پروانه اشتغال به کار برای افرادی که از قبل و به استناد مدرک کارشناسی ارشد پروانه دریافت کرده‌اند با همان کد و درهمان پایه قبلی، بالامانع می‌باشد، لازم به ذکر است ارتقا پایه پروانه اشتغال مطابق با ضوابط جدید می‌باشد.

فهرست عناوین رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان، تایید شده توسط کمیسیون هم ارزی تبصره ۲ ماده ۷ قانون، ضمیمه می‌گردد.

جدول شماره ۳

عنوان رشته اصلی عنوان مدارک دانشگاهی منطبق با رشته اصلی
معماری ۱- کارشناسی ارشد پیوسته معماری

۲- مهندسی یا کارشناسی پیوسته معماری

۳- کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری با کارشناسی مرتبط با معماری

۴- مهندسی ساختمان (معماری و تزئینات داخلی)(دانش آموختگان قبل سال ۱۳۵۲ دانشگاه علم و صنعت ایران).

۵-مهندسی معماری و تزئینات (دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۵۳ دانشگاه علم و صنعت ایران)

عمران ۱- کارشناسی ارشد پیوسته راه و ساختمان

۲- مهندسی با کارشناسی پیوسته عمران، عمران – عمران، عمران- سازه، عمران – ساختمان، سازه، ساختمان، راه و ساختمان

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته ساختمان سازی (مهندس عملی، دانش آموختگان بعد از بهمن ۱۳۷۵ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی)

تاسیسات مکانیکی -مهندسی یا کارشناسی پیوسته مکانیک (بدون گرایش)

۲-مهندسی یا کارشناسی پیوسته تهویه و تبرید، مکانیک – تاسیسات حرارتی، مکانیک سیالات، تاسیسات حرارتی و برودتی، حرارت و برودتی، حرارت و سیالات، تاسیسات حرارتی، مکانیک حرارت و سیالات، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، تاسیسات تهویه مطبوع.

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته الکترومانیک (مکانیک) دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۶۰

تاسیسات برقی ۱-مهندسی یا کارشناسی پیوسته برق (بدون گرایش)

۲-مهندسی یا کارشناسی پیوسته برق – قدرت، قدرت، الکترونیک، الکتروتکنیک، برق و الکترونیک، برق – الکترونیک، برق- شبکه های انتقال و توزیع

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته الکترومکانیک (برق) دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۶۰

شهرسازی ۱- کارشناسی پیوسته شهرسازی

۲- کارشناسی پیوسته شهرسازی – طراحی شهری

۳-کارشناسی پیوسته شهرسازی – برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – برنامه ریزی شهری.

۴- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته شهرسازی با مدرک کارشناسی اصلی یا مرتیط با معماری یا شهرسازی

۵- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته طراحی شهری با مدرک کارشناسی اصلی یا مرتبط با معماری یا شهرسازی

۶-کارشناسی ارشد ناپیوسته برنامه ریزی شهری، شهرسازی – برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – برنامه ریزی شهری، با کارشناسی اصلی یا مرتبط با شهرسازی با معماری یا عمران

نقشه‌برداری ۱- مهندسی یا کارشناسی پیوسته عمران – نقشه‌برداری

۲- مهندسی یا کارشناسی پیوسته نقشه‌برداری

۳- کارشناسی ارشد ناپیوسته نقشه‌برداری (گرایش‌های فتوگرامتری و ژئودزی) با کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی یا تکنولوژی نقشه‌برداری و کاردانی در رشته نقشه‌برداری.

ترافیک ۱- کارشناسی پیوسته ترافیک

۲- کارشناسی پیوسته برنامه ریزی حمل و نقل، حمل و نقل، حمل و نقل و ترافیک

۳- کارشناسی راه ترابری، راهسازی، راهداری

۴-کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی ترافیک با کارشناسی عمران – نقشه برداری.

۵- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی ترافیک با کارشناسی در رشته اصلی یا مرتبط با عمران

(جدول شماره ۲)

جدول عناوین رشته‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان

عنوان رشته اصلی عنوان مدارک دانشگاهی منطبق با رشته اصلی
معماری ۱- کارشناسی ارشد پیوسته معماری

۲- مهندسی یا کارشناسی پیوسته معماری

۳- کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری با کارشناسی مرتبط با معماری

۴- مهندسی ساختمان (معماری و تزئینات داخلی)(دانش آموختگان قبل سال ۱۳۵۲ دانشگاه علم و صنعت ایران).

۵-مهندسی معماری و تزئینات (دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۵۳ دانشگاه علم و صنعت ایران)

عمران ۱- کارشناسی ارشد پیوسته راه و ساختمان

۲- مهندسی با کارشناسی پیوسته عمران، عمران – عمران، عمران- سازه، عمران – ساختمان، سازه، ساختمان، راه و ساختمان

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته ساختمان سازی (مهندس عملی، دانش آموختگان بعد از بهمن ۱۳۷۵ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی)

تاسیسات مکانیکی -مهندسی یا کارشناسی پیوسته مکانیک (بدون گرایش)

۲-مهندسی یا کارشناسی پیوسته تهویه و تبرید، مکانیک – تاسیسات حرارتی، مکانیک سیالات، تاسیسات حرارتی و برودتی، حرارت و برودتی، حرارت و سیالات، تاسیسات حرارتی، مکانیک حرارت و سیالات، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، تاسیسات تهویه مطبوع.

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته الکترومانیک (مکانیک) دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۶۰

تاسیسات برقی ۱-مهندسی یا کارشناسی پیوسته برق (بدون گرایش)

۲-مهندسی یا کارشناسی پیوسته برق – قدرت، قدرت، الکترونیک، الکتروتکنیک، برق و الکترونیک، برق – الکترونیک، برق- شبکه های انتقال و توزیع

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته الکترومکانیک (برق) دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۶۰

شهرسازی ۱- کارشناسی پیوسته شهرسازی

۲- کارشناسی پیوسته شهرسازی – طراحی شهری

۳-کارشناسی پیوسته شهرسازی – برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – برنامه ریزی شهری.

۴- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته شهرسازی با مدرک کارشناسی اصلی یا مرتیط با معماری یا شهرسازی

۵- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته طراحی شهری با مدرک کارشناسی اصلی یا مرتبط با معماری یا شهرسازی

۶-کارشناسی ارشد ناپیوسته برنامه ریزی شهری، شهرسازی – برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – برنامه ریزی شهری، با کارشناسی اصلی یا مرتبط با شهرسازی با معماری یا عمران

نقشه‌برداری ۱- مهندسی یا کارشناسی پیوسته عمران – نقشه‌برداری

۲- مهندسی یا کارشناسی پیوسته نقشه‌برداری

۳- کارشناسی ارشد ناپیوسته نقشه‌برداری (گرایش‌های فتوگرامتری و ژئودزی) با کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی یا تکنولوژی نقشه‌برداری و کاردانی در رشته نقشه‌برداری.

ترافیک ۱- کارشناسی پیوسته ترافیک

۲- کارشناسی پیوسته برنامه ریزی حمل و نقل، حمل و نقل، حمل و نقل و ترافیک

۳- کارشناسی راه ترابری، راهسازی، راهداری

۴-کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی ترافیک با کارشناسی عمران – نقشه برداری.

۵- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی ترافیک با کارشناسی در رشته اصلی یا مرتبط با عمران

کمیسیون هم ارزی عمران 

۱-فارغ‌التحصیلان کارشناسی رشته مهندسی علمی – کاربردی عمران – تأسیسات آبی (یا ساختمان‌های آبی ) از دانشگاه شهید عباسپور در صورت ارائه مدرک تحصیلی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانند پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با مهندسی عمران دریافت نمایند.

۲-به فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ناپیوسته عمران – عمران ( بورسیه جهادسازندگی ) از دانشگاه صنعتی امیر کبیر با ارزشیابی معادل کارشناسی عمران، پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۴- به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در رشته عمران و یا ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان و یا عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران تعلق می‌گیرد.

۵-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی عمران – راهداری از دانشگاه علم و صنعت ایران پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت فقط نظارت در پایه ۳ تعلق می‌گیرد.

۶-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی عمران روستایی فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۷-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با عمران برای فارغ‌التحصیلان رشته علمی – کاربردی ساختمان و یا عمران بلامانع می‌باشد.

۸-به فارغ التحصیلان علمی – کاربردی ساختمان و یا عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران تعلق می‌گیرد.

۹-به فارغ التحصیلان کارشناسی عمران اجرایی فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد

۱۰-صدور پروانه اشتغال به کار شهر سازی – برنامه ریزی شهری دارندگان مدرک تحصیلی عمران – نقشه برداری با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری در صورت گذرانیدن واحدهای ذکر شده برای رشته عمران، بلامانع می‌باشد.

۱۱-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با عمران برای به فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های عمران و یا ساختمان بلامانع می‌باشد.

۱۲-به فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی و آبادانی روستا از مؤسسه آبادانی و توسعه روستاها و یا دانشگاه شهید بهشتی فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت حداکثر تا پایه سه تعلق می‌گیرد.

۱۳-فارغ التحصیلان رشته خط و ابنیه و یا خط و سازه‌های ریلی از دانشگاه علم و صنعت ایران می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت حداکثر پایه سه بدون امکان ارتقاء، دریافت نماید.

۱۴-به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی عمران – راه، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات، حداکثر تا پایه سه تعلق می‌گیرد.

۱۵-به فارغ التحصیلان کارشناسی آبادانی و توسعه روستاها و کارشناسی مدیریت پروژه و کارشناسی خط و ابنیه که با مدرک کارشناسی پروانه مرتبط با مهندسی عمران با صلاحیت محدود ( فقط نظارت در حد پایه ۳ ) تعلق می‌گیرد، در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد سازه و زلزله فقط می توانند نسبت به ارتقاء پایه صلاحیت نظارت خود اقدام نمایند.

۱۶-به فارغ التحصیلان رشته مدیریت و آبادانی روستا هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی عمران و اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۷-به فارغ التحصیلان رشته مدیریت و آبادانی روستا و رشته مهندسی مدیریت پروژه، پروانه اشتغال به کار مهندسی عمران اعمم از اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد

۱۸-به رشته‌های مهندسی عمران خاک پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت، اجرا و محاسبات بدون محدودیت تعلق می‌گیرد

۱۹-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحيت فقط نظارت حداکثر پایه ۳ برای فارغ التحصیلان رشته کارشناسی مدیریت پروژه بلامانع است.

۲۰-به فارغ التحصیلان رشته عمران – خاک پروانه اشتغال به کار با کد اصلی تعلق می‌گیرد.

۲۱-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری برای دارندگان مدرک تحصیلی علمی – کاربردی نقشه‌برداری و یا مهندسی تکنولوژی نقشه‌برداری بلامانع است.

۲۲-دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته عمران – عمران و کارشناسی ارشد در رشته ترافیک یا راه و ترابری و یا برنامه‌ریزی حمل و نقل می‌توانند علاوه بر پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته عمران، صلاحیت رشته ترافیک با درج در ظهر پروانه خود دریافت نمایند.

۲۳-به طور کلی، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته می‌توانند در صورت داشتن مدرک کاردانی قبل از ورود به مقطع کارشناسی، در آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کنند و پروانه فعالیت حرفه‌ای خود را دریافت کنند.

۲۴-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی عمران- آب و فاضلاب، عمران – سد و شبکه، جریه راه آهن و شیمی صنایع گاز، به عنوان رشته و محتوای علمی آموزشی، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

۲۵-فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی اجرایی عمران، فقط می‌توانند در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا، پروانه اشتغال به کار دریافت کنند.

۲۶-فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی عمران- راه، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات، حداکثر تا پایه سه تعلق بگیرند.

۲۷-به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد در هر یک از گرایش‌های عمران که مدرک کارشناسی آنها در رشته عمران یا مرتبط با آن نباشد، با توجه به عدم ارتباط بیش از ۷۰٪ محتوای علمی و آموزشی آنها با رشته اصلی کارشناسی مهندسی عمران هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با عمران تعلق نمی‌گیرد.

۲۸-دریافت صلاحیت اجرا براي کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس از قبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی ،شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۲۹-دانش آموختگانی که با هرکدام از مدارك کارشناسی در زمینه رشته‌های عمران، شهرسازی، معماری، جامعه شناسی، جغرافیا، اقتصاد و رشته عمران- نقشه‌برداری وارد مقطع کارشناسی ارشد شهرسازی- برنامه ریزی شهری می‌شوند می‌توانند پس از گذرانیدن دروس جبرانی مندرج در بخشنامه‌های کمیسیون هم ارزی رشته‌ها، پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری دریافت نمایند.

