منابع آزمون نظام مهندسی شهرسازی

منابع آزمون نظام مهندسی شهرسازی مهر ۱۴۰۲

آزمون نظام مهندسی به منظور اجرای صحیح قوانین ساخت و ساز هرساله در بصورت سراسری توسط وزارت راه و شهرسازی برگزار می‌شود. داوطلبان که در یکی از رشته‌های هفتگانه نظام مهندسی عمران، معماری، برق، مکانیک، شهرسازی، ترافیک، نقشه برداری می‌توانند در آزمون شرکت کنند. حد نصاب قبولی در این آزمون، ۵۰ درصد است شرط دست یافتن به این مهم تسلط کافی به منابع آزمون است. آزمون نظام مهندسی شهرسازی رقابتی نیست؛ به این معنی که هر تعدادی از افراد که موفق به کسب حد نصاب ۵۰ درصد شوند، می‌توانند پروانه نظام‌مهندسی خود را اخذ کنند. 

در این آزمون، هر سوال از امتیاز یکسانی برخوردار می‌باشد؛ به این معنی که اگر شما یک سوال مبحث دوم را درست جواب دهید و یا یک سوال مبحث چهارم را درست جواب دهید، نمره و امتیاز یکسانی به شما تعلق می‌گیرد. مانند بسیاری از آزمون‌های تستی دیگر، این آزمون نیز نمره منفی دارد؛ یعنی به ازای ۳ پاسخ نادرست، ۱ پاسخ درست شما از بین می‌رود. آزمون نظام مهندسی کتاب باز است، بنابراین می‌توانید در جلسه آزمون، همه کتاب‌ها و منابعی که نیاز هست را به همراه داشته باشید. همچنین استفاده از ماشین‌حساب در این آزمون، مجاز است.

منابع آزمون نظام مهندسی برق

منابع آزمون نظام مهندسی شهرسازی 

 • قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن (۱۳۹۰) و تصويب‌نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هيات وزيران در مورد اصلاح موادي از آئين‌نامه اجرايي قانون و نظامنامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان (مندرج در همين وب‌سايت)
 • – مبحث دوم (نظامات اداری) – (۱۳۸۴)
 • – مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان) – (۱۳۹۶)
 • – مبحث بيستم (علائم و تابلوها) – (۱۳۹۶)
 • – مبحث بيست و يکم (پدافند غيرعامل) – (۱۳۹۵)
 •  مجموعه مصوبات شورايعالی شهرسازی و معماری ايران در سال‌های ۱۳۹۷، ۹۸ و ۹۹ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران
 •  مجموعه مصوبات شورايعالی شهرسازی و معماری ايران در سال‌های ۱۳۹۵و ۹۶ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران
 •  مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورایعالی شهرسازی و معماری ایران – ۱۳۹۵ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران
 • قرارداد همسان شماره ۱۹ – تهیه طر‌ح‌ توسعه و عمران (جامع) ناحیه
 •  راهنمای دستورالعمل الزامات و ملاحظات دفاعی و پدافند غیرعامل در طرح‌های توسعه و عمران شهری
 •  آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران از سطح ملی تا محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور هیات وزیران مورخ ۱۲/۱۰/۷۸ و اصلاح شده بر اساس مصوبه مورخ ۱۹/۲/۸۴ شورایعالی
 •  چارچوب، راهنما و شرح خدمات تهیه طرح‌های جامع شهری با نگرش و روش نوین (پیوست مصوبه مورخ ۴/۵/۱۴۰۰ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران)
 •  ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلوليت – ویرایش سوم (۱۳۹۹)
 •  قانون شهرداری‌ها و اصلاحات بعدی آن – مصوب ۱۳۳۴
 •  کتاب بازآفرینی شهری پایدار در محدوده‌ها و محله‌های ناکارآمد شهری – (۱۳۹۷)
 •  آئین‌نامه طراحی معابر شهری (فقط بخش‌های ۱، ۵، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱) – (۱۳۹۹) 
 • کتاب طراحی فضاهای شهری در ایران ۱۳۸۵ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران
 •  کتاب برنامه‌ریزی راهبردی توسعه شهری ۱۳۸۵ (تجربیات اخیر جهانی و جایگاه آن در ایران) – معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی

در هر سال، دفتر مقررات ملی ساختمان به عنوان مرجع معتبر در حوزه ساخت و ساز، منابع آزمون نظام مهندسی  را اعلام می‌کند. به منظور آمادگی بهتر داوطلبان عزیز، لازم است که از آخرین ویرایش منابع اعلامی توسط دفتر مقررات ملی ساختمان استفاده نمایید.

تعداد سوال و مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون

آزمون نظام مهندسی شهرسازی یکی از مهمترین مراحل برای حرفه‌ای شدن در حوزه مهندسی شهرسازی است. در این آزمون، دانشجویان باید نشان دهند که آن‌ها دارای دانش و مهارت لازم برای انجام کارهای مرتبط با مهندسی شهرسازی هستند. برای همین میزان مهارت شما در جلسه آزمون سنجیده میشود. این آزمون به صورت کتاب باز یا همان open book برگزار می‌شود.

تعداد سوال و مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون شهرسازی


آزمون نظام مهندسی همانند سایر آزمون ها دارای شرایط و ضوابطی است که داوطلب قبل از ثبت نام آزمون نظام مهندسی باید از آنها اطلاع داشته باشد. برای اطلاعات از آزمون، مطالب پیشنهادی را مطالعه کنید.

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی 


آزمون نظام مهندسی شهرسازی چیست ؟

آزمون نظام مهندسی شهرسازی دارای دو کد رشته است اصلی و مرتبط است جدا ازاینکه باید داوطلب دارای مدرک معتبر وزرات علوم و تحقیقات شهرسازی داشته باشد باید مطابق گرایش مدرک دانشگاهی حد صلاحیت داوطلب مشخص شود.

طبق کمیسیون هم ارزی اگر گرایش مدرک تحصیلی  شهرسازی / شهرسازی-طراحی شهری / شهرسازی – برنامه ریزی شهری و برنامه ریزی شهری و منطقه ای /شهرسازی طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای / شهرسازی – برنامه ریزی منطقه ای کد رشته اصلی و رشته های که در مدرک شهرسازی – مدیریت شهری / معماری منظر/ شهرسازی – کارشناسی ارشد برنامه ریزی محیط یا محیط زیست معادل کارشناسی شهرسازی (طراحی شهری یا برنامه ریزی شهری و منطقه ای) باشد کد رشته مرتبط دربافت خواهید کرد

با مطالعه کمیسیون هم ارزی می‌توانید از جزئیات بیشتر مطلع شوید.

نقش نمونه سوالات در قبولی آزمون

بررسی سوالات ادوار گذشته یکی از موارد بسیار مهم در روند قبولی شما به حساب می‌آید. این قسمت به قدری مهم است که سهل‌انگاری در آن، شما را با احتمال بالایی، مردود در آزمون خواهد کرد؛ یکی از واضح‌ترین دلایل برای مهم بودن بررسی سوالات ادوار گذشته، آشنایی با نحوه طرح سوال و نگرش طراحان سوال می‌باشد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم آزمون‌های موجود در کتاب حاضر کاملا بررسی شود. بی شک استفاده از نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی سالهای گدشته می‌تواند از چند جهت برای داوطلب مفید باشد.

۱- محک زدن داوطلب

۲- پی بردن به استراتژی طراحان سوال در ادوار گذشته

۳- مرور دوباره و تسلط بیشتر

نحوه مطالعه آزمون نظام مهندسی شهرسازی

یکی از سوالات مهم و اساسی داوطلبان، نحوه مطالعه این آزمون می‌باشد. با توجه به تجربه‌های چندین ساله در این زمینه، نکاتی که مهندسین گرامی باید برای مطالعه این آزمون در نظر بگیرند، در ادامه بیان شده است.

– با توجه به ماهیت آزمون نظام مهندسی که کتاب باز است، نحوه مطالعه شما می‌تواند مانند حالتی باشد که یک موضوع را در روزنامه دنبال می‌کنید. اما یعنی چه؟ دقت کنید وقتی شما یک خبر را در روزنامه دنبال می‌‌کنید، اگر فردای آن روز از شما سوال بپرسند که در رابطه با آن موضوع توضیح بدهید، حتما چیزی برای بیان کردن دارید، هر چند ممکن است اعداد و ارقام آن خبر را فراموش کرده باشید؛ در آزمون نظام مهندسی با توجه به اینکه اکثر سوالات، از متن مباحث و منابع طرح می‌شود، کافیست شما مبحث را بشناسید. تحت یک مثال، این موضوع را برایتان واضح‌تر می‌کنیم:.

– حتما از مواردی که به نظرتان مهم هست و یا از اندوخته‌هایتان در حین مطالعه هست خلاصه‌نویسی داشته باشید. اینکه این خلاصه‌ها چطور ضمیمه کتاب شود، به سلیقه شخصی هر داوطلب بستگی دارد؛ یک داوطلب راحت‌تر است مطالب را هایلایت کند و نکات را در حاشیه مبحث بنویسد و داوطلب دیگری تمایل دارد در برگه‌های مجزا این موارد را یادداشت کند و آن‌ها را به مبحث اضافه کند که باعث شلوغی متن مباحث نشود؛ در کل، خلاصه‌نویسی بسیار اهمیت دارد و وقتی کارآمد خواهد بود که متناسب با خود شما نوشته شده باشد.

– کلیدواژه طلایی انتشارات نوآور، یک مکمل آزمونی به حساب می‌آید که بهتر است حتما سر جلسه آزمون با خود به همراه داشته باشید.

– سعی‌ کنید یک استراتژی برای پاسخگویی به سوالات داشته باشید؛ یعنی بهتر است ابتدا به سوالات آسان پاسخ دهید و بعد سوالات متوسط و بعد سوالات سخت. دقت کنید که لازم نیست حتما به همه ۶۰ سوال پاسخ داده شود ولی لازم است به همه‌ی ۶۰ سوال نگاه انداخته شود تا سوالات آسان از دست نرود؛ در کل باید بیان کرد که سر جلسه آزمون، منِ داوطلب برنامه داشته باشم که از کجا پاسخ‌دهی را شروع کنم، چه مباحثی را پاسخ بدهم و از این قبیل سوال‌ها.

دانلود pdf منابع آزمون نظام مهندسی

سخن پایانی

امیدواریم که در این مقاله بتوانیم به بخشی از دغدغه شما داوطلبان عزیز در زمینه آزمون نظام مهندسی شهرسازی کمک کنیم. با توجه به اینکه آزمون نظام مهندسی شهرسازی یکی از مهمترین آزمون‌های حوزه مهندسی است، هدف ما در این مقاله ارائه اطلاعاتی است که به شما عزیزان در آماده شدن برای این آزمون کمک کند.

در صورتی که در مورد آزمون نظام مهندسی شهرسازی و منابع آن ابهامی دارید، لطفا در قسمت نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید. تیم ما سعی خواهد کرد به سوالات شما پاسخ دهد و ابهامات را برطرف کند.

2 نظر در مورد «منابع آزمون نظام مهندسی شهرسازی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • محمد رضا می‌گوید:

  سلام. ببخشید تاریخ ازمون ۱۴۰۳؟ و اینکه منابع رو چه زمانی و از کجا تهیه کنم؟ ایا منابع ازمون ۱۴۰۲ با ۱۴۰۳ متفاوت است؟

  • خانم مطلبی می‌گوید:

   سلام. تاریخ آزمون ۱۴۰۳ هنوز مشخص نیست. برای تهیه منابع میتوانید از منو بالای سایت در قسمت کتاب ها > نظام مهندسی > روی رشته مورد نظر خود کلیک نمایید و در نهایت میتوانید منابع بروز آزمون جاری تهیه کنید. امکان اینکه منابع متفاوت باشد هست.