آزمون نظام مهندسی چیست؟

آزمون نظام مهندسی چیست؟

 (سری مقالات موفقیت در آزمون نظام مهندسی)

آزمون نظام مهندسی چیست؟ همانطور که در مقاله « مقاله آشنایی با سازمان نظام مهندسی ساختمان (اهداف و وظایف)» گفته شد یکی از مهمترین وظایف این سازمان نظارت بر طراحی و اجرای صحیح و اصولی ساخت و سازها بر اساس مباحث مقررات ملی ساختمان می‌باشد، بنابراین می‌بایست کلیه مراحل ساخت توسط کارشناسان این سازمان تایید شود.

کارشناسان سازمان نظام مهندسی از طریق آزمون نظام مهندسی انتخاب شده و پس از دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسان، می‌توانند با این سازمان همکاری داشته باشند.

متولی آزمون نظام مهندسی، سازمان نظام مهندسی کل کشور با همکاری دفتر مقررات ملی ساختمان است که این دفتر زیر نظر وزارتخانه راه و شهرسازی می‌باشد، همچنین مسولیت برگزاری آزمون نظام مهندسی بعهده سازمان سنجش کشور می‌باشد.

پروانه اشتغال بکار مهندسی در ۴ درجه و به ترتیب با عنوان‌های «پایه۳»، «پایه۲»، «پایه۱» و «ارشد» صادر می‌شود. برای دریافت پایه ۳ متقاضیان باید در آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند و برای ارتقا به پایه‌های بالاتر سنوات، سوابق کاری و شرکت در دوره‌های مربوطه ضروری است.

 

آزمون نظام مهندسی در رشته‌های هفتگانه مهندسی و بشرح صلاحیت‌های زیر برگزار می‌شود:

 

۱– آزمون‌ نظام مهندسی در رشته عمران (سه صلاحیت)

 • آزمون نظام مهندسی عمران نظارت
 • آزمون نظام مهندسی عمران اجرا
 • آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

۲- آزمون نظام مهندسی در رشته معماری (سه صلاحیت)

 • آزمون نظام مهندسی معماری نظارت
 • آزمون نظام مهندسی معماری اجرا
 • آزمون نظام مهندسی معماری طراحی

۳-  آزمون نظام مهندسی  در رشته تاسیسات برقی (دو صلاحیت)

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت
 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی

۴-  آزمون نظام مهندسی  در رشته تاسیسات مکانیکی (دو صلاحیت)

 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت
 • آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی

۵-  آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری

۶- آزمون نظام مهندسی شهرسازی

۷- آزمون نظام مهندسی ترافیک

آزمون نظام مهندسی جزوه باز و به اصطلاح «open book» هست بنابراین کلیه منابع را می‌توانید بهمراه خود سر جلسه آزمون برده و از آن‌ها استفاده نمایید.

آزمون نظام مهندسی در تمامی رشته‌ها و صلاحیت‌ها بجز صلاحیت معماری طراحی بصورت تست‌های چهارگزینه‌ای می‌باشد، معمولا در هر آزمون ۶۰ سوال طرح می‌شود و حد نصاب قبولی در این آزمون کسب نمره ۵۰ درصد است. توجه داشته باشید در آزمون نظام مهندسی بعلت عدم محدودیت ظرفیت، رقابتی بین داوطلبان  وجود ندارد و داوطلبان می‌بایست حد نصاب قبولی (۵۰ درصد) را در این آزمون کسب نمایند، همچنین این آزمون نمره منفی هم دارد و در واقع هر ۳ سوال غلط یک سوال صحیح را حذف میکند.

توجه داشته باشید جهت ثبتنام در آزمون نظام مهندسی عضویت در سازمان نظام مهندسی اختیاری است اما در صورت قبولی در این آزمون برای اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی (گرفتن مدرک پایه ۳) عضویت در این سازمان الزامی می‌باشد.

ثبتنام آزمون نظام مهندسی بصورت اینترنتی و از طریق سایت دفتر مقررات ملی ساختمان صورت میگیرد، یکی از شرایط ثبتنام داشتن سنوات لازم میباشد.

طبق ماده ۵ آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع به شرح جدول زیر می‌باشد:

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه‌ای
کارشناسی ۳ سال
ارشد ۲ سال
دکتری ۱ سال

در نظر داشته باشید اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی حداکثر بمدت ۴ سال از تاریخ آزمون میباشد، لذا در صورت قبولی میتوانید ظرف این مدت شرایط لازم جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

از مزایای قبولی در آزمون نظام مهندسی و گرفتن پروانه اشتغال بکار(پایه ۳) ثبت رتبه بندی شرکت مهندسی و مجوز کار در رشته مربوطه هست، از دیگر مزایای قبولی در این آزمون بعنوان کارشناس نظام مهندسی فعالیت در پروژه ها می‌باشد و حداقل مزیت آن اجاره حق امضاء به شرکتهای معتبر می‌باشد. در ضمن توجه داشته باشید برای رفتن به پایه های بالاتر وگرفتن پروژه‌های بزرگتر حتما نیاز به گرفتن پروانه پایه ۳ هستیم.

انتشارات نوآور

 مقاله آزمون نظام مهندسی چیست؟ توسط ناشر تخصصی کتاب های نظام مهندسی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید:

18 نظر در مورد «آزمون نظام مهندسی چیست؟»

 • با سلام
  منظور از سابقه كار حرفه اي دقيقا چيه ؟
  يعني حتما يابد ۳ سال سر كار رفته باشيم قبلش يا همين كه ۳ سال از اخذ مدرك گذشته باشه كافيه ؟
  با تشكر
  ۰
 • سلام-من سال ۹۲ فارغ التحصیل شدم در رشته مهندسی عمران-عمران و هیچ سابقه کاری مرتبط ندارم-آیا میتونم تو آزمون نظام مهندسی اجرا و نظارت شرکت کنم؟
  ۰
 • با عرض سلام و خسته نباشید ،بنده خرداد ماه سال ۹۴ فارغ التحصیل شده ام در رشته کارشناسی مکانیک خودرو از آن به پس بنده در رشته خود تجربه کاری نداشته ام آیا امکان شرکت در آزمون رادارم؟ با تشکر
  ۰
  • شاهرخ محمدزاده اصل می‌گوید:

   سلام وقت بخیر،‌ خیر الویت و تفاوتی بین آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت و طراحی نیست، و می‌توانید در هر دو آزمون شرکت نمایید. البته آزمون نظارت ساده‌تر از طراحی است. برای آزمون طراحی باید وقت بیشتری بذارید. موفق باشید
   ۲
 • سلام وقت بخیر
  برای عضویت نیاز هست که مدرک تحصیلی رو تحویل سازمان نظام مهندسی بدیم ؟؟
  من امسال فارغ التحصیل شدم .این طور که من متوجه شدم مانعی برای عضو شدن نیست ولی برای آزمون باید سه سال صبر کنم ! میخواستم بدون زمان عضو شدن مدرک رو باید تحویل بدم ؟یا بعد از قبولی و زمان گرفتن پروانه اشتغال؟ چون قصد ادامه تحصیل و ارشد دارم پرسیدم ..
  ۰
 • سیدمهدی می‌گوید:

  سلام خسته نباشی من کاردانی مکانیک خودرو و کارشناسی تاسیسات حرارتی و برودتی هستم من اگه رشته کاردانی رو تطبیق رشته کارشناسی بکنم و دروس مربوط به کاردانی تاسیسات بگزرونم می تونن توازمون شرکت کنم
  اگه بتونم بااینکه بیشتر از ۴سال از مدرک کارشناسی گذشته باز چند سال باید صبر کنم
  ۰
 • سلام، خسته نباشین
  تفاوت مدرک های کارشناسی یا ارشد برای شرکت در آزمون معماری نظارت یا طراحی چیه؟
  با تشکر
  ۰
  • سلام وقتتون بخیر در زمینه ی ارتقا به پایه های بالاتر تفاوتی وجود ندارد تنها تفاوت تعدادسنواتی است که بعد از هر مدرک باید گذرانده شود که برای مدرک کارشناسی ۳ سال و ارشد ۲ سال میباشد. موفق باشید
   ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *