کمیسیون هم ارزی نظام مهندسی

آخرین مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌های نظام مهندسی

موضوع تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

مصوبات کمیسیون هم ارزی

با توجه به اینکه کمیسیون هم ارزی بند و تبصره های زیادی را در برمی‌گیرد و ممکن است دچار سردگمی در پیدا کردن جواب سوال خود شوید توصیه می‌شود که این مراحل را دنبال کنید:

۱. **مطالعه مصوبات عمومی:**
ابتدا باید مصوبات و قوانین عمومی را که مرتبط با وضعیت شما هستند مطالعه کنید. این مصوبات عمومی ممکن است به وضعیت کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته اشاره داشته باشند.

۲. **تعیین نوع مدرک:**
۲.۱اگر دارای مدرک کارشناسی هستید، باید نوع مدرک خود (پیوسته یا ناپیوسته) و گرایش آن را تعیین کنید و تبصره‌های مربوط به آن را مطالعه کنید.

۲.۲اگر مدرک کارشناسی ارشد دارید، باید تمامی تبصره‌های مرتبط با آن را بررسی کنید.

۳. **بررسی مصوبات رشته:**
در نهایت، باید مصوبات مرتبط با رشته خود را به دقت مطالعه کنید.

اگر پس از انجام مراحل فوق به جواب سوالات خود نرسیدید، می‌توانید از کلید میانبر “Crtl + F” استفاده کنید و رشته‌ی خود را جستجو کنید. به عنوان مثال، می‌توانید “مهندس اجرایی” را جستجو کرده و مصوبات و پاسخ‌های سوالات افراد مشابه را بررسی نمایید.

گراف کمیسیون هم ارزی

مصوبات کمیسیون هم ارزی

مصوبات عمومی کلیه رشته‌ها

۱-تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی برای دارندگان مدارک تحصیلی در رشته‌های مرتبط با مهندسی ساختمان که دارای پروانه اشتغال با کد اصلی بوده‌اند بلا مانع است لیکن ارتقاء پایه نامبردگان صرفا با کد مرتبط و با ذکر صلاحیت محاسبه و یا طراحی قبلی ظهر پروانه اشتغال، امکان پذیر می‌باشد. صدور و تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی ساختمان برای متقاضیانی که فقط تا تاریخ ۱۳۸٦/٦/٣١ تمامی واحدهای درسی دوره را گذرانده باشند و میانگین کل نمرات مندرج در دانشنامه رسمی صادره کمتر از ۱۲ باشد، بلامانع می باشد.

۲-اخذ پروانه اشتغال به کار برای آن دسته از اشخاصی که بعد از تاریخ مذکور فارغ التحصیل شده‌اند، وفق بند ۲ بخشنامه شماره ۲/۱۶۸۹۷ به تاریخ ۱۳۸۶/۹/۲۵ وزارت علوم تحقیقات و فن آوری تنها در صورت ارائه دانشنامه رسمی (مدرک تحصیلی) با معدل بالای ۱۲ امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است چنانچه نامبردگان با میانگین نمرات کمتر از ۱۲ فارغ التحصیل شده‌اند ولی قبل از ابلاغ بخشنامه مذکور پروانه اشتغال به کار مهندسی دریافت نموده‌اند تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی با همان کد امکان پذیر می‌باشد.

۳-در خصوص فارغ‌التحصیلان از موسسات و مراکز آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری عنوان مندرج در مدرک تحصیلی برای اخذ پروانه اشتغال، ملاک عمل می‌باشد.

۴-در صورت مغایرت بین عناوین دانشنامه و مدرک موقت تحصیلی ملاک عمل برای اخذ پروانه اشتغال، عنوان مندرج در دانشنامه، می‌باشد.

۶-به استناد تصویب نامه شماره ۳۳۱۲۰/۷۷۵۴۹ مورخ ۸۴/۱۲/۳ هیأت محترم وزیران و همچنین رأی شماره ۱۹۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مندرج در روزنامه رسمی شماره ۱۸۷۱۹ مورخ ۸۸/۳/۲۰ کشور، درخصوص دارندگان مدارک تحصیلی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور، صدور یا ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار مهندسی برای این دسته از متقاضیان امکان پذیر نمی‌باشد.

۷-افرادیکه دارای مدرک کارشناسی امور اداری و استخدامی کشور می‌باشند و در حال حاضر به دلیل عدم : تأیید مدارک تحصیلی امور اداری و استخدامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، مدرک جدید کارشناسی در همان رشته از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت مذکور دریافت کرده‌اند چنانچه از قبل و به استناد مدرک قبلی پروانه اشتغال دریافت کرده‌اند تمدید یا ارتقاء همان پروانه بلامانع است.

۸-سنوات تحصیلی دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی مرتبط با رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان در صورت اخذ مدرک کارشناسی جدید و یا کارشناسی ارشد که بتوانند با آن صلاحیت طراحی و یا محاسبات سنوات مذکور دریافت نمایند از زمان اخذ مدرک تحصیلی جدید مدرک موثر برای اخذ صلاحیت جدید محاسبه می‌گردد.

۹-حدود صلاحیت اجرا در رشته‌هایی که به آنها صلاحیت اجرا تعلق می‌گیرد مطابق با حدود صلاحیت نظارت می‌باشد. ضمنا قبولی در آزمون مربوطه و رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های جاری برای اخذ این صلاحیت الزامی می‌باشد.

۱۰-صدور پروانه اشتغال برای اشخاصی که در حال تحصیل می‌باشند و از معافیت تحصیلی برخوردار می‌باشند مجاز نیست و ارائه کارت پایان خدمت یا کارت معافیت برای اخذ پروانه اشتغال الزامی است ضمنا اشخاصی که پس از فراغت از تحصیل تعهد خدمت به مدت معین و در محل خاصی دارند تا زمان اخذ کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت مجاز به اخذ پروانه اشتغال به کار نمی‌باشند.

۱۱-برای فارغ التحصیلان خارج از کشور تطبيق واحدهای درسی متقاضیان که در عنوان متفاوت و مضمونا یکسان باشد در صورت وجود ابهام به عهده اعضای کمیسیون هم ارزی رشته‌ها می‌باشد.

۱۲-به فارغ التحصیلان کارشناسی مدیریت شهری هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با معماری تعلق نمی‌گیرد.

۱۳-سنوات تحصیلی دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، در صورت اخذ مدرك کارشناسی جدید که بتوانند با آن صلاحیت طراحی یا محاسبات دریافت نمایند، از زمان اخذ مدرك جدید محاسبه می‌گردد

۱۴-دروس گذرانیده شده در مقطع هنرستان جهت تطابق واحد دروس دانشگاهی قابل قبول نمی‌باشد

۱۵-به دارندگان مدرک کارشناسی مهندسی فضای سبز از دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد

۱۶-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی اعم از پیوسته یا ناپیوسته که مطابق با ضوابط ابلاغی موفق به دریافت پروانه اشتغال به کار مرتبط شده‌اند، در صورت اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان همسان با رشته کارشناسی، می‌تواند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آئین نامه اجرایی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی (محاسبات) حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند.

۱۷-به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در رشته‌های مرتبط، که پس از اخذ مدرک کارشناسی، موفق به اخذ مدارک دانشگاهی در دو مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های اصلی همسان با رشته کارشناسی شده‌اند، می‌تواند با دارا بودن سایر شرایط لازم پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت طراحی (محاسبات) و نظارت بدون محدودیت دریافت نمایند.

۱۸-دارندگان مدارک تحصیلی در رشته‌های دبیری فنی پیوسته در رشته‌های اصلی در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته اصلی همسان و منطبق با مدرک کارشناسی رشته مربوط طبق جدول پیوست شماره (۲) پس از سپری شدن سنوات قانونی لازم از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانند با رعایت سایر شرایط الزامی، پروانه اشتغال به کار همانند دارندگان مدرک تحصیلی در رشته اصلی، دریافت نمایند.

۱۹-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در رشته‌های مرتبط با رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان که موفق به اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان همسان با رشته کارشناسی شده‌اند، می‌توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آئین‌نامه اجرائی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی، محاسبات حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند. توضیح اینکه در خصوص رشته‌های معماری و نقشه‌برداری بخشنامه‌های قبلی کماکان ملاک عمل است.

۲۰-ارتقاء پایه و تمدید پروانه اشتغال به کار در رشته شهرسازی برنامه‌ریزی شهری با طراحی شهری، برای اشخاصی که قبل از رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به تاریخ ۰۲/۰۹/۱۳۹۵ ابلاغی به شماره ۴۳۰/۵۳۹۹۲ مورخ ۰۲/۱۱/۱۳۹۵ وزارت متبوع و به استناد ضوابط حاکم در همان زمان صادر شده است، با رعایت سایر مقررات مربوط در قانون و آیین نامه مذکور، بلامانع است و رای مذکور دیوان عدالت اداری عطف به ماسبق نشده است.

۲۱-اشخاصی که در مقطع کارشناسی دانشگاهی در یکی از رشته‌های اصلی ساختمان پذیرفته شده‌اند، ولی پس از طی بخشی از دوره کارشناسی، به دلایلی موفق به اخذ مدرک کارشناسی نگردیده و به آنان مدرک کاردانی عمومی داده شده است، چنانچه بعدا موفق به اخذ کارشناسی ناپیوسته در همان رشته شده باشند، می‌توانند با رعایت سایر شرایط لازم، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت دریافت نمایند. توضیح اینکه مدرک کاردانی عمومی جزء مدارک فارغ التحصیلی رشته‌های مصرع در ماده ۶ قانون یادشده محسوب نمی‌شود و لذا برای دارندگان مدرک کاردانی عمومی مذکور، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعطاء نمی‌گردد.

۲۲-دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط با مهندسی که در سنوات قبل با ضوابط مربوط، موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار با حدود صلاحیت طراحی و نظارت بدون محدودیت شده‌اند، در صورت اخذ مدرک دانشگاهی کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته‌های اصلی همسان و منطبق با رشته کارشناسی طبق جدول پیوست شماره ۲) پس از سپری شدن سنوات لازم قانونی از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانند با رعایت سایر شرایط لازم، پروانه اشتغال به کار، همانند دارندگان مدرک تحصیلی در رشته اصلی، دریافت نمایند.

۲۳-عناوین مندرج در رشته‌های مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته یا کارشناسی ارشد پیوسته (بدون گرایش) که با عناوین رشته‌های مندرج در ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ منطبق می‌باشد، جزء رشته‌های اصلی ساختمان محسوب می‌شود.

۲۴-پیرو بخشنامه شماره ۴۰۰/۶۵۸۲۵ مورخه ۲۸/۱۱/۱۳۹۴ موضوع تسهیل در امر صدور پروانه اشتغال به کار به آگاهی می‌رساند در اجرای بند ۳ بخشنامه مذکور، صدور پروانه اشتغال به کار با صلاحیت اجرا برای مهندسانی که در آزمون‌های قبلی ورود به حرفه شرکت و فقط در صلاحیت اجرا قبول شده‌اند بلامانع است. مقتضی است مقرر فرمایید اقدام لازم معمول گردد.

۲۵-برای شرکت در آزمون‌های ورود به حرفه، عضویت در سازمان‌های نظام مهندسی و کاردانی ساختمان الزامی نمی‌باشد. ليكن سازمان‌های استان عهده دار کنترل مدارک متقاضیان آزمون هستند که پس از بررسی و تایید مراتب را به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها اعلام می نمایند. لازم به ذکر است برای صدور پروانه اشتغال به کار برای قبول شدگان در آزمون ورود به حرفه، عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان الزامی است. همچنین اشخاص حقیقی عضو سازمان نظام کاردانی ساختمان استان که در آزمون ورود به حرفه مهندسی قبول می‌شوند باید عضویت آنان در سازمان نظام کاردانی ساختمان استان لغو شود و به عضویت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان درآیند.

۲۶-صلاحیت اجرا و نظارت مستقل از هم می‌باشد و قبولی در آزمون هر یک، با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه و مشروط به ارائه سابقه سنواتی حرفه‌ای در همان زمینه برای اخذ صلاحیت ( اجرا با نظارت ) کافیست.

۲۷-صلاحیت دارندگان مدارک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فن آوری، با عناوین دبیری فنی در رشته‌های هفتگانه ساختمان که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی موضوع رشته کارشناسی می‌گردند، همانند دارندگان مدارک تحصیلی رشته‌های اصلی ساختمان می‌باشد.

۲۸-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته علمی کاربردی، کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های هفتگانه ساختمان، می‌توانند با داشتن سایر شرایط لازم، صلاحیت طراحی (محاسبات) فقط در پایه ۳ بدون امکان ارتقاء، با شماره مرتبط دریافت نمایند. لازم به ذکر است در اجرای ابلاغیه شماره ۲۷۸۸۲/۴۰۰ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴، صلاحیت طراحی (محاسبات) | برای دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی، کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های اصلی ساختمان که دارای مدرک کاردانی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی می‌باشند فقط در پایه ۳ بدون امکان ارتقاء با شماره مرتبط، امکان پذیر می‌باشد. در این خصوص تکمیل و ارائه کاربرگ ( پیوست شماره ۱) در زمان صدور یا تمدید توسط متقاضی و ضبط آن در پرونده مربوطه توسط اداره کل استان ضروری است.

۲۹-افرادی که دارای مدرک کارشناسی امور اداری و استخدامی کشور می‌باشند و در حال حاضر به دلیل عدم تأیید مدارک تحصیلی امور اداری و استخدامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، مدرک جدید کارشناسی در همان رشته از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت مذکور دریافت کرده‌اند، چنانچه از قبل و به استناد مدرک قبلی پروانه اشتغال به کار دریافت کرده‌اند، تمدید یا ارتقاء همان پروانه بلامانع است.

۳۰-به استناد تصویب نامه شماره ۷۷۵۴۹/۳۳۱۲۰ مورخ ۳/۱۲/۸۴  هیأت محترم وزیران و همچنین رأى شماره ۱۹۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مندرج در روزنامه رسمی شماره ۱۸۷۱۹ مورخ ۲۰/۳/۸۸  کشور در خصوص دارندگان مدارک تحصیلی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور، صدور یا ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار مهندسی برای این دسته از متقاضیان امکان پذیر نمی‌باشد.

۳۱-تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی برای دارندگان مدارک تحصیلی در رشته‌های مرتبط با مهندسی که دارای پروانه اشتغال به کار با کد اصلی بوده‌اند، با همان کد و صلاحیت قبلی، بلامانع می‌باشد. لازم به ذکر است، ارتقا پایه پروانه اشتغال به کار نامبردگان فقط با کد مرتبط و با ذکر صلاحیت محاسبه و یا طراحی قبلی ظهر پروانه اشتغال به کار، امکان پذیر می‌باشد.

۳۲-دانش آموختگان رشته‌های اصلی اعم از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی که مدارک تحصیلی آنها مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و میانگین کل نمرات آنها کمتر از ۱۲ باشد. در صورتیکه عنوان معادل در مدرک تحصیلی ایشان قید نشده باشد می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی با کد اصلی دریافت نمایند.

۳۳-نحوه بررسی و تعیین وضعیت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی برای دارندگان مدارک تحصیلی مقاطع کاردانی و کارشناسی که عنوان رشته تحصیلی درج شده در دانشنامه ایشان در هر دو مقطع مذکور عینا یکسان می‌باشد همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته وفق ضوابط و مقررات مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرایی آن می‌باشد.

۳۴-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های اصلی چنانچه به مدرک تحصیلی مقطع کاردانی آنها در همان رشته مقطع کارشناسی پروانه کاردانی با کد اصلی تعلق بگیرد، نحوه بررسی و تعیین صلاحیت پروانه اشتغال به کار مهندسی ایشان همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته می‌باشد و در صورتیکه کاردانی آنها پروانه با کد اصلی تعلق نگیرد، چنانچه کلیه واحدهای مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها را در طول زمان تحصیل و به صورت واحدهای مؤثر گذرانیده باشند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار با کد اصلی دریافت نمایند، و در غیر اینصورت نامبرگان فقط می‌توانند کد مرتبط با صلاحیت نظارت دریافت نمایند.

۳۵-چنانچه دارندگان مدارک تحصیلی ناپیوسته تکنولوژی و یا علمی – کاربردی در رشته‌های اصلی کلیه واحدهای مندرج در جدول ریز نمرات مصوت کمیسیون هم ارزی را در رشته خود به صورت کامل گذرانیده باشند ( تصویر پیوست‌های شماره ۱ تا ۵)، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی و یا محاسبات حداکثر تا پایه ۲ دریافت نمایند. لازم به ذکر است منظور از واحدهای گذرانیده شده در طول زمان تحصیل، تنها واحدهای اصلی آن رشته می‌باشد و واحدهای بدون اثر، قابل قبول نمی‌باشد. تذکر : مطابق بخشنامه شماره ۴۰۰/د/۶۸۰  مورخ ۲۸/۴/۹۰  فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی – کاربردی معماری که دارای مدرک کاردانی در رشته اصلی معماری می‌باشند، در صورتیکه کلیه واحدهای مندرج در جدول رشته معماری را گذرانیده باشند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت و طراحی برحسب سنوات دریافت نمایند.

۳۶-به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی‌توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۳۷-پیرو ابلاغ بند ۳۰ بخشنامه شماره۹۰/۴۳۰/۸۸۹۰ مورخ ۱۱/۳/ ۱۳۹۰ کمیسیون هم ارزی رشته‌ها درخصوص دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های اصلی شامل کارشناسی ناپیوسته رشته‌های موضوع مادتين ۶ و ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مطابق بند ا بخشنامه شماره ۸۹/۴۰۰/۶۲۲۷۱  مورخ ۷/۱۲/۸۹  چنانچه نامبردگان دارای مدرک کاردانی با کد اصلی در همان رشته مقطع کارشناسی باشند نحوه بررسی و تعیین وضعیت صدور پروانه اشتغال به کار ایشان همانند دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته در همان رشته وفق ضوابط و مقررات مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرایی آن می‌باشد

۳۸-به کلیه دارندگان مدارک کارشناسی آموزش عالی غیر رسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسیده ، فقط کد مرتبط و صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد

۴۰- درج عنوان مدرک کارشناسی ارشد پدافند غیرعامل در پروانه اشتغال به کار مهندسی ساختمان، امکان پذیر نمی‌باشد.

مقطع کارشناسی ناپیوسته (کاردانی)

۱-با توجه به قوانین و مقررات نظام مهندسی و کنترل ساختمان در ایران، دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان، باید شرایط خاصی را برای دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی در این حوزه ایجاد کنند.

۲-برای دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان، موارد زیر اعلام می‌گردد.

۲-۱- اشخاصی که قبل از مصوبات کمیسیون یاد شده ابلاغی به شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴، مطابق ضوابط و بخشنامه‌های زمان مربوط، در آزمون ورود به حرفه قبول شده یا موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار شده‌اند، و وفق آخرین ابلاغیه مصوبات این کمیسیون قبل از تاریخ ۲۰/۰۵/۱۳۹۴ مجاز به ارتقاء پایه پروانه بوده‌اند، می‌توانند با رعایت سایر مقررات مربوط در قانون  و آیین‌نامه اجرایی آن نسبت به تمدید پروانه اشتغال یا ارتقاء پايه با همان شرایط مصوب زمان مربوط، اقدام نمایند.

۲-۲- دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های اصلی ساختمان با مدرک کاردانی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، که مشمول مصوبات کمیسیون مذکور ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۰۰ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴ می‌باشند، می‌توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت بدون محدودیت و طراحی (محاسبات حداکثر تا پایه دو بدون امکان ارتقاء، دریافت نمایند.

۲-۳- ارتقا، پایه و تمدید پروانه اشتغال به کار دارندگان مدرک تحصیلی در رشته‌های کارشناسی پیوسته علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان که قبل از ابلاغ بخشنامه ۰۶/۰۸/۱۳۹۶ و وفق ضوابط و بخشنامه‌های وقت موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار شده‌اند، با رعایت سایر ضوابط و مقررات، با همان شرایط امکان پذیر است.

۳-در خصوص فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان، تنها مدرک کاردانی قابل قبول می‌باشد که تاریخ اخذ آن قبل از ورود به مقطع کارشناسی باشد.

۴-اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا تکنولوژی یا علمی کاربردی در رشته‌های موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می‌باشند لیکن بواسطه غیر مرتبط بودن مدرک تحصیلی کاردانی آنان جائز دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی نمی‌شوند چنانچه موفق به اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی مقطع کارشناسی خود شوند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی، با حدود صلاحیت نظارت و در رشته‌هایی که مشمول صلاحیت اجرا می‌شود صلاحیت اجرا نیز طبق ضوابط مربوطه دریافت نمایند.

۵-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا علمی کاربردی یا تکنولوژی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که مدرک کاردانی آنها غیر مرتبط با رشته‌های ساختمان است و پس از مدرک کارشناسی ناپیوسته موفق به اخذ مدارک دانشگاهی در دو مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های اصلی همسان و منطبق با همان رشته کارشناسی ناپیوسته شده‌اند، می‌توانند با دارا بودن سایر شرایط لازم، صلاحیت طراحی (محاسبات) دریافت نمایند.

۶-به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته دبیری فنی در رشته‌های اصلی موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ که دارای مدرک کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان باشند، در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته اصلی یکسان با عنوان مدرک کارشناسی، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی فقط با صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۷-دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های هفتگانه ساختمان که به استناد مصوبات کمیسیون موضوع تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۳۰ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴ امکان اخذ صلاحیت طراحی با محاسبات برای آنان میسر شده است چنانچه حداکثر تا ۴ سال قبل از آن بر اساس مدرک فارغ‌التحصیلی ملاک اخذ صلاحیت طراحی با محاسبات، در آزمون‌های مربوطه شرکت نموده و با لحاظ آن مدرک قبول شده‌اند، درج صلاحیت طراحی در پروانه اشتغال به کار ایشان با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین نامه اجرائی آن بلامانع است

۸-در خصوص اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته‌های با عناوین اصلی و کاردانی (مرتبط یا غیر مرتبط با رشته‌های مهندسی ساختمان، همچنین اشخاصی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های مرتبط با مهندسی و کاردانی در رشته اصلی یا مرتبط یا غیر مرتبط با رشته‌های مهندسی باشند و قبل از تاریخ ابلاغ بخشنامه مذکور در آزمون ورود به حرفه مهندسی شرکت نموده و قبولی ایشان پس از آن تاریخ اعلام شده است، صدور پروانه اشتغال به کار برای ایشان تابع ضوابط زمان شرکت در آزمون ورود به حرفه می‌باشد. ضمنا تمدید پروانه اشتغال به کار ایشان نیز با همان شماره و صلاحیت صورت می‌گیرد..

۹-به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های مرتبط با رشته‌های اصلی ساختمان که دارای مدرک کاردانی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی باشند، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی و صلاحیت نظارت و اجرا (برای رشته‌هایی که مشمول صلاحیت اجرا می‌باشند) تعلق می‌گیرد.

۱۰- نحوه صدور و ارتقا پایه اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا علمی کاربردی و یا تکنولوژی در رشته‌های با عناوین اصلی ساختمان باشند وفق جدول پیوست بخشنامه ۴۳۰/۲۷۸۸۲ مورخ ۲۵/۰۵/۹۴ می‌باشد.

۱۱-پروانه اشتغال به کار اشخاصی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا علمی کاربردی با تکنولوژی بوده و پروانه اشتغال آنان اصلی یا مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان و کاردانی غیر مرتبط با رشته‌های  مهندسی ساختمان وفق ضوابط قبلی صادر شده است، با همان ترتیب تمدید می‌گردد.

۱۲- به مدارک کارشناسی ناپیوسته آموزش عالی غیررسمی که به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسیده و در اسفندماه ۱۳۷۰ به دانشگاه‌ها ابلاغ گردیده است، فقط کد مرتبط و صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد

۱۶-به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی در رشته اصلی مقطع کارشناسی، پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی با حدود صلاحیت نظارت، طراحی یا محاسبات بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۳-به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با حدود صلاحیت طراحی ونظارت بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۴-به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی اصلی و یا مرتبط در زمینه سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان، پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با حدود صلاحیت فقط نظارت بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۵-صدور پروانه اشتغال بکار مهندسی ساختمان برای دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته رشته اصلی با کاردانی در رشته‌های غیر مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، امکان‌پذیر نمی‌باشد.

۱۶-به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته با عناوین علمی کاربردی، تکنولوژی، کاربردی در رشته‌های موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که دارای مدرك کاردانی در زمینه رشته مقطع کارشناسی (رشته های کاردانی اصلی و یا مرتبط) می‌باشند پروانه اشتغال به کار مرتبط با حدود صلاحیت نظارت، طراحی یا محاسبات بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۷–به دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته با عناوین علمی – کاربردی، تکنولوژی، کاربردی در رشته‌های موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با کاردانی اصلی یا مرتبط در زمینه سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان (رشته‌های کاردانی اصلی و یا مرتبط)، پروانه اشتغال به کار مرتبط با حدود صلاحیت فقط نظارت بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۱۸–صدور پروانه اشتغال بکار مهندسی ساختمان برای دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی ناپیوسته با عناوین علمی کاربردی، تکنولوژی، کاربردی با کاردانی در رشته‌های غیر مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، امکان پذیر نمی‌باشد.

۱۹-به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در رشته‌هایی با سایر عناوین مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان تنها در صورتیکه کاردانی آنها در زمینه رشته مقطع کارشناسی ( اصلی و یا مرتبط ) باشد، پروانه اشتغال بکار در رشته مرتبط با حدود صلاحیت نظارت بدون محدودیت و بر حسب سنوات تعلق می‌گیرد.

۲۰-دریافت صلاحیت اجرا برای کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس ازقبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی، شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۲۱-نحوه بررسی و تعیین وضعیت مدارك تحصیلی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی همانند دارندگان مدارك کارشناسی علمی-کاربردی رشته‌های اصلی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری می‌باشد.( عناوین درج شده با عناوین علمی کاربردی در همان رشته مطابقت دارد)

۲۲-تصدی برخی وظایف در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از قبیل عضویت در هیات مدیره مستلزم داشتن مدرك تحصیلی در رشته‌های اصلی می‌باشد.

۲۳-لازم به ذکر است ضمن اینکه به مدارک کاردانی علمی – کاربردی در رشته‌های اصلی هفتگانه ساختمان پروانه اشتغال به کار کاردانی با کد اصلی تعلق می‌گیرد، به دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی با عناوین رشته‌های ذیل:

نقشه‌کشی عمومی ۲- نقشه‌کشی و طراحی صنعتی ۳- مکانیک خودرو ۴- مکانیک – ماشین ابزار ۵- مکانیک – سردخانه ۶- مکانیک – تعمیرات نیروگاه‌ها ۷- مکانیک نقشه کشی ۸- اتومکانیک  ۹- ساخت و تولید ۱۰- عمران – انتقال آب ۱۱- عمران – آب و فاضلاب ۱۲عمران ۱۲-  نگهداری سد و شبکه ۱۳- جوشکاری ۱۴ – صنایع فلزی ۱۵- کنترل صنعتی، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعم از اصلی یا مرتبط در رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

۲۴-دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی غیر مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان و کارشناسی ناپیوسته دبیری فنی در رشته‌‎های اصلی ساختمان که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی همسان با رشته کارشناسی شده‌اند، می‌توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت دریافت نمایند و برای دارندگان این ترتیبات در رشته‌های معماری و عمران صلاحیت اجرا نیز تعلق می‌گیرد.

صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی و تعیین کد (شماره) رشته و حدود صلاحیت برای دارندگان مدارک کارشناسی ناپیوسته وفق جدول زیر مورد تایید می‌باشد

عنوان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسه عنوان مدرک تحصیلی کاردانی کد رشته حدود صلاحیت پروانه اشتغال به کار
کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های ساختمان با عناوین مندرج در ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و یا در رشته‌های هم ارز با آنها کاردانی در رشته‌های اصلی رشته مقطع کارشناسی اصلی حدود صلاحیت رشته اصلی
کاردانی در رشته‌های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی حداکثر پایه ۲ و نظارت بدون محدودیت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد
کارشناسی ناپیوسته با عناوین تکنولوژی و یا علمی کاربردی در رشته‌های اصلی و یا رشته‌های هم ارز با آنها کاردانی در رشته‌های مرتبط و یا اصلی رشته مقطع کارشناسی مرتبط حدود صلاحیت طراحی حداکثر تا پایه ۲ و نظارت بدون محدودیت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه مرتبط حدود صلاحیت نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد

جدول کاردانی (۱)

رشته کد پروانه رشته موضوع پروانه نوع پروانه عناوین مدارک تحصیلی کاردانها فنی ساختمان
اصلی مرتبط
معماری ۱۰۰ معماری * معماری نقشه کشی معماری – معماری
۱۱۰ مرتبط با معماری * دبیر فنی معماری / معلم فنی معماری / معادل کاردانی معماری / معماری – ساختمان / معماری – معماری داخلی / معماری سنتی /  معماری اسلامی / معماری – نقشه کشی ساختمان / معماری – مرمت و احیای بناهای تاریخی معماری / حفاظت و مرمت بناهای تاریخی

 

شهرسازی ۲۰۰ شهرسازی * کاردانی شهرسازی
عمران ۳۰۰ عمران * عمران / ساختمان / کارهای عمومی ساختمان / راه و ساختمان / اجرای ساختمان‌های  بتنی / پیش ساخته‌ها / امور پیمان‌ها / ساختمان‌های فلزی / ساختمان‌های فولادی / پل سازی و ابنیه فنی ساختمان سازی / مرمت و نگهداری ساختمان
۳۱۰ مرتبط با عمران * دبیر فنی عمران / معلم فنی عمران / معادل کاردانی عمران / عمران – خط و ابنیه / عمران – تاسیسات آبی / عمران – ساختمان‌های آبی / عمران – سازه های دریایی / عمران – راهسازی / زیر سازی راه / روسازی راه / راهداری / عمران – روستایی /

کاردانی فنی آزمایشگاهی عمران / کاردانی فنی عمران شهری

تاسیسات مکانیکی  ساختمان ۴۰۰ تاسیسات مکانیکی ساختمان * مکانیک /  تاسیسات حرارتی و برودتی / تاسیسات – ترید / تاسیسات – حرارت مرکزی و تهویه مطبوع / مکانیک – وسایل بهداشتی و گاز رسانی / مکانیک – آبرسانی و گاز رسانی
۴۱۰ مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان * دبیری فنی مکانیک / معلم فنی مکانیک / معادل کاردانی مکانیک / مکانیک – تاسیسات حرارتی نیروگاه‌ها / مکانیک صنایع – تاسیسات عمومی صنایع
تاسیسات برقی ساختمان ۵۰۰ تاسیسات برقی ساختمان * تاسیسات الکتریکی / برق – قدرت / الکترونیک / الکتروتکنیک / برق  ماشین های الکتریکی / الکترونیک عمومی / الکتروتکنیک برقی صنعتی
۵۱۰ مرتبط با تاسیسات برقی ساختمان * دبیر فنی برق / معلم فنی برق / معادل کاردانی برق / برق  مخابرات / برق – الکترونیک و ابزار دقیق / الکترونیک و مخابرات دریایی
نقشه‌‌برداری ۶۰۰ نقشه‌‌برداری * نقشه برداری / نقشه برداری – کارتوگرافی / عمران – نقشه‌برداری / عمران – ژئو دزی / عمران – فتوگرامتری
۶۱۰ مرتبط با نقشه‌‌برداری * دبیر فنی نقشه برداری / معلم فنی نقشه‌برداری/ معادلی کاردانی نقشه برداری
ترافیک ترافیک *  حمل و نقل / راه و ترابری

کارشناسی پیوسته

۱.به استناد ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۴، رشته‌های اصلی مهندسی شامل معماری، عمران، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک می‌باشد و مطابق تبصره ۱ ماده ۷ قانون مذکور رشته‌های مرتبط با مهندسی ساختمان به رشته‌هایی اطلاق می‌شود که عنوان آنها با رشته‌های اصلی یاد شده در ماده ۶ متفاوت بوده ولی محتوای علمی و آموزشی آنها با رشته‌های اصلی بیش از ۷۰ % در ارتباط باشد که تعیین حدود صلاحیت حرفه‌ای دارندگان اینگونه مدارك تحصیلی دانشگاهی مرتبط با مهندسی ساختمان و عناوین این رشته‌ها به استناد تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان توسط کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزیر راه و شهرسازی، وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تعیین و به تصویب وزیر راه و شهرسازی می‌رسد.

۲-اشخاصی که قبل از مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۳۰ مورخ ۱۳۹۵/۵/۲۵، مطابق ضوابط و بخشنامه‌های زمان مربوط در آزمون ورود به حرفه قبول شده یا موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار گردیده‌اند، پس از انطباق با آخرین ابلاغیه مصوبات این کمیسیون قبل از تاریخ ۱۳۹۴/۵/۲۵، می‌توانند با رعایت سایر مقررات مربوط در قانون  و آیین‌نامه اجرایی آن نسبت به ارتقاء پایه پروانه اشتغال با همان شرایط، اقدام نمایند

۳-اطلاق رشته‌های مهندسی منوط به داشتن پایه تحصیلات کارشناسی پیوسته یا مدارک پیوسته بالاتر در یکی از رشته‌های اصلی یا مرتبط، مطابق با مواد  ۶ و ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می‌باشد. در بندهای این بخشنامه منظور از دارندگان مدارک تحصیلی در زمینه رشته اشخاصی حقیقی است که به استناد آن مدرک تحصیلی می‌توانند در رشته موضوع، بخشنامه پروانه اشتغال به کار با شماره اصلی یا مرتبط اخذ نمایند.

۴-دارندگان مدارک تحصیلی در رشته‌های دبیری فنی پیوسته در رشته‌های اصلی در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته اصلی همسان و منطبق با مدرک کارشناسی رشته مربوط طبق جدول پیوست شماره (۲) پس از سپری شدن سنوات قانونی لازم از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می‌توانند با رعایت سایر شرایط الزامی، پروانه اشتغال به کار همانند دارندگان مدرک تحصیلی در رشته اصلی، دریافت نمایند.

۵- سنوات تحصیلی دارندگان مدارك تحصیلی کارشناسی مرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان، در صورت اخذ مدرك کارشناسی ارشد که بتوانند با آن صلاحیت طراحی یا محاسبات دریافت نمایند، از زمان اخذ مدرك جدید محاسبه می‌گردد

۶-نحوه بررسی و تعیین وضعیت مدارك تحصیلی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی همانند دارندگان مدارك کارشناسی علمی -کاربردی رشته‌های اصلی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری می‌باشد.

۷-دریافت صلاحیت اجرا برای کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس ازقبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی، شیوه نامه‌ها وبخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۸-تصدی برخی وظایف در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از قبیل عضویت در هیات مدیره مستلزم داشتن مدرك تحصیلی در رشته‌های اصلی می‌باشد.

(جدول ۲ کارشناسی) صلاحیت برای صدور پروانه اشتغال به کار (اصلی-مرتبط) یا مرتبط طبق مدارک تحصیلی دانشگاهی

رشته کد پروانه رشته موضوع پروانه نوع پروانه عناوین مدارک تحصیلی کاردانها فنی ساختمان
اصلی مرتبط
عمران ۳۰۰ عمران * مهندسی یا کارشناسی عمران -مهندسی یا کارشناسی سازه

-مهندسی با کارشناسی ساختمان – مهندسی یا کارشناسی راه و ساختمان و ساختمان‌سازی

۳۱۰ مرتبط با عمران * مهندسی تکنولوژی (عمران یا ساختمان) -علمی کاربردی (عمران یا ساختمان) -مهندسی فن آوری (عمران یا ساختمان) مهندسی فن آوری عمران – ساختمانسازی

 

مهندسی با کارشناسی عمران روستایی، عمران خاک و عمران راه
دبیری فنی عمران
مهندسی و یا کارشناسی (عمران – آب یا عمران ساختمان‌های آبی)
معادل لیسانس مهندسی (عمران – عمران) – مهندسی عملی (عمران یا ساختمان )
مهندسی اجرایی عمران
نقشه برداری ۶۰۰ مهندسی نقشه برداری * مهندسی نقشه برداری
۶۱۰ مرتبط مهندسی نقشه برداری * تکنولوژی نقشه برداری – علمی کاربردی نقشه برداری
معادل لیسانس مهندسی نقشه برداری
ترافیک ۷۰۰ مهندسی ترافیک * – ترافیک – برنامه ریزی حمل و نقل -راه و ترابری -راهسازی  –راهداری
۷۱۰ مرتبط با مهندسی ترافیک * تکنولوژی (ترافیک یا حمل و نقل یا راه و ترابری یاراهسازی یا راهداری) – علمي کاربردی (ترافیک یا حمل و نقل با راه و ترابری پاراهسازی یا راهداری- فن آوری (ترافیک یا حمل و نقل یا راه و ترابری یاراهسازی یا راهداری )
معادل کارشناسی و مهندسی ترافیک یا حمل و نقل یا راه و ترابری یا راهسازی یا راهداری )
تاسیسات مکانیکی ۴۰۰ مهندسی تاسیسات مکانیکی * مکانیک – حرارتی و سیالات / مکانیک –سیالات/ لکترومکانیک گرایش مکانیک قبل از سال ۶۰ / مکانیک قبل از سال ۶۰ /تاسیسات حرارتی /تاسیسات حرارتی و برودتي/ تاسیسات تهویه و تبرید/ تاسیسات تهویه مطبوع
۴۱۰ مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان * تکنولوژی ( مکانیک – حرارت و سیالات یا مکانیک – جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات یا تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهريه و تبرید با تأسیسات تبرید و سردخانه) /علمی کاربردی ( مکانیک – حرارت و سیالات یا تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهویه و تبرید یا تاسیسات تبرید و سردخانه یا مکانیک – جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات ) /فن آوری (مکانیک – حرارت و سیالات یا مکانیک – سیالات با تاسیسات حرارتی و برودتی یا تاسیسات حرارتی یا تاسیسات تهویه و تبرید یا مکانیک-جامدات یا مکانیک – طراحی جامدات یا تاسیسات تبرید و سردخانه )
مکانیک – طراحی جامدات / مهندسی مکانیک (کاربردی) /تکنولوژی مکانیک / مکانیک – طراحی ماشین‌ها /تأسیسات مکانیک – سردخانه /مکانیک- ماشین‌های حرارتی / مکانیک (مکانیک ماشین‌ها)
 دبیری فنی مکانیک – حرارت / دبیری فنی – جامدات
مهندس عملی مکانیک
معادل کارشناسی مکانیک- حرارت و سیالات
تاسیسات برقی ۵۰۰ مهندسی تاسیسات برقی ساختمان * کارشناسی برق – الکترونیک /کارشناسی الکترونیک /کارشناسی برق – شبکه های انتقال و توزیع
۵۱۰ مرتبط با تاسیسات برقی ساختمان * تکنولوژی ( برق – قدرت یا برق – الکترونیک یا برق – شبکه‌های انتقال و توزیع یا برق – کنترل و ابزار دقیق یا برق – کنترل با برق – مخابرات ) / علمی کاربردی ( برق – قدرت یا برق – الکترونیک یا برق – شبکه های انتقال و توزیع یا برق – کنترل و ابزار دقیق یا برق – کنترل ) / فن آوری (برق – قدرت یا برق – الکترونیک یا برق شبکه های انتقال و توزیع یا برق – کنترل و ابزار دقیق یا برق – کنترل ) / کاربردی (برق – قدرت یا برق – الکترونیک یا برق شبکه های انتقال و توزیع یا برق – کنترل بر ابزار دقيق با برق – کنترل ) / برق (کاربردی) خارج کشور
برق – مخابرات / برق – کنترل / برق – کنترل و ابزار دقیق / برق – الکترونیک و مخابرات دریایی / تکنولوژی برفی خارج از کشور
دبیری فنی برق – قدرت/ دبیری فنی برق – الکترونیک
معادل برق – قدرت / معادل برق-الکترونیک
معماری ۶۱ مهندسی معماری * معماری
۱۱۰ مرتبط با مهندسی معماری * علمی کاربردی معماری/ تکنولوژی معماری / فن آوری معماری

 

فن آوری معماری – طراحی و نوسازی بافتهای فرسوده، /مرمت و احیای بنا های تاریخی

 

طراحی معماری داخلی / طراحی معماری درونی / طراحی معماری بیرونی / دبير فنی معماری
شهرسازی ۲۰۰ شهرسازی *  شهرسازی
شهرسازی-طراحی شهری * شهرسازی-طراحی شهری
شهرسازی-برنامه ریزی شهری * شهرسازی – برنامه ریزی شهری و برنامه ریزی شهری و منطقه ای /شهرسازی طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای / شهرسازی – برنامه ریزی منطقه ای
۲۱۰ مرتبط با شهرسازی * شهرسازی – مدیریت شهری

 

معماری منظر

 

شهرسازی – کارشناسی ارشد برنامه ریزی محیط یا محیط زیست
معادل کارشناسی شهرسازی (طراحی شهری یا برنامه ریزی شهری و منطقه ای

کارشناسی ارشد

۱-به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی‌توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۲-وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، دریافت پروانه /۲/ ۲۲ مورخ ۱۳ / ۲۰. به استناد نامه شماره ۲۶۳۶ اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های مرتبط با شهرسازی برای دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در هر یک از گرایش‌های مرتبط با شهرسازی با مدرك کارشناسی در رشته معماری بلامانع می‌باشد.

۳-دانش آموختگانی که با هرکدام از مدارك کارشناسی در زمینه رشته‌های عمران، شهرسازی، معماری، جامعه شناسی، جغرافیا، اقتصاد و رشته عمران- نقشه‌برداری وارد مقطع کارشناسی ارشد شهرسازی- برنامه ریزی شهری می‌شوند می‌توانند پس از گذرانیدن دروس جبرانی مندرج در بخشنامه‌های کمیسیون هم ارزی رشته‌ها، پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری دریافت نمایند.

۴-دریافت پروانه اشتغال به کار طراحی شهری فقط برای دارندگان مدرك تحصیلی کارشناسی ارشد طراحی شهری با کارشناسی در زمینه رشته‌های معماری و شهرسازی بلامانع می‌باشد.

۵-اشخاصی که دارای مدرك تحصیلی کارشناسی در گرایش‌های رشته عمران (که بتوانند با آن پروانه اشتغال بکار مهندسی در زمینه رشته عمران دریافت نمایند ) یا رشته عمران- نقشه‌برداری باشند و مدرك کارشناسی ارشد در رشته راه و ترابری یا حمل و نقل نیز دریافت نمایند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی رشته ترافیک را به عنوان صلاحیت دوم دریافت نمایند.

۶-از آنجائیکه به دارندگان مدارك تحصیلی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور با توجه به عدم تایید اینگونه مدارك توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، پروانه اشتغال به کار مهندسی تعلق نمی‌گیرد، لذا در صورت اخذ مدارك مورد تایید وزارت مذکور در مقاطع بالاتر نیز امکان دریافت پروانه، برای نامبردگان وجود ندارد.

۸-دریافت صلاحیت اجرا براي کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس از قبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی ،شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۹-تصدي برخی وظایف در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از قبیل عضویت در هیات مدیره مستلزم داشتن مدرك تحصیلی در رشته‌های اصلی می‌باشد.

۱۰-به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی‌توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۱۱-به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی‌تواند پروانه اشتغال در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۲-صدور پروانه اشتغال به کار با کد اصلی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد رشته‌های اصلی که با ارائه مدرک کارشناسی خود می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با صلاحیت طراحی و نظارت ( بدون محدودیت ) دریافت نمایند، بلامانع می‌باشد.

۱۳-تمدید پروانه اشتغال به کار برای افرادی که از قبل و به استناد مدرک کارشناسی ارشد پروانه دریافت کرده‌اند با همان کد و درهمان پایه قبلی، بالامانع می‌باشد، لازم به ذکر است ارتقا پایه پروانه اشتغال مطابق با ضوابط جدید می‌باشد.

فهرست عناوین رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان، تایید شده توسط کمیسیون هم ارزی تبصره ۲ ماده ۷ قانون، ضمیمه می‌گردد.

جدول شماره ۳

عنوان رشته اصلی عنوان مدارک دانشگاهی منطبق با رشته اصلی
معماری ۱- کارشناسی ارشد پیوسته معماری

۲- مهندسی یا کارشناسی پیوسته معماری

۳- کارشناسی ارشد ناپیوسته معماری با کارشناسی مرتبط با معماری

۴- مهندسی ساختمان (معماری و تزئینات داخلی)(دانش آموختگان قبل سال ۱۳۵۲ دانشگاه علم و صنعت ایران).

۵-مهندسی معماری و تزئینات (دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۵۳ دانشگاه علم و صنعت ایران)

عمران ۱- کارشناسی ارشد پیوسته راه و ساختمان

۲- مهندسی با کارشناسی پیوسته عمران، عمران – عمران، عمران- سازه، عمران – ساختمان، سازه، ساختمان، راه و ساختمان

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته ساختمان سازی (مهندس عملی، دانش آموختگان بعد از بهمن ۱۳۷۵ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی)

تاسیسات مکانیکی -مهندسی یا کارشناسی پیوسته مکانیک (بدون گرایش)

۲-مهندسی یا کارشناسی پیوسته تهویه و تبرید، مکانیک – تاسیسات حرارتی، مکانیک سیالات، تاسیسات حرارتی و برودتی، حرارت و برودتی، حرارت و سیالات، تاسیسات حرارتی، مکانیک حرارت و سیالات، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، تاسیسات تهویه مطبوع.

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته الکترومانیک (مکانیک) دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۶۰

تاسیسات برقی ۱-مهندسی یا کارشناسی پیوسته برق (بدون گرایش)

۲-مهندسی یا کارشناسی پیوسته برق – قدرت، قدرت، الکترونیک، الکتروتکنیک، برق و الکترونیک، برق – الکترونیک، برق- شبکه های انتقال و توزیع

۳- مهندسی یا کارشناسی پیوسته الکترومکانیک (برق) دانش آموختگان قبل از سال ۱۳۶۰

شهرسازی ۱- کارشناسی پیوسته شهرسازی

۲- کارشناسی پیوسته شهرسازی – طراحی شهری

۳-کارشناسی پیوسته شهرسازی – برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – برنامه ریزی شهری.

۴- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته شهرسازی با مدرک کارشناسی اصلی یا مرتیط با معماری یا شهرسازی

۵- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته طراحی شهری با مدرک کارشناسی اصلی یا مرتبط با معماری یا شهرسازی

۶-کارشناسی ارشد ناپیوسته برنامه ریزی شهری، شهرسازی – برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای، شهرسازی – برنامه ریزی شهری، با کارشناسی اصلی یا مرتبط با شهرسازی با معماری یا عمران

نقشه‌برداری ۱- مهندسی یا کارشناسی پیوسته عمران – نقشه‌برداری

۲- مهندسی یا کارشناسی پیوسته نقشه‌برداری

۳- کارشناسی ارشد ناپیوسته نقشه‌برداری (گرایش‌های فتوگرامتری و ژئودزی) با کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی یا تکنولوژی نقشه‌برداری و کاردانی در رشته نقشه‌برداری.

ترافیک ۱- کارشناسی پیوسته ترافیک

۲- کارشناسی پیوسته برنامه ریزی حمل و نقل، حمل و نقل، حمل و نقل و ترافیک

۳- کارشناسی راه ترابری، راهسازی، راهداری

۴-کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی ترافیک با کارشناسی عمران – نقشه برداری.

۵- کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی ترافیک با کارشناسی در رشته اصلی یا مرتبط با عمران

کمیسیون هم ارزی عمران

۱-فارغ‌التحصیلان کارشناسی رشته مهندسی علمی – کاربردی عمران – تأسیسات آبی (یا ساختمان‌های آبی ) از دانشگاه شهید عباسپور در صورت ارائه مدرک تحصیلی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانند پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با مهندسی عمران دریافت نمایند.

۲-به فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ناپیوسته عمران – عمران ( بورسیه جهادسازندگی ) از دانشگاه صنعتی امیر کبیر با ارزشیابی معادل کارشناسی عمران، پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۴- به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در رشته عمران و یا ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان و یا عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران تعلق می‌گیرد.

۵-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی عمران – راهداری از دانشگاه علم و صنعت ایران پروانه اشتغال به کار در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت فقط نظارت در پایه ۳ تعلق می‌گیرد.

۶-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی عمران روستایی فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۷-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با عمران برای فارغ‌التحصیلان رشته علمی – کاربردی ساختمان و یا عمران بلامانع می‌باشد.

۸-به فارغ التحصیلان علمی – کاربردی ساختمان و یا عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران تعلق می‌گیرد.

۹-به فارغ التحصیلان کارشناسی عمران اجرایی فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد

۱۰-صدور پروانه اشتغال به کار شهر سازی – برنامه ریزی شهری دارندگان مدرک تحصیلی عمران – نقشه برداری با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری در صورت گذرانیدن واحدهای ذکر شده برای رشته عمران، بلامانع می‌باشد.

۱۱-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با عمران برای به فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های عمران و یا ساختمان بلامانع می‌باشد.

۱۲-به فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی و آبادانی روستا از مؤسسه آبادانی و توسعه روستاها و یا دانشگاه شهید بهشتی فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت حداکثر تا پایه سه تعلق می‌گیرد.

۱۳-فارغ التحصیلان رشته خط و ابنیه و یا خط و سازه‌های ریلی از دانشگاه علم و صنعت ایران می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت حداکثر پایه سه بدون امکان ارتقاء، دریافت نماید.

۱۴-به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی عمران – راه، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات، حداکثر تا پایه سه تعلق می‌گیرد.

۱۵-به فارغ التحصیلان کارشناسی آبادانی و توسعه روستاها و کارشناسی مدیریت پروژه و کارشناسی خط و ابنیه که با مدرک کارشناسی پروانه مرتبط با مهندسی عمران با صلاحیت محدود ( فقط نظارت در حد پایه ۳ ) تعلق می‌گیرد، در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد سازه و زلزله فقط می توانند نسبت به ارتقاء پایه صلاحیت نظارت خود اقدام نمایند.

۱۶-به فارغ التحصیلان رشته مدیریت و آبادانی روستا هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی عمران و اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۷-به فارغ التحصیلان رشته مدیریت و آبادانی روستا و رشته مهندسی مدیریت پروژه، پروانه اشتغال به کار مهندسی عمران اعمم از اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد

۱۸-به رشته‌های مهندسی عمران خاک پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت، اجرا و محاسبات بدون محدودیت تعلق می‌گیرد

۱۹-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحيت فقط نظارت حداکثر پایه ۳ برای فارغ التحصیلان رشته کارشناسی مدیریت پروژه بلامانع است.

۲۰-به فارغ التحصیلان رشته عمران – خاک پروانه اشتغال به کار با کد اصلی تعلق می‌گیرد.

۲۱-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری برای دارندگان مدرک تحصیلی علمی – کاربردی نقشه‌برداری و یا مهندسی تکنولوژی نقشه‌برداری بلامانع است.

۲۲-دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته عمران – عمران و کارشناسی ارشد در رشته ترافیک یا راه و ترابری و یا برنامه‌ریزی حمل و نقل می‌توانند علاوه بر پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته عمران، صلاحیت رشته ترافیک با درج در ظهر پروانه خود دریافت نمایند.

۲۳-به طور کلی، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته می‌توانند در صورت داشتن مدرک کاردانی قبل از ورود به مقطع کارشناسی، در آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کنند و پروانه فعالیت حرفه‌ای خود را دریافت کنند.

۲۴-دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی عمران- آب و فاضلاب، عمران – سد و شبکه، جریه راه آهن و شیمی صنایع گاز، به عنوان رشته و محتوای علمی آموزشی، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

۲۵-فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی اجرایی عمران، فقط می‌توانند در رشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا، پروانه اشتغال به کار دریافت کنند.

۲۶-فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی عمران- راه، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات، حداکثر تا پایه سه تعلق بگیرند.

۲۷-به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد در هر یک از گرایش‌های عمران که مدرک کارشناسی آنها در رشته عمران یا مرتبط با آن نباشد، با توجه به عدم ارتباط بیش از ۷۰٪ محتوای علمی و آموزشی آنها با رشته اصلی کارشناسی مهندسی عمران هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با عمران تعلق نمی‌گیرد.

۲۸-دریافت صلاحیت اجرا براي کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس از قبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی ،شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۲۹-دانش آموختگانی که با هرکدام از مدارك کارشناسی در زمینه رشته‌های عمران، شهرسازی، معماری، جامعه شناسی، جغرافیا، اقتصاد و رشته عمران- نقشه‌برداری وارد مقطع کارشناسی ارشد شهرسازی- برنامه ریزی شهری می‌شوند می‌توانند پس از گذرانیدن دروس جبرانی مندرج در بخشنامه‌های کمیسیون هم ارزی رشته‌ها، پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری دریافت نمایند.

۳۰-به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی ناپیوسته عمران تکنولوژی، علمی کاربردی و….)، در صورتیکه حداقل یک درس و حداکثر سه درس از دروس طراحی معماری، تاسیسات مکانیکی و برقی، اصول مبانی شهرسازی را نگذرانیده باشند، پروانه مرتبط با صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و محاسبات حداکثر تا پایه ۳ تعلق می‌گیرد

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها

جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی عمران

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ ریاضی عمومی ۱ ۱۵ سازه‌های بتن آرمه ۲
۲ ریاضی عمومی ۲ ۱۶ پروژه بتن آرمه
۳ معادلات دیفرانسیل ۱۷ سازه‌های فولادی ۱
۴ رسم فنی و نقشه کشی ساختمان ۱۸ سازه‌های فولادی ۲
۵ نقشه برداری و عملیات ۱۹ پروژه سازه‌های فولادی
۶ مصالح ساختمانی و آزمایشگاه ۲۰ زمین شناسی مهندسی
۷ تکنولوژی بتن و آزمایشگاه ۲۱ مکانیک خاک 

 

۸ اصول و مبانی معماری و شهرسازی ۲۲ آزمایشگاه مکانیک خاک
۹ استاتیک ۲۳ مهندسی پی
۱۰ دینامیک ۲۴ روشهای اجرایی ساختمان
۱۱ مقاومت مصالح ۲۵ متره و برآورد پروژه
۱۲ تحلیل سازه ها ۱ ۲۶ طراحی معماری
۱۳ تحلیل سازه ها ۲ ۲۷ تأسیسات مکانیکی و برقی
۱۴ سازه های بتن آرمه ۱ ۲۸ بارگذاری
۲۹ اصول مهندسی زلزله

کمیسیون هم ارزی معماری شهرسازی

۱-به استناد رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در دادنامه ۵۹۴ الی ۶۶۳ مورخ ۱۳۹۵/۹/۲، مندرج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۶، امکان صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی از زمان صدور رای هیات عمومی یاد شده ) (۱۳۹۵/۹/۲)، برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته شهرسازی برنامه‌ریزی شهری که دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های جغرافیا جامعه شناسی علوم اجتماعی و اقتصاد باشند وجود ندارد.

۲-صدور پروانه اشتغال به کار رشته شهرسازی برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در زمینه رشته های عمران، معماری و شهرسازی با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط در قانون یاد شده و آیین‌نامه اجرایی آن، بلامانع است.

۳-با توجه به اینکه رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مشمول، بدو، تصویب و عطف به ماسبق نمی‌باشد، لذا تمدید و ارتقاء پایه پروانه اشتغال به کار اشخاصی که قبل از تاریخ مذکور و مطابق بخشنامه شماره ۶۸۶۹۳/۴۳۰ مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۴ پروانه اشتغال به کار دریافت نموده‌اند با رعایت سایر مقررات مربوط در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی آن، بلامانع است.

۴-صدور پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری برای دارندگان مدرک تحصیلی عمران – نقشه برداری با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری بلامانع می باشد.

۵-دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته شهرسازی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد شهرسازی با گرایش طراحی شهری فقط با مدرک کارشناسی در زمینه رشته معماری یا شهرسازی امکان پذیر می‌باشد.

۶-فارغ التحصیلان رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی شهرسازی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۷-ارتقاء پایه دارندگان پروانه اشتغال به کار شهرسازی – برنامه ریزی شهری، با مدرک تحصیلی کارشناسی جغرافیا، اقتصاد، علوم اجتماعی، در صورتیکه در سنوات گذشته و به استناد مدرک کارشناسی ارشد پروانه دریافت نموده‌اند تنها در صورت گذرانیدن دروس مشخص شده در بند ۲۶ امکان پذیر می‌باشد

۸-رشته طراحی و برنامه ریزی شهری و همچنین رشته برنامه ریزی منطقه‌ای با رشته برنامه ریزی شهری مطابقت دارد.

۹-به دارندگان مدرک کارشناسی مهندسی فضای سبز از دانشکده منابع طبیعی و کشاورزی، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان تعلق نمی‌گیرد

۱۰-به دارندگان مدارک تحصیلی مرتبط با معماری با کارشناسی ارشد مهندسی معماری، کد اصلی معماری تعلق می‌گیرد.

۱۱-در اجرای رای هیات عمومی محترم دیوان عدالت اداری در دادنامه شماره ۵۹۴ الی ۶۶۳ مورخ ۰۲/۰۹/۱۳۹۵ صدور پروانه اشتغال به کار رشته شهرسازی برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی مهندسی عمران، معماری و شهرسازی با کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط در قانون یاد شده و آیین نامه اجرایی آن، بلامانع است. این مصوبه جایگزین بند ۲۶ مصوبه کمیسیون مذکور ابلاغی به شماره ۴۳۰/ ۶۸۶۹۳ مورخ ۰۱/۱۱/۱۳۹۱ شده است.

۱۲-رشته کارشناسی فن آوری معماری و اماکن ورزشی، مرتبط با مهندسی معماری می‌باشد.

۱۳-فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته شهرسازی – برنامه ریزی شهری که دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های شهرسازی، معماری، عمران، جغرافيا، جامعه شناسی ( علوم اجتماعی ) و اقتصاد باشند، در صورت گذرانیدن حداقل دروس الزامی پیش نیاز مطابق جدول پیوست بخشنامه شماره ۹۰/۴۳۰/۸۶۵۵۳۸ مورخ ۲۱/۹/۹۰، می‌توانند پروانه اشتغال به کار شهرسازی دریافت نمایند.

تبصره: چنانچه اشخاص مذکور طی دوران تحصیل موفق به گذرانیدن این دروس نشده باشند، می‌توانند نسبت به گذراندن دروس کسری در یکی از دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس تهران، تبریز، شیراز، اصفهان و فردوسی مشهد و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات اقدام نمایند.

۱۴-در خصوص بررسی و تعیین وضعیت صدور پروانه اشتغال به کار فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته معماری، محتوای آموزشی دروس ذیل یکسان می‌باشد :

– هندسه کاربردی= هندسه مناظر و مزایا = هندسه ترسیمی پرسپکتیو = هندسه ۱

– بیان معماری  = درک و بیان = تمرین‌های معماری

– ریاضیات و آمار =  ریاضی ۱ و ۲

– تاسیسات الکترونیکی و نور و صدا = تنظیم شرایط محیطی ۱

– تاسیسات مکانیکی = تنظیم شرایط محیطی ۲

– مقاومت مصالح و سازه‌های فلزی = سازه‌های فلزی

– متره و برآورد  =  برآورد

– مقدمات طراحی معماری ۱ و ۲  =  آشنایی با طراحی معماری ۱ و ۲  =  ساخت و ارائه ۱ و ۲  =  درک و بیان۱ و ۲

– مصالح ساختمانی  =  شناخت مواد و مصالح

–  ساختمان ۱و ۲ = عناصر جزئیات ۱و۲

– طرح فنی = طرح فنی ساختمان

ضمنا در صورتیکه دانشگاه مرجع صدور مدرک تحصیلی، نامه‌ای مبنی بر مطابقت محتوای دروس گذرانیده شده با دروس مصوب در کمسیون هم ارزی رشته معماری صادر نماید، پس از تایید در کمسیون مذکور ملاک عمل می‌باشد.

۱۵-چنانچه دارندگان مدارک تحصیلی ناپیوسته تکنولوژی و یا علمی – کاربردی در رشته‌های اصلی کلیه واحدهای مندرج در جدول ریز نمرات مصوت کمیسیون هم ارزی را در رشته خود به صورت کامل گذرانیده باشند ( تصویر پیوست‌های شماره ۱ تا ۵)، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی و یا محاسبات حداکثر تا پایه ۲ دریافت نمایند. لازم به ذکر است منظور از واحدهای گذرانیده شده در طول زمان تحصیل، تنها واحدهای اصلی آن رشته می‌باشد و واحدهای بدون اثر، قابل قبول نمی‌باشد. تذکر : مطابق بخشنامه شماره ۴۰۰/د/۶۸۰  مورخ ۲۸/۴/۹۰  فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی – کاربردی معماری که دارای مدرک کاردانی در رشته اصلی معماری می‌باشند، در صورتیکه کلیه واحدهای مندرج در جدول رشته معماری را گذرانیده باشند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت و طراحی برحسب سنوات دریافت نمایند.

۱۶-دریافت صلاحیت اجرا برای کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس ازقبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه اجرایی، شیوه‌نامه‌ها

۱۷-دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته شهرسازی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد شهرسازی با گرایش طراحی شهری فقط با مدرک کارشناسی در رشته معماری یا شهرسازی امکان پذیر می‌باشد.

۱۸-رشته طراحی و برنامه‌ریزی شهری و همچنین رشته برنامه‌ریزی منطقه‌ای با رشته برنامه‌ریزی شهری مطابقت دارد.

۱۹-صدور پروانه اشتغال به کار مرتبط با معماری برای فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی – کاربردی معماری و مهندسی تکنولوژی معماری و کارشناسی ناپیوسته معماری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بلامانع می‌باشد.

۲۰-به فارغ التحصیلان کارشناسی مدیریت شهری هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های اصلی یا مرتبط با معماری تعلق نمی‌گیرد.

۲۱-وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، دریافت پروانه /۲/ ۲۲ مورخ ۱۳ / ۲۰. به استناد نامه شماره ۲۶۳۶ اشتغال به کار مهندسی در رشته‌های مرتبط با شهرسازی برای دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در هر یک از گرایش‌های مرتبط با شهرسازی با مدرك کارشناسی در رشته معماری بلامانع می‌باشد

۲۲-پیرو ابلاغ بخشنامه شماره ۹۰/۶۳۰/۸۸۹۰ مورخ ۱۱/۳/۹۰ در خصوص بند ۲۰ بخشنامه مذکور به اطلاع می‌رساند، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته رشته علمی – کاربردی معماری که دارای پروانه اشتغال به کار کاردانی در رشته اصلی معماری می‌باشند و واحدهای گذرانده شده ایشان در مقطع کارشناسی، مطابق جدول شماره ۶ پیوست بخشنامه شماره ۶۹۳۸۳/۲۰ مورخ ۲۹/۹/۱۳۸۸ می‌باشد، می‌توانند پروانه اشتغال به کار با حدود صلاحیت طراحی و نظارت بر حسب سنوات با رعایت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه اجرایی آن دریافت نمایند.

۲۳-دریافت صلاحیت اجرا برای کلیه دارندگان صلاحیت نظارت در رشته‌های عمران و معماری (حداکثر تا همان پایه نظارت) پس ازقبولی در آزمون مربوطه و با رعایت کلیه ضوابط مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین‌نامه اجرایی، شیوه نامه‌ها وبخشنامه‌های جاری آن بلامانع می‌باشد.

۲۴-دریافت پروانه اشتغال به کار طراحی شهری فقط برای دارندگان مدرك تحصیلی کارشناسی ارشد طراحی شهری با کارشناسی در زمینه رشته‌های معماری و شهرسازی بلامانع می‌باشد.

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی معماری

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ هندسه کاربردی با هندسه ترسیمی 

 

۱۵ متره و برآورد
۲ بیان معماری ۲ با تمرین معماری ۱۶ مدیریت و تشکیلات کارگاه
۳ ریاضیات و آمار ۱۷ مصالح ساختمانی با شناخت مواد
۴ مقدمات طراحی معماری ۱ یا ساخت و أرانه ۱ ۱۸ ساختمان ۱ یا عناصر ۱ 

 

۵ مقدمات طراحی معماری ۲ یا ساخت و  ارائه ۲ ۱۹ روستا ۱ 

 

۶ مبانی نظری معماری ۲۰ ساختمان ۲ و گزارش کارگاه با عناصر ۲
۷ آشنایی با معماری جهان ۲۱ طرح معماری ۱
۸ آشنایی با معماری اسلامی ۲۲ طرح معماری ۲
۹ آشنایی با معماری معاصر ۲۳ طرح معماری ۳
۱۰ تأسیسات الکترونیکی و نور و صدا ۲۴ طرح معماری ۴
۱۱ تأسیسات مکانیکی ۲۵ طرح معماری ۵
۱۲ ایستایی ۲۶ طرح فنی
۱۳ مقاومت مصالح و سازه های فلزی ۲۷ طرح نهایی
۱۴ سازه های بتنی ۲۸ جمع كل 

 

کمیسیون هم ارزی تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان

۱-به فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی طراحی و نقشه کشی صنعتی پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۲-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – مکانیک طراحی ماشین‌ها از دانشگاه علم و صنعت ایران پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تأسیسات مکانیکی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – کشتی سازی پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۴-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – مهندسی دریا، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۵-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – نیروگاه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۶-به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – ساخت و تولید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۷-به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی شیمی – طراحی فرآیندها، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۸-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – اتومکانیک پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۹-به فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی – صنایع پالایش – پتروشیمی گاز، پروانه در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۰-به فارغ التحصیلان رشته الکترومکانیک – صنایع مکانیک، پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۱-به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – تخریب مواد، پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد .

۱۲- فارغ التحصیلان کارشناسی پیوسته مهندسی برق شبکه‌های انتقال و توزیع در صورت ارائه مدرک تحصیلی مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فن آوری می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی ساختمان دریافت نمایند.

۱۳-به فارغ التحصیلان رشته کارشناسی مهندسی پزشکی بیوالکتریک یا بیومکانیک پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی ساختمان یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۴-به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی مخابرات گرایش انتقال یا سوئیچ ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۵-به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی رباتیک ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۶- به فارغ التحصیلان رشته کنترل – ساخت و تولید ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۷-به فارغ التحصیلان کارشناسی رشته کنترل گرایش فرآیند، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۸-به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان که با مدرک کارشناسی خود نمی‌تواند پروانه اشتغال در زمینه رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۱۹- دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی اعم از پیوسته یا ناپیوسته که مطابق با ضوابط ابلاغی موفق به دریافت پروانه اشتغال به کار مرتبط شده‌اند، در صورت اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان همسان با رشته کارشناسی، می‌تواند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آئین نامه اجرایی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی (محاسبات) حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند.

۲۰-تمدید پروانه اشتغال به کار برای افرادی که از قبل و به استناد مدرک کارشناسی ارشد پروانه دریافت کرده‌اند با همان کد و درهمان پایه قبلی، بالامانع می‌باشد، لازم به ذکر است ارتقا پایه پروانه اشتغال مطابق با ضوابط جدید می‌باشد.

به فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته مهندسی کنترل و ابزار دقیق ( تکنولوژی یا علمی – کاربردی و یا … ) پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تأسیسات برقی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۲۱-فهرست عناوین رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان، تایید شده توسط کمیسیون هم ارزی تبصره ۲ ماده ۷ قانون، ضمیمه می‌گردد.

۲۲-کد رشته و حدود صلاحیت فارغ‌التحصیلان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، براساس اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ التحصیلی و با رعایت بند “الف” ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر ضوابط مربوطه، تعیین می‌شود.

۲۳-به دارندگان مدرک تحصیلی جریه راه آهن، با توجه به عنوان مدرک تحصیلی هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در زمینه مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۲۴-به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی ناپیوسته عمران تکنولوژی، علمی کاربردی و….)، در صورتیکه حداقل یک درس و حداکثر سه درس از دروس طراحی معماری، تاسیسات مکانیکی و برقی، اصول مبانی شهرسازی را نگذرانیده باشند، پروانه مرتبط با صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و محاسبات حداکثر تا پایه ۳ تعلق می‌گیرد.

۲۵-در خصوص فارغ التحصیلان رشته مکانیک بدون گرایش می‌باشند، فارغ التحصیلان مذکور چنانچه واحدهای مشخص شده در جدول ( تصویر پیوست شماره ۴) را گذرانیده باشند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی دریافت نمایند. و اشخاصی که تا پایان سال ۹۲ فارغ التحصیل خواهند شد، چنانچه واحدهای جدول مذکور را نگذرانند، جهت دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی می‌توانند واحدها را در دانشگاه‌های سراسری مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری بگذرانند.

۲۶-به فارغ‌التحصیلان تکنولوژی طراحی و نقشه‌کشی صنعتی، پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی و یا در رشته مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد

۲۷-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک – تهویه و تبرید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات مکانیکی ساختمان تعلق می‌گیرد.

۲۸-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک – تأسیسات حرارتی و برودتی پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات مکانیکی ساختمان تعلق می‌گیرد.

۲۹-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی جریه راه آهن پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تأسیسات مکانیکی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳۰-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته ( علمی کاربردی ، تکنولوژی و … ) مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳۱-به فارغ التحصیلان مکانیک – تست مخرب مواد، پروانه اشتغال به کار در رشته تاسیسات مکانیکی و یا در رشته مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

۳۲-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته رشته مهندسی الکترونیک همانند رشته مهندسی برق – قدرت پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان تعلق می‌گیرد. شایان ذکر است پایه پروانه اشتغال به کار در بخش صلاحیت طراحی پایه ۳ و برای اشخاصی که دارای صلاحیت طراحی بوده‌اند، همان پایه طراحی مندرج در پروانه اشتغال به کار قبلی نامبردگان می‌باشد و جهت ارتقاء پایه باید مطابق ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون مذکور عمل شود.

۳۳-فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته مهندسی شبکه‌های انتقال و توزیع در صورت ارائه مدرک تحصیلی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی ساختمان دریافت نمایند.

۳۴-به فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی مهندسی پزشکی (بیوالکتریک ) پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی یا مرتبط با آن ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

۳۵-فارغ‌التحصیلان مهندسی کاربردی برق – قدرت از دانشگاه صنعت نفت آبادان در صورت تایید مدارک تحصیلی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تأسیسات برقی ساختمان دریافت نمایند

۳۶-به فارغ‌التحصیلان کارشناسی مهندسی برق گرایش الکترونیک و مخابرات دریایی، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تاسیسات برقی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می‌گیرد.

۳۷-دارندگان مدرک تحصیلی در رشته‌های مرتبط با تاسیسات مکانیکی و یا برقی ساختمان که جهت دریافت صلاحیت طراحی توسط کمیسیون هم ارزی رشته‌ها مجوز گذراندن کسری واحدها دریافت نموده‌اند، می‌بایست تا پایان سال تحصیلی ۹۲-۹۳ باید واحدهای معرفی شده را بگذرانند، در غیر این صورت صلاحیت طراحی به اشخاص مذکور تعلق نمی‌گیرد.

۳۸-به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته شبکه‌های انتقال و توزیع ( علمی – کاربردی ، تکنولوژی و … ) پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تأسیسات برقی ساختمان تعلق می‌گیرد

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی تأسیسات مکانیکی ساختمان ( کد ۰۴)

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ ریاضی ۱ ۱۵ مکانیک سیالات ۱
۲ ریاضی ۲ ۱۶ مکانیک سیالات ۲
۳ برنامه سازی کامپیوتر ۱۷ آزمایشگاه مکانیک سیالات
۴ شیمی عمومی ۱۸ انتقال حرارت ۱
۵ فیزیک ۱ و آزمایشگاه ۱۹ کنترل اتوماتیک
۶ فیزیک ۲ و آزمایشگاه ۲۰ توربو ماشین
۷ ریاضی مهندسی ۲۱ آزمایشگاه انتقال حرارت
۸ نقشه کشی صنعتی ۱ ۲۲ حرارت مرکزی و تهویه مطبوع
۹ استاتیک ۲۳ انتقال حرارت ۲
۱۰ مقاومت مصالح ۱ ۲۴ تاسیسات گاز رسانی با سوخت احتراق
۱۱ علم مواد ۲۵ تاسیسات بهداشتی ساختمان یا سیستمهای انتقال آب
۱۲ ترمودینامیک ۱ ۲۶ طراحی سیستمهای تبرید و سردخانه
۱۳ ترمودینامیک ۲ ۲۷ پروژه تخصصی تاسیساتی
۱۴ آزمایشگاه ترمودینامیک

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته‌ها جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی تاسیسات برقی ساختمان (کد ۰۵) – جدول اصلاح شده

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ فیزیک ۲( الكتریسیته و مغناطیس) ۱۸ آزمایشگاه ماشین الکتریکی ۱
۲ آزمایشگاه فیزیک ۲ ۱۹ تجزیه و تحلیل سیستم ها
۳ کارگاه عمومی یا رسم فنی ۲۰ بررسی سیستم های قدرت ۱
۴ زبان تخصصی ۲۱ مخابرات ۱
۵ نقشه کشی صنعتی ۲۲ پروژه کارشناسی
۶ برنامه سازی کامپیوتر ۲۳ کار آموزی
۷ آمار و احتمالات مهندسی ۲۴ الکترونیک صنعتی
۸ کارگاه برق ۲۵ حفاظت و رله ها با تکنیک پالس
۹ مدارهای الکتریکی ۱ ۲۶ بررسی سیستم های قدرت ۲ یا میکرو پروسورها
۱۰ مدارهای الکتریکی ۲ ۲۷ ماشینهای الکتریکی ۳ یا فیزیک الکترونیک
۱۱ اندازه گیری الکتریکی ۲۸ تأسیسات الکتریکی یا الکترونیک ۳
۱۲ آزمایشگاه اندازه گیری و مدار ۲۹ آزمایشگاه ماشین الکتریکی ۲ یا آز الکترونیک ۲
۱۳ الكترومغناطیس
۱۴ الکترونیک ۱
۱۵ آزمایشگاه الکترونیک ۱
۱۶ ماشینهای الکتریکی ۱

کمیسیون هم ارزی ترافیک

۱-دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی در زمینه رشته عمران – عمران با کارشناسی ارشد در رشته ترافیک یا راه و ترابری و یا برنامه ریزی حمل و نقل می‌توانند علاوه بر پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته عمران ، صلاحیت رشته ترافیک با درج در ظهر پروانه خود دریافت نمایند.

۲-به فارغ التحصیلان رشته کارشناسی مهندسی عمران – نقشه‌برداری با کارشناسی ارشد عمران برنامه‌ریزی حمل و نقل، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی ترافیک تعلق می‌گیرد.

۳-اشخاصی که دارای مدرك تحصیلی کارشناسی در گرایش‌های رشته عمران (که بتوانند با آن پروانه اشتغال بکار مهندسی در زمینه رشته عمران دریافت نمایند ) یا رشته عمران- نقشه‌برداری باشند و مدرك کارشناسی ارشد در رشته راه و ترابری یا حمل و نقل نیز دریافت نمایند، می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی رشته ترافیک را به عنوان صلاحیت دوم دریافت نمایند

کمیسیون هم ارزی نقشه برداری

۱-به دارندگان مدارک تحصیلی مرتبط با نقشه برداری با کارشناسی مهندسی ژئودزی یا فتوگرامتری، پروانه اشتغال به کار اصلی نقشه برداری تعلق می‌گیرد.

۲-به فارغ التحصیلان کارشناسی در زمینه رشته نقشه برداری با کارشناسی ارشد در زمینه رشته ترافیک، علاوه بر پروانه اشتغال در رشته نقشه برداری، صلاحیت رشته ترافیک نیز در ظهر پروانه اشتغال مذکور اضافه می‌گردد.

۳- به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی و تکنولوژی نقشه‌برداری با کاردانی نقشه‌برداری با توجه به کامل بودن لیست دروس مصوب کمیسیون هم‌ارزی رشته‌ها برای رشته مذکور، پروانه اشتغال به کار مرتبط با نقشه‌برداری با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی تا پایه ۲ تعلق می‌گیرد.

حدود صلاحیت مهندسان در رشته‌های مرتبط با نقشه‌برداری به شرح ذیل می‌باشد :

– فقط ردیف ۱و۳ از جدول شماره ۱۷ و ردیف‌های ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و ۶ و ۸ و ۱۰ و ۱۱ از جدول شماره ۱۵ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان.

لازم به ذکر است کلیه شرح وظایف جداول مذکور برای مهندسان رشته اصلی نقشه‌برداری، بلا مانع می‌باشد.

فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته ها

جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی نقشه برداری

ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ ریاضی ۱ ۱۹ نقشه برداری ۲
۲ ریاضی ۲ ۲۰ نقشه برداری ژئودتیک
۳ معادلات دیفرانسیل ۲۱ نقشه برداری مسیر
۴ برنامه نویسی کامپیوتر ۲۲ نقشه برداری زیرزمینی
۵ نقشه برداری و عملیات ۲۳ فتوگرامتری ۱
۶ آمار و احتمالات مهندسی ۲۴ فتوگرامتری ۲
۷ فیزیک ۱ ۲۵ فتوگرامتری ۳
۸ فیزیک ۲ ۲۶ فتوگرامتری ۴
۹ ریاضی مهندسی ۲۷ ژئودزی ۱
۱۰ هندسه دیفرانسیل ۲۸ ژئودزی ۲ و محاسبات
۱۱ تئوری خطاها ۲۹ نجوم ژئودزی
۱۲ سرشکنی ۳۰ ژئودزی فیزیک
۱۳ الکترونیک طولیاب ۳۱ ماهواره‌ای ژئودزی
۱۴ زمین شناسی ۳۲ کارتوگرفی اتوماتیک
۱۵ استاتیک و مقاومت مصالح ۳۳ کاداستر ۱
۱۶ راهسازی ۳۴ هیدروگرافی
۱۷ مبانی کارتوگرافي
۱۸ نقشه برداری ۱

انتشارات نوآور 

ناشر تخصصی کتاب های نظام مهندسی

3,945 نظر در مورد «کمیسیون هم ارزی نظام مهندسی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • سلام وقت بخیر .می‌بخشید من کارشناسی ناپیوسته مخابرات گرایش سویچ دارم درصورتی که کاردانی برق قدرت خوندم بازهم اجازه شرکت در آزمون رو ندارم,???

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق این مصوبه متأسفانه نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید :
   -به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی مخابرات گرایش انتقال یا سوئیچ ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد.

 • سلام وقتتون بخیر
  من کارشناسی معماری داخلی از دانشگاه ازاد دارم
  میخواستم بدونم میتونم ازمون طراحی اجرا یا نظارت بدم؟
  اگه نه برای ارشد اگه فناوری معماری یا انرژی بخونم میتونم توی ازمون شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. می‌توانید نظارت و اجرا معماری شرکت کنید. با دریافت ارشد معماری- معماری می‌توانید پروانه طراحی دریافت کنید.

 • سلام وقت بخیر
  سوالی داشتم
  بنده تا تاریخ ۲۲ تیر که آزمون هست از مدرکم ۳ سال نمی گذرد و ۸ روز بعد یعنی ۳۱ تیر سه سال می شود. امکان دارد بتوانم امتحان دهم ممنون

 • سلام و عرض ادب بنده کاردانی رشته معماری سال۸۹ غیر انتفاعی بود و و کارشناسی عمران اجرایی فارغ از تحصیل ۱۴۰۰ایا میتونم آزمون عمران اجرا و نظارت رو شرکت کنم
  و اینکه تاریخ فارغ التحصلی من ۳۱تیر ۱۴۰۰هست ولی تو دفتر چه راهنمای زده باید تا۲۳تیر ۱۴۰۳باشه
  آیا این چند روز تاثیر داره یا خیر
  میتونم شرکت کنم یا خیر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق مصوبات می‌توانید در آزمون شرکت کنید. با توجه به اینکه شما مدرک کاردانی شما همسان با مدرک کارشناسی نیست پس سنوات مدرک کاردانی برای شما محاسبه نمی‌شود و صرفا باید با سنوات مدرک کارشناسی که سه سال کامل باید باشد در آزمون شرکت کنید. از آنجایی که سنوات شما کامل نشده آزمون تیرماه سال جاری رو متأسفانه نمی‌توانید شرکت کنید.

 • سلام. وقت بخیر. ۲ سوال داشتم. من تازه به صورت اینترنتی عضو نظام مهندسی شدم ولی هنوز کد عضویت برام صادر نشده. کد عضویت در نظام مهندسی اگه بر اساس کد اصلی باشه، پروانه اشتغال هم به صورت کد اصلی صادر میشه؟و اینکه میشه لطف کنید بهم بگید که با این مدارک بنده کد اصلی هستم و یا مرتبط؟ (کاردانی نقشه کشی معماری، کارشناسی ناپیوسته مهندس تکنولوژی معماری و ارشد مهندسی معماری).ممنونم بابت راهماییتون.

 • باسلام، من کاردانی مکانیک ماشین ابزار و کارشناسی ناپیوسته طراحی جامدات دارم و در آزمون نظارت تاسیسات مکانیکی قبول شدم و بیشتر واحدهای درسی در جدول هم ارزی رشته ها رو از ۲۷ واحد درسی ۱۷ درس رو گذراندم،چطور پروانه نظارت میتونم دریافت کنم؟ با تشکر از راهنمایی شما

 • سلام
  مدرک کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری دارم از دانشگاه اقبال لاهوری غیر انتفاعی جهت ارتقا پایه از دو به یک طراحی می تونم ؟ سال ۹۳ پروانه اخذ کردم

 • با سلام
  بنده دارای مدرک کاردانی نقشه کشی معماری-معماری از دانشگاه دولتی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری معماری بافت های فرسوده دانشگاه علمی کاربردی هستم،آیا میتوانم پروانه نظارت و اجرا رو بگیرم؟؟
  بسیار ممنون از مجموعه بسیار قدرتمند نوآور

 • سلام
  بنده مدرک مهندسی برق گرایش کنترل وابزار دقیق از دانشگاه فردوسی سال۱۳۷۲دارم
  درآزمون نظام مهندسی کدام صلاحیت ها میتوانم شرکت کنم
  نظارت طراحی اجرا

 • مدرک کاردانی بنده برق قدرت یعنی یکی از رشته های هفت گانه می باشد (البته مدرک کارشناسی برق قدرت و ارشد برق قدرت را نیز دارم و پایه ۲ برق نظارت و طراحی رشته اصلی هستم)، با توجه به اینکه مدرک کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم و بیش از دو سال از مدرک کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران من هم گذشته است، در صورت قبولی در آزمون، کد رشته مرتبط صلاحیت نظارت عمران به بنده با مدرک کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران و کاردانی برق (کاردانی عمران ندارم) مطابق جدول بند ۷ مصوبه کمیسیون هم ارزی شماره ۲۷۸۸۲/۴۳۰ مورخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ تعلق می گیرد؟

 • سلام،وقت بخیر بنده کاردانی معماری وکارشناسی تکنولوژی معماری دارم،نظارت واجرا قبول شدم،تا چه پایه ای ارتقا می گیرم،اگه طراحی بگیرم تا چه چه پایه ای بالا میرم؟واگه ارشد بگیرم تا چه پایه ای بالا میرم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. نظارت و اجرا بدون محدودیت و طراحی حداکثر تا پایه دو می‌توانید ارتقا داشته باشید. در صورت ارشد معماری – معماری طراحی هم بدون محدودیت می‌توانید ارتقا دهید.

 • سلام
  وقت بخیر
  من مدرک کارشناسی ناپیوسته مکانیک جامدات دارم ، مدرک کاردانی هم ماشین آلات هستش ، میخواستم ببینم میتونم آزمون نظارت تاسیسات شرکت کنم ؟
  سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما غیر مرتبط هست با مدرک کارشناسی نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سلام
  من مدرک کاردانی معماری و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی معماری و ارشد فناوری معماری دارم.برای طراحی میتونم پروانه بگیرم؟ ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با مدرک کارشناس تکنولوژی معماری می‌توانید پروانه طراحی داشته باشید اما تا حداکثر پایه دو امکان ارتقا دارید.

 • سلام خسته نباشید بنده کاردانی عمران آب و فاضلاب دارم و کارشناسی ناپیوسته عمران عمران دارم میتوانم درچه صلاحیتی از آزمون نظام مهندسی شرکت کنم
  هم رشته های بنده سال ۹۳ در آزمون اجرا و نظارت شرکت کردن و الان مشغول هستند ..؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما پروانه نظام مهندسی تعلق نمی‌گیرد با کارشناسی هم نمی‌توانید در آزمون شرکت کنید مگر اینکه ارشد سازه یا زلزله بگیرید.

 • عمران - جواد می‌گوید:

  سلام – بنده دارای کاردانی زیر سازی راه و کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران عمران و همچنین ارشد سازه دارم سال ۱۳۹۴محاسبات قبول شدم و پایه ۳ دارم حالا درخواست ارتقا پایه دادم رد درخواست دادند تو سامانه سپامک-مصوبه ۱۹/۴/۱۳۹۲ کاردانی زیر سازی راه رو جزکد۳۱۰ (مرتبط) قرارداده و ارتقا تا پایه ۲ مشکلی نداره-ولی-ولی استناد می کنند به مصوبه ۱۷/۹/۱۳۹۴ به شماره ۴۳۰/۵۱۱۳۹که زیر سازی جزئ ترافیک و به این استناد می کنند و رد درخواست دادند-
  سوال ۱: ایا راهی نداره
  سوال۲: میشه برابر ماده ۴ قانون مدنی که میگه قانون عطف به ماسبق نمی شه و مصوبه سال ۹۴(شامل بنده نشه)

 • با سلام
  شما در یکی از پاسخ ها گفته اید که کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران که پایه دو محاسبات دارد اگر ارشد اصلی بگیرد ( سازه یا زلزله ) می تواند کد مرتبط را به اصلی تبدیل کند . اما در مصوبات عمومی بند ۱۶ گفته شده که با ارشد اصلی در پایه ۲ محاسبات مرتبط باقی می ماند . آیا مصوبات جدیدی آمده ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. این بند برای زمانی هست که شما با مدرک کارشناسی نمیتوانید در ازمون محاسبات شرکت کنید. به طور مثال اگر مهندس اجرایی عمران بودید با مدرک کارشناسی فقظ نظارت و اجرا میتوانستید شرکت کنید با ارشد سازه محاسبات تا پایه دو به شما تعلق میگرفت. اما زمانیکه شما با مدرک کارشناسی تکنولوژی عمران میتوانید محاسبات تا پایه دو بگیرید با ارشد سازه امکان ارتقا خواهید داشت.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  با سلام و خدا قوت خدمت شما
  رشته گاردانی من شهرسازی است که قبل سال ۹۴ این مدرک رو گرفتم
  رشته گارشناسی من بنام . مهندسی تکنولوژی عمران – عمران است .
  سوال ۱- میتونم پروانه عمران صلاحیت اجرا را بگیرم ؟
  البته باید بگم نظارت هم قبول شدم امسال ( البته به لطف نواور انلاین کلاسهای بسیار خوبی برگزار کردین )
  و ارشد مهندسی و مدیریت ساخت را دارم . که کلا در رابطه با نحوه ساخت و قراردا … می باشد
  هدفم از این سوال اینکه صلاحیت اجرا برای من مهم است . نظام مهندسی میگه باسد بفرستیم تهران ببینیم به شما صلاحیت اجرا تعلق میگیرد ؟ یا نه خواستم نظر شما را هم بدونم آ یا راه کاری میدونید ؟

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ـ
  بنده کارشناسی ارشد سازه دارم ومیخوام برای آزمون محاسسبات شرکت کنم این شرط سابقه تحصییلی که میگن دوسال باید از تاریخ اخذ مدرک بگذره یعنی این دوسال منظورشون اینه که پروانه بهت نمیدن یا اینکه تا دوسال نمیتونی تو آزمون شرکت کنی ؟؟؟؟یعنی من میتونم الان امتحان بدم بعد دوسال برم پروانه بگیرم ؟؟با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. تا دو سال نمیتوانید در آزمون شرکت کنید. اگر سنوات دو ساله مدرک ارشد شما سپری نشده باشد نمی‌توانید پروانه بگیرید. در صورت قبولی هم پروانه به شما تعلق نمی‌گیرد.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام خسته نباشی ببخشید بنده کاردانی نقشه کشی معماری و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران عمران رو دارم آیا میتونم تو هر سه صلاحیت عمران شرکت کنم ؟واگر میتونم چه محدودیتی برای ارتقای پایه دارم وآیا با اخذ کارشناسی ارشد سازه چه مزایای برای اخذ وارتقا پروانه دارم محبت میکنید جواب بدید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با مدرک کارشناسی میتوانید نظارت و اجرا عمران شرکت کنید. احتمالا در صورت دریافت مدرک ارشد سازه بتوانید در آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت محاسبات شرکت کنید.

 • سلام من از مقطع کاردانی تا مقطع ارشد رشته مرمت بنا بودم که رشته مرتبط با معماری هست، مهر نظارت و اجرا دارم، چطور میتونم مهر طراحی رو هم بگیرم، آیا امکان پذیر هست، ممنون از شما،

 • علی کمرلویی می‌گوید:

  باسلام اینجانب درسال ۷۵ دررشته کاردان فنی کشتی ازدانشگاه صنعت نفت فارغ التحصیل شدم وحدود۲۵ سال دراین رشته سابقه خدمت دارم
  دراین سال اخیر موفق به اخذ رشته مهندسی ناپیوسته فن آوری مکانیک تاسیسات برودتی وگرمایشی شدم.
  باعنایت به اینکه مطابق نظرسازمان سنجش رشته کاردان فنی کشتی هم ارزخانواده مهندسی مکانیک است.۱)آیا امکان شرکت درآزمون مهندسی مکانیک ساختمان است یاخیر’؟ودرکدام آزمون(طراحی یانظارت یا اجرا)؟
  ۲)باتوجه به سابقه کار۲۵ ساله در رشته کاردان فنی کشتی. به چه فاصله زمانی ازاخذ کارشناسی مذکور میتوانم درآزمون شرکت کنم؟
  با امتنان ازپاسخگویی

 • کاربر سایت می‌گوید:

  با سلام .
  رشته کاردانی من . علمی کاربردی شهرسازی هست. رشته کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران .عمران می باشد.صلاحیت اجرا رو میتونم بگیرم .منظورم عمران اجرا

 • مهرداد اعلایی می‌گوید:

  سلام بنده کاردانی ماشین ابزارسال ۸۷،کارشناسی ناپیوسته مکانیک جامدات سال ۹۱و در حال حاضر دانشجوی ارشد مکانیک تبدیل انرژی هستم میتونم آزمون صلاحیت نظارت شرکت کنم؟

 • باسلام و وقت بخیر
  من کاردانی برق(قدرت)درسال ۷۶،لیسانس مدیریت بیمه سال ۹۲و ارشد عمران (مدیریت ساخت)سال ۴۰۲فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم آیا پروانه اشتغال عمران و شرکت در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری یا قوه قضاییه میتوانم شرکت نمایم.
  ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در مورد آزمون نظام مهندسی باید بگم که به مدرک کارشناسی و ارشد شما پروانه نظام تعلق نمی‌گیرد متأسفانه نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.
   آزمون کارشناسی رسمی قوه قضائیه و دادگستری ملاک مدرک کارشناسی برای کسب اطلاعات بیشتر با شورای عالی کارشناسی رسمی تماس بگیرید.

 • سلام
  وقتتون بخیر
  من کاردانی عمران اب و فاضلاب از دانشگاه غیر انتفاعی و کارشناسی معماری (طراحی داخلی) از دانشگاه علمی کاربردی دارم
  سال ۹۴ لیسانس گرفتم
  می توانم ازمون طراحی معماری و نظارت را شرکت کنم؟

 • سلام
  من کاردانی ام مکانیک خودرو، کارشناسی ام ( نا پیوسته) حرارت و سیالات و ارشدم تبدیل انرژی است،
  آیا می شه با اخذ کاردانی تاسیسات صلاحیتم در همه ی موارد(نظارت،اجرا و طراحی) تایید بشه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک ارشد تبدیل انرژی دارید میتوانید در آزمون نظارت شرکت کنید. صلاحیت اجرا هم در صورتیکه پایه دو نظارت داشته باشید میتوانید پروانه اجرا هم دریافت نمایید. هم چنین روند دریافت مدارک تحصیلی باید به ترتیب باشد در صورتیکه مدرک کاردانی شما بعد از فارغ التحصیلی کارشناسی و ارشد شما باشد ترتیب اثر داده نخواهد شد.

 • سلام ببخشید من لیسانس عمران دارم. اگر ارشد معماری بگیرم میتونم ازمون طراحی معماری رو بدم و نقشه مهر کنم؟ یعنی نیازی به لیسانس معماری نست؟..میخام نظارت را از بخش عمران پیش برم /مهر طراحی رو با معماری بزنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. خیر صرفا با مدرک ارشد معماری نمی‌توانید در آزمون طراحی شرکت کنید. برای شرکت در آزمون معماری باید مجددا لیسانس معماری- معماری داشته باشید.

 • سلام من کارشناسی ناپیوسته عمران تکنولوژی دارم که کد مرتبط دارم و محاسبات پایه ۲ نظارت و اجرا هم دارم،بخاطر عدم ارتقا محاسبات دوباره برم دانشگاه و پیوسته عمران بگیرم که کد اصلی بشم میتونم بعد از دریافت مدرک پایه محاسبات را ارتقا بدم یا باید ۳ سال صبر کنم و مجددا آزمون ها را بدم؟

 • سلام بنده مدرک کاردانی ادبیات و کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری و کارشناسی ارشد gis دارم آیا برای نظام مهندسی میتونم شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی و ارشد شما غیر مرتبط است متأسفانه نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام وقت بخیر
  اگر آزمون نظام مهندسی را در شهری قبول شویم. برای انتقال آن به شهر دیگر باید دوباره آزمون دهیم. یا راه دیگری نیز دارد؟
  و اینکه اگر پروانه را دریافت کنیم و از طرفی قصد آزادسازی مدرک دانشگاهی خود را داشته باشیم داشتن پروانه نظام میتونه در آزادسازی مدرک مشکل ایجاد کند؟

 • سلام و خدا قوت
  واقعا سپاسگذارم از پاسخگویی شما عزیزان
  بنده مدرک کاردانی ماشین افزار
  کارشناسی ناپیوسته مکانیک جامدات
  ارشد مکانیک تبدیل انرژی
  رو دارم میتونم در آزمون شرکت کنم؟

 • سلام من مدرک کارشناسیم خط و سازه ریلی از دانشگاه علم و صنعت بوده و کارشناسی ارشد خودم رو هم در همین رشته گرفتم
  با توجه به اخذ مدرک ارشد در همین رشته امکان کسب پروانه طراحی و محاسبات رو دارم؟
  همچنین اگر مدرک کارشناسی ارشد سازه رو بگیرم می تونم برای پروانه نظارت و یا اجرا اقدام کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق مصوبات زیر :
   ۱-فارغ التحصیلان رشته خط و ابنیه و یا خط و سازه‌های ریلی از دانشگاه علم و صنعت ایران می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت حداکثر پایه سه بدون امکان ارتقاء، دریافت نماید.
   ۲-به فارغ التحصیلان که با مدرک کارشناسی پروانه مرتبط با مهندسی عمران با صلاحیت محدود ( فقط نظارت در حد پایه ۳ ) تعلق می‌گیرد، در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد سازه و زلزله فقط می توانند نسبت به ارتقاء پایه صلاحیت نظارت خود اقدام نمایند.

 • سلام وقت بخیر
  من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران-عمران دارم و پایه ۳ محاسبات هستم الان اگر ارشد سازه بگیرم میتونم پایه ۱ و ارشد محاسبات رو بگیرم و امکان ارتقا پایه دارم ؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. خیر متاسفانه با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما غیر مرتبط هست نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام
  بنده با کاردانی علمی کاربردی جهانگردی (غیر مرتبط)وکارشناسی معماری علمی کاربردی با کرفتن ارشد معماری صلاحیت پروانه اشتغال به کار دارم؟

 • امیر رسولی می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب
  احتراما؛ بنده کاردانی ایم ساختمان-کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ایم مهندسی اجرایی عمران بوده ارشد سازه هم گرفتم اگر من ۲ سال از مدرک ارشد ام بگذره سابقه کار هم داشته باشم حق امضا محاسبات بهم میدن مطابق با کمیسیون هم ارزی نظام مهندسی

 • سلام . وقت بخیر. بنده مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرمت بناهای تاریخی دارم. پروانه نظام مهندسی نظارت و اجرا مرتبط با رشته معماری رو دریافت کردم. امکان ارتقا پایه هم دارم با توجه به رشته و پروانه مرتبط؟ با تشکر. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • علی موسوی می‌گوید:

  سلام من لیسانس رو عمران _ عمران خواندم و پروانه پایه دو نظارت سازه دارم . چه طور میتونم نظارت معماری رو انجام بدم و از نظارت سازه خارج بشم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. صلاحیت های عمران نظارت اجرا و محاسبات هست. نظارت سازه نداریم. ضمن اینکه برای شرکت در آزمون نظام مهندسی معماری باید لیسانس معماری دریافت کنید.

 • سلام من مدرک کاردانی ناپیوسته رشته اصلی معماری و کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری دارم حدود صلاحیت برای نظارت و اجرا و طراحی چگونه هست؟
  طبق بند۱۶ نوشته بدون محدودیت ولی طبق جدول نوشتن طراحی تا پایه ۲ دلیلش چی هست ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در صورتیکه رشته کارشناسی شما جز رشته های اصلی باشد و کارشناسی ناپیوسته عملی کاربردی نباشد می‌توانید بدون محدودیت شرکت نمایید.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام با پروانه نقشه برداری ،صلاحیت طراحی نظارت اجرا داریم؟ چطور میشه صلاحیت طراحی نقشه برداری کسب کرد؟
  امکان ارتقاپایه نقشه برداری تا ارشد هست؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. آزمون نظام مهندسی نقشه برداری دارای صلاحیت نظارت، اجرا و طراحی نیست. به دارندگان پروانه نظام مهندسی نقشه برداری کدمرتبط یا اصلی تعلق می‌گیرد.

 • با عرض سلام
  کاردانی بنده عمران ساختمان های آبی گرایش ساختمان
  کارشناسی : مهندسی تکنولوژی عمران-عمران
  کارشناسی ارشد : مهندس عمران گرایش زلزله
  باتوجه به ارشد بنده من میتونم در از حالت مرتبط خارج شده و رشته ی اصلی باشم یا باز هم مرتبط باید انتخاب کنم ؟
  برای محاسبات میتوانم تا پایه ی ارشد شرکت کنم ؟
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما جز رشته های مصوبات نیست باید برای شرکت در آزمون محاسبات از راه و شهرسازی جویا شوید. اما برای شرکت در آزمون نظارت و اجرا مشکلی ندارید.

 • سلام وقت بخیر
  بنده مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مکانیک ساخت تولید دارم و بیشتر دروس جدول نظام مهندسی گذراندم و فقط ۵ مورد از درس های جدول نداشتم با تبصره هم ارزی میتونم در آزمون نظارت یا طراحی تاسیسات مکانیکی شرکت کنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه کارشناسی و ارشد ساخت و تولید دارید نمیتوانید در آزمون شرکت کنید. اما اگه طبق تبصره هم ارزی قصد شرکت دارید باید به راه و شهرسازی استان مراجعه کنید.

 • سلام، من دارای مدرک مهندسی عمرا-آب هستم و در حال حاضر دارای پروانه پایه ۳ نظارت و اجرا دارم، آیا در نظارت و اجرا بر اساس سنوات می توانم ارتقا داشته باشم؟
  تشکر

 • سلام خدا قوت، بنده مهندسی مکانیک گرایش ساخت تولید و ارشد همین رشته دارم.با اینکه بیشتر دروس جدول گذراندم میتوانم با تبصره یا کمیسیون هم ارزی در آزمون نظام شرکت کنم؟
  اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.ممنون

 • سلام
  وقتتون بخیر
  من ارشد مهندسی معماری هستم و الان دانشجوی ارشد مکانیک طراحی کاربردی می خونم، لیسانسم مهندسی معماری بود. تو آزمون های نظام مهندسی فقط مربوط به رشته معماری رو می تونم شرکت کنم؟ مکانیک نمیشه؟!

 • سلام
  برادر من کارشناسی پیوسته شهرسازی داره والان داره ارشد سازه میخونه
  میخواستیم بدونیم میتونه پروانه کسب بگیره و درآزمون های نظارت و اجرا و محاسبات شرکت کنه؟

 • سلام
  من کارشناسی پیوسته عمران _آب رو دارم
  میخواستم در صورت امکان حدود صلاحیت نظارت و اجرا و محاسبات رو لطف کنید بفرمایید .
  تشکر

 • امیرحسین می‌گوید:

  سلام
  من لیسانس مهندسی مکانیک دارم از نوع بدون گرایش، بر اساس دروس مصوب جدول کمیسیون هم ارزی من سه تا از دروس جدول نگذروندم؛ آیا میتونم برای آزمون نظام مهندسی طراحی و نظارت ثبت نام کنم؟ یا حتما باید اون دروسی را که نگذراندم از دوباره باید برای یک ترم جدید دانشگاه اون سه دروس اخذ کنم و بگذرانم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. کد رشته و حدود صلاحیت فارغ‌التحصیلان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مکانیک بدون گرایش، براساس اعلام گرایش تحصیلی متقاضی از سوی دانشگاه محل فارغ التحصیلی و با رعایت بند “الف” ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و سایر ضوابط مربوطه، تعیین می‌شود.

 • سلام. من رشته کاردانی اصلی معماری دارم و کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری که تا پایه دو طراحی مجوز گرفتم فارغ التحصیل سال ۸۶ هستم آیا میتوانم ارتقائ طراحی به پایه یک را بگیرم؟

 • سلام
  من کاردانی برق _قدرت و کارشناسی ictو ارشد برق_قدرت هستم و ده سال سابقه در شرکت های ساختمانی و مشاور ، می خواستم بدون میتونم در آزمون نظام شرکت کنم

 • سلام
  من كاردانيم عمران كارهاي عمومي ساختمان
  ليسانس تكنولوژي عمران
  ارشد زلزله
  الانم پايه ٢ مخاسبات و نظارت و اجرا دارم
  اما ميگن محاسبات از پايه ٢ بالاتر نميشه گرفت
  مصوبه جديدي نيومده؟
  بعضيا دارن راي ديوان ميگيرن و كد رشته شون از مرتبط به اصلي تبديل ميكنن

 • بهمن امرایی می‌گوید:

  سلام . من شماره و تاریخ بخشنامه ای که این بند را مصوب کرده نیاز دارم ،برای طرح موضوعی در دیوان عدالت و اگر برام بفرستین خیلی کمک کردید :۳-اطلاق رشته‌های مهندسی منوط به داشتن پایه تحصیلات کارشناسی پیوسته یا مدارک پیوسته بالاتر در یکی از رشته‌های اصلی یا مرتبط، مطابق با مواد ۶ و ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می‌باشد. در بندهای این بخشنامه منظور از دارندگان مدارک تحصیلی در زمینه رشته اشخاصی حقیقی است که به استناد آن مدرک تحصیلی می‌توانند در رشته موضوع، بخشنامه پروانه اشتغال به کار با شماره اصلی یا مرتبط اخذ نمایند.

 • پویان مرادپور می‌گوید:

  سلام من فارغ التحصیل لیسانس مکانیکم جامدات و ارشد طراحی کاربردی هستم آیا آزمون نظام مهندسی میتونم شرکت کنم ؟در چه شاخه ای؟

 • سلام بنده مدرک کارشناسی مهندسی نفت (با گرایش بهره برداری از منایع نفت و گاز) را دارم و ارشد هم مهندسی مکانیک تبدیل انرژی خوندم. میتونم در ازمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق این مصوبه : به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد. متأسفانه نمی‌توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام من کاردانی فنی عمران -سازهای پیش ساخته و کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری عمران -ساختمان سازی از دانشگاه علمی کاربردی دارم .ایا میتونم ازمون نظام شرکت کنم.با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. شما می‌توانید در آزمون نظام مهندسی عمران صلاحیت های نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات حداکثر تا پایه دو شرکت نمایید.

 • سلام ۰ من کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی دارم و کاردانی کارهای عمومی ساختمان دارم میتونم تاسیسات مکانیکی نظارت و اجرا بگیرم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. شما می‌توانید نظارت شرکت کنید. بعد از پایه دو نظارت می‌توانید پروانه اجرا دریافت نمایید. نکته : به صورت کلی دریافت پروانه اجرا منوط به دریافت پایه دو نظارت است.

 • با سلام و احترام
  اینجانب در سال ۷۷ مدرک کاردانی عمران زیرسازی راه و در سال ۸۱ کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران – عمران اخذ نمودم و در سال ۸۶ در آزمون محاسبات و نظارت قبول شدم و پروانه اشتغال گرفتم.در حال حاضر پایه یک محاسبات و نظارت با کد اصلی دارم و پروانه اشتغالم تا سال ۱۴۰۴ اعتبار دارد.پروانه اشتغال اینجانب با پایه یک و کد اصلی تمدید خواهد شد ؟

 • سلام من کاردانی عمران سازه های پیش ساخته و کارشناسی مهندسی فناوری عمران ساختمان سازی دارم ایا میتو نم ازمون نظام مهندسی شرکت کنم.ممنون

 • با سلام و احترام
  اینجانب در سال ۷۷ مدرک کاردانی عمران زیرسازی راه و در سال ۸۱ کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران – عمران اخذ نمودم و در سال ۸۶ در آزمون محاسبات و نظارت قبول شدم و پروانه اشتغال گرفتم.در حال حاضر پایه یک محاسبات و نظارت با کد اصلی دارم و پروانه اشتغالم تا سال ۱۴۰۴ اعتبار دارد.تمدید پروانه اشتغال اینجانب به چه صورت است.

 • سلام چطور میتونم آزمون محاسبات شرکت کنم؟
  درسهایی که از طریق اونا میتونیم محاسبات شرکت کنیم که تو کمیسیون هم ارزی گفته شد چه درسایی هست؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   با توجه به اطلاعات کامنت قبلی شما. با ارشد سازه یا زلزله، هم چنین کارشناسی مجدد مهندسی عمران -عمران میتوانید در آزمون محاسبات شرکت کنید. لازم به ذکر است در صورتیکه شما مدرک جدید دریافت نمایید باید سنوات مدرک چدید هم طی شود. در مورد سوال دوم مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی عمران

 • سلام. من کاردانی ساختمان . کارهای عمومی ساختمان دارم کارشناسی علمی کاربردی معماری تو چه صلاحیتی میتونم آزمون بدم؟

 • سلام خسته نباشید من کاردانی پیوسته کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران و کارشناسی ارشد ژئوتکنیک خوندم.
  رشته هنرستانم هم ساختمان بوده میخواستم بدونم تا چه صلاحیتی میتونم شرکت کنم؟ و تا چه پایه ای؟

 • سلام من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندس اجرایی عمران خوندم اگه کارشناسی را تطابق بدم به عمران عمران ایا میتونم محاسب شرکت کنم یا حتما ارشد سازه یا زلزله بخونم؟

 • علیرضا جعفری می‌گوید:

  با عرض سلام و احترام
  من کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان دارم آیا مجاز هستم تو آزمون نظارت نظام مهندسی شرکت کنم و اینکه موارد آزمون چه درس هایی هستند

 • محسن خدایی تبار می‌گوید:

  با سلام و وقت بخیر
  بنده مدرک کاردانی رشته فنی شهرسازی و همچنین مدرک کارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی فناوری معماری طراحی و نوسازی بافت فرسوده دارم.
  دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی معماری – معماری میباشم
  آیا میتوانم در آزمون نظارت و اجرا رشته معماری شرکت کنم؟
  ممنون

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام
  من کاردانی کارهای عمومی ساختمان دارم و کارشناسی من مهندسی تکنولوژی راهسازی است.در کدام گرایش میتونم شرکت کنم در آزمون نظام مهندسی ؟

 • سلام خداقوت
  اینجانب مدرک کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی نقشه برداری وفوق دیپلم زیرسازی راه دارم آیا میشه در آزمون شرکت کرد؟آیا میتوان پس از قبولی در آزمون هردو صلاحیت نظارت و اجرا را دریافت کرد ؟ یا یکی از صلاحیتها را ؟ لطفا در صورت امکان توضیح بفرمائید. تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.شما میتوانید در آزمون نقشه برداری شرکت کنید و پروانه مرتبط به شما تعلق میگیرد. همچنین رشته نقشه برداری صلاحیت ندارد.

 • با سلام
  احترامأ با عنایت به اینکه بنده در حال حاضر سرباز هستم و مهندسی عمران _ عمران پیوسته خوندم و عضو سازمان نظام مهندسی نیستم آیا میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • سلام من کارشناسی مهندسی معماری و برای ارشد گرایش سازه مهندسی عمران خوندم الان کدوم ازمون هارو مجاز هستم که شرکت کنم؟

 • سلام بنده کارشناسی مهندسی مکانیک دارم (پیوسته) و ارشد مهندسی عمران -سازه. خواستم ببینم در کدام یک از آزمون ها می توانم شرکت کنم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. طبق این مصوبه (به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی مخابرات گرایش انتقال یا سوئیچ ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات برقی ساختمان یا مرتبط با آن تعلق نمی‌گیرد) متأسفانه نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام من کاردانی مکانیک ماشین افزار خوندم .کارشناسی تکنولوژی عمران .عمران.و ارشد عمران مدیریت ساخت.ظاهرا پروانه اشتغال نمیتونم بگیرم اگه یه ارشد سازه بگیرم بهم پروانه اشتغال میدن؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با ارشد سازه احتمالا نظارت و اجرا میتوانید شرکت کنید. اما بازهم از راه و شهرسازی استان جویا شوید.

 • سلام ببخشید من کاردانی الکترونیک عمومی دانشگاه دولتی و کارشناسی فناوری الکترونیک صنعتی دانشگاه علمی کاربردی دارم آیا میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • سلام مجدد
  عرض ادب و احترام فراوان و تشکر بابت پاسخ گوییتون
  با عرض پوزش بنده مجدد چند تا سوال برام پیش آمد 😅
  صلاحیت رشته شهرسازی بعد از ازمون چی هست؟
  و آیا امکان داره برای دو صلاحیت ازمون داد
  یعنی با دیپلم معماری برای طراحی ازمون داد و با کارشناسی شهرسازی برای نظارت؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. شهرسازی صلاحیت ندارد پروانه ای تعلق میگیرد مرتبط یا اصلی است. به طور کلی می‌شود به طور همزمان دو پروانه گرفت اما مدرک مورد قبول باید حداقل کارشناسی هست. یعنی مدرک دیپلم معماری شما برای گرفتن پروانه مورد پذیرش نیست.

 • حامد کارخانه می‌گوید:

  سلام وقت بخیر بنده کاردانی فنی معماری-معماری شهری از دانشگاه علمی کاربردی و کارشناسی حرفه ای معماری-طراحی محیط داخلی از دانشگاه علمی کاربردی دارم
  ایا می توانم در ازمون نظام شرکت کنم ؟؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. احتمالا نظارت و اجرا بتوانید شرکت کنید. اما با توجه به اینکه گرایش کاردانی شما در جدول مصوبات نیست از راه و شهرسازی جویا شوید.

 • با سلام و عرض ادب
  بنده کارشناسی نا پیوسته شهرسازی دارم کاردانی هم همین رشته خوندم ولی خب نا پیوسته.
  چند تا سوال داشتم
  پس از ۳ سال از فارغ‌التحصیل شدن میتونم شرکت کنم در آزمون نظام مهندسی؟
  ایا اصلا برای ازمون نظام مهندسی مشکلی ندارم؟
  و اینکه ارتقا پایه برای اونایی که مدرکشون ناپیوسته بوده به چه صورتی هست.

  ممنون میشم راهنمایی بفرماین

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. پس از گذشت سنوات مدرک تحصیلی می‌توانید در آزمون شرکت کنید. سوال دوم : با توجه به اینکه مدرک کاردانی و کارشناسی شما همسان است به شما کد اصلی تعلق می‌گیرد و مشکلی برای ارتقا پایه ندارید.

 • سلام وقت بخیر
  آیا با مدرک کاردانی زیرسازی راه و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی نقشه برداری میشه در آزمون شرکت کرد؟ آیا پروانه اصلی میدهند یا مرتبط ؟و آیا حدود صلاحیت نظارت و اجرا است ؟ ممنونم از پاسختان

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به شما پروانه مرتبط تعلق می‌گیرد و می‌توانید در آزمون نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات حداکثر تا پایه دو شرکت نمایید.

 • سلام خانم مطلبی
  در جواب این سوال که گقته بودین مدرک جدید دریافت کردید ؟ بله مدرک جدید دریافت کردم
  من لیسانس مهندسی مکانیک بیوسیستم کشاورزی سال ۹۲ فارغ التحصیل شدم و ارشد مهندسی مکانیک طراحی کاربردی سال ۹۴ فارغ التحصیل شدم و بعد ۱۰ سال سابقه نیروگاهی و مرتبط و البته اخذ مدرک لیسانس مکانیک با تطبیق واحد را امسال گرفتم و الان اگر بخواهم با مدرک ارشد در ازمون نظام مهندسی شرکت بکنم،آیا الان میتوانم یا بایستی سه سال دیگه بگذرد؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با مدرک ارشد نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. اما با توجه به اینکه مدرک جدید گرفتین بهتراست به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید.

 • سعید فتحی می‌گوید:

  سلام. من کارشناسی ناپیوسته اجرایی عمران دارم. کاردانیم معدن بوده. با مدرک لیسانس اجرایی عمران می تونم نظام شرکت کنم؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی شما نامرتبط هست با مدرک کارشناسی نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلاام مخلصم
  واقعا ممنون از سایت خوبتون… کامنت های دوستان خوندم و به خیلی از سوالات تکراری محترمانه جواب دادین
  همینطور خیلی از مجهولات رو معلوم کردین دست خوش
  سوالی داشتم در خصوص ارتقا پایه محاسبات و طراحی , دوستانی که حالا فوق لیسانسشون سازه یا زلزله بگیرن و خب مدرک کارشناسی ناپیوسطه اجرایی عمران داشته باشن : چطور باید از پایه ۳ به ۲یا ۲به ۱یا ارشد ارتقا پایه داشته باشن ؟ جدا از اون فاصله زمانی تعیین شده بین هر پایه نظام مهندسی
  تو کامنتا نوشته بودید محدودیت پایه داریم فک کنم , گویا اخرش همون پایه ۳ باشه !!!!! اگر محدودیت هست نوش داروش چیه ؟ با تشکر

 • مهدی براتی می‌گوید:

  سلام. من مدرک اتوماتیک سال ۸۴ و سیالات سال ۹۲ و تبدیل انرژی سال ۱۴۰۱ دارم. آیا میتوانم در آزمون تاسیسات مکانیکی شرکت کنم؟

 • سلام
  من لیسانس مهندسی مکانیک بیوسیستم کشاورزی سال ۹۲ فارغ التحصیل شدم و ارشد مهندسی مکانیک طراحی کاربردی سال ۹۴ فارغ التحصیل شدم و بعد ۱۰ سال سابقه نیروگاهی و مرتبط و البته اخذ مدرک لیسانس مکانیک با تطبیق واحد را امسال گرفتم و الان اگر بخواهم با مدرک ارشد در ازمون نظام مهندسی شرکت بکنم،آیا الان میتوانم یا بایستی سه سال دیگه بگذرد؟؟؟؟

 • سلام وقت بخیر.با مدرک کاردانی کار های عمومی ساختمان و کارشناسی مهندسی اجرایی عمران .میشه پروانه اجرا و نظارت را گرفت؟

 • سلام مهندس من کاردانی ساختمان کارهای عمومی ساختمان بوده و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم ازنظام مهندسی پرسیدم گفتن صلاحیت اجرا ونظارت میتونین بگیرین ولی رفتم مسکن وشهرسازی با شک براساس مصوبات کمیسیون هم ارزی سال ۹۷ گفت فقط نظارت میتونی بگیری شما از این موضوع اطلاعاتی دارین بهم بدین ممنون میشم اخه هردو رو قبول شدم

 • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

  سلام. من مدرک کاردانی معماری داخلی (مرتبط)، و کارشناسی مهندسی معماری (اصلی) دارم. چیزی که با خواندن این مقاله متوجه شدم این است که در صلاحیت نظارت بدون محدودیت و طراحی تا پایه ۲ می تونم دریافت کنم.
  آیا با اخذ مدرک ارشد مهندسی معماری (اصلی) محدودیت ارتقا برای طراحی برداشته میشود؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام با مدرک کارشناسی می‌توانید در صلاحیت های نظارت و اجرا شرکت نمایید. با اخد مدرک ارشد معماری میتوانید هر سه صلاحیت بدون محدودیت ارتقا شرکت کنید.

 • با سلام
  بنده کاردانی عمران کارهای عمومی ساختمان هستم و همچنین کارشناسی علمی کاربردی و کارشناسی ارشد مهندسی معماری دارم و در حال حاضر پایه ۱ نظارت معماری فعالیت دارم . برای اخذ پروانه طراحی (معماری) آیا در بازنگری کمیسیون هم ارز تغییری حاصل شده که امکان فعالیت در بخش طراحی را دارم ؟ ممنون میشم بصورت دقیق پاسخ دهید . باتشکر

 • محسن سهرابی می‌گوید:

  با سلام بنده کاردانی پیوسته رشته ساختمان دارم و لیسانس ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران-عمران.
  در تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۰۴ پروانه مهندسی ( نظارت ) را گرفتم و تا کنون ارتقا ندادم. سه تا سوال دارم:
  اولا این که تو پروانه نظارتم مرتبط با مهندسی عمران زدن ، این درسته؟
  دوم این که ایا مجاز به ارتقا پایه هستم ؟
  و سوم این که من مجاز هستم محاسبات و اجرا را بگیرم یا خیر؟
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در پاسخ سوال اول : بله با توجه به اینکه مدرک تکنولوژی عمران دارید به شما پروانه مرتبط تعلق می‌گیرد. سوال دوم : امکان ارتقا پایه در نظارت و اجرا هستید. پاسخ سوال سوم : در صورتیکه ارشد سازه یا زلزله بگیرد می‌توانید در آزمون محاسبات شرکت کنید. هم چنین با مدرک کارشناسی هم میتوانید اجرا شرکت کنید.
   لازم به ذکر است با توجه به اینکه تکنولوژی عمران-عمران دارید می‌توانید نظارت و اجرا بدون محدودیت و محاسبات ارتقا پایه حداکثر پایه دو می‌باشد.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام. بنده لیسانس مهندسی برق گرایش مخابرات دارم و کلیه دروس معرفی شده در کمسیون هم ارزی را به غیر از یک عدد آن در مقطع کارشناسی پیوسته گذرانده ام لذا آیا میتوانم پروانه طراحی تاسیسات برقی دریافت کنم

 • سلام
  کاردانی عمران گرایش ساختمان های بتنی
  کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساختمان
  کارشناسی ارشد سازه
  بدون توجه به مدرک ارشد ایا میتونم پروانه نظارت و اجرا و محاسبات تا پایه یک بگیرم یانه؟ اگر جواب منفی است، سوالم را با مدرک ارشد تکرار میکنم؟
  از لطف شما ممنونم

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام. بنده لیسانس عمران_ عمران، ارشد و دکتری عمران ژئوتکنیک دارم. و دارای پروانه پایه ۲ در رشته عمران هستم.
  به تازگی رشته معماری داخلی از دانشگه فنی حرفه ای رو از مقطع کاردانی به کارشناسی خوندم.
  آیا میتونم پروانه معماری هم بگیرم؟
  اگر می شود چقدر بعد از مدرک؟ باز هم سنوات ۳ سال از این مدرک باید بگذرد؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگر کاردانی و کارشناس معماری داشته باشید میتوانید در آزمون معماری شرکت کنید هم چنین باید برای مدرک جدید هم سنوات سه ساله داشته باشید.

 • سلام رشته کاردانی من کاردانی فنی معماری -معماری شهری ازدانشگاه علمی کاربردی وکارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری معماری گرایش طراحی ونوسازی بافت های فرسوده ازعلمی کاربردی حدودصلاحیت من چقدره؟

 • سلام من کاردانی ناپیوسته معماری علمی کاربردی و کارشناسی ناپیوسته مهندسی حرفه ای معماری دارم، میتونم آزمون نظارت ، اجرا و طراحی شرکت کنم؟ و تا چه پایه ای میتونم ارتقا بدم؟

 • سلام و عرض ادب.بنده کاردانی مکانیک گرایش تاسیسات حرارتی و برودتی دارم و کارشناسی ناپیوسته مهندسی حرفه ای تاسیسات مکانیکی دارم آیا میتونم تمامی پروانه های مربوط به رشتمو بگیرم

 • با سلام. من کاردانی در رشته معماری داخلی، کارشناسی در رشته مهندسی معماری، و کارشناسی ارشد مهندسی معماری دارم.
  از این مقاله متوجه شدم که با مدرک کارشناسی، نظارت و اجرا بدون محدودیت، و طراحی حداکثر تا پایه دو امکان پذیر است.
  الان که ارشد رو گرفتم، جهت ارتقا پایه طراحی مشکلی به وجود نمیاد؟ یعنی میتونم طراحی رو هم بدون محدودیت داشته باشم؟

 • کاربر سایت می‌گوید:

  طبق بند ۶۴ کارشناسی ارشد اخرین کمیسیون هم ارزی رشته ها
  دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی اعم از پیوسته یا ناپیوسته که مطابق با ضوابط ابلاغی موفق به دریافت پروانه اشتغال بکار مرتبط شده اند در صورت اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان همسان با رشته کارشناسی میتوانند با رعایت سایر ظوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آیین نامه اجرایی آن پروانه اشتغال بکار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی(محاسبات)حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند.
  طبق این تبصره میتونم طراحی بگیرم یا نه؟
  ببخشید من مدرک کاردانی ساخت و تولید(سال۸۵) -کارشناسی ناپیوسته مکانیک جامدات(سال۸۹) و کارشناسی ارشد تبدیل انرژی(سال۹۴) دارم پروانه نظارت هم سال ۹۳ گرفتم الانم پایه یک نظارت هستم میخواستم بدونم میشه ازمون طراحی شرکت کنم؟
  در جواب این سوال گفتین نمیتونین با مدرک کاردانی ساخت تولید پروانه بگیرم ولی من پایه یک نظارت و سه اجرا دارم
  این تبصره هم گفته دارندگان مدرک کارشناسی اعم از پیوسته یا ناپیوسته که مطابق ضوابط ابلاغی موفق به دریافت پروانه اشتغال بکار شده اند
  دیگه نگفته کاردانیت چیه چون قبلا پروانه گرفتم با همین کاردانی

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.با مصوبات جدید نمیشه اما اگر برای شما مقدوره که طراحی شرکت کنید و پروانه دریافت کنید اقدام کنید.
   به دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی با عناوین رشته‌های ذیل:
   نقشه‌کشی عمومی ۲- نقشه‌کشی و طراحی صنعتی ۳- مکانیک خودرو ۴- مکانیک – ماشین ابزار ۵- مکانیک – سردخانه ۶- مکانیک – تعمیرات نیروگاه‌ها ۷- مکانیک نقشه کشی ۸- اتومکانیک ۹– ساخت و تولید ۱۰- عمران – انتقال آب ۱۱- عمران – آب و فاضلاب ۱۲عمران ۱۲- نگهداری سد و شبکه ۱۳- جوشکاری ۱۴ – صنایع فلزی ۱۵- کنترل صنعتی، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعم از اصلی یا مرتبط در رشته‌های هفتگانه ساختمان تعلق نمی‌گیرد.

 • غلامرضا می‌گوید:

  با سلام ،مدرک کاردانی عمران- کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی سااختمان چه صلاحیتهایی(نظارت،اجرا ،محاسبات )تعلق میگیرد

 • سلام کاردانی من نقشه کشی معماری و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی معماری دارم . میتونم آزمون نظارت / اجرا و طراحی شرکت کنم؟ و تا چه پایه ای میتونم ارتقا بدم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. نطارت و اجرا بدون محدودیت و طراحی حداکثر تا پایه دو میتوانید در آزمون شرکت نمایید.

 • سلام و عرض ادب، با کاردانی آمار، کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران، ارشد ترافیک (برنامه ریزی حمل و نقل)، برای پروانه ترافیک و نظارت میشه اقدام کرد؟؟

 • کاربر سایت می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب و احترام. اینجانب دارای مدرک کاردانی فنی معماری شهری ازدانشگاه علمی کاربردی و کارشناسی مهندسی فناوری معماری گرایش طراحی و نوسازی بافت های فرسوده (دانشگاه علمی کاربردی ) هستم در کدام یک از آزمون های معماری نظام مهندسی و صلاحیت آن را می توانم شرکت نمایم. با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. صلاحیت‌های نظارت و اجرا بدون محدودیت و طراحی حداکثر تا پایه دو معماری می‌توانید شرکت نمایید.

 • کاربر سایت می‌گوید:

  طبق بند ۶۴ کارشناسی ارشد اخرین کمیسیون هم ارزی رشته ها
  دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی اعم از پیوسته یا ناپیوسته که مطابق با ضوابط ابلاغی موفق به دریافت پروانه اشتغال بکار مرتبط شده اند در صورت اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته های اصلی هفتگانه مهندسی ساختمان همسان با رشته کارشناسی میتوانند با رعایت سایر ظوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آیین نامه اجرایی آن پروانه اشتغال بکار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی(محاسبات)حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند.
  طبق این تبصره میتونم طراحی بگیرم یا نه؟
  ببخشید من مدرک کاردانی ساخت و تولید(سال۸۵) -کارشناسی ناپیوسته مکانیک جامدات(سال۸۹) و کارشناسی ارشد تبدیل انرژی(سال۹۴) دارم پروانه نظارت هم سال ۹۳ گرفتم الانم پایه یک نظارت هستم میخواستم بدونم میشه ازمون طراحی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   درسته در جریان این بند هستم. الان بحث اینجاست که شما با مدرک کارشناسی تون نمیتوانید در آزمون شرکت کنید. به دلیل این که به مدرک کاردانی شما پروانه تعلق نمیگیرد. الان فقط شما با مدرک ارشد میتوانید آزمون شرکت کنید. این بند در صورتی شامل حال شما میشد که مدرک کاردانی شما مرتبط با آزمون باشد اما به دارندگان ساخت و تولید پروانه نظام تعلق نمیگیرد. پس شما با مدرک کارشناسی نمیتوانید در آزمون شرکت نمایید مگر با مدرک ارشد صلاحیت نظارت. برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره راه و شهرسازی استان مراجعه کنید.

 • سلام.من کاردانی برق رشته ماشین های الکتریکی – تعمیر ونگهداری ماشین های الکتریکی دارم وکارشناسی کنترل ابزار دقیق میتونم چه پروانه آزمون بدم

 • سلام وقت بخیر بنده رشته کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران تحصیل کردم و پروانه نظارت و اجرا رو اخذ کردم سوالم اینه که بعد گرفتن ارشد زلزله یا سازه میتوانم بعد دوسال امتحان محاسبات دهم تهران کمیسیون زنگ زدم گفتن نمیشه اگه میشه با ضوابط هم ارزی میشه
  جواب بدین ممنون🙏

 • کاربر سایت می‌گوید:

  با سلام
  با عرض معذرت بنده کاردانی حسابداری و کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران و کارشناسی ارشد سازه گرفتم . میخواستم بدونم برا آزمون نظام مهندسی میتونم ثبت نام کنم.با تشکر

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام شما در جواب این سوال من فرمودین فقط نظارت میتونم شرکت کنم ولی با توجه به بند ۶۴ اخرین مصوبه هم ارزی رشته ها قسمت کارشناسی ارشد میتونم طراحی تا پایه دو شرکت کنم
  ببخشید من مدرک کاردانی ساخت و تولید(سال۸۵) -کارشناسی ناپیوسته مکانیک جامدات(سال۸۹) و کارشناسی ارشد تبدیل انرژی(سال۹۴) دارم پروانه نظارت هم سال ۹۳ گرفتم الانم پایه یک نظارت هستم میخواستم بدونم میشه ازمون طراحی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. شما با توجه به اینکه مدرک کاردانی ساخت و تولید دارید با مدرک کارشناسی نمیتوانید در آزمون شرکت کنید. پس با مدرک ارشد میتوانید نظارت شرکت نمایید. برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی استان مراجعه نمایید.

 • سلام
  من مهندس پایه ۲ معماری هستم با لیسانس مهندسی تکنولوژی معماری و کاردانی معماری.الان فوق لیسانس مهندسی معماری گرفتم.آیا عنوان پروانه بنده از مرتبط به اصلی تغییر پیدا میکند؟چکار باید کنم؟

 • سلام وقت بخیر،من کارشناسیم علوم مهندسي گرایش مخابرات هستم.میتونم آزمون نظام امتحان بدم ؟با ارائه مدرک به کمیسیون هم ارزی

 • کاربر سایت می‌گوید:

  با سلام
  ببخشید من مدرک کاردانی ساخت و تولید(سال۸۵) -کارشناسی ناپیوسته مکانیک جامدات(سال۸۹) و کارشناسی ارشد تبدیل انرژی(سال۹۴) دارم پروانه نظارت هم سال ۹۳ گرفتم الانم پایه یک نظارت هستم میخواستم بدونم میشه ازمون طراحی شرکت کنم؟سپاسگزارم

 • سلام. من پایه سه تاسیسات مکانیکی دارم. در حال درس خواندن رشته برق در مقطع کاردانی هستم و قصد دارم کارشناسی هم بگیرم. با فرض اخذ مدرک (که چون علمی کاربردی است از نوع مرتبط تلقی می شود) ایا پس از گذراندن سنوات و قبولی در آزمون، می توانم علاوه بر تاسیسات مکانیکی، پروانه تاسیسات برقی اخذ نمایم؟؟؟؟؟ به عبارتی آیا یک شخص می تواند در دو رشته متفاوت پروانه داشته باشد و با هردو بتواند کار کند؟
  ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. میتوانید در دو رشته یا دو صلاحیت شرکت نمایید و پروانه دریافت کنید اما به صورت همزمان نمیتوانید فعالیت داشته باشید.

 • سلام وقت بخیر
  با مدرک کاردانی رشته زیرسازی راه و کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری علمی کاربردی میشه در آزمون شرکت کرد ؟ و با چه حدود صلاحییت ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. میتوانید در آزمون نظام مهندسی نقشه برداری شرکت نمایید و پروانه مرتبط به شما تعلق میگیرد.

 • سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من مدرک کاردانی فنی معماری-معماری شهری… از دانشگاه علمی کاربردی ….و مدرک کارشناسی حرفه ای معماری-طراحی محیط داخلی از دانشگاه علمی کاربردی دارم آیا مجاز به شرکت در آزمون نظام هستم؟

 • کاربر سایت می‌گوید:

  سلام بخشید من مدرک کاردانی عمران اب و فاضلاب و کارشناسی مهندسی تکنولوژِی عمران عمران دارم حالا اگر ارشد عمران سازه بگیرم میتونم نظام مهندسی شرکت کنم؟دانشجوی ترم اخر ارشد عمران سازه هستم وفقط پایان نامه مونده

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با ارشد نظارت و اجرا میتوانید شرکت کنید. البته باید سنوات دو ساله مدرک ارشد طی شود.

 • باسلام و عرض ادب. من دارای مدرک کاردانی ICT و کارشناسی ناپیوسته عمران هستم بعد آن هم ارشد ژئوتکنیک عمران گرفتم. البته در دوره کارشناسی تمام دروس تخصصی رشته کاردانی را پاس کردم. اما مدرک ناپیوسته هست. خواستم ببینم می توانم برای عضویت و آزمون های نظام مهندسی اقدام کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با توجه به اینکه مدرک کاردانی و ارشد شما نا مرتبط هست نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • علیرضا می‌گوید:

  من کاردانی کارهای عمومی ساختمان دارم که اصلی هست و کارشناسی ناپیوسته اجرایی عمران که مرتبط هست و کارشناسی ارشد زلزله که اصلی هست میتوانم مهر محاسبات تا پایه دو بگیرم ؟

 • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من رشته کاردانیم اجرای ساختمانهای بتنی و کارشناسیم تکنولوژی عمران عمران و پروانه اجرا داره پایه دو میشه محاسبات و نظارت تا چه پایه ای به من میدن و من ارشد سازه بخونم کد مرتبط من اصلی میشه با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با مدرک کارشناسی میتوانید نظارت و اجرا یدون محدودیت و محاسبات حداکثر تا پایه دو. در مورد سوال دوم هم بله با دریافت مدرک ارشد سازه میتوانید کد مرتبط رو به اصلی تبدیل کنید.

 • داوود زارعی می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر بنده دیپلم مکانیک خودرو دارم و کاردانی ایمنی کار وحفاظت فنی، و کارشناسی رشته ایمنی بهداشت و محیط زیست صنایع رو دارم آیا مرتبط هست و میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. متأسفانه به دلیل نامرتبط بودن مدرک کارشناسی نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام
  من لیسانس مهندسی معدن دارم و ارشد حفرتونل و فضاهای زیر زمینی دارم که از زیرشاخه های معدن است؟ آیا میتوانم آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کنم؟

 • سلام خسته نباشید من کارشناسی برق دارم و توی مدرکم گرایش ذکر نشده فقط کارشناسی برق خورده از چند نفر که پرسیدم گفتن هم نظارت و طراحی میتونم شرکت کنم میخواستم بدونم درسته ؟
  ممنون

 • سلام بنده مهندسی تکنولوژی الکترونیک دارم کاردانیمم برق الکترونیک بوده برای تاسیسات برقی نظارت ، اجرا و یا طراحی میتونم شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. میتوانید نظارت بدون محدودیت و طراحی حداکثر تا پایه دو شرکت نمایید. برای شرکت در آزمون نظام مهندسی اجرا باید پایه دو نظارت داشته باشید.

 • سلام وقت به خیر
  من مدرک کارشناسی غیر مرتبط و کارشناس ارشد معماری که حدود ۱۰ سال از فرغ التحصیلی ارشد می گذرد،اخیرا کارشناسی معماری هم تمام کرده ام ، آیا برا گذشت سنوات بعد از مدرک باید صبر کنم یا بر اساس گذشت دو سال از کارشناسی ارشد می توانم در آزمون شرکت کنم

 • سلام. من پایه سه تاسیسات مکانیکی دارم. در حال درس خواندن رشته برق هستم. ایا پس از گذراندن سنوات و قبولی در آزمون، می توانم علاوه بر تاسیسات مکانیکی، پروانه تاسیسات برقی اخذ نمایم؟؟؟؟؟

 • اردشیر کامران می‌گوید:

  سلام وقت بخیر کارشناسی ناپیوسته من عمران ساختمان است و کاردانی من نقشه کشی صنعتی هست نقشه کشی صنعتی درمورد تمامی نقشه های تاسیسات برق ساختمان نیز در آن تدریس میشود اینکه بشه کاردانی غیر مرتبط بسیار ظلم بزرگی است. معلوم است شخص تصمیم گیرنده در این مورد خودش شخص بیسواد و ناکارآمدی است که البته طبیعی هم هست بیسواد بودن مسؤلین کشور ما یک امر عادی است موفق باشید

 • سلام خسته نباشید من مدرک کاردانی عمران اب و فاضلاب و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران -عمران دارم ایا می تونم ازمون نظام مهندسی شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. به مدرک کاردانی شما پروانه نظام مهندسی تعلق نمیگیرد پس با مدر کارشناسی نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • علی زینلی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من پایه دو محاسبات عمران دارم. کارشناسی ام تکنولوژی عمران با کاردانی مرتبط همچنین ارشد زلزله هم دارم. تاریخ آزمونی که در آن قبول شدم بهمن ۹۴ و اخذ پروانه شهریور ۹۵ است و در ان موقع محدودیتها برای رشته ما برداشته شده بود و به استناد بند ۳-۲ قسمت کارشناسی ناپیوسته میتوانم برای پایه۱ اقدام کنم یا خیر؟

 • حمید حاجی زاده می‌گوید:

  سلام
  کاردانی عمران پل‌سازی و ابنیه فنی
  کارشناسی ناپیوسته عمران مهندسی اجرای
  سوال مستند کردن سنوات کاردانی جهت کسری ۳سال زمان گذشت از مدرک کارشناسی چگونه است؟
  دوم.وضعیت آزمون اخذ پروانه بنده مرتبط یا اصلی است.
  متشکرم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. برای محاسبه سنوات کاردانی باید مدرک کاردانی و کارشناسی شما یکسان باشد. به طور مثال سنوات کاردانی نقشه برداری برای کارشناسی عمران محاسبه نمیشود. در مورد سوال دوم هم مدرک کارشناسی شما مرتبط هست و به شما پروانه مرتبط تعبق میگیرد و میتوانید نظارت و اجرا عمران شرکت نمایید.

 • مجید باقریان می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من کاردانی معماری داخلی دارم و کارشناسی مهندسی حرفه ای معماری آیا میتونم مهر طراحی و نظارت و اجرای معماری را بگیرم

 • سلام
  من کاردانی مکانیک ماشین افزار خودم کارشناسی تکنولوژی عمران -عمران و ارشد عمران -مدیریت ساخت.میخواستم بدونم من میتونم نظارت یا اجرا بگیرم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. مدرک کاردانی شما چز رشته های مصوبات نیست و به مدرک ارشد هم پروانه نظام مهندسی تعلق نمیگیرد.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. با ارشد شیمی نمیتوانید در ازمون نظام مهندسی شرکت نمایید. اگر مدرک کارشناسی شما یکی از رشته های عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه برداری، شهرسازی و ترافیک باشد میتوانید در آزمون نظام مهندسی ثبت نام نمایید.

 • با سلام.. من کاردانی رشته نقشه کشی معماری از دانشگاه آزاد مشهد و کارشناسی ناپیوسته رشته تحت عنوان مارشناس حرفه ای طراحی محیط داخلی از دانشگاه جامع علمی کاربردی شهرداری مشهد دارم. نظام مهندسی مشهد گفت صلاحیت طراحی رو نمیتونم شرکت کنم این درسته؟؟ آخه اطلاعات کارمنداشون هم اصلا به روز نیست. ممنون میشم پاسخ بدین به خصوص در ایمیل

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. بله درسته با توجه به اینکه مدرک کارشناسی شما از علمی کاربردی است نمیتوانید در ازمون طراحی شرکت نمایید.

 • سلام،تاریخ مدرک کارشناسی ارشد من،اسفند ۱۳۹۹هست ایا در آزمون اسفندماه میتونم شرکت کنم؟پ اگر نه از چه تاریخی مجاز به شرکت هستم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگر تا تاریخ ۱۸ اسفند (روز پایان آزمون) سنوات سه ساله شما پر شود میتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید.

 • سلام،من مدرک
  کاردانی ناپیوسته معماری،
  کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری،
  کارشناسی ارشد مهندسی معماری،
  دارم.آیا مجاز به شرکت در آزمون نظام مهندسی هستم؟و چه صلاحیت هایی تا ارتقاء کدام پایه میتونم شرکت کنم؟

 • سلام
  ببخشید من کاردانی نقشه کشی صنعتی دارم وکارشناسی مکانیک طراحی جامدات میتونم ازمونم رو شرکت کنم.ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر، به دلیل غیر مرتبط بودن رشته کاردانی با رشته های هفتگانه ساختمان، امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی جامدات وجود ندارد، شاید اگر “ارشد تبدیل انرژی” داشته باشید احتمالا بتوانید در آزمون نظارت شرکت کنید. بنابراین توصیه میشود برای اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید تا دقیق تر شما را راهنمایی نمایند.

 • سلام
  مدرک ناپیوسته”کاردانی معماری_معماری داخلی و کارشناسی ناپیوسته معماری_طراحی داخلی دارم”در چه صلاحیتهایی میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. اگر مدرک کارشناسی شما پیوسته باشد بله میتوانید هر سه صلاحیت را شرکت نمایید. اما اگر مدرک کارشناسی ناپیوسته دارید گرایش و مدرک تحصیلی برای شرکت در صلاحیت های مورد نظر تاثیر دارد. نکته بعدی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی مکانیک اجرا باید پایه دو نظارت داشته باشید.

 • سلام من کاردانی مکانیک ساخت و تولید خوندم کارشناسی تکنولوژی عمران-عمران و ارشد عمران گرایش مدیریت ساخت.از تاریخ فارغ التحصیلیم هم بیش از ۷ سال مگذره .میتونم نظارت عمران شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. رشته کاردانی جز رشته های مصوبات نیست و به رشته مدیریت ساخت پروانه نظام مهندسی تعلق نمیگیرد. با این حساب متأسفانه نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • حبیب‌الله شاهمرادی می‌گوید:

  سلام با توجه به اینکه مدرک کارشناسی ناپیوسته من مهندسی کنترل و ابزار دقیق هست کدام صلاحیت میتوانم شرکت کنم البته الان دارم ارشد برق قدرت میخوانم

 • سروش احمدي می‌گوید:

  با عرض سلام و خدا قوت و تشكر فراوان از راهنمايي ها و توضيحات ارزشمند و كاربردي شما،
  يكي از دوستان من شرايط ذيل را دارند و البته موارد مشابه متعددي پيش آمده كه جوياي جواب اين سوال بودند:
  آيا با كارداني كامپيوتر، كارشناسي ناپيوسته عمران و كارشناسي ارشد عمران گرايش مديريت منابع آب، مي توان در آزمون نظام مهندسي ساختمان رشته عمران، در هر صلاحيتي، شركت كرد؟
  لطفاً در صورت امكان راهنمايي بفرماييد.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام .مدرک کاردانی شما نا مرتبط هست. از طرفی هم برای ارشد عمران به گرایش های سازه و زلرله پروانه نظام مهندسی تعلق میگیرد. به صورت کلی با توجه به اینکه مدرک کاردانی و ارشد شما نا مرتبط تلقی میشود متأسفانه نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سعید محمدی می‌گوید:

  سلام،بنده کارشناسی مهندسی مدیریت اجرایی از پیام نور ،و ارشد اب و سازه هیدرولیکی دارم می توانم برای آزمون نظام مهندسی میتوانم شرکت کنم،و پروانه کار بهم تعلق می گیرد

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، کارشناسی پیوسته بودین؟ اگر رشته تون از گرایش ها و زیرمجموعه های رشته مدیریت هست که امکان شرکت در آزمون نظام مهندسی را ندارید. چرا که رشته مدیریت اجرایی مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان نمی‌باشد هم چنین برای مدرک ارشد گرایش سازه یا زلزله برای آزمون نظام مهندسی مورد قبول است. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه نمایید.

 • کیوان اله یاری می‌گوید:

  سلام
  رشته کارشناسی من مهندسی عمران-عمران بود و کارشناسی ارشد معماری -معماری
  برای پروانه نظام مهندسی میتونم طراحی، نظارت و اجرای معماری رو بگیرم؟

 • سلام من کاردانی تعمیرات ماشینهای صنعتی دارم و کارشناسی تاسیسات حرارت و برودت میخواستم بدونم برای نظارت تاسیسات میتونم شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، به دلیل غیر مرتبط بودن رشته کاردانی، امکان اخذ پروانه با مدرک کارشناسی وجود ندارد. البته احتمالا شاید بتوانید با اخذ مدرک کارشناسی ارشد “تبدیل انرژی” در آزمون نطارت شرکت کنید. بنابراین توصیه میشود جهت اطلاع بیشتر به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا بر اساس آن به شما بگویند که دقیقاچه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • خیلی‌ ممنونم از پاسخگویی شما
  یعنی من که کارشناسی خط و سازه های ریلی از دانشگاه پیام نور دارم نمیتوانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام . فارغ التحصیلان خط و سازه های ریلی از دانشگاه علم و صنعت ایران میتوانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند. با توجه به اینکه شما از دانشگاه پیام نور مدرک تحصیلی خود را دریافت کردین متأسفانه نمیتوانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید

 • سلام من کاردانی مکانیک تاسیسات صنعتی دارم و کارشناسی مکانیک تاسیسات حرارتی و برودتی دارم میشه راهنمایم کنید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. رشته تاسیسات صنعتی جز رشته های مصوبات نیست.برای اطلاعات بیشتر به اداره راه و شهرسازی استان مراجعه نمایید.

 • سلام وقت بخیر
  من مدرک کارشناسی خط و سازه های ریلی از دانشگاه پیام نور و ارشد عمران سازه دارم
  آیا میتوانم در آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کنم
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام.فارغ التحصیلان رشته خط و ابنیه و یا خط و سازه‌های ریلی از دانشگاه علم و صنعت ایران می‌توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با عمران با حدود صلاحیت نظارت حداکثر پایه سه بدون امکان ارتقاء، دریافت نماید.

 • سلام بنده کاردانی عمران_ کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران- عمران خوندم آیا میتوانم پروانه طراحی بگیرم و تا چه سطحی؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. عمران صلاحیت طراحی ندارد. صلاحیت های عمران شامل نظارت، اجرا و محاسبات هست. که شما نمیتوانید در صلاحیت محاسبات شرکت کنید.

 • سلام بنده کاردانی نقشه کشی معماری دارم و کارشناسی ناپیوسته معماری
  برای نظارت و اجرا و طراحی میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟
  و اینکه حداقل چند سال باید از اخذ مدرک گذشته باشه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در صورتیکه که گرایش مدرک کارشناسی شما معماری – معماری باشد. مییتوانید در هر سه صلاحیت شرکت کنید. سنوات مدرک کارشناسی ۳ سال است.

 • سلام
  مدرک کارشناسی من مهندسی برق-مخابرات هست، برای نظارت ثبت نام کنم، این طور که فهمیدم صلاحیت مرتبط میگیرم، اما نمیدونم این یعنی صلاحیت محدود؟ و اینکه چه فرقی با اصلی داره
  به تازگی ارشد الکترونیک گرفتم، میتونم بعدا از دو سال صلاحیت مرتبط رو به اصلی تبدیل کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام. در مرحله ثبت نام افرادی که می‌توانند اصلی شرکت کنند می‌توانند در صلاحیت طراحی و نظارت بدون محدودیت با کد اصلی شرکت کنند. اما وقتی به شما پروانه مرتیط تعلق می‌‎گیرد نظارت بدون محدودیت با کد مرتبط می‌توانید شرکت کنید. (پروانه اجرا هم باید پایه دو نظارت داشته باشید). بحث دیگ اینکه علاوه بر ثبت نام بعد از قبولی هم در ارجاعات هم قطعا تفاوت هایی خواهد داشت. در مورد سوال دومتون هم باید بگم بله این امکان هست که بعد از مدرک ارشد پروانه مرتبط رو به اصلی تبدیل کنید.

 • سلام خوبی،من کاردانی ناپیوسته کامپیوتر و کارشناسی مهندسی معماری خوندم و سال ۹۵ رفتم از نظام مهندسی شهرم شیراز پرسیدم گفتن که اگه ارشد معماری بخونی میتونی طراحی و نظارت امتحان بدی،حالا که خوندم و زحمت کشیدم و طراحی قبول شدم میگن که پروانه نمی‌دهیم ،فقط نظارت و بس،لطفا بهم بگید که این ماده کمسیون سال ۹۵هم بوده یا نه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها، شما با ارشد معماری میتوانید در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنید و پروانه نظارت و اجرا را اخذ کنید. و امکان اخذ پروانه طراحی را ندارید. برای اطلاع بیشتر میتوانید به اداره راه و شهرسازی مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید تا مطابق با آن راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 • رضا تبیانی می‌گوید:

  سلام من چند روز پیش پیام گذاشتم نمی دونم چرا پاسخ ندادین
  من فارغ‌التحصیل کاردانی پیوسته رشته معماری هستم میتونم برای استخدام در شهرداری درخواست بدم
  یا برای نظام مهندسی امکان استخدام با این شرایط هست یا نه
  میخوام بدونم شهرداری بهتره یا نظام مهندسی
  و چه مدرکی از ‌کدام دانشگاه مقابل قبول این ها هست وکجا دیگه میتونم استخدام بشم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام .بیشتر مشاوره های ما در حیطه آزمون نظام مهندسی است و استخدامی نیست. شما در صورتیکه در آزمون نظام مهندسی قبول شوید پروانه نظام مهندسی به شما تعلق میگیرد که میتوانید با پروانه اشتغال به کار خود در حیطه ساخت و ساز فعالیت تخصصی داشته باشید. اما قبولی در آزمون نظام مهندسی به منزله استخدام شدن نیست.