۳۰-به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی ناپیوسته عمران تکنولوژی، علمی کاربردی و….)، در صورتیکه حداقل یک درس و حداکثر سه درس از دروس طراحی معماری، تاسیسات مکانیکی و برقی، اصول مبانی شهرسازی را نگذرانیده باشند، پروانه مرتبط با صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و محاسبات حداکثر تا پایه ۳ تعلق می‌گیرد

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها

جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی عمران

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ ریاضی عمومی ۱ ۱۵ سازه‌های بتن آرمه ۲
۲ ریاضی عمومی ۲ ۱۶ پروژه بتن آرمه
۳ معادلات دیفرانسیل ۱۷ سازه‌های فولادی ۱
۴ رسم فنی و نقشه کشی ساختمان ۱۸ سازه‌های فولادی ۲
۵ نقشه برداری و عملیات ۱۹ پروژه سازه‌های فولادی
۶ مصالح ساختمانی و آزمایشگاه ۲۰ زمین شناسی مهندسی
۷ تکنولوژی بتن و آزمایشگاه ۲۱ مکانیک خاک 

 

۸ اصول و مبانی معماری و شهرسازی ۲۲ آزمایشگاه مکانیک خاک
۹ استاتیک ۲۳ مهندسی پی
۱۰ دینامیک ۲۴ روشهای اجرایی ساختمان
۱۱ مقاومت مصالح ۲۵ متره و برآورد پروژه
۱۲ تحلیل سازه ها ۱ ۲۶ طراحی معماری
۱۳ تحلیل سازه ها ۲ ۲۷ تأسیسات مکانیکی و برقی
۱۴ سازه های بتن آرمه ۱ ۲۸ بارگذاری
۲۹ اصول مهندسی زلزله

کمیسیون هم ارزی معماری شهرسازی

۱-به استناد رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در دادنامه ۵۹۴ الی ۶۶۳ مورخ ۱۳۹۵/۹/۲، مندرج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۶، امکان صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی از زمان صدور رای هیات عمومی یاد شده ) (۱۳۹۵/۹/۲)، برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته شهرسازی برنامه‌ریزی شهری که دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های جغرافیا جامعه شناسی علوم اجتماعی و اقتصاد باشند وجود ندارد.

۲-صدور پروانه اشتغال به کار رشته شهرسازی برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در زمینه رشته های عمران، معماری و شهرسازی با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط در قانون یاد شده و آیین‌نامه اجرایی آن، بلامانع است.

۳-با توجه به اینکه رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مشمول، بدو، تصویب و عطف به ماسبق نمی‌باشد، لذا تمدید و ارتقاء پایه پروانه اشتغال به کار اشخاصی که قبل از تاریخ مذکور و مطابق بخشنامه شماره ۶۸۶۹۳/۴۳۰ مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۴ پروانه اشتغال به کار دریافت نموده‌اند با رعایت سایر مقررات مربوط در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی آن، بلامانع است.

۴-صدور پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری برای دارندگان مدرک تحصیلی عمران – نقشه برداری با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری بلامانع می باشد.

۵-دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته شهرسازی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد شهرسازی با گرایش طراحی شهری فقط با مدرک کارشناسی در زمینه رشته معماری یا شهرسازی امکان پذیر می‌باشد.

۶-فارغ التحصیلان رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی شهرسازی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۷-ارتقاء پایه دارندگان پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری، با مدرک تحصیلی کارشناسی جغرافیا، اقتصاد، علوم اجتماعی، در صورتیکه در سنوات گذشته و به استناد مدرک کارشناسی ارشد پروانه دریافت نموده‌اند تنها در صورت گذرانیدن دروس مشخص شده در بند ۲۶ امکان پذیر می‌باشد

۸-رشته طراحی و برنامه ریزی شهری و همچنین رشته برنامه ریزی منطقه‌ای با رشته برنامه ریزی شهری مطابقت دارد.

۹-به دارندگان مدرک کارشناسی مهندسی فضای سبز از دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان تعلق نمی‌گیرد

۱۰-به دارندگان مدارک تحصیلی مرتبط با معماری با کارشناسی ارشد مهندسی معماری، کد اصلی معماری تعلق می‌گیرد.

۱۱-در اجرای رای هیات عمومی محترم دیوان عدالت اداری در دادنامه شماره ۵۹۴ الی ۶۶۳ مورخ ۰۲/۰۹/۱۳۹۵ صدور پروانه اشتغال به کار رشته شهرسازی برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی مهندسی عمران، معماری و شهرسازی با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط در قانون یاد شده و آیین نامه اجرایی آن، بلامانع است. این مصوبه جایگزین بند ۲۶ مصوبه کمیسیون مذکور ابلاغی به شماره ۴۳۰/ ۶۸۶۹۳ مورخ ۰۱/۱۱/۱۳۹۱ شده است.

۱۲-رشته کارشناسی فن آوری معماری و اماکن ورزشی، مرتبط با مهندسی معماری می‌باشد.

۱۳-فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته شهرسازی – برنامه ریزی شهری که دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های شهرسازی، معماری، عمران، جغرافيا، جامعه شناسی ( علوم اجتماعی ) و اقتصاد باشند، در صورت گذرانیدن حداقل دروس الزامی پیش نیاز مطابق جدول پیوست بخشنامه شماره ۹۰/۴۳۰/۸۶۵۵۳۸ مورخ ۲۱/۹/۹۰، می‌توانند پروانه اشتغال به کار شهرسازی دریافت نمایند.

تبصره: چنانچه اشخاص مذکور طی دوران تحصیل موفق به گذرانیدن این دروس نشده باشند، می‌توانند نسبت به گذراندن دروس کسری در یکی از دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس تهران، تبریز، شیراز، اصفهان و فردوسی مشهد و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات اقدام نمایند.

۱۴-در خصوص بررسی و تعیین وضعیت صدور پروانه اشتغال به کار فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته معماری، محتوای آموزشی دروس ذیل یکسان می‌باشد :

– هندسه کاربردی= هندسه مناظر و مزایا = هندسه ترسیمی پرسپکتیو = هندسه ۱

– بیان معماری  = درک و بیان = تمرین‌های معماری

– ریاضیات و آمار =  ریاضی ۱ و ۲

– تاسیسات الکترونیکی و نور و صدا = تنظیم شرایط محیطی ۱

– تاسیسات مکانیکی = تنظیم شرایط محیطی ۲

– مقاومت مصالح و سازه‌های فلزی = سازه‌های فلزی

– متره و برآورد  =  برآورد

– مقدمات طراحی معماری ۱ و ۲  =  آشنایی با طراحی معماری ۱ و ۲  =  ساخت و ارائه ۱ و ۲  =  درک و بیان۱ و ۲

– مصالح ساختمانی  =  شناخت مواد و مصالح

–  ساختمان ۱و ۲ = عناصر جزئیات ۱و۲

– طرح فنی = طرح فنی ساختمان

ضمنا در صورتیکه دانشگاه مرجع صدور مدرک تحصیلی، نامه‌ای مبنی بر مطابقت محتوای دروس گذرانیده شده با دروس مصوب در کمسیون هم ارزی رشته معماری صادر نماید، پس از تایید در کمسیون مذکور ملاک عمل می‌باشد.

۱۵-چنانچه دارندگان مدارک تحصیلی ناپیوسته تکنولوژی و یا علمی – کاربردی در رشته‌های اصلی کلیه واحدهای مندرج در جدول ریز نمرات مصوت کمیسیون هم ارزی را در رشته خود به صورت کامل گذرانیده باشند ( تصویر پیوست‌های شماره ۱ تا ۵)، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی و یا محاسبات حداکثر تا پایه ۲ دریافت نمایند. لازم به ذکر است منظور از واحدهای گذرانیده شده در طول زمان تحصیل، تنها واحدهای اصلی آن رشته می‌باشد و واحدهای بدون اثر، قابل قبول نمی‌باشد. تذکر : مطابق بخشنامه شماره ۴۰۰/د/۶۸۰  مورخ ۲۸/۴/۹۰  فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی – کاربردی معماری که دارای مدرک کاردانی در رشته اصلی معماری می‌باشند، در صورتیکه کلیه واحدهای مندرج در جدول رشته معماری را گذرانیده باشند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت و طراحی برحسب سنوات دریافت نمایند.

۱۶-دریافت صلاحیت اجرا برای کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس ازقبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی، شیوه‌نامه‌ها

۱۷-دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته شهرسازی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد شهرسازی با گرایش طراحی شهری فقط با مدرک کارشناسی در رشته معماری یا شهرسازی امکان پذیر می‌باشد.

۱۸-رشته طراحی و برنامه‌ریزی شهری و همچنین رشته برنامه‌ریزی منطقه‌ای با رشته برنامه‌ریزی شهری مطابقت دارد.

۱۹-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با معماری برای فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی – کاربردی معماری و مهندسی تکنولوژی معماری و کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بلامانع می‌باشد.

۲۰-به فارغ التحصیلان کارشناسی مدیریت شهری هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با معماری تعلق نمی‌گیرد.

۲۱-وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، دریافت پروانه /۲/ ۲۲ مورخ ۱۳ / ۲۰. به استناد نامه شماره ۲۶۳۶ اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های مرتبط با شهرسازی برای دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در هر یک از گرایش‌های مرتبط با شهرسازی با مدرك کارشناسی در رشته معماری بلامانع می‌باشد

۲۲-پیرو ابلاغ بخشنامه شماره ۹۰/۶۳۰/۸۸۹۰ مورخ ۱۱/۳/۹۰ در خصوص بند ۲۰ بخشنامه مذکور به اطلاع می‌رساند، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی – کاربردی معماری که دارای پروانه اشتغال به کار کاردانی در رشته اصلی معماری می‌باشند و واحدهای گذرانده شده ایشان در مقطع کارشناسی، مطابق جدول شماره ۶ پیوست بخشنامه شماره ۶۹۳۸۳/۲۰ مورخ ۲۹/۹/۱۳۸۸ می‌باشد، می‌توانند پروانه اشتغال به کار با حدود صلاحیت طراحی و نظارت بر حسب سنوات با رعایت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرایی آن دریافت نمایند.

۲۳-دریافت صلاحیت اجرا برای کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس ازقبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی، شیوه نامه‌ها وبخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۲۴-دریافت پروانه اشتغال به کار طراحی شهری فقط برای دارندگان مدرك تحصیلی کارشناسی ارشد طراحی شهری با کارشناسی در زمینه رشته‌های معماری و شهرسازی بلامانع می‌باشد.

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی معماری

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ هندسه کاربردی با هندسه ترسیمی 

 

۱۵ متره و برآورد
۲ بیان معماری ۲ با تمرین معماری ۱۶ مدیریت و تشکیلات کارگاه
۳ ریاضیات و آمار ۱۷ مصالح ساختمانی با شناخت مواد
۴ مقدمات طراحی معماری ۱ یا ساخت و أرانه ۱ ۱۸ ساختمان ۱ یا عناصر ۱ 

 

۵ مقدمات طراحی معماری ۲ یا ساخت و  ارائه ۲ ۱۹ روستا ۱ 

 

۶ مبانی نظری معماری ۲۰ ساختمان ۲ و گزارش کارگاه با عناصر ۲
۷ آشنایی با معماری جهان ۲۱ طرح معماری ۱
۸ آشنایی با معماری اسلامی ۲۲ طرح معماری ۲
۹ آشنایی با معماری معاصر ۲۳ طرح معماری ۳
۱۰ تأسیسات الکترونیکی و نور و صدا ۲۴ طرح معماری ۴
۱۱ تأسیسات مکانیکی ۲۵ طرح معماری ۵
۱۲ ایستایی ۲۶ طرح فنی
۱۳ مقاومت مصالح و سازه های فلزی ۲۷ طرح نهایی
۱۴ سازه های بتنی ۲۸ جمع كل 

 

کمیسیون هم ارزی تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان

۱-به فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی طراحی و نقشه کشی صنعتی پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۲-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – مکانیک طراحی ماشین‌ها از دانشگاه علم و صنعت ایران پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تأسیسات مکانیکی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – کشتی سازی پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۴-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – مهندسی دریا، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۵-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – نیروگاه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۶-به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – ساخت و تولید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۷-به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی شیمی – طراحی فرآیندها، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۸-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – اتومکانیک پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۹-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی – صنایع پالایش – پتروشیمی گاز، پروانه در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۰-به فارغ التحصیلان رشته الکترومکانیک – صنایع مکانیک، پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۱-به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – تخریب مواد، پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۱۲- فارغ التحصیلان کارشناسی پیوسته مهندسی برق شبکه‌های انتقال و توزیع در صورت ارائه مدرک تحصیلی مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فن آوری می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی ساختمان دریافت نمایند.

۱۳-به فارغ التحصیلان رشته کارشناسی مهندسی پزشکی بیوالکتریک یا بیومکانیک پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی ساختمان یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۴-به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی مخابرات گرایش انتقال یا سوئیچ ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۵-به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی رباتیک ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۶- به فارغ التحصیلان رشته کنترل – ساخت و تولید ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۷-به فارغ التحصیلان کارشناسی رشته کنترل گرایش فرآیند، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۸-به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی‌تواند پروانه اشتغال در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۹- دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی اعم از پیوسته یا ناپیوسته که مطابق با ضوابط ابلاغی موفق به دریافت پروانه اشتغال به کار مرتبط شده‌اند، در صورت اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان همسان با رشته کارشناسی، می‌تواند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آئین نامه اجرایی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی (محاسبات) حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند.

۲۰-تمدید پروانه اشتغال به کار برای افرادی که از قبل و به استناد مدرک کارشناسی ارشد پروانه دریافت کرده‌اند با همان کد و درهمان پایه قبلی، بالامانع می‌باشد، لازم به ذکر است ارتقا پایه پروانه اشتغال مطابق با ضوابط جدید می‌باشد.

به فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته مهندسی کنترل و ابزار دقیق ( تکنولوژی یا علمی – کاربردی و یا … ) پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تأسیسات برقی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۲۱-فهرست عناوین رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان، تایید شده توسط کمیسیون هم ارزی تبصره ۲ ماده ۷ قانون، ضمیمه می‌گردد.

۲۲-کد رشته و حدود صلاحیت فارغ‌التحصیلان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، براساس اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ التحصیلی و با رعایت بند “الف” ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر ضوابط مربوطه، تعیین می‌شود.

۲۳-به دارندگان مدرک تحصیلی جریه راه آهن، با توجه به عنوان مدرک تحصیلی هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۲۴-به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی ناپیوسته عمران تکنولوژی، علمی کاربردی و….)، در صورتیکه حداقل یک درس و حداکثر سه درس از دروس طراحی معماری، تاسیسات مکانیکی و برقی، اصول مبانی شهرسازی را نگذرانیده باشند، پروانه مرتبط با صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و محاسبات حداکثر تا پایه ۳ تعلق می‌گیرد.

۲۵-در خصوص فارغ التحصیلان رشته مکانیک بدون گرایش می‌باشند، فارغ التحصیلان مذکور چنانچه واحدهای مشخص شده در جدول ( تصویر پیوست شماره ۴) را گذرانیده باشند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی دریافت نمایند. و اشخاصی که تا پایان سال ۹۲ فارغ التحصیل خواهند شد، چنانچه واحدهای جدول مذکور را نگذرانند، جهت دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی می‌توانند واحدها را در دانشگاه‌های سراسری مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری بگذرانند.

۲۶-به فارغ‌التحصیلان تکنولوژی طراحی و نقشه‌کشی صنعتی، پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی و یا در رشته مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد

۲۷-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک – تهویه و تبرید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات مکانیکی ساختمان تعلق می‌گیرد.

۲۸-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک – تأسیسات حرارتی و برودتی پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات مکانیکی ساختمان تعلق می‌گیرد.

۲۹-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی جریه راه آهن پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تأسیسات مکانیکی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳۰-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته ( علمی کاربردی ، تکنولوژی و … ) مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳۱-به فارغ التحصیلان مکانیک – تست مخرب مواد، پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی و یا در رشته مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۳۲-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته رشته مهندسی الکترونیک همانند رشته مهندسی برق – قدرت پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان تعلق می‌گیرد. شایان ذکر است پایه پروانه اشتغال به کار در بخش صلاحیت طراحی پایه ۳ و برای اشخاصی که دارای صلاحیت طراحی بوده‌اند، همان پایه طراحی مندرج در پروانه اشتغال به کار قبلی نامبردگان می‌باشد و جهت ارتقاء پایه باید مطابق ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون مذکور عمل شود.

۳۳-فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته مهندسی شبکه‌های انتقال و توزیع در صورت ارائه مدرک تحصیلی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی ساختمان دریافت نمایند.

۳۴-به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی مهندسی پزشکی (بیوالکتریک ) پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی یا مرتبط با آن ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

۳۵-فارغ‌التحصیلان مهندسی کاربردی برق – قدرت از دانشگاه صنعت نفت آبادان در صورت تایید مدارک تحصیلی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی ساختمان دریافت نمایند

۳۶-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی برق گرایش الکترونیک و مخابرات دریایی، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تاسیسات برقی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳۷-دارندگان مدرک تحصیلی در رشته‌های مرتبط با تاسیسات مکانیکی و یا برقی ساختمان که جهت دریافت صلاحیت طراحی توسط کمیسیون هم ارزی رشته‌ها مجوز گذراندن کسری واحدها دریافت نموده‌اند، می‌بایست تا پایان سال تحصیلی ۹۲-۹۳ باید واحدهای معرفی شده را بگذرانند، در غیر این صورت صلاحیت طراحی به اشخاص مذکور تعلق نمی‌گیرد.

۳۸-به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته شبکه‌های انتقال و توزیع ( علمی – کاربردی ، تکنولوژی و … ) پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تأسیسات برقی ساختمان تعلق می‌گیرد

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی تأسیسات مکانیکی ساختمان ( کد ۰۴)

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ ریاضی ۱ ۱۵ مکانیک سیالات ۱
۲ ریاضی ۲ ۱۶ مکانیک سیالات ۲
۳ برنامه سازی کامپیوتر ۱۷ آزمایشگاه مکانیک سیالات
۴ شیمی عمومی ۱۸ انتقال حرارت ۱
۵ فیزیک ۱ و آزمایشگاه ۱۹ کنترل اتوماتیک
۶ فیزیک ۲ و آزمایشگاه ۲۰ توربو ماشین
۷ ریاضی مهندسی ۲۱ آزمایشگاه انتقال حرارت
۸ نقشه کشی صنعتی ۱ ۲۲ حرارت مرکزی و تهویه مطبوع
۹ استاتیک ۲۳ انتقال حرارت ۲
۱۰ مقاومت مصالح ۱ ۲۴ تاسیسات گاز رسانی با سوخت احتراق
۱۱ علم مواد ۲۵ تاسیسات بهداشتی ساختمان یا سیستمهای انتقال آب
۱۲ ترمودینامیک ۱ ۲۶ طراحی سیستمهای تبرید و سردخانه
۱۳ ترمودینامیک ۲ ۲۷ پروژه تخصصی تاسیساتی
۱۴ آزمایشگاه ترمودینامیک

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی تاسیسات برقی ساختمان (کد ۰۵) – جدول اصلاح شده

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ فیزیک ۲( الكتریسیته و مغناطیس) ۱۸ آزمایشگاه ماشین الکتریکی ۱
۲ آزمایشگاه فیزیک ۲ ۱۹ تجزیه و تحلیل سیستم ها
۳ کارگاه عمومی یا رسم فنی ۲۰ بررسی سیستم های قدرت ۱
۴ زبان تخصصی ۲۱ مخابرات ۱
۵ نقشه کشی صنعتی ۲۲ پروژه کارشناسی
۶ برنامه سازی کامپیوتر ۲۳ کار آموزی
۷ آمار و احتمالات مهندسی ۲۴ الکترونیک صنعتی
۸ کارگاه برق ۲۵ حفاظت و رله ها با تکنیک پالس
۹ مدارهای الکتریکی ۱ ۲۶ بررسی سیستم های قدرت ۲ یا میکرو پروسورها
۱۰ مدارهای الکتریکی ۲ ۲۷ ماشینهای الکتریکی ۳ یا فیزیک الکترونیک
۱۱ اندازه گیری الکتریکی ۲۸ تأسیسات الکتریکی یا الکترونیک ۳
۱۲ آزمایشگاه اندازه گیری و مدار ۲۹ آزمایشگاه ماشین الکتریکی ۲ یا آز الکترونیک ۲
۱۳ الكترومغناطیس
۱۴ الکترونیک ۱
۱۵ آزمایشگاه الکترونیک ۱
۱۶ ماشینهای الکتریکی ۱

کمیسیون هم ارزی ترافیک

۱-دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی در زمینه رشته عمران – عمران با کارشناسی ارشد در رشته ترافیک یا راه و ترابری و یا برنامه ریزی حمل و نقل می‌توانند علاوه بر پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته عمران ، صلاحیت رشته ترافیک با درج در ظهر پروانه خود دریافت نمایند.

۲-به فارغ التحصیلان رشته کارشناسی مهندسی عمران – نقشه‌برداری با کارشناسی ارشد عمران برنامه‌ریزی حمل و نقل، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی ترافیک تعلق می‌گیرد.

۳-اشخاصی که دارای مدرك تحصیلی کارشناسی در گرایش‌های رشته عمران (که بتوانند با آن پروانه اشتغال بکار مهندسی در زمینه رشته عمران دریافت نمایند ) یا رشته عمران- نقشه‌برداری باشند و مدرك کارشناسی ارشد در رشته راه و ترابری یا حمل و نقل نیز دریافت نمایند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی رشته ترافیک را به عنوان صلاحیت دوم دریافت نمایند

کمیسیون هم ارزی نقشه برداری

۱-به دارندگان مدارک تحصیلی مرتبط با نقشه برداری با کارشناسی مهندسی ژئودزی یا فتوگرامتری، پروانه اشتغال به کار اصلی نقشه برداری تعلق می‌گیرد.

۲-به فارغ التحصیلان کارشناسی در زمینه رشته نقشه برداری با کارشناسی ارشد در زمینه رشته ترافیک، علاوه بر پروانه اشتغال در رشته نقشه برداری، صلاحیت رشته ترافیک نیز در ظهر پروانه اشتغال مذکور اضافه می‌گردد.

۳- به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی و تکنولوژی نقشه‌برداری با کاردانی نقشه‌برداری با توجه به کامل بودن لیست دروس مصوب کمیسیون هم‌ارزی رشته‌ها برای رشته مذکور، پروانه اشتغال به کار مرتبط با نقشه‌برداری با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی تا پایه ۲ تعلق می‌گیرد.

حدود صلاحیت مهندسان در رشته‌های مرتبط با نقشه‌برداری به شرح ذیل می‌باشد :

– فقط ردیف ۱و۳ از جدول شماره ۱۷ و ردیف‌های ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و ۶ و ۸ و ۱۰ و ۱۱ از جدول شماره ۱۵ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان.

لازم به ذکر است کلیه شرح وظایف جداول مذکور برای مهندسان رشته اصلی نقشه‌برداری، بلا مانع می‌باشد.

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته ها

جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی نقشه برداری

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ ریاضی ۱ ۱۹ نقشه برداری ۲
۲ ریاضی ۲ ۲۰ نقشه برداری ژئودتیک
۳ معادلات دیفرانسیل ۲۱ نقشه برداری مسیر
۴ برنامه نویسی کامپیوتر ۲۲ نقشه برداری زیرزمینی
۵ نقشه برداری و عملیات ۲۳ فتوگرامتری ۱
۶ آمار و احتمالات مهندسی ۲۴ فتوگرامتری ۲
۷ فیزیک ۱ ۲۵ فتوگرامتری ۳
۸ فیزیک ۲ ۲۶ فتوگرامتری ۴
۹ ریاضی مهندسی ۲۷ ژئودزی ۱
۱۰ هندسه دیفرانسیل ۲۸ ژئودزی ۲ و محاسبات
۱۱ تئوری خطاها ۲۹ نجوم ژئودزی
۱۲ سرشکنی ۳۰ ژئودزی فیزیک
۱۳ الکترونیک طولیاب ۳۱ ماهواره‌ای ژئودزی
۱۴ زمین شناسی ۳۲ کارتوگرفی اتوماتیک
۱۵ استاتیک و مقاومت مصالح ۳۳ کاداستر ۱
۱۶ راهسازی ۳۴ هیدروگرافی
۱۷ مبانی کارتوگرافي
۱۸ نقشه برداری ۱

انتشارات نوآور 

ناشر تخصصی کتاب های نظام مهندسی

3,584 نظر در مورد «کمیسیون هم ارزی نظام مهندسی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • با سلام. من با مدرک کارشناسی مهندسی پروژه، نظارت پایه ۳ دارم و ارشد و دکتری عمران- سازه دریایی- از دانشگاه درجه یک. با توجه به اینکه فی الحال مهندسی پروژه در لیسانس نمیتواند پروانه ی نظام بگیرد آیا میتونم برای ارتقای پایه اقدام کنم؟

 • سلام،
  من با مدرک پایه دیپلم کارودانش ساختمان، مدرک کاردانی کارهای عمومی ساختمان را سال ۱۳۸۲ اخذ کردم و سال ۱۴۰۲ با مدرک پایه پیش دانشگاهی علوم ریاضی که داشتم، کارشناسی پیوسته مهندسی عمران رو گرفتم که طبق قانون نظام مهندسی باید سه سال برای امتحان پایه پروانه صبر کنم.
  قبلا یک قانونی بود بابت اینکه به ازای هر پنج سال از زمان اخذ مدرک کاردانی، یک سال از اون سه سال کم میشه و تا دو تا پنج سال یعنی حداکثر ده سال قابل محاسبه است یعنی دو سال کمتر باید صبر کنم برای امتحان پایه اشتغال یعنی یک سال دیگه (و نه سه سال ) می تونم امتحان بدم، آیا اون قانون هنوز پابرجاست؟؟؟
  و اگر هست، ماده قانونی قابل استناد رو امکان داره اطلاع رسانی بفرمایید.
  ممنون میشم.

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، با توجه به اینکه شما برای شرکت در آزمون و اخذ پروانه از مدرک کارشناسی پیوسته جدید دارین استفاده میکنید دقیقا مشخص نیست که میتوانید از سوابق کاردانی هم استفاده کنید یا خیر… برای اطلاع بیشتر توصیه میشود حتما از سازمان نظام مهندسی استان پیگیری نمایید. موفق باشید.

