ثبت نام آزمون نظام مهندسی بهمن ماه ۹۷ به طور رسمی اعلام شد

ثبت نام آزمون نظام مهندسی بهمن ماه ۹۷ به طور رسمی اعلام شد

تاریخ ثبت نام آزمون نظام مهندسی و زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی بهمن ماه ۹۷ به طور رسمی اعلام شد.

 • بدینوسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون های ورود به حرفه ‌می‌رساند، نوبت بعدی آزمون‌های مربوط، در روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۱ و ۱۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ برای کلیه رشته های مهندسی، شهرسازی، عمران (محاسبات، نظارت و اجرا)، معماری (طراحی، نظارت و اجرا)، تاسیسات مکانیکی (طراحی و نظارت)، تاسیسات برقی(طراحی و نظارت)، نقشه‌برداری و ترافیک و رشته‌های کاردان‌های فنی ساختمان شهرسازی، عمران، معماری، نقشه برداری، تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی و تعیین صلاحیت حرفه‌ای معماران تجربی به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.
 • ثبت نام آزمون نظام مهندسی از تاریخ ۹۷/۰۸/۲۳ از طریق سامانه آزمون های ورود به حرفه شروع و تا تاریخ ۹۷/۰۹/۰۹ ادامه خواهد داشت.
 جهت ثبت نام آزمون نظام مهندسی به نکات زیر توجه نمایید:
 • ثبت‌نام آزمون‌های نظام مهندسی به صورت اینترنتی و از طریق سایت INBR.IR صورت می‌پذیرد.
 • برای ثبت‌نام در این آزمون‌ها عضویت در سازمان استان اختیاری می‌باشد. لیکن بدیهی است که در صورت قبولی و به جهت دریافت پروانه اشتغال باید عضو سازمان نظام مهندسی استان مربوطه شوند.
 • سنوات از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا روز برگزاری آزمون محاسبه میگردد بنابراین متقاضیانی که سنوات لازم را تا ۱۲ بهمن ۹۷ نداشته باشند و با ورود اطلاعات نادرست اقدام به ثبت نام نمایند در صورت قبولی در آزمون، قبولی آنان کان کم یکن تلقی میشود.
 • داوطلبان برای بررسی سنوات خود میتوانند با مراجعه به لینک زیر از مدت سنوات خود اطمینان حاصل نمایند:  https://goo.gl/JHSA5U

مخصوص داوطلبان آزمون سال 98:

جهت دریافت پیامک رایگان و لحظه ای تاریخ ثبت نام، منابع و اخبار آزمون نظام مهندسی دوره‌ی بعدی، ضمن انتخاب رشته، تلفن همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید:

 

مخصوص داوطلبان آزمون بهمن 97:

جهت دریافت پیامک رایگان و لحظه ای اعلام نتایج، کلید سوالات و اخبار آزمون نظام مهندسی بهمن 97، ضمن انتخاب رشته، تلفن همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید:

 

 شرایط و اطلاعات که برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی باید بدانید:
 • دفتر مقررات ملی ساختمان زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی می‌باشد و طبق روال سالهای اخیر با همکاری سازمان سنجش کشور هر سال دو نوبت اقدام به برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان (آزمون‌های نظام مهندسی) می‌نماید.
 • این آزمون‌ها بصورت جزوه باز در رشته‌های هفتگانه مهندسی زیر برگزار می‌شوند:

۱- آزمون نطام مهندسی عمران در سه صلاحیت نظارت، اجرا و محاسبات ۲- آزمون نطام مهندسی معماری در سه صلاحیت نظارت، اجرا و محاسبات ۳- آزمون نطام مهندسی تاسیسات برقی در دو صلاحیت نظارت و طراحی ۴- آزمون نطام مهندسی تاسیسات مکانیکی در دو صلاحیت نظارت و طراحی ۵- آزمون نطام مهندسی نقشه‌بردای (بدون صلاحیت) ۶- آزمون نطام مهندسی شهرسازی (بدون صلاحیت) ۷- آزمون نطام مهندسی ترافیک (بدون صلاحیت)

 • در نظر داشته باشید برای شرکت در هر صلاحیت باید وجه جداگانه با تعرفه زیر پرداخت شود:

الف) آزمون نظام مهندسی معماری طراحی مبلغ ۹۵۰۰۰ تومان ب) سایر آزمون‌های نظام مهندسی بابت هر صلاحیت مبلغ ۸۰۰۰۰ تومان

 • مهندسین می‌توانند طبق ضوابط در یک یا دو یا همه صلاحیت‌ها به صورت جداگانه ثبت نام نمایند.

بجهت اطلاع بیشتر داوطلبان از شرایط شرکت ثبت نام آزمون نظام مهندسی برخی از سوالات مهم داوطلبان را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

۱- چه مدرک تحصیلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید داشته باشیم؟

داوطلبان دقت داشته باشند که طبق ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، صرفا مدارک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری قابل پذیرش خواهند بود.

بنابراین افرادی که تحصیلات دانشگاهی خود را خارج از ایران گذرانده‌اند و یا گواهی آموزش مجازی دارند باید پس از تطبیق مدرک خود از وزارت علوم و تحقیقات تائیدیه دریافت نمایند تا یکی دیگر از شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی را دارا شوند.

دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی با عناوین متفاوت از رشته‌های اصلی توجه نمایند:

با توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی با عناوین متفاوت از رشته‌های اصلی (طبق ماده ۶ قانون نظام مهندسی رشته‌های عمران، معماری، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی و نقشه‌برداری جزء رشته‌های اصلی هستند) همچنین کارشناسی ارشد و دکتری فاقد مدرک کارشناسی در رشته‌های اصلی جهت اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صلاحیت مورد نظر، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت نام مطمئن گردند.

اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی:

داوطلبان میتوانند برای اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی، جدول نحوه تعیین کد رشته و حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته، و همچنین مدارک دانشگاهی منطبق با رشته‌های اصلی به لینک https://goo.gl/QStP7J مراجعه نمایند.

با توجه به تذکر مهم دفتر مقررات ملی ساختمان در صورت عدم توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی و عدم رعایت دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها، علیرغم ثبتنام آزمون نظام مهندسی و قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی هیچ‌گونه حقی را برای داوطلبان ایجاد نخواهد کرد و قبولی ایشان کان‌لم‌یکن تلقی می‌شود.

۲- سنوات لازم جهت شرکت و ثبت نام آزمون نظام مهندسی چند سال می‌باشد؟

طبق ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در‌ آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع تا ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ و به شرح جدول زیر می‌باشد.

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه‌ای
کارشناسی ۳ سال
ارشد ۲ سال
دکتری ۱ سال
نکته قابل توجه در مورد محاسبه سنوات در شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی:

سنوات از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا روز برگزاری آزمون محاسبه میگردد بنابراین متقاضیانی که سنوات لازم را تا ۱۲ بهمن ۹۷ نداشته باشند و با ورود اطلاعات نادرست اقدام به ثبت نام نمایند در صورت قبولی در آزمون، قبولی آنان کان کم یکن تلقی میشود.

سنوات کاردانی

سنوات کاردانی جهت آزمون ورود به حرفه مهندسان به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) ، در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر ۵ سال کامل یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد.
سنوات کمتر از ۵ سال به تناسب در نظر گرفته میشود.
در صورت هم رشته نبودن، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی‌باشد؛
به عنوان مثال سنوات کاردانی رشته نقشه برداری قابل محاسبه برای آزمون عمران و سنوات کاردانی رشته عمران قابل محاسبه برای آزمون نقشه‌برداری نیست.

سنوات کاردانی جهت آزمون حرفه‌ای مهندسان رشته عمران محاسبات و معماری طراحی نیز قابل محاسبه نیست.
بنابراین ضروری است متقاضیان آزمون ورد به حرفه مهندسان دارای مدرک کاردانی، جهت هم رشته بودن مدارک کاردانی و کارشناسی خود، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت‌نام از طریق استعلام کتبی اطمینان حاصل نمایند.

داوطلبان برای بررسی سنوات خود میتوانند با مراجعه به لینک زیر از مدت سنوات خود اطمینان حاصل نمایند:  https://goo.gl/JHSA5U

۳- اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی تا چه مدت می‌باشد؟

اعتبار قبولی در کلیه آزمون‌های نظام مهندسی، حداکثر بمدت ۴ سال از تاریخ آزمون می‌باشد. لذا ضروری است قبول شدگان در مهلت تعیین شده نسبت به اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی خود اقدام نمایند.

بنابراین در صورت ثبت‌نام و قبولی در آزمون نظام مهندسی چنانچه شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی را نداشته باشید می‌توانید از این فرصت ۴ ساله استفاده کنید و شرایط لازم را جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

لذا این ۴ سال فرصت مناسبی برای کسب برخی از شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی می‌‌باشد.
بعنوان مثال افرادی که کارت پایان خدمت ندارند و یا مهندسانی که در صلاحیت اجرا قبول شده اند و می بایست ابتدا در یکی از صلاحیت‌های نظارت و طراحی قبول شوند و سپس اقدام به اخذ پروانه اجرا کنند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

آزمون ورود به حرفه مهندسان به منظور اخذ پروانه اشتغال به طور همزمان در سراسر کشور به شرح جدول زیر برگزار می‌گردد:
عنوان تاريخ ثبت نام آزمون نظام مهندسی تاريخ تهیه پرينت كارت شناسايی آزمون از طريق وبسايت تاريخ برگزاری آزمون
معماری نظارت(صبح) ۲۳/۰۸/۹۷ الی۰۳/۰۹/۹۷ ۰۸/۱۱/۹۷ الی۱۰/۱۱/۹۷ ۱۱/۱۱/۹۷
معماری اجرا(عصر)
عمران نظارت(صبح)
عمران اجرا(عصر)
نقشه برداری(صبح)
تاسیسات مكانیكی نظارت(صبح)
تاسیسات برقی نظارت(صبح)
معماری طراحی(صبح و عصر) ۲۳/۰۸/۹۷ الی۰۳/۰۹/۹۷ ۰۸/۱۱/۹۷ الی۱۰/۱۱/۹۷ ۱۲/۱۱/۹۷
عمران محاسبات(صبح)
تاسیسات مكانیكی طراحی(صبح)
تاسیسات برقی طراحی (صبح)
در نهایت خلاصه مراحل اجرایی و زمانبندی آزمون به شرح جدول زیر می‌باشد:
تاريخ اجرا موضوع
چهارشنبه ۹۷/۰۸/۲۳ شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی
دوشنبه ۹۷/۰۹/۰۳ پايان ثبت نام آزمون نظام مهندسی
دو شنبه ۹۷/۱۱/۰۸ ارائه كارت شناسايي آزمون بر روي وبسايت
چهار شنبه ۹۷/۱۱/۱۰ پايان زمان اخذ كارت شناسايي آزمون
چهارشنبه ۹۷/۱۱/۱۰ هماهنگي موارد اصلاحي استان با شركت خدمات آموزشي سازمان سنجش آموزش كشور توسط سازمانهاي استان(براي رفع نقص احتمالي در خصوص مواردي كه امکان پذير است(
پنج شنبه و جمعه ۱۱و۹۷/۱۱/۱۲ برگزاری آزمون

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی اسفند ۹۵

دفتر مقررات ملی ساختمان زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی می‌باشد و طبق روال سالهای اخیر با همکاری سازمان سنجش کشور هر سال دو نوبت اقدام به برگزاری آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان (آزمون‌های نظام مهندسی) می‌نماید.

این آزمون‌ها بصورت جزوه باز در رشته‌های هفتگانه مهندسی زیر برگزار می‌شوند.

داوطلبان در صورت قبولی موفق به اخذ پروانه اشتغال بکار در پایه ۳ خواهند شد.

در نظر داشته باشید برای شرکت در هر صلاحیت باید وجه جداگانه و مطابق جدول زیر پرداخت شود:

۱- سه آزمون‌های نظام مهندسی در رشته عمران:

 • آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

 • آزمون نظام مهندسی عمران اجرا

 • آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

۲- سه آزمون مجزا در رشته معماری:

 • آزمون نظام مهندسی معماری نظارت

 • آزمون نظام مهندسی معماری اجرا

 • آزمون نظام مهندسی معماری طراحی

۳-  دو آزمون مجزا در رشته تاسیسات برقی

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی

۴-  دو آزمون مجزا در رشته تاسیسات مکانیکی

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی

۵-  یک آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری

رشته مبلغ
معماری طراحی ۸۵۰۰۰ تومان

سایر مهندسان شامل:

عمران(نظارت اجرا محاسبات)

معماری (نظارت اجرا)

تاسیسات مکانیکی(نظارت طراحی)

تاسیسات برقی(نظارت طراحی)

نقشه‌برداری

۶۵۰۰۰ تومان

نوبت دوم آزمون‌های نظام مهندسی در سال ۹۵، طبق اطلاعیه دفتر مقررات ملی ساختمان در روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفندماه برگزار خواهد شد.

درضمن توجه داشته باشید ثبت نام این آزمون‌ها از تاریخ ۹۵/۱۰/۲۶ آغاز شده است و تا تاریخ ۹۵/۱۱/۰۳ ادامه خواهد داشت.
و مهندسین می‌توانند طبق ضوابطی که در ادامه به شرح آن میپردازیم در یک یا دو یا همه صلاحیت‌ها ثبت نام نمایند.

با توجه به تصمیمات اخیر دفتر مقررات ملی ساختمان آزمون‌ها در رشته‌های برق و مکانیک در دو صلاحیت نظارت و طراحی برگزار خواهد شد.

همچنین به علت تعداد کم متقاضیان شرکت در آزمون‌های نظام مهندسی رشته‌های شهرسازی و ترافیک صرفا آزمون‌های این دو رشته یک نوبت در سال برگزار خواهد شد.

بجهت اطلاع بیشتر داوطلبان از شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی این موارد را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

۱- چه مدرک تحصیلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی باید داشته باشیم؟

داوطلبان دقت داشته باشند که طبق ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، صرفا مدارک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری قابل پذیرش خواهند بود؛

بنابراین افرادی که تحصیلات دانشگاهی خود را خارج از ایران گذرانده‌اند و یا گواهی آموزش مجازی دارند باید پس از تطبیق مدرک خود از وزارت علوم و تحقیقات تائیدیه دریافت نمایند.

با توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها:

دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته یا کارشناسی با عناوین متفاوت از رشته‌های اصلی (طبق ماده ۶ قانون نظام مهندسی رشته‌های عمران، معماری، تاسیسات برقی، تاسیسات مکانیکی و نقشه‌برداری جزء رشته‌های اصلی هستند)
همچنین کارشناسی ارشد و دکتری فاقد مدرک کارشناسی در رشته‌های اصلی جهت اطلاع از امکان دریافت پروانه اشتغال به کار در رشته و صلاحیت مورد نظر، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت نام مطئن گردند.

اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی:

داوطلبان میتوانند برای اطلاع از مصوبات کمیسیون هم ارزی، جدول نحوه تعیین کد رشته و حدود صلاحیت کارشناسی ناپیوسته، و همچنین مدارک دانشگاهی منطبق با رشته‌های اصلی به لینک https://goo.gl/QStP7J مراجعه نمایند.

با توجه به تذکر مهم دفتر مقررات ملی ساختمان:
در صورت عدم توجه به مصوبات کمیسیون هم ارزی و عدم رعایت دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها، علیرغم ثبت نام آزمون نظام مهندسی و قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی هیچ‌گونه حقی را برای داوطلبان ایجاد نخواهد کرد و قبولی ایشان کان‌لم‌یکن تلقی می‌شود.

۲- سنوات لازم جهت شرکت و ثبت نام آزمون نظام مهندسی چند سال می‌باشد؟

طبق ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در‌ آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع تا ۲۰ اسفند‌ماه ۱۳۹۵ و به شرح جدول زیر می‌باشد.

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه‌ای
کارشناسی ۳ سال
ارشد ۲ سال
دکتری ۱ سال

نکته قابل توجه این دوره نسبت به دوره‌های قبل در مورد محاسبه سنوات:
در آزمون‌های ادوار گذشته سنوات از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی تا آخرین روز انجام ثبت‌نام آزمون‌های نظام مهندسی بود که در آزمون اسفند ۹۵ سنوات تا روز برگزاری آزمون محاسبه شده است.

بنابراین متقاضیانی که سنوات لازم را تا ۲۰ اسفند ۹۵ نداشته باشند و با ورود اطلاعات نادرست اقدام به ثبت نام آزمون نظام مهندسی نمایند در صورت قبولی در آزمون، قبولی آنان کان کم یکن تلقی میشود.

سنوات کاردانی به جز عمران محاسبات و معماری طراحی:

سنوات کاردانی جهت آزمون ورود به حرفه مهندسان به غیر از رشته عمران (محاسبات) و معماری (طراحی) ، در صورت هم رشته بودن با رشته آزمون، از تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا زمان اخذ مدرک مهندسی به ازای هر ۵ سال کامل یک سال و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه خواهد شد و سنوات کمتر از ۵ سال به تناسب در نظر گرفته میشود.

در صورت هم رشته نبودن، سنوات کاردانی قابل محاسبه برای آزمون نظام مهندسی نمی‌باشد به عنوان مثال سنوات کاردانی رشته نقشه برداری قابل محاسبه برای آزمون عمران و سنوات کاردانی رشته عمران قابل محاسبه برای آزمون نقشه‌برداری نیست.

سنوات کاردانی جهت آزمون حرفه‌ای مهندسان رشته عمران محاسبات و معماری طراحی نیز قابل محاسبه نیست.

بنابراین ضروری است متقاضیان آزمون ورود به حرفه مهندسان دارای مدرک کاردانی، جهت هم رشته بودن مدارک کاردانی و کارشناسی خود، از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان محل عضویت خود قبل از ثبت‌نام از طریق استعلام کتبی اطمینان حاصل نمایند.

داوطلبان برای بررسی سنوات خود میتوانند با مراجعه به لینک زیر از مدت سنوات خود اطمینان حاصل نمایند:  https://goo.gl/JHSA5U

۳- اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی تا چه مدت می‌باشد؟

اعتبار قبولی در کلیه آزمون‌های نظام مهندسی، حداکثر بمدت ۴ سال از تاریخ آزمون می‌باشد لذا ضروری است قبول شدگان در مهلت تعیین شده نسبت به اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی خود اقدام نمایند.

بنابراین در صورت ثبت‌نام و قبولی در آزمون نظام مهندسی چنانچه شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی را نداشته باشید می‌توانید از این فرصت ۴ ساله استفاده کنید و شرایط لازم را جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

لذا این ۴ سال فرصت مناسبی برای کسب برخی از شرایط لازم جهت اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی می‌‌باشد.

بعنوان مثال افرادی که کارت پایان خدمت ندارند و یا مهندسانی که در صلاحیت اجرا قبول شده اند و می بایست ابتدا در یکی از صلاحیت‌های نظارت و طراحی قبول شوند و سپس اقدام به اخذ پروانه اجرا کنند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

آزمون ورود به حرفه مهندسان به منظور اخذ پروانه اشتغال به طور همزمان در سراسر کشور به شرح جدول زیر برگزار می‌گردد:

عنوان تاريخ ثبت نام آزمون نظام مهندسی تاريخ تهیه پرينت كارت شناسايی آزمون از طريق وبسايت تاريخ برگزاری آزمون
معماری نظارت(صبح) ۲۶/۱۰/۹۵ الی۰۳/۱۱/۹۵ ۱۵/۱۵/۹۵ الی۱۷/۱۲/۹۵ ۱۹/۱۲/۹۵
معماری اجرا(عصر)
عمران نظارت(صبح)
عمران اجرا(عصر)
نقشه برداری(صبح)
تاسیسات مكانیكی نظارت(صبح)
تاسیسات برقی نظارت(صبح)
معماری طراحی(صبح و عصر) ۲۶/۱۰/۹۵ الی۰۳/۱۱/۹۵ ۱۵/۱۵/۹۵ الی۱۷/۱۲/۹۵ ۲۰/۱۲/۹۵
عمران محاسبات(صبح)
تاسیسات مكانیكی طراحی(صبح)
تاسیسات برقی طراحی (صبح)

ثبت‌نام آزمون‌های نظام مهندسی به صورت اینترنتی و از طریق سایت INBR.IR صورت می‌پذیرد.

نکته قابل توجه برای ثبت‌نام در این آزمون‌ها این است که جهت ثبت نام عضویت در سازمان استان اختیاری می‌باشد.
لیکن بدیهی است که در صورت قبولی و به جهت دریافت پروانه اشتغال باید عضو سازمان نظام مهندسی استان مربوطه شوند.

در نهایت خلاصه مراحل اجرایی و زمانبندی آزمون به شرح جدول زیر می‌باشد:

تاريخ اجرا موضوع
پنج شنبه ۲۶/۱۰/۹۵ شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی
يك شنبه ۰۳/۱۱/۹۵ پايان ثبت نام آزمون نظام مهندسی
يك شنبه ۱۵/۱۲/۹۵ ارائه كارت شناسايي آزمون بر روي وبسايت
سه شنبه ۱۷/۱۲/۹۵ پايان زمان اخذ كارت شناسايي آزمون
چهارشنبه ۱۸/۱۲/۹۵ هماهنگي موارد اصلاحي استان با شركت خدمات آموزشي سازمان سنجش آموزش كشور توسط سازمانهاي استان(براي رفع نقص احتمالي در خصوص مواردي كه امکان پذير است(
پنج شنبه و جمعه ۱۹و۲۰/۱۲/۹۵ برگزاری آزمون

مهندس گرامی، امیدواریم مطالعه مقاله شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی به شما در این مسیر پر فراز و نشیب یاری رسانده باشد.
انتشارات نوآور
ناشر تخصصی نظام مهندسی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید:

506 نظر در مورد «ثبت نام آزمون نظام مهندسی بهمن ماه ۹۷ به طور رسمی اعلام شد»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سلام.بنده مدرک کارشناسی عمران رو ۳۰ بهمن ۹۵ گرفتم و ارشد عمران – سازه رو تا چند ماهه دیگه دفاع میکنم. میتونم تو آزمون بهمن ۹۸ یا اردیبهشت ۹۹ شرکت کنم؟ ملاک برای بنده میتونه سه سال بعد از مدرک کارشناسی باشه؟

 • با سلام من کاردانی مکانیک خودرو دارم و مهندسی مکانیک سیالات وحرارت یعنی کارشناسی ناپیوسته
  کسی اطلاع داره که می تونمتو آزمون پیش رو شرکت کنم یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام ممنون وقتتون بخیر بزرگوار من رشته عمران هستم نمره یکی از پروژهام ۱۰ شده ولی در کل معدلم ۱۷ هستش استاد به ما گفت در ازمون محاسبات نمیتونید شرکت کنید ایا این حرف صحت داره یا صرفا جهت ترسوندن ما بوده ؟؟؟

 • با سلام ، من کاردانی (تاسیسات الکتریکی ) ، کارشناسی و ارشد برق قدرت رو دارم . ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ارشد رو گرفتم ، اگر ازمون سال ۹۸ دوازدهم بهمن برگزار بشود شامل سنوات دو سال ایا خواهم شد ؟ سه سال سابقه کار برقی دارم .لطفا امکانش هست جواب رو به ایمیل بده ارسال کنید . ( درضمن منابع مطمئن و دقیق برای خریداری ازمون رشته برق رو اگر اطلاع دارید بگیید )

 • سلام سال نو مبارک
  ممنون از مطلبتون
  من مهندس برق قدرت هستم کارشناسی فارغ التحصیل سال ۹۲ ولی الان مشغول خدمت سربازی هستم
  میتونم در آزمون ۹۸ شرکت کنم ؟
  نیاز به پایان خدمت هستش ؟
  و اینکه آزمون های طراحی و نظارت رو هم زمان میشه داد ؟
  و اینکه حدود تاریخ برگزاری آزمون ۹۸ چه زمانی است ؟
  ممنون از اطلاع رسانی های خوبتون

 • سلام.وقت به خیر
  من آبان ماه ۹۸ سه سال سنواتم کامل میشه.آیا میتونم قبل از اون برای آمادگی بیشتر اولین آزمون نظام مهندسی در سال ۹۸ رو شرکت کنم تا بهتر بتونم خودم رو برای آزمون بهمن ماه ۹۸ آماده کنم؟

 • سلام وقت بخیر
  ممنون از وقتی که میگذارید
  کارسناسی ناپیوسته مکانیک جامدات دارم و کاردانیم ساخت و تولید بوده آیا میتوانم سال دیگه در ازمون شرکت کنم؟

 • محمد خالدی می‌گوید:

  سلام من کاردانی کارهای عمومی ساختمان وکارشناسی تکنلوژی عمران عمران خوندم آیا میتونم هرصلاحیت رو ثبت نام کنم
  ممنون از سایت خوبتون

 • سلام وخسته نباشید. من مدرک کارشناسی معماری را گرفتم ولی علمی کاربردی معماری نوشته شده روی مدرک تحصیلی من. آیا میتوانم در امتحان نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • سلام.ببحشید من شهریور سال ۱۳۹۵ کارشناسی مهندسی عمران رو گرفتم.الان شنیدم که در سال ۹۸ تاریخ امتحان دچار تغیی خواهد شد.میخواستم بدونم اولین تاریخی که من میتونم امتحان بدم چه تاریخی هستش؟؟دقیقا به کدام نوبت از ازمون نظام مهندسی میرسم واسه امتحان؟؟ممنون از لطفتون

 • سلام من رشتم الکترونیکه لیسانس ناپیوسته دارم برای آزمون طراحی تاسیسات برقی ثبت نام کردم ایا بنظرتون میتونم قبول بشم؟

