چگونه پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی را اخذ نموده و فعال نماییم؟

چگونه پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی را اخذ نموده و فعال نماییم؟

در مقاله ذیل خواهید خواند که چگونه پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی (حقیقی) خود را پس از قبولی در آزمون اخذ نموده و آن را فعال نماییم. پس با ما همراه باشید.

پیشگفتار:

در این مقاله سعی کردیم مراحل کار پس از شرکت در جلسه آزمون ورود به حرفه مهندسان (از این پس به اختصار آزمون)، تا اخذ و صدور و فعال‌سازی پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی (از این پس به اختصار پروانه) برای شخص حقیقی را به شما شرح دهیم. این مراحل تقریباً برای تمام صلاحیت‌ها یکسان است اما با پیش‌فرض صلاحیت نظارت و برای استان تهران این مطالب را به شما ارائه می‌دهیم، امیدوارم برای همه مخاطبین محترم انتشارات نوآور، مفید واقع شود.

آیا بعد از قبولی همه چیز تمام می‌شود؟

شاید آنقدر برای قبولی در آزمون‌ استرس داشته‌ایم و زمان صرف کرده‌ایم و تلاش کرده‌ایم که پس از قبولی احساس کردیم خب!! حالا که قبول شدیم همه‌چیز تمام شد!! منتظر بمانیم تا خیلی باشکوه و عزتمندانه بگویند بفرمایید جناب آقای یا سرکار خانم مهندس خوش آمدید!! این هم پروانه شما!! بفرمایید نظارت کنید!!

لازم است که بدانید اینطور نیست. اگر مراحل بعد از قبولی در آزمون دشوارتر از قبولی در آزمون نباشد، ‌از آن ساده‌تر هم نیست. حداقل بنده که چندان حوصله درگیری‌های اداری را ندارم، قبولی در آزمون برایم سهل‌تر و روند کار برایم واضح‌تر بود!!

آیا عضویت در سازمان نظام مهندسی پس از اخذ پروانه اشتغال به کار اجباری است؟

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر عضویت در سازمان نظام مهندسی استان (از این پس به اختصار سازمان) برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون اختیاری است اما پس از قبولی و برای اخذ پروانه باید به عضویت سازمان استانی که در زمان ثبت‌نام اعلام نموده‌اید، درآیید تا بتوانید درخواست صدور پروانه داشته باشید.

اگر پس از آزمون، از قبولی خود اطمینان دارید، بلافاصله برای عضویت در سازمان اقدام کنید وگرنه صبر کنید تا نتایج اعلام شود. چرا که برای عضویت در سازمان باید حق عضویت سالانه پرداخت نمایید که در صورت عدم قبولی، پرداخت حق عضویت سالانه سودی به‌جز برخی اطلاع‌رسانی‌های سازمانی برای شما نخواهد داشت.

ه هرحال تصمیم در مورد زمان عضویت در سازمان به‌عهده شما اما زمان حدود ۲ ماه را برای انجام مراحل عضویت در نظر داشته باشید. باید به سایت سازمان مراجعه کنید (برای استان تهران سایت به آدرس ۱۶۰.۴۸.۱۱۷:۷۰۸۰)، در قسمت درخواست عضویت اشخاص حقیقی، مدارک مورد نیاز جهت الصاق را مطالعه و فراهم کنید، سپس با درج اطلاعات شخصی، محل سکونت، اطلاعات شغلی، اطلاعات تحصیلی و الصاق مدارک لازم، درخواست الکترونیکی عضویت اعضای حقیقی را ثبت نمایید.

پس از بررسی و تأیید مدارک ارسالی، حق عضویت مربوطه را پرداخت نموده و در پایان، مهلتی (حدوداً ۱۰ روز) به شما داده می‌شود تا برابر با اصل شده مدارک را به سازمان پست کنید. در ارسال مدارک دقت نمایید. در صورت صحت مدارک ارسالی، دیگر نیاز نیست اقدامی انجام دهید، منتظر بمانید تا حدود ۱ ماه بعد، کارت عضویت به آدرس شما پست خواهد شد. تا اینجای کار چندان دشوار نبود!!

چه زمانی باید برای صدور پروانه درخواست دهیم؟

حال سؤالی که پیش می‌آید آن است که چه زمانی باید درخواست صدور پروانه را ارائه دهیم یا اصلاً زمان مشخصی وجود دارد؟

در استان تهران حدوداً ۳ ماه زمان می‌برد تا پس از اعلام نتایج نهایی آزمون‌ها، کارنامه‌های قبولی به سازمان ارسال شده و سازمان، برنامه زمان‌بندی بر اساس شماره سریال قبولی آماده نماید. بسته به تعداد قبول‌شدگان، بازه حدوداً ۴ ماهه برای ثبت درخواست صدور پروانه بر اساس سریال قبولی تعیین می‌گردد.

باید دقیقاً در روزی که در برنامه اعلام شده است برای ثبت درخواست اقدام کنید. اگر زودتر ثبت کنید، اجازه ثبت با سریال قبولی به شما داده نمی‌شود و در صورتی هم که بدون شماره سریال ثبت کنید، رسیدگی نشده و حتی برای حذف باید حضوراً به سازمان مراجعه کنید و درخواست حذف را به امضای رئیس واحد صدور پروانه برسانید و در دبیرخانه ثبت نمایید تا درخواست پیش از موعد شما حذف گردد. اگر هم دیرتر اقدام کنید، باز اجازه ثبت با سریال قبولی به شما داده نمی‌شود و باید حدوداً ۳ هفته بعد از پایان برنامه زمان‌بندی درخواست را بدون شماره سریال ثبت کنید.

پس از ثبت درخواست چه باید کنیم؟

پس از ثبت درخواست، مهلتی (حدوداً ۱۰ روز) به شما داده می‌شود تا برابر با اصل شده مدارک لازم را به سازمان پست کنید. در ارسال مدارک دقت نمایید. شاید مهم‌ترین مدرک ارسالی، گواهی اشتغال به کار و تجربه عملی و سابقه کار (توسط ۲ نفر از مهندسان عضو سازمان) است.

توجه نمایید که فقط درج سوابق کار در پروژه‌های شخصی در محدوده شهر و با سمت ناظر برای درخواست پروانه نظارت (و با سمت طراح برای پروانه محاسبات یا طراحی و مجری برای پروانه اجرا) که به امضای دو نفر از اعضای پایه ۱ سازمان همان استان درآمده باشد، قابل قبول است.

حدوداً دو هفته بعد از ارسال مدارک، پیامکی دریافت خواهید کرد که ضمن اعلام نواقص مدارک ارسالی (در صورت وجود نقص)، زمانی را برای مراجعه حضوری به سازمان تعیین می‌کند تا با در دست داشتن اصل مدارک ارسالی در روز تعیین‌شده به سازمان مراجعه و مراحل اداری لازم را طی کنید و در واقع درخواست صدور پروانه خود را کامل نمایید. پس از این اقدام باید منتظر بمانید تا حدود ۲ ماه بعد، پروانه شما صادر شده به آدرس شما پست شود. اکنون پروانه در دست شماست. شاید فکر کنید این داستان طولانی به پایان رسیده است. باید عرض کنم نه!! هنوز هفت خان مانده تا به مرحله نهایی برسید!!

پس از اخذ پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی چه باید کنیم؟

 1. پس از دریافت پروانه از پست، منتظر کسی یا اتفاقی نباشید! بلافاصله به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر (مهم نیست در کدام‌یک از مناطق شهرداری) مراجعه کنید و درخواست فعال‌سازی پروانه را ارائه نمایید.
 2. دفتر خدمات الکترونیک شهر پس از اخذ مدارک و فرم‌های لازم از شما، درخواست فعال‌سازی شما را ثبت می‌کند. ۱ هفته الی ۱۰ روز بعد، شماره امضای شما صادر می‌شود.
 3. با داشتن شماره حساب بانک صادرات، به بخش خدمات مهندسی سایت سازمان (برای استان تهران سایت به آدرس observer.tceo.ir) مراجعه و در آن سایت ثبت‌نام کنید (با شماره پروانه به‌عنوان نام کاربری، برای خود کلمه عبور تعیین کنید). پس از ورود می‌توانید شماره امضای خود را دریافت کنید. در ضمن باید پس از ورود، برخی اطلاعات تکمیلی خود از جمله شماره حساب بانک صادرات را وارد نمایید.
 4. با در دست داشتن شماره امضا (به‌عنوان شماره شهرسازی) و شماره پروانه و شماره عضویت اقدام به ساخت مهر نمایید.
 5. پس از ساخت مهر، مجدد به دفتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنید. با مهر و امضای چند فرم دیگر، پروانه شما را فعال خواهند کرد.
 6. حال باید مجدداً با شماره پروانه به‌عنوان نام کاربری و کلمه عبوری که برای خود تعیین کردید، به بخش خدمات مهندسی سایت سازمان مراجعه کنید و با ثبت برخی مشخصات و اطلاعات از جمله میزان کارکرد در خارج از شهر و انجام برخی تنظیمات از جمله انتخاب مناطق و گروه ساختمانی مدنظر، منتظر ارجاع کار نظارت از سوی سازمان از طریق سامانه باشید.

شاید حالا شما هم تأیید کنید که قبولی در آزمون چقدر ساده‌تر بود! به زودی به شما کار ارجاع خواهد شد، اما پس از ارجاع کار چه اقدامی باید انجام دهید؟

پس از ارجاع کار، تازه همه چیز شروع می‌شود!

نمی‌خواهم نگرانتان کنم اما اصل ماجرا پس از ارجاع کار است، شاید پس از ارجاع کار با هفتاد خان مواجه شوید!! اینجا مجال صحبت بیشتر نیست اما توصیه می‌کنم تا پیش از ارجاع کار، حتماً درباره مسائل فنی، حقوقی و … مربوط به نظارت، مطالعه خوب و کاملی داشته باشید تا بتوانید امر خطیر و پرمسئولیت نظارت را به‌صورت درست و اصولی و با کمترین مشکلات و نگرانی‌ها شروع نمایید. کتاب “همراه ناظر ساختمان“، از نشر نوآور می‌تواند در این‌باره بسیار راهگشا و مفید باشد. حتماً این کتاب را مطالعه نموده و در زمان نظارت، همراه خود داشته باشید.

مقاله مرتبط: مدارک مورد نیاز جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی

عادت کنید موفق باشید.
مسعود فیروزی

انتشارات نوآور
ناشر تخصصی کتاب‌های نظام مهندسی

15 نظر در مورد «چگونه پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی را اخذ نموده و فعال نماییم؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سید محسن هاشمی می‌گوید:

  سلام. رشته من مهندس برق قدرت هست و شرایط شرکت در هر ۳ آزمون نظات، طراحی و اجرا رو دارم. اگر در هر سه آزمون پذیرفته شوم معنیش اینه که میتونم سه تا پروانه اشتغال مستقل بگیرم؟ و اینکه مستقل میتونم هر کدوم رو جداگانه حقوقی کنم؟؟ ممنون میشم پاسخ بفرمایید

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، در صورت قبولی در هر ۳ صلاحیت، یک پروانه برای شما صادر می شود و هر سه صلاحیت در یک پروانه لحاظ می شود. و در مورد جزییات حقوقی نمودن پروانه هم توصیه می شود تا از سازمان نظام مهندسی استان پیگری نمایید. موفق باشید

 • من که سابقه کاری ندارم و ازمون قبول شدم چجوری میتونم عضو سازمان بشم اگ پروانه اشتغال نداشته باشیم بهمون کار نمیدن سه سال سابقه کاری رو چجوری درست کنم تفاوت در چیه اونی ک عضو سازمان هست با اونی ک نیس توضیحاتی کامل رو در خصوص سابقه کار و تفاوت ان با نبود سابقه کار و پروانه اشتغال آیا کسی ک پروانه اشتغال نداره نمیتونه کار کنه اگ میتونه چجوری؟؟؟؟؟؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، برای اخذ پروانه نیاز به سابقه کار و سابقه بیمه وجود ندارد. و ۳ سال سابقه عنوان شده منظور همان ۳ سالی است که باید از اخذ مدرک لیسانس جهت شرکت در آزمون گذشته باشد است. بنابراین شما پس از قبولی در آزمون می توانید در سازمان نظام مهندسی استان عضو شده و پروانه نظام مهندسی را اخذ نمایید . موفق باشید.

 • محمد هنری می‌گوید:

  با سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم میشه در یک دوره برا رشته عمران درهر دو ازمون نظارت واجرا پایه ۳ شرکت کرد؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله با داشتن حداقل مدرک کارشناسی عمران و گذشت ۳ سال از تاریخ اخذ آن میتوانید در هر سه صلاحیت محاسبات ، نظارت و اجرا در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایید. موفق باشید.

 • سلام. آیا دو نفر مهندس پایه یک برای امضای گواهی سابقه کار حتما باید هم رشته با فرد باشند یا میتونه رشته اونها متفاوت با رشته شخصی که میخواد اونها گواهی سابقه کارش رو مهر و امضا کنند؟
  مثلا دو نفر پایه یک عمران میتونن گواهی سابقه کار من که رشته ام برق هست رو امضا کنن؟ یا باید دو نفر پایه یک برق پیدا کنم؟
  و سوال دیگه اینکه حتما باید اون دو نفر عضو سازمان استان من باشند یا میتونه عضو سازمان یه استان دیگه باشند؟
  مثلا من که درخواست عضویت و پروانه از تهران رو دارم آیا دو نفر پایه یک که عضو سازمان البرز یا استان دیگه هستند میتونن سابقه کار من رو امضا کنند؟ یا حتما باید عضو سازمان تهران باشند؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، برای تایید گواهی سابقه کار، تنها امضای دو مهندس پایه یک ضروری است که می تواند در رشته متفاوت با رشته شما هم باشند، و لزومی ندارد که هم رشته با شما باشند. اما حتما باید در همان استانی باشند که شما درخواست صدور پروانه در آن را دارید. موفق باشید

 • آریا رامین می‌گوید:

  ممنون از استاد فیروزی و انتشارات نوآور بابت اطلاعات مفید که امیدوارم مهندسانی که اطلاعات کافی ندارن کمکی براشون باشه

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، بله ضوابط کلی یکسان است ، اما توصیه می شود برای کسب اطلاعات جزئی و دقیق تر در این زمینه از طریق سازمان نظام استان محل سکونت پیگیری نمایید. موفق باشید.

 • آریا رامین می‌گوید:

  با سلام ممنون از استاد فیروزی بابت تلاشهای بی وقفه بسیار مقاله مفیدی برای من که هیچ آشنایی نداشتم از بابت انجام مراحل بود امیدوارم برای دوستان دیگر هم به اندازه من مفید بوده باشد

 • ضمنا من bookmark کردم در مرورگر سیستمم ، چرا که واقعا هر پاراگرافش یه هفت خانه و زمان بر . واقعا عالی بود دست مریزاد

 • سلام ببخشید سوالات مهمی داشتم، آیا مدرک موقت هم می شه برابر اصل کرد ؟ چون اصل دانشنامه خیلی دیر حاضر میشه و برای من هنوز بعد از سه سال از ارشدم حاضر نیست.

  در ضمن پس از قبولی چه مدت فرصت داریم تا پروسه پروانه رو انجام بدیم؟ منظورم اینه که اگر دیر بشه آیا قبولی ما پس از مدتی منقضی میشه؟

  • پشتیبانی انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر،‌قبولی در آزمون ۳ سال انقضا دارد. اما برای ارائه دانشنامه یک سال به شما فرصت داده می‌شود. موفق باشید.