 • سلام،
  من با مدرک پایه دیپلم کارودانش ساختمان، مدرک کاردانی کارهای عمومی ساختمان را سال ۱۳۸۲ اخذ کردم و سال ۱۴۰۲ با مدرک پایه پیش دانشگاهی علوم ریاضی که داشتم، کارشناسی پیوسته مهندسی عمران رو گرفتم که طبق قانون نظام مهندسی باید سه سال برای امتحان پایه پروانه صبر کنم.
  قبلا یک قانونی بود بابت اینکه به ازای هر پنج سال از زمان اخذ مدرک کاردانی، یک سال از اون سه سال کم میشه و تا دو تا پنج سال یعنی حداکثر ده سال قابل محاسبه است یعنی دو سال کمتر باید صبر کنم برای امتحان پایه اشتغال یعنی یک سال دیگه (و نه سه سال ) می تونم امتحان بدم، آیا اون قانون هنوز پابرجاست؟؟؟
  و اگر هست، ماده قانونی قابل استناد رو امکان داره اطلاع رسانی بفرمایید.
  ممنون میشم.

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، با توجه به اینکه شما برای شرکت در آزمون و اخذ پروانه از مدرک کارشناسی پیوسته جدید دارین استفاده میکنید دقیقا مشخص نیست که میتوانید از سوابق کاردانی هم استفاده کنید یا خیر… برای اطلاع بیشتر توصیه میشود حتما از سازمان نظام مهندسی استان پیگیری نمایید. موفق باشید.

 • سلام
  با مدرک ارشد عمران سازه و رشته کاردانی و کارشناسی غیر مرتبط با رشته های عمران و ساختمان، آیا می توان در آزمون نظام مهندسی شرکت کرد و پروانه نظارت گرفت؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، لطفا گرایش دقیق کارشناسی رو هم بفرمایید. به احتمال زیاد امکان شرکت در آزمون محاسبات را ندارید. برای اطلاع دقیق تر نیز میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید. و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • با عرض سلام. من دارای مدرک کاردانی مکانیک گرایش ماشین آلات از دانشگاه شهید چمران اهواز و کارشناسی مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد اهواز هستم. آیا میتونم پروانه اشتغال نظام مهندسی بگیرم

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی وجود ندارد، و احتمالا شاید بتوانید پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد “تبدیل انرژی” در آزمون نظارت شرکت کنید. توصیه میشود برای اطلاع دقیق تر به اداره راه و شهرسازی نیز مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • منوچهر شیخی می‌گوید:

  سلام
  من کاردانی برق صنعتی
  کارشناسی مهندسی تکنولوژی مخابرات انتقال دارم
  میتوانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام با توجه به کمیسیون هم ارزی :
   به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه، پروانه اشتغال به کار مهندسی عمران اعمم از اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد. به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد .

 • ناشناس می‌گوید:

  سلام وقت بخیر ؛با مدرک کاردانی شهرسازی(دانشگاه علمی کاربردی)و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران (دانشگاه آزاد)میشه تو آزمون نظارت و اجرای عمران شرکت کرد یا نه ممنونم

 • سلام من گرفتن هر سه پروانه با کارشناسی پیوسته عمران دانشگاه ازاد راحت تره یا کاردنی وکارشناسی ناپیوسته دانشکده فنی و اینکه کارشناسی ناپیوسته دانشکده فنی حرفه ای میتونه هر سه پروانه طراحی نظارت و اجرا رو بگیره؟لطفا راهنمایی کنید

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، به طور کلی اخذ پروانه بستگی به رشته و گرایش دارد، رشته و گرایش کاردانی و کارشناسی رو بفرمایید تا بیشتر راهنمایی کنیم.
   و اینکه شما در نهایت ۳ سال بعد از اخذ کارشناسی مجاز به شرکت در آزمون هستید. برای اطلاع بیشتر میتوانید با مشاوران ما در دفتر نشرنوآور تماس بگیرین

 • سلام و وقت بخیر ،بنده با کارشناسی جغرافیا و ارشد شهرسازی-برنامه ریزی شهری میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم و پروانه بگیرم؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی :
   ۲۹-دانش آموختگانی که با هرکدام از مدارك کارشناسی در زمینه رشته‌های عمران، شهرسازی، معماری، جامعه شناسی، جغرافیا، اقتصاد و رشته عمران- نقشه‌برداری وارد مقطع کارشناسی ارشد شهرسازی- برنامه ریزی شهری می‌شوند می‌توانند پس از گذرانیدن دروس جبرانی مندرج در بخشنامه‌های کمیسیون هم ارزی رشته‌ها، پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری دریافت نمایند. میتوانید در آزمون شهرسازی شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر من کاردانی عمران از دانشگاه فنی و حرفه ای گرفتم و الان در دانشگاه آزاد کارشناسی ناپیوسته مهندسی حرفه ای معماری میخونم سوالم اینه که بعد از اتمام دوره کارشناسی من برای گرفتن پروانه نظارت و اجرا مشکلی پیش میاد یا نه و حدود صلاحیت ها فرقی میکنه یعنی تا پایه چند پروانه نظام میتونم اقدام کنم؟

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام وقت بخیر بنده رشته کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران تحصیل کردم و پروانه نظارت و اجرا رو اخذ کردم سوالم اینه که بعد گرفتن ارشد زلزله که در شرف دفاع هستم برای آزمون محاسبات که فک کنم تا پایه دو میتونم ارتقا بدم باید دو سال صبر کنم یا بلافاصله میتونم برای پروانه اقدام کنم؟یعنی مثل شرایط کارشناسی که سه سال سنوات میخواد ارشد دو سال نوشته

 • محمد زمانی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر ، من کاردانی معماری داخلی دارم می‌خواستم کارشناسی ناپیوسته مهندسی معماری شرکت کنم من می‌توانم بعد از دریافت مدرک مهر طراحی ، نظارت و اجرای معماری را بگیرم

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بحیر ، اگر گرایش هم کاردانی و هم کارشناسی مهندسی معماری – معماری باشد میتوانید در آزمون نظارت، اجرا و طراحی شرکت کنید. توصیه می‌شود برای اطلاع دقیق تر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر، در حال حاضر و با این شرایط، امکان اخذ پروانه برای شما وجود ندارد. البته شاید بتوان با اخذ مدرک ارشد برق – الکترونیک یا برق – قدرت در آزمون نظارت شرکت کرد… با این حال توصیه میشود برای اطلاع بیشتر در این باره حتما به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام ؛من کاردانی فنی شهرسازی(دانشگاه علمی کاربردی)و کارشناسی مهندسی اجرایی عمران (دانشگاه آزاد)خوندم آیا مجاز به شرکت در آزمون نظارت و اجرای رشته عمران هستم یا خیر؟!ممنونم

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها، احتمالا شاید بتوانید در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. توصیه می‌شود جهت اطلاع دقیق در این باره حتما به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارئه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر من مدرک کاردانی نقشه کشی معماری و مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری دارم آیا مجاز هستم در آزمون های طراحی و نظارت و اجرا نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، گرایش کاردانی و کارشناسی معماری – معماری بوده است؟ اگر هم گرایش کاردانی و هم گرایش کارشناسی، رشته معماری – معماری هست، محدودیتی برای شرکت در هر سه صلاحیت ندارید. توصیه می‌شود جهت اطلاع دقیق‌تر حتما به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر
  با مدرک کاردانی ساختمان کارهای عمومی ساختمان
  مدرک کارشناسی مهندسی اجرایی عمران
  و مدرک ارشد عمران سازه
  آیا میتوانم در آزمون محاسبات عمران شرکت کنم و پروانه بگیرم
  لطفا پاسخ سوال را با استناد به کمسیون هم ارزی بفرمایید
  با تشکر

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام . طبق مصوبه کمیسون هم ارزی :
   ۲۰-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در رشته‌های مرتبط با رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان که موفق به اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان همسان با رشته کارشناسی شده‌اند، می‌توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آئین‌نامه اجرائی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی، محاسبات حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند. توضیح اینکه در خصوص رشته‌های معماری و نقشه‌برداری بخشنامه‌های قبلی کماکان ملاک عمل است.

 • سلام خدمت دوستان …. بنده کاردانی کارهای عمومی و کارشناشی نا پیوسته تکنولوژی ساختمان دارم ..ایا برای پروانه محاسبات میتونم افدام کنم؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، امکان اخذ پروانه محاسبات را دارید، اما فقط تا پایه ۲ امکان ارتقاء پروانه محاسبات را دارید.

 • mohsen shirazii می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  من کاردانی رشته حسابداری دارم و کارشناسی معماری داخلی دانشگاه علمی کاربردی خوندم و ارشد هم مهندسی معماری ایا میتونم توی ازمون نظام مهندسی شرکت کنم و چه پروانه های میتونم بگیرم.ممنون

 • سلام، من سال ۹۶ ارشد عمران سازه گرفتم، اما چون مدرک کارشناسی ام عمران نبود، سال ۱۴۰۱ لیسانس دومم که عمران بود رو گرفتم. تو سامانه تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی و ارشد هر دو رو که میزدم میگفت سنوات قابل قبوله و میشه تو آزمون شرکت کنم. حالا که به احتمال زیاد قبول میشم بهم پروانه تعلق میگیره یا نه؟ من نظارت و اجرا شرکت کردم.

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. اگر مدرک کاردانی داشتید سنوات درست حساب شده. اما اگر کارشناسی پیوسته بودید و ارشد سازه گرفتید و مجددا کارشناسی عمران، طبق کمیسیون هم ارزی باید روند گرفتن مدارک تحصیلی به صورت پشت سرهم باشد و مدرک کارشناسی ملاک حساب میشه و باید سنوات سه ساله طی شود.

 • سلام.بنده کاردانی برق الکتروتکنیک دارم و کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی مهندسی برق شبکه های انتقال و توزیع دارم آیا می توانم پروانه طراحی بگیریم؟
  ممنون

 • با عرض سلام و ادب و احترام
  اینجانب
  کاردانی نگهداری و مرمت ساختمان جهاد دانشگاهی علمی – کاربردی
  کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان
  کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته عمران گرایش سازه
  و در حال حاضر دانشجوی دکتری تخصصی رشته عمران گرایش سازه هستم و دارای پروانه نظارت، اجرا و محاسبه هستم.
  سوالی داشتم که محدودیت در پایه محاسبات برای من وجود دارد؟
  تشکر

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، احتمال زیاد با مدرک دکتری محدودیتی بابت ارتقای پروانه محاسبات نداشته باشید، با این حال توصیه میشود برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر مدرک تحصیلی با پیش وند فناوری میشه تو آزمون بابت نظارت شرکت کرد.
  مثلا رشته کاردانی الکتروتکنیک بوده رشته کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری کنترل ابزار دقیق

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله امکانش هست، طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، شما با مدرک کاردانی الکتروتکنیک و کارشناسی مهندسی فناوری کنترل ابزار دقیق میتوانید در آزمون نظارت تاسیسات برقی شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام
  اینجانب در سال ۱۳۹۲ فارغ التحصیل مهندسی مکانیک ماشین های کشاورزی شدم و سال ۱۳۹۴ در رشته مهندسی مکانیک (طراحی کاربردی) فارغ التحصیل شدم و الان ۷ سال سابقه کار در نیروگاه دارم آیا با معادل سازی رشته کارشناسی به کارشناسی مکانیک می توانم بلافاصله در آطمون ثبت نام بکنم؟؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، با توجه به اینکه مدرک کاردانی و کارشناسی غیرمرتبط هست، صرفا با داشتن سابقه کاری … و بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی وجود ندارد. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی نیز مراجعه نمایید. و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که چه شرایطی دارید.

 • سلام
  بنده کاردانی الکترونیک عمومی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی برق _ الکترونیک دارم میتونم در آزمون طراحی شرکت کنم ممنون

 • با سلام
  بنده کاردانی فنی شهرسازی و کارشناسی مهندسی فناوری معماری گرایش طراحی و نوسازی بافت های فرسوده و همچنین مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی معماری با گرایش معماری دارم. آیا میتوانم پروانه صلاحیت نظارت و اجرا رو بگیرم؟ ممنون

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: با مدرک کارشناسی ارشد معماری – معماری، احتمالا میتوانید در آزمون نظارت و اجرا معماری شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر نیز میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام
  من مدرک کاردانی‌م تحت عنوان ” کارهای عمومی ساختمان ”
  و مدرک کارشناسی ناپیوسته‌م ” عمران اجرا ”
  آیا می تونم طراحی و محاسبات شرکت کنم؟

 • با سلام.
  بنده کاردانی سازهای آبی رو دارم
  و کارشناسی مهندسی تکنولوژی ساختمان
  پروانه م جهت نظارت مرتبط خورده
  با این تفاسیر آیا میتونم اجرا و طراحی شرکت کنم یا محدودیت دارم؟
  و آیا مرتبط با رشته اصلی امکان ارتقا دارد؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، با توجه به اینکه رشته کاردانی جزء رشته‌های مرتبط هست شما میتوانید نظارت و اجرا را شرکت کنید و پروانه نظارت و اجرا را با کد مرتبط اخذ کنید. و بدون محدودیت آن ارتقاء دهید، و احتمالا شاید بتوانید پروانه محاسبات را نیز اخذ کنید که البته در این صورت امکان ارتقای پروانه محاسبات صرفا تا پایه ۲ خواهد بود. برای اطلاع بیشتر توصیه میشود به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • مهدی بزرگ زاده می‌گوید:

  با سلام و احترام

  برای مهندسی مکانیک طراحی جامدات-

  اگه موفق به اخذ کارشناسی ارشد مکانیک با گرایش تبدیل انرژی بشه

  میشه برای ازمون طراحی تاسیسات مکانیک شرکت کنن؟؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، در صورتیکه که کارشناسی پیوسته مکانیک جامدات داشته باشید و مدرک کارشناسی ارشد تبدیل انرژی را نیز اخذ کنید میتوانید در آزمون طراحی تاسیسات مکانیکی شرکت کنید. موفق باشید.

 • با سلام
  بنده مدرک کاردانی فنی شهرسازی و مدرک کارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی فناوری معماری با گرایش طراحی و نوسازی بافت فرسوده دارم- همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته مهندسی معماری با گرایش معماری هستم
  آیا میتوانم در آزمون شرکت کنم و پروانه اشتغال بکار بگیرم؟
  ممنون

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر ،بله با مدرک ارشد میتوانید در آزمون نظام مهندسی معماری شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام
  با مدرک کاردانی مکانیک تاسیسات تهویه و تبرید که جزو کاردانی های هفت گانه نظام هست و کارشناسی ناپیوسته اجرایی عمران چه پروانه ای میشه گرفت ممنون؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی با کارشناسی، امکان شرکت در ازمون نظام مهندسی و اخذ پروانه با مدرک کارشناسی وجود ندارد. البته احتمال دارد که شاید بتوان با اخذ مدرک کارشناسی ارشد عمران سازه و یا عمران زلزله، در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن دقیقا به شما بگویند که چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری دارم کدوم یک از صلاحیت های نظارت اجرا یا طراحی معماری رو میتونم شرکت کنم؟ با تشکر

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی با رشته های هفتگانه ساختمان، امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی با مدرک کارشناسی برای شما وجود ندارد، البته احتمالا شاید بتوانید با اخذ مدرک ارشد معماری – معماری در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنید، توصیه می شود برای اطلاع دقیق تر از اداره راه و شهرسازی نیز پیگیری نمایید.

 • امیر حسین مختاری می‌گوید:

  کسی که کاردانی کامپیوتر هست و کارشناسی ناپیوسته معماری داشته باشه می‌تونه امتحان نظام مهندسی بده ؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی با رشته های هفتگانه ساختمان، امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی با مدرک کارشناسی برای شما وجود ندارد، البته احتمالا شاید بتوانید با اخذ مدرک ارشد معماری – معماری در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنید، توصیه می شود برای اطلاع دقیق تر از اداره راه و شهرسازی نیز پیگیری نمایید.

 • سلام ، وقت بخیر
  من کاردانی الکترونیک ، کارشناسی مهندسی تکنولوژی الکترونیک و ارشد برق گرایش مخابرات دارم . می تونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم و پروانه نظام مهندسی بگیرم؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: شما با مدرک کارشناسی تلکنولوژی الکترونیک، میتوانید در ازمون نظارت و طراحی برق شرکت نمایید. البته امکان ارتتقای پروانه طراحی صرفا تا پایه ۲ برای شما وجود دارد.

 • سلام وقتتون بخیر
  من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران عمران دارم ، طراحی رو تا چه پایه ای میتونم ارتقا بدم و اینکه گرفتن ارشد تاثیری در این موضوع داره یا نه
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، شما با مدرک کارشناسی میتوانید نهایتا پروانه محاسبات را تا پایه ۲ ارتقاء دهید. البته در صورت اخذ مدرک ارشد سازه یا زلزله احتمالا بتوانید به پایه بالاتر هم ارتقاء دهید. برای اطلاع بیشتر میتوانید از اداره راه و شهرسازی نیز پیگیری نمایید. موفق باشید.

 • علی جهان می‌گوید:

  با سلام
  بنده کاردانی شهرسازی علمی کاربردی و لیسانس معماری طراحی و نوسازی بافت های فرسوده دانشگاه علمی کاربردی
  چه ازمون هایی میتونم شرکت کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، احتمالا بتوانید در آزمون نظارت و اجرا معماری شرکت کنید، برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید . موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر من هم کارشناسی پیوسته و هم کارشناسی ارشد معماری داخلی خوندم، ممکنه راهنمایی کنید که آیا امکان اخذ صلاحیت طراحی رو دارم یا خیر؟

 • من چطور میتونم درخواست بدم اعتراضی بزنم برای من هیچ راهی وجود نداره؟اصلا امکانش نیست اون ۳ سال بعد کارشناسی جدید منتظر نباشم؟

 • مهدی قلی زاده می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من کاردانی سخت افزار دارم و کارشناسی نا پیوسته الکترونیک که سال ۹۲ فارغ التحصیل شدم سال ۹۵ بعد سربازیم مدارکمو فرستادم نظام قبول نکردن منم کلا بیخیال شدم در صورتی که دروس کاردانیم ۸۰ درصد با الکترونیکی ها یکی بود و با هم سرکلاس میشتیم الان من یه سوال دارم که اگر کارشناسی پیوسته دوباره بخونم تطبیق بدم دوباره باید بعد اون ۳ سال صبر کنم و یا اینکه چون من کارشناسی الکترونیک دارم اون ۳ سال لحاظ نمیشه

 • من کاردانی برق_الکترونیک و ابزتر دقیق دارم و کارشناسی تکنولوژی برق قدرت میتونم آزمون نظام مهندسی شرکت کنم و حدود صلاحیت چیه

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شما می توانید در آزمون نظارت و طراحی شرکت کنید و کد مرتبط به شما تعلق می گیرد. دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی یا تکنولوژی در رشته های اصلی ساختمان با مدرک کاردانی در رشته های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، می توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت بدون محدودیت و طراحی حداکثر تا پایه دو بدون امکان ارتقاء، دریافت نمایند.

 • با عرض سلام و احترام
  میخواستم بدونم من که ۱۰ سال تو ساخت و ساز و اجرا کار میکنم و از سال ۱۳۸۹ تا الان چندین ساختمان ساختم باید بعد مدرک ۳ سال صبر کنم یا امکانش هست که فعالیتم جز سابقه ام حساب بشه
  باتشکر

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. برای ثبت نام آزمون نیاز است که سنوات سه ساله مدرک کارشناسی شما طی شود و فعالیت ۱۰ ساله شما در ساخت و ساز برای دریافت پروانه میتوانید استفاده کنید.

 • سلام بنده با کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران-عمران درسال ۹۳ پروانه مرتبط با عمران دارم.
  الان کارشناسی ارشد مهندسی عمران-سازه گرفته ام. آیا وضعیت من از مرتبط به اصلی تغییر پیدا میکنه؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، احتمالا بتوانید با مدرک ارشد سازه، پروانه را به اصلی تبدیل کنید، برای اطلاع بیشتر با سازمان نظام مهندسی استان تماس بگیرین و یا به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید.

 • سیاوش امیری می‌گوید:

  باسلام.بنده دارای کاردانی مکانیک گرایش جوش و کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک در طراحی اجزا دارم.آیا امکان شرکت در آزمون را دارم؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی با کارشناسی، امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی برای شما وجود ندارد

 • کاربر سایت می‌گوید:

  با مدرک کارشناسی ناپیوسته حسابداری بازرگانی و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مدیریت ساخت و تولید( زیر شاخه عمران) امکان اخذ پروانه نظارت و اجرا هست؟

 • سلام ممنون از سایت خوبتون بنده مدرک کاردانی مدیریت کسب کار از دانشگاه علمی کاربردی و کارشناسی ناپوسته معماری طراحی محیط داخلی دانشگاه علمی کاربردی ایا میتوانم در ازمون نظام مهندسب شرکت کنم؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه با مدرک مدرک کاردانی شما جز رشته های ساختمانی نیست با مدرک کارشناسی هم نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سلام و خسته نباشی
  بنده مدرک کاردانیم ساخت و تولید بوده و کارشناسی طراحی جامدات و ارشد و دکترا تبدیل انرژی است ، آیا می تونم در آزمون طراحی تاسیسات مکانیکی شرکت کنم؟
  ممنون

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. احتمالا بتوانید نظارت مکانیک شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره و راه و شهرسازی استان مراجعه کنید.

 • مهدی رنجبران می‌گوید:

  سلام بنده کارشناسی پیوسته عمران و ارشد نقشه برداری دادم میتونم تو آزمون نظام مهندسی رشته نقشه برداری هم شرکت کنم؟

 • سلام وقت بخیر
  من کاردانی مدیریت وکارشناسی ناپیوسته عمران اجرا و ارشد عمران زلزله دارم میخواستم بدونم میتونم پروانه بگیرم یاخیر با تشکر

 • سلام ببخشین من کاردانیم کارهای عمومی ساختمان و کارشناسیم هم مهندسی اجرایی عمران و سه سال کامل هم از کارشناسیم گذشته من میتونم هم در نظارت و هم در اجرا ازمون نظام مهندسی شرکت کنم؟؟؟؟؟؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله در صورتی که ۳ سال از سنوات کارشناسی سپری شده باشد میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. و با مدرک کارشناسی عمران اجرایی نیز میتوانید در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید.

 • سارا میرشریف می‌گوید:

  سلام وقت بخیر حدود ۵ ساله که مدرک کاردانی رشته نقشه کشی معماری رو دریافت کردم و از مدرک کارشناسی معماریم ۲ سال میگذره (سال ۱۴۰۰ دریافت کردم) آیا میتونم شهریور ۱۴۰۳ توی آزمون شرکت کنم؟

 • سلام خسته نباشید
  می خواستم بدونم امکان ثبت نام در نظام مهندسی با داشتن مدارک کاردانی مکانیک خودرو،کارشناسی ناپیوسته تاسیسات مکانیکی و ارشد تبدیل انرژی وجود دارد؟!
  برای طراحی،نظارت و اجراء

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها ، به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی ، شما با مدرک ارشد تبدیل انرژی صرفا میتوانید در آزمون نظارت شرکت کنید و امکان شرکت در آزمون طراحی را ندارید. ضمن اینکه برای شرکت در آزمون اجرا نیز باید حداقل دارای پروانه پایه ۲ نظارت باشید.

 • با سلام و خسته نباشید
  بنده کاردانی شهرسازی و کارشناسی مهندسی فناوری معماری طراحی و نوسازی بافت فرسوده دارم- همچنین کارشناسی ارشد رشته مهندسی معماری گرایش معماری دارم
  آیا می توانم در آزمون شرکت کنم؟
  ممنون

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله میتوانید در آزمون نظارت و اجرا معماری شرکت کنید. البته احتمالا با مدرک ارشد نیز شاید بتوانید در گرایش طراحی شرکت کنید، برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نموده و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام خسته نباشید
  من مدرک کاردانی مکانیک خودرو و کارشناسی ناپیوسته تاسیسات مکانیکی و ارشد تبدیل انرژی دارم آیا امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی برای من وجود دارد.
  برای نظارت،طراحی و اجرا

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها ، به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی ، شما با مدرک ارشد تبدیل انرژی صرفا میتوانید در آزمون نظارت شرکت کنید و امکان شرکت در آزمون طراحی را ندارید. ضمن اینکه برای شرکت در آزمون اجرا نیز باید حداقل دارای پروانه پایه ۲ نظارت باشید. بنابراین در حال حاضر تنها میتوانید در آزمون نظارت شرکت کنید و برای اطلاع بیشتر میتوانید از اداره راه و شهرسازی نیز پیگیری نمایید. موفق باشید.

 • سلام با داشتن دوتا مدرک کارشناسی پیوسته عمران و کارشناس پیوسته معماری می توان پروانه های هر دو رشته را بگیریم و همزمان با هر دو پروانه فعالیت کنیم؟

 • سلام ممنون بابت پاسخ دهي
  من كارشناسي عمران اجرا با كارداني نا مرتبط دارم كارشناسي ارشد زلزله دارم
  پروانه نظارت و اجرا با امكان ارتقا تا پايه يك ميتونم بگيرم يا خير ؟

 • باعرض سلام
  من كارداني مديريت دارم كارشناسي عمران اجرا و كارشناسي ارشد عمران زلزله دارم ميتونم پروانه بگيرم يا خير باتشكر از سايت خوبتون

 • سلام وقت به خیر. من کارشناسی مکانیک-مکانیک و ارشد مکانیک-تبدیل انرژی دارم. میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • سلام وقت بخیر
  من فارغ‌التحصیل کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه هستم
  خواستم بدونم میتونم با تبدیل مدرک کارشناسیم به عمران یا به عنوان مدرک دوم ,امکان شرکت در آزمون رو دارم؟و درصورت امکان باید ۳سال از تاریخ دریافت کدوم مدرک بگذره تا مجاز به ثبت نام بشم؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، با مدرک کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه امکان شرکت در ازمون نظام مهندسی وجود ندارد ، برای اطلاع بیشتر میتوانید از اداره راه و شهرسازی پیگیری نمایید.

 • باسلام، اینجانب دارای مدرک کارشناسی غیر مرتبط با رشته های هفتگانه بوده ولی در ادامه تحصیل، فارغ‌التحصیل ارشد و دکتری شهرسازی هستم، آیا می توانم در آزمون رشته شهرسازی شرکت کنم؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. احتمالا با مدرک دکتری میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام. من کاردانی روانشناسی دارم. و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران و ارشد سازه. چطور میتونم محاسبات شرکت کنم. آیا میشه با گرفتن چند واحد توی دانشگاه مجوز محاسبات رو بگیرم؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام بیشتر توجه به گرایش مدرک کارشناسی و ارشد شما است. در این مواقع باید به اداره راه و شهرسازی استان مراجعه کنید با مدارک تحصیلی و ریزنمرات و پیگیری کنید که آیا این امکان را به شما میدهند یا خیر.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام وقت بخیر، من مدرک کارانی نقشه کشی معماری- معماری و کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری دارم، میتونم در آزمون های نظارت و اجرا و دریافت پروانه شرکت کنم؟

 • باسلام ودرودبنده پروانه طراحی معماری گرفتم وپایه سه هستم کاردانی نقشه کشی معماری ازدانشگاه ازاد وکارشناسی معماری ازعلمی کاربردی دارم ایا فقط تاپایه دو می تونم ارتقا پایه بگیرم یا محدودیت ندارم
  ممنون ازپاسخگویی تون

 • با سلام؛ بنده مدرک کارشناسی غیر مرتبط با رشته های هفتگانه و ارشد و دکتری شهرسازی دارم. یا می توانم در آزمون نظام رشته شهرسازی شرکت کنم.

 • سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت خوبتون سوالی داشتم از خدمتتون
  من کارشناسی پیوسته معماری داخلی خوندم و ارشد رو طراحی شهری خواستم بدونم میتونم مهر طراحی شهری رو بگیرم؟!

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، احتمالا امکان اخذ پروانه طراحی را نداشته باشید، برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • مجید باقریان می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من کاردانی معماری و کارشناسی عمران اجرایی دارم واسه مهر نظارت نظام مهندسی چه مدت باید از مدرکم بگذره تا بتونم آزمون شرکت کنم؟ ممنون

 • سلام وقت بخیر
  بنده کاردانی مکانیک خودرو دارم
  کارشناسی مکانیک سیالات حرارت آیا میتونم در آزمون نظام شرکت کنم درصورت قبولی بهم پروانه تعلق میگیره

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر ، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی با رشته های ساختمان، امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی وجود ندارد، و احتمالا شاید اگر مدرک ارشد مکانیک – تبدیل انرژی را اخذ کنید، میتوانید در آزمون نظارت شرکت کنید . برای اطلاع بیشتر توصیه می شود به اداره راه و شهرسازی مراجعه و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید.

 • علی بیچرانلو می‌گوید:

  سلام عرض ادب و احترام .
  بنده دارای پروانه پایه دو نظارت رشته برق از کانون کاردانها هستم( سال اخذ ۱۳۸۸ )
  و دارای کارشناسی ناپیوسته مهندسی هوانوردی گرایش خلبانی هستم ( اخذ سال ۱۳۹۱ )
  آیا برای پروانه نظام مهندسی با هر محدودیت و شرایطی برای رشته برق میتونم شرکت کنم ؟

  خیلی عذرخواهی میکنم وقتتون را گرفتم

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. برای شرکت در آزمون نظام مهندسی نیاز است که مدرک کارشناسی شما برق با گرایش مورد پذیرش یا یکی از رشته های مربوط به ساختمان باشد.

 • سلام خسته نباشید
  اینجانب دارای مدرک کاردانی پیوسته الکتروتکنیک- تاسیسات الکتریکی و کارشناسی مهندسی تکنولوژی برق قدرت و کارشناسی ارشد برق قدرت هستم.
  صلاحیت طراحی برق میتونم شرکت کنم؟
  اگر تونستم شرکت کنم، تا چه پایه ای میتوانم ارتقا دهم؟؟
  با تشکر

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله ، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، میتوانید با مدرک کارشناسی ارشد برق الکترونیک در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید و بدون محدودیت پروانه طراحی و نظارت رو اخذ کنید.

 • مجید باقریان می‌گوید:

  سلام وقت بخیر ، من کاردانی معماری داخلی و کارشناسی عمران اجرایی دارم میخواستم بدونم که بعد گذشت چه زمانی از دریافت مدرک میتونم در آزمون نظام مهندسی برای مهر نظارت شرکت کنم

 • جواد دلبری می‌گوید:

  سلام باتشکر از سایت خوبتون که همیشه آنلاین اید و پاسخ می دهید.
  آیا هر شخص حقیقی می تواند هم زمان ۲ تا پروانه اشتغال ولی غیر مرتبط باهم داشته باشد؟
  مثلا نظارت معماری و شهرسازی توامان داشته باشیم

 • با عرض سلام
  بنده مدرک کاردانی پیوسته مکانیک خودرو، و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی الکترونیک دارم ایا می توانم در آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت شرکت کنم؟

 • سلام و خسته نباشید
  مدرک کاردانی ناپیوسته علمی کاربردی در رشته برق_الکترونیک و ابزاردقیق.
  کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی در رشته مهندسی فناوری کنترل -ابزاردقیق دارم. قبولی دی ۱۴۰۱ هستم.
  ولی کارم گیر کمیته هم ارزی هست و تا حالا جواب ندادن،امکان داره که با درخواست من موافقت نشه؟
  ممنونم

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر ، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: احتمالا شاید بتوانید در آزمون نظام مهندسی نظارت برق شرکت کنید. طبق مصوبات میشه اما در نهایت بستگی به تصمیم اداره راه و شهرسازی استان دارد.

 • سلام بنده کارشناسی ناپیوسته عمران تکنولوژی ساختمان دارم،ازمون نظارت و اجرا قبول شدم.درخواست پروانه دادم فرمودن طبق اخرین مصوبه سال۹۷چون کاردانی سدو شبکه بوده ما این رشته رو مرتبط با رشته های هفتگانه نمیدونیم.ولی دوستان خودم قبل سال ۹۷باهمین شرایط بنده پروانه گرفتن.حالا نظام میکه اونا قبل ۹۷اقدام کردن و مشگلی نداره.منم سوال اول ام اینکه مدارک بنده هم برا قبل۹۷هستش و اکه قانونی تصویب شده باید شامل عزیزانی بشه که بعد از ۹۷و‌تصویب این موضوع همچین شرایطی دارن نه ما.مکه ما کف دست بوکرده بودیم که۷سال دیگه اش میخواد همچین قانونی تصویب بشه(به کجا میتونیم معترض باشیم)و سوال دوم اینکه بنده با وجود کارشناسی ناپیوسته عمران الان کارشناسی پیوسته دوباره گرفتم و با توجه به اینکه یه رشته رو دوبار یکبار ناپیوسته و یکبار پیوسته خوندم ایا الان باید دوباره۳سال بگذره یا بدلیل اینکه یک رشته بوده نیاز نیست۳سال بگذره

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. در مورد سوال اول اطلاعی نداریم. سوال دوم هم بله باید برای مدرک کارشناسی پیوسته جدید هم سه سال از زمان فارغ التحصیلی بگذرد تا بتوانید در آزمون شرکت کنید.

 • با سلام
  من کاردانی نقشه کشی معماری،کارشناسی معماری طراحی محیط داخلی (علمی کاربردی) و ارشد معماری منظر دارم می توانم در آزمون شهرسازی شرکت کنم؟ممنون از شما

 • سلام من با کاردانی پیوسته (نقشه کشی معماری – معماری) و کارشناسی ناپیوشته (علمی کاربردی معماری) چه پروانه و تا چه پایه ای میتونم بگیرم ؟

 • با سلام ، من با کاردانی پیوسته ساختمان و کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری علمی کاربردی ، میتونم پروانه نقشه برداری بگیرم؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، احتمالا شاید بتوانید درآزمون شرکت کنید، اما توصیه میشود برای اطلاع دقیق به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا شما را راهنمایی کنند.

 • سلام من کارشناسی پیوسته صنایع دستی دارم و استعداد درخشان مهندسی معماری پذیرفته شدم چون دوتاشون زیرگروه هنر هستند ایا میتونم بعد از اخذ دکتری معماری تو ازمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و بر اساس مدارک تحصیلی تون راهنمایی میکنند.

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام بله میتوانید در آزمون نظام مهندسی نقشه برداری شرکت کنید و پروانه مرتبط به شما تعلق میگیرد. برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی استان مراجعه کنید.

 • سلام من مدرک کاردانی کارهای عمومی ساختمان را در سال ۹۵ دریافت کردم و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران در تیر ماه سال ۱۴۰۲ دریافت کردم کی و در چه رشته ای میتونم آزمون شرکت کنم

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: شما میتوانید پس از گذشت ۳ سال از زمان اخذ مدرک کارشناسی در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. در واقع باید تا روز برگزاری آزمون حداقل ۳ سال از زمان اخذ کارشناسی سپری شده باشد. البته با توجه به اینکه کاردانی را سال ۹۵ اخذ کردین احتمالا یک سال از سنوات لازم برای شما کسر شود و احتمالا ۲ سال پس از اخذ مدرک کارشناسی میتوانید در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید.

 • سلام من مدرک کاردانی معماری و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی معماری دارم و در حال حاضر هم پایه دو نظارت و طراحی با کد مرتبط با مهندسی هستم.
  و برای اخذ پایه یک طراحی، ملزم به گذراندن کارشناسی ارشد با عنوان مهندسی معماری شدم.
  راه و شهرسازی پیگیری کردم که به من گفتن میتونم پایه یک طراحی رو بگیرم و کدم رو از مرتبط به اصلی تغییر بدم ولی حداقل دو سال باید از زمان فارغ التحصیلی بگذره میخواستم ببینم آیا این صحت داره یا خیر؟ حتما باید دو سال بگذره و منتظر دانشنامه باشم یا خیر همین الان با مدرک موقت میتونم اقدام کنم؟
  با تشکر

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. بله و مهم نظر اداره راه و شهرسازی هست اگر موافقت کردن پس مشکلی نیست. با مدرک تحصیلی موقت هم میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • با سلام و احترام
  بنده کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران – عمران هستم.
  کارشناسی ارشد رو هم مهندسی عمران مکانیک خاک و پی خوندم.
  پروانه اشتغال به کار با صلاحیت محاسبه، نظارت و اجرا پایه ۲ رو دارم اما نمیتونم صلاحیت محاسبه رو به پایه ۱ ارتقا بدم، چه راه حلی پیش بینی شده برای این موضوع؟
  تو مطالب بالا چیزی پیدا نکردم برای مهندسی تکنولوژی
  و سوال بعد اینکه آیا امکان تبدیل کد مرتبط به کد اصلی هست؟
  با سپاس

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام.
   سوال اول :احتمالا ارشد سازه بگیرید بتوانید محاسبات شرکت کنید.
   سوال دوم : با همراه داشتن مدارک تحصیلی به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید. امکان تبدیل هست اما به نظر اداره راه و شهرسازی استان بستگی دارد.

 • بهزاد دبداب می‌گوید:

  سلام.بنده كارداني (عمران سد وشبكه).كارشناسي ناپيوسته (مهندسي تكنولوژي عمران ساختمان).كارشناسي ارشد(عمران آب و فاضلاب)دارم .آزمون دادم و نظارت و اجرا قبول شدم .و به بنده پروانه ندادن به دليل اينكه فرمودن كارداني بنده نامرتبط با رشته هاي هفتگانه هستش.الان بنده مجددا اقدام كردم كارشناسي پيوسته عمران خواندم و فارغ التحصيل شدم و سوال ام اينكه ايا بايد مجدد از مدرك ليسانس جديدام به مدت ٣سال بگذره تا بتونم آزمون بدم؟؟؟يا ميتونم بدليل اينكه دو بار ليسانس (يه دفعه ناپيوسته و يه دفعه پيوسته)دريافت كردم از تبصره خاصي استفاده كنم تا مجبور نشم ٣سال ديگه براي ازمون صبر كنم

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام با توجه به کمیسیون هم ارزی :
   به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مدیریت پروژه، پروانه اشتغال به کار مهندسی عمران اعمم از اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد. به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد .

 • سلام وقتتون بخیر
  بنده لیسانس مهندسی هوافضا (فارغ التحصیل ۱۳۸۹) و مدرک فوق لیسانس مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی (فارغ التحصیل ۱۳۹۵) و دانشجوی انصرافی دکترای مهندسی
  خواستم بدونم چطوری میشه عضو نظام مهندسی بشم؟
  اگر مدرک مجدد مهندسی مکانیک در مقطع لیسانس بگیرم عنوان مدرک کافیه یا باید واحد های درسی خاصی رو پاس کنم
  میتونم از درس های انتخابی هوافضا معادل سازی کنم
  ۷۰ درصد واحد های مورد نیاز رو قبلا پاس کردم ولی گفتن بخاطر عنوان رشته نمیتونی عضو نظام بشی

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. با توجه این بند کمیسیون هم ارزی به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته های هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد. اگر مجددا مدرک کارشناسی مکانیک بگیرید و معادل سازی کنید میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. لازم است که به این بند در مورد رشته های مکانیک نیز توجه داشته باشید کد رشته و حدود صلاحیت فارغ‌التحصیلان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، براساس اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ التحصیلی و با رعایت بند “الف” ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر ضوابط مربوطه، تعیین می‌شود. موفق باشید.