 • سلام
  ۱_ایا شرایط معدل در کارشناسی لحاظ میشود مثلا بالا ۱۲ باشد یا بالای ۱۴ باشد؟
  ۲_ایا مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی وبرورتی (کارشناسی نا پیوسته) مشکلی برای عضویت مورد قبول است یا نه؟
  سپاسگذارم
  گلدوست

 • نیکوکام می‌گوید:

  سلام خسته نباشید.من کاردانی کارهای عمومی ساختمان دارم و کارشناسی معماری.فقط نظارت میتونم شرکت کنم یا طراحی هم میتونم؟؟؟

 • حسین راهبند می‌گوید:

  با سلام و درود
  من دانشجوی ترم آخر ارشد آب و سازه های هیدرولیکی گرایش عمران دانشگاه آزاد تهران هستم. می خواستم بدونم می تونم آزمون طراحی نظام مهندسی هم شرکت کنم؟ ممنون

 • با سلام
  از دوره کارشناسی پیوسته عمران-راه انصراف دادم و کاردانی در رشته گرفتم، مدرک کارشناسی هم تکنولوژی عمران- نقشه برداری گرفتم. چه آزمونی میتونم شرکت کنم؟

 • سلام من لیسانس مهندسی مکانیک جامدات دارم که ۳سال گذشته و ارشد تبدیل انرژی
  آیا میتوانم در آزمون نظام شرکت کنم ؟

  ۱
 • سلام وعرض ادب کاردانی تکنولوژی کنترل دارم اما کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی کنترل گرایش ساخت دارم. دروس پاس شده من با گرایش ابزار دقیق .ترم آخر متفاوته چرا نمیتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم.چه راهی پیشنهاد میکنید تا بتونم شرکت کنم با سپاس.

 • با عرض سلام بنده مدرک کارشناسی مکانیک طراحی جامدات و ارشد مکانیک طراحی کاربردی رو دارم اول اینکه توی چه حوزه ای میتونم امتحان بدم و دوم اینکه آیا شرط معدل هم وجود داره با تشکر

 • ایوب علی بخشی می‌گوید:

  سلام
  بنده دارای کاردانی الکتروتکنیک برق صنعتی و کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران عمران میباشم
  برای نظارت میتونم ثبت نام کنم؟

 • با سلام و خسته نباشید من مدرک لیسانس و ارشد برق گرفتم تاریخ فارغ التحصیلی لیسانسم حدود ۵ سال پیشه اما ارشدم ۹۵/۱۱/۲۶ هست یعنی ۱۴ روز کمتر از دو سال، زمان ثبت نام من تاریخ ارشدمم وارد کردم و ثبت نام با موفقیت انجام شد آیا بعد مشکلساز میشه؟

  ۲
 • با سلام میخواستم بدونم تو آزمون نظام مهندسی میتونم هر دو صلاحیت طراحی و نظارت روشرکت کنم در صورتی که کاردانی الکترونیک آنالوگ از دانشگاه علمی کاربردی و کارشناسیم مهندسی تکنولوژی الکترونیک از دانشگاه سراسری ام.

 • با سلام و وقت بخیر.
  من مدرک کارشناسی در مهندسی مکانیک (جامدات) و ارشد مکانیک (طراحی کاربردی) دارم. میخواستم بپرسم که اگر در مدرک کارشناسی گرایش قید نشده باشه، میتونم با مدرک کارشناسی در صلاحیت طراحی شرکت کنم.
  با تشکر.

 • باسلام من مدرک کارشناسی برق و ارشد برق دارم تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسیم حدود ۵ ساله اما ارشدم ۹۷/۱۱/۲۶ هست و موقع ثبت نام هر دورو وارد کردم و ثبت نام با موفقیت انجام شد آیا بخاطر ۱۴ روز کمتر از زمان فارغ التحصیلی ارشدم مشکل ساز میشه؟

 • سلام من مدرک کاردانی عمران گرایش کارهای عمومی ساختمان را دارم با سابقه کار بیش از۱۰ سال ایا میتوانم پروانه اشتغال به کار کاردان فنی را داشته باشم و یا معادل ان لطفا” مرا راهنمایی کنید

 • سلام من کاردانی الکترونیک -الکترونیک عمومی دارم و کارشناسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی … کدوم رشته از آزمون میتونم شرکت کنم؟؟؟

 • مستعان صالحی می‌گوید:

  سلام ، خسته نباشید
  من کارت و شماره عضویت دارم ولی شرایط تمدید کارت عضویت سالانه نظام رو ندارم ، توی مطالب نوشته که نیازی به عضویت تا قبل از قبولی نیست ، میخواستم بدونم اینموضوع رو درست متوجه شدم ؟ یعنی اگر کارتم رو تمدید نکنم ثبت نام ازمونم ثبت میشه ؟!
  ممنون

 • رضا دهقان می‌گوید:

  سلام. کاردانی من نرم افزار کامپیوتره ، کارشناسی من تکنولوژی عمران عمران ، کارشناسی ارشد من عمران سازه ، می تونم آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • میثم کاظمی می‌گوید:

  سلام- من کاردانی عمران راهسازی گرفته ام بعد کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران-عمران گرفتم. ایا میتونم شرکت کنم؟ ممنونم

 • سلام وقت بخیر کاردانی تکنولوژی کنترل وکارشناسی ناپیوسته تکنولوژی کنترل دارم . در کدام آزمون برق نظام مهندسی میتوانم شرکت کنم با تشکر .

 • سلام
  لطفا به سوال من اگر امکانش هست پاسخ دقیق بدید. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.
  من کاردانی مکانیک خودرو (فارغ التحصل ۹۰) دارم. کارشناسی مهندسی تکنولوژی عمران – عمران (فارغ التحصیل ۹۴) دارم. کارشناسی ارشد عمران – زلزله (فارغ التحصیل ۹۶) رو دارم.
  تورو خدا راهنماییم کنید. آیا بنده میتونم در آزمون نظام مهندسی این دوره شرکت کنم؟ آیا با توجه به غیرمرتبط بودن رشته کاردانی، میتونم در آزمون ها نظارت، اجرا و محاسبات شرکت کنم؟
  برخی افراد به بنده گفتند به دلیل اینکه کاردانی نامرتبط دارم هیچ پروانه اشتغالی به بنده داده نمیشه! برخی دیگر افراد گفتند میتونم همین دوره برای نظارت و اجرا امتحان بدم اما محاسبات خیر! برخی دیگر از افراد گفتند چون ارشد دارم حتی محاسبات هم تا پایه ۲ میتونم شرکت کنم. برخی دیگر از افراد گفتند امسال مجاز به شرکت نیستم و باید سال آینده شرکت کنم چون کاردانی من غیرمرتبط هست و به همین دلیل باید ۲ سال از کارشناسی اشدم بگذره!
  تورو خدا اگر هر کسی اطلاعی در مورد این مسئله داره کمکم کنه؟ خدا بهتون خیر بده ممنون میشم نمیدونم واقعا این دیگه چه وضعیتیه توش گیر کردیم.
  تشکر از شما که حداقل به سوالات ما پاسخ میدید
  موفق باشید

  ۱
  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   با سلام. یک راهنمایی کلی میکنم به شما. به جای همه این صحبت ها برای اطمینان بهتره شما از مرجع رسمی مشکلتون رو پیگیری کنید. به نظام مهندسی شهرتون مراجعه کنید و جواب اونا حجت خواهد بود. ولی با توجه به مصوبات موجود باید حداقل نظارت و اجرا بهتون تعلق بگیره.

 • سلام ببخشید من مدرک کاردانی ساختمان و مدرک کارشناسی ناپیوسته عمران گرایش عمران دارم یا همون مهندسی تکنولوژی میخواستم بدونم امکان دارد برای محاسبات ازمون بدم ممنون از پاسخگویی شما…

  ۲
 • با سلام و عرض ادب
  بنده دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران_عمران هستم.میخواستم بدونم توی کدوم آزمون ها میتونم شرکت کنم.
  با تشکر

 • سلام.آیا فقط باید۳سال از اخذمدرک کارشناسی گذشته باشدیا تواین ۳سال باید کار حرفه ای دررابطه بارشته کرده باشیم؟؟

  ۱
 • سلام ،کارشناس محترم ،شما که میگید محدودیت سنی نداره ،پس چرا تو دفتر چه راهنما گفته که برای داوطلبان مهندس نظارت عمران حداقل سن ۲۶ سال است .

  ۱
  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   دوست عزیز کاش با دقت بیشتری دفترچه رو مطالعه کنید. اون محدودیت سنی برای آزمون معماران تجربیه نه نظام مهندسی. تنها محدودیت برای آزمون نظام مهندسی اینه که از زمان اخذ مدرک تا روز آزمون ۳ سال باید بگذره. بازم اگه توجیه نشدید میتونید با شماره دفتر تماس بگیرید.

 • سلام خدمت شما کارشناس محترم ،بنده متولد ۱۳/۱/۷۳هستم کاردانی خود را در سال ۲۰/۱۱/۹۲در رشته کار های عمومی ساختمان وکارشناسی ناپیوسته خود را در رشته مهندسی تکنولوژی ساختمان درسال ۲۰/۱۱/۹۴اخذ کردم لطفا رهنمایی بفرمایید که من میتوانم در ازمون امسال در بخش نظارت شر کت کنم ، باتو به اینکه سن بنده تا ازمون ۲۴ سال میشود. باتشکر از شما

 • منظور از سابقه ی حرفه ای چیه دقیقا؟ من چهار سال از مدرک کارشناسیم گذشته، میتونم شرکت کنم؟ یا باید تو این مدت سر یه کار رفته باشم؟ چون من تو این چهار سال بیکار بودم و سر هیچ کاری نبودم و سابقه ی کاری نداشتم

 • من دارای مدرک کاردانی مکانیک خودرو
  از دانشکده سراسری و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران عمران از دانشگاه ازاد هستم.
  میخواستم بدونم من در مقطع ارشد چه رشته ای رو ادامه بدم تا بتونم در ازمون محاسبات نظام شرکت کنم؟
  ایا باتوجه به مدرک کاردانی فقط میتونم در ازمون نظارت و اجرا امتحان بدم؟

  ۴
 • با سلام
  من مدرک کارشناسی برق رو اردیبهشت ۹۴ گرفتم الان می‌خوام ثبت نام کنم ارور میده میگه نمیتونی ثبت نام کنی , بخاطر مدت اخذ مدرکم گیر داده
  چیکار کنم ؟

 • سلام
  ۱_مدرکم ۳۰دیماه۹۷ سه سال کامل میشه.ایا میتونم داخل امتحان بهمن شرکت کنم؟
  ۲_کارشناسی ناپیوسته عمران دارم داخل کدوم امتحانا میتونم شرکت کنم؟

  • علی سلیمانی می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، هنوز تاریخ ثبت نام و برگزاری بطور رسمی توسط دفتر مقررات اعلام نشده.
   بمحض شروع ثبتنام و مشخص شدن منابع از طریق همین صفحه اطلاع رسانی می شود.
   موفق باشید.

 • با سلام و تشكر از شما
  دوتا سوال داشتم
  ۱_ من مدرك كارداني ماشين ابزار دارم و مدرك كارشناسي ناپيوسته طراحي جامدات ، آيا شرايط شركت در آزمون رو دارم .
  ۲_ براي شركت در آزمون بايد از قبل عضو سازمان شد يا نيازي به عضويت نيست .

 • باسلام و خسته نباشيد ببخشيد يه سوال داشتم:
  آيا بعد از قبولي در آزمون بايد مدركي به عنوان سابقه كار ارائه بديم تا بتونيم پروانه بگيريم يا نه؟
  با تشكر از پاسخگويي شما

 • حمید رضا کریمی می‌گوید:

  سلام.روز بخیر
  من سال ۹۱ کاردانی رشته برق را گرفتم. و الان هم دانشجوی ترم اخر کنترل و ابزاردقیق هستم. و ۶ سال سابقه کاری مرتبط دارم.
  ایا میتونم با این شرایط در نظام مهندسی ثبت نام کنم.

 • سلام من لیسانس مکانیک هستم تو مدرکم هیچ گرایشی ذکر نشده (فقط مکانیک) اما ترم آخر دانشگاه مدیر گروه بهمون گفت که کسایی که دوس دارن میتونن ۱۵ واحد درسای سیالات یا جامدات رو پاس کنن من درسای جامدات رو گرفتن خاستم بدونم با اینکه درسای جامدات رو گذروندم میتونم میتونم طراحی امتحان بدم …ممنون

 • رضا غلامی می‌گوید:

  با عرض سلام و تشکر از سایت خوبتون
  دو سوال داشتم از خدمتتون اول اینکه میخواستم ببینم برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی به مدارک تحصیلی برای آپلود در سایت نیاز هست؟و دوم اینکه علی رغم اطلاع رسانی در مورد ثبت نام آزمون دی ماه در سایت inbr.ir هیچ اطلاعیه یا بخشی برای ثبت نام در این سایت وجود نداره!آیا برای ثبت نام آزمون باید به سایت دیگه ای مراجعه کنیم؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر،‌ خیر در مرحله ثبتنام از شما مدرکی دریافت نمیشود، مدارک مورد نیاز بعد از قبولی باید ارائه شوند، در حال حاضر (۳۰ ام مهرماه) ثبتنام آزمون نظام مهندسی بصورت رسمی شروع نشده است. اطلاع رسانی‌های انجام شده در فضای مجازی هستند و به صفحه‌ای از سایت دفتر مقررات استناد شده که علیرغم درج تاریخ هنوز فعال نشده و بنظر میرسه این صفحه در حال آماده سازی جهت ثبتنام است. بمحض شروع رسمی ثبتنام در سایت نوآور و کانال نوآور اطلاع رسانی انجام خواهد شد. موفق باشید.

   ۱
 • کمیل کریمی می‌گوید:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  جسارتا من ارشد مکانیک گرایش ساخت و تولید دارم و کارشناسی هم رشته مهندسی معدن استخراج خوانده ام می توانم برای رشته مکانیک در آزمون امسال شرکت کنم؟

 • وقت بخیر
  تاریخ فارغ التحصیلی من خرداد ۹۳ هست اما من به دلایلی برای گرفتن مدرک موقتم به دانشگاه نرفته ام .
  سوالم این هست که می توانم آزمون را شرکت کنم و بعد از آن برای گرفتن مدرک اقدام کنم؟

 • پریسارسول پور می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید
  اینجانب رشته کاردانی معماری راگذرانده ام ورشته کارشناسیم نیزمعماری بوده که گذراندم رشته کارشناسی ارشدم فناوری معماری.معماری بیونیک بوده که ترم آخرهستم بااین وجودمیخواستم بدونم میتونم حق امضا طراحی.نظارت.اجراروبگیرم
  ودرهرسه آزمون شرکت کنم؟
  باتشکر

 • حسین حسینی می‌گوید:

  با سلام من کاردانی آموزش زبان انگلیسی دارم و کارشناسی معماری داخلی از دانشگاه علمی کاربردی و کارشناسی ارشد معماری با توجه به اینکه کاردانی غیر مرتبط دارم آیا می توانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟ اگر جواب مثبت است تا چه سطحی می توانم بالا بروم؟
  با تشکر از شما

  ۱
 • با عرض سلام و وقت بخیر
  دوتا سوال داشتم که ممنون میشم جواب بدید
  بنده دانشجوی ارشد طراحی کاربردی هستم. لیسانسم گرایشی نخورده. آیا حتما باید تمام دروس سیالاتی رو در لیسانس گذرونده باشیم یا نه بخشیش کافیه؟ و اینکه ایا من با اینکه دانشجوی ارشدم میتونم با مدرک کارشناسیم شرکت کنم یا باید صبر کنم ارشدم تموم شه بعد اقدام کنم؟ ممنون

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  میخاستم بدونم که بنده در کاردانی ناپیوسته معماری داخلی در دانشگاه علمی کاربردی گذرندم و بعد در دانشگاه آزد کارشناسی ناپیوسته معماری دارم تحصیل میکنم بعد از که مدرکم گرفتم میتونم نظام مهندسی ثبت نام کنم . چون خیلی ها میگن نمیشه بخاطر اینکه دروس معماری داخلی با معماری فرق میکنه ؟
  ببخشید میشه راهنمایم کنید.

 • سلام وقت بخیر، بنده در سال ۷۶ کاردانی برق قدرت، سال ۸۸ کارشناسی ناپیوسته دبیرفنی برق قدرت و در سال ۹۴ ارشد مهندسی برق قدرت را گرفتم با این شرایط آیا میتوانم در هر دو آزمون طراحی و نظارت برای اخذکد پروانه اشتغال به کار عنوان اصلی شرکت کنم؟ برای اخذ پروانه اصلی کدام مدرک را ارائه بدم؟

 • باسلام.سال ۹۲کاردانی معماری گرفتم سال ۹۵هم کارشناسی معماری روآیامیتونم تو آزمون نوبت دوم ۹۷شرکت کنم درضمن عضو نظام مهندسی هم نیستم ممنون اگه جواب بدین

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر با توجه به اینکه انتخابات نظام مهندسی نزدیک هست و همچنین مشکلاتی که برای رئیس نظام مهندسی بوجود آمده، بنظر میرسه که تاریخ آزمون را کمی دیرتر اعلام کنند. بمحض اعلام تاریخ ثبت نام اطلاع رسانی خواهیم کرد. موفق باشید.

   ۲
 • سلام
  مدرک کارشناسی که برای بنده صادر شده به عنوان مهندسی مکانیک هستش و هیچ گرایشی در مدرک قید نشده ایا بنده می تونم هر دو گرایش طراحی و نظارت شرکت کنم؟
  آیا باید دروس خاصی برای هر آزمون گذراند؟
  تشکر

  ۲
 • با سلام من سال ۸۴لیسانس برق الکترونیک گرفتم میتونم توی ازمون شرکت کنم و اینکه سابقه کاری رو میشه توضیح بدید ممنون میشم

 • سلام خسته نباشید
  با کارشناسی عمران-عمران و کارشناسی ارشد عمران-مهندسی و مدیریت ساخت در چه مورادی میتونم آزمون بدم؟ ………… تشکر

  ۱
 • سلام وقت بخیر، منظور از گذشت سه سال این است که از تاریخ ماه و سال دقیق سه سال بگذره یا فقط از تاریخ سال؟ به عنوان موال من مدرک کارشناسیم ۱۱/۹۵هستش میتونم آزمون آبان ماه برای نظارت معماری ثبت نام کنم؟

 • بهمن ۹۵ از رشته کارشناسی عمران فارغ التحصیل شدم میتونم در ازمون نظام مهندسی ۹۸ شرکت کنم؟
  لازمه قبل ثبت نام در نظام مهندسی استان ثبت نام کنم؟
  ازمون نظام مهندسی ب غیر از اردیبهشت ۹۸ در زمان دیگری هم برگزار میشه؟

 • سلام
  با كارداني برق صنعتي و كارشناسي ناپيوسته مهندسي تكنولوژي مخابرات-سوييچ و ارشد برق قدرت امكان شركت در نظام مهندسي وجود دارد؟ شانسي در كميسيون هم ارزي وجود دارد

 • با سلام و خسته نباشید
  من کاردانی ریاضی دارم بعد اتمام دوره رفتم کارشناسی تکنولوژی ساختمان رو در سال ۹۰ گرفتم و ماه هفتم سال ۹۴ فارغ التحصیل ارشد سازه شدم.
  حالا میخوام بپرسم امکان شرکت آزمون برای بنده هست؟ اگه هست چه مواردی در نظارنت اجرا و محاسبات رو میتونم ؟ و اینکه برای شرکت در آزمون باید عضو نظام مهندسی باشیم و امکان عضویت برای بنده هست؟
  با تشکر از شما

 • ببخشید برای دفتر مهندسی با فوق دیپلم نقشه کشی معماری می شود هم پیمانکار ی هم اجرا هم نظارت هم طراحی خودم انجام بدم بعد برای گرفتن مهر نظارت و اجرا وطراحی پیش مهندس هایی بروم که مهر نظارت و اجرا و طراحی داشته باشندومهرو از آنجا بگیرم از اونها مهر بگیرم تمام کارهای نظارت و اجرا و طراحی به طرز ماهرانه بلدم طور خدا هر جور میتوانید کمک کنید چون وضعم خیلی خراب و عاشق این کارم

 • با عرض سلام منظور از پیمان کاری در روستا یعنی چه کار های میشود کرد با پیمان کاری با دفتر فنی مهندسی رشته نقشه کشی معماری فوق دیپلم تورو خدا جواب بدید توروخدا اصلا با پیمان کاری چه کارهایی می شود انجام داد توضیح دهید چگونه؟ از ازلطفتون بینهایت سپاسگذارم اجازتون باخدا اصلا پیمان کاری یعنی چی

  ۱
 • سلام
  من سال ۹۵ مدرک کارشناسی عمران گرفتم و بعد از ان به خدمت رفتم تا الان
  ایا مدتی که خدمت بودم جز اون ۳ سال حساب میشه یا نه ؟؟؟
  میتونم تو ازمون ۹۸ شرکت کنم

 • باسلام مجدد. ضمن سپاس و تشکر از پاسخگویی شما میخواستم بدونم ایا داشتن ارشد در رشته برق قدرت میتونه پروانه اشتغالی که مرتبط هست را به پروانه اصلی تبدیل کنه؟ اصلا فرق پروانه اشتغال مرتبط با اصلی چی هست؟ {چون لیسانسم تکنولوژی برق شبکه ی انتقال و توزیع هست و توی پروانه قید میشه مرتبط با مهندسی تاسیسات برقی} ممنون از شما

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. پروانه مرتبط معمولا دارای محدودیت در ارتقا هست که اگه ارشد اون رشته رو بگیرید این محدودیت هم رفع میشه.

 • سلام تورو خدا خواهش می کنم جواب دهید بدون پروانه اشتغال و مهر نظارت و مهر طراحی و مهر اجرا برای دفتر فنی و مهندسی در روستا می شود کار کرد تورو خدا جواب بدید از نظر قانونی مشکلی پیش نمی آید ببخشید از مزاحمتم

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   مهندس جان فکر کنم برای بار چندمه که همین سوال رو دارید میپرسید. برای کار کردن کسی جلوی شمارو نگرفته میتونید ۱ دفتر بزنید پیمانکاری کنید، طراحی کنید و…. منتها زیر نقشه طراحی شده باید ۱ مهندس پروانه دار مهر تایید بزنه.برای نظارت هم که خود نظام مهندس معرفی میکنه.

 • ببخشید منظور من این بود که با مدر ک کاردانی معماری کارشناسی معماری داشتن میتوان در ازمون نظام مهندسی شرکت کرد و مهر نظام مهندسی گرفت وبامدارک کاردانی عمران و کارشناسی عمران داشتن میتوان در ازمون نظام مهندسی عمران شرکت کرد و مهر نظام مهندسی گرفت یعنی هم مهر نظام مهندسی عمران داشت هم مهر نظام مهندسی معماری

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   شما میتونید تمام مدارک رو دریافت کنید اما در نهایت در یک رشته و با یک پروانه میتونید فعالیت کنید. عمران یا معماری

   ۱
 • باعرض سلام. بنده دارای کاردانی سال ۸۷ و کارشناسی ناپیوسته سال ۹۱ و ارشد ۹۶ در رشته برق هستم. چون دو سال از مدرک ارشدم نگذشته بود با مدرک کارشناسی توی آزمون امسال شرکت کردم و قبول شدم . الان برام سوال پیش اومده که چون توی ثبت نام فرم آزمون برای آخرین مدرکم به جای اینکه بگم ارشد دارم نوشتم کارشناسی دارم امکانش هست موقع تحویل مدارگ دانشگاهیم جهت صدور پروانه اشتغال گیر بدن و مشکل پیش بیاد برام که چرا نگفتم ارشد دارم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید. با سپاس فراوان

 • ببخشید با مدرک معماری و عمران می شود هم برای مهر نظام مهندسی عمران و مهر نظام مهندسی معماری شرکت کرد؟ برای دفتر برای خودم؟

 • سلام.از لیسانس مکانیک جامدات شش سال میگذره. کارشناسی ارشد تبدیل انرژی(سیالات) ولی یکسال گذشته. نظارت که میتونم شرکت کنم . آیا طراحی میشه شرکت کنم؟

 • آیا پس ازقبولی در آزمون نظارت عمران ارایه ریز نمرات جهت تشکیل پرونده الزامیست؟
  سلام
  دنباله سوال قبلی باید بگم که مدرک کاردانی بنده کاردانی ناپیوسته عمران -کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران است بااین حال آیا نیاز به ارایه ریز نمرات جهت تشکیل پرونده برای صدور پروانه اشتغال پایه ۳ نظارت وجود دارد یا خیر؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. هر مدرکی لازم باشه پس از قبولی بهتون اعلام میشه که به سازمان ارایه کنید. الان هم میتونید به سایت نظام شهرتون مراجعه کنید احتمالا مدارک لازم رو اعلام کردن.

 • با سلام
  آیا میتوانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم با توجه به مدارک زیر:
  کاردانی : برق – الکترونیک
  کارشناسی: مهندسی برق – قدرت
  کارشناسی ارشد: مهندسی برق – سیستم های قدرت
  و اینکه در صورت مثبت بودن جواب باید حداقل از مدرک ارشدم سه سال بگذرد یا کارشناسی؟

  ۲
 • سلام وخسته نباشید خیلی ممنون از راهنماییتون منظورتون از نداشتن حق امضا همون نداشتن مهر نظام مهندسی است در ضمن منظورم ایجاد دفتر مهندس در روستا است بدون داشتن پروانه اشتغال وحق نظارت وحق طراحی وحق اجرابرای کارمهندسی معماری

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. هیچ محدودیتی برای کار کردن وجود نداره. منتها شما از طرف نظام نمیتونی ناظر باشی یا به قول خودتون مهر داشته باشین و نقشه ای رو تایید کنید.

 • سلام
  من ترم ۷ کارشناسی پیوسته مهندسی معماری هستم
  همچنین کاردانی مهندسی کشاورزی دارم، امسال با مدرک کاردانیم کارشناسی ناپیوسته عمران شرکت کردم
  میخام بدونم بعد از فارغ تحصیلی در کارشناسی عمران و معماری بعد سپری شدن سه سال میتونم آزمون مهندسی عمران و معماری شرکت کنم
  مشکلی بوجود نمیاد

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. سوالتون رو متوجه نشدم اصلا. چه مدرکی دارید و چیکار میخوایین بکنید! منتها شما با کاردانی کشاورزی و هر نوع کارشناسی نمیتونید هیچ آزمونی شرکت کنید.

 • سلام من برای کارشناسی معماری میخام بخونم ولی نمیدونم توکدوم دانشگاه بخونم ک نظام مهندسی مدرکشوقبول داره؟!!ایاعلمی کاربردی بخونم میتونم نظام امتحان بدم یاحتمابایددولتی باشه؟!!ازادچطور؟!!!

 • درود
  من سال ۹۲ مدرک کاردانی معماری گرفتم و ۹۵ هم کارشناسی معماری رو گرفتم می خواستم بدونم آیا امکانش هست در آزمون دوباره نظام که به احتمال زیاد در آبان ۹۷ برگذار میشه شرکت کنم؟

 • سلام خسته نباشید آیا برای شرکت در آزمون محاسبات باید اول آزمون نظارت را قبول شویم؟ یا فقط در بحث آزمون اجرا این قانون هست؟

 • سلام من در مورخه ۹۵/۳/۳۰در مقطع کارشناسی در رشته برق قدرت فارغ تحصیل شدم کی میتونم در ازمون نظام مهندسی ثبت نام کنم

 • مجید رسولی می‌گوید:

  عرض سلام و ادب
  سوال اول )
  حتما باید برای آزمون نظام مهندسی کارت پایان خدمت داشته باشیم?
  سوال دوم)
  میشه با مدرک کارشناسی نقشه برداری عضو نظام مهندسی نقشه برداری بشی و با ارشد عمران عضو نظام مهندسی عمران بشی یا فقط فقط با عضو یه نظام مهندسی بشی ???

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. برای دریافت پروانه باید کارت پایان خدمت ارائه بدین. ولی میتونید تو ازمون شرکت کنید و تا ۴ سال فرصت دارید تا مدارکتون رو تکمیل کنید.

 • مجید رسولی می‌گوید:

  با عرض سلام
  بنده تو هنرستان فنی و حرفه ای نقشه برداری خوندم , بعد دانشگاه فنی تبریز کاردانی گرفتم و سپس کارشناسی رو دانشگاه غیر انتفاعی خوندم , الان یک سال از فارغ التحصیلی کارشناسی نقشه برداریم گذشته و در حال خدمت سربازی هستم , با این تفاسیر حدودا سال بعد قست شرکت در آزمون نظام مهندسی رو دارم امکان شرکت تو آزمون رو دارم ? در صورت منفی بودن شرکت در آزمون , ممنون میشم دلیلش رو بگین

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام و وقت بخیر. از زمان فارغ التحصیلی تا روز آزمون باید ۳ سال بگذره تا بتونید در آزمون شرکت کنید.

 • سلام ممنون میشم راهنمایی کنید. من کاردانی و کارشناسی رشته برق الترونیک خوندم زمان لازم از مدرکم هم گذشته میخواستم بدونم در چه زمینه ای میتونم ازمون شرکت کنم؟؟؟ و یک سوال دیگه اینکه لازمه اول باید عضو نظام مهندسی بشم ؛و چه مدت باید از عضویت بگذره؟؟؟

 • صفورارحمانی نیا می‌گوید:

  سلام وقت بخیر.
  من هنرستان نقشه کشی معماری خوندم..کاردانی هم معماری خوندم…کارشناسی هم معماری معماری…الان ۳سال هم از تاریخ آخرین مدرکم میگذره.‌‌..میخواستم بدونم میتونم تو آزمون نظام شرکت کنم؟

 • سلام.من دانشجوی سال اخر ارشد مدیریت ساخت هستم و هنوز سربازی نرفتم میتونم مهر ماه تو آزمون نظارت نظام شرکت کنم و بعد پایان سربازی مدارک مورد نیاز رو تحویل بدم؟؟

 • ر بخت ازما می‌گوید:

  سلام دیپلم ساختمان فنی و کاردانی ساختمان و کارشناسی مهندسی تکنولوژی نقشه برداری دارم آیا میتونم مهرنظام مهندسی نقشه برداری بگیرم

 • سید حسن ابطحی می‌گوید:

  سلام
  بنده دیپلم راه و ساختمان از هنرستان و فوق دیپلم عمران ساختمان های بتنی از دانشگاه آزاد و کارشناسی عمران راهسازی از جامع علمی و کاربردی هستم
  سوالم آیا میتوانم در آزمون شرکت کنم و پروانه اشتغال نظام مهندسی بگیرم
  ممنون میشم اگه پاسخ دهید زیرا ۴سال از کارشناسان میگذره

 • ببخشید منظور از سابقه کاری درازمون کاردانی فنی ببخشید ازمون کاردانی فنی چیست ¿حتما باید ۵ سال سابقه کاری داشته باشیم؟یا پنج سال از مدرک تاریخ اخذ مدرک بگذره کافیه یعنی قانون سابقه کاری اون شبیه کارشناسی معماریه تورو خدا جواب بدید با مدرک نقشه کشی معماری فارق التحصیل آموزشکده فنی می تونم در ازمون کاردانی فنی شرکت کنم تورو خدا جواب بدید

 • با سلام خدمت شما. من مدرک کارشناسی عمران دارم و سه سال و نیم هست که فارغ التحصیل شدم. اما هیچ سابقه کاری ندارم. منظور از سابقه کار جهت شرکت در آزمون نظام مهندسی چیست؟ حتما باید بیمه باشیم؟

  ۲
 • با چه تحصیلاتی میتونم نظارت طراحی اجرا تا پایه ارشد و پروانه اشتغال تا پایه ارشد رادر ازمون نظام مهندسی معماری بگیرم مدرک کاردانی نقشه کشی معماری از آموزشکده فنی درسال خرداد۹۲ دارم

 • سلام خسته نباشید ببخشید من مدرک کاردانی وکارشناسی معماری دارم اما ناپیوسته از طرف فنی حرفه ای آیا میتونم آزمون شرکت کنم؟؟

 • من مدرک کاردانی نقشه کشی معماری دانشکده اخذ کردم با مدرک کارشناسی معماری گرایش نوسازی بافت های فرسوده میتوانم در ازمون نظام مهندسی شرکت کنم.از تاریخ اخذ مدرک کاردانیم ۵سال گذشته

 • با سلام من سال ۹۶ برج هفت مدرک کارشناسی ناپیوستمو در رشته معماری گرفتم خواستم بدونم کی میتونم برا آزمون نظام شرکت کنم آیا از نظر اینکه من از شاخه فنی و حرفه ای وارد دانشگاه شدم در رابطه با آزمون با شاخه ی ریاضی تغییری دارد یا خیر با سپاس

 • باسلام و تشکرازراهنمایی شما
  بنده با مدرک لیسانس برق_الکترونیک از دانشگاه پیام نور ,آیا میتوانم در طراحی و نظارت شرکت کنم؟

 • سلام من سال ۹۲کاردانی برق گرفتم الان هم دانشجوی کارشناسی هستم می تونم برای امتحان بعدی نظام مهندسی ثبت نام کنم اگر تا اون موقع هم دانشجو کارشناسی بودم چی ؟

 • سلام من کاردانی مکانیک خودرو خوندم و کارشناسی مکانیک سیالات بودم.سال ۹۲ دو بار آزمون شرکت کردم قبول نشدم الان باز میتونم امتحان بدم؟

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. محدودیتی برای شرکت در آزمون وجو ندارد. منتها شما کاردانی غیر مرتبط دارید و حتی در صورت قبولی پروانه به شما تعلق نمیگیره.

 • سلام وقت ب خیر؛من سال ۹۳ لیسانس گرفتم همون سال ارشد قبول شدم منتها سال ۹۶ اخراج شدم و مدرک ارشد نگرفتم.رشته ام هم مهندسی برق قدرت هست.خواستم ببینم من میتونم واسه آزمون شرکت کنم؟
  واسه مبحث طراحی و نظارت چه کتاب های پیشنهاد می کنید.

  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام. ببله مدرک کارشناسی کفایت خواهد کرد. کتاب‌های انتشارات نوآور در زمینه رشته تاسیسات برقی رو از طریق سایت بررسی کنید

 • با سلام.من
  کاردانی عمران آب و فاضلاب ۸۵
  کارشناسی عمران آب و فاضلاب۹۱
  و ارشد عمران آب و سازه های هیدرولیکی دارم۹۷
  آیا میتونم برای آزمون نظارت شرکت کنم؟

 • سلام. وقت بخیر.
  تا زمان آزمون سه سال از تاریخ مدرک کارشناسی من میگذره( تیر ۹۴ تا تیر ۹۷) اما هیچ سابقه کاری ندارم. آیا میتونم بدون سابقه کار تو آزمون شرکت کنم؟

 • خانم مهندس می‌گوید:

  سلام.
  من به تازگی مدرک کارشناسی معماری رو گرفتم .
  خواستم بدونم کی حق آزمون دارم؟
  و اینکه در ازمون معماری (طراحی) ؛ فقط تستیه یا اسکیس هم هست؟
  اگر شامل اسکیس میشه؛ ضریبش چنده؟

 • با سلام. بنده در آزمون مهر نظارت و اجرا قبول شدم ودر حال حاضر در خدمت سربازی به سر می برم آیا می توانم با نامه اشتغال به خدمت پروانه اشتغال رو دریافت کنم؟با تشکر

 • با سلام، من بیش از سه سال است که از اخذ مدرک کارشناسی ام در رشته عمران عمران می گذرد ولی چند ماهیست که کارشناسی ارشد خود در رشته سازه را به اتمام رسانیده ام. الان من میتوانم در آزمون های عمران شرکت کنم یا خیر؟ ملاک سه سال کارشناسی یا دو سال ارشد می باشد؟ ملاک آخرین مدرک قبولیست و یا اولین؟

  ۱
 • سلام من کاردانی عمران آب و فاضلاب دارم و کارشناسی تکنولوژی عمران- عمران و کارشناسی ارشد سازه دارم و بیش از ۶ سال از کارشناسیم گذشته ولی یک سال از ارشدم گذشته، من چه پروانه هایی و میتونم بگیرم؟

  ۱
 • سلام خسته نباشید
  احتراماً با توجه به اینکه اینجانب فارغ التحصیل کاردانی و کارشناسی مکانیک خودرو و ارشد مکانیک تبدیل انرژی می باشم آیا صلاحیت شرکت در آزمون نظام مهندسی خواهم داشت؟

 • سلام
  کسی که رشته کاردانیش نا مرتبطه ولی کارشناسی ناپیوسته تاسیسات گرفته باشه، بعد از گرفتن ارشد تبدیل انرژی برای اخذ پروانه مشکل و محدودیتی ندارد؟(پایه ۱،۲،۳)
  با تشکر.

 • علاالدين خميسي می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد من كارداني معماري دارم و ميخوام براي نظام مهندسي امتحان بدم سال ١٣٨٩فارغ التحصيل شدم شرايطش چه جوريه؟

 • سلام وقت شما بخیر.
  من مدرک کاردانی نقشه کشی معماری و مدرک کارشناسی رشته شهرسازی دارم.
  درکدوم بخش ها میتونم در ازمون شرکت کنم؟

 • سلام
  درامد نظام مهندسی برا نظارت و طراحی پایه سه تو رشته برق تاسیسات چقدره؟
  من شنیدم این در امد ماهی ۵۰۰ هزار تومنم نمی رسه!!

  • سلام وقت بخیر، در مورد درآمدها روال مشخص ندارد و در شهرهای مختلف متفاوت است همچنین به تعداد مهندسین و حجم ساخت و ساز اون شهر بستگی داره. بعنوان مثال برای شهری مثل تهران در قسمت نظارت یک مهندس پایه ۳ میتونه سالی ۸۰۰۰ متر نظارت کنه که معمولا حدود ۲۰۰۰ یا ۳۰۰۰ متر بهش میرسه، و هر متری هم حدودا ۲۰۰۰ تومان در نظر گرفته میشه که سالش میشه حدود ۶میلیون، برای طراحی هم باید حتما شرکت حقوقی ثبت کنید. البته این میزان درآمد برای سالهای اول هست و بمرور حجم کارهای ارجاعی به شما بیشتر خواهد شد و درآمدهای بالاتری خواهید داشت و این مبلغی که ذکر کردیم کف مبلغ خواهد بود. موفق باشید.

 • حامد ولی پور می‌گوید:

  با سلام. وقت بخیر. من کارشناسی نرم افزار کامپیوتر دارم و ارشد شهرسازی. ۴ سال از اخذ مدرک ارشدم گذشته. میتوانم برای شهرسازی آزمون نظام بدهم. ممنونم راهنمایی بفرمایید

  • جالینوسی می‌گوید:

   سلام رشته کارشناسیتون ارتباطی به رشته های ساختمان نداره و برای نظام مهندسی رشته کارشناسی اهمیت دارد بنابراین نمی تونید پروانه اشتغال دریافت کنید متاسفانه

 • با سلام و تشکر از سایت و اطلاعات مفید موجود
  من کاردانی الکتروتکنیک- برق صنعتی دارم (آموزشکده فنی و حرفه ای) و مدرک کارشناسی ام مهندسی برق – قدرت هست.
  آیا در ازمون نظام مهندسی میتونم شرکت کنم؟ طراحی و نظارت؟

 • محمد عامریان می‌گوید:

  سلام من سال ۹۱ مدرک کارشناسیم رو گرفتم و آذر سال ۹۴ هم ارشمو گرفتم چرا نمی تونم ثبت نام کنم؟ سایت اچازه نمی ده

 • سلام ببخشيد من كارشناسي نقشه برداري دارم والانم ارشدن جي اي اس ميخونم يني از مدرك كارشناسيم سه سال بگذره ميتونم ازمون بدم ،پايان خدمتم ندارم ولي ارشد ميخونم

 • با سلام و تشکر بابت سایتتون
  توضیحاتتون خیلی خوب بود اما نظر ها رو که خوندم یه سوال برام پیش اومد، این ۳ سالی که برای کارشناسی تصویب شده یعنی باید ۳ سال از گرفتن مدرک تحصیلیت، بدون سابقه کار گذشته باشه یا نه، باید بعد از گرفتن مدرک، ۳ سال هم سابقه کار حرفه ای داشته باشی ؟

  • سلام خیر برای نظام مهندسی سابقه کار نیازی نیست. فقط می بایست سه سال از اخذ مدرک کارشناسی و یت دو سال از ارشد گذشته باشه

 • سلام. با کاردانی مرتبط با رشته عمران از دانشگاه علمی کاربردی داشتن و کاردانی به کارشناسی مهندسی اجرایی عمران از دانشگاه آزاد داشتن، میشه در آزمون نظام مهندسی شرکت کرد؟

  •  به فارغ التحصیلان کارشناسی مهندسی اجرایی عمران فقط پروانه اشتغال به کار مهندسی دررشته مرتبط با مهندسی عمران با حدود صلاحیت نظارت و اجرا تعلق می گیرد.

 • با عرض سلام خسته نباشید من کاردانی مکانیک -ماشین ابزار دارم و کارشناسی نا پیوسته مکانیک جامدات می خواستم بدونم می تونم در ازمون شرکت کنم . با تشکر از سایت خوبتون

 • با سلام
  من مدرک کارشناسی مکانیک خودرو دارم و ارشد سیلات.اگر اقدام کنم برای اخذ مدرک کارشناسی سیلات میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

 • با سلام
  من مدرک کارشناسی خودرو دارم و ارشد سیلات.اگر اقدام کنم برای اخذ مدرک کارشناسی سیلات میتونم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

  • سلام با مدرک خودرو که نمیتونید پروانه اشتغال نظام بگیرید ولی کارشناسی مکانیک – سیالات از رشته های اصلی مهندسی تاسیسات مکانیکی محسوب میشه و محدودیتی نداره

 • سلام بنده مدرک کاردانی تاسیسات حرارتی و برودتی دارم وکارشناسی رو هم همین مدرک رو دارم میخواستم بدونم حتما باید واسه شرکت در ازمون۳سال سابقه کار داشته باشم یعنی الان نمیشه بدون سابقه کار ازمون بدم

 • با عرض سلام خسته نباشید من الان کاردانی مکانیک خودرو میخونم باید کدو گرایش انتخاب کنم برای کارشناسی تا جزو شرایط ازمون نظام مهندسی باشم با تشکر از سایت خوبتون

 • ولی من شنیدیم میتونم شرکت کنم رشته حرارت برودتی ناپیوسته اشتباه نمیکنید من چطوری میتونم امتحان نظام مهندسی شرکت کنم

 • سلام برعرض سلام خسته نباشید من مدرک کاردانی مکانیک خودرو دارم وکارشناسی نا پیوسته حرارت برودتی میتونم توی امتحان نظام مهندسی شرکت کنم . باتشکر

  • انتشارات نوآور می‌گوید: