محاسبه ارتفاع ساختمان بر اساس مبحث چهارم چگونه است؟

محاسبه ارتفاع ساختمان بر اساس مبحث چهارم مورد استفاده مهندسین معماری و عمران

محاسبه ارتفاع ساختمان بر اساس مبحث چهارم چگونه است؟

بر اساس مبحث چهارم مقررات ملی برای محاسبه ارتفاع ساختمان نوع بام و شیب گذر تاثیر گذار می باشد. بر اساس این مبحث ارتفاع ساختمان شامل بخشی از ساختمان می باشد که روی سطح زمین قرار می گیرد و این نوع محاسبه ارتفاع با ارتفاع سازه ساختمان که از روی شالوده تا روی بام محاسبه می گردد متفاوت می باشد. عدد بدست آمده از محاسبات ارتفاع ساختمان نباید بیش از مقادیر تعیین شده در این مبحث باشد.

 نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان بر اساس مبحث چهارم

۴-۴-۲-۲ محدودیت کلی مساحت و ارتفاع

۴-۴-۲-۲-۱ ارتفاع مجاز گروه های ساختمانی

حداکثر ارتفاع مجاز گروه های ساختمانی بر حسب تعداد طبقات آن‌ها، از نظر این مبحث مطابق مقادیر تعیین شده در این قسمت است، مگر آن که به دلیل شرایط خاص اقلیمی و یا نوع تصرف یا ساختار بنا، مقادیر دیگری برای ارتفاع مجاز ساختمان‌ها در طرح های مصوب توسعه و عمران شهری یا در مقررات اختصاصی تصرف‌ها تعیین شده باشد.

مبنای محاسبه‌ی ارتفاع ساختمان، تراز متوسط کف معبر مجاور، تا متوسط ارتفاع بام شیب‌دار یا بالاترین نقطه‌ی جان‌پناه در بام‌های مسطح است.

آ) در گروه‌های ساختمانی ۱ ،۲ و ۳ (در حالت یک طبقه)، در ساختمان‌های دارای زیرزمین با پنجره نورگیر از نما، ۳۰/۵ متر و در ساختمان‌های فاقد آن ۱۰/۴ متر.
در گروه‌های ساختمانی ۱ ،۲ و ۳ (در حالت دو طبقه)، در ساختمان‌های دارای زیرزمین با پنجره نورگیر از نما، ۵۰/۸ متر و در ساختمان‌های فاقد آن ۳۰/۷ متر.
ب) در گروه‌های ساختمانی ۴ و ۵ (در حالت سه طبقه)، در ساختمان‌های دارای زیرزمین با پنجره نورگیر از نما، حداکثر ۷۰/۱۱ متر و در ساختمان‌های فاقد آن حداکثر ۵۰/۱۰ متر.
در گروه‌های ساختمانی ۴ و ۵ (در حالت چهار طبقه)، در ساختمان‌های دارای زیرزمین با پنجره نورگیر از نما، حداکثر ۹۰/۱۴ متر و در ساختمان‌های فاقد آن حداکثر ۷۰/۱۳ متر.
پ) در گروه‌های ساختمانی ۶ و ۷ (پنج تا هفت طبقه یا تا ارتفاع ۲۳ متر) و گروه ۸ (با ارتفاع بیش از هفت طبقه یا بیش از ۲۳ متر)، به تناسب تعداد طبقات و سایر ضوابط و مقررات قانونی.

مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان(الزامات عمومی)
برای خرید کتاب مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان(الزامات عمومی) اینجا کلیک نمایید.
دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان

2 نظر در مورد «محاسبه ارتفاع ساختمان بر اساس مبحث چهارم چگونه است؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • اصغر شجاع لاریجان می‌گوید:

    با سلام لطفا” در مورد تعداد طبقات جنوبی در گذر دوازده متری وارتفاع مجاز تعدادطبقات چقدر باشد تا سایه ساختمان مزاحم قطعات شمالی نباشد