 • سید حسین رضوی می‌گوید:

  باسلام
  بنده نظارت و اجرای عمران رو دارم
  میخواستم بدونم با گرفتن کارشناسی ارشد در رشته ی معماری می تونم نظارت و اجرا رو در رشته ی معماری هم بگیرم؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. مدرک شما کارشناسی پیوسته بوده ؟ لطفا اطلاعات دقیق تری برای ما بنویسید. رشته و گرایش تحصیلی شما در کاردانی و کارشناسی چی بوده؟

 • سلام وقت بخیر
  بنده مدرک کارشناسی مهندسی برق گرایش مخابرات و کارشناسی ارشد مهندسی برق گرایش کنترل دارم آیا میتونم برای پروانه اقدام کنم؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، شما با رشته کارشناسی و یا کارشناسی ارشدتون میتوانید در آزمون نظارت تاسیسات برقی شرکت نمایید. موفق باشید.

 • سلام کاردانی شهرسازی سال۹۱ازعلمی کاربردی وکارشناسی تکنولوژی ساختمان درچه صلاحیت هایی مجازبه آزمون هستم؟دبیرستان وپیش ریاضی دارم

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر ، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: احتمالا شاید بتوانید در آزمون نظارت اجرا رشته عمران شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهد تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام، من کاردانی زمین‌شناسی دارم و کارانی به کادشناسی رشته معماری گرایش طراحی و نوسازی بافت های فرسوده بودم و کارشناسی ارشد رو هم معماری معماری خوندم. آیا این امکان وجود داره که بتونم تو آزمون نظام شرکت کنم یا نه؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: احتمال زیاد میتوانید با مدرک ارشد معماری در ازمون نظارت و اجرا معماری شرکت کنید. میتوانید برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید.

 • سلام.من کارشناسی مهندسی عمران-عمران خوندم پروانه نظارت و اجرا هم گرفتم.به نظرتون ارشد چه رشته ای بخونم که واسه بازار کار و استخدام خوب باشه؟

 • سلام.من کارشناسی مهندسی عمران-عمران دارم و پروانه نظارت و اجرا هم گرفتم.به نظرتون ارشد چه رشته ای بخونم که برای بازار کار و استخدام خوب باشه؟

 • الهام الله وردی می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر ، لطفا این سوالو جواب بدید ممنون . من در رشته گرافیک کاردانی گرفتم سپس در کارشناسی رشته علمی کاربردی معماری گرفتم و بعدش کارشناسی ارشد طراحی شهری . می خام بدونم من می تونم برای آزمون نظام مهندسی شرکت کنم یا نه . تروخدا جواب بدید .

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. با توجه به رشته کاردانی شما با مدرک کارشناسی نمیتوانید شرکت کنید. در خصوص مدرک ارشد هم طبق کمیسیون هم ارزی دریافت پروانه شهرسازی با کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته طراحی شهری با مدرک کارشناسی معماری یا شهرسازی بلامانع است. اما به دلیل اینکه مدرک کاردانی شما گرافیک هست به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید.

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام اگر کارشناسی شما پیوسته باشد و هفتاد درصد از درسهای مصوب را گذرانده باشید میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • با سلام اینجانب کاردانی الکتروتکنیک -برق صنعتی و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی برق قدرت دارم کدام صلاحیت ها را می توانم شرکت نماییم با تشکر

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ و جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵شما می توانید در آزمون نظارت و طراحی شرکت کنید و کد مرتبط به شما تعلق می گیرد. طبق مصوبه شماره ۴۳۰/۱۴۶۷۸ به تاريخ ۱۳۹۷/۰۲/۱۶ دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی یا تکنولوژی در رشته های اصلی ساختمان با مدرک کاردانی در رشته های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، که مشمول مصوبات کمیسیون مذکور ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۰۰ مورخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ می باشند، می توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت بدون محدودیت و طراحی حداکثر تا پایه دو بدون امکان ارتقاء، دریافت نمایند.

 • محمد ربیعی می‌گوید:

  با سلام . بنده کاردانی نقشه کشی معماری دارم و کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی دانشگاه ازاد . و دارای پایه دو طراحی و پایه نظارت . دانشگاه آزاد قبول کرده که کلمه علمی کاربردی را از مدرک اینجانب بردارد . آیا با این کار پایه ۱ طراحی هم به ما تعلق می‌گیرد.

 • سلام وقت بخیر، بنده مدرک کاردانی پیوسته تاسیسات تهویه مطبوع از دانشگاه آزاد و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی الکترونیک از دانشگاه آزاد را دارم. میخواستم بدونم مجاز به شرکت در چه آزمون های نظام مهندسی هستم و مجاز به اخذ پروانه هستم؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام . با مدرک کارشناسی تکنولوژی الکترونیک صلاحیت نظارت برق را میتوانید شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید.

 • سلام وقت بخیر من مدرک کاردانیم را علمی کاربردی برق قدرت و مدرک کارشناسی ناپیوسته را مهندسی تکنولوژی برق قدرت گرفتم کدوم صلاحیت ها و تا ‌چه پایه ایی را میتونم بگیرم و شرکت کنم؟
  و آیا برای شرکت در آزمون حتماً باید عضو نظام مهندسی بود؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام . شما میتوانید طراحی تا پایه دو و نظارت و اجرا بدون محدودیت شرکت کنید. توجه داشته باشید که برای شرکت در آزمون نظام مهندسی برق اجرا باید پایه دو نظارت را داشته باشید. برای شرکت در آزمون نیاز نیست عضو نظام مهندسی باشید.

 • وقت بخیر
  من لیسانس مهندسی صنایع دارم و ارشد عمران گرایش راه و ترابری و دو سال هم از تاریخ مدرک ارشدم میگذره، چون لیسانسم مرتبط نیست و نمیتونم برای ازمون های نظام مهندسی اقدام کنم، میتونم برای لیسانس عمران اقدام کنم و با مدرک ارشدم آزمون هارو بدم؟(تاریخ اخذ لیسانس عمران اگه از ارشدم جلوتر باشه مشکلی ایجاد نمیکنه؟)

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. اگر مدرک کارشناسی مهندسی عمران بگیرید باید سنوات سه ساله رو طی شود و بعد برای آزمون نظام مهندسی ثبت نام کنید و تاریخ اخذ مدرک لیسانس نمیتواند جلو تر از ارشد باشد.

 • مهدی کاظمی می‌گوید:

  با سلام خدمت شما با مدرک کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی عمران اجرایی حداکثر تا چه پایه ای از صلاحیت های نظارت و اجرا بهش تعلق میگیرد؟ با تشکر از شما

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها:
   شما با این شرایط میتوانید صرفا پروانه نظارت و اجرا عمران را اخذ کنید و برای ارتقاء محدودیتی ندارید. برای اطلاع بیشتر میتوانید حضورا به اداره راه و شهرسازی مراجعه کرده و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا دقیق تر شما را راهنمایی نمایند.

 • باسلام و احترام
  بنده کاردانی ناپیوسته کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم
  از برخی مهندسین شنیده ام که با گذراندن چند واحد درسی میتوانم برای آزمون محاسبات شرکت کنم
  آیا شما اطلاعی دارید؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، شما با این شرایط صرفا امکان شرکت در آزمون نظارت و اجرا عمران را دارید و برای شرکت درآزمون محاسبات لازم است ارشد سازه یا زلزله دریافت کنید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید. موفق باشید.

 • سلام. من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی ساختمان و ارشد سازه هیدرولیکی دارم، آیا نظارت تا پایه دو و یک بمن میدن؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: به احتمال زیاد با مدرک کارشناسی ساختمان امکان شرکت در آزمون نظارت و اجرا عمران را دارید و محدودیتی ارتقاء پروانه نظارت و اجرا ندارید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  سه سوال داشتم
  من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی دارم و امسال سه سالم تموم میشه. آیا میتونم صلاحیت محاسبات شرکت کنم؟

  و اگر کارشناسی ناپیوسته معماری بگیرم با همون کارادانی ناپیوسته کارهای عمومی ساختمان میشه صلاحیت طراحی معماری شرکت کنم؟
  و در خصوص سوال دوم اگر نمیشه باید کارشناسی پیوسته معماری گرفت؟

  و سوم اینکه در نظام مهندسی میشه چند صلاحیت در هر حوزه داشت مثل عمران و معماری؟

  ممنون.

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. با مدرک عمران اجر میتوانید نظارت و اجرا شرکت کنید. در مورد سوال دوم طبق مصوبات اگر مدرک کاردانی شما مربوط به سایر رشته های هفتگانه باشد با مدرک کارشناسی میتوانید صلاحیت نظارت را شرکت نمایید. در ادامه بله در اگر کارشناسی پیوسته معماری بگیرید پس از گذشت سه سال از زمان فارغ‌التحصیلی میتوانید در آزمون نظام مهندسی معماری صلاحیت طراحی، نظارت و اجرا شرکت کنید.
   هر چند صلاحیت رو میتونید داشته باشید اما به طور همزمان نمیتوانید فعالیت داشته باشید.

 • رزا صابری می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  من کاردانی معماری از دانشگاه آزاد و کارشناسی (تکنولوژی) معماری منظر از دانشگاه علمی و کاربردی دارم . سال۹۴ فارغ التحصیل شدم . با مدرک کارشناسی مجاز به شرکت در آزمون نظام مهندسی و اخذ پروانه هستم ؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی را دارید، و میتوانید پروانه نظارت و اجرا را بدون محدودیت اخذ کنید. اما پروانه طراحی را میتوانید نهایتا تا پایه ۲ ارتقاء دهید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سیدجلال سیدشنوا می‌گوید:

  باسلام. مدرک دکتری مهندسی برق قدرت دارم. مدرک کارشناسی من نیز مهندسی برق- قدرت و کارشناسی ارشد من مهندسی برق بود. اولین پروانه ام هم با مدرک دکتری ثبت شده بود. اخیرا که برای تمدید اقدام کردم مدرکم را در پروانه کارشناسی زده اند و ادعا دارند که بخشنامه اخیر وزارت مسکن و شهرسازی هست. آیا چنین چیزی وجود داره؟

 • کاربر سایت می‌گوید:

  دوستانی که عنوان مدرک کارشناسی شون مهندسی فناوری کنترل-ابزاردقیق هست بدونن که برای گرفتن پروانه به مشکل میخورن من آزمون دی قبول شدم الان گیر کمیسیون هم ارزی و معادل سازی هستم چرا؟

  به این دلیل که توی عنوان رشته اسمی از برق نیومده

 • سلام من کاردانی فنی جوشکاری دانشگاه علمی کاربردی وکارشناسی مهندسی اجرایی عمران از دانشگاه ازاد دارم ایا به من پروانه اشتغال میدن یا میتونم در ازمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی با رشته های هفتگانه ساختمان، امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی برای شما وجود ندارد. و احتمالا شاید بتوانید بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد سازه و یا زلزله در آزمون نظام مهندسی نظارت و اجرا عمران شرکت نمایید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کرده و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید.

 • سلام وقت بخیر
  من مدرک کاردانی را در تیر ماه ۹۵ کارهای عمومی ساختمان و در تیر ۱۴۰۰ کارشناسی مهندسی اجرایی عمران را گرفتم میتونم در ازمون شهریور ۱۴۰۲ شرکت کنم ودر چه صلاحیتی
  با تشکر فراوان

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: شما با مدرک کارشناسی مهندسی اجرایی عمران میتوانید در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت نمایید. البته برای شرکت در آزمون لازم است حداقل ۳ سال از زمان اخذ مدرک لیسانس تا روز آزمون سپری شده باشد، که احتمالا با توجه به داشتن سنوات کاردانی بتوانید در آزمون شهریور ۱۴۰۲ شرکت نمایید. توصیه میشود برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کرده و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر
  کاردان فنی عمران-کارهای عمومی ساختمان
  کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران – عمران
  میتونم برای محاسبات شرکت کنم؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها: شما میتوانید در آزمون محاسبات شرکت کنید اما صرفا تا پایه ۲ امکان ارتقاء پروانه محاسبات را دارید.

 • با سلام
  من مدرک کاردانی در رشته الکتروتکنیک- برق صنعتی فارغ التحصیل سال ۸۸ از آموزشکده امیرکبیر اراک و مدرک کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی کنترل گرایش ابزار دقیق فارغ التحصیل سال ۹۰ از علمی کاربردی جهاد دانشگاهی را دارم، ضمن اینکه مدرک کارشناسیم زیرمجموعه رشته برق میباشد. آیا میتوانم در آزمون در دو رشته نظارت و طراحی شرکت کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدین.

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها:
   احتمالا بتوانید پروانه نظارت تاسیسات برقی را بدون محدودیت اخذ و ارتفاء دهید، در مورد طراحی نیز میتوانید پروانه اخذ کنید اما مطابق با مصوبات احتمالا میتوانید نهایتا تا پایه ۲ ارتقاء دهید. توصیه میشه برای کسب اطلاع دقیقتر حتما به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهیدتا بر اساس آن به شما بگویندکه دقیقا چه شرایطی را دارا هستید. موفق باشید.

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها: احتمالا میتوانید در آزمون نظارت و اجرا معماری شرکت نمایید. توصیه میشود برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام کارشناسی عمران سازه و کارشناسی ارشد عمران سازه دارم ،العانم کارشناسی ارشد نقشه برداری میخونم میتونم پروانه نقشه برداری داشته باشم ؟
  ممنون میشم راهنمایمون کنین

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، احتمالا شاید بتوانید در آزمون نقشه برداری هم شرکت کنید، توصیه میشود برای اطلاع دقیق تر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کرده و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر
  من کارشناسی معماری داخلی دارم و دانشجوی ارشد مهندسی معماری هستم.دو سوال داشتم از خدمت شما:
  ۱- اگر با مدرک لیسانسم پروانه مرتبط بگیرم چه صلاحیت هایی به این پروانه تعلق دارد؟شامل طراحی هم هست؟
  ۲- با توجه به اینکه تمامی واحد های ارشد را به جز پایان نامه گذرانده ام ایا می توانم از طریق کمیسیون هم ارزی اقدام کنم تا پروانه اصلی بگیرم؟یعنی واحدهای ارشد می تواند کسری واحد های رشته کارشناسی را پوشش دهد؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، با فرض آنکه مدرک کاردانی هم معماری بوده باشد و یا کارشناسی پیوسته معماری داخلی داشته باشید، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: با مدرک کارشناسی صرفا میتوانید آزمون نظارت و اجرا معماری را شرکت کنید. و احتمالا با مدرک ارشد بتوانید در آزمون طراحی شرکت نمایید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید.

 • مجید باقریان می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من کاردانی معماری داخلی دارم و کارشناسی ناپیوسته عمران اجرایی دارم میخواستم بدونم اگه کارشناسی ارشد معماری معماری شرکت کنم میتونم مهر معماری بگیرم،با تشکر

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر به احتمال زیاد امکان اخذ پروانه معماری را نداشته باشید. و میتوانید با مدرک کارشناسی در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه تا دقیق تر راهنمایی نمایند.

 • سلام
  وقت بخیر
  کاردانی کارهای عمومی ساختمان ، کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران و ارشد ناپیوسته سازه دارم .
  آیا برای آزمون نظام مهندسی محدودیتی شامل من میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: شما با مدرک کارشناسی امکان شرکت دز آزمون نظارت و اجرا عمران را دارید. و البته احتمالا با مدرک ارشد عمران سازه محدودیتی بابت اخذ پروانه محاسبات نداشته باشید وبا ارشدتون میتوانید در آزمون محاسبات نیز شرکت نمایید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید

 • با سلام.وقت بخیر.کاردانی مکانیک گرایش جوشکاری دارم وکارشناسی ناپیوسته مکانیک جامدات دارم .
  آیا می توانم در آزمون های نظام مهندسی شرکت نمایم؟ممنون

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی با کارشناسی، امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی برای شما وجود ندارد. اما احتمالا شاید بتوانید پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد مکانیک گرایش “تبدیل انرژی” در آژمون نظارت تاسیسات مکانیکی شرکت کنید

 • با سلام ،ببخشید متن قبلیو اصلاح میکنم
  کاردانی پیوسته نقشه کشی معماری_معماری
  کارشناسی ناپیوسته معماری
  کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری
  صلاحیت شرکت در آزمون طراحیو دارم ؟

 • سلام
  من کاردانی زمین شناسی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری دارم .
  می خواستم بدونم با این شرایط می تونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟…

 • سلام وقتتون بخیر، بنده مهندسی اجرایی عمران دارم . پنج‌سال هم از تاریخش گذشته . ایا امکان شرکت در ازمون کارشناس رسمی دادگستری را دارم ؟ ممنون از پاسخگوییتون❤️

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، به احتمال خیلی زیاد محدودیتی بابت شرکت در آزمون کارشناسی رسمی ندارید. برای اطلاع بیشتر میتوانید با شورای عالی کانون کارشناسان رسمی و یا مرکز وکلای کانون کارشناسان رسمی قوه قضائیه تماس بگیرین. موفق باشید.

 • سلام
  بنده کارشناس پیوسته مهندسی مکانیک در طراحی جامدات هستم که سال ۸۹ فارغ التحصیل شدم. اسفند ۹۵ آزمون نظام مهندسی قبول شدم اما فقط صلاحیت نظارت بهم دادن (نظارت و طراحی جدا نبود و با هم قبولی میدادن) سوال اول اینکه آیا میتونم از طریق دیوان عدالت اداری شکایت کنم و درخواست درج صلاحیت طراحی رو بدم!؟ سوال دوم اینکه اگر ارشد تبدیل انرژی بگیرم میتونم طراحی مکانیک بگیرم و اگر بگیرم محدودیت پایه میخورم یا خیر!؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، در حال حاضر بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: به دلیل مرتبط بودن رشته مکانیک (گرایش جامدات)، تنها امکان اخذ پروانه نظارت برای شما وجود دارد. و به احتمال زیاد شما میتوانید با داشتن مدرک ارشد “تبدیل انرژی” پروانه طراحی را نیز بدون محدودیت اخذ نمایید. برای اطلاع بیشتر هم میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کرده و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • با سلام بنده پایه ۱ نظارت و طراحی ۲ تاسیسات مکانیکی دارم ایا ارتقا طراحی به پایه ۱ برای بنده با کاردانی مکانیک خودرو و کارشناسی مکانیک سیالات وجود دارد ؟

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: به دلیل غیرمرتبط بودن رشته مکانیک خودرو با رشته های هفت گانه ساختمان، امکان اخذ و ارتقای پروانه با این مدرک وجود ندارد. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • جهان فر می‌گوید:

  سلام، من مدرک کاردانی عمران کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی تکنولوژی عمران عمران دارم ، (و همچنین دارای پروانه نظارت و اجرا)،امکان داره معادل سازی کنم از دوباره مدرک کارشناسی مهندسی عمران بگیرم ( دبیرستان رشته ریاضی خوندم ) و از مرتبط بودن به رشته اصلی تغییر پیدا کنم.

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. اگر مدرک کارشناسی عمران بگیرید بعد از گذشتن سنوات ۳ ساله میتوانید در کد اصلی دریافت کنید. همچنین اگر ارشد سازه یا زلزله شرکت کنید بعد از گذشت سنوات دو ساله میتوانید کد اصلی دریافت کنید.

 • علی الماسی می‌گوید:

  باعرض سلام و خسته نباشید، با مدرک فوق دیپلم نقشه کشی معماری و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری در صورت گرفتن مدرک کارشناسی ارشد معماری آیا امکان ارتقا پایه طرحی از پایه دو به پایه یک هست.
  با تشکر

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: در صورت دارا بودن مدرک ارشد معماری به احتمال خیلی زیاد محدودیتی بابت ارتقاء به پایه ۱ طراحی معماری نخواهید داشت،
   همچنین برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام من مدرک کاردانی نا پیوسته رشته معماری دارم و کارشناسی تکنولوژی عمران – عمران گرفتم ارشدمم عمران سازه الان میتونم نظارت و اجرا و محاسبات رو بگیرم

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: برای اخذ پروانه نظارت و اجرا عمران محدودیتی نیست، و احتمالا شاید با مدرک ارشد سازه هم بتوانید در آزمون محاسبات شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • علی الماسی می‌گوید:

  با سلام ، با مدرک فوق دیپلم نقشه کشی معماری و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری آیا امکان ارتقا تا پایه یک طراحی هست .

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، مطابق با بند زیر و بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها: شما با داشتن مدرک کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری میتوانید پروانه نظارت و اجرا معماری را بدون محدودیت و پروانه طراحی را صرفا تا پایه ۲ ارتقاء دهید. و امکان ارتقاء پروانه طراحی به پایه ۱ وجود ندارد.
   “دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته های اصلی ساختمان با مدرک کاردانی در رشته های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، که مشمول مصوبات کمیسیون مذکور ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۰۰ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴ می باشند، می توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت بدون محدودیت و طراحی (محاسبات حداکثر تا پایه دو بدون امکان ارتقاء، دریافت نمایند.”
   برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • مجید باقریان می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من با کارانی معماری داخلی اگه کارشناسی ناپیوسته معماری معماری شرکت کنم میتونم مهر نظام بگیرم؟ با تشکر از راهنمایی شما

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله، در این صورت طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها میتوانید در آزمون نظارت و اجرا معماری شرکت نمایید. موفق باشید.

 • مجید باقریان می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من کاردانی معماری داخلی دارم و کارشناسی عمران اجرایی میخواستم بدونم من میتونم مهر نظام مهندسی بگیرم،واگر نمیتونم باید واسه ارشد چه رشته ای بخونم؟ با تشکر

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها: شما میتوانید با مدرک کارشناسی عمران اجرایی در آزمون نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. البته در صورتی که مدرک ارشد سازه یا زلزله هم داشته باشید احتمالا شاید بتوان در آزمون محاسبات هم شرکت کرد. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • ذکریا شاکری می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من شاکری هستم در سال ۷۲ کاردانی ساختمان در آزمون سراسری قبول شدم ومدارک کاردانی معلم فنی ساختمان در سال ۷۵ گرفتم و رسال ۷۹ دبیر فنی ساختمان از سازمان امور استخدامی گرفتم ودر سال ۸۸آزمون نظام شرکت کرده. پر وانه پایه سوم نظارت عمران گرفتم ودر سال ۹۲ ارتقا پایه دو نظارت عمران را گرفتم ودر سال ۱۳۹۹ کارشناسی ارشد سازه از دانشگاه آزاد اسلامی نور گرفتم وبرای ارتقا نظارت دو به یک با اراءه مدرک کارشناسی ارشد سازه ومدارک مورد نیاز به سازمان نظام مهندسی استان مازندران وسازمان راه وشهرسازی استان مازندران دوباره پر وانه پایه دوم نظارت را تمدید کردند وگفتن شما نمی توانید ارتقا پایه دوبه یک رادریافت کنید لطفا منو راهنمایی فرمایید با تشکر

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، برای اطلاع بیشتر میتوانید از اداره راه و شهرسازی و سازمان نظام استان پیگیری نمایید. به نظر میرسد احتمالا مشکلی بابت ارتقاء پروانه نباید داشته باشید.

 • مسعود اراکی می‌گوید:

  با عرض سلام و احترام
  اینجانب دارای مدرک کاردانی پیوسته مکانیک خودرو و دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی تکنولوژی کنترل ابزار دقیق هستم و کارشناسی ارشد ناپیوسته مهندسی کنترل هستم و از تاریخ مدارکم سه سال گذشته آیا میتونم در آزمون طراحی و نظارت شرکت کنم ؟
  با تشکر

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها: به دلیل غیرمرتبط بودن رشته کاردانی با رشته های هفتگانه ساختمان، امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی وجود ندارد، اما احتمالا شاید بتوان با مدرک “کارشناسی ارشد کنترل” در آزمون “نظارت” برق شرکت کرد. توصیه میشود برای اطلاع بیشتر حضورا به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • علیرضا رضایی می‌گوید:

  سلام و احترام
  بنده مدر کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی شهرسازی-برنامه ریزی شهری دارم. برای اینکه بتونم در ازمون نظام مهندسی معماری شرکت کنم باید چیکار کنم؟ میتونم ارشد معماری بخونم؟ سریع ترین راهکارش چیه؟
  ممنون

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، مدرک کارشناسی شما پیوسته هست؟ اگر مدرک کارشناسی و ارشد شما شهرسازی و برنامه ریزی شهری هست، امکان شرکت در آزمون معماری رو ندارید، مگر آنکه کارشناسی پیوسته معماری بخونید و بعد از گذشت ۳ سال از اخذ مدرک کارشناسی معماری میتوانید در آزمون نظام مهندسی رشته معماری شرکت کنید. برای اطلاع بیشتر هم میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقا چه شرایطی دارید. موفق باشید

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، لطفا رشته و گرایش تحصیلی کارشناسی یا کاردانی و کارشناسی رو هم بفرمایید. تا دقیق تر بتوانیم راهنمایی کنیم.

 • دانیال بهمنی می‌گوید:

  با سلام کسی که مهندسی مدیریت اجرایی از دانشگاه پیام نور گرفته چگونه میتواند در ازمون نظام مهندسی شرکت نمایید ایا مجاز به شرکت در ازمون میباشد اگر نمیباشد چه راهی برای اینکه بتواند در نظام مهندسی شرکت کند هست

  • خانم صالحی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، کارشناسی پیوسته بودین؟ اگر رشته تون از گرایش ها و زیرمجموعه های رشته مدیریت هست که امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی را ندارید. چرا که رشته مدیریت اجرایی مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان نمی‌باشد. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید.