ثبت نام آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۸

ثبت نام آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۸

تاریخ آپدیت: اسفند ۹۸

آزمون نظام مهندسی، کاردان‌ها و معماران تجربی به تعویق افتاد.

برای مشاهده کلیک نمایید.


تاریخ آپدیت: دی ۹۸

تاریخ و زمان آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۸ اعلام شد.

برای مشاهده کلیک نمایید.


دسترسی سریع به کتاب‌ها و پکیج‌های نظام مهندسی (چنانچه به راهنمایی نیاز دارید اینجا کلیک نمایید.)

لطفا ابتدا رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایید:


لطفا صلاحیت مورد نظر خود را انتخاب نمایید:
لینک‌های مناسب برای شما:

تاریخ آپدیت: تیر ۹۸

مهندس گرامی، تاریخ دقیق ثبت نام آزمون نظام مهندسی مهرماه ۹۸ به طور رسمی اعلام شد.

ثبت‌نام این دوره از آزمونها از روز چهارشنبه ۹۸/۰۴/۱۲ آغاز و تا روز جمعه ۹۸/۰۴/۲۱ ادامه خواهد داشت. از این‌رو کلیه متقاضیان دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی می‌توانند با مراجعه به درگاه الکترونیکی به نشانی inbr.ir از طریق سامانه ثبت‌نام آزمون‌ها نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.

همچنین اولین دوره آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان سال ۱۳۹۸ در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ ۱۸ و ۱۹ مهرماه بطور هماهنگ و همزمان در کلیه رشته‌های مهندسی مذکور در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شامل رشته‌های معماری (طراحی، نظارت و اجرا)، عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)، تاسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت)، تاسیسات برقی (طراحی و نظارت) شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک برگزار می‌شود.

لینک ثبت نام در آزمون از روز چهاشنبه ۱۲ تیرماه فعال شده است: http://inbr.ir/?page_id=2

همچنین لیست منابع آزمون مهر ۹۸ از این صفحه قابل مشاهده است.

شما می‌توانید شماره تلفن همراه خود را در فرم زیر وارد نمایید تا اطلاع‌رسانی‌های مربوط به آزمون نظام مهندسیِ رشته خودتان را به رایگان دریافت نمایید.

مخصوص داوطلبان آزمون سال 98:

جهت دریافت پیامک رایگان و لحظه ای تاریخ ثبت نام، منابع و اخبار آزمون نظام مهندسی دوره‌ی بعدی، ضمن انتخاب رشته، تلفن همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید:

 


آخرین آپدیت: بهمن ۹۷

تاریخ ثبت نام آزمون نظام مهندسی و زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی بهمن ماه ۹۷ به طور رسمی اعلام شد.

 • بدینوسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون های ورود به حرفه ‌می‌رساند، نوبت بعدی آزمون‌های مربوط، در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۱ و ۱۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ برای کلیه رشته های مهندسی، شهرسازی، عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)، معماری (طراحی، نظارت و اجرا)، تاسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت)، تاسیسات برقی(طراحی و نظارت)، نقشه‌برداری و ترافیک و رشته‌های کاردان‌های فنی ساختمان شهرسازی، عمران، معماری، نقشه برداری، تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی و تعیین صلاحیت حرفه‌ای معماران تجربی به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.
 • ثبت نام آزمون نظام مهندسی از تاریخ ۹۷/۰۸/۲۳ از طریق سامانه آزمون های ورود به حرفه شروع و تا تاریخ ۹۷/۰۹/۰۹ ادامه خواهد داشت.
 جهت ثبت نام آزمون نظام مهندسی به نکات زیر توجه نمایید:
 • ثبت‌نام آزمون‌های نظام مهندسی به صورت اینترنتی و از طریق سایت INBR.IR صورت می‌پذیرد.
 • برای ثبت‌نام در این آزمون‌ها عضویت در سازمان استان اختیاری می‌باشد. لیکن بدیهی است که در صورت قبولی و به جهت دریافت پروانه اشتغال باید عضو سازمان نظام مهندسی استان مربوطه شوند.
 • سنوات از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا روز برگزاری آزمون محاسبه میگردد بنابراین متقاضیانی که سنوات لازم را تا ۱۲ بهمن ۹۷ نداشته باشند و با ورود اطلاعات نادرست اقدام به ثبت نام نمایند در صورت قبولی در آزمون، قبولی آنان کان کم یکن تلقی میشود.
 • داوطلبان برای بررسی سنوات خود میتوانند با مراجعه به لینک زیر از مدت سنوات خود اطمینان حاصل نمایند:  https://goo.gl/JHSA5U
 شرایط و اطلاعات که برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی باید بدانید:
 • دفتر مقررات ملی ساختمان زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی می‌باشد و طبق روال سالهای اخیر با همکاری سازمان سنجش کشور هر سال دو نوبت اقدام به برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان (آزمون‌های نظام مهندسی) می‌نماید.
 • این آزمون‌ها بصورت جزوه باز در رشته‌های هفتگانه مهندسی زیر برگزار می‌شوند:

۱- آزمون نطام مهندسی عمران در سه صلاحیت نظارت، اجرا و محاسبات ۲- آزمون نطام مهندسی معماری در سه صلاحیت نظارت، اجرا و محاسبات ۳- آزمون نطام مهندسی تاسیسات برقی در دو صلاحیت نظارت و طراحی ۴- آزمون نطام مهندسی تاسیسات مکانیکی در دو صلاحیت نظارت و طراحی ۵- آزمون نطام مهندسی نقشه‌بردای (بدون صلاحیت) ۶- آزمون نطام مهندسی شهرسازی (بدون صلاحیت) ۷- آزمون نطام مهندسی ترافیک (بدون صلاحیت)

 • در نظر داشته باشید برای شرکت در هر صلاحیت باید وجه جداگانه با تعرفه زیر پرداخت شود:

الف) آزمون نظام مهندسی معماری طراحی مبلغ ۹۵۰۰۰ تومان ب) سایر آزمون‌های نظام مهندسی بابت هر صلاحیت مبلغ ۸۰۰۰۰ تومان

 • مهندسین می‌توانند طبق ضوابط در یک یا دو یا همه صلاحیت‌ها به صورت جداگانه ثبت نام نمایند.

بجهت اطلاع بیشتر داوطلبان از شرایط شرکت ثبت نام آزمون نظام مهندسی برخی از سوالات مهم داوطلبان را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

۱- چه مدرک تحصیلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید داشته باشیم؟

داوطلبان دقت داشته باشند که طبق ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، صرفا مدارک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری قابل پذیرش خواهند بود.

بنابراین افرادی که تحصیلات دانشگاهی خود را خارج از ایران گذرانده‌اند و یا گواهی آموزش مجازی دارند باید پس از تطبیق مدرک خود از وزارت علوم و تحقیقات تائیدیه دریافت نمایند تا یکی دیگر از شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی را دارا شوند.

دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی با عناوین متفاوت از رشته‌های اصلی توجه نمایند:

با توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی با عناوین متفاوت از رشته‌های اصلی (طبق ماده ۶ قانون نظام مهندسی رشته‌های عمران، معماری، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی و نقشه‌برداری جزء رشته‌های اصلی هستند) همچنین کارشناسی ارشد و دکتری فاقد مدرک کارشناسی در رشته‌های اصلی جهت اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صلاحیت مورد نظر، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت نام مطمئن گردند.

اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی:

داوطلبان میتوانند برای اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی، جدول نحوه تعیین کد رشته و حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته، و همچنین مدارک دانشگاهی منطبق با رشته‌های اصلی به لینک https://goo.gl/QStP7J مراجعه نمایند.

با توجه به تذکر مهم دفتر مقررات ملی ساختمان در صورت عدم توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی و عدم رعایت دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها، علیرغم ثبتنام آزمون نظام مهندسی و قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی هیچ‌گونه حقی را برای داوطلبان ایجاد نخواهد کرد و قبولی ایشان کان‌لم‌یکن تلقی می‌شود.

۲- سنوات لازم جهت شرکت و ثبت نام آزمون نظام مهندسی چند سال می‌باشد؟

طبق ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در‌ آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع تا ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ و به شرح جدول زیر می‌باشد.

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه‌ای
کارشناسی ۳ سال
ارشد ۲ سال
دکتری ۱ سال
نکته قابل توجه در مورد محاسبه سنوات در شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی:

سنوات از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا روز برگزاری آزمون محاسبه میگردد بنابراین متقاضیانی که سنوات لازم را تا ۱۲ بهمن ۹۷ نداشته باشند و با ورود اطلاعات نادرست اقدام به ثبت نام نمایند در صورت قبولی در آزمون، قبولی آنان کان کم یکن تلقی میشود.

