شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی

مخصوص داوطلبان آزمون سال 1400:

جهت دریافت پیامک رایگان و لحظه ای تاریخ ثبت نام، منابع و اخبار آزمون کارشناس رسمی دوره‌ی بعدی، ضمن انتخاب رشته، تلفن همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید:

 

شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی چیست و چه کسانی میتوانند در این آزمون شرکت نمایند؟

فیلم کوتاه استاد مهدی عرب صادق در مورد شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی

آزمون کارشناسی رسمی نیز مانند همه آزمون‌ها دارای شرایطی جهت ثبت نام است که بطور کلی به دوسته تقسیم می‌شوند الف) شرایط خصوصی ب) شرایط عمومی، که در زیر به شرح آنها خواهیم پرداخت:

الف)‌ شرایط اختصاصی

 1. حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی، مدرک لیسانس (کارشناسی) از دانشگاه معتبر داخلی یا خارجی (مورد تایید وزارت علوم) می‌باشد. توجه داشته باشید مدرک داخلی ارگانها، معادل لیسانس یا مدرک دارای ارزش استخدامی مورد قبول نیست.
 2. داوطلبان می‌توانند در رشته‌ای تقاضای ثبت نام نمایند که در آن رشته و یا گرایش‌های مرتبط با آن تحصیل کرده باشند، توجه داشته باشید مدرک کارشناسی شخص ملاک است و چنانچه مدرک کارشناسی فرد در رشته‌ای غیر مرتبط باشد نمی‌تواند بنابه رشته تحصیلی در مقاطع بالاتر از کارشناسی تقاضای پذیرش داشته باشد لذا مدرک کارشناسی داوطلب ملاک بوده و قابل ارائه است.
 3. با توجه به اینکه کارشناس ‌باید شخصی خبره، قاطع، با تجربه و آگاه به مسائل کاری باشد، لذا می‌بایست از مدرک کارشناسی متقاضی ثبت نام در آزمون تا زمان ثبت نام آزمون کارشناسی رسمی ۵ سال گذشته باشد. درضمن ارائه گواهی سابقه کار بمدت ۵ سال الزامی می‌باشد. لازم به ذکر است گواهی سابقه کار لزوما به معنی ارائه سابقه کار با بیمه نیست.

ب) شرایط عمومی

۱- در نظر داشته باشید داوطلبان آزمون کارشناسی رسمی متقاضی ورود به حرفه‌ای هستند که نظرشان از نظر قضایی دارای اعتبار است و شانی مانند قضات دارند لذا ضروریست متقاضیان علاوه بر دانش و تجربه در عین حال  از سلامت عقلی  نیز برخوردار باشند بنابراین سن داوطلبان باید حداقل ۲۴ سال و حداکثر ۶۵ سال باشد.

۲- قابل اعتماد بودن (داشتن وثاقت) و متعهد بودن به اصل نظام و همچنین قانون اساسي.

۳- متقاضیان می‌بایست تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

۴- ارائه کارت پایان خدمت یا کارت معافیت: این مورد موقع اخذ پروانه کارشناسی رسمی دریافت خواهد شد و برای ثبت نام لازم به ارائه این مدرک نمی‌باشد.

۵- عدم سوء شهرت یکی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی می‌باشد.

۶- ارائه گواهی عدم سوء پيشينه كيفري، همچنین عدم محروميت از حقوق اجتماعي.

۷- متقاضیان می‌بایست بومی همان استانی باشند که قصد شرکت در آزمون را دارند. یعنی بعنوان مثال شخصی که ساکن استان تهران است نمی‌تواند کارشناسی رسمی استان البرز شود.

ملاک بومی بودن شخص نیز این اساس است که یا مقطع تحصیلی دبیرستان را در همان استان انتخابی آزمون گذارنده باشد و یا پنج سال متوالی در استان مد نظر سکونت داشته باشد. که برای هر دو مورد ارائه مدرک نیاز می‌باشد.

۸- یکی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی ارائه گواهی عدم اعتياد به انواع مواد مخدر که می‌بایست مورد تائيد سازمان پزشكي قانوني باشد.

۹- ارائه استعلام عدم محكوميت به انفصال دائم از شغل كارشناسی.

۱۰- متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی رسمی نباید وکیل یا کارشناس رسمی در همان رشته یارشته دیگری باشند، درضمن از جمله شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی این است که داوطلب شرکت در آزمون کارشناسی رسمی نمی‌تواند کارشناس رسمی در مراجع قضایی دیگر باشند. بعنوان مثال فردی که کارشناسی رسمی دادگستری هست نمی‌تواند کارشناسی رسمی قوه قضاییه باشد مگر اینکه مجددا در آزمون کارشناسی رسمی شرکت کند و در صورت قبولی کارشناس نهاد دیگر شود.

برای مشاهده کتب منابع آزمون کارشناسی رسمی اینجا را کلیک نمایید

 گروه‌ها و رشته های آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه سال ۹۶ به قرار زیر می‌باشد:

توجه: با کلیک بر روی رشته‌های که لینک دار شده‌اند می‌توانید وارد صفحه کتابهای مرتبط با آن رشته شوید و مواردی که لینک ندارند انتشارات نوآور تا کنون کتابی در آن رشته منتشر نکرده است.

 1. آتش سوزي و آتش نشاني: متقاضیانی می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند که مدرک لیسانس در رشته شیمی داشته باشند و چنانچه در رشته‌ دیگری تحصیل کرده باشند باید ده سال سابقه و تجربه در این رشته داشته باشند.
 2. امور بانكي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) علوم بانكي و بانكداري ب) حسابداري و حسابرسي (کليه گرايش‌ها) ج) مديريت بانكي و مالی د) اقتصاد (نظري، بازرگاني، پول و بانكداري)، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در بانک داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 3. امور ثبتي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) حقوق قضايي ب) امور ثبتي ج) نقشه برداري، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در اداره ثبت اسناد و املاک داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 4. امور گمركي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) امور گمرکي ب) مديريت (بازرگاني و مالی) ج) حقوق (کليه گرايش‌ها) د) کارکنان گمرگ درکليه رشته‌ها به شرط داشتن مدرک لیسانس، همچنین افرادی که ده سال سابقه کار در پستهای فني گمرک دارند (مطابق با احكام کارگزيني)
 5. اسلحه شناسي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) علوم و فنون نظامی ب) مديريت نظامي و علوم انتظامي
 6. بررسي اصالت خط، امضاء و اثر انگشت: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه علوم انتظامي، گرافيك با حداقل ۵ سال سابقه کار و آموزش در آزمايشگاه بررسي اسناد مجعول و مشكوک مرکز تشخيص هويت ناجا، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در اداره تشخيص هويت.
 7. برق، الكترونيك و مخابرات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسي برق(کليه گرايش‌ها)
 8. برق، ماشين و تأسيسات کارخانجات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) مهندسي مكانيك (کليه گرايشها) ب) مهندسي برق (کليه گرايشها) ج) مهندسي صنایع (کليه گرايشها)
 9. امور معادن: متقاضیان شرکت در این آزمون باید در یکی از رشته‌هاي الف) مهندسي معدن ب) زمين شناسي ج) مهندسي نفت د) مهندسي زمين شناسي تحصیل کرده باشند و مدرک کارشناسی داشته باشند.
 10. تاسيسات ساختماني: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) مهندسي مكانيك (کليه گرايشها) ب) مهندسي برق (کليه گرايشها)
 11. لوازم خانگي و اداري: برای شرکت در این آزمون داشتن مدرک لیسانس از هر رشته‌ای مورد قبول است، ولی شخص می‌بایست ده سال تجربه مفید و مرتبط با این رشته داشته باشد.
 12. كشاورزي و منابع طبيعي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي جنگلداري، آبخيزداري، صنايع چوب، گياه پزشكي، خاکشناسي باغباني، زراعت، کشاورزي و منابع طبيعي، اقتصاد کشاورزي، زراعت و اصلاح نباتات، توليدات گياهي، اکولوژي کشاورزي، کشاورزي عمومي، مهندسي فضاي سبز، فيزيولوژي گياهان زراعي، بيو تكنولوژي کشاورزي می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 13. حسابداري وحسابرسي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) حسابداري (کليه گرايشها) ب) مديريت مالي ج) بازرگاني
 14. راه و ساختمان: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) مهندسي عمران (گرايش عمران سازه و عمران راه) ب) مهندسي راه وساختمان ومهندسي معماري
 15. كامپيوتر و فن آوري اطلاعات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) کامپيوتر (سخت افزار يا نرم افزار) ب) برق گرايش الكترونيك ج) مخابرات و کنترل د) هوش مصنوعي ه) رياضي خ) مهندسي فناوري اطلاعات چ) مهندسي سيستمهاي کامپيوتر
 16. وسائط نقليه موتوري زميني و تصادفات: داوطلبان کلیه رشته‌ها با مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در راهنمايي و رانندگي و ارائه مدرک (کاردان فني))، همچنین مهندسي مكانيك با گرايش جامدات و مهندس خودرو می‌توانند در این آزمون تقاضای ثبت نام نمایند.
 17. امور نفقه: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی حقوق در کليه گرايشها

برای مشاهده کتب منابع آزمون کارشناسی رسمی اینجا را کلیک نمایید.

لطفا نکات زیر در مورد ثبت نام  آزمون کارشناسی رسمی و همچنین شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی است توجه نمایید:

۱-   توجه داشته باشید کارشناسی رسمی دادگستری شغل محسوب نمی‌شود لذا افراد شاغل در موسسه‌های غیر دولتی و ادارات دولتی با در نظر گرفتن شرایط ثبت نام می‌توانند متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی رسمی باشند و پس از موفقیت در این آزمون پروانه کارشناسی رسمی دادگستری را اخذ نمایند.

۲-  داوطلبان حتما دقت داشته باشند که امکان تغییر محل خدمت در حوزه قضایی تا ده سال مقدور نیست بنابراین با دقت و آگاهی بیشتری محل خدمت خود را انتخاب نمایید و همانطور که پیش‌تر گفتیم متقاضی باید حوزه‌ای را انتخاب کند که بومی آن منطقه است و در آنجا سکونت دارد.

۳-  پس از قبولی در آزمون کارشناسی رسمی، چنانچه کارشناسی قصد تغییر حوزه اشتغال داشته باشد و بخواهد در شهر یا استانی دیگر (که حائز شرایط بومی بودن در آن استان را دارا شده باشد) فعالیت کند می‌بایست مجددا در آزمون کارشناسی رسمی شرکت نماید و حد نصاب قبولی را کسب نماید.

۴-  پس از موفقیت در آزمون داوطلبان می‌بایست دو دوره کارآموزی (تحت نظر کارشناس سرپرست و قاضی سرپرست) را طی نمایند.

۵-  آزمون کارشناسی رسمی  به صورت متمرکز و گاهی غیر متمرکز و منطقه‌ای برگزار می‌شود و احتمال دارد محل برگزاری آزمون در استان دیگری نیز باشد. در ضمن توجه داشته باشید هر استان و منطقه‌ای ظرفیت پذیرش محدود دارد و ممکن است استانی در رشته‌ای پذیرش نداشته باشد. بعنوان مثال ظرفیت پذیرش رشته امور ثبتی در تهران ممکن است ۵۰ نفر باشد ولی در استان البرز ۵ نفر باشد و در استان دیگری پذیرش در این رشته صفر باشد.

۶-  منابع و سرفصل‌های آزمون کارشناسی رسمی دادگستری و قوه قضاییه یکی است و هیچ‌ تفاوتی با یکدیگر ندارند، و شامل موارد زیر خواهد شد:

الف) دروس تخصصي دانشگاه مرتبط با رشته آزمون مورد تقاضا

ب) قوانين و مقررات مربوط به كارشناسي رسمی

۷-  آزمون کارشناسی رسمی دو مرحله خواهد داشت: آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی. بنابراین قبولی در آزمون کتبی به معنای پذیرش قطعی نیست و باید مراحل مصاحبه شفاهی،‌ گزینش را نیز باید با موفقیت پشت سر گذاشته شود.

۸-  پس از قبولی در آزمون کتبی و شفاهی کارشناسی رسمی، داوطلبان باید دوره‌های کارآموزی را در مدت زمان تعیین شده سپری نمایند. توجه داشته باشید تاخیر بیش از یک سال در مجموع مراحل کار‌آموزی و مراسم تحلیف باعث میشود قبولی داوطلب کان لم یکن تلقی شود.

در این مقاله سعی شد به اختصار مواردی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی بررسی و توضیح داده شود. لطفا مقاله “آیا منابع کارشناسی رسمی قوه قضاییه با دادگستری متفاوت است؟” که در همین  راستا تهیه شده است را نیز مطالعه بفرمایید. موفق باشید.

انتشارات نوآور

ناشر تخصصی نظام مهندسی

شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی

377 نظر در مورد «شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با سلام. مدرك بنده در مقطع ارشد ، مهندسي عمران با گرايش مديريت ساخت ميباشد ، مدرك ليسانس رو تنها مهندسي عمران درج شده و گرايش نزده است ، امكان ثبت نام در ازمون كارشناس رسمي هست ؟

 • علی مسعودی می‌گوید:

  سلام بنده بالای ۱۰ سال تجربه در کار بیمه هستم و مدرک کارشناسی هم ۲ سال در رشته مکانیک گرایش تولید صنایع فلزی گرفتم . آیا می توانم در آزمون کارشناسی رسمی در رشته آتش سوزی و آتش نشانی شرکت کنم.؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس آخرین دفترچه ثبت نام آزمون و با توجه به تجربه در کار بیمه می توانید در آزمون کارشناسی رسمی امور بیمه شرکت نمایید. لطفا جهت اطلاع بیشتر از شورای عالی هم پیگیری نمایید.

 • سلام . من ارشد حسابداری هستم و میخواستم امسال این ازمون رو شرکت کنم اولا درباره منابع مطالعاتی کمک میخواستم ازتون و سوال دومم اینکه اون پنج سال سابقه تجربی رو چجوری باید بهشون اثبات کنیم ؟ من جاهای متعددی کار کردم ولی سابقه بیمه ام خیلی کمتره ایا فقط ازشون نامه بیارم که من فلان مدت در اونجا شاغل بودم کافیه ؟؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، برای اطلاع و تهیه منابع آزمون لطفا به این لینک مراجعه نمایید. ضمنا در خصوص سابقه تجربی نیاز به داشتن ۵ سال سابقه بیمه نمیباشد. و تنها یک گواهی ازداشتن ۵ سابقه تجربی هم کافی است، اما این سابقه باید مورد تایید واقع شود. موفق باشید.

 • سلام مدرک کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی عمران دارم سال ۱۳۹۲میتوانم در ازمون کارشناسی رسمی دادگستری رشته عمران شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله در صورت داشتن حداقل ۵ سال سابقه تجربی در رشته مورد تقاضا قادر خواهید بود که در آزمون کارشناس رسمی دادگستری شرکت نمایید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر. بنده دارهی مدرک کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی راهسازی و ارشد مهندسی عمران-راه و ترابری هستم. آیا میتوانم به عنوان کارشناس رسمی دادگستری در رشته عمران شرکت کنم؟

 • حسین زاده می‌گوید:

  سلام- لیسانس حقوق ثبتی هستم- و در ارگان دولتی مسئولیت امور بیمه ای را به عهده دارم آیا با توجه به مدرک و سابقه می توانم به عنوان کارشناس رسمی دادگستری در رشته بیمه در آزمون شرکت کنم.
  چه کسی سابقه را تایید می نماید؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله می توانید از مدرک تحصیلی و سابقتون استفاده نمایید، به شرط داشتن ۱۰ سال تمام سابقه تجربی در زمینه “رشته بیمه” میتوانید با داشتن مدرک کارشناسی حقوق ثبتی به عنوان کارشناس رسمی دادگستری در رشته بیمه در آزمون شرکت نمایید. موفق باشید.

 • سلام-آیا برای ۵ سال سابقه کار برای کارشناس رسمی دادگستری مهندسی معماری، آیا گواهی فعالیت ۵ سال در دفتر فنی مهندسی کفایت میکنه ؟یا۵سال بیمه بایدباشه ؟تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بر اساس آخرین دفترچه ارائه شده تنها داشتن ۵ سال سابقه تجربی در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر کمیته تخصصی مربوطه لازم است . و سابقه بیمه لازم نیست . موفق باشید

 • سلام وقتتون بخیر
  بنده دانشجوی دکتری بوده و فاقد کارت پایان خدمت هستم.آیا با گواهی اشتغال به تحصیل میتوانم در آزمون کارشناس رسمی شرکت کنم؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام ، برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری داشتن کارت پایان خدمت و یا گواهی معافیت از سربازی ضروری است. برای کسب اطلاع بیشتر میوانید از شورای عالی پیگیری نمایید

 • با سلام و درود؛ رشته مقطع کارشناسی بنده مترجمی زبان انگلیسی هست که در سال۹۵ اخذ کرده ام و در رشته ایمنی صنعتی در مقطع کارشناسی ارشد سال۹۷ فارغ التحصیل شده ام با عنایت به تجربه کاری بیش از ۱۲ سال در حوزه ایمنی و موفقیت در آزمون کتبی رشته حوادث ناشی از کار آیا میتوان به ادامه روند آزمون شفاهی(با توجه به غیر مرتبط بودن رشته کارشناس) امیدوار بود؟.
  با سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر،آزمون مرحله اول به شیوه کتبی است و مرحله دوم آزمون به صورت شفاهی می باشد و آزمون شفاهی مستقل از نتیجه آزمون کتبی می باشد. و امیدواریم که در مرحله شفاهی نیز موفق باشید.

 • سلام و عرض ادب
  پيشاپيش عذرخواهي ميكنم از اينكه مزاحم اوقات شريف تان شدم بنده كارشناسي مهندسي نرم افزار و كامپيوتر دارم ولي ارشد رو مديريت بازرگاني گرايش بازاريابي خوندم و شغلم نيز در بازرگاني است و بيش از ده سال است كه بعنوان كارشناس بازرگاني در بازرگاني مشغول بكار هستم آيا بنده مي توانم در آزمون كارشناس رسمي دادگستري در رشته بازرگاني شركت كنم يا خير ؟ آيا ملاك شركت همان مدرك كارشناسي است؟ لطفا راهنمايي بفرمائيد ممنون و سپاسگزارم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، لطفا جهت دریافت اطلاع دقیق در این زمینه از شورای عالی پیگیری نمایید . موفق باشید.

 • سلام وقتتون بخیر. رشته کاردانی من مکانیک است و رشته کارشناسی من عمران هست. سوالم این هست که آیا برای کارشناس رسمی دادگستری شدن باید حتما کاردانی با کارشناسی یکسان باشد؟ و دوم اینکه آیا باید حتما در نظام مهندسی پروانه اشتغال بکار داشت؟ { من بمدت ۳ سال به عنوان کارشناس خبره در دادگستری فعالیت دارم این به عنوان رزومه و مزیت خوبی محسوب میشود؟} ممنونم از اینکه وقت میگذارید و به سوالاتم پاسخ میدهید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، درمورد قسمت اول سوالتون لطفا از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. برای کارشناس رسمی نیازی نیست که پروانه نظام داشته باشید. لازم است با رشته مورد تقاضا ۵ سال سابقه کار مرتبط داشته باشید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر
  آیا برای ۵ سال سابقه کار برای کارشناس رسمی دادگستری مهندسی عمران، آیا گواهی فعالیت ۵ سال در دفتر فنی مهندسی میتونه ملاک باشه و مورد تایید است؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر ، بله میتواند ملاک قرار گیرد. شما می توانید با ارائه تاییدیه از پنج سال سابقه فعالیت در دفتر فنی استفاده نمایید. موفق باشید .

 • سلام وقت بخیر
  برای ۵ سال سابقه کار برای کارشناس رسمی دادگستری رشته مهندسی عمران آیا ۵ سال تدریس در دانشگاه در دروس عمران میتونه ملاک باشه و مورد تایید است؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر ، بر اساس آخرین دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری در بخش شرایط ثبت نام داشتن حداقل پنج سال سابقه تجربی در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر کمیته تخصصی مربوطه ضروری است. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه با شورای عالی تماس بگیرین تا با توجه به شرایطتون شما را راهنمایی نمایند. موفق باشید.

 • با سلام و وقت بخیر. اگر کسی مدرک کاردان فنی تصادفات را ازسال ۶۷ تا الان داشته باشه و از اول خدمت سال ۵۰تا سال ۸۰ که بازنشست شده در راهنمایی و رانندگی بوده و حتی الان هم به عنوان کارشناس خبره در حال کارشناسی هست با مدرک فوق دیپلم از دانشگاه افسری میتواند پروانه کارشناس رسمی دادگستری را بگیره؟ متولد سال ۱۳۳۱ برای همه آنها هم گواهی سابقه کار داره

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، حداقل مدرک جهت شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری لیسانس می باشد . موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر بنده امور ثبتی دعوت به مصاحبه شدم و دارای نظام مهندسی نقشه برداری از سال ۹۴ تا ۹۹ هستم از این مدرک میشه به عنوان سابقه کارم استفاده کنم؟؟ اگر میشه باید همون پروانه نظام مهندسیمو باید برای مصاحبه ببرم یا باید نامه از نظام مهندسی بگیرم؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، سابقه کار ملاک می‌باشد صرفا پروانه نمی‌تواند به عنوان سابقه کار به حساب آید لازم است سوابق کاری ارائه شود. موفق باشید.

 • سلام
  یه سوال داشتم
  آیاکسی که مدرک معادل دارد و در آزمون ادامه تحصیل شرکت کرده و موفق شده می‌تواند در این آزمون کارشناسی دادگستری شرکت کند؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، حداقل مدرک مورد قبول کارشناسی می‌باشد که باید از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم اخذ شده باشد. جهت اطلاع بیشتر از طریق شورای عالی پیگیری کنید. موفق باشید.

 • سلام من سه سال از مدرک مهندسی شهرسازیم میگذره و کارهای اداری زیاد انجام دادم اما یک سال و نیم سابقه بیمه دارم اما به عنوان دفتردار و کارهای اداری آیا می تونم آزمون شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق دفترچه آزمون شهریور ماه ۹۹ سابقه‌کار مرتبط لازم می‌باشد که می‌تواند در حین تحصیل باشد. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق دفترچه راهنمای آزمون کارشناس رسمی دادگستری لازم است ۵ سال از مدرک کارشناسی گذشته باشد اما برای قوه قضاییه این شرایط ذکر نشده است. موفق باشید.

 • با سلام
  مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد من مدیریت صنعتی است و ۶ سال سابقه کار مرتبط دارم. ولی در رشته کارشناس رسمی حسابداری و حسابرسی تنها گرایش مدیریت بازرگانی رو قید کرده. من با این گرایش در کدام رشته ها میتونم ازمون بدم؟ ممنوووون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر،‌رشته مدیریت صنعتی مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون پروانه کارشناس رسمی سال ۱۳۹۸ می‌توانند در آزمون شرکت کنند. موفق باشید.

 • سلام من ساخت تولید ماشین افزار خوندم در علمی کاربردی لیسانس
  معلم هم هستم در همان رشته و در رشته تاسیسات تو کار تاسیسات ساختمان هم نه سال هست که فعالیت دارم در کدوم رشته میتونم شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، در رشته تاسیسات ساختمانی و تاسیسات کارخانجات می‌توانید شرکت کنید. موفق باشید.

 • علی قاسمی می‌گوید:

  سلام من فارق تحصیل عمران دانشگاه تهران در سال ۹۴ هستم و سال ۹۷ از ارشد دانشگاه علم و صنعت فارق التحصیل شده ام .
  در حال حاضر۵ سال سابقه ی کار دارم اما ۱ سال بیمه دارم . آیا امکان شرکت در آزمون را دارم ؟ و چگونه باید این فرآیند را انجام بدهم ؟

 • سلام و تشکر از زحمات اطلاع رسانی که انجام میدهید
  زمان ثبت نام برای آزمون کارشناسی رسمی دادگستری معمولا در چه زمانی انجام می شود؟
  سپاس

 • سلام بنده لیسانس تربیت بدنی هستم،۵سال سابقه ی من تمرینات و مربی آزاد برای تیمهای مدارس و باشگاهها هست،آیا این زمره کارها پنج سال سابقه حساب میشود؟
  با توجه به اینکه خیلی مشتاق هستم کارشناس تربیت بدنی شوم
  ممنون میشم از اطلاع رسانیتون

 • سلام بنده ۱۰سال است در یکی از مراکز علمی کاربردی به عنوان مدیر مالی فعالیت داشتم بدلیل تعدیل نیرو از کار بیکار شدم الان نمایندگی یکی از شرکتهای بیمه فعالیت میکنم وداری پروانه هستم میخوام در آزمون کارشناسی دادگسترس شرکت کنم در رشته بیمه ایا امکان دارد

 • سلام من کارشناسی علوم سیاسی دارم ۲سال هم بیمه دارم سال ۹۵ فارغ تحصیل شدم ولی جای که کار می کنم ربطی به رشته ام ندارد سال ۱۴۰۰می تونم شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر،‌ لازم است سابقه کار مرتبط داشته باشید در رشته امور خبرنگاری و روزنامه نگاری می توانید در آزمون شرکت کنید. موفق باشید

 • اگه این آزمون قبول بشیم کار آن تضمین است ؟ مورد بعد اینکه بعد از قبول و کار کردن در شهرستان اگر قصد مهاجرت به یک شهر دیگر را داشته باشیم تکلیف چه میشود ؟
  فرق شرایط اختصاصی و عمومی رو اگه میشه توضیح بدید.

 • من فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران هست ولی خودم شهرستانی ام و در واقع ساکن تهران هم نیستم با توجه به اینکه شهرستان ما خیلی کم جمعیت هست آیا این کارشناس رسمی دادگستری در شهرستان کوچک کاربرد داره یا نه ؟ کلا منظورم اینه که این مدرک بسته به شهر مزیت و معایب داره یا یک سری کارها تعیین شده کلا براش.

 • سلام خسته نباشید من کارشناسی کامپیوتر خوندم وفوق لیسانس مدیریت بازرگانی مالی میتونم به عنوان کارشناس رسمی حسابرسی دادگستری شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق دفترچه راهنمای آزمون شما متاسفانه نمی توانید در آزمون رشته حسابداری شرکت کنید. موفق باشید.

 • سلام. در مورد سابقه در آزمون کارشناس رسمی قوه قضاییه؛ اگر مثلا از سال ۹۰تا۹۴ در دو شرکت اشتغال داشته ام ( ۴سال همزمان در دو شرکت-بطورجداگانه).آیا گواهی سابقه در این ۲شرکت بطورجداگانه؛ سابقه محسوب میگردد و ملاک کامل شدن سنوات خدمتی ( ۵سال)خواهد بود؟ به عبارت دیگر ۲تا ۴ سال گواهی اشتغال دارم منتها در سالهای یکسان؛ آیا سوابقم را جداگانه در نظر میگیرند ؟

 • بنده در یکی از ارگان های کشوری به مدت ۷ سال مشغول به فعالیت میباشم اما بیمه من بدلیل شرایط بعنوان کارگر رد شده است آیا ارائه گواهی اشتغال به کار از آنجا جهت ثبتنام کفایت خواهد کرد متشکرم

 • با سلام … بنده مدرک کارشناسی مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی را در سال ۹۰ اخذ کرده ام و به مدت ۶ سال سابقه بیمه دارم و در این ۶ سال در کارخانجات و سازمان های فروش بعنوان کارشناس برنامه ریزی مشغول به کار بوده ام. آیا برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی برق، ماشین آلات و تأسیسات کارخانجات یا گاز و گاز رسانی می بایست ۵ سال سابقه بیمه مرتبط داشته باشم یا همین ۶ سال سابقه بیمه کفایت می کند؟ برای رشته مهندسی صنایع فقط در همین دو رشته امکان ثبت نام وجود دارد؟ با تشکر

 • سلام وقت عالی بخیر من کارشناسی مدیریت خانواده دارم آیا من میتونم در آزمون اخذ پروانه مشاوره خانواده شرکت کنم ممنون میشم زودتر جواب بدین فقط فردا رو فرصت ثبت نام دارم .

 • از مدرک کارشناسی بنده ۳ سال گذشته و سابقه بیمه و کار مرتبط تا الان ۸ سال دارم آیا در سال بعد میتونم شرکت کنم؟
  یا حتما باید ۵ سال از زمان اخذ مدرک بگذره .؟
  جهت کارشناس رسمی دادگستری و قوه قضاییه

 • صالح رحیمی می‌گوید:

  سلام بنده کاردانی معماری دارم کارشناسی مرمت بناهای تاریخی و ارشد مهندسی معماری در آزمون ثبت نام کردم رشته کارشناسی مرتبط نیست برای کارشناس معماری شرکت کردم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون لازم است دانشنامه معتبر کارشناسی یا بالاتر در رشته مورد تقاضا داشته باشید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، ثبت نام مجدد در تاریخ یکم خرداد ماه انجام شد و امکان ثبت نام درحال حاضر وجود ندارد. موفق باشید.

 • دیپلم مکانیک فوق دیپلم صنایع اتومبیل دانشگاه ملی وکارشناسی مهندسی خودرو از دانشگاه ازاد دارم میتونم در ازمون کارشناس دادگستری شرکت کنم

 • سلام وقتتون بخیر.من آزمون ثبت نام کردم… واسه ثبت نام گواهی کار فقط سابقه بیمه ام رو فرستادم که سه سال بود(چون نامه دو شرکتی که کار کردم متاسفانه دردسترسم نبود) و از مدرک کارشناسی من سه سال گذشته اما دو سال سابقه کار بدون بیمه دارم قبل مدرک کارشناسیم که مرتبط به رشته ام هست سابقه کار رو ۵ سال زدم.قبول میکنن؟چون من چندجا خوندم باید از مدرکت ۵ سال بگذره.اینجوری قبول نمیکنن؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، در دفترچه آزمون قوه قضاییه گذشتن ۵ سال از مدرک کارشناسی ذکر نشده اما لازم است گواهی مبنی بر ۵ سال سابقه کار را پس از قبولی ارائه دهید. موفق باشید.

 • سلام
  ببخشید من ۴ سال و ۱۰ ماه گواهی سابقه کار دارم موقع ثبت نام مجبور شدم ۶۰ ماه( ۵ سال ) رو وارد کنم که تایید بشه، ۲ ماه دیگه سابقه ام پر میشه. مشکلی پیش نمیاد؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر مشکلی ندارد لازم است تا ۲۰ شهریور ۵ سال سابقه کار داشته باشید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق اصلاحیه دفترچه آزمون رشته امتحانی کامپیوتر (رایانه)، فناوری اطلاعات کد(۳۸):
   – مهندسي نرم‌افزار – شبكه‌هاي كامپيوتري – پايگاه داده – تحليل و طراحي نرم‌افزار – قوانين، مقررات و آيين‌نامه‌هاي ويژه رايانه و فنّاوري اطلاعات.
   رشته امتحانی جرایم رایانه­ای کد(۳۹):
   – مهندسي نرم‌افزار – شبكه‌هاي كامپيوتري – روش‌ها و ابزارهاي نفوذ و شناسايي نفوذ در شبكه‌هاي كامپيوتري – پايگاه داده – روش‌ها، ابزارهاي نفوذ و كشف نفوذ در پايگاه داده – سيستم‌عامل – روش‌ها، ابزارهاي نفوذ و آلوده‌سازي سيستم‌عامل و ابزارها و روش‌هاي شناسايي و كشف نفوذ در سيستم‌عامل و فايل سيستم – قوانين، مقررات و آيين‌نامه‌هاي ويژه رايانه و فنّاوري اطلاعات

 • اطلاعیه جدید
  مركز وكلاء، كارشناسان رسمي و مشاوران خانواده قوه قضائيه درباره اصلاحات دفترچه‌ راهنماي ثبت‌نام آزمون متقاضيان اخذ پروانه كارشناسي رسمي دادگستري – قوه قضائيه سال ۱۳۹۸ و اعلام تاریخ جدید برگزاری آزمون

  ** تو اطلاعیه گفته شد که آزمون به روز پنجشنبه مورخ ۹۹/۰۶/۲۰ تغییر می‌یابد.
  لینک اطلاعیه: http://sanjesh.org/FullStory.aspx?gid=11&id=6505

 • با سلام.
  بنده مدرک کارشناسی ناپیوسته ی عمران جرایی دارم میخواستم بدونم منم جز رشته های معادل قرار میگیرم و باید به پیوسته تبدیل کنم یا مشکلی نداره؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق اصلاحیه دفترچه راهنما رشته امتحانی راه و ساختمان (کد۰۵) رشته‌های تحصیلی معماری (کد۵۲۹)، مهندسی عمران کلیه گرایش‌ها (بجز گرایش آب و محیط زیست، نقشه‌برداری و مدیریت ساخت) (کد۶۹۲)، مهندسی تکنولوژی عمران (کد۶۹۳)، مهندسی تکنولوژی معماری (کد۶۹۴)، مهندسی تکنولوژی ساختمان (کد۶۹۵) می توانند در آزمون شرکت کنند. موفق باشید.

 • سلام ، مدرک کاردانی بنده رشته تکنولوژی تولیدات دامی و کارشناسی ناپیوسته مکانیزاسیون کشاورزی هستش . آیا برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری در رشته کشاورزی و منابع طبیعی مشکلی پیش می آید یا نه؟
  ممنون میشم از راهنمایی هایت.
  ممنونم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق اصلاحیه دفترچه رشته‌های تحصیلی مهندسی کشاورزی (کد۶۹۶)، ترویج و آموزش کشاورزی پایدار (کد۶۹۷)، مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی (کد۶۹۸)، علوم و مهندسی جنگل (کد۶۹۹)، مهندسی علوم کشاورزی (کد۷۰۰) می توانند در آزمون شرکت کنند. جهت اطلاع بیشتر از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید.موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله طبق دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون؛ داوطلبین با دانشنامه معتبر كارشناسي يا بالاتر در رشته مورد تقاضا از دانشگاههاي معتبر داخلي يا خارجي مورد تأييد يكي از وزارتين علوم، تحقيقات و فناوري يا بهداشت، درمان و آموزش پزشكي می توانند در آزمون شرکت کنند. موفق باشید.

 • سلام.در مدرک کارشناسی همسرم که معماری خوندن قید شده *معادل کارشناسی*.ایشون برای شرکت در ازمون کارشناس رسمی دادگستری حتما باید فوق لیسانس بگیرن؟؟؟
  البته پایه ۲ نظام مهندسی در تهران رو دارن.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر، درصورتی که مدرک مورد تایید وزارت علوم باشد مشکلی ندارد. لطفا جهت اطلاع بیشتر از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، از شرایط شرک در آزمون عدم سوءپيشينه مؤثر كيفري و عدم محروميت از حقوق اجتماعي می باشد. جهت اطلاع بیشتر لطفا از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • باسلام برای مصاحبه تخصصی رشته تاسیسات مکانیکی فقط از قوانین گزینش میشود یا سوالات تخصصی رشته مجدد مورد پرسش قرارمیگیرد؟سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، مصاحبه عقیدتی و علمی است. که در مصاحبه علمی معمولا از قوانین کارشناس رسمی سوال پرسیده می شود. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق دفترچه راهنمای آزمون مهندسي راه و ساختمان، مهندسي عمران كليه گرايشها و مهندسي معماري می توانند در رشته راه وساختمان شرکت کنند.

 • سلام من نمایندگی بیمه ایران با ۱۰ سال سابقه فعالیت دارم و لیسانس حقوق دارم ایا میتونم به عنوان کارشناسی رسمی در امور بیمه ثبت نام کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله طبق دفترچه راهنمای آزمون متقاضيان ساير رشته ها داشتن ۱۰ سال تمام سابقه تجربي مرتبط الزاميست. موفق باشید.

 • حمید صادقی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید ،برای کارشناس رسمی دادگستری گواهی نظام مهندسی کفایت میکند یا اینکه حتما باید از شرکت مربوطه هم گواهی اخذ شود در ضمن میخواستم بپرسم آزمون بصورت دو دفترچه عمومی وتخصصی میباشد؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. برای کارشناس رسمی نیاز به گواهی نظام مهندسی نمی باشد. و برای ارائه سابقه کار صرفا گواهی کفایت می کند. سوالات یک دفترچه معمولا ۶۰ سوال تخصصی است و عمومی ندارد. برای مصاحبه از قوانین کارشناس رسمی سوال می شود. موفق باشید.

 • اکبر رحمانپور می‌گوید:

  سلام و خدا قوت بنده کاردانی مکانیک خودرو و کارشناسی مهندسی مکانیک در طراحی جامدات میباشم ۹۳ فارغ التحصیل شدم و با سابقه در نفت و گاز ایا میتوانم در ازمون شرکت کنم؟با تشکر از پاسختون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله، به عنوان مثال در رشته گاز و گاز رسانی مهندسین مکانیک می توانند شرکت کنند. موفق باشید.

 • سلام
  بنده فارغ اتحصیل کارشناسی سال ۹۳ هستم. از سال۹۳ تا ۹۵ دانشجوی ارشد بودم و از سال ۹۵ تا ۹۷ هم سرباز بودم اما در حین خدمت و ارشد کار کردم و سابقه کار (۵ سال) بدون بیمه دارم . آیا امکان شرکت در آزمون را با استفاده از مدرک لیسانس دارم.
  ممنون

 • با سلام و عرض ادب.بنده کاردانی برق قدرت کارشناسی نا پیوسته مهندسی مخابرات و ارشدبرق – کنترل دارم و حدودا ۱۲ سال سابقه کار در شرکت توزیع برق را دارم و حدودا ۱۰سال از مدرک کارشناسیم و ۶سال از ارشدم میگذره بنظرتون با توجه به عدم تطابق سابقه کار با کارشناسی آیا میتونم تو آزمون شرکت کنم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، باتوجه به اینکه رشته کاری تان مهندسی برق بوده مشکلی نخواهید داشت. جهت اطلاع بیشتر می توانید از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • سلام.من کارشناسی مهندسی عمران-عمران بودم و در آزمون جدید کارشناس رسمی اسم نوشتم.موقع ثبت نام کد عمران-عمران رو میگفت پذیرش نداره و بخاطر همین د عمران کلیه گرایش ها رو ثبت کردم.آیا اشکالی خواهد داشت؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر طبق دفترچه رشته های مهندسي راه و ساختمان، مهندسي عمران كليه گرايشها و مهندسي معماري می توانند در رشته راه و ساختمان شرکت کنند. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر. آیا تدریس در رشته مهندسی مکانیک و مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی در دانشگاه آزاد به عنوان سابقه کار تجربی برای کارشناس رسمی رشته تاسیسات ساختمان مورد قبول هست؟ ممنون

 • فرشاد تقی زاده می‌گوید:

  سلام خسته نباشد، بنده در سال ۱۳۹۰ از رشته مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید فارغ التحصیل شدم و سال ۱۳۹۳ مدرک کارشناسی ارشد عمران گرایش راه و ترابری گرفتم اما بخاطر شغلم که شرکت پیمانکاری دارم و ماجراهای نظام مهندسی از دانشگاه آزاد با تطبیق واحدهای درسی و گذراندن واحدهای مانده سال ۱۳۹۷ از دانشگاه آزاد مدرک مهندسی عمران بگیرم. آیا میتونم امسال آزمون کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان شرکت کنم ؟ به عرض برسونم که حدود ۶ سال سابقه تایید شده در این زمینه دارم. متشکرم راهنماییم کنید.

 • سلام….مهندس عمران هستم و فقط در بخش نظارت نظام مهندس اواخر سال ۹۳ پروانه گرفتم و اواسط ۹۴ اولین کار نطارتی انجام دادم تا اوایل تیر۹۷ و بعد از آن فعالیتی نداشتم … آیا میتوانم به سوابق کاری برای اخذ پروانه نظام مهندسی استناد کنم … برای سوابق نظارتی میتوانم از تاریخ گرفتن پروانه استناد کنم یا تاریخ اولین کار و آخرین کار ملاک هست؟
  سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، لازم است گواهی از یک شرکت معتبر ارائه دهید که ۵ سال سابقه کار مرتبط با رشته دارید. موفق باشید.

 • شاهین نوحی می‌گوید:

  سلام
  برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی در رشته گاز رسانی مدرک مهندسی مکانیک نوشته شده است ولی ننوشته چه گرایشی یا نوشته نشده مثلا کلیه گرایشها اینجانب با مدرک مهندسی مکانیک گرایش جامدات آیا میتوانم شرکت کنم ؟

 • سلام وقتتون بخیر، مدرک کارشناسی بنده مهندسی تکنولوژی معماری می باشد و ۵ سال ازش گذشته و می خواهم برای کارشناسی راه و ساختمان شرکت کنم ظاهرا رشته مهندسی تکنولوژی معماری رو نداره برای ثبت نام راه وساختمان و فقط مهندسی معماری نوشته آیا قبول میکنند؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق آزمون دادگستری که در دی ماه برگزار شد طبق اصلاحیه دفترچه راهنما تکنولوژی معماری و عمران می توانند در رشته راه و ساختمان شرکت کنند. اما برای قوه قضاییه هیچ اطلاع رسانی در این رابطه منتشر نشده، لطفا از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • رضا صاحبی می‌گوید:

  با سلام
  داخل سایت شماره پروانه کارشناسی می خواهد. آیا برای ثبت نام بایستی پروانه داشت؟ پس چرا این را می خواهد و خطا می دهد؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، خیر، برای اشخاصی است که دارای مدرک کارشناس رسمی می باشند و داوطلب انتقال می باشند. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر
  با مدرک کاردانی کارهای عمومی ساختمان و کارشناسی تکنولوژی ساختمان میشه تو آزمون کارشناس رسمی قوه قضاییه برای رشته راه و ساختمان ثبت نام کرد؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق آزمون دادگستری که در دی ماه برگزار شد طبق اصلاحیه دفترچه راهنما تکنولوژی معماری و عمران می توانند در رشته راه و ساختمان شرکت کنند. اما برای قوه قضاییه هیچ اطلاع رسانی در این رابطه منتشر نشده، لطفا از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • حسن جعفری می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشید بنده مدرک کارشناسی ناپیوسته خود رااز طریق آزمون ضمن خدمت فرهنگیان دررشته عمران عمران از آموزشکده فنی و مهندسی شیراز گرفته ام ایا میتوانم در نظام مهندسی شرکت نمایم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، صرفا داشتن مدرک مورد تایید وزارت علوم، کفایت خواهد کرد و معدل و نوع دانشگاه برای این آزمون ملاک نیست. عنوان رشته حائز اهمیت می باشد. لازم است مدرک مهندسی عمران داشته باشید. موفق باشید.

 • فریدون رمضانی دشت بیاض می‌گوید:

  سلام
  آیا مدرک کارشناسی مطالعات اجتماعی گرایش دبیری از تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش مورد تایید است

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، لازم است گواهی مبنی بر ۵ سال سابقه کار مرتبط با رشته را ارائه دهید. پروانه نظام مهندسی هیچگونه ارتباطی با کارشناس رسمی ندارد. موفق باشید.

 • سلام.وقت بخیر
  رشته من مهندسی تکنولوژی معماری…برای کد رشته تحصیلی مهندسی معماری داره و مهندسی معماری(کلیه گرایش ها)من کدومو باید انتخاب کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق آزمون دادگستری که در دی ماه برگزار شد طبق اصلاحیه دفترچه راهنما تکنولوژی معماری و عمران می توانند در رشته راه و ساختمان شرکت کنند. اما برای قوه قضاییه هیچ اطلاع رسانی در این رابطه منتشر نشده، لطفا از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • سلام خسته نباشید بنده ۳۶ ساله مشاور املاک هستم و از مشاورین املاک بسیار با سابقه و خوش نام منطقه هستم بارها بوده که کارشناسان دادگستری برای تعین قیمت املاک به دفتره خودم مراجعه کردن منتها من دیپلم نظام قدیم دارم اما تا یکی دو سال دیگه از مقطع لیسانس فارق التحصیل میشم (تا اونموقع هم همچنان زیره ۶۵ سال هستم ) میخوام بدونم آیا مشاور املاکی اونم با این سابقه کار ولی خب قبل از دریافت مدرک کارشناسی منو مجاز به دادن آزمون امور ثبتی میکنه یا خیر اصلا کارشناس املاک بودن سابقه کاری برای این حیطه (کارشناسی دادگستری در امور ثبتی ) محسوب میشه یا خیر لطفا لطفا کامل و واضح راهنماییم کنید با سپاس از شما و سایت خوبتان

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر،
   ماده۱۵ قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری ــــ (شرایط اخذ پروانه کارشناسی)
   متقاضيان اخذ پروانه کارشناسی رسمی علاوه بر وثاقت بايد واجد شرايط ذيل باشند:
   الف- متدين به دين اسلام و يا يکی از اقليت‌های دينی شناخته شده در قانون اساسی ‌جمهوری ‌اسلامی ‌ايران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری ‌‌اسلامی ‌ايران.
   ب- داشتن تابعيت ايرانی.
   ج- نداشتن پيشينه کيفری مؤثر.
   د- عدم اعتياد به مواد مخدر.
   هـ- نداشتن وابستگی و سابقه عضويت و هواداری در گروه‌های غير قانونی يا مخالف اسلام.
   تبصره- وزارت اطلاعات مکلف است ظرف مهلت دو ماه مراتب استعلام را اعلام نمايد.
   و- داشتن دانشنامه کارشناسی يا بالاتر در رشته مورد تقاضا و حداقل پنج سال سابقه تجربی در رشته مربوط بعد از اخذ مدرک تحصيلی مذکور. هر گاه در رشته مورد نياز، دوره تحصيلی کارشناسی يا بالاتر وجود نداشته‌باشد در اين صورت افراد با دارا بودن مدرک دانشنامه کارشناسی يا بالاتر در هر رشته و حداقل پانزده سال سابقه کار در آن رشته مي‌توانند متقاضی اخذ پروانه کارشناسی رسمی باشند.
   ز- دارا بودن حداقل بيست و پنج سال سن در پايان مهلت ثبت نام.
   ح- موفقيت در آزمون علمی و تجربی و گزينش صلاحيت اولويت‌های اخلاقی.
   ط- گذرانيدن دوره کارآموزی به مدت يک سال تحت نظر کارشناس رسمی‌ای که بيش از ۱۰ سال سابقه کارشناسی رسمی داشته و به عنوان کارشناس راهنما با معرفی هيأت مديره کانون مربوط.
   ي- داشتن معافيت يا کارت پايان خدمت وظيفه عمومی.
   تبصره۱- شرايط لازم برای ثبت نام، نحوه انتخاب و نحوه برگزاری آزمون و منابع سؤالات امتحانی و موعد اعلام نتيجه و نحوه نظارت بر کارآموزان در طول دوره کارآموزی و همچنين وظايف کارآموزان در اين دوره در آیين‌نامه اجرایی این قانون مشخص خواهد شد. کارآموزان در طی دوره کارآموزی حق هيچ‌گونه اظهارنظر کارشناسی رسمی را به طور مستقل ندارند.
   تبصره۲- پس از اعلام تعداد مورد نياز در رشته کارشناسی امور ثبتی، دارندگان دانشنامه کارشناسی و فارغ‌التحصيلان آموزشگاه‌های ‌اختصاصی ‌ثبت اعم از شاغل‌ يا بازنشسته ‌که حداقل ۱۰ سال سابقه در امور ثبتی و يا نقشه‌برداری ‌ثبتی داشته باشند می‌توانند در صورت‌ داشتن شرايط مذکور در آزمون ياد شده شرکت‌ کند.
   تبصره۳- در رشته‌هایی که سابقه کارشناسان رسمی آن کمتر از ده سال است، شرط دارا بودن ده سال سابقه کارشناسی برای کارشناس راهنما لازم‌الرعايه نيست. متقاضيان رشته‌های جديد کارشناسی رسمی به مدت سه ماه تحت نظارت کانون مربوط کارآموزی خواهند نمود.
   تبصره۴- عدم پذيرش درخواست صدور پروانه کارشناسی رسمی هر يک از متقاضيان مانع از تقاضای مجدد آنان برای دفعات بعدی نخواهد بود.
   ماده۱۰ آيين‌نامه اجرايي ماده۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه ــــ (اعلام زمان و مکان برگزاری آزمون)
   از کلیه داوطلبان واجد شرایط به ترتیب مقرر در مواد آتی امتحان کتبی به‌ عمل خواهد آمد. زمان و مکان برگزاری امتحان از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار اعلام می‌گردد.
   تبصره۱- به افراد زیر در صورت تأیید صلاحیت اخلاقی و رفتاری آنان بدون شرکت در آزمون به شرط طی دوره کارآموزی حسب مورد پروانه وکالت پایه یک یا کارشناسی رسمی اعطا می‌شود.
   ۱- اعضاء هیات‌های علمی دانشکده‌های حقوق مورد تأیید آموزش عالی به شرط داشتن حداقل ۱۵ سال سابقه تدریس با مدرک دکتری در دروس حقوقی یا دروس تخصصی مرتبط.
   ۲- اعضای هیأت علمی در رشته‌های مرتبط کارشناسی به شرط داشتن مدرک دکتری در رشته مرتبط و ۱۵ سال سابقه تدریس در رشته مذکور.
   تبصره۲- داوطلبانی که دارای حداقل دانشنامه لیسانس در یکی از رشته‌های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی و پنج سال سابقه قضائی بوده و حائز شرایط دیگر مندرج در ماده ۵ باشند از شرکت در آزمون و کارآموزی معاف بوده و به آنان پروانه پایه ۱ وکالت اعطا می‌شود.
   تبصره۳- ۳۰ درصد از پذیرفته‌شدگان وکالت و کارشناسی هر حوزه قضائی به ‌ایثارگران مذکور در ماده ۵۹ مکرر قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، که حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین پذیرفته شده را کسب نموده‌اند اختصاص می‌ یابد. استفاده از این سهمیه مانع از پذیرش ایثارگرانی که نمره قبولی سهمیه آزاد را کسب نموده‌اند نمی‌باشد.
   تبصره۴- اعضای هیأت علمی و کارشناسان رسمی شاغل در سازمان پزشکی قانونی کشور به شرط داشتن ۱۰ سال سابقه کار در سازمان مربوطه از آزمون معاف و در صورت داشتن ۱۵ سال سابقه از آزمون و کارآموزی معاف می‌باشند و پس از احراز سایر شرایط مندرج در ماده ۵ آیین‌نامه و در صورت تأیید صلاحیت علمی و اخلاقی و تجربه آنها توسط سازمان مذکور، به آنان پروانه کارشناسی در حوزه‌های قضائی که مورد نیاز می‌باشد اعطاء می‌شود.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، برای ارائه سابقه کار لازم است گواهی مبنی بر ۵ سال سابقه کار مرتبط با رشتتون از محل کارتان (شرکت معتبر) دریافت وارائه دهید. موفق باشید.

 • هادی درخشان می‌گوید:

  با سلام.بنده سال ۹۳ فارغ التحصیل شدم.در حال حاضر هم دانشجوی ارشد هستم ولی بدلیل سرقت مدرک تحصیلیم در دسترسم نیست،اقدام کردم ولی طول میکشه تا مجددا بگیرمش.الان برای ثبت نام کارشناسی قوه قضاییه چه کار میتونم بکنم؟نمیشه گواهی اشتغال به تحصیل اپلود کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، با توجه به شرایط فعلی امکان مجدد ثبت نام آزمون وجود دارد که انشالله تا آن زمان بتوانید مشکل مدرکتان را برطرف کنید. موفق باشید.

 • سلام
  من ۱۰ سال سابقه تدریس حسابداری در هنرستان دارم آیا سابقه تدریس میتونه به عنوان سابقه تجربی لازم جهت کارشناسی رسمی حسابداری باشه؟ ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه آزمون داشتن حداقل پنج سال تمام سابقه تجربي در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر كميته تخصصي مربوطه لازم می باشد. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید.
   ۱)دارا بودن سابقه پرداخت حق بيمه به مدت ۴ سال در استان مورد تقاضا تا تاريخ ۰۹
   ۲) مقطع تحصيلي دوره متوسطه را در استان مورد تقاضا گذرانده باشند. (با ارائه گواهي مدرك ديپلم)
   ۳) يكسان بودن محل اخذ مدرك تحصيلي دوره كارشناسي با استان مورد تقاضا
   ۴) يكسان بودن محل تولد متقاضي با استان مورد تقاضا
   ۵) محل سكونت همسر براي بانوان متقاضي با استان مورد تقاضا (ارائه سند مالكيت با ۴ سال سابقه نقلوانتقال يا
   قرارداد اجاره داراي كد رهگيري به مدت ۴ سال)
   ۶) يكسان بودن محل صدور سند ازدواج متقاضي با استان مورد تقاضا

 • حسن رضایی می‌گوید:

  با سلام
  بنده شرایط بومی اصفهان را دارا هستم و ساکن اصفهان میباشم. از طرفی با توجه به محل تولد بومی استان فارس هم محسوب میشم و با توجه به ظرفیت های پذیرش احتمال قبولی در یکی از شهرستانهای استان فارس بیشتر است. سوالم این است اگه فارس ثبت نام کنم با توجه به سکونتم که اصفهان است مشکلی ده لحاظ پذیرش و کار آموزی و… پیش می آید یا خیر. ممنونم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر مشکلی ندارد، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید.
   ۱)دارا بودن سابقه پرداخت حق بيمه به مدت ۴ سال در استان مورد تقاضا تا تاريخ ۰۹
   ۲) مقطع تحصيلي دوره متوسطه را در استان مورد تقاضا گذرانده باشند. (با ارائه گواهي مدرك ديپلم)
   ۳) يكسان بودن محل اخذ مدرك تحصيلي دوره كارشناسي با استان مورد تقاضا
   ۴) يكسان بودن محل تولد متقاضي با استان مورد تقاضا
   ۵) محل سكونت همسر براي بانوان متقاضي با استان مورد تقاضا (ارائه سند مالكيت با ۴ سال سابقه نقلوانتقال يا
   قرارداد اجاره داراي كد رهگيري به مدت ۴ سال)
   ۶) يكسان بودن محل صدور سند ازدواج متقاضي با استان مورد تقاضا

 • سلام
  ببخشید سوالم من رو میشه بزرگواری کنید و جواب بدید؟
  آیا آزمون کارشناس رسمی اگر قبول بشیم، استخدام دادگستری میشیم؟ کارمند کجا میشیم؟
  حقوق خود رو از کجا میگیریم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. کارشناس رسمی شغل محسوب نمی شود. و پس از اخذ پروانه می توانید در کنار شغل خود، کار کارشناسی نیز انجام دهید. موفق باشید.

 • آرش ارجمندفر می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید دو تا سوال داشتم
  اول با کارت معافیت پزشکی میشه در آزمون شرکت کرد
  با مدرک مهندسی تکنولوژی عمران – عمران در زمینه راه و ساختمان میشه آزمون داد مشکلی ایجاد نمی کنه ؟
  ممنون از توجهتون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله می توانید شرکت کنید.
   طبق آزمون دادگستری که در دی ماه برگزار شد طبق اصلاحیه دفترچه راهنما تکنولوژی معماری و عمران می توانند در رشته راه و ساختمان شرکت کنند. اما برای قوه قضاییه هیچ اطلاع رسانی در این رابطه منتشر نشده، لطفا از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • با سلام من کارشناسی مکانیک ماشین های کشاورزی دارم و ارشد مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی با ۱۰ سال سابقه کار مرتبط، ایا میتونم در ازمون کارشناسی دادگشتری شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است داشتن حداقل پنج سال تمام سابقه تجربي در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر كميته تخصصي مربوطه داشته باشید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. مهندسی تاسیسات می توانند رشته تاسیسات ساختمانی و تاسیسات کارخانجات شرکت کنید. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر من دارای کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر هستم آیا میتونم در رشته كامپيوتر و فن آوري اطلاعات شرکت کنم؟

 • باسلام
  مدرک کارشناسی بنده در رشته مهندسی شیمی گرایش پروسس و مدرک ارشد در رشته مهندسی شیمی گرایش مهندسی پلیمر می باشد و بنده متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی دادگستری در حوزه نفت و پتروشیمی هستم.میخواستم بدون باید کدام ازین کد رشته ها را انتخاب کنم(مهندسی شیمی،مهندسی شیمی کلیه گرایش ها،مهندسی شیمی گرایش مهندسی پلیمر )؟و اگر پاسخ مهندسی شیمی کلیه گرایش ها است باتوجه ب مدارک لیسانس و وفوق من،مشکلی پیش نمیاد؟راهنمایی بفرمائید ممنون میشم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. اگر می خواهید با مدرک کارشناس ارشدتان شرکت کنید پلیمر اما اگر با مدرک کارشناسی می خواهید شرکت کنید باید مهندسی شیمی را انتخاب کنیدو موفق باشید.

 • با سلام و عرض خسته نباشید من ۵ سال از اخذ مدرکم گذشته و در محیط بیرون کار کردم این گواهی ۵ سال سابقه کار رو باید از کجا دریافت کنم؟

 • سلام
  کدام یک از کارشناسی رسمی دادگستری یا قوه قضاییه خوب است. منظورم از نظر بازار کار هست. ممنون میشم اگر توضیح بفرمایین. چون من در آزمون دیماه ۹۸کارشناسی رسمی دادگستری قبول شدم و به مصاحبه دعوت کردن.
  موندم چیکار کنم برم واسه اون هم بخونم یا نه؟
  و اگر از نحوه سوالات مصاحبه برای رشته تاسیسات مکانیکی یه توضیح مختصر بفرمایین ممنون میشم(مثلا از عقیدتی هم هست یا فقط علمی هستش)
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. فقط وزارت خانه ها متفاوت است اما به طور کلی شبیه به هم می باشند. برای مصاحبه می توانید از این کتاب استفاده کنید. مصاحبه هم عقیدتی و هم علمی است. موفق باشید.

 • عبدالرضا.ش می‌گوید:

  جهت بومی یک استان بودن داشتن سند مالکیت و ساکن آن ملک بودن کافی است ؟(در صورتیکه سایر شرایط مذکور از قبیل مدرک دیپلم یا محل اخذ مدرک کارشناسی در آن استان نباشد)

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط بومی یکی از شرایط زیر می باشد :
   -دارا بودن سابقه پرداخت حق بيمه به مدت ۴ سال در استان مورد تقاضا (ملاك محاسبه تا روز برگزاري آزمون)
   – گذراندن مقطع تحصيلي دوره متوسطه در استان مورد تقاضا
   – اخذ مدرك تحصيلي كارشناسي در استان مورد تقاضا
   – يكسان بودن محل تولد با استان مورد تقاضا
   -محل سكونت متقاضي يا محل سكونت همسر براي بانوان متقاضي (ارائه سند مالكيت با چهارسال سابقه نقل و انتقال يا قرارداد اجاره داراي كد
   رهگيري به مدت ۴ سال)
   – محل صدور سند ازدواج متقاضي در استان مورد تقاضا.
   موفق باشید.

 • با سلام .بنده ۸ سال از زمان فارغ تحصیلی گذشته و سابقه کار دارم ولی تو این شرایط بیماری کرونا برام مقدور نیس گواهی سابقه کارم رو بگیرم ایا میتونم بدون گواهی برای ازمون ثبت نام کنم.؟؟؟؟

 • رومینا شمس می‌گوید:

  سلام ، من سال ۹۷ مدرک کارشناسیمو گرفتم اما ۵ سال سابقه کار دارم ‌..‌ میتوتم تو ازمون شرکت کنم لطفا مستقیم بگید بله یا خیر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) موفق باشید.

 • رومینا شمس می‌گوید:

  سلام، ایا برای شرکت در ازمون کارشناسی رسمی دادگستری باید ۵ سال از مدرک کارشناسی گذشته باشه ؟ چرا تو دفترچه چیزی ننوشته … ممنون میشم پاسخ بدید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) موفق باشید.

 • با سلام
  لطفا بفرمایید در ازمون ۹۸ با مدرک کارشناسی غیر مرتبط با ۱۰ سال سابقه کار می توان در رشته کارشناسی دیگر شرکت کرد مثل ازمون ۹۶؟
  من میخاهم با مدرک تحصیلی عمران گرایش عمران در رشته امور ثبتی ثبت نام کنم
  ضمنا رشته مرتبط بنده در شهر خودمان ظرفیت ندارد ایا می توان در شهر های دیگر استان ثبت نام کرد
  با تشکر از را هنمایی شما

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. فقط مهندسین عمران گرایش نقشه برداری می توانند در رشته ثبتی ثبت نام کنند.
   خیر، لازم است شرایط بومی را دارا باشید. موفق باشید.

 • سلام
  فارغ التحصيل بهمن سال٩٥ هستم و رشته كارداني و كارشناسي هم يكي هست و سابقه كار بيش از ٥ سال دارم آيا ميتونم ثبت نام كنم

 • سید محمد حسینی می‌گوید:

  سلام.رشته من مهندسی تکنولوژی برق-قدرت هستش و در هنگام ثبت نام نمی توانم رشته ماشین و تاسیات کارخانجات رو شرکت کنم و سیستم قبول نمیکنه. میتونم کد رشتمو عوض کنم و مهندسی برق تمامی گرایش ها بزنم؟ مشکلی پیش نمیاد؟دانشنامه لیسانسم تکنولوژی داره و کد رشته من ۵۴۰ هست داخل دفترچه.
  ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، باتوجه به اینکه برای این عنوان مدرک هیچ اطلاع رسانی منتشر نشده، لطفا از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق آزمون دادگستری که در دی ماه برگزار شد طبق اصلاحیه دفترچه راهنما تکنولوژی معماری و عمران می توانند در رشته راه و ساختمان شرکت کنند. اما برای قوه قضاییه هیچ اطلاع رسانی در این رابطه منتشر نشده، لطفا از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. اما با مدرک ارشدتان می توانید شرکت کنید. موفق باشید.

 • سلام، وقت بخیر. من سال ۹۳ مدرک کارشناسی گرفتم که با توجه به تاریخ برگزاری آزمون حدود ۶۸ ماه یعنی بیش از ۵ سال از تاریخ اخذ مدرک گذشته است اما در طول این مدت ۲۱ ماه مشغول به گذراندن خدمت سربازی بودم که اگر از مدت ۶۸ ماه کم کنیم معادل ۴۷ ماه باقی خواهند ماند و طبیعتاً امکان پنج سال سابقه کار تجربی وجود ندارد! لطفاً در این باره توضیح دهید که آیا مشکلی برای قبولی دارم یا خیر؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، سابقه کار می تواند حین دوران دانشجویی باشد. از شرایط آزمون داشتن ۵ سال سابقه کار تجربی می باشد که لازم است گواهی ارائه شود. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر
  در بند ۳ شرایط اختصاصی که در همین صفحه اشاره کردید باید ۵ سال از مدرک کارشناسی در تاریخ ثبت نام گذشته باشد ولی آقای عرب می فرمایند ۵سال تا زمان اخذ پروانه اشتغال گذشته باشد و مدیر محترم سایت هم در کامنت ها هیچ کدام از این موارد را ذکر نکرده !!!!
  بالاخره کدام ملاک است؟!!
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، گذشتن ۵ سال ازمدرک کارشاسی تا آخرین آزمون جزو شرایط بوده اما در دفترچه آزمون قوه قضاییه سال ۹۹ این شرط ذکر نشده، حتما در سایت اصلاح می شود. توضیحات مولف مربوط به آزمون دادگستری می باشد که نوشته شده است. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر
  من تاریخ فارغ التحصیلی م ۱۳۹۵/۱۰/۳۰ هستش رشته مهندسی تکنولوژی الکترونیک و سابقه کار ۸ سال . با توجه به بند ۱۵
  آیا میتونم تو این آزمون که الان ثبت نامش شروع شده شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) موفق باشید.

 • محسن نادری می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر من لیسانس برقم مدرکم رو تاریخ تیر ۹۴گرفتم خواستم بدونم واسه شرکت در آزمون تا روز آزمون باید ۵سال از مدرک گذشته باشه یا تا زمان اعلام نتایج و گرفتن پروانه کار؟چون تا زمان آزمون ۱ماه تا ۵سال کم دارم،من میتونم شرکت کنم؟؟ممنونم ازتون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) موفق باشید.

 • با سلام
  در دیدگاهی یکی از دوستان تاریخ فارغ التحصیلیشون ۹۴/۱۰/۳۰ هست و شما به ایشون فرمودین که میتونن در امتحان شرکت کنند .
  ایشون که تا روز برگزاری آزمون از تاریخ فارغ التحصیلیشون ۵ سال نگذشته!!!
  چطور ایشون میتونن شرکت کنند؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) .

 • سلام
  بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم اجتماعی هستم میخوام امسال در ازمون کارشناسان دادگستری برای بیمه اجتماعی شرکت کنم اما سابقه کار ندارم سابقه بیمه اجتماعی کجا میشه گرفت؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه راهنمای آزمون داشتن حداقل پنج سال تمام سابقه تجربي در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر كميته تخصصي لازم است. لازم نیست بیمه رد شده باشد. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، طبق دفترچه راهنما هنگام ثبت نام بايد اصل مدارك موردنظر فقط اسكن و به پايگاه ثبت نام سازمان سنجش آموزش كشور بهصورت اينترنتي ارسال شود. ارسال اصل يا تصوير هيچيك از مدارك يادشده به مركز تا زمان اعلام نتيجه مرحله اول آزمون ضرورت ندارد. موفق باشید.

 • با سلام میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم جهت ثبت نام من کاردانیم برق گرایش قدرت و کارشناسی رشته شبکه انتقال توزیع هست میخواستم در رشته برق و ماشین الات ثبت نام کنم و پنج سال تجربه را در زمینه کاری دارم امکانش هست ؟با تشکر از راهنمایی و محبتتان شما

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه آزمون مهندسی برق کلیه گرایش ها می توانند در رشته کارخانجات شرکت کنند. موفق باشید.

 • سلام برای سابقه کار گواهی دو نفر کارشناس کفایت میکند؟ یا باید شرکت معتبر باشد؟ من تازه پروانه اشتغال پایه ۳ نظارت معماری گرفتم سابقه کار از زمان صدور پروانه اشتغال حساب میشه یا صدور مدرک تحصیلی. سال ۹۳ فارالتحصیل شدم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد. داشتن حداقل پنج سال تمام سابقه تجربي در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر كميته تخصصي مربوطه منظور شرکت معتبر می باشد. جهت اطلاع بیشتر از طریق مرکز وکلا قوه قضاییه پیگیری کنید. موفق باشید.

 • هومن رحیمی می‌گوید:

  عرض سلام و وقت بخیر
  اینجانب در مورخه ۹۵/۶/۲۶ از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم و سربازی را به اتمام رسانده ام.در آزمون نظام مهندسی مهر ۹۸ قبول شده و الان عضو نظام مهندسی در رشته نقشه برداری هستم.آیا بنده می توانم در آزمون کارشناس رسمی دادگستری خرداد ماه ۹۹ شرکت کنم؟
  ملاک محاسبه ۵ سال سابقه کار چیست؟
  حتما حتما باید از مدرک کاشناسی ۵ سال گذشته باشه؟
  باتشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) موفق باشید.

 • سلام و عرض ادب
  من تاریخ فارغ التحصیلی م ۱۳۹۴/۱۰/۳۰ هستش رشته عمران.
  آیا میتونم تو این آزمون که الان ثبت نامش شروع شده شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) موفق باشید.

 • محمد جوادصابری می‌گوید:

  سلام خسته نباشید تاریخ مدرک کارشناسی من را زده ۱۳۹۴/۴ .تا زمان ازمون که در تاریخ ۱۳۹۹/۳/۹ میباشد .۴ سال و ۱۱ ماه و ۹ روز از مدرک کارشناسیم میگذره میتونم ثبت نام کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد.همچنین لازم است ۵سال سابقه کار در رشته مورد نظر داشته باشید.(بیمه لازم نیست صرفا گواهی کفایت می کند.) جهت اطلاع بیشتر از مرکز وکلا پیگیری کنید. موفق باشید.

 • معین فومنی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  من برای رشته راه و ساختمان قصد شرکت دارم و ۷ سال هم از مدرکم میگذره. برای سابقه کار از دفتر فنی مهندسی کفایت میکنه نامه بگیرم یا حتما باید یه شرکت باشه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. داشتن حداقل پنج سال تمام سابقه تجربي در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر كميته تخصصي مربوطه منظور شرکت معتبر می باشد. جهت اطلاع بیشتر از طریق مرکز وکلا قوه قضاییه پیگیری کنید. موفق باشید.

 • سلام.یه سوال دارم خیلی برام مهمه.ممنون میشم از پاسخگوییتون.من با لیسانس فیزیک کارشناس رسمی دادگستری گرایش حوادث ناشی از کار قبول شدم.از طرفی لیسانس حقوق هم دارم و میخوام وکالت شرکت کنم.با توجه به اینکه کارشناسی دادگستری حوادث ربطی به رشته حقوق نداره آیا میتونم هم کارشناس رسمی حوادث باشم و هم وکیل پایه یک دادگستری؟لطفا راهنماییم کنید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه، رشته های مهندسي صنايع (گرايش ايمني صنعتي) (كد ۶۵۶ )، مهندسي بهداشت حرفهاي (كد ۶۵۷ )، بهداشت ( صنعتي(كد ۶۵۸ )، طب كار (كد ۶۵) می توانند در رشته حوادث ناشی از کار شرکت کنند.

 • سلام
  کدام یک از کارشناسی رسمی دادگستری یا قوه قضاییه خوب است. منظورم از نظر بازار کار هست. ممنون میشم اگر توضیح بفرمایین. چون من در آزمون دیماه ۹۸کارشناسی رسمی دادگستری قبول شدم و به مصاحبه دعوت کردن.
  موندم چیکار کنم برم واسه اون هم بخونم یا نه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. وزارت خانه ها متقاوت است و به طور کلی حیطه کاری نزدیک به هم بوده و سوالات آزمون شبیه به هم می باشد. موفق باشید.

 • اکبر سروری می‌گوید:

  سلام وقت بخیر ؟ من کارشناسی ارشد عمران هستم وعضو نظام مهندسی هم هستم ولی پروانه نظام مهندسی ومهر را ندارم قبول نشدم میتونم تو کارشناسی رسمی دادگستری ثبت نام کنم یا خیر

 • اکبر سروری می‌گوید:

  سلام ثبت نام کارشناسی رسمی دادگستری در رشته عمران نطارت باید پروانه نظام مهندسی. نیاز هست ؟یا نه / من عضو نظام مهندسی هستم ولی پروانه نظام ندارم میتونم ثبت نام کنم امتحان بدم یا نه با تشکر

 • سلام.اگه برای رشته حقوق گواهی از یک نفر وکیل مبنی بر اشتغال در دفترشان ارائه دهیم میتونیم ثبت نام کنیم؟لطفا جواب دهید.متشکرم

 • سلام‌من‌‌رشته‌الهیات‌باگرایش‌فقه‌وحقوق‌خوندم‌سال۸۶مدرک‌گرفتم‌ولی‌توی‌یه‌شرکت‌کارمیکنم‌که‌ربطی‌به‌رشته‌من‌نداره‌گفته‌۵سال‌سابقه‌‌دررشته‌مرتبط‌آیامن‌میتونم‌شرکت‌کنم‌یا‌نه؟ممنونم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. داشتن حداقل پنج سال تمام سابقه تجربي در رشته مورد تقاضا لازم می باشد. جهت اطلاع بیشتر از طریق مرکز وکلا قوه قضاییه پیگیری کنید. موفق باشید.

 • سجاد مرادی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  من سی ام تیر ماه سال ۹۴ کارشناسی مکانیک گرفتم ۵ سال پس از کارشناسیم دقیقا میشه سی ام تیر ماه ۹۹
  آیا من می توان در آزمون کارشناس رسمی دادگستری و قوه قضائیه شرکت کنم یا خیر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه آزمون از شرایط آزمون کارشناس رسمی قوه قضاییه داشتن حداقل ۲۴ سال تمام تا روز برگزاري آزمون و داشتن حداقل پنج سال تمام سابقه تجربي در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر كميته تخصصي مربوطه می باشد. لازم است تا تاریخ ۹۹/۰۳/۹، ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد. موفق باشید..

 • سلام
  بنده کارشناس ارشد عمران سازه و لیسانس عمران عمران دارم و مشغول پیمانکاری ساختمان هستم از سازمان مدیریت و برنامه ریزی گواهی صلاحیت پیمانکاری گرفتم و مدرک کارشناسی را ده سال پیش گرفتم و تقریبا هشت سال سابقه پیمانکاری دارم فقط در آزمون سازمان نظام مهندسی شرکت نکردم یعنی اصلا عضو سازمان نظام مهندسی نیستم.آیا میتونم در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری با وجود اینکه عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان نیستم شرکت کنم؟با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. بله می توانید در آزمون شرکت کنید. نظام مهندسی و کارشناس رسمی هیچ ارتباطی باهم ندارند. موفق باشید.

 • سلام
  وقت بخیر
  من درارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی گرایش تولید هستم با سابقه کار بیش از ۵ سال. آیا رشته ای مرتبط با تجربه و مدرک بنده برای آزمون وجود دارد ؟
  با سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. مدیریت صنعتی گرایش مالی می تواند در رشته حسابداری شرکت کنند اما مدیریت صنعتی گرایش تولید جزو رشته های دفترچه آزمون کارشناس رسمی نمی باشد جهت اطلاع بیشتر از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناس رسمی داشتن حداقل پنج سال تمام سابقۀ تجربی در رشتۀ مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه مذکور الزامی است اما لازم نیست بیمه داشته باشید. صرفا گواهی از یک شرکت معتبر کفایت می کند. موفق باشید.

 • محسن بهرامیان می‌گوید:

  با سلام و احترام
  بنده کارشناسی ارشد مدیریت شهرسازی دارم و لیسانسم آمار از دانشگاه شیراز بوده ایا امکان ثبت نام در این آزمون هستم یا خیر
  بهتر است در کدام گروه ثبت نام داشته باشم مدیریت شهری یا آمار؟
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته‌ها به تاریخ ۷/۱۲/۸۹ به دارندگان مدرك کارشناسی ارشد در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان که با مدرك کارشناسی خود نمی توانند پروانه اشتغال به کار در زمینه رشته هاي هفتگانه ساختمان دریافت نمایند، هیچگونه پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی یا مرتبط با آن تعلق نمی گیرد. موفق باشید.

 • سید احسان ساداتی می‌گوید:

  سلام مدرک من کارشناسی نا پیوسته هست یعنی از زمان کاردانی پنج سال و از زمان کارشناسی سه سال میگذره میتونم شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. رشته های معماری و عمران در رشته راه و ساختمان می توانند شرکت کنند درصورتی که ۵ سال از مدرکتان گذشته باشد. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۰۴/۱۱/۱۳۹۱ به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته ( علمی کاربردی ، تکنولوژی و … ) مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات ، پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته مرتبط با تاسیسات مکانیکی ساختمان با حدود صلاحیت نظارت تعلق می گیرد. موفق باشید.

 • سلام عرض شد
  بنده فارق التحصيل رشته مكانيك گرايش طراحي جامدات هستم. با توجه به گرايش بنده، آيا ميتونم در آزمون كارشناسي دادگستري در رشته تاسيسات ساختماني و تاسيسات كارخانجات(هردو) شركت كنم؟؟؟؟

  در ضمن فرق آزمون قوه قضاييه و دادگستري چيه؟؟

  پيشاپيش سپاسگذارم از پاسخگويي شما????

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. مهندسین مکانیک تمامی گرایشها می توانند در آزمون تاسیسات ساختمان و تاسیسات کارخانجات شرکت کنند. فرق آزمون قوه قضاییه و دادگستری در وزارتخانه ها می باشد. اما به طورکلی منابع و شرایط هردو آزمون یکسان و سوالات شبیه به هم می باشد. موفق باشید.

 • سلام عرض شد
  بنده فارق التحصيل رشته مكانيك گرايش طراحي جامدات هستم. با توجه به گرايش بنده، آيا ميتونم در آزمون كارشناسي دادگستري يا قوه قضاييه در رشته تاسيسات ساختماني و تاسيسات كارخانجات شركت كنم؟؟؟؟

  در ضمن فرق آزمون قوه قضاييه و دادگستري چيه؟؟

  پيشاپيش سپاسگذارم از پاسخگويي شما????

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. مهندسین مکانیک تمامی گرایشها می توانند در آزمون تاسیسات ساختمان و کارخانجات شرکت کنند. فرق آزمون قوه قضاییه و دادگستری در وزارتخانه ها می باشد. اما به طورکلی منابع و شرایط هردو آزمون یکسان و سوالات شبیه به هم می باشد. موفق باشید.

 • سلام بنده مدرک کارشناسی حسابداری دارم سابقه کاری دررشته خودم در یک شرکت پیمانکاری بمدت دوسال دارم ایا میتونم در ازمون کارشناسی شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. لازم است از مدرک کارشناسی تان ۵ سال گذشته باشد، سابقه کاری که بیمه رد شده باشد لازم نیست صرفا گواهی مبنی بر ۵ سال سابقه کار در رشته مورد نظر کفایت می کند. موفق باشید.

 • محمود معروفي می‌گوید:

  سلام . بنده مدرك كارداني برق الكترونيك از دانشگاه شاهرود(فارغ التحصيل تير۱۳۷۴) و مدرك كارشناسي برق الكترونيك از مجتمع آموزشي ماشين سازي اراك كه مورد تاييد وزارت صنايع بود(فارغ التحصيل تير ۱۳۸۱) و مدرك كارشناسي مهندسي تكنولوژي الكترونيك از دانشگاه آزاد واحد مهديشهر (فارغ التحصيل بهمن ۹۸)را دارم . و از سال ۱۳۸۱ به مدت ۴ سال و ۴ ماه به عنوان مدير برق شركت كاشي رويال كه در حال ساخت و نصب ماشين آلات بود كار كردم و از مرداد ۸۴ تاكنون هم مديرعامل شركت پيمانكاري توزيع برق به نام ” مدار انديش پارسيان هستم . حال با توجه به اينكه زمان اخذ مدرك كارشناسي مورد تاييد بهمن ۹۸ ميباشد و با توجه به سوابق ۱۷ سال اينجانب در صنعت برق كشور ، آيا بنده ميتوانم در آزمون سال ۹۹ شركت كنم ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری داشتن دانشنامۀ کارشناسی یا بالاتر نه معادل در رشتۀ مورد تقاضا از یكی از دانشگاههای معتبر داخلی )اعم از دولتی یا غیردولتی(، یا – – خارجی مورد تأیید یكی از وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، و داشتن حداقل پنج سال تمام سابقۀ تجربی در رشتۀ مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه مذکور مد نظر می باشد. بنابرتنها در صورتی می توانید در آزمون شرکت کنید که مدرک کارشناسی مورد تایید وزارت علوم داشته باشید و پنج سال از مدرکتان گذشته باشد. موفق باشید.

 • اسماعیل می‌گوید:

  با سلام
  من مهندس ناظر ساختمان هستم و در شرکتی سابقه کار ندارم ایا میتوانم در ازمون کارشناسی رسمی شرکت کنم؟؟
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. باید از مدرک کارشناسی تان ۵ سال گذشته باشد. سابقه کاری که بیمه رد شده باشد لازم نیست و تنها گواهی از یک شرکت معتبر کفایت می کند. موفق باشید.

 • با سلام و وقت بخير
  آيا كسي كه داراي مدرك مهندسي تكنولوژي ساختمان است در ازمون كارشناس رسمي قوه قضاييه ميتواند شركت كند؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه راهنمای ثبت نام قوه قضاییه سال ۹۶ مهندس راه و ساختمان می توانند در آزمون رشته راه و ساختمان شرکت کنند. برای اطلاع بیشتر از طریق قوه قضاییه پیگیری کنید.

 • با سلام و احترام
  بنده فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع – گرایش صنایع هستم.
  در دو شرکت مختلف به مدت حدودا پنج سال اشتغال در زمینه رشته تخصصی خودم داشته ام.
  میخواستم مطمئن بشم که برای شرکت در آزمون قسمت برق ، خودرو و تاسیسات کارخانجات ، شرح زمینه ی اشتغال دقیقا باید چه باشد و اینکه آیا مدیر سازمان مربوطه طی نامه ای ممهور به مهر آن سازمان بایستی شرح سابقه و وظایف کاری شخص را درج و به سازمان دادگستری ارائه نماید یا صرفا از طریق عنوان بیمه تامین اجتماعی قابل قبول است. زیرا ممکن است عنوان بیمه تامین اجتماعی مغایر با شرح وظایف کاری فرد بوده باشد.؟؟
  در ضمن الزاما سوابق بیمه ای فرد مورد تایید می باشد یا سوابق غیر بیمه ای هم تایید می گردد.؟؟
  متشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. سابقه کاری که بیمه رد شده باشد لازم نیست صرفا گواهی از یک شرکت معتبر کفایت می کند. موفق باشید.

 • محمدرضا می‌گوید:

  با سلام
  بنده مدرک کارشناسی مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید دارم سال ۹۰ فارغ التحصیل شده ام آیا امکان شرکت در یکی از رشته های مربوط به ماشین آلات یا رشته های مهندسی مکانیک را دارم؟
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها به تاریخ ۰۴/۱۱/۱۳۹۱ به فارغ التحصیلان رشته مکانیک – ساخت و تولید پروانه اشتغال به کار مهندسی در رشته اصلی تاسیسات مکانیکی و یا در رشته مرتبط با آن تعلق نمی گیرد.

 • لیسانس حقوق
  تاریخ فارغالتحصیلی سال ۸۷
  سن ۳۵ سال
  سابقه کار تجربی در امور ساختمان سازی و پیمانکاری و کارهای اداری مربوط به ساختمان دارم .

 • لیسانس حقوق سال ۸۷ دارم
  سن = ۳۵ سال
  ۱۰ سال سابقه تجربی در امور ساختمان سازی و کارهای اداری مربوط به ساختمان سازی دارم
  آیا باید فقط سابقه کار مرتبط با رشته حقوق داشته باشم ؟
  لطفا منو راهنمایی کنید که با توجه به رشته دانشگاهیم چه سابقه کاری باید جور کنم تا مورد قبول واقع بشم ؟
  باتشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. سلام وقت بخیر. می توانید در رشته نفقه در آزمون شرکت کنید. بیمه لازم نیست ارائه گواهی مبنی بر سابقه کار در رشته کارشناسی کفایت می کند. موفق باشید.

 • سلام من لیسانس حقوق قضائی دارم و سال ۸۷ فارغالتحصیل شدم الان سابقه کار ۱۰ ساله در ساختمان سازی دارم این به چه صورته ؟ چون من بصورت تجربی کار ساختمان سازی کردم و شرکتی نداشتم که سابقه برام رد کنه ،

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. سلام وقت بخیر. می توانید در رشته نفقه در آزمون شرکت کنید. بیمه لازم نیست ارائه گواهی مبنی بر سابقه کار در رشته کارشناسی کفایت می کند. موفق باشید.

 • باسلام
  سال ۹۰به دعوت یکی از دوستام به تهران رفتم وگرفتار شرکت های هرمی شدم البته تاوقتی که دستگیر نشده بودیم اطلاع نداشتیم که هرمی است گفته بودند نت ورک مارکتینگ است خلاصه بدون اینکه زیرمجموعه ای داشته باشیم روزی توسط مامورین دستگیر شدیم وبعداز بررسی سیستمی که کردن مشخص شدکه بی گناه هستیم ولی بخاطر بی احترامی سربازی در دادسرا جروبحث کردیم ومامورین به ابن بهانه مارا راهی زندان کردن که بعد بوسیله وثیقه ازاد ونهایت بدون هیچ جریمه ای تبرئه شدیم بااین سوء سابقه ایامیتوانم در ازمون کارشناس دادگستری شرکت کنم یانه؟ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه راهنمنای کارشناس رسمی دادگستری، یکی از شرایط، نداشتن پیشینه کیفری موثر می باشد. جهت اطلاع بیشتر از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • با سلام
  ببخشید سوالی داشتم، توی فیلم گفته میشه ۵ سال سابقه تا زمان اخذ پروانه و در نوشته ها گفته میشه ۵ سال سابقه تا زمان ثبت نام کدومش ملاکه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناس رسمی، برای محاسبه سنوات در کلیه موارد تاریخ آخرین روز ثبت نام ملاک عمل خواهد بود. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر با مدرک مهندسی اب در بخش کشاورزی و منابع طبیعی می شود در ازمون کارشناس رسمی دادگستری شرکت کرد؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر، طبق دفترچه راهنما آزمون کارشناس رسمی دادگستری می توانید در رشته مهندسی آب کد ۶۷ شرکت کنید. موفق باشید.

 • با سلام .من مدرک کارشناسی در مهندسی تکنولوژی ساختمان دارم و حدود ۶ سال سابقه کار مرتبط با رشته خودم. آیا میتونم با مدرک مهندسی تکنولوژی ساختمان در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری شرکت کنم؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق اصلاحیه دوم دفترچه راهنمای آزمون کارشناس رسمی دادگستری مهندسی تکنولوژی عمران و مهندسی تکنولوژی معماری می توانند در آزمون شرکت کنند. جهت اطلاع بیشتر با کانون کارشناسان تماس بگیرید. موفق باشید.

 • سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بپرسم مدرک تحصیلی بنده مهندسی تکنولوژی الکترونیک می باشد.
  آیا میتونم تو آزمون کارشناسی دادگستری تو رشته برق و تاسیسات کارخانجات شرکت کنم؟
  چون فقط رشته مهندسی الکترونبک هست نه مهندسی تکنولوژی برق…

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. رشته مهندسی تکنولوژی الکترونیک کد ۳۲۱ میباشد که می توانید کد ۲۴ ( برق، الکترونیک و مخابرات) را شرکت کنید درصورتی که عنوان مدرک شما مهندسی برق باشد (کد۳۱۴) می توانید تاسیسات ساختمان و کارخانجات را شرکت کنید. جهت اطلاع بیشتر با کانون کارشناسان تماس بگیرید. موفق باشید.

 • سلام.ممنون میشم در مورد کد رشته محل مورد تقاضا توضیح بدید.
  دكتري|کارشناسی ارشد|کارشناسی راه و ساختمان ۵۸۹۵
  دكتري|کارشناسی ارشد|کارشناسی راه و ساختمان ۵۸۹۶
  دكتري|کارشناسی ارشد|کارشناسی راه و ساختمان ۵۸۹۷
  دكتري|کارشناسی ارشد|کارشناسی راه و ساختمان ۵۸۹۸

  من نمیدونم از این چهار مورد کدوم رو باید انتخاب کنم.تفاوتشون چیه؟

 • سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بپرسم مدرک تحصیلی بنده مهندسی تکنولوژی الکترونیک می باشد.
  آیا میتونم تو آزمون کارشناسی دادگستری تو رشته برق و تاسیسات کارخانجات شرکت کنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. رشته مهندسی تکنولوژی الکترونیک کد ۳۲۱ میباشد که می توانید کد ۲۴ ( برق، الکترونیک و مخابرات) را شرکت کنید درصورتی که عنوان مدرک شما مهندسی برق باشد (کد۳۱۴) می توانید تاسیسات ساختمان و کارخانجات را شرکت کنید. جهت اطلاع بیشتر با کانون کارشناسان تماس بگیرید. موفق باشید.

 • با سلام با مدرک رشته کارشناسی علمی کاربردی معماری میتوان در رشته راه وساختمان شرکت کردد ؟؟ ممنون میشم به صورت دقیق اشاره کنید . میشود یا نمیشود
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون داشتن حداقل مدرک کارشناسی در رشته مورد تقاضا از یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می باشد. در اصلاحیه دوم مهندسی تکنولوژی معماری می توانند در رشته راه و ساختمان شرکت کنند. جهت اطلاع بیشتر از طریق کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • سلام.بنده دارای مدرک کارشناسی نقشه برداری به مدت ۱۳ سال هستم.آیا میتونم در رشته امور ثبتی شرکت کنم.چون از همکاران پرسیدم گفتند که نمیشه

 • سلام منظور از مهندسی برق کد ۳۱۴ چیست ؟آیا منظور تمام گرایش ها است ؟ من مهندسی برق الکترونیک کارشناسی ارشد دارم میتونم برق الکترونیک مخابرات یا تاسیسات برقی شرکت کنم؟ طبق اطلاعات دفترچه نوشته مهندسی تکنولوژی الکترونیک و مهندسی الکترونیک به صراحت فقط برای برق و ماشین ذکر شده ولی طبق اطلاعات سایت شما میشه گیج شدم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. ملاک عنوان نوشته شده برروی مدرک شما می باشد. در صورتی که عنوان رشته شما مهندسی برق باشد کد ۳۱۴ است اما اگر مهندسی برق و الکترونیک (کذ۳۲۶) باشد می توانید در رشته تاسیسات کارخانجات شرکت کنید. درصورتی که مدرک شما مهندسی برق گرایش الکترونیک باشد کد ۳۳۷ است که می توانید در رشته های مهندسی برق شرکت کنید. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق اصلاحیه دوم دفترچه آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته تحصيلي مهندسي تكنولوژي عمران(كد۴۳۹) میتوانند در آزمون رشته راه و ساختمان شرکت کنند. موفق باشید.

 • علی اکبر فرزانه می‌گوید:

  سلام،تاریخ مدرک کارشناسی معماری۹۳/۱۱/۱۲
  ارشد معماری۹۶/۶/۲۶
  ثبت‌نام انجام دادم
  ۱- ۵سال سابقه کارشناسی ایراد دارد؟
  ۲-با ارشد ۲سال چطور؟
  ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شما نمی توانید در آزمون شرکت کنید. لازم است از تاریخ اخذ مدرک تا آخرین روز ثبت نام حداقل ۵ سال گذشته باشد. موفق باشید.

 • سلام وقت بخیر
  ملاک تشخیص سابقه کار چیه؟یعنی برای اثبات سابقه کار در یکی از موارد فوق چی لازمه؟
  مثلا تو حیطه لوازم خانگي و اداري ملاکشون برای اینکه قبول کنن تو ۱۰سال سابقه کار داری چیه؟
  آیا صرف کار کردن بعنوان یه فروشنده در این حیطه و گواهی فروشندگی از اونجا قابل قبوله؟؟
  سپاس

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستری، برای رشته لوازم خانگی و اداری، ارائه گواهی معتبر مبنی بر ۱۵ سال تمام سابقه تجربی در این رشته لازم است.

 • سلام من ١٥ سال پيش فوق ديپلم تاسيسات گرفتم وكارشناسي را ٢ سال پيش گرفتم و ٢٠ سال سابقه كار دارم ايا ميتوانم در ازمون كارشناسي دادگستري شركت كنم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر متاسفانه، شرایط شرکت در آزمون داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر و حداقل ۵ سال سابقه تجربی در رشته مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه می باشد.

 • سلام. من مدرک ارشد معماری دارم می تونم تو آزمون کارشناس رسمی قوه قضاییه ثبت نام کنم؟ و شما در مورد زمان ثبت نام آزموش اطلاعی دارید؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. هنوز زمان ثبت نام آزمون اعلام نشده است و شرایط آزمون پس از انتشار دفترچه مشخص می شود. موفق باشید.

 • با سلام و خسته نباشید : بنده دارای کارشناسی ارشد در رشته برنامه ریزی شهری سه سال وهشت ماه از اخذ ان می گذرد و کارشناسی در رشته مهندسی تکنولوژی معماری با ۱۰ سال سابقه در ازمون کارشناس رسمی دادگستری در رشته برنامه ریزی شهری ثبت نام کردم با عنوان مهندسی معماری چونکه مهندسی تکنولوژی را نه نوشته بود ایا مورد قبول هست می تونم در امتحان شرکت کنم لطفا راهنمایی فرمایید ممنونم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری؛ دارای حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار در رشته مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه، حداقل سن ۲۵، گواهی معافیت یا کارت پایان خدمت می باشد.

 • با سلام. دارای مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته فارغ التحصیل ۹۴ هستم ولی کارشناسی را در سال ۹۲ فارغ التحصیل شدم. طبق تذکرات مهم دفترچه، تاریخ اخذ دانشنامه برای کارشناسی ارشد پیوسته از انتهای آن مدنظر است. آیا حداقل ۵ سال از انتهای کارشناسی بنده محاسبه میشود؟
  با تشکر فراوان

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شما می توانید با مدرک کارشناسی خود شرکت کنید. شرایط شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری؛ دارای حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار در رشته مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه (از زمان اخذ مدرک تا آخرین روز ثبت نام باید ۵ سال گذشته باشد)، حداقل سن ۲۵، گواهی معافیت یا کارت پایان خدمت می باشد.

 • سلام . سابقه کار باید ۵ سال پس از پایان دوره کارشناسی باشد؟ارائه سابقه کار پس از قبولی به صورت محضری با تایید شرکت است؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. از زمان اخذ مدرک تا روز ثبت نام حداقل ۵ سال باید بگذرد. لازم است گواهی سابقه کار توسط یک شرکت معتبر تایید شود. موفق باشید.

 • آیا با مدرک کارشناسی مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو میتوان در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری شرکت کرد ؟
  در صورتی امکان داشتن ، بفرمائید چه رشته هایی را با مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو میتوان شرکت کرد

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. کد رشته مهندسی خودرو ۲۷۵ می باشد بنابراین شما می توانید در رشته امور وسایط نقلیه موتوری زمینی کد ۲۱ شرکت کنید. موفق باشید.

 • با سلام،
  بنده دانشجوی مقطع دکتری هستم و شرط ۵ سال سابقه کار مرتبط با رشته مورد نظر را دارا هستم، اما هنوز خدمت سربازی نرفتم و معافیت تحصیلی دارم،
  آیا بنده می توانم در آزمون شرکت کنم؟
  و سوال دیگر اینکه بنده ۳۰۰ هزار تومان را واریز کردم، آیا درصورت عدم ثبت نام هزینه عودت داده میشود یا خیر؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری؛ دارای حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار در رشته مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه، حداقل سن ۲۵، گواهی معافیت یا کارت پایان خدمت می باشد. در مورد هزینه با کانون کارشناسان تماس بگیرید موفق باشید.

 • سلام در استان اصفهان ظرفیت پذیرش در رشته راه و ساختمان در کلیه مناطق صفر است ، این یعنی اینکه نباید شرکت کنیم در آزمون وامکان قبولی صفر میشود یا اگه شرکت کنیم امیدی به قبولی هست

 • سلام وقت شما بخیر
  چه چیزهای جزو سابقه کار محسوب میشود حق التدریس دانشگاه شامل ان می شود؟ و گواهی انرا چطور باید بگیرم گواهی تدریس بگیرم خوبه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر حق التدریس شامل سوابق کاری نمی باشد. درصورت داشتن سابقه کار مرتبط با رشته لازم است شرکت معتبر مدارک مربوطه را تایید کند.

 • سلام وقت شما بخیر
  چه چیزهای جزو سابقه کار محسوب میشود حق التدریس دانشگاه شامل ان می شود؟ و گواهی انرا چطور باید بگیرم

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. خیر حق التدریس شامل سوابق کاری نمی باشد. درصورت داشتن سابقه کار مرتبط با رشته لازم است شرکت معتبر مدارک مربوطه را تایید کند.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. درصورت مرتبط بودن با رشتتون مشکلی ندارید. در غیر اینصورت نمی توانید شرکت کنید.

 • با سلام. بنده مدرک دکتری دارم و معلم رسمی آموزش پرورش هستم و مدرس حق التدریس در دانشگاه های مختلف. خواستم ببینم میتونم در آزمون شرکت کنم؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. درصورتی که رشته شما در جداول دفترچه کارشناسی رسمی موجود باشد، می توانید در آزمون شرکت کنید. جهت سابقه کار با رشته مربوطه از کانون کارشناسان پیگیری کنید. موفق باشید.

 • فریبرز باقری می‌گوید:

  با سلام
  بنده از دانشگاه شهید رجایی تهران مدرک دبیر فنی برق الکترونیک دارم و ۵ سال علاوه بر تدریس ناظر برق شرکت های مشاور بودم
  الان هم دانشجوی ارشد قدرت هستم
  آیا عنوان دبیری در مدرک مانع ثبت نام در گروه های ۷ و ۸ کارشناسی رسمی دادگستری هست؟
  سایر گروه ها چطور؟
  با سپاس از شما

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. رشته دبیر فنی برق در جدول دفترچه کارشناس رسمی دادگستری موجود نمی باشد، جهت اطلاع بیشتر با کانون کارشناسان تماس بگیرید. موفق باشد.

 • سلام.در خصوص ۵ سال سابقه کاری میخواستم ببینم آیا خدمت سربازی که به صورت امریه در ادارات دولتی سپری شده جز سابقه کار محسوب میشود؟ و اینکه بیمه نداشته باشیم ولی گواهی کار در شرکت پیمانکاری به عنوان سابقه کار محسوب میشود یا نه؟
  با تشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. در صورتی که پس از اخذ مدرک و مرتبط با رشته مورد نظر باشد بله جزو سابقه کار محسوب می شود. لزومی به داشتن بیمه نیست گواهی کفایت میکند. موفق باشید.

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون گذشتن حداقل ۵ سال از زمان اخذ مدرک تا روز ثبت نام آزمون می باشد.

 • سلام بنده مهندسی علمی کاربردی عمران-ساختمانهای آبی از دانشگاه شهید عباسپور تهران را دارم و پروانه نظارت پایه۲ و اجرا پایه ۳ نظام مهندسی ساختمان را دارم آیا می‌توانم در آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته ساختمان امتحان بدم؟ممنون

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری؛ دارای حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار در رشته مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه، حداقل سن ۲۵، گواهی معافیت یا کارت پایان خدمت می باشد.

 • ایا با داشتن مدرک مهندسی تکنولوژی معماری میتوان کارشناس رسمی دادگستری شد ؟ برای کارشناس رسمی راه و ساختمان ؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری؛ دارای حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار در رشته مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه، حداقل سن ۲۵ سال می باشد.

 • مسعود مجیدزاده می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید من کارشناسی تکنولوژی معماری رو گذروندم ولی در دفترچه آزمون کارشناس دادگستری رشته های مورد نیاز مهندسی معماری درج شده آیا میتوانم در بخش طراحی داخلی ثبت نام کنم؟واژه تکنولوژی در رشته تحصیلیم بعدا مشکلی ایجاد نمیکند؟ باتشکر

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر. شرایط شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری؛ دارای حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار در رشته مورد تقاضا پس از اخذ دانشنامه، حداقل سن ۲۵ سال می باشد.

 • محمدرضا می‌گوید:

  سلام,وقتتون بخیر.من مدرکم رو سال ۹۲ گرفتم اما کارت پایان خدمتو سال ۹۴.با توجه به این شرایط آیا شرط ۵ سال برا