منابع آزمون نظام مهندسی نقشه برداری

منابع آزمون نظام مهندسی نقشه برداری مهر ۱۴۰۲

آزمون نظام مهندسی به منظور اجرای صحیح قوانین ساخت و ساز هرساله در بصورت سراسری توسط وزارت راه و شهرسازی برگزار می‌شود. داوطلبان که در یکی از رشته‌های هفتگانه نظام مهندسی عمران، معماری، برق، مکانیک، شهرسازی، ترافیک، نقشه برداری می‌توانند در آزمون شرکت کنند. حد نصاب قبولی در این آزمون، ۵۰ درصد است شرط دست یافتن به این مهم تسلط کافی به منابع آزمون است. آزمون نظام مهندسی نقشه برداری رقابتی نیست؛ به این معنی که هر تعدادی از افراد که موفق به کسب حد نصاب ۵۰ درصد شوند، می‌توانند پروانه نظام‌مهندسی خود را اخذ کنند

در این آزمون، هر سوال از امتیاز یکسانی برخوردار می‌باشد؛ به این معنی که اگر شما یک سوال مبحث دوم را درست جواب دهید و یا یک سوال سخت مفهومی را درست جواب دهید، نمره و امتیاز یکسانی به شما تعلق می‌گیرد. مانند بسیاری از آزمون‌های تستی دیگر، این آزمون نیز نمره منفی دارد؛ یعنی به ازای ۳ پاسخ نادرست، ۱ پاسخ درست شما از بین می‌رود. آزمون نظام مهندسی کتاب باز است، بنابراین می‌توانید در جلسه آزمون، همه کتاب‌ها و منابعی که نیاز هست را به همراه داشته باشید. همچنین استفاده از ماشین‌حساب در این آزمون، مجاز است.

منابع آزمون نظام مهندسی برق

منابع آزمون نظام مهندسی نقشه برداری  

 • قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه‌هاي اجرائي آن (۱۳۹۰) و تصويب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هيات وزيران)
 • مبحث دوم ( نظامات اداری )-( ۱۳۸۴)
 • مبحث دوازدهم ( ايمنی و حفاظت كار در حين اجرا )-( ۱۳۹۲ )
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غير عامل )- (۱۳۹۵)
 • دستورالعمل های تیپ و تعرفه خدمات نقشه برداری (ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور)
 • نقشه برداری عمومی (شامل مفاهیم پایه، روش‌های و ابزارهای فاصله یابی، زاویه یابی و ترازیابی و تعیین موقعیت)
 • نقشه برداری و پیاده سازی املاک و معابر*
 • نقشه برداری مسیر و محاسبات احجام خاکی*
 • مدیریت پروژه و برآورد حجم و هزینه خدمات نقشه برداری*
 • نقشه برداری ساختمانی و ثبتی و کاداستر*
 • ژئودزی و تعیین موقعیت ماهواره‌ای (شامل مفاهیم پایه، سطوح مبنا و دستگاه‌های مختصات، سیستم‌های تصویر، منابع خطاها، مدل‌ها و روش‌های تعیین موقعیت)*
 • خطاها و محاسبات سرشکنی در نقشه‌برداری*
 • فتوگرامتری و سنجش از دور*
 • کارتوگرافی و سامانه‌های اطلاعات مکانی*

تعداد سوال و مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون

آزمون نظام مهندسی نقشه برداری یکی از مهمترین مراحل برای حرفه‌ای شدن در حوزه مهندسی نقشه برداری است. در این آزمون، دانشجویان باید نشان دهند که آن‌ها دارای دانش و مهارت لازم برای انجام کارهای مرتبط با مهندسی نقشه برداری هستند. برای همین میزان مهارت شما در جلسه آزمون سنجیده میشود. این آزمون به صورت کتاب باز یا همان open book برگزار می‌شود. 

تعداد سوال و مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون نقشه برداری

آزمون نظام مهندسی، به عنوان یک گام مهم در مسیر حرفه‌ای مهندسی، برای داوطلبانی طراحی شده است که در یکی از  رشته های هفتگانه عمران، معماری، برق، مکانیک، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک تحصیل کرده‌اند. اطلاعات دقیق در مورد زمان ثبت‌نام آزمون نظام مهندسی و یا هر گونه تغییرات در زمان‌بندی ثبت نام از طریق مقاله زیر در دسترس شما قرار می‌گیرد. از شما خواهش می‌کنیم تا این مقاله را به دقت مطالعه کنید تا از آخرین اطلاعات مربوط به ثبت‌نام در آزمون نظام مهندسی مطلع شوید

همین الان بخوانید : ثبت نام آزمون نظام مهندسی

شرایط شرکت در آرمون نظام مهندسی نقشه برداری 

آزمون نظام مهندسی نقشه برداری دارای دو کد رشته است اصلی و مرتبط است جدا ازاینکه باید داوطلب دارای مدرک معتبر وزرات علوم و تحقیقات نقشه برداری داشته باشد باید مطابق گرایش مدرک دانشگاهی حد صلاحیت داوطلب مشخص شود. طبق کمیسیون هم ارزی اگر گرایش مدرک تحصیلی مهندسی نقشه برداری کد رشته اصلی دریافت می‌کنند. رشته‌های که در مدرک تکنولوژی نقشه برداری – علمی کاربردی نقشه برداری معادل لیسانس مهندسی نقشه برداری کد رشته مرتبط دربافت خواهید کرد.

