شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی

مخصوص داوطلبان آزمون سال 98:

جهت دریافت پیامک رایگان و لحظه ای تاریخ ثبت نام، منابع و اخبار آزمون کارشناس رسمی دوره‌ی بعدی، ضمن انتخاب رشته، تلفن همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید:

 

شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی چیست و چه کسانی میتوانند در این آزمون شرکت نمایند؟

فیلم کوتاه استاد مهدی عرب صادق در مورد شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی

آزمون کارشناسی رسمی نیز مانند همه آزمون‌ها دارای شرایطی جهت ثبت نام است که بطور کلی به دوسته تقسیم می‌شوند الف) شرایط خصوصی ب) شرایط عمومی، که در زیر به شرح آنها خواهیم پرداخت:

الف)‌ شرایط اختصاصی

 1. حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی، مدرک لیسانس (کارشناسی) از دانشگاه معتبر داخلی یا خارجی (مورد تایید وزارت علوم) می‌باشد. توجه داشته باشید مدرک داخلی ارگانها، معادل لیسانس یا مدرک دارای ارزش استخدامی مورد قبول نیست.
 2. داوطلبان می‌توانند در رشته‌ای تقاضای ثبت نام نمایند که در آن رشته و یا گرایش‌های مرتبط با آن تحصیل کرده باشند، توجه داشته باشید مدرک کارشناسی شخص ملاک است و چنانچه مدرک کارشناسی فرد در رشته‌ای غیر مرتبط باشد نمی‌تواند بنابه رشته تحصیلی در مقاطع بالاتر از کارشناسی تقاضای پذیرش داشته باشد لذا مدرک کارشناسی داوطلب ملاک بوده و قابل ارائه است.
 3. با توجه به اینکه کارشناس ‌باید شخصی خبره، قاطع، با تجربه و آگاه به مسائل کاری باشد، لذا می‌بایست از مدرک کارشناسی متقاضی ثبت نام در آزمون تا زمان اخذ پروانه کارشناسی رسمی ۵ سال گذشته باشد. درضمن ارائه گواهی سابقه کار بمدت ۵ سال الزامی می‌باشد. لازم به ذکر است گواهی سابقه کار لزوما به معنی ارائه سابقه کار با بیمه نیست.

ب) شرایط عمومی

۱- در نظر داشته باشید داوطلبان آزمون کارشناسی رسمی متقاضی ورود به حرفه‌ای هستند که نظرشان از نظر قضایی دارای اعتبار است و شانی مانند قضات دارند لذا ضروریست متقاضیان علاوه بر دانش و تجربه در عین حال  از سلامت عقلی  نیز برخوردار باشند بنابراین سن داوطلبان باید حداقل ۲۴ سال و حداکثر ۶۵ سال باشد.

۲- قابل اعتماد بودن (داشتن وثاقت) و متعهد بودن به اصل نظام و همچنین قانون اساسي.

۳- متقاضیان می‌بایست تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند.

۴- ارائه کارت پایان خدمت یا کارت معافیت: این مورد موقع اخذ پروانه کارشناسی رسمی دریافت خواهد شد و برای ثبت نام لازم به ارائه این مدرک نمی‌باشد.

۵- عدم سوء شهرت یکی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی می‌باشد.

۶- ارائه گواهی عدم سوء پيشينه كيفري، همچنین عدم محروميت از حقوق اجتماعي.

۷- متقاضیان می‌بایست بومی همان استانی باشند که قصد شرکت در آزمون را دارند. یعنی بعنوان مثال شخصی که ساکن استان تهران است نمی‌تواند کارشناسی رسمی استان البرز شود.

ملاک بومی بودن شخص نیز این اساس است که یا مقطع تحصیلی دبیرستان را در همان استان انتخابی آزمون گذارنده باشد و یا پنج سال متوالی در استان مد نظر سکونت داشته باشد. که برای هر دو مورد ارائه مدرک نیاز می‌باشد.

۸- یکی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی ارائه گواهی عدم اعتياد به انواع مواد مخدر که می‌بایست مورد تائيد سازمان پزشكي قانوني باشد.

۹- ارائه استعلام عدم محكوميت به انفصال دائم از شغل كارشناسی.

۱۰- متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی رسمی نباید وکیل یا کارشناس رسمی در همان رشته یارشته دیگری باشند، درضمن از جمله شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی این است که داوطلب شرکت در آزمون کارشناسی رسمی نمی‌تواند کارشناس رسمی در مراجع قضایی دیگر باشند. بعنوان مثال فردی که کارشناسی رسمی دادگستری هست نمی‌تواند کارشناسی رسمی قوه قضاییه باشد مگر اینکه مجددا در آزمون کارشناسی رسمی شرکت کند و در صورت قبولی کارشناس نهاد دیگر شود.

 گروه‌ها و رشته های آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه سال ۹۶ به قرار زیر می‌باشد:

توجه: با کلیک بر روی رشته‌های که لینک دار شده‌اند می‌توانید وارد صفحه کتابهای مرتبط با آن رشته شوید و مواردی که لینک ندارند انتشارات نوآور تا کنون کتابی در آن رشته منتشر نکرده است.

 1. آتش سوزي و آتش نشاني: متقاضیانی می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند که مدرک لیسانس در رشته شیمی داشته باشند و چنانچه در رشته‌ دیگری تحصیل کرده باشند باید ده سال سابقه و تجربه در این رشته داشته باشند.
 2. امور بانكي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) علوم بانكي و بانكداري ب) حسابداري و حسابرسي (کليه گرايش‌ها) ج) مديريت بانكي و مالی د) اقتصاد (نظري، بازرگاني، پول و بانكداري)، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در بانک داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 3. امور ثبتي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) حقوق قضايي ب) امور ثبتي ج) نقشه برداري، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در اداره ثبت اسناد و املاک داشته باشند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 4. امور گمركي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) امور گمرکي ب) مديريت (بازرگاني و مالی) ج) حقوق (کليه گرايش‌ها) د) کارکنان گمرگ درکليه رشته‌ها به شرط داشتن مدرک لیسانس، همچنین افرادی که ده سال سابقه کار در پستهای فني گمرک دارند (مطابق با احكام کارگزيني)
 5. اسلحه شناسي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های: الف) علوم و فنون نظامی ب) مديريت نظامي و علوم انتظامي
 6. بررسي اصالت خط، امضاء و اثر انگشت: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه علوم انتظامي، گرافيك با حداقل ۵ سال سابقه کار و آموزش در آزمايشگاه بررسي اسناد مجعول و مشكوک مرکز تشخيص هويت ناجا، همچنین داوطلبانی که در سایر رشته‌ها مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در اداره تشخيص هويت.
 7. برق، الكترونيك و مخابرات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسي برق(کليه گرايش‌ها)
 8. برق، ماشين و تأسيسات کارخانجات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) مهندسي مكانيك (کليه گرايشها) ب) مهندسي برق (کليه گرايشها) ج) مهندسي صنایع (کليه گرايشها)
 9. امور معادن: متقاضیان شرکت در این آزمون باید در یکی از رشته‌هاي الف) مهندسي معدن ب) زمين شناسي ج) مهندسي نفت د) مهندسي زمين شناسي تحصیل کرده باشند و مدرک کارشناسی داشته باشند.
 10. تاسيسات ساختماني: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) مهندسي مكانيك (کليه گرايشها) ب) مهندسي برق (کليه گرايشها)
 11. لوازم خانگي و اداري: برای شرکت در این آزمون داشتن مدرک لیسانس از هر رشته‌ای مورد قبول است، ولی شخص می‌بایست ده سال تجربه مفید و مرتبط با این رشته داشته باشد.
 12. كشاورزي و منابع طبيعي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي جنگلداري، آبخيزداري، صنايع چوب، گياه پزشكي، خاکشناسي باغباني، زراعت، کشاورزي و منابع طبيعي، اقتصاد کشاورزي، زراعت و اصلاح نباتات، توليدات گياهي، اکولوژي کشاورزي، کشاورزي عمومي، مهندسي فضاي سبز، فيزيولوژي گياهان زراعي، بيو تكنولوژي کشاورزي می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
 13. حسابداري وحسابرسي: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) حسابداري (کليه گرايشها) ب) مديريت مالي ج) بازرگاني
 14. راه و ساختمان: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) مهندسي عمران (گرايش عمران سازه و عمران راه) ب) مهندسي راه وساختمان ومهندسي معماري
 15. كامپيوتر و فن آوري اطلاعات: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هاي الف) کامپيوتر (سخت افزار يا نرم افزار) ب) برق گرايش الكترونيك ج) مخابرات و کنترل د) هوش مصنوعي ه) رياضي خ) مهندسي فناوري اطلاعات چ) مهندسي سيستمهاي کامپيوتر
 16. وسائط نقليه موتوري زميني و تصادفات: داوطلبان کلیه رشته‌ها با مدرک لیسانس با ده سال سابقه‌کاری در راهنمايي و رانندگي و ارائه مدرک (کاردان فني))، همچنین مهندسي مكانيك با گرايش جامدات و مهندس خودرو می‌توانند در این آزمون تقاضای ثبت نام نمایند.
 17. امور نفقه: داوطلبان دارای مدرک کارشناسی حقوق در کليه گرايشها

لطفا نکات زیر در مورد ثبت نام  آزمون کارشناسی رسمی و همچنین شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی است توجه نمایید:

۱-   توجه داشته باشید کارشناسی رسمی دادگستری شغل محسوب نمی‌شود لذا افراد شاغل در موسسه‌های غیر دولتی و ادارات دولتی با در نظر گرفتن شرایط ثبت نام می‌توانند متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی رسمی باشند و پس از موفقیت در این آزمون پروانه کارشناسی رسمی دادگستری را اخذ نمایند.

۲-  داوطلبان حتما دقت داشته باشند که امکان تغییر محل خدمت در حوزه قضایی تا ده سال مقدور نیست بنابراین با دقت و آگاهی بیشتری محل خدمت خود را انتخاب نمایید و همانطور که پیش‌تر گفتیم متقاضی باید حوزه‌ای را انتخاب کند که بومی آن منطقه است و در آنجا سکونت دارد.

۳-  پس از قبولی در آزمون کارشناسی رسمی، چنانچه کارشناسی قصد تغییر حوزه اشتغال داشته باشد و بخواهد در شهر یا استانی دیگر (که حائز شرایط بومی بودن در آن استان را دارا شده باشد) فعالیت کند می‌بایست مجددا در آزمون کارشناسی رسمی شرکت نماید و حد نصاب قبولی را کسب نماید.

۴-  پس از موفقیت در آزمون داوطلبان می‌بایست دو دوره کارآموزی (تحت نظر کارشناس سرپرست و قاضی سرپرست) را طی نمایند.

۵-  آزمون کارشناسی رسمی  به صورت متمرکز و گاهی غیر متمرکز و منطقه‌ای برگزار می‌شود و احتمال دارد محل برگزاری آزمون در استان دیگری نیز باشد. در ضمن توجه داشته باشید هر استان و منطقه‌ای ظرفیت پذیرش محدود دارد و ممکن است استانی در رشته‌ای پذیرش نداشته باشد. بعنوان مثال ظرفیت پذیرش رشته امور ثبتی در تهران ممکن است ۵۰ نفر باشد ولی در استان البرز ۵ نفر باشد و در استان دیگری پذیرش در این رشته صفر باشد.

۶-  منابع و سرفصل‌های آزمون کارشناسی رسمی دادگستری و قوه قضاییه یکی است و هیچ‌ تفاوتی با یکدیگر ندارند، و شامل موارد زیر خواهد شد:

الف) دروس تخصصي دانشگاه مرتبط با رشته آزمون مورد تقاضا

ب) قوانين و مقررات مربوط به كارشناسي رسمی

۷-  آزمون کارشناسی رسمی دو مرحله خواهد داشت: آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی. بنابراین قبولی در آزمون کتبی به معنای پذیرش قطعی نیست و باید مراحل مصاحبه شفاهی،‌ گزینش را نیز باید با موفقیت پشت سر گذاشته شود.

۸-  پس از قبولی در آزمون کتبی و شفاهی کارشناسی رسمی، داوطلبان باید دوره‌های کارآموزی را در مدت زمان تعیین شده سپری نمایند. توجه داشته باشید تاخیر بیش از یک سال در مجموع مراحل کار‌آموزی و مراسم تحلیف باعث میشود قبولی داوطلب کان لم یکن تلقی شود.

در این مقاله سعی شد به اختصار مواردی از شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی بررسی و توضیح داده شود. لطفا مقاله “آیا منابع کارشناسی رسمی قوه قضاییه با دادگستری متفاوت است؟” که در همین  راستا تهیه شده است را نیز مطالعه بفرمایید. موفق باشید.

انتشارات نوآور

ناشر تخصصی نظام مهندسی

شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید:

0 نظر در مورد «شرایط ثبت نام در آزمون کارشناسی رسمی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *