سیستم ارتینگ

سیستم ارتینگ و هدف از اجرای آن

در طی قرن گذشته، استانداردهای ایمنی صنعت برق به سیستم‌های بسیار پیشرفته‌ای تبدیل شده‌اند که همه­ جوانب ایمن‌­سازی را به خوبی پوشش می‌دهند؛ از جمله­ این سیستم‌­ها می‌­توان به سیستم‌ ارتینگ اشاره نمود که معمولا در مدارهای الکتریکی ولتاژ پایین (LV)، بر اساس استاندارد مرجع IEC 60364 و در راستای حفاظت از اشخاص و اموال مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

امروزه از سیستم ارتینگ به عنوان راهکاری در راستای هدایت جریان ناخواسته­ الکتریسیته به سمت زمین یاد می‌­شود. بدیهی است که کلیه­ وسایل الکتریکی به کمک ولتاژ برق به کار می‌­افتند و به همین دلیل، تغییرات ولتاژ می‌­تواند منجر به بروز آتش‌سوزی، تخریب مدارهای موجود و امکان وقوع برق­‌گرفتگی در هنگام استفاده از این گونه تجهیزات گردد. برق‌گرفتگی زمانی اتفاق می‌­افتد که فرد میان دو نقطه­ دارای اختلاف فاز (مانند فاز و زمین یا فاز و نول) قرار گیرد. در این هنگام، عبور جریان الکتریسیته از بدن فرد منجر به بروز حوادث جبران­‌ناپذیری خواهد شد. فلسفه­ استفاده از سیستم ارتینگ نیز جلوگیری از وقوع چنین حوادثی است. در حقیقت، این­گونه سیستم‌­های محافظ با انتقال بار الکتریکی به زمین، از بروز وقایع ناگوار پیشگیری می‌­نمایند.

سیستم ارتینگ و هدف از اجرای آن

سیستم ارت چیست؟

فرآیند تخلیه­ فوری انرژی الکتریکی و انتقال آن به زمین با استفاده از سیم­‌ها و اتصالات دارای مقاومت الکتریکی پایین را سیستم ارت می‌­نامند. اجرای سیستم ارتینگ در حقیقت با اتصال بخش فاقد جریان و یا قسمت نول سیستم­‌های تغذیه به زمین انجام می‌­شود.

معمولا برای اجرای سیستم­‌های ارتینگ از آهن گالوانیزه استفاده می‌­شود. به کمک ارتینگ، مسیر بسیار ساده­‌ای برای خروج نشتی جریان الکتریسیته فراهم شده و جریان اتصال کوتاه ایجاد شده در تحهیزات الکتریکی به زمین (که دارای پتانسیل صفر است)

می‌­رسد. بر همین اساس، سیستم­‌ها، تجهیزات الکتریکی مورد استفاده و کاربران آن­ها از آسیب‌­های احتمالی محافظت می­‌شوند.

به عنوان مثال، تصور کنید بدنه­ یک وسیله­ الکتریکی به دلیل وقوع اتصالی در مدارات موجود در آن، دارای جریان الکتریسیته باشد. به محض لمس بدنه توسط فرد مصرف­کننده، جریان الکتریسیته از بدن او به عنوان رسانا برای انتقال به زمین استفاده نموده و فرد دچار برق­‌گرفتگی می‌­شود. ارتینگ، مسیر جایگزین و مطمئنی است که ایمنی تجهیزات و کابران آن­ها را به شدت افزایش می‌­دهد. 

اجزای سیستم ارتینگ

تجهیزات اصلی مورد استفاده در سیستم ارتینگ عبارتند از:

 • الکترود زمین: میل‌ه­ای رسانا برای انتقال جریان الکتریکی به زمین
 • زمین: به عنوان رسانای دارای پتانسیل الکتریکی صفر
 • هادی ارتینگ: برای حفاظت در برابر شوک­‌های الکتریکی احتمالی
 • قطعه­‌ی رسانای در دسترس: قطع‌ه­ای فلزی که قابل لمس بوده و در حالت عادی دارای بار الکتریکی نیست؛ اما ممکن است در زمان اتصالی دارای بار الکتریکی شود.
 • قطعه­‌ی هادی حفاظتی: قطعه­ رسانایی که برای حفاظت از مدار در مقابل شوک­‌های الکتریکی احتمالی استفاده می­‌شود و بخش‌­هایی چون قطعات رسانای در دسترس، قطعات فلزی خارجی، ترمینال ارت و … را به یکدیگر متصل می­‌نماید.
 • قطعه­‌ی رسانای خارجی: قطعات هم‌­پتانسیل زمین مانند: دیوارهای غیرعایق، اسکلت‌­ها و لوله‌­های فلزی
 • ترمینال اصلی ارتینگ: جهت اتصال کلیه­ قطعات هادی به تجهیزات ارتینگ

اجزای سیستم ارتینگ

انواع سیستم ارت

مطابق استاندارد مرجع  IEC 60364، سه نوع سیستم اصلی ارتینگ وجود دارد که عبارتند از: TT، IT و TN.

۱-سیستم TT: در این نوع سیستم ارتینگ، منبع تغذیه و همچنین انتهای اتصالات تاسیسات مستقیما به زمین وصل می‌­شوند. سیستم ارت نیز هیچ گونه اتصالی با سیستم الکتریکی ندارد.

سیستم ارتینگ TT

۲-سیستم IT: این نوع سیستم ارتینگ نیز هیچ گونه اتصال مستقیمی میان سیستم توزیع ­کننده و زمین وجود ندارد. ویژگی اصلی سیستم ارتینگ IT این است که در صورت بروز خطا بین فازها و زمین، سیستم می­‌تواند بدون وقفه به کار خود ادامه دهد. از این نوع سیستم ارتینگ معمولا در پست­های برق یا ژنراتورها استفاده می‌­شود.

سیستم ارتینگ IT

۳-سیستم TN: این نوع سیستم ارتینگ به سه دسته­ TN-S، TN-C و TN-C-S تقسیم‌­بندی می‌­شود. تفاوت اصلی آن­ها در مشترک یا جدا بودن سیم­‌های نول و ارت است؛

به طوری که در سیستم TN-S، سیم‌­های نول و ارت از یکدیگر جدا هستند؛

سیستم ارتینگ TN

در سیستم TN-C، سیم­‌های نول و ارت مشترک می‌­باشند.

سیستم TN-C

 در سیستم TN-C-S نیز نول و ارت در ابتدا مشترک بوده و سپس به دو سیم جداگانه تبدیل می­‌شوند. 

هدف از اجرای سیستم ارتینگ

سیستم ارتینگ یکی از مهم‌ترین عوامل ایمنی در صنعت برق و لوازم الکترونیک می‌­باشد که به منظور دستیابی به جریان ایمن و کاهش خطرات الکتریکی طراحی گردیده است. هدف اصلی از اجرای سیستم ارتینگ، مهار جریان‌های تولیدشده از القائات الکترومغناطیسی و همچنین تخلیه­ الکتریسته­ ساکن موجود در قطعات و لوازم مصرفی است. با نصب این گونه سیستم­‌ها، جریان‌های خطرناک که ممکن است در اثر القائات الکترومغناطیسی و تخلیه­ الکتریسته­ ساکن به وجود آیند، به طور موثر کنترل می‌شوند.

علاوه بر این، سیستم ارتینگ به منظور کاهش ولتاژ گام و تماس در مواقع بروز اختلاف پتانسیل‌های خطرناک نیز استفاده می‌شود. با اجرای این سیستم، احتمال بروز حوادث ناخوشایندی نظیر شوک الکتریکی و آتش سوزی به شدت کاهش یافته و ایمنی کارکنان، تجهیزات الکتریکی، الکترونیکی و دیجیتالی نیز بهبود می‌یابد.

یکی دیگر از اهداف اجرای سیستم ارتینگ، کارکرد صحیح تجهیزات حفاظتی است. با نصب این سیستم، تجهیزات حفاظتی به درستی عمل نموده و در صورت بروز خطرات الکتریکی، سریعا واکنش نشان می‌دهند. این امر باعث افزایش اعتماد به سیستم حفاظتی شده و از وقوع حوادث جبران‌­ناپذیر جلوگیری می­نماید.

به طور خلاصه، هدف اصلی اجرای سیستم ارتینگ، حفاظت جان انسان‌ها و کاربرد مناسب سیستم‌های الکتریکی، الکترونیکی و دیجیتالی است. با نصب این گونه سیستم­‌ها، خطرات الکتریکی به حداقل ممکن کاهش یافته و ایمنی در محیط‌های صنعتی و تجاری نیز بهبود می‌یابد.

کاربرد سیستم ارتینگ

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، کاربرد اصلی سیستم ارتینگ در صنعت برق و صنایع وابسته، حفظ ایمنی و کاهش خطرات ناشی از جریان الکتریکی است. اما در ادامه به برخی از مهم­ترین کاربردهای این سیستم می­‌پردازیم:

 • حفاظت در برابر رعد و برق: سیستم ارتینگ به عنوان یک مسیر هدایت جریان الکتریکی از طریق زمین، از تجهیزات و ساختمان‌ها در برابر آسیب­‌های ناشی از رعد و برق محافظت می‌کند.
 • محافظت در مقابل اتصال کوتاه: سیستم ارتینگ با اتصال تجهیزات به زمین، جریان کوتاه را به زمین هدایت کرده و از بروز خطرات ناشی از اتصال کوتاه جلوگیری می­نماید.
 • حفاظت در برابر اختلالات الکترومغناطیسی: سیستم ارتینگ با تخلیه­ جریان الکتریکی اضافی به زمین، به خوبی از بروز اختلالات الکترومغناطیسی ناشی از تجهیزات الکتریکی محافظت می‌کند.
 • حفاظت در برابر شوک­‌های الکتریکی: سیستم ارتینگ با اتصال تجهیزات به زمین، از خطر شوک الکتریکی به افراد جلوگیری نموده و ایمنی آن­ها را تضمین می­نماید.
 • محافظت از مدارهای آسانسورها: متخصصان صنعت الکترونیک توصیه می‌­کنند که جهت جلوگیری از بروز هرگونه ایراد در مدارهای کنترل، قدرت و فرمان آسانسورها که سبب آسیب دیدن مسافران آن­ها می‌­گردد، از سیستم‌­های ارتینگ مناسب استفاده شود. بهره­‌گیری از این گونه سیستم‌­ها در آسانسورها، با فراهم نمودن یک محیط هم‌­پتانسیل، سبب پیشگیری از صدمه دیدن تجهیزات و مدارهای آن شده و ایمنی کاربران را افزایش می‌­دهد.

به طور خلاصه، سیستم ارتینگ با ایجاد یک مسیر هدایت جریان الکتریکی به زمین، از تجهیزات و افراد در برابر خطرات الکتریکی مرتبط با استفاده از جریان برق محافظت می­‌نماید.

نحوه­ عملکرد سیستم ارت

همان گونه که پیشتر نیز بیان شد، سیستم ارتینگ یک سیستم حفاظتی است که در صنایع و ساختمان‌ها برای افزایش ایمنی و جلوگیری از بروز آسیب به لوازم و مدارهای الکتریکی استفاده می‌شود. این سیستم با ایجاد یک مسیر ایمن برای جریان الکتریسیته­ای که ممکن است در صورت عدم وجود سیستم ارتینگ به لوازم و مدارهای الکتریکی منتقل شوند، از بروز آسیب در آن­ها جلوگیری می­نماید.

سیستم ارتینگ از قطعاتی تشکیل شده که به طور مستقیم به زمین متصل می‌شوند. این قطعات شامل میله‌های ارتینگ، پرچ‌ها، نوارها و اتصالات فلزی (غالبا مسی) هستند. وظیفه­ این قطعات ایجاد یک مسیر با مقاومت پایین برای هدایت جریان ناخالص است. هنگامی که جریان ناخالص در سیستم الکتریکی به وجود می‌آید، این جریان توسط قطعات ارتینگ به زمین هدایت شده و از لوازم و مدارهای الکتریکی دور می‌­گردد.

به طور خلاصه می­‌توان گفت که سیستم ارتینگ با ایجاد یک مسیر ایمن برای عبور جریان‌­های ناخالص، ایمنی کل مدار را افزایش داده، لوازم و مدارهای الکتریکی آن­ها را در برابر آسیب حفظ نموده و از بروز آتش‌سوزی جلوگیری می‌نماید. لذا امروزه وجود این سیستم بسیار حیاتی بوده و ضروری است در کلیه­ صنایع و ساختمان‌ها به درستی طراحی و اجرا گردد تا ایمنی و عملکرد بهینه­‌ای را فراهم سازد.


منابع 

axis-india

circuitglobe

electricalfundablog

electricalapprentice


انتشارات نوآور

0 نظر در مورد «سیستم ارتینگ»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.