بیشتر بخوانید : شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

نقش نمونه سوالات در قبولی آزمون

بررسی سوالات ادوار گذشته یکی از موارد بسیار مهم در روند قبولی شما به حساب می‌آید. این قسمت به قدری مهم است که سهل‌انگاری در آن، شما را با احتمال بالایی، مردود در آزمون خواهد کرد؛ یکی از واضح‌ترین دلایل برای مهم بودن بررسی سوالات ادوار گذشته، آشنایی با نحوه طرح سوال و نگرش طراحان سوال می‌باشد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم آزمون‌های موجود در کتاب حاضر کاملا بررسی شود. بی شک استفاده از نمونه سوالات سالهای گدشته میتواند از چند جهت برای داوطلب مفید باشد.

۱- محک زدن داوطلب

۲- پی بردن به استراتژی طراحان سوال در ادوار گذشته

۳- مرور دوباره و تسلط بیشتر

مطالعه بیشتر: نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی

 نحوه مطالعه آزمون نظام مهندسی

یکی از سوالات مهم و اساسی داوطلبان، نحوه مطالعه این آزمون می‌باشد. با توجه به تجربه‌های چندین ساله در این زمینه، نکاتی که مهندسین گرامی باید برای مطالعه این آزمون در نظر بگیرند، در ادامه بیان شده است.

– با توجه به ماهیت آزمون نظام مهندسی که کتاب باز است، نحوه مطالعه شما می‌تواند مانند حالتی باشد که یک موضوع را در روزنامه دنبال می‌کنید. اما یعنی چه؟ دقت کنید وقتی شما یک خبر را در روزنامه دنبال می‌‌کنید، اگر فردای آن روز از شما سوال بپرسند که در رابطه با آن موضوع توضیح بدهید، حتما چیزی برای بیان کردن دارید، هر چند ممکن است اعداد و ارقام آن خبر را فراموش کرده باشید؛ در آزمون نظام مهندسی با توجه به اینکه اکثر سوالات، از متن مباحث و منابع طرح می‌شود، کافیست شما مبحث را بشناسید. تحت یک مثال، این موضوع را برایتان واضح‌تر می‌کنیم.

– حتما از مواردی که به نظرتان مهم هست و یا از اندوخته‌هایتان در حین مطالعه هست خلاصه‌نویسی داشته باشید. اینکه این خلاصه‌ها چطور ضمیمه کتاب شود، به سلیقه شخصی هر داوطلب بستگی دارد؛ یک داوطلب راحت‌تر است مطالب را هایلایت کند و نکات را در حاشیه مبحث بنویسد و داوطلب دیگری تمایل دارد در برگه‌های مجزا این موارد را یادداشت کند و آن‌ها را به مبحث اضافه کند که باعث شلوغی متن مباحث نشود؛ در کل، خلاصه‌نویسی بسیار اهمیت دارد و وقتی کارآمد خواهد بود که متناسب با خود شما نوشته شده باشد.

کلیدواژه طلایی انتشارات نوآور، یک مکمل آزمونی به حساب می‌آید که بهتر است حتما سر جلسه آزمون با خود به همراه داشته باشید.

– سعی‌ کنید یک استراتژی برای پاسخگویی به سوالات داشته باشید؛ یعنی بهتر است ابتدا به سوالات آسان پاسخ دهید و بعد سوالات متوسط و بعد سوالات سخت. دقت کنید که لازم نیست حتما به همه ۶۰ سوال پاسخ داده شود ولی لازم است به همه‌ی ۶۰ سوال نگاه انداخته شود تا سوالات آسان از دست نرود؛ در کل باید بیان کرد که سر جلسه آزمون، منِ داوطلب برنامه داشته باشم که از کجا پاسخ‌دهی را شروع کنم، چه مباحثی را پاسخ بدهم و از این قبیل سوال‌ها.

دانلود pdf منابع آزمون نظام مهندسی

سخن پایانی

امیدواریم که در این مقاله بتوانیم به بخشی از دغدغه شما داوطلبان عزیز در زمینه آزمون نظام مهندسی نقشه برداری کمک کنیم. با توجه به اینکه آزمون نظام مهندسی نقشه برداری یکی از مهمترین آزمون‌های حوزه مهندسی است، هدف ما در این مقاله ارائه اطلاعاتی است که به شما عزیزان در آماده شدن برای این آزمون کمک کند.

در صورتی که در مورد آزمون نظام مهندسی نقشه برداری و منابع آن ابهامی دارید، لطفا در قسمت نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید. تیم ما سعی خواهد کرد به سوالات شما پاسخ دهد و ابهامات را برطرف کنید.

2 نظر در مورد «منابع آزمون نظام مهندسی نقشه برداری»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • ایمان رفیعی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  چطوری میشه منابع آزمون نظام مهندسی نقشه برداری مهر ماه را با قیمت مناسب سفارش بدم
  از زمان سفارش تا روز تحویل در خرم آباد چند روز طول میکشه