سنوات کاردانی

سنوات کاردانی جهت آزمون ورود به حرفه مهندسان به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) ، در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر ۵ سال کامل یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد.
سنوات کمتر از ۵ سال به تناسب در نظر گرفته میشود.
در صورت هم رشته نبودن، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی‌باشد؛
به عنوان مثال سنوات کاردانی رشته نقشه برداری قابل محاسبه برای آزمون عمران و سنوات کاردانی رشته عمران قابل محاسبه برای آزمون نقشه‌برداری نیست.

سنوات کاردانی جهت آزمون حرفه‌ای مهندسان رشته عمران محاسبات و معماری طراحی نیز قابل محاسبه نیست.
بنابراین ضروری است متقاضیان آزمون ورد به حرفه مهندسان دارای مدرک کاردانی، جهت هم رشته بودن مدارک کاردانی و کارشناسی خود، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت‌نام از طریق استعلام کتبی اطمینان حاصل نمایند.

داوطلبان برای بررسی سنوات خود میتوانند با مراجعه به لینک زیر از مدت سنوات خود اطمینان حاصل نمایند:  https://goo.gl/JHSA5U

۳- اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی تا چه مدت می‌باشد؟

اعتبار قبولی در کلیه آزمون‌های نظام مهندسی، حداکثر بمدت ۴ سال از تاریخ آزمون می‌باشد. لذا ضروری است قبول شدگان در مهلت تعیین شده نسبت به اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی خود اقدام نمایند.

بنابراین در صورت ثبت‌نام و قبولی در آزمون نظام مهندسی چنانچه شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی را نداشته باشید می‌توانید از این فرصت ۴ ساله استفاده کنید و شرایط لازم را جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

لذا این ۴ سال فرصت مناسبی برای کسب برخی از شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی می‌‌باشد.
بعنوان مثال افرادی که کارت پایان خدمت ندارند و یا مهندسانی که در صلاحیت اجرا قبول شده اند و می بایست ابتدا در یکی از صلاحیت‌های نظارت و طراحی قبول شوند و سپس اقدام به اخذ پروانه اجرا کنند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

آزمون ورود به حرفه مهندسان به منظور اخذ پروانه اشتغال به طور همزمان در سراسر کشور به شرح جدول زیر برگزار می‌گردد:
عنوان تاريخ ثبت نام آزمون نظام مهندسی تاريخ تهیه پرينت كارت شناسايی آزمون از طريق وبسايت تاريخ برگزاری آزمون
معماری نظارت(صبح) ۲۳/۰۸/۹۷ الی۰۳/۰۹/۹۷ ۰۸/۱۱/۹۷ الی۱۰/۱۱/۹۷ ۱۱/۱۱/۹۷
معماری اجرا(عصر)
عمران نظارت(صبح)
عمران اجرا(عصر)
نقشه برداری(صبح)
تاسیسات مكانیكی نظارت(صبح)
تاسیسات برقی نظارت(صبح)
معماری طراحی(صبح و عصر) ۲۳/۰۸/۹۷ الی۰۳/۰۹/۹۷ ۰۸/۱۱/۹۷ الی۱۰/۱۱/۹۷ ۱۲/۱۱/۹۷
عمران محاسبات(صبح)
تاسیسات مكانیكی طراحی(صبح)
تاسیسات برقی طراحی (صبح)
در نهایت خلاصه مراحل اجرایی و زمانبندی آزمون به شرح جدول زیر می‌باشد:
تاريخ اجرا موضوع
چهارشنبه ۹۷/۰۸/۲۳ شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی
دوشنبه ۹۷/۰۹/۰۳ پايان ثبت نام آزمون نظام مهندسی
دو شنبه ۹۷/۱۱/۰۸ ارائه كارت شناسايي آزمون بر روي وبسايت
چهار شنبه ۹۷/۱۱/۱۰ پايان زمان اخذ كارت شناسايي آزمون
چهارشنبه ۹۷/۱۱/۱۰ هماهنگي موارد اصلاحي استان با شركت خدمات آموزشي سازمان سنجش آموزش كشور توسط سازمانهاي استان(براي رفع نقص احتمالي در خصوص مواردي كه امکان پذير است(
پنج شنبه و جمعه ۱۱و۹۷/۱۱/۱۲ برگزاری آزمون

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۵

دفتر مقررات ملی ساختمان زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی می‌باشد و طبق روال سالهای اخیر با همکاری سازمان سنجش کشور هر سال دو نوبت اقدام به برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان (آزمون‌های نظام مهندسی) می‌نماید.

این آزمون‌ها بصورت جزوه باز در رشته‌های هفتگانه مهندسی زیر برگزار می‌شوند.

داوطلبان در صورت قبولی موفق به اخذ پروانه اشتغال بکار در پایه ۳ خواهند شد.

در نظر داشته باشید برای شرکت در هر صلاحیت باید وجه جداگانه و مطابق جدول زیر پرداخت شود:

۱- سه آزمون‌های نظام مهندسی در رشته عمران:

 • آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

 • آزمون نظام مهندسی عمران اجرا

 • آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

۲- سه آزمون مجزا در رشته معماری:

 • آزمون نظام مهندسی معماری نظارت

 • آزمون نظام مهندسی معماری اجرا

 • آزمون نظام مهندسی معماری طراحی

۳-  دو آزمون مجزا در رشته تاسیسات برقی

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی

۴-  دو آزمون مجزا در رشته تاسیسات مکانیکی

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی

۵-  یک آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری

رشته مبلغ
معماری طراحی ۸۵۰۰۰ تومان

سایر مهندسان شامل:

عمران(نظارت اجرا محاسبات)

معماری (نظارت اجرا)

تاسیسات مکانیکی(نظارت طراحی)

تاسیسات برقی(نظارت طراحی)

نقشه‌برداری

۶۵۰۰۰ تومان

نوبت دوم آزمون‌های نظام مهندسی در سال ۹۵، طبق اطلاعیه دفتر مقررات ملی ساختمان در روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفندماه برگزار خواهد شد.

درضمن توجه داشته باشید ثبت نام این آزمون‌ها از تاریخ ۹۵/۱۰/۲۶ آغاز شده است و تا تاریخ ۹۵/۱۱/۰۳ ادامه خواهد داشت.
و مهندسین می‌توانند طبق ضوابطی که در ادامه به شرح آن میپردازیم در یک یا دو یا همه صلاحیت‌ها ثبت نام نمایند.

با توجه به تصمیمات اخیر دفتر مقررات ملی ساختمان آزمون‌ها در رشته‌های برق و مکانیک در دو صلاحیت نظارت و طراحی برگزار خواهد شد.

همچنین به علت تعداد کم متقاضیان شرکت در آزمون‌های نظام مهندسی رشته‌های شهرسازی و ترافیک صرفا آزمون‌های این دو رشته یک نوبت در سال برگزار خواهد شد.

بجهت اطلاع بیشتر داوطلبان از شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی این موارد را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

۱- چه مدرک تحصیلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید داشته باشیم؟

داوطلبان دقت داشته باشند که طبق ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، صرفا مدارک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری قابل پذیرش خواهند بود؛

بنابراین افرادی که تحصیلات دانشگاهی خود را خارج از ایران گذرانده‌اند و یا گواهی آموزش مجازی دارند باید پس از تطبیق مدرک خود از وزارت علوم و تحقیقات تائیدیه دریافت نمایند.

با توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها:

دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی با عناوین متفاوت از رشته‌های اصلی (طبق ماده ۶ قانون نظام مهندسی رشته‌های عمران، معماری، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی و نقشه‌برداری جزء رشته‌های اصلی هستند)
همچنین کارشناسی ارشد و دکتری فاقد مدرک کارشناسی در رشته‌های اصلی جهت اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صلاحیت مورد نظر، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت نام مطئن گردند.

اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی:

داوطلبان میتوانند برای اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی، جدول نحوه تعیین کد رشته و حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته، و همچنین مدارک دانشگاهی منطبق با رشته‌های اصلی به لینک https://goo.gl/QStP7J مراجعه نمایند.

با توجه به تذکر مهم دفتر مقررات ملی ساختمان:
در صورت عدم توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی و عدم رعایت دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها، علیرغم ثبت نام آزمون نظام مهندسی و قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی هیچ‌گونه حقی را برای داوطلبان ایجاد نخواهد کرد و قبولی ایشان کان‌لم‌یکن تلقی می‌شود.

۲- سنوات لازم جهت شرکت و ثبت نام آزمون نظام مهندسی چند سال می‌باشد؟

طبق ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در‌ آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع تا ۲۰ اسفند‌ماه ۱۳۹۵ و به شرح جدول زیر می‌باشد.

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه‌ای
کارشناسی ۳ سال
ارشد ۲ سال
دکتری ۱ سال

نکته قابل توجه این دوره نسبت به دوره‌های قبل در مورد محاسبه سنوات:
در آزمون‌های ادوار گذشته سنوات از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا آخرین روز انجام ثبت‌نام آزمون‌های نظام مهندسی بود که در آزمون اسفند ۹۵ سنوات تا روز برگزاری آزمون محاسبه شده است.

بنابراین متقاضیانی که سنوات لازم را تا ۲۰ اسفند ۹۵ نداشته باشند و با ورود اطلاعات نادرست اقدام به ثبت نام آزمون نظام مهندسی نمایند در صورت قبولی در آزمون، قبولی آنان کان کم یکن تلقی میشود.

سنوات کاردانی به جز عمران محاسبات و معماری طراحی:

سنوات کاردانی جهت آزمون ورود به حرفه مهندسان به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) ، در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر ۵ سال کامل یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد و سنوات کمتر از ۵ سال به تناسب در نظر گرفته میشود.

در صورت هم رشته نبودن، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی‌باشد به عنوان مثال سنوات کاردانی رشته نقشه برداری قابل محاسبه برای آزمون عمران و سنوات کاردانی رشته عمران قابل محاسبه برای آزمون نقشه‌برداری نیست.

سنوات کاردانی جهت آزمون حرفه‌ای مهندسان رشته عمران محاسبات و معماری طراحی نیز قابل محاسبه نیست.

بنابراین ضروری است متقاضیان آزمون ورود به حرفه مهندسان دارای مدرک کاردانی، جهت هم رشته بودن مدارک کاردانی و کارشناسی خود، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت‌نام از طریق استعلام کتبی اطمینان حاصل نمایند.

داوطلبان برای بررسی سنوات خود میتوانند با مراجعه به لینک زیر از مدت سنوات خود اطمینان حاصل نمایند:  https://goo.gl/JHSA5U

۳- اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی تا چه مدت می‌باشد؟

اعتبار قبولی در کلیه آزمون‌های نظام مهندسی، حداکثر بمدت ۴ سال از تاریخ آزمون می‌باشد لذا ضروری است قبول شدگان در مهلت تعیین شده نسبت به اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی خود اقدام نمایند.

بنابراین در صورت ثبت‌نام و قبولی در آزمون نظام مهندسی چنانچه شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی را نداشته باشید می‌توانید از این فرصت ۴ ساله استفاده کنید و شرایط لازم را جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

لذا این ۴ سال فرصت مناسبی برای کسب برخی از شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی می‌‌باشد.

بعنوان مثال افرادی که کارت پایان خدمت ندارند و یا مهندسانی که در صلاحیت اجرا قبول شده اند و می بایست ابتدا در یکی از صلاحیت‌های نظارت و طراحی قبول شوند و سپس اقدام به اخذ پروانه اجرا کنند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

آزمون ورود به حرفه مهندسان به منظور اخذ پروانه اشتغال به طور همزمان در سراسر کشور به شرح جدول زیر برگزار می‌گردد:

عنوان تاريخ ثبت نام آزمون نظام مهندسی تاريخ تهیه پرينت كارت شناسايی آزمون از طريق وبسايت تاريخ برگزاری آزمون
معماری نظارت(صبح) ۲۶/۱۰/۹۵ الی۰۳/۱۱/۹۵ ۱۵/۱۵/۹۵ الی۱۷/۱۲/۹۵ ۱۹/۱۲/۹۵
معماری اجرا(عصر)
عمران نظارت(صبح)
عمران اجرا(عصر)
نقشه برداری(صبح)
تاسیسات مكانیكی نظارت(صبح)
تاسیسات برقی نظارت(صبح)
معماری طراحی(صبح و عصر) ۲۶/۱۰/۹۵ الی۰۳/۱۱/۹۵ ۱۵/۱۵/۹۵ الی۱۷/۱۲/۹۵ ۲۰/۱۲/۹۵
عمران محاسبات(صبح)
تاسیسات مكانیكی طراحی(صبح)
تاسیسات برقی طراحی (صبح)

ثبت‌نام آزمون‌های نظام مهندسی به صورت اینترنتی و از طریق سایت INBR.IR صورت می‌پذیرد.

نکته قابل توجه برای ثبت‌نام در این آزمون‌ها این است که جهت ثبت نام عضویت در سازمان استان اختیاری می‌باشد.
لیکن بدیهی است که در صورت قبولی و به جهت دریافت پروانه اشتغال باید عضو سازمان نظام مهندسی استان مربوطه شوند.

در نهایت خلاصه مراحل اجرایی و زمانبندی آزمون به شرح جدول زیر می‌باشد:

تاريخ اجرا موضوع
پنج شنبه ۲۶/۱۰/۹۵ شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی
يك شنبه ۰۳/۱۱/۹۵ پايان ثبت نام آزمون نظام مهندسی
يك شنبه ۱۵/۱۲/۹۵ ارائه كارت شناسايي آزمون بر روي وبسايت
سه شنبه ۱۷/۱۲/۹۵ پايان زمان اخذ كارت شناسايي آزمون
چهارشنبه ۱۸/۱۲/۹۵ هماهنگي موارد اصلاحي استان با شركت خدمات آموزشي سازمان سنجش آموزش كشور توسط سازمانهاي استان(براي رفع نقص احتمالي در خصوص مواردي كه امکان پذير است(
پنج شنبه و جمعه ۱۹و۲۰/۱۲/۹۵ برگزاری آزمون

مهندس گرامی، امیدواریم مطالعه مقاله شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی به شما در این مسیر پر فراز و نشیب یاری رسانده باشد.
انتشارات نوآور
ناشر تخصصی نظام مهندسی

703 نظر در مورد «ثبت نام آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۸»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سهیل ثمروی حاجی آقا می‌گوید:

  باسلام وقتتون به خیر
  من میخواستم در آزمون پروانه نظام مهندسی شرکت کنم که متاسفانه در نیم سال دوم ۹۸ موفق به ثبت نام نشدم نوبت بعدی آزمون در نیمه اول سال ۱۳۹۹ چه فصلی یا چه ماهی هست؟ممنون میشم راهنمایی کنین مرسی از لطفتون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. بله، صرفا داشتن مدرک مورد تایید وزارت علوم، کفایت خواهد کرد و معدل و نوع دانشگاه برای این آزمون ملاک نیست. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سام وقت بخیر. خیر، کلیه افراد دارای مدرک کارشناسی پیوسته در یکی از رشته‌های هفتگانه مهندسی عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک می‌توانند در کلیه صلاحیتها و دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته در برخی صلاحیت‌های رشته‌های مذکور با احتساب سنوات می‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند.

 • سلام من کاردانی مکانیک خودرو، کارشناسی مکانیک خودرو،و ارشد دارم تبدیل انرژی میخونم درحال حاظر سردر گم شدم که ایا میتوانم شرکت کنم نظام مهندسی رو یا نه ممنون میشم راهنماییم کنین؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه شماره ۲۶۶۷۰/۴۳۰ در خصوص كد كاردانها تاريخ ۱۹/۰۴/۱۳۹۲ به دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی با عناوین رشته های ذیل: ۱-نقشه کشی عمومی ۲- نقشه کشی و طراحی صنعتی ۳- مکانیک خودرو ۴- مکانیک – ماشین ابزار ۵- مکانیک – سردخانه ۶- مکانیک – تعمیرات نیروگاهها ۷- مکانیک نقشه کشی ۸- اتومکانیک ۹- ساخت و تولید ۱۰- عمران – انتقال آب ۱۱- عمران – آب و فاضلاب ۱۲عمران ۱۲- نگهداری سد و شبکه ۱۳- جوشکاری ۱۴ – صنایع فلزی ۱۵- کنترل صنعتي، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعم از اصلی یا مرتبط در رشته های هفتگانه ساختمان تعلق نمی گیرد.جهت اطلاع بیشتر، حضورا به اداره نظام شهرتان (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدارک خودتان را ارائه کنید تا کارشناسان بتوانند دقیق به شما بگویند چه شرایطی دارید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر متاسفانه، طبق مصوبه شماره ۲۶۶۷۰/۴۳۰ در خصوص كد كاردانها تاريخ ۱۹/۰۴/۱۳۹۲ به دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی با عناوین رشته های ذیل: ۱-نقشه کشی عمومی ۲- نقشه کشی و طراحی صنعتی ۳- مکانیک خودرو ۴- مکانیک – ماشین ابزار ۵- مکانیک – سردخانه ۶- مکانیک – تعمیرات نیروگاهها ۷- مکانیک نقشه کشی ۸- اتومکانیک ۹- ساخت و تولید ۱۰- عمران – انتقال آب ۱۱- عمران – آب و فاضلاب ۱۲عمران ۱۲- نگهداری سد و شبکه ۱۳- جوشکاری ۱۴ – صنایع فلزی ۱۵- کنترل صنعتي، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعم از اصلی یا مرتبط در رشته های هفتگانه ساختمان تعلق نمی گیرد. جهت اطلاع بیشتر، حضورا به اداره نظام شهرتان (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدارک خودتان را ارائه کنید تا کارشناسان بتوانند دقیق به شما بگویند چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • فرشاد سعیدی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من رشتم کارشناسی معماری بوده ولی بعد از پاس کردن حدود ۱۰۰ واحد انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم
  ایا میتونم شرکت کنم

  ۱
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه شماره ۴۰۰/۳۹۱۰۰ به تاريخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۶ اشخاصی که در مقطع کارشناسی دانشگاهی در یکی از رشته های اصلی ساختمان پذیرفته شده اند، ولی پس از طی بخشی از دوره کارشناسی، به دلایلی موفق به اخذ مدرک کارشناسی نگردیده و به آنان مدرک کاردانی عمومی داده شده است، چنانچه بعدا موفق به اخذ کارشناسی ناپیوسته در همان رشته شده باشند، می توانند با رعایت سایر شرایط لازم، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت دریافت نمایند. توضیح اینکه مدرک کاردانی عمومی جزء مدارک فارغ التحصیلی رشته های مصرع در ماده ۶ قانون یادشده محسوب نمی شود و لذا برای دارندگان مدرک کاردانی عمومی مذکور، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعطاء نمی گردد. موفق باشید.

 • سلام ببخشید من فارغ التحصیل کارشناسی رشته شهرسازی هستم کدوم آزمون نظام مهنسی رو میتونم شرکت کنم و اینکه منابع شرکت در آزمون چیا هستن؟

 • سلام من فوق دیپلم مکانیک ماشین الات سال ۹۳گرفتم ۵سال سابقه دارم میتونم درآزمون نظام ۹۸یا کاردانان شرکت کنم.تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. از شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی داشتن حداقل مدرک کارشناسی در یکی از رشته های هفتگانه ساختمان می باشد. در رابطه با نظام کاردان ها لطفا از طریق معاونت مسکن و ساختمان پیگیری کنید. موفق باشید.

   ۱
 • سلام.بنده کتاب های شمارو خریداری کردم.اما مطالعه نداشتم.میخواستم ببینم میتونم تو دو ماه باقیمانده با خوندن کتاب بانک سوالات شما در آزمون قبول بشم؟

  ۱
  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام، زمان نسبتا خوبی تا آزمون دارید سعی کنید منابع تخصصی رشته خودتون رو مفهومی بخونید، نکته برداری و هایلایت کنید،‌ منابع عمومی رو هم تمرین کنید با کلیدواژه ها جواب بدید. خوندن بانک سوالات به تنهایی شاید حدود ۱۰ ۲۰ درصد به شما کمک کنه. موفق باشید.

 • علیرضا می‌گوید:

  سلام من سال ۸۱ مهندسی عمران لیسانس گرفتم وسال ۹۷ کارشناسی ارشد عمران گرفتم م
  آیا سنوات کارشناسی ملاک است

 • سلام من ۹۶/۶/۱۵
  فارغ شدم میتونم ثبت نام کنم
  بعد اگرقبول بشم
  صبر کنم که سنوات کامل بشه؟
  هنوز سه سالم کامل نشده
  ۲سال ۴ماه میشه

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر متاسفانه، لازم است تا روز <زمون 3 سال از تاریخ اخذ مدرک گذشته باشد. موفق باشید.

 • سلام
  با توجه به بند ۴۵ آخرین مصوبات کمیسیون موضوع تبصره ماده ۷ قانون نظام مهندسی مورخ ۹۷/۱۰/۲۹ که میگه :
  “عناوین رشته های مندرج در مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته بدون گرایش جزء رشته های اصلی ساختمان محسوب می شود”
  و اینکه در جدول شماره ۱ همین مصوبات، مهندسی مکانیک (بدون گرایش) رو جزء رشته اصلی قلمداد کرده؛
  آیا باز هم پاس کردن یک سری دروس خاص شرط صدور پروانه تاسیسات مکانیکی با صلاحیت “طراحی” است؟ چون توی این مصوبه آخر حرفی از دروس و . . . زده نشده.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. واقعا گیر کردم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۰۴/۱۱/۱۳۹۱ در خصوص فارغ التحصیلان رشته مکانیک بدون گرایش می باشند ، فارغ التحصیلان مذکور چنانچه واحدهای مشخص شده در جدول ( تصویر پیوست شماره ۴) را گذرانیده باشند ، می توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی دریافت نمایند. جهت اطلاع بیشتر، حضورا به اداره نظام شهرتان (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدارک خودتان را ارائه کنید تا کارشناسان بتوانند دقیق به شما بگویند چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • ولی طبق بند ۴۵ آخرین مصوبه کمیته هم ارزی مورخ ۹۷/۱۱/۰۱ که دقیقا گفته
  ” عناوین رشته های مندرج در مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته (بدون گرایش) جزء رشته های اصلی ساختمان محسوب می شود.”
  حرفی از جدول دروس پاس شده و . . . زده نشده اصلا!
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۰۴/۱۱/۱۳۹۱ در خصوص فارغ التحصیلان رشته مکانیک بدون گرایش می باشند ، فارغ التحصیلان مذکور چنانچه واحدهای مشخص شده در جدول ( تصویر پیوست شماره ۴) را گذرانیده باشند ، می توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی دریافت نمایند. جهت اطلاع بیشتر، حضورا به اداره نظام شهرتان (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدارک خودتان را ارائه کنید تا کارشناسان بتوانند دقیق به شما بگویند چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • ولی طبق بند ۴۵ آخرین مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته ها مورخ ۹۷/۱۱/۰۱ که دقیقا گفته : ” عناوین رشته های مندرج در مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته (بدون گرایش)، جزء رشته های ا صلی ساختمان محسوب می شود”
  حرفی از جدول دروس و . . . زده نشده اصلا.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۰۴/۱۱/۱۳۹۱ در خصوص فارغ التحصیلان رشته مکانیک بدون گرایش می باشند ، فارغ التحصیلان مذکور چنانچه واحدهای مشخص شده در جدول ( تصویر پیوست شماره ۴) را گذرانیده باشند ، می توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی دریافت نمایند. جهت اطلاع بیشتر، حضورا به اداره نظام شهرتان (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدارک خودتان را ارائه کنید تا کارشناسان بتوانند دقیق به شما بگویند چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام من در اردیبهشت ۹۶ فارغ التحصیل شدم در آزمون نظام میتونم شرکت کنم نمیدونم درست شنیدم یا نه ولی میگن تا دوماه مشکلی نداره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است از تاریخ مدرک تا روز آزمون ۳ سال گذشته باشد. جهت اطلاع بیشتر لطفا از طریق نظام پیگیری کنید.

   ۱
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۰۴ در خصوص فارغ التحصیلان رشته مکانیک بدون گرایش می باشند ، فارغ التحصیلان مذکور چنانچه واحدهای مشخص شده در جدول ( تصویر پیوست شماره ۴) را گذرانیده باشند ، می توانند پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی دریافت نمایند.

 • سلام
  من دیپلم مکانیک خودرو از هنرستان دارم تو دانشگاه فنی هم فوق دیپلم گرفتم و بعد از اتمام سربازی تو دانشگاه پیام نور کارشناسی مهندسی سیالات گرفتم سوال ام اینه که میتونم وارد نظام مهندسی بشم یا نه .و یا چه شرایطی داره

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. در صورتی که مدرک کاردانی تان مکانیک خودرو نباشد، طبق مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ پس از گذشت سنوات می توانید در آزمون نظام مهندسی صلاحیت نظارت و طراحی شرکت کنید. موفق باشید.

 • اسماعیل دهدست می‌گوید:

  سلام من کاردانی عمران کارهای عمومی ساختمان دارم و تاریخ فارغ تحصیلی من ۳۰اسفند ۸۹ هستش آیا میتونم توی امتحان کانون کاردانان شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. ما در حیطه نظام مهندسی کار می کنیم. لطفا از اداره نظام شهرتان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • با سلام
  بنده سال گذشته در رشته عمران صلاحیت اجرا رو دریافت کردم , امسال هم صلاحیت نظارت قبول شدم , آیا لازم است که دوباره برای اخذ صلاحیت نظارت , مدارک مربوط به سابقه کاری را ارائه بدهم , یا همون مدارکی که بابت اخذ صلاحیت اجرا دادم , اینجا هم کفایت میکند ؟ باتشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است مدارک جهت اخذ پروانه ارائه شود، جهت اطلاع بیشتر از طریق نظام مهندسی شهرتان پیگیری کنید. موفق باشید.

   ۱
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. قبولی در آزمون نظام مهندسی ۴ سال اعتبار خواهد داشت، لذا داوطلبان پس از قبولی، حداکثر تا ۴ سال فرصت تکمیل مدارک جهت دریافت پروانه اشتغال به کار را خواهند داشت. جهت شرکت در کلاس ها از طریق نظام مهندسی شهرتان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • فرشید کریمی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من از هنرستان معماری خوندم تا کارشناسی علمی کاربردی معماری در دانشگاه دولتی سوال من اینه که برای ارتقاء پایه نظام مهندسی در بخش طراحی آیا با رعایت سنوات میتوانم به مهندس پایه ۱ و مهندس ارشد برسم یا اینکه محدودیت دارم.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه شماره ۴۰۰/۳۹۱۰۰ به تاريخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۶ دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته علمی کاربردی، کاربردی یا تکنولوژی در رشته های هفتگانه ساختمان، می توانند با داشتن سایر شرایط لازم، صلاحیت طراحی (محاسبات) فقط در پایه ۳ بدون امکان ارتقاء، با شماره مرتبط دریافت نمایند. جهت اطلاع بیشتر، حضورا به اداره نظام شهرتان (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدرک کارشناسی خودتان را ارائه کنید تا کارشناسان بتوانند دقیق به شما بگویند چه شرایطی دارید. موفق باشید

 • سلام وقت بخیر من فارغ‌التحصیل کار شناسی ناپیوسته معماری سال ۹۶ هستم. میخواهم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم سال ۹۹.و سه سال از مدرکم میگذره. باید حتما کارت عضویت داشت باشم تا بتونم در ازمون شرکت کنم؟ یانه چکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر، برای شرکت در آزمون نیازی به عضویت نبوده ولی پس از قبولی باید در سازمان نظام مهندسی، در شهر مربوطه عضو شوید. موفق باشید.

 • حمید رضا عابدینی پور می‌گوید:

  سلام
  یک سوال از حضور گارشناس عزیز داشتم من قصد گرفتن مدرک نظام مهندسی نظارت گاز را دارم اصلا انگار همچین چیزی وجود ندارد مدرک اینجانب مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات هست

  ۱
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی داشتن حداقل مدرک لیسانس و مرتبط با رشته‌های نظام مهندسی (برای مشاهده رشته‌های مرتبط به لینک زیر رجوع کنید).
   https://noavarpub.com/?p=3752
   منظور از صلاحیت، تخصص و گرایش در آن رشته می‌باشد، رشته‌ها و صلاحیت‌ها به قرار زیر خواهند بود:
   رشته عمران، شامل صلاحیت‌های نظارت، اجرا و محاسبات است. رشته معماری، شامل صلاحیت‌های نظام، اجرا و طراحی است. رشته برق، شامل صلاحیت‌های نظارت و طراحی است. رشته مکانیک، شامل صلاحیت‌های نظارت و طراحی است. رشته‌های نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک صلاحیت و گرایشی ندارند.
   بنابراین شما می توانید در آزمون تاسیسات مکانیکی شرکت کنید موفق باشید.

 • با سلام و وقت بخیر
  بنده فارق التحصیل سال ۹۶ رشته کارشناسی نا پیوسته معماری هستم ،
  کدام آزمون نظام رو میتوانم شرکت کنم ؟
  لطفا شرایط نظام وظیفه برای نظام مهندسی را بفرمایید ، ممنونم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شما می توانید در آزمون نظارت، اجرا و طراحی پس از گذشت سنوات لازم، ۳ سال از مدرک کارشناسی، شرکت کنید. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم به منظور دریافت پروانه اشتغال الزامی می‌باشد. امابرای ثبت نام و شرکت در آزمون نظام مهندسی کارت پایان خدمت نیاز نیست، و از طرفی قبولی در آزمون نظام مهندسی ۴ سال اعتبار خواهد داشت، لذا می‌توانید در این آزمون شرکت کنند و پس از قبولی، حداکثر تا ۴ سال فرصت ارائه کارت پایان خدمت جهت تکمیل مدارک دریافت پروانه اشتغال به کار را خواهید داشت. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۰۴ به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته ( علمی کاربردی ، تکنولوژی و … ) مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می گیرد .

   ۲
 • سلام و خسته نباشید منظور از سه سال که بگذره چیه؟ یعنی من شهریور ۹۶مدرک گرفتم باید تا شهریور ۹۹صبر کنم؟؟؟؟ یا نه امسالم میتونم شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. از زمان اخذ مدرک کارشناسی تا روز آزمون باید حداقل ۳ سال گذشته باشد. بنابراین شما امسال نمی توانید در ازمون شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر
  من دانشجوی سال ۳ مقطع دکتری برق کنترل هستم با ارشد مخابرات
  ایا برای شرکت در آزمون فقط میتوانم نظارت را انتخاب کنم یا طراحی هم جزو انتخابم میتواند باشد؟
  و اینکه این آزمون فقط ۱ بار در سال برگزار میشود؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شما می توانید در آزمون، صلاحیت نظارت و طراحی شرکت کنید. آزمون نظام مهندسی معمولا ۲ بار در سال برگزار می شود، جهت اطلاع از ثبت نام آزمون شماره خود را در ینک زیر ثبت کنید. موفق باشید.
   https://noavarpub.com/?p=2633

 • سلام و درود
  خسته نباشید
  می‌بخشید من مدرک کارشناسی شهرسازی و ارشد معماری دارم
  آیا مجاز به شرکت در آزمون‌های نظام مهندسی معماری هستم؟

  ۱
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵شما می توانید در رشته شهرسازی شرکت کنید. موفق باشید.

 • دریا دلیر می‌گوید:

  سلام من سال ۹۵ مدرک کاردانی معماری گرفتم و در سال ۹۷ مدرک کارشناسی معماری پیوسته رو گرفتم. آیا سال دیگه یعنی ۹۹ می تونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم و آیا می تونم هم نظارت و هم اجرا و هم طراحی معماری رو شرکت کنم؟ (حدود ۱۵ ساله در دفتر فنی مشغول به کارم)

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون داشتن حداقل مدرک لیسانس و مرتبط با رشته‌های نظام مهندسی و داشتن سنوات لازم، گذشتن ۳ سال از مدرک کارشناسی تا روز آزمون می باشد. بله می توانید در هر سه صلاحیت نظارت، اجرا و طراحی شرکت کنید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. سر جلسه اعلام شد ننوشتن مشخصات به منظور عدم شرکت در آزمون می باشد. جهت اطلاع بیشتر از طریق نظام مهندسی شهرتان پیگیری کنید.

   ۱
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵و جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ ؛ شما میتوانید پس از گذشت سنوات در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر، طبق مصوبه شماره ۲۶۶۷۰/۴۳۰ در خصوص كد كاردانها تاريخ۱۳۹۲/۰۴/۱۹ به دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی با عناوین رشته های ذیل ۱-نقشه کشی عمومی ۲- نقشه کشی و طراحی صنعتی ۳- مکانیک خودرو ۴- مکانیک – ماشین ابزار ۵- مکانیک – سردخانه ۶- مکانیک – تعمیرات نیروگاهها ۷- مکانیک نقشه کشی ۸- اتومکانیک ۹- ساخت و تولید ۱۰- عمران – انتقال آب ۱۱- عمران – آب و فاضلاب ۱۲عمران ۱۲- نگهداری سد و شبکه ۱۳- جوشکاری ۱۴ – صنایع فلزی ۱۵- کنترل صنعتي، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعم از اصلی یا مرتبط در رشته های هفتگانه ساختمان تعلق نمی گیرد.

 • با عرض سلام و خسته نباشین
  بنده مدرک ارشد الکترونیک دارم (۴سالم از مدرک ارشدم میگذره)میشه هم برای نظارت و هم طراحی اقدام کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ در صورت داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته های اصلی یا مرتبط با تاسیسات الکتریکی شما می توانید در آزمون نظارت و طراحی شرکت کنید. موفق باشید.

 • سلام ۴ ساله از مدرک کارشناسی من میگذره .مدرک مهندسی تکنولوژی معماری دارم ،چه آزمونی میتوانم شرکت کنم .ممنون از شما
  چه زمانی تاریخ آزمون هست میتوانم شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ شما می توانید در آزمون نظارت، اجرا وطراحی شرکت کنید. جهت اطلاع از اخبار آزمون لطفا شماره خود را در لینک زیر ثبت کنید. موفق باشید.
   https://noavarpub.com/?p=2633

 • حمیدرضا می‌گوید:

  سلام من از کاردانش نقشه کشی ساختمان خونده ام و مدرک کارشناسی نقشه کشی ساختمان رو گرفتم آیا میتوانم در نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. رشته کارشناسی شما در جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ موجود نمی باشد؛ بنابراین شما نمی توانید در آزمون شرکت کنید.جهت اطلاع بیشتر حضورا به اداره نظام شهرتون (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدارک کاردانی و کارشناسی خودتون رو ارائه کنید تا کارشناسان بتوانند دقیق به شما بگویند چه شرایطی دارید. موفق باشید.

 • سلام و وقت بخیر
  فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته جغرافیاوبرنامه ریزی شهری هستم میتونم تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۰۴ به فارغ التحصیلان رشته جغرافيا و برنامه ریزی شهری ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی شهرسازی و یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۱۳۹/۱۱/۰۴ به فارغ التحصیلان رشته تکنولوژی طراحی و نقشه کشی صنعتی ، پروانه اشتغال به کار در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی و یا در رشته مرتبط با آن تعلق نمی گیرد.

 • علی هوشمندان می‌گوید:

  ضمن سلام و ادب سوالی داشتم اینجانب دارای مدرک کاردانی گرافیک و کارشناسی ناپیوسته معماری هستم و هم اکنون کارشناسی ارشد مهندسی معماری را هم گرفتم آیا میتونم در آزمون نظام شرکت کنم ؟ یک دنیا سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵و جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ و پیوست۲؛ شما میتوانید پس از گذشت سنوات در آزمون نظارت و اجرا شرکت کنید. موفق باشید.

 • مهدی عبداللهی می‌گوید:

  سلام و وقت بخیر – اینجانب فارغ التحصیل مهندسی مکانیک – طراحی جامدات می باشم و از دروس ستاره دار از ۲۰ واحد فقط ۹ واحد را پاس کرده ام، آیا می توانم در آزمون شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. به استناد ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۴ ، رشته هاي اصلی مهندسی شامل معماري ، عمران ، تأسیسات مکانیکی ، تأسیسات برقی ، شهرسازي ، نقشه برداري و ترافیک می باشد و مطابق تبصره ۱ ماده ۷ قانون مذکور رشته هاي مرتبط با مهندسی ساختمان به رشته هایی اطلاق می شود که عنوان آنها با رشته هاي اصلی یاد شده در ماده ۶ متفاوت بوده ولی محتواي علمی و آموزشی آنها با رشته هاي اصلی بیش از ۷۰ % در ارتباط باشد که تعیین حدود صلاحیت حرفه اي دارندگان اینگونه مدارك تحصیلی دانشگاهی مرتبط با مهندسی ساختمان و عناوین این رشته ها به استناد تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان توسط کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزیر راه و شهرسازي، وزیر علوم ، تحقیقات و فنآوري و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تعیین و به تصویب وزیر راه و شهرسازي می رسد. جهت اطلاع بیشتر حضورا به اداره نظام شهرتون (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدرک کارشناسی خودتون رو ارائه کنید تا کارشناسان بتونن دقیق به شما بگن چه شرایطی دارید.

 • با سلام ایا بامدرک کارشناسی عمران و کارشناسی ارشد معماری ممکنه در ازمون نظام مهندسی طراحی معماری شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۰۴ به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد در هر یک از گرایشهای معماری که مدرک کارشناسی آنها در رشته معماری یا مرتبط با آن نباشد ، با توجه به عدم ارتباط بیش از ۷۰٪ محتوای علمی و آموزشی آنها با رشته اصلی کارشناسی مهندسی معماری هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته های اصلی یا مرتبط تعلق نمی گیرد. جهت اطلاع بیشتر حضورا به اداره نظام شهرتون (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خودتون رو ارائه کنید تا کارشناسان بتونن دقیق به شما بگن چه شرایطی دارید. موفق باشید

 • با سلام و خسته نباشید
  من شنیده بودم برای شرکت در آزمون ، باید سه سال زمان از فارغ التحصیلی گذشته باشه ، ولی الان تو بعضی سایت ها نوشته سه سال سابقه کار حرفه ای که اگر نداشته باشید ، بعد از قبولی با پر کردن یک فرم ، این موضوع حل میشه ، من الان گیج شدم ، قانون جدیده این سابقه کار حرفه ای ؟ و منظور اینه که سه سال بیمه هم شده باشیم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. داشتن سنوات ، گذشتن ۳ سال از مدرک کارشناسی لازم است.سابقه کاری که بیمه رد شده باشه لازم نیست، ایشالا بعد از قبولی به یکی از شرکت های پیمانکاری مراجعه میکنید و صرفا گواهی صوری دریافت میکنید. موفق باشید.

   ۱
 • سلام
  ممنون از بابت پاسخ های کامل شما.
  من سال ۸۵ مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک نیروگاه رو از دانشگاه عباسپور گرفتم. آیا میتونم در آزمون های نظام مهندسی شرکت کنم؟ اگر جواب منفیه آیا راهی داره که با پاس کردن واحد یا هم ارزی شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۱۳۹۰/۳/۱۱ به فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک – نیروگاه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته های اصلی یا مرتبط با تأسیسات مکانیکی ساختمان تعلق نمی گیرد. با گرفتن لیسانس مجدد در یکی از رشته های هفتگانه ساختمان می توانید در آزمون شرکت کنید. جهت اطلاع بیشتر حضورا به اداره نظام شهرتون (اگر تهران هستید؛ یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران) مراجعه نمایید و مدارک کاردانی و کارشناسی خودتون رو ارائه کنید تا کارشناسان بتونن دقیق به شما بگن چه شرایطی دارید. موفق باشید

 • سلام.کاردانی ماشین افزار و کارشناسی ناپیوسته عمران و کارشناسی ارشد سازه دارم.آیا میتوانم در آزمون نظام مهندسی جهت دریافت پروانه کار و کد نظام مهندسی ساختمان شرکت کنم؟تا چه پایه ای به من تعلق میگیرد؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵، جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵و پیوست ۲؛ شما میتوانید در آزمون نظارت، اجرا شرکت کنید. محدودیت پایه برای این ۲ صلاحیت ندارید.

   ۱
  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر،‌ به منوی نظام مهندسی مراجعه کنید و رشته‌ای که میخواهید امتحان بدید منابع و کتابهاش اونجا هست. موفق باشید

 • سلام وقت بخیر،مدرک کاردانی بنده برق-قدرت (فارغ التحصیل سال ۸۵) و مدرک کارشناسی ناپیوسته برق-کنترل ابزار دقیق(فارغ التحصیل تیر ماه ۹۷) می باشد، آیا مجاز به شرکت در هردو آزمون نظارت و طراحی می باشم؟یا فقط مجاز به آزمون نظارت؟
  سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ و طبق جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵شما می توانید پس از گذشتن سنوات در آزمون نظارت و طراحی شرکت کنید.

 • با سلام بنده دانشجو ارشد سیستم قدرت هستم
  مدرک کاردانی تاسیسات الکتریکی ( پست و انتقال )
  مدرک کارشناسی مهندسی تکنولوزی برق ( انتقال و توزیع )
  ایا کد اصلی قادر به ثبت نام هستم و تا چه سالی باید سابقه داشته باشم برای شرکت در آزمون ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. باتوجه به اینکه رشته شما جزو جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ نمی باشد، بایستی مدارک خود را به اداره نظام مهندسی به آدرس زیر برده تا مورد بررسی قرار گیرد.
   یوسف آباد-خیابان بیست و سوم-روبرو بیمارستان فاطمه الزهرا-نبش کوچه آماج-اداره کل راه و شهرسازی استان تهران.

 • باعرض سلام وخسته نباشید/یه سوال داشتم
  مدرک مهندسی تکنولوژی برق قدرت با احتساب گذشتن۳سال ازگرفتن مدرک/میتونه توی هردو آزمون طراحی و نظارت شرکت کنه؟
  یا فقط آزمون نظارت؟
  ممنون از راهنماییتون

  ۱
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ وجدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵، می توانید در آزمون نظارت و طراحی شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر/ببخشید لازم هست قبل از آزمون دادن/ توی سایت نظام مهندسی عضو باشیم؟
  یا وقتی که آزمون رو قبول شدیم /بعد عضو نظام مهندسی بشیم؟
  ممنون

  ۲
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر، برای شرکت در آزمون نیازی به عضویت نبوده ولی پس از قبولی باید در سازمان نظام مهندسی، در شهر مربوطه عضو شوید.

 • سلام.۱:من دارم کارشناسی ارشد تبدیل انرژی می خونم اما کارشناسی ناپیوسته مکانیک خودرو دارم می تونم نظام مهندسی شرکت کنم.
  ۲:اگه نشد بعد ازدریافت مدرک ارشد بروم کارشناسی پیوسته مکانیک سیالات رو بگیرم ایا باید ۳سال از مدرک کارشناسی هم بگذرد یا فقط همان ۲سال برای مدرک ارشد بگذرد برای شرکت در ازمون کافی است.ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ و طبق جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵شما نمی توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید. پس از دریافت مدرک کارشناسی تا روز آزمون دقیقا ۳ سال باید بگذرد. موفق باشید.

 • سلام خسته نباشید ابتدا جا داره از سایت خوبتون تشکر کنم که به خوبی پاسخ کاربر هارو میدید..سوالی خدمتتون داشتم بنده کارشناسی رو سال ۹۵ برق الکترونیک گرفتم و سال ۹۷ کارشناسی ارشد برق مخابرات گرفتم در حال حاضر هم دانشجو دکتری برق الکترونیک هستگ و ۱سال از تحصیلم سپری شده میخواستم ببینم در حین تحصیل میتونم اقدام کنم برای گرفتن نظام مهندسی ؟؟چون نزدیک به ۳ سال تا پایان دکتری بنده باقی مونده…ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. داشتن سنوات ، گذشتن ۳ سال از مدرک کارشناسی، ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و ۱ سال از مدرک دکتری لازم است، بنابراین با مدرک کارشناسی ارشد خود پس از گذشتن ۲ سال می توانید در آزمون شرکت کنید. موفق باشید.

   ۱
 • سلام وقت شما بخیر
  من کاردانی ریاضی ،کارشناسی تکنولوژی معماری، ارشد مهندسی معماری هستم میخواستم بدونم میتونم در آزمون نظام (طراحی نظارت اجرا ) شرکت کنم

  ۱
  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ و طبق جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵شما در آزمون نظارت و اجرا می توانید شرکت کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ و طبق جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵شما می توانید در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید.

 • سلام،بنده سال ۸۵ مدرک کاردانی برق- قدرت گرفتم و تیر ماه سال۹۷ فارغ التحصیل برق کنترل ابزار دقیق شدم،امکان شرکت درآزمون نظام مهندسی را از نظر سنوات دارم؟امکان شرکت در هردو آزمون نظارت و اجرا را دارم؟
  سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. داشتن سنوات ، گذشتن ۳ سال از مدرک کارشناسی لازم است. طبق جدول مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ و طبق جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵شما می توانید در آزمون نظارت و طراحی شرکت کنید.

 • با سلام.شاید سوالم خیلی ابتدایی باشه اما برای اطمینان می پرسم.سنوات لازم برای آزمون همون سابقه بیمه تامین اجتماعی هست به این معنی که قبلا جایی تحت نظارت کارفرمایی مشغول بکار و تحت پوشش بیمه هم بودی و اگر مثلا یکسال از این مدت رو بیمه بیکاری گرفته باشی هم قبوله ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. داشتن سنوات ، گذشتن ۳ سال از مدرک کارشناسی، ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و ۱ سال از مدرک دکتری لازم است.سابقه کاری که بیمه رد شده باشه لازم نیست، ایشالا بعد از قبولی به یکی از شرکت های پیمانکاری مراجعه میکنید و صرفا گواهی صوری دریافت میکنید. موفق باشید.

   ۱
 • با سلام و احترام
  بنده برج ۱۱ سال ۸۷ در رشته عمران/راهسازی در “مقطع کاردانی” فارغ التحصیل شدم. (گذشت ۱۰ سال از این تاریخ تا کنون)
  و در تاریخ ۹۷/۰۶/۱۲ در رشته مهندسی اجرایی عمران فارغ التحصیل شدم.(گذشت ۱ سال از این تاریخ)
  .
  آیا میتوانم در آزمون اسفندماه ۹۸ نظام مهندسی (نظارت یا اجرا) شرکت کنم؟

  [با تشکر]

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر، با توجه به جدول سنوات که از تاریخ دریافت مدرک تحصیلی در یکی از رشته‌های هفتگانه مهندسی تا تاریخ آزمون نظام مهندسی (نه تاریخ ثبت نام) محاسبه میشود، برای مدرک کارشناسی ۳ سال از زمان دریافت مدرک تحصیلی باید گذشته باشد.

 • سلام من کاردانی طراحی صنعتی دارم و لی کارشناسیم مهندسی تاسیسات حرارتی و برودتی هست.آیا میتونم هم طراحی و هم نظارت امتحان بدم.سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه شماره ۲۶۶۷۰/۴۳۰ در خصوص كد كاردانها تاريخ ۱۳۹۲/۴/۱۹، به دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی با عناوین رشته های ذیل: ۱-نقشه کشی عمومی ۲- نقشه کشی و طراحی صنعتی ۳- مکانیک خودرو ۴- مکانیک – ماشین ابزار ۵- مکانیک – سردخانه ۶- مکانیک – تعمیرات نیروگاهها ۷- مکانیک نقشه کشی ۸- اتومکانیک ۹- ساخت و تولید ۱۰- عمران – انتقال آب ۱۱- عمران – آب و فاضلاب ۱۲عمران ۱۲- نگهداری سد و شبکه ۱۳- جوشکاری ۱۴ – صنایع فلزی ۱۵- کنترل صنعتي، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعم از اصلی یا مرتبط در رشته های هفتگانه ساختمان تعلق نمی گیرد

 • سلام
  من دانشجوی ارشد معماری هستم و تبعه خارجی هستم, میخاستم بدونم ایا مجاز هستم به شرکت در آزمون نظام مهندسی بخش معماری طراحی؟
  ممنون میشم پاسخ مرا بدهید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق بند ۴۶ مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۰۴/۱۱/۱۳۹۱ به فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی – صنایع پالایش – پتروشیمی گاز ، پروانه در رشته تاسیسات مکانیکی یا در رشته مرتبط با آن تعلق نمی گیرد

 • سلام…بعد از گرفتن مدرک کارشناسی در رشته عمران باید سه سال کار حرفه ای انجام داد بعد ازمون داد؟؟؟ یا میشه این ۳ سال کار حرفه ای هم در دوره کارشناسی باشه

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. داشتن سنوات لازم، گذشتن ۳ سال از مدرک کارشناسی، ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و ۱ سال از مدرک دکتری لازم است. سابقه کاری که بیمه رد شده باشه لازم نیست، ایشالا بعد از قبولی به یکی از شرکت های پیمانکاری مراجعه میکنید و صرفا گواهی صوری دریافت میکنید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. سابقه کاری که بیمه رد شده باشه لازم نیست، ایشالا بعد از قبولی به یکی از شرکت های پیمانکاری مراجعه میکنید و صرفا گواهی صوری دریافت میکنید. موفق باشید.

 • با سلام
  من کاردانی غیر مرتبط دارم کارشناسی ناپیوسته و ارشد معماری دارم بهترین کار برای اینکه بتونم مهر طراحی بگیرم گرفتن مدرک کارشناسی پیوسته است یا گرفتن دکترا؟
  ۲-امکان داره قانون هم عرصی برداشته بشه که یا مثلا بگند که کسایی که کارشناسی مجدد بگیرند نیاز نیست ۳ سال را دوباره صبر کنند؟
  ۳- یکنفر میتونه در ۲ رشته مختلف مثلا عمران و معماری مهر نپام بگیره؟ ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. داشتن سنوات ، گذشتن ۳ سال از مدرک کارشناسی، ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و ۱ سال از مدرک دکتری لازم است. بنابراین پس از گذشت تنها ۱ سال از دریافت مدرک دکتری می توانید در آزمون نظام شرکت کنید.
   ۲. خیر چنین قانونی نیست.
   ۳ خیر. فقط در یک رشته می توانید شرکت کنید.

   ۱
 • پریسا میرزائی می‌گوید:

  سلام من مدرکم کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری هست از دانشگاه ازاد تهران جنوب با معدل ۱۴ و پاییز ۹۲ فارق التحصیل شدم ولی دنبالمدرکم نرفتم تا سال ۹۷ و الان تازه مدک موقت گرفتم و مدرک داعمم همی یکماه اینده حاضر میشه. واسه شرکت تو ازمون مشکلی ندارم هر سه تا گرایش را میتونم شرکت کنم؟نمیدونم واقعا این سه سال از اخذ مدرک در نظر گرفته میشه یا از زمان فارق التحصیلی؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. تاریخ فارغ التحصیلی مهم می باشد. طبق جدول مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵، شما میتوانید در هر سه صلاحیت شرکت کنید.

 • محسن گوهری می‌گوید:

  سلام من کاردانی نقشه کشی صنعتی و کارشناسی مکانیک طراحی جامدات دارم والان ۳ سال از کارشناسیم گذشته،آیا الان میتونم تو آزمون شرکت کنم؟و اگر نمیتونم باید ارشد چه رشته ای بگیرم که بتونم شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق بند ۳۴ مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۰۴ و جدول موجود در مصوبه شماره ۴۳۰/۲۷۸۸۲ به تاريخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ شما نمی توانید در آزمون شرکت کنید، با دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته تبدیل انرژی طبق پیوست ۲ می توانید در آزمون شرکت کنید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. صرفا داشتن مدرک مورد تایید وزارت علوم، کفایت خواهد کرد و معدل و نوع دانشگاه برای این آزمون ملاک نیست.

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، عضویت در سازمان نظام مهندسی احتیاج به قبولی در آزمون نداره. می تونید عضو بشید ولی برای داشتن پروانه اشتغال به کار مهندسی حتما باید در آزمون قبول بشید. موفق باشید.

   ۱
 • کوروش کیانی می‌گوید:

  سلام
  من مدرک کارشناسی عمران دارم، میخواستم بدونم برای شرکت در آزمون محاسبات نیاز هست که در درسهای دانشگاهی پروژه (مثل پروژه بتن و فولاد) باید نمره ی خاصی (۱۲ به بالا ) رو داشته باشیم ؛و اگر نداشته باشیم چیکار باید بکنیم
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • سلام بنده کاردانی عمران-زیرسازی راه سال ۸۸ و کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران -عمران سال ۹۱ و به تازگی ارشد سازه گرفتم
  الان میتونم برای عمران نظارت و اجرا شرکت کنم؟
  سوال دوم : اگر دو سال از ارشد بگذره محاسبات میتونم شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه شماره ۶۰۹۵۸/۴۳۰ به تاريخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۵، شما می توانید در آزمون نظارت و اجرا و پس از گذشت ۲ سال از مدرک کارشناس ارشد در آزمون مکحاسبات شرکت کنید.

 • سلام
  من کارشناسی مهندسی مکانیک (بدون گرایش) و ارشد مکانیک طراحی کاربردی دارم. می تونم در آزمون نظارت تاسیسات مکانیکی شرکت کنم؟

 • سلام
  بنده کارشناسی ناپیوسته مهندسی اجرایی عمران دارم
  میخواستم بدونم برای شرکت در آزمون محاسبات عمران باید ارشد چه گرایشی بخونم؟

  ۱
 • سلام من تو ازمون شرکت کردم ولی زمان فارغ التحصیلی رو به اشتباه یه سال بالاتر زدم،حالا در آینده مشکلی پیش میاد و چطور میشه اینو ویرایش کنیم ؟؟

 • سلام خسته نباشيد
  بنده كارشناسي ارشد حمل و نقل دارم آيا ميتوانم در آزمون ترافيك شركت كنم ؟
  ممنون ميشم اعلام نماييد .

 • سلام بنده کاردانی برق الکتروتکنیک و کارشناسی مهندسی مخابرات گرایش سوئیچ و ارشد برق قدرت خواستم بدونم میتونم هم طراحی و هم نظارت شرکت کنم.سپاس

  ۱
 • من فوق ديپلم رشته نقشه كشي صنعتي و كارشناسي ناپيوسته مكانيك جامدات و كارشناسي ارشد مكانيك جامدات هستم آيا مي توانم در نظام مهندسي شركت كنم

 • باسلام
  بنده کاردانی غیرمرتبط و کارشناسی ناپیوسته معماری و ارشد معماری خوندم. میخواستم ببینم کدوم یک از آزمونها رو میتونم شرکت کنم. باتشکر

 • میثم فرزان پور می‌گوید:

  سلام
  بنده کارشناسی مهندسی مکانیک (بدون گرایش) و ارشد مکانیک طراحی کاربردی دارم. می تونم در آزمون نظارت تاسیسات مکانیکی شرکت کنم؟

 • با عرض سلام
  بنده دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته تاسیسات حرارتی و برودتی هستم و سه سال از تاریخ اخذ مدرکم میگذره که تقریبا دو سالش مربوط به خدمت سربازیه میخواستم ببینم صلاحیت شرکت در آزمون رو دارم؟

 • قربان عباس نژاد می‌گوید:

  سلام من رشته کاردانیم با کارسناسیم نا مرتبط بود و مدرک کارشناسی عمران ساختمان دارم میتونم شرکت کنم؟

 • حدیثه چهارمحالی می‌گوید:

  سلام ببخشید من میدونم ۳ سال باید از کارشناسی بگذره مال من ۱.۵ گذشته میتونم امسال امتحانی شرکت کنم یا کلا نمیشه؟

 • با سلام
  بنده کارشناسی مکانیک حرارت و سیالات دارم. می‌خواستم بدونم صرف این که کارشناسیم سیالات هست کافیه یا باید دروس خاصی رو گذرونده باشم؟
  با تشکر

 • سلام وقت بخیر
  ببخشید بنده دو تا سوال داشتم.
  اول اینکه زمان ثبت نام اولین آزمون سال ۹۸ کی شروع میشه؟
  بنده کارشناسی ارشد دارم و سه سال از مدرک کارشناسی میگذره و یک سال هم از مدرک ارشد. حالا میخواستم بدونم چه فرقی داره با مدرک ارشد در آزمون شرکت کنیم یا با مدرک کارشناسی؟
  باتشکر

 • فرشاد اکبری نیا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من کارشناسی عمران دارم فارغ التحصیل ۱۳۹۵/۰۵/۳۱ میخواستم بدونم میتونم شرکت کنم امسال؟
  بعد یه سوتا دیگه من تو آزمون های زیر باید همه رو امتحان بدم یا به انتخاب خودمه هر شاخه ای که بخوام انتخاب کنم؟
  آزمون نظام مهندسی عمران نظارت
  آزمون نظام مهندسی عمران اجرا
  آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

  ۲
 • سلام.بنده مدرک کارشناسی عمران رو ۳۰ بهمن ۹۵ گرفتم و ارشد عمران – سازه رو تا چند ماهه دیگه دفاع میکنم. میتونم تو آزمون بهمن ۹۸ یا اردیبهشت ۹۹ شرکت کنم؟ ملاک برای بنده میتونه سه سال بعد از مدرک کارشناسی باشه؟

 • با سلام من کاردانی مکانیک خودرو دارم و مهندسی مکانیک سیالات وحرارت یعنی کارشناسی ناپیوسته
  کسی اطلاع داره که می تونمتو آزمون پیش رو شرکت کنم یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام ممنون وقتتون بخیر بزرگوار من رشته عمران هستم نمره یکی از پروژهام ۱۰ شده ولی در کل معدلم ۱۷ هستش استاد به ما گفت در ازمون محاسبات نمیتونید شرکت کنید ایا این حرف صحت داره یا صرفا جهت ترسوندن ما بوده ؟؟؟

 • با سلام ، من کاردانی (تاسیسات الکتریکی ) ، کارشناسی و ارشد برق قدرت رو دارم . ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ارشد رو گرفتم ، اگر ازمون سال ۹۸ دوازدهم بهمن برگزار بشود شامل سنوات دو سال ایا خواهم شد ؟ سه سال سابقه کار برقی دارم .لطفا امکانش هست جواب رو به ایمیل بده ارسال کنید . ( درضمن منابع مطمئن و دقیق برای خریداری ازمون رشته برق رو اگر اطلاع دارید بگیید )

 • سلام سال نو مبارک
  ممنون از مطلبتون
  من مهندس برق قدرت هستم کارشناسی فارغ التحصیل سال ۹۲ ولی الان مشغول خدمت سربازی هستم
  میتونم در آزمون ۹۸ شرکت کنم ؟
  نیاز به پایان خدمت هستش ؟
  و اینکه آزمون های طراحی و نظارت رو هم زمان میشه داد ؟
  و اینکه حدود تاریخ برگزاری آزمون ۹۸ چه زمانی است ؟
  ممنون از اطلاع رسانی های خوبتون

  ۱
 • سلام.وقت به خیر
  من آبان ماه ۹۸ سه سال سنواتم کامل میشه.آیا میتونم قبل از اون برای آمادگی بیشتر اولین آزمون نظام مهندسی در سال ۹۸ رو شرکت کنم تا بهتر بتونم خودم رو برای آزمون بهمن ماه ۹۸ آماده کنم؟

  ۱
 • سلام وقت بخیر
  ممنون از وقتی که میگذارید
  کارسناسی ناپیوسته مکانیک جامدات دارم و کاردانیم ساخت و تولید بوده آیا میتوانم سال دیگه در ازمون شرکت کنم؟

 • محمد خالدی می‌گوید:

  سلام من کاردانی کارهای عمومی ساختمان وکارشناسی تکنلوژی عمران عمران خوندم آیا میتونم هرصلاحیت رو ثبت نام کنم
  ممنون از سایت خوبتون

  ۱