چند نکته برای موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی

مخصوص داوطلبان آزمون سال 98:

جهت دریافت پیامک رایگان و لحظه ای تاریخ ثبت نام، منابع و اخبار آزمون نظام مهندسی دوره‌ی بعدی، ضمن انتخاب رشته، تلفن همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید:

 

مخصوص داوطلبان آزمون بهمن 97:

جهت دریافت پیامک رایگان و لحظه ای اعلام نتایج، کلید سوالات و اخبار آزمون نظام مهندسی بهمن 97، ضمن انتخاب رشته، تلفن همراه خود را در کادر زیر وارد نمایید:

 

مقدمه موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی :

موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی : برای موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی هدف‌گذاری،‌ استراتژی، برنامه‌ریزی و از همه مهمتر تلاش لازم است:

۱- هدف گذاری برای آزمون‌های نظام مهندسی:

گام اول جهت شرکت در آزمون‌های نظام مهندسی هدف گذاری است، بنابراین باید با در نظر گرفتن مدرک تحصیلی و آگاهی از انطباق رشته‌های دانشگاهی با رشته‌های آزمون نظام مهندسی رشته‌ مورد نظر را انتخاب کنید، توجه داشته باشید جهت شرکت در آزمون باید سه سال تمام از مدرک دانشگاهی گذشته باشد و سابقه بیمه الزامی نمی‌باشد.

همانطور که می‌دانید آزمون‌های نظام مهندسی در صلاحیت‌های مختلفی برگزار میشود. این آزمون‌ها برای مهندسین عمران در سه صلاحیت نظارت،‌ اجرا، محاسبات و برای مهندسین معماری در صلاحیت‌های نظارت، اجرا، طراحی و طبق بخشنامه مندرج در دفتر مقررات ملی ساختمان از آزمون شهریور ۹۵ به بعد برای مهندسین برق و مکانیک در صلاحیت‌های نظارت و طراحی برگزار می‌شود و رشته‌های نقشه‌برداری، شهرسازی و ترافیک هر کدام یک آزمون کلی خواهند داشت.

داوطلبان باید با توجه به آمادگی که از قبل دارند (پایه علمی) و در نظر گرفتن زمانی که تا برگزاری آزمون باقی مانده و همچنین متوسط زمان مطالعه روزانه برای شرکت در یک یا دو یا سه صلاحیت‌ هدف‌گذاری نمایند. طبق روال سالهای اخیر زمان شروع ثبت نام تا زمان برگزاری آزمون‌های نظام مهندسی بطور متوسط حدودا دو الی سه ماه فرصت مطالعه می‌باشد توصیه ما اینست که با توجه به این فرصت کم و سخت بودن این آزمون‌ها داوطلبان صلاحیت نظارت و اجرا را در یک مرحله و صلاحیت محاسبات برای مهندسین عمران و صلاحیت طراحی برای مهندسان معماری، برق،‌ مکانیک را در آزمون دوره بعد نظام مهندسی شرکت نمایند.

۲- برنامه‌ریزی برای آزمون‌های نظام مهندسی:

گام دوم جهت موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی برنامه‌ریزی می‌باشد، اکثر داوطلبان آزمون‌های نظام مهندسی شاغل هستند و بعلت مشغله‌های روزمره وقت کمی برای مطالعه و کسب آمادگی دارند و از دیگر مواردی که قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی را سخت کرده گذشت سه سال از دانشگاه و فراموشی نسبی دروس دانشگاهی می‌باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن فرصت باقی مانده تا آزمون بهتر است زمانی را بصورت روزانه برای مرور منابع آزمون‌های نظام مهندسی و همچنین زمانی را برای بررسی تست‌های ادوار گذشته در نظر گرفته شود. توصیه ما اینست که حداقل روزی دو الی سه ساعت جهت مطالعه منابع نظام مهندسی و نیم الی یکساعت جهت بررسی تست‌های ادوار گذشته مقرر شود.

۳- تعیین استراتژی برای آزمون‌های نظام مهندسی:

گام سوم تعیین استراتژی مناسب جهت مطالعه و کسب آمادگی برای آزمون‌های نظام مهندسی است با توجه به اینکه منابع آزمون‌های نظام مهندسی منتشر شده از سوی دفتر مقررات ملی ساختمان تقریبا زیاد می‌باشد بدون داشتن استراتژی مناسب موفقیت در آزمون نظام مهندسی سخت خواهد بود، البته یکی از ویژگی‌های آزمون‌های نظام مهندسی کتاب باز (open book) بودن آن است بنابراین می‌توان با هوشمندی از این ویژگی، برای استفاده از تمامی منابع استفاده بهینه کرد.

توصیه میکنیم تمامی منابع معرفی شده تهیه شود مسلما مبلغی که برای تهیه منابع هزینه می‌شود در برابر موفقیت شما در این آزمون ناچیز خواهد بود، برای مطالعه منابع و مباحث مهم و تخصصی (برای مثال در رشته عمران نظارت: مبحث ۶،۷،۸،۹،۱۰، گودبرداری، راهنمای جوش و روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان) وقت بیشتری اختصاص دهید و در حین مطالعه حتما نکته برداری کنید و قسمت‌های مهم هر کتاب را مشخص کنید و حداقل هفته‌ای یکبار به این نکات و یادداشتها مراجعه کرده و آنها را مرور کنید که فراموش نشوند.

منابع و مباحثی که فرار و به قول معروف حفظ کردنی  هستند (برای مثال در آزمون‌های نظام مهندسی عمران اجرا: مبحث ۲،۴،۱۸،۱۹،۲۰،،۲۲، قانون کار، قانون بیمه، مسئولیت مجری و…) وقت کمتری اختصاص دهید چون با کمی تمرین بروی کتابهای کلیدواژه‌ می‌توانید براحتی اکثر این سوالات را پاسخ دهید. کتابهای کلیدواژه، کمک خوبی برای شما خواهند بود بنابراین آنها را دست کم نگیرید.

در آزمون‌های نظام مهندسی صلاحیت‌های نظارت و اجرا بطور متوسط ۱۵ الی ۲۰ سوال از طریق کتابهای کلیدواژه قابل پاسخگویی هستند،‌ البته ذکر این نکته ضروری است که حتما باید قبل از روز آزمون از کتابهای کلیدواژه استفاده شود چراکه استفاده از کلیدواژه‌ها به مهارت احتیاج دارد و کسب این مهارت از طریق تمرین حاصل خواهد شد بنابراین توصیه میکنیم، برای زمان روزانه‌ای را که جهت مرور تست‌های ادوار گذشته در نظر گرفته‌اید هم استراتژی داشته باشید، به اینمنظور سعی شود در مرحله اول پاسخگویی به سوالات، از کتابهای کلیدواژه استفاده شود و سپس به پاسخ تشریحی آن رجوع شود.

۴- تلاش و پشتکار برای آزمون‌های نظام مهندسی:

در انتها لازم است بدانید همه تکنیک‌های بالا زمانی به نتیجه خواهد رسید که جهت موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی تلاش و پشتکار داشته باشید و روزانه فرصت مناسبی را جهت مطالعه منابع و تست زدن اختصاص دهید.

با آرزوی موفقیت

تیم نظام مهندسی انتشارات نوآور

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید:

15 نظر در مورد «چند نکته برای موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • با سلام بخدا من موندم این سیاست گذاران ازمون نظام مهندسی چجوری شب راحت سر رو بالش میذارن. اخه من ۴باره ازمون نظارت و اجرا شرکت می کنم ولی هر دفعه با اختلاف ۳ تا ۴ سوال قبول نمیشم و سال به سال سخت تر میگیرن واقعا چرا. چرا فقط به فکر پول گرفتن هستن چطور قبلی ها به سادگی هر چه تمام تر قبول شدن. تست های سالهای قبل به راحتی اب خوردن بوده

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام، بله درسته آزمونهای نظام مهندسی هر دوره داره سختتر میشه ولی نه در این حدی که شما گفتید اونم برای صلاحیت نظارت و اجرا. جسارتا حتما یه جای کارتون میلنگه. نمیدونم شاید منابع رو کامل نمیگیرید و نمیتونید درست از کلیدواژه‌ها استفاده کنید یا نمیدونید کدوم کتابهارو باید بخونید کدوماشو فقط از کلیدواژه ها استفاده کنید. بهرحال اگر دوست داشتید میتونید یه زنگ به دفتر ما بزنید و از همکارای ما کمک بگیرید.

   ۱
 • داود ایزدی می‌گوید:

  با سلام .از راهنمایهای حکیمانه تان تشکر و قدردانی می کنم و اما من یه سوال از محضر مبارکتان دارم و ان این است بنده مدرک کارشناسیم مهندسی تکنولوژی معماری میباشد و کارشناسی ارشد من برنامه ریزی شهری است و سه سال از اخذ ان می گذرد ایا می توانم در آزمون نظام مهندسی در رشته شهرسازی شرکت کنم .تسریع در جواب سوال موجب امتنان است.

 • امان محمد سعادت می‌گوید:

  س من بومی استان گلستانم بدلیل مح کا درسمنان خدمت کرده وکارت عضویت نظام مهندسی سمنان رااخذ باعنایت به ضیق وقت ثبت نام میتوانم بدون تغییرکاررت یادشده درثبت نام تادهم آبان درثبت نام محل آزمون را گلستان انتخاب کنم

 • خانم مهندس می‌گوید:

  ضمن تشکر از نواور بخاطر کتابای اجرا و نظارتش یه سوال داشتم:در محاسبات عمران کتاب به صورت مبحث محوره و مثل سریهای قبلیش مثلا احرا ازمون محور نیست!میخاستم بدونم کل سوالات ۱۰سال اخیر رو پوشش میده کتاب یا نه فقط نکات مهم اورده؟

  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   سلام وقت بخیر، تشکر از بابت نظر دلگرم کننده شما. بله تمامی سوالات از سال ۸۹ تا سال ۹۶ بصورت کامل پوشش داده شده است. خوب همانطور که میدونید آزمون محاسبات خیلی سخت هست و کتاب طبقه بندی خیلی میتونه بهتون کمک کنه، فرض کنید در حال مطالعه بار باد از مبحث ۶ هستید بمحض مطالعه برای یادگیری بهتر میتونید به کتاب طبقه بندی شده ما مراجعه کنید و کلیه تست‌های ادوار گذشته از این قسمت رو یکجا مرور و بررسی کنید. انتشارات نوآور تلاش میکنه برای افزایش کیفیت و سعی میکنیم از تکنیک‌های جدید تو کتابهامون استفاده کنیم و وقتی متوجه میشیم با کتابهایی که منتشر کردیم باعث موفقیت دوستان شدیم انرژی میگیریم. باز هم ممنون و موفق باشید.

   ۱
 • حمید سعادتی می‌گوید:

  سلام دوستان و مهندسان عزیز من حدود سال ۹۱فارغ التحصیل مهندسی تاسیسات شدم میخام اردیبهشت ۹۷ تو امتحان نظام مهندسی نطارت ساختمان شرکت کنم شما چه منابعی رو توصیه میکنید تا ایشالابتونم قبول بشم باتشکر

 • علی احمدی می‌گوید:

  بهترین روش قبولی تو آزمون محاسبات بنظرم خرید برنامه های محاسباتی برای ماشین حساب هست.چون اینجوری تو وقت صرفه جویی میشه و هم هزینش هم خیلی کمتره.من خودم از سایت دیوار گشتم برنامه خریدم و به تمام دوستانمم پیشنهاد میکنم ک اینکارو کنن.اسم سایتی هم که برنامه ها واسه اون هست رو نمیگم ک تبلیغ نشه.ولی چون کسی که قبول شده باشه ارزونتر میده برنامه هارو نسبت به سایت.

  ۱
 • محمد نم نم می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده با استفاده از همین استراتژی و البته تهیه مجموعه کتاب های این موسسه تونستم با مطالعه در طول دو ماه هم نظارت و هم اجرا قبول بشم در حالی که سرباز هم بودم. اما آزمون محاسبات خیلی سخته زمان آزمون هم خیلی کمه و فکر میکنم این روش کافی نباشه. از اساتید این موسسه که قطعا تجربه بیشتری دارن ممنون میشم در اینجا یه راهنمایی کامل هم در خصوص آزمون محاسبات کنید.

  ۱
  • انتشارات نوآور می‌گوید:

   با سلام و احترام بسیار خوشحال و مفتخر هستیم از اینکه کتابهای نشر نوآور و راهنمایی‌های همکارام تونسته به شما کمک کنه. همچنین ممنونم که وقت گذاشتید و نظرتونو ثبت کردید قطعا باعث دلگرمی ما و همکارانم خواهد بود. در مورد آزمون نظام مهندسی محاسبات هم بروی چشم سعی میکنیم در اولین فرصت مقاله‌ای کاربردی و عملی برای موفقیت تهیه و منتشر کنیم. روز خوش

   ۲
 • ازمون محاسبات خیلی خیلی سخت شده جوری ک کسی ک ازمون سال ۹۳ رو حل کنه ۸۰% بزنه تو ازمون ۹۶ نمیتونه ۳۰% بزنه
  فقط پول میگیرنو قبول نمیکنن

منابع آزمون نظام مهندسی سوالات متدوال نظام مهندسی کتاب های نظام مهندسی کلاس های آمادگی حضوری ثبت نام نظام